Αποστολέας Θέμα: Oswald Guitar  (Αναγνώστηκε 27318 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #50 στις: 04/05/18, 18:51 »
κουκλίτσα η κυρία.
νομίζω τελείωσε πιο σύντομα απ'ότι περίμενες αρχικά, ε;
άντε με το καλό να παραλάβεις και εννοείται εκτενές review , ηχητικά δείγματα κτλ κτλ...
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #51 στις: 04/05/18, 19:11 »
κουκλίτσα η κυρία.
νομίζω τελείωσε πιο σύντομα απ'ότι περίμενες αρχικά, ε;
άντε με το καλό να παραλάβεις και εννοείται εκτενές review , ηχητικά δείγματα κτλ κτλ...
Thank you @modfori


16 Φεβρουαρίου ξεκίνησε, και πιστεύω μέχρι τις 20-25 Μαίου να την έχω στα χέρια μου. Η αλήθεια είναι ότι έλεγα μέχρι αρχές καλοκαιριού καλό θα ήταν να έχει τελειώσει, και να που βγήκε. Η αρχική εκτίμηση ήταν 8-10 εβδομάδες, οπότε ήταν εντελώς μέσα στα όρια ο κύριος Oswald.


Τώρα μένει να έρθει και να τη δούμε/ακούσουμε από κοντά.
Θα ενημερώσω σχετικά μόλις την έχω στα χέρια μου.

White noise

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #52 στις: 04/05/18, 20:29 »
Τρελος συνδυασμος χρωματος και ταστιερας! Γενικα δειχνει κουκλα. Καλοπαιχτη να ειναι! Μια απορια εχω, ειμαι και ψυχαναγκαστικος βλεπεις, το κομματι μεσα στο πλαισιο δειχνει στο μερος του nut το τελειωμα του μπρατσου λοξα κομμενο ή ειναι η γωνια της ληψης τετοια;
https://postimg.cc/image/5gjycldqz/
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #53 στις: 04/05/18, 20:50 »
με γειές, καλόπαικτη!

Knofller φάση!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #54 στις: 04/05/18, 21:23 »
Τρελος συνδυασμος χρωματος και ταστιερας! Γενικα δειχνει κουκλα. Καλοπαιχτη να ειναι! Μια απορια εχω, ειμαι και ψυχαναγκαστικος βλεπεις, το κομματι μεσα στο πλαισιο δειχνει στο μερος του nut το τελειωμα του μπρατσου λοξα κομμενο ή ειναι η γωνια της ληψης τετοια;
https://postimg.cc/image/5gjycldqz/


Τώρα που το είπες όντως φαίνεται κάπως στη φωτογραφία. Θα στείλω ένα mail να δω τι παίζει, αν είναι κόλπο του φακού ή ...του μάστορα!
Η μόνη φωτογραφία που βρήκα που να δείχνει το συγκεκριμένο σημείο είναι κατά τη χάραξη, πριν μπει το nut, μου φαίνεται ok εκεί για δες και εσύ που το μάτι σου κόβει.
https://postimg.cc/image/8ej4ke6mj/


Θενκ γιου guys, η επιλογή χρώματος όπως είπα έγινε με βάση της red strat του Gilmour (@panixgr έχεις δίκαιο για την Knopfler! Δεν θυμάμαι αν είναι fiesta red ή CAR εκείνη). Τώρα αν θα μπουν και τπτ EMG SA πάνω, θα φανεί στο μέλλον :P

White noise

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #55 στις: 04/05/18, 21:56 »
η επιλογή χρώματος όπως είπα έγινε με βάση της red strat του Gilmour

Δεν ξέρω για σένα, αλλά για μενα, τα τάστα που μοιάζουν πράσινα στη τελευταία φωτό, σε συνδυασμό με το κόκκινο είναι κόλαση.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #56 στις: 04/05/18, 21:59 »
Τρελος συνδυασμος χρωματος και ταστιερας! Γενικα δειχνει κουκλα. Καλοπαιχτη να ειναι! Μια απορια εχω, ειμαι και ψυχαναγκαστικος βλεπεις, το κομματι μεσα στο πλαισιο δειχνει στο μερος του nut το τελειωμα του μπρατσου λοξα κομμενο ή ειναι η γωνια της ληψης τετοια;
https://postimg.cc/image/5gjycldqz/


Τώρα που το είπες όντως φαίνεται κάπως στη φωτογραφία. Θα στείλω ένα mail να δω τι παίζει, αν είναι κόλπο του φακού ή ...του μάστορα!
Η μόνη φωτογραφία που βρήκα που να δείχνει το συγκεκριμένο σημείο είναι κατά τη χάραξη, πριν μπει το nut, μου φαίνεται ok εκεί για δες και εσύ που το μάτι σου κόβει.
https://postimg.cc/image/8ej4ke6mj/


Θενκ γιου guys, η επιλογή χρώματος όπως είπα έγινε με βάση της red strat του Gilmour (@panixgr έχεις δίκαιο για την Knopfler! Δεν θυμάμαι αν είναι fiesta red ή CAR εκείνη). Τώρα αν θα μπουν και τπτ EMG SA πάνω, θα φανεί στο μέλλον :P
Σε αυτη που παρεθεσες φαινεται να ειναι κομμενες παραλληλα οι γραμμες. Τι να σου πω. Ο,τι κι αν ειναι οσο ειναι στα χερια του μπορει να διορθωθει αμεσα.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #57 στις: 04/05/18, 22:06 »
η επιλογή χρώματος όπως είπα έγινε με βάση της red strat του Gilmour

Δεν ξέρω για σένα, αλλά για μενα, τα τάστα που μοιάζουν πράσινα στη τελευταία φωτό, σε συνδυασμό με το κόκκινο είναι κόλαση.


Χαχαχα είναι στην φάση του Levelling/recrowning οπότε τα έχει περάσει πράσινο μαρκαδόρο για τη διαδικασία. Λες ε? Βγαίνουν άραγε τάστα με χρώμα... ??
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #58 στις: 04/05/18, 22:34 »
Καλα ολα,αλλα ξες,ε,σταυρο;
Το πρεπον και σωστο θα ηταν να παρεις μπασο.
Ελπιζω την επομενη φορα,να μην κανεις δε σεημ μιστεηκ αγκεν..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #59 στις: 07/06/18, 14:54 »
Λοιπόν final update:

Η κιθάρα έφτασε την προηγούμενη Παρασκευή, με το που ήρθε λοιπόν, την πήρα και πήγα στο φίλο μου το Βασίλη, ώστε να κάνουμε παρέα το unboxing και φυσικά να την δούμε και να την επεξεργαστούμε παρέα.

Η πρώτη εντύπωση με το που άνοιξα τη θήκη ήταν ..μεθυστική κυριολεκτικά διότι η μυρωδιά του nitrou ήταν έντονη. Η κιθάρα ήταν πανέμορφη, και προσωπικά θεωρώ ότι πέτυχε απόλυτα το χρώμα που είχα στο μυαλό μου (Candy Apple Red) και στο σώμα και κυρίως αυτό το vintage tinting που ήθελα στο μανίκι. Δεν την έχω ζυγίσει αλλά δεν την λες ούτε ελαφριά ούτε βαριά, αν και για γούστα μου, παίζω με όσο το δυνατόν ελαφρύτερα όργανα, θα το ήθελα λίγο πιο ελαφρύ το συγκεκριμένο.

Πριν καν την κουμπώσω, το πρώτο που είδα είναι το κόψιμο του nut, και το πώς ματσάρει ο λαιμός με το σώμα (neck pocket). Και στα δύο φαίνεται η εξαιρετική δουλειά του Nick, καθώς ειδικά στο θέμα neck pocket δεν έχω δει πιο απόλυτο ταίριασμα ακόμα και σε ακριβές Fender που έχω. Γενικά η αίσθηση που δίνει η κατασκευή του οργάνου είναι 5/5. Ψάξαμε την κάθε λεπτομέρεια του, και πραγματικά αν δεν είχε το logo να σε επαναφέρει στην πραγματικότητα, κάλλιστα θα μπορούσες να την μπερδέψεις με πολύ πολύ ακριβότερες κιθάρες. Επίσης μου έκανε εντύπωση ότι έφτασε σχεδόν κουρδισμένη και με το relief απόλυτο 0 όπως ζήτησα το Nick να το σετάρει.

Μάλιστα γενικό setup ήταν αξιόλογο και έκανα μόνο το fine tuning στα μέτρα μου, κάτι που με έκανε να παρατηρήσω ότι και η γενικότερη ταστοδουλειά είναι εξαιρετική. Χαμήλωσα το action σε γελοία επίπεδα, χωρίς απόλυτος κανένα dead spot, fretting out, σβήσιμο στα bends και τα γνωστά προβλήματα που μπορεί να προκαλέσουν προβληματικά ή κακοφτιαγμένα τάστα σε τέτοιες περιπτώσεις. Οι άκρες των τάστων είναι καλοδουλεμένες, το σωστό crowning συμβάλει στο όσο καλύτερο intonation μπορεί να έχει ένα όργανο με συμβατικά τάστα.

Το journeyman relic είναι love it or hate it κατάσταση, αν και με εντυπωσίασε η λεπτομέρεια που έδειξε που σε καμία περίπτωση δεν έχει ...καταστρέψει την κιθάρα, αλλά με πολύ συγκεκριμένες λεπτομέρειες πολύ πολύ μικρές απλά και μόνο δίνει αυτή την αίσθηση της χρήσης που μου αρέσει.

Κουμπώσαμε την κιθάρα στον ενισχυτή και το πρώτο πράγμα που κατάλαβα είναι ότι οι μαγνήτες δεν είναι εντελώς του γούστου μου, μιας και ήταν σχετικά low output, βγάζοντας αυτήν την stratocaster-ίλα αλλά χωρίς το απαραίτητο δάγκωμα που μου αρέσει. Its ok κανένα πρόβλημα, θα τους δώσω το χρόνο τους και αν δεν μου αρέσουν θα τους αλλάξω. Τα ηλεκτρικά άλλωστε είναι όλα επώνυμα (CTS, Switchcraft, CRL) οπότε μία αλλαγή μαγνητών είναι 10' δουλειά.

Το δεύτερο που πρόσεξα στα ηλεκτρικά είναι ότι η -αγαπημένη μου- θέση 4 (bridge + middle) ήταν out of phase (σκεφτείτε Peter Green LP mod), κάτι που κάνει τον ήχο εξαιρετικά thin με λιγότερο output κάτι που με εκνεύρισε καθώς είναι η θέση που ίσως χρησιμοποιώ περισσότερο. Φαντάστηκα τι μπορεί να φταίει οπότε δεν έδωσα σημασία και το σημείωσα για να το διορθώσω.


Πέραν αυτού, η κιθάρα κρατάει κούρδισμα ακόμα και με έντονη χρήση του tremolo, το μανίκι είναι εύκολο και γρήγορο και τα extra jumbo τάστα, απορώ γιατί δεν βγαίνουν σε μοντέλα παραγωγής! (καμία σχέση με τα jumbo των American Special, ή τα narrow jumbo των premium Mexico & USA μοντέλων).


Εν ολίγης, η κιθάρα με εντυπωσίασε, και έχουν περάσει πολλές από τα χέρια μου και τη συλλογή μου, και σίγουρα είναι μία ποιοτική κιθάρα, με καλό ήχο, όμορφη, και φυσικά έχει και το mojo του χειροποίητου κατά παραγγελία οργάνου. Για να πάμε στο δεύτερο αρνητικό που συνάντησα -και πείτε με περίεργο κτλ αλλά εμένα με πείραξε.

Η κιθάρα ήρθε σε μία ολοκαίνουργια gator Θήκη ασφαλείας, η οποία περιλαμβανόταν μέσα στην τιμή, όπως και τα έξοδα αποστολή (τρομερό αν αναλογιστείς ότι πλήρωσα 1150 ευρώ για μία χειροποίητη κιθάρα). Ρε Nick έκατσες και έφτιαξες την κιθάρα, βάλε και ένα παλιοχαρτο μέσα με την υπογραφή σου, μία ημερομηνία κατασκευής κάτι που να δείχνει την προέλευση του οργάνου, το logo του κατασκευαστή κτλ. Λεπτομέρειες αλλά το case candy όπως λέμε είναι αυτό που πληρώνεις πολλές φορές σε πολλαπλάσιας αξίας κιθάρες. Προσωπικά θα ήθελα κάτι, μία κάρτα, ένα χαρτάκι, οτιδήποτε με τα βασικά στοιχεία της κιθάρας, την ημερομηνία εκκίνησης και ολοκήρωσης της διαδικασίας, την υπογραφή του Nick, έτσι για το Mojo της ιστορίας όπως έγραψα. Η κιθάρα δεν έχει κάποιο serial number, ούτε κάποια υπογραφή, αναφέρει το έτος κατασκευής (2018) πολύ διακριτικά -και όμορφα- κάτω από το logo στο headstock.

Συνοψίζοντας, αν με ρωτούσε κάποιος αν θα τον πρότεινα, θα του έλεγα με 1000. Η κιθάρα με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο, και μάλιστα θαύμασα τη δουλειά του σε περιπτώσεις όπως neck pocket fit, τάστα, relic. Αν πάρω ποτέ άλλη κιθάρα θα ξανα είναι από τον κ. Oswald.

*Για την ιστορία να πω ότι όταν άνοιξα το pickguard για να διορθώσω το πρόβλημα, μερικές ημέρες αργότερα, και εν τέλη το αντικατέστησα ολόκληρο με ένα έτοιμο ίδιο (8hole 1ply white) που είχα ήδη στήσει με GAS Pickups και συγκεκριμένα το DG77 set που είναι από τους αγαπημένους μου μαγνήτες, και μου φάνηκε ότι αμέσως η κιθάρα έδειξε τον πραγματικό της εαυτό. Παρόλα αυτά διόρθωσα το λάθος στην καλωδίωση που είχε το δικό της pickguard και όταν ξαναλλάξω χορδές θα το τοποθετήσω εκ νέου για μία δεύτερη δοκιμή.

Θα βγάλω κάποια στιγμή καλές φωτογραφίες για να ανεβάσω, μέχρι τότε:



https://imgur.com/v7rAPHz
https://imgur.com/09eIWH0
https://imgur.com/QPqwBkr
https://imgur.com/Rvqpt7Y
https://imgur.com/44TfpSs
https://imgur.com/oQ9CAmU
https://imgur.com/ySzTGcP
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/18, 15:05 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #60 στις: 07/06/18, 16:22 »
καλόπαικτη!! απο τη στιγμη που βγάζει ηχάρα, δεν έχουν σημασία ηλεκτρικά, μαγνήτες, κτλ...!!

πάντως!!! το οτι έπρεπε να βάλεις χέρι λέει κάτι.... εχω 2 ibanez μια του 700άρικου κινεζιά (ARZ800) και μια σαφως ακριβότερη 7-χορδη Steve Vai uv70p Ινδονησιά, ε... στην uv70p έχω βάλει χέρι... επισκευή, κτλ κτλ ουκ ολίγες φορες.. ενώ στην κινεζιά απλά ποτέ... κάτι λέει αυτό.... αλλιώς είναι το αψεγάδιαστο όργανο, δεν λέω κάτι για τον συγκεκριμένο μάστορα αλλά περιμένει κανείς απο ένα custom όργανο να είναι άψογο. Δηλ αν το έκανα ποτέ θα περίμενα να μην θέλει ούτε setup.

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #61 στις: 07/06/18, 16:35 »
Καλόπαιχτη αγορίνα, να την ευχαριστηθείς!
Δηλ αν το έκανα ποτέ θα περίμενα να μην θέλει ούτε setup.
Kάτι που σχεδόν αποκλείεται, ειδικά αν μιλάμε για όργανο που κατασκευάσθηκε σε άλλη χώρα, ταξίδεψε με αεροπλάνο και ήρθε Ελλάδα..
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #62 στις: 07/06/18, 17:22 »
Σκης την σταυρο.

Ρισπεκτ για το νεκ ποκετ.δε φανταζεσε τι εφιαλτης ειναι..γιαυτο και μονο τα νεκθρου θα επρεπε να ηταν πιο φθινα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #63 στις: 07/06/18, 17:29 »
Χέρι έβαλα για να διορθώσω το λάθος στα ηλεκτρικά, που αντέστρεψα 2 καλώδια, οκ εγώ το ήξερα το έκανα, άλλος μπορεί να έπρεπε να το πάει σε κάποιον τεχνικό. Αυτό το χρεώνω για μικρό φάουλ.
Αλλά ποτέ μου δεν μου έτυχε κιθάρα που δεν έχω βάλει χέρι. Όλες μα όλες ήθελαν setup, από μικρορυθμίσεις έως "φτου και από την αρχή".
Ούτως ή άλλως, ιδανικό setup δεν υπάρχει, είναι τι βολεύει τον καθένα μας, οπότε λογικό.


Παιδιά ευχαριστώ πολύ, σας χρωστάω φωτογραφίες!
White noise

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #64 στις: 07/06/18, 17:48 »
Καλόπαιχτη αγορίνα, να την ευχαριστηθείς!
Δηλ αν το έκανα ποτέ θα περίμενα να μην θέλει ούτε setup.
Kάτι που σχεδόν αποκλείεται, ειδικά αν μιλάμε για όργανο που κατασκευάσθηκε σε άλλη χώρα, ταξίδεψε με αεροπλάνο και ήρθε Ελλάδα..

διαφορετικό κλίμα/ταξίδι = ελάχιστη ρύθμιση στο truss rod. θεωρείται setup?

Συγχώνευση μηνυμάτων: 08/06/18, 12:01
Χέρι έβαλα για να διορθώσω το λάθος στα ηλεκτρικά, που αντέστρεψα 2 καλώδια, οκ εγώ το ήξερα το έκανα, άλλος μπορεί να έπρεπε να το πάει σε κάποιον τεχνικό. Αυτό το χρεώνω για μικρό φάουλ.

αν ήταν γνωστής εταιρίας και την είχες πάρει απο π.χ. Thomann δεν θα την επέστρεφες? Και αν όχι εσύ, τότε το 90% των αγοραστών θα το έκανε, ή τουλάχιστον θα έπρεπε!. Εμένα δεν μου φάνηκε μικρό φάουλ. Ηταν στα specs που του έδωσες το out of phase? Οχι. Τεστ ηλεκτρικών δεν έκανε πριν στην στείλει?
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/18, 12:01 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #65 στις: 07/06/18, 17:52 »
Καλα, μην απογοητεύεστε.
Μαθητης μου, παρήγγειλε στην PRS, κιθαρα των 5000$ και ηθελε επισκευη.
Ζητησε στην παραγγελια (αναμεσα σε αλλα) να του καστομαρουν κατι στα ηλεκτρικα και το εκαναν λαθος.
Οχι ψιλο λαθος.
Χοντρο λαθος.
Του στυλ δεν επαιζε ο ενας μαγνητης καθολου.

ΥΓ ετσι κι αλλιως ολες θελουν χερι για να ερθουν στα μετρα μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/18, 17:55 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #66 στις: 07/06/18, 17:53 »
Καλόπαιχτη Σταύρο!


Χαίρομαι που το τόλμησες και σου βγήκε.


Πέρα από την ικανότητα του μάστορα, πάντως, έπαιξε θεωρώ μεγάλο ρόλο και το ότι ήξερες από πριν ακριβώς τι ήθελες (σε επίπεδο "βίδας"  ;D ). Αυτή η λεπτομέρεια είναι εξαιρετικής σημασίας, ώστε τελικά να φτάσει στα χέρια του πελάτη ένα custom-made όργανο που θα τον ικανοποιήσει. Για αυτό και συνήθως απαιτείται να έχουν περάσει πρώτα αρκετές κιθάρες από τα χέρια σου προτού προβείς σε μια τέτοια κίνηση, ώστε να ξέρεις τι θες από άποψης playability, αισθητικής, ήχου κ.λ.π. (π.χ. bridge type, neck profile, frets type, fretboard radius, etc.).


Ε, αν σε μια τέτοια περίπτωση προσθέσουμε κι έναν καλό οργανοποιό, τότε έχουμε ένα ωραίο αποτέλεσμα όπως αυτό που παρουσίασες!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #67 στις: 07/06/18, 18:05 »
Χέρι έβαλα για να διορθώσω το λάθος στα ηλεκτρικά, που αντέστρεψα 2 καλώδια, οκ εγώ το ήξερα το έκανα, άλλος μπορεί να έπρεπε να το πάει σε κάποιον τεχνικό. Αυτό το χρεώνω για μικρό φάουλ.

αν ήταν γνωστής εταιρίας και την είχες πάρει απο π.χ. Thomann δεν θα την επέστρεφες? Και αν όχι εσύ, τότε το 90% των αγοραστών θα το έκανε, ή τουλάχιστον θα έπρεπε!. Εμένα δεν μου φάνηκε μικρό φάουλ. Ηταν στα specs που του έδωσες το out of phase? Οχι. Τεστ ηλεκτρικών δεν έκανε πριν στην στείλει?


Ανάλογα, αν είναι κάτι που μπορώ να φτιάξω εγώ θα το διορθώσω, αν όλα τα υπόλοιπα με καλύπτουν. Αν τώρα έχει χοντρό πρόβλημα (σπάσιμο, κατασκευαστικό λάθος, προβληματικά Parts κτλ), έχει φύγει πίσω ασυζητητί. Αλλά αυτό το κάνω εγώ, κάποιος που δεν ασχολείται με τέτοια την επιστρέφει πίσω εφόσον υπάρχει αυτή η δυνατότητα.  Συμφωνώ μαζί σου, στα specs δεν είχα πει για οut of phase, οπότε το θεωρώ λάθος, αλλά minor.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 06/08/18, 12:00
ΥΓ ετσι κι αλλιως ολες θελουν χερι για να ερθουν στα μετρα μας.


Ακριβώς αυτό.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 08/06/18, 12:00
Καλόπαιχτη Σταύρο!

Χαίρομαι που το τόλμησες και σου βγήκε.

Πέρα από την ικανότητα του μάστορα, πάντως, έπαιξε θεωρώ μεγάλο ρόλο και το ότι ήξερες από πριν ακριβώς τι ήθελες (σε επίπεδο "βίδας"  ;D ). Αυτή η λεπτομέρεια είναι εξαιρετικής σημασίας, ώστε τελικά να φτάσει στα χέρια του πελάτη ένα custom-made όργανο που θα τον ικανοποιήσει. Για αυτό και συνήθως απαιτείται να έχουν περάσει πρώτα αρκετές κιθάρες από τα χέρια σου προτού προβείς σε μια τέτοια κίνηση, ώστε να ξέρεις τι θες από άποψης playability, αισθητικής, ήχου κ.λ.π. (π.χ. bridge type, neck profile, frets type, fretboard radius, etc.).

Ε, αν σε μια τέτοια περίπτωση προσθέσουμε κι έναν καλό οργανοποιό, τότε έχουμε ένα ωραίο αποτέλεσμα όπως αυτό που παρουσίασες!


Thank u mate! Νομίζω ότι το πιο σημαντικό είναι είναι αυτό, να γνωρίζεις τι θες, έτσι θα πάρεις και το καλύτερο αποτέλεσμα. Από εκεί και πέρα είναι στο χέρι του εκάστοτε μάστορα να στο κάνει πραγματικότητα, και εκεί φαίνονται τα skills του, είτε είναι κάτι απλό, είτε κάτι εξωτικό.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/18, 12:00 από Korgy »
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #68 στις: 08/06/18, 07:44 »
Καλα, μην απογοητεύεστε.
Μαθητης μου, παρήγγειλε στην PRS, κιθαρα των 5000$ και ηθελε επισκευη.
Ζητησε στην παραγγελια (αναμεσα σε αλλα) να του καστομαρουν κατι στα ηλεκτρικα και το εκαναν λαθος.
Οχι ψιλο λαθος.
Χοντρο λαθος.
Του στυλ δεν επαιζε ο ενας μαγνητης καθολου.

ΥΓ ετσι κι αλλιως ολες θελουν χερι για να ερθουν στα μετρα μας.


Ξεφτιλα καταντια παρακμη
Θα δωσω 5000 για οργανο που δεν το επιασα με τα χερια μου;


Γιαυτο οταν μηλαμε για τετοια ποσα,αγοραζεις απο τον ντιλερ στο ελλαντα για να μην ψαχνεσε..


Κοκκινη καρτα και στην prs και με ολο το θαρος και στον μαθητη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #69 στις: 08/06/18, 10:30 »
Καλες και οι φωτογραφίες αλλα οι κιθαρες παραγουν ηχο. Ανεβασε κλιπακια να ακούσουμε κι εμεις!!
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #70 στις: 08/06/18, 10:45 »
Καλα, μην απογοητεύεστε.
Μαθητης μου, παρήγγειλε στην PRS, κιθαρα των 5000$ και ηθελε επισκευη
Ζητησε στην παραγγελια (αναμεσα σε αλλα) να του καστομαρουν κατι στα ηλεκτρικα και το εκαναν λαθος.
Οχι ψιλο λαθος.
Χοντρο λαθος.
Του στυλ δεν επαιζε ο ενας μαγνητης καθολου.

ΥΓ ετσι κι αλλιως ολες θελουν χερι για να ερθουν στα μετρα μας.


Ξεφτιλα καταντια παρακμη
Θα δωσω 5000 για οργανο που δεν το επιασα με τα χερια μου;


Γιαυτο οταν μηλαμε για τετοια ποσα,αγοραζεις απο τον ντιλερ στο ελλαντα για να μην ψαχνεσε..


Κοκκινη καρτα και στην prs και με ολο το θαρος και στον μαθητη
Καλο ειναι (ιδιως οταν δεν ειμαστε σε θεση να καταθετουμε αποψη), να μην βγαζουμε συμπερασματα και να προσβαλουμε.
ΥΓ Η κιθαρα εγινε παραγγελια για να γινει ιδια με κιθαρα που ειχε ηδη δοκιμαστει αλλα δεν ηταν προς πωληση.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/18, 10:58 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #71 στις: 08/06/18, 12:10 »
Οκ δεν ειμαι σε θεση να βγαλω συμπερασμα,αλλα αν πουλουσα ενα οργανο (ειτε ως ντιλερ ειτε ως εργιστασιο) και δεν επαιζε ο μαγνητης,θα ενοιωθα μεγαλη ντροπη.ακωμα και 100€ να εκανε.ποσο μαλλον 5000$.
Σαν να παιρνεις iphone και να μην μπαινει στο μενου..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #72 στις: 08/06/18, 14:20 »
Οκ δεν ειμαι σε θεση να βγαλω συμπερασμα,αλλα αν πουλουσα ενα οργανο (ειτε ως ντιλερ ειτε ως εργιστασιο) και δεν επαιζε ο μαγνητης,θα ενοιωθα μεγαλη ντροπη.ακωμα και 100€ να εκανε.ποσο μαλλον 5000$.
Σαν να παιρνεις iphone και να μην μπαινει στο μενου..

απλά η μέση δυτική εταιρία δουλεύει με την λογική της .... δυτικής εταιρίας, η οποία απο πίσω κουβαλάει διαδικασίες, τμήματα, ελέγχους, επιθεωρήσεις, αξιολογήσεις κτλ κτλ δηλ αν σε μια οικογενειακή εταιρία (όπως είναι η Carvin/Kiesel) κάτι δεν παίζει, τότε ναι υπάρχει το προσωπικό συναίσθημα, η ντροπή κτλ. Αλλά στην μεγάλη εταιρία υπάρχει το αίτημα για χρήση της εγγύησης, το οποίο θα ακολουθήσει την προβλεπόμενη (μεν, δαιδαλώδη δε) οδό, πραγματοποίησης του αιτήματος.
Τα είχα δει με τον Thomann, έβρισκαν γελείες δικαιολογίες για να αποφύγουν να κάνουν το σωστό πράγμα, εν μέρει γιατί δεν ήθελε κανείς να χρεωθεί το λάθος, και εν μέρει γιατί η γραφειοκρατία τους ήταν τόσο πολύπλοκη που δεν μπορούσαν να την υποστηρίξουν σαν εταιρία.
Γενικά είναι ΤΟΣΟ μεγάλο το κόστος λειτουργείας μια μεγάλης εταιρίας που θα πρέπει να έχει αρκούντως σταθερή ροή πόρων (ανθρώπων, κεφαλαίων) για να τα καταφέρει.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #73 στις: 08/06/18, 15:32 »
Αλλά στην μεγάλη εταιρία υπάρχει το αίτημα για χρήση της εγγύησης, το οποίο θα ακολουθήσει την προβλεπόμενη (μεν, δαιδαλώδη δε) οδό, πραγματοποίησης του αιτήματος.
Τα είχα δει με τον Thomann, έβρισκαν γελείες δικαιολογίες για να αποφύγουν να κάνουν το σωστό πράγμα, εν μέρει γιατί δεν ήθελε κανείς να χρεωθεί το λάθος, και εν μέρει γιατί η γραφειοκρατία τους ήταν τόσο πολύπλοκη που δεν μπορούσαν να την υποστηρίξουν σαν εταιρία.
Δεν ξερω την περιπτωση σου, αλλα εχω στειλει αρκετες φορες επιστροφη στον τομαν και ουτε μια φορα δεν με ρωτησαν γιατι και πως.
Το μονο που με ρωτησαν ειναι αν θελω τα χρηματα πισω ή αν θα παρω κατι αλλο με τα χρηματα και μου εστειλαν στο μειλ ενα voucher για να ερθει η μεταφορικη να παραλαβει το προιον δωρεαν.
Δεν υπαρχουν αυτα.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1574
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Oswald Guitar
« Απάντηση #74 στις: 08/06/18, 16:34 »
Καλοφάγωτη Σταύρο! Τα φαουλάκια που σημείωσες καλο θα ήταν να τα αναφέρεις στον Oswald αν δεν το εχεις κάνει ηδη.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/02, 19:33
από Απόλλων
13 Απαντήσεις
19624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
8 Απαντήσεις
7460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 20:20
από Jezus
14 Απαντήσεις
9084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 06:42
από Ioannis Anastassakis
18 Απαντήσεις
8171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 21:16
από Baroness
29 Απαντήσεις
10994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/09, 12:16
από tasos__
16 Απαντήσεις
9905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 13:43
από dimitriendri
4 Απαντήσεις
3358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/10, 01:41
από Wise_One
1 Απαντήσεις
3422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/11, 19:15
από studio54
4 Απαντήσεις
4147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/11, 18:11
από mackay