Σελίδες:
  • #1 από sfanfan στις 01 Mar 2018
  • Καλησπέρα σε όλους, μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.

    Ένας από τους utuber που βλέπω συχνά πυκνά και μου κρατάει παρέα τόσο με τον ευχάριστο χαρακτήρα του όσο και με τα licks του είναι ο κ. Dave Simpson. Στο κανάλι του λοιπόν πριν από αρκετό καιρό είχα δει που παρουσίασε μία custom handmade strat type κιθάρα, την οποία του την είχε φτιάξει κάποιος builder ονόματι Oswald Guitars. Δεν είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία τότε, αλλά το είχα κρατήσει. Η κιθάρα φαινόταν εξαιρετική btw

    Ο φίλτατος Dave βέβαια, ότι κιθάρα και να πιάσει στα χέρια του ακούγεται τρομερός. Fast forward από τότε που είδα το video, έτυχε να διαβάσω κάποια σχετικά άρθρα για το πόσο και πώς κοστολογείται μία hand made κιθάρα από διάφορους luthiers εντός και εκτός χώρας. Προς θεού, δεν πρόκειται να πω σε κάποιον πώς θα κοστολογήσει τη δουλειά του, σε ελεύθερη παγκόσμια (πλέον) αγορά ζούμε ο καθένας μπορεί να τιμολογήσει το προϊόν, τον κόπο του, το μεράκι του, τις γνώσεις του όσο θέλει και όπως θέλει.
    Παρόλα αυτά οι τιμές που έβλεπα ήταν σε ένα price range που καθιστούσε αρκετά δύσκολο έως και απαγορευτικό από κάποιους builders, την απόκτηση ενός οργάνου τουλάχιστον από εμένα.

    Εδώ και ένα εύλογο χρονικό διάστημα ήμουν σε αναζήτηση μίας ακόμα stratocaster. Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές μπήκα στο site της Warmoth, και καλοπερνούσα με τον εξαιρετικό editor που έχουν, φτιάχνοντας την κιθάρα όπως την ήθελα με τα specs κτλ που επιθυμούσα. Πάντα όμως φτάνοντας στο θέμα της πληρωμής, όχι ότι ξέφευγα στην τιμή ιδιαίτερα, ο ανασταλτικός παράγοντας της αγοράς από Αμερική και ότι συνεπάγεται σε τελωνεία, φόρους κτλ, μου ήταν αποτρεπτικό.

    Μετά από αρκετό καιρό και ενώ ήμουν σε αυτή τη διαδικασία αναζήτησης μίας strato, ξανα έπεσα πάνω στο βίντεο - promo της κιθάρας του Dave. Αυτή τη φορά το ξαναείδα πιο προσεκτικά, και κυρίως είδα ποιος την έφτιαξε και τον έψαξα. Είδα λοιπόν ότι ο Nick, ο άνθρωπος πίσω από τις Oswald Guitars, βρίσκεται στην μαγική χώρα της Ολλανδίας, και στην ουσία είναι ένας τύπος που έκανε το χόμπι του μορφή επαγγέλματος. Μπήκα στο site του, τον έψαξα στα social, και το πρώτο πράγμα που είδα ήταν οι τιμές. 1.400 ευρώ για μία hand made stratocaster, με το ΦΠΑ παρακαλώ, και μάλιστα σε εντελώς custom specs. Είδα καλά λέω; Άρχισα λοιπόν να διαβάζω στο site για το τι ακριβώς παίζει με τον κ. Nick, τι κιθάρες κάνει, πώς τις κάνει και κυρίως γιατί το κόστος είναι αυτό που είναι.

    Για να μην σας τα πολυλογώ, ετοίμασα μία φόρμα παραγγελίας και του την έστειλα, με τα specs της κιθάρας όπως την ήθελα. Του ζητούσα να μου την κοστολογήσει, και του ζητούσα να μου πει αναλυτικά για τα υλικά (πρώτες ύλες αλλά και hardware) που χρησιμοποιεί.

    Μετά από μία ημέρα, μου απάντησε και μου είπε ότι αυτά που ζητούσα δεν ήταν κάτι το οποίο θα ανέβαζε το κόστος της "βασικής" τιμής που υπάρχει στο site. Πάνω στην αναζήτηση μου λοιπόν, σκέφτηκα ότι ο συγκεκριμένος luthier, πολύ πιθανόν να κάνει αυτό που κάνουν αρκετοί άλλοι. Παίρνουν έτοιμα kits ή σώματα, λαιμούς κτλ, και τα δένουν με όλες τις εργασίες που πρέπει να γίνουν πάνω σε αυτό (βαφή, συναρμολόγηση, ηλεκτρικά κτλ). Όπως λοιπόν μου είπε, κάθε κιθάρα φτιάχνεται στο χέρι από τον ίδιο, δεν χρησιμοποιεί προπαρασκευασμένα μέρη, αλλά όλη η διαδικασία γίνεται βήμα βήμα από τον ίδιο. Μάλιστα στο utube έχει το κανάλι του όπου έχει αρκετά βίντεο από την κατασκευή της κιθάρας του Dave, αλλά και άλλες δουλειές του.

    Μην έχοντας λόγο να μην τον πιστέψω, και αφού ανταλλάξαμε αρκετά emails τροποποιώντας λίγο τα specs και απαντώντας σε ερωτήσεις μου, πριν από δύο ημέρες του έδωσα το οκ, και την συμφωνημένη μας προκαταβολή για να ξεκινήσει. Σύμφωνα με τον ίδιο χρειάζεται 10-12 εβδομάδες για να τελειώσει την κιθάρα, κάτι που προσωπικά δεν με ενοχλεί.

    Λοιπόν, τα specs της κιθάρας είναι τα παρακάτω:

    Construction and Wood

    Body Shape S-style
    Neck Joint Bolt on
    Body Wood Alder
    Neck Wood Maple
    Neck Shape Modern C back of neck unfinished
    Scale Length 25,5” - 648mm
    Fretboard Wood Maple
    Fretboard Radius 12-14" compound
    Truss Rod Two way
    Nut Bone
    Frets Jescar –Super Jumbo (58118)


    Hardware and Aesthetics
    Colour Scheme Candy apple red
    Pickguard Colour White – 8 hole
    Bridge Kluson vintage tremolo
    Tuners Kluson vintage
    Fret Markers Black
    Side Dots Black
    Control Plate -
    Control Knobs White
    Neck Plate Chrome
    Jack plate Chrome
    String Ferules -
    String Tree Chrome button
    Strap Pin Chrome


    Pickups and Electronics
    Pickups Smitty Classic ’59 pickup set (SSS)
    Pots 1V, 2T – CTS 250k
    Switch 5-way OAK
    Capacitors .022uF Orange Drop

    Το χρωματάκι της θα είναι CAR (Candy Apple Red, με βάση το χρωματολόγιο της Fener), και για να καταλάβετε, η κιθάρα αυτή, μιας και θα αγοραστεί με τιμολόγιο και επειδή βρισκόμαστε εντός της Ε.Ε. (ενδοκοινοτική αγορά/χωρίς ΦΠΑ) θα μου κοστίσει 1158 ευρώ (!!!).

    Τα ηλεκτρικά ήταν αυτά που ζήτησα, και οι μαγνήτες είναι δική του πρόταση, Ολλανδού κατασκευαστή. Παρόλα αυτά είχα τη δυνατότητα να διαλέξω όποιο επώνυμο σετ μαγνητών (παραγωγής, όχι special, custom, limited κτλ μοντέλα) ήθελα από τις γνωστές φίρμες (Dimarzio, Seymour Duncan κτλ), χωρίς να αλλάξει η τιμή. Επέλεξα να πάω με την πρόταση του, αφού είδα στο site της φίρμας, τα στοιχεία του μαγνήτη, πληροφορίες κτλ. Τώρα αν δεν μου κάνει, τους αλλάζω όταν την παραλάβω με ένα set GAS που ξέρω και αγαπώ και τελειώνει το θέμα.

    Όπως και να έχει μοιράζομαι αυτή την ιστορία μαζί σας γιατί βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρον το κόστος σε συνάρτηση με τις επιλογές, πάντα για ένα χειροποίητο όργανο, αναλογικά με το τι είχα συναντήσει μέχρι τώρα.

    Όπως είπα και παραπάνω, όλη αυτή η επικοινωνία με τον κ. Oswald μέχρι στιγμής είναι εξαιρετική, σας προτρέπω να δείτε το κανάλι του στο youtube, και φυσικά όταν με το καλό η κιθάρα είναι στα χέρια μου θα επανέλθω για εντυπώσεις.
  • #2 από saved στις 01 Mar 2018
  • Σταυρο,σκης την
  • #3 από Uriah στις 02 Mar 2018
  • Μακαρι η κιθαρα να ξεπερασει τις προσδοκίες σου και να μεινεις υπερευχαριστημενος.
  • #4 από panixgr στις 02 Mar 2018
  • Μια custom κιθάρα θέλει πολλά πηγαινε έλα στον μάστορα. Δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσει 100% με την πρώτη.
    Εδω, στην μετατροπή που έκανα στην Aria στον Βερβερίδη, χρειάστηκε να πάω τουλάχιστον 4 φορές.
    Διαφορετικά θα αναγκαστείς να βάλεις χέρι εσύ ο ίδιος, που καταργεί την αρχική υπόθεση για custom κιθάρα. Θα μπορούσες κάλιστα να πειράξεις και μια οποιαδήποτε άλλη καλή ακουστικά κιθάρα μαζικής παραγωγής.
    Προσωπικά πάντα, πιστεύω οτι custom και μάστορας στην ίδια γειτονιά αν γίνεται είναι απαραίτητα.
    Ο manmade guitars στον Χολαργό έχει το μαγαζί του 1km απο το σπίτι μου, και πάλι θα δυσκολευόμουν να βρω χρόνο για επισκέψεις, τουλάχιστον όσες θα χρειαζόταν. Και ειλικρινά πιστεύω αυτός ο τύπος είναι καταπληκτικός γνώστης, απλά πολλές φορές επιβάλει την γνώμμη του, και αυτό είναι σπαστικό.

    Εν πάσει περιπτώση, σου εύχομαι να σου κάτσει με την πρώτη!
  • #5 από bathan στις 02 Mar 2018

  • Σε πρόσφατο ταξίδι μου στην Ολλανδία (Χάγη συγκεκριμένα) έπεσε το μάτι μου σε ένα βιβλίο με τα αξιοθέατα της περιοχής που υπήρχε στο δωμάτιο του ξενοδοχείου και είχε 4σέλιδη αναφορά σε αυτόν
    Είδα λοιπόν πως ο τύπος είναι στο leeuwarden στο βόρειο τμήμα της Ολλανδίας και ζήλεψα, αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε χρόνος για να πεταχτώ
    Σε ενδεχόμενο επόμενο ταξίδι μου θα κανονίσω να πάω οπωσδήποτε για οφθαλμό-λουτρο
  • #6 από sfanfan στις 02 Mar 2018
  • Guys, ευχαριστώ για το respond


    @saved Μήτσο κάτσε ρε συ να την έχουμε στα χέρια μας σε κανά τρίμηνο, να έχουν πάει όλα καλά, και τη λιώσω!
    @Uriah Μακάρι, όπως τα λες!
    @panixgr διαφωνώ μόνο ως προς το ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσει 100% με την πρώτη. Είναι δουλειά του κάθε builder να παρουσιάσει ένα όργανο -θεωρώ- άριστο, πάντα δεδομένων των specs που έχει δώσει ο πελάτης. Φυσικά αν ο πελάτης δεν έχει υπολογίσει κάτι σωστά ή το έχει αφήσει στην τύχη, και εν τέλη δεν του κάνει, είναι δικό του πρόβλημα και όχι του builder.
    @bathan Η αλήθεια είναι ότι έχω φίλο στην Χάγη που κάποια στιγμή, στο άμεσο μέλλον θα επισκεφθώ. Δεν ξέρω τις χιλιομετρικές αποστάσεις με το Leeuwarden, αλλά αν είναι εφικτό θα κοιτάξω να τον επισκεφθώ, φαίνεται ωραίος τύπος από τα mails.
  • #7 από panixgr στις 02 Mar 2018
  • @panixgr διαφωνώ μόνο ως προς το ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσει 100% με την πρώτη. Είναι δουλειά του κάθε builder να παρουσιάσει ένα όργανο -θεωρώ- άριστο, πάντα δεδομένων των specs που έχει δώσει ο πελάτης. Φυσικά αν ο πελάτης δεν έχει υπολογίσει κάτι σωστά ή το έχει αφήσει στην τύχη, και εν τέλη δεν του κάνει, είναι δικό του πρόβλημα και όχι του builder.
    Γενικά με μια στρατ τα πράγματα είναι ευκολότερα απο ότι σε πιο πολύπλοκα σχέδια, αλλά και πάλι υπάρχουν θέματα .
    παράδειγματα :
    - θα εχει 22 τάστα? Αν ναι, τότε θα είναι δυνατόν να βγεί το pickguard χωρίς να ξεβιδώσεις μπράτσο? Και αν αυτό καταστεί εφικτό, θα είναι κόβοντας το pickguard ή λεπτένοντας την φέτα του maple που στηρίζει το 22ο τάστο?
    - πόσο θα είναι το offset της πάνω/κάτω MI απο το άκρο των τάστων?
    - ποιό θα είναι το action στο nut?

    Θα σου πω συγκεκριμένα, όταν ο Μιμης - manmade guitars έφτιαχνε ή μάλλον ΑΝΕΣΤΑΙΝΕ την κιθάρα που μου πούλησαν οι αλήτες του Thomann, και ήταν στην φάση να περάσει καβίλιες και στο μπράτσο αλλά κα στο σώμα (neck heel), για να κάνει τις τρύπες ακριβώς εκει που ήθελα, με φώναξε στο εργαστήριο του και ήμουν εκεί 3 ώρες. Εγινε τέλειο.
    Ποτέ μα ποτέ δεν ξανα είχα πρόβλημα.

    Τωρα έστειλα την Carvin εκεί....
  • #8 από sfanfan στις 02 Mar 2018

  • Γενικά με μια στρατ τα πράγματα είναι ευκολότερα απο ότι σε πιο πολύπλοκα σχέδια, αλλά και πάλι υπάρχουν θέματα .
    παράδειγματα :
    - θα εχει 22 τάστα? Αν ναι, τότε θα είναι δυνατόν να βγεί το pickguard χωρίς να ξεβιδώσεις μπράτσο? Και αν αυτό καταστεί εφικτό, θα είναι κόβοντας το pickguard ή λεπτένοντας την φέτα του maple που στηρίζει το 22ο τάστο?
    - πόσο θα είναι το offset της πάνω/κάτω MI απο το άκρο των τάστων?
    - ποιό θα είναι το action στο nut?



    Αυτό ακριβώς λέω, ότι αυτά είναι δουλειά του πελάτη να τα ξέρει και να τα πει, αυτό σημαίνει φτιάχνω custom όργανο. Αν δεν ξέρεις τέτοιες λεπτομέρειες, και απλά θεωρείς ότι κάνεις custom κιθάρα, διαλέγοντας το χρώμα και shape του λαιμού και τα ηλεκτρικά, ε τότε αφήνεις όλα τα υπόλοιπα στην κρίση του εκάστοτε builder, ο οποίος ή θα μαντέψει το που περίπου είσαι ή απλά θα τα κάνει όπως τα θέλει αυτός.

  • #9 από bathan στις 02 Mar 2018
  • @bathan Η αλήθεια είναι ότι έχω φίλο στην Χάγη που κάποια στιγμή, στο άμεσο μέλλον θα επισκεφθώ. Δεν ξέρω τις χιλιομετρικές αποστάσεις με το Leeuwarden, αλλά αν είναι εφικτό θα κοιτάξω να τον επισκεφθώ, φαίνεται ωραίος τύπος από τα mails.
    Είναι περίπου 40 λεπτά από το Άμστερνταμ και περίπου 30 από Χάγη
  • #10 από sfanfan στις 02 Mar 2018
  • @bathan Η αλήθεια είναι ότι έχω φίλο στην Χάγη που κάποια στιγμή, στο άμεσο μέλλον θα επισκεφθώ. Δεν ξέρω τις χιλιομετρικές αποστάσεις με το Leeuwarden, αλλά αν είναι εφικτό θα κοιτάξω να τον επισκεφθώ, φαίνεται ωραίος τύπος από τα mails.
    Είναι περίπου 40 λεπτά από το Άμστερνταμ και περίπου 30 από Χάγη


    Καθόλου απαγορευτικό! Ευχαριστώ για την ενημέρωση, μία βόλτα προς τα εκεί θα είναι επιβεβλημένη!
  • #11 από hot_sauce (φλουτσ) στις 02 Mar 2018
  • Με το καλό να σου έρθει και εύχομαι να είναι ΌΠΩΣ τα θες με το που βγει απ'τη θήκη!!

    Αν θες, κράτα μας ενήμερους για την διαδικασία!
  • #12 από sfanfan στις 02 Mar 2018
  • Με το καλό να σου έρθει και εύχομαι να είναι ΌΠΩΣ τα θες με το που βγει απ'τη θήκη!!

    Αν θες, κράτα μας ενήμερους για την διαδικασία!


    Να 'σαι καλά! Έχει ενδιαφέρον θεωρώ, να δούμε πώς θα πάει η όλη διαδικασία, και θα κρατάω το θέμα ενήμερο, ίσως και σαν μία καταγραφή της ιστορίας. Όπως έγραψα και στην αρχή, το κύριο ενδιαφέρον που βρήκα και μπήκα στη λογική της καταγραφής/ενημέρωσης μέσω του forum, ήταν κυρίως λόγο της σχέσης τιμής/προς το το προσδοκώμενο (ακόμα) αποτέλεσμα.
    Ίδωμεν, όλα τα σενάρια είναι πιθανά, από το να έρθει μία εκπληκτική κιθάρα μέχρι το ..να μην έρθει καθόλου!
  • #13 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 02 Mar 2018
  • Καλόφτιαχτη να είναι! Ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα η περίπτωση.
  • #14 από atav (φλουτσ) στις 02 Mar 2018
  • Με το καλό να σου έρθει και να είναι όπως τη φαντάζεσαι!
    Περιμένουμε ενημέρωση! ;D
  • #15 από sfanfan στις 02 Mar 2018
  • #16 από panixgr στις 02 Mar 2018
  • Ίδωμεν, όλα τα σενάρια είναι πιθανά, από το να έρθει μία εκπληκτική κιθάρα μέχρι το ..να μην έρθει καθόλου!

    μια χαρά θα πάει ρε μαν, και μακάρι να σου βγεί καλύτερη και φθηνότερη απο ότι αν την έφτιαχνες εδώ...
    Πάντως ο ντούκας στα Γιάννενα χρέωνε γύρω στο 1000άρικο για partcaster, όχι για χειροποίητη, ο δε Μίμης μου έλεγε 500 ευρώ για μπράτσο μόνο. Που σημαίνει οτι έχει δουλίτσα. Πάλι χρώμα απο χρώμα διαφέρει. Π.χ. το νίτρο το χρεώνουν παραπάνω απο ότι το ακρυλικό, κτλ.
  • #17 από sfanfan στις 02 Mar 2018
  • Ίδωμεν, όλα τα σενάρια είναι πιθανά, από το να έρθει μία εκπληκτική κιθάρα μέχρι το ..να μην έρθει καθόλου!

    μια χαρά θα πάει ρε μαν, και μακάρι να σου βγεί καλύτερη και φθηνότερη απο ότι αν την έφτιαχνες εδώ...
    Πάντως ο ντούκας στα Γιάννενα χρέωνε γύρω στο 1000άρικο για partcaster, όχι για χειροποίητη, ο δε Μίμης μου έλεγε 500 ευρώ για μπράτσο μόνο. Που σημαίνει οτι έχει δουλίτσα. Πάλι χρώμα απο χρώμα διαφέρει. Π.χ. το νίτρο το χρεώνουν παραπάνω απο ότι το ακρυλικό, κτλ.


    Χαχαχα συνερίζομαι την αισιοδοξία σου.. γιατί αλλιώς κάηκα! :) Πέραν της πλάκας, οι τιμές που αναφέρεις είναι εντελώς ρεαλιστικές για Ελλάδα και όχι μόνο. Το πιο "παράλογο" είναι η τιμή στην συγκεκριμένη περίπτωση του Ολλανδού.
  • #18 από saved στις 02 Mar 2018
  • Ενα μπρατσο maple σαν υλικα ειναι 20€.
    Γενικα χρειαστικε να βγαλω κοστολογιο για οργανα αν τα εφτιαχνα εγω και 1400€ για κιθαρα custom ειναι λιγα.Ομως 1000€ για partcaster..θα προτημουσα να την συναρμολογησω μονος μου.
    Γενικα το custom δεν σντιπροσωπευει οργανο αλλα παροχη υπιρεσιων.
    Και το πιο σωστο ειναι να συμπληρωθει φορμα με ολες τις λεπτομεριες ωστε να μην ειβαι γουρουνι στο σακι,αλλα αυτο που ζητησε ο πελατης.
    Αυτο δεν παει να πει οτι δεν μπορει να ζητησει την συμβουλη του οργανοποιου.
    Τωρα αν εκανε λαθος επιλογες ο πελατης,και δεν υου βγηκε,αλλουνου παπα ευαγγελιο.
    Ο οργανοποιος πρεπει να σεβαστει τον πελατη,ωστε να δωσει αψογο αποτελεσμα χωρις ψεγαδι

  • #19 από atav (φλουτσ) στις 02 Mar 2018
  • Ενα μπρατσο maple σαν υλικα ειναι 20€.


    Ξύλα, τάστα, dots, βέργα, κόλλες-βερνίκια, όλα 20€;;;;
    Τι ξέρεις γέροντα και δε μας λες κι εμάς; ;D
  • #20 από mouz στις 02 Mar 2018
  • Ένας φίλος μου μόλις παρέλαβε από αμέρικα σώμα και μπράτσο τελε όλο από παλίσσανδρο (το μπράτσο μονοκόμματο με την ταστιέρα και φυσικά και τα τάστα πάνω) 650 ευρά και ήταν κατευχαριστημένος γιατί η κανονική η τιμή μου είπε ήταν γύρω στα 900, και δεν χρειάζεται και βάψιμο (τα είδα, θα γίνει πανέμορφο κιθαρόνι, αν και πολύ βαρύ).


    Προφανώς ξύλο από ξύλο διαφέρει, ακόμα και ίδιου τύπου. Πόσους διαφορετικούς παλίσσανδορυς εχουμε δει; φαντάζομαι ο καθένας με την τιμή του. Ήδη για τη βάση του κόστους δηλαδή υπάρχει μεγάλη διακύμανση.


    Πέρα από αυτά, και εμένα τα 1000 ευρώ για χειροποίητη κιθάρα μου φαίνονται πολύ καλή τιμή, ελπίζω να σου έρθει όπως επιθυμείς αδερφέ.


    Παρεμπιπτόντως, έριξα μία ματιά στο κανάλι του τύπου, είναι πράγματι ενδιαφέρον. Και κόλλησα σε μία κιθάρα revelation που παρουσίαζε, είναι σε κάτι πολύ φτηνές τιμές (είδα και μεταχειρισμένες 150 λίρες) και ο τύπος την εκθείαζε. Καταραμένο GAS, είμαι στα κάτω μου οικονομικά αλλιώς μία την χτύπαγα έτσι για να τη δοκιμάσω  ;D ;D
  • #21 από modfori στις 03 Mar 2018
  • ο David Simpson είναι και γ**ώ τα παιδιά , τρελάρας (με την καλή έννοια) και ωραιος παίχτης . Μ'αρέσει που σε πολλές φάσεις τον συνεπαίρνει η μουσική και ξεχνάει ότι κάνει review . Φαίνεται ιδιαίτερα τίμιος οπότε είμαι σίγουρος και η άποψή του για τον Oswald ως οργανοποιό θα είναι δίκαιη.
    απο την άλλη μεριά σε βλέπω κάπως επιφυλακτικό , γιατί;
    αν είναι έτσι και εφόσον έχεις τη δυνατότητα να προτιμήσεις κάποιον πιο "σίγουρο" αλλά πιο ακριβό οργανοποιό γιατί δεν το έκανες;
  • #22 από saved στις 03 Mar 2018
  • Atav ενα μαδερι maple το παιρνω εγω 40€ αρα ενας επαγκελματιας οργανοποιος θα το παρει 30€ αν το κοψει προσεκτικα θα βγαλει 8-9 μπρατσα (αναλογα και το χεντστοκ) τρας ροντ 8€ ταστα 2€ (τιμες λιανικης παλι) κολες τις παιρνουν παλι με τους κουβαδες..
    Δεν ξερω με τα nut τι γινετε.

    Οταν εμενα το πρεσιζιο μου κοστισε σχεδον 700€ με τα 200 λαθη που εκανα(αν ημουν προσεκτικος θα γλυτωνα ενα 50αρι στο νερο) αυτο σε εναν οργανοποιο θα κοστιζε τουλαχιστον 100-150€ λιγοτερο λογο διαφορας σρις τημες των υλικων
  • #23 από atav (φλουτσ) στις 03 Mar 2018
  • Εντάξει, μιλάς για τα χειρότερα υλικά που μπορείς να πάρεις, αν και πραγματικά δεν ξέρω πού βρίσκεις τάστα με 2€... Τα κλασικά 6105 έχουν γύρω στα 30€ αν είναι κομμένα και ελάχιστα φθηνότερα αν τα πάρεις με το μέτρο.
    Όσο για το ξύλο, άντε να ακολουθήσω τον αυθαίρετο συλλογισμό του "ο οργανοποιός θα το πάρει 30".
    8-9 μπράτσα δε βγάζει ούτε ο Κόπερφιλντ, ακόμα κι αν πάρει μαζί ρόζους και τη φύρα που έχει το μαδέρι!
  • #24 από saved στις 03 Mar 2018
  • Σε καταστημα της Θεσσ/κης,ταστα dunlop 2€ τα αγωρασα.
    Και ναι ο οργανοποιος θα παρει το μαδερι 30€ γιατι θα παρει τον χρονο 20-30 μαδεδια.
    Τες πα.Μην χαλαω το θεμα του Σταυρου
  • #25 από panixgr στις 03 Mar 2018
  • Κοινά σετ τάστα χαλκού / νικελίου έχουν 2 ευρώ όντως. Tα ανοξείδωτα πάνε απο 20άρι και πάνω.
Σελίδες: