Σελίδες:
  • #1 από Guitar Fan στις 01 May 2018
  • #2 από saved στις 01 May 2018
  • Αντε να βγει καμια καινουρια εταιρια μπροστα.Ολο τα ιδια και τα ιδια..
  • #3 από modfori στις 01 May 2018
  • διάβαζα πριν κάμποσο καιρό ένα άρθρο για μεγάλη πτώση πωλήσεων σε Fender και Gibson . Με αυτό δεδομένο θα περίμενε κανείς ότι συνολικά οι πωλήσεις σε κιθάρες παγκοσμίως θα ήταν μειωμένες . Εν τούτοις δε συμβαίνει αυτό διότι άλλες εταιρίες έχουν πάρει τους πελάτες τους.
    Ας πάρουν χαμπάρι και στις 2 εταιρίες ότι αυξάνοντας συστηματικά τις τιμές και ρίχνοντας την ποιότητα στο τέλος θα χάσουν.
  • #4 από mouz στις 01 May 2018
  • Από ό,τι διάβασα κάναν αίτηση για υπαγωγή στο 'Άρθρο 11' του πτωχευτικού κώδικα των ΗΠΑ που δεν είναι το τελικό στάδιο του 'κλείνω τώρα' (αυτό είναι το 'Άρθρο 4'). Με την υπαγωγή αυτή ξεκινά μία διαδικασία σε δικαστήριο που παρουσιάζεται σχέδιο εξυγίανσης που αν γίνει δεκτό από το δικαστή είνοι υποχρεωμένοι να το δεχτούν οι πιστωτές και η εταιρεία να κερδίσει χρόνο. Από τη δουλειά μου ξέρω πολλές εταιρείες που πήγαν chapter 11  και δεν έκλεισαν.


    Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι συμφωνώ με τις -κατά την άποψή μου πάντα- μάλλον υπερβολικά υψηλές τιμές της Gibson για τις κιθάρες της σε σχέση με την ποιότητά τους πάντα, αν συγκριθούν με αρκετές πιο φθηνές μάρκες (για άλλες ακριβές μάρκες δεν έχω άποψη, πλην των Gretch που εκτιμώ πολύ, αλλά και πάλι θα διάλεγα -διάλεξα ήδη δηλαδή- μία electromatic και όχι τις ακριβές τους). Βλέπω στο musicstore συνέχεια προσφορές που πάνε να πουλήσουν Gibson σε πιο λογικές τιμές, αλλά μάλλον χρειάζεται συνολικά διαφορετική στρατηγική. Κάνανε και τη μ@λ@κία με την Tronical που μπορεί να τους βάλει μέσα πολλά λεφτά. Τεσπα, ελπίζω να επβιώσει και να πέσουν οι τιμές της χεχε
  • #5 από panixgr στις 01 May 2018
  • η πικρή αλήθεια είναι οτι το ροκ πέθανε. Η νέα γενιά δεν ενδιαφέρεται για κιθάρες. Εχω 2 παιδιά 13 και 15, και τα 2 ακούν τραπ, ούτε καν ραπ ή χιπ χοπ, μέσα στο σπίτι έχει 6 κιθάρες και ένα αρμόνιο. Μόνο το αρμόνιο βλέπει μια μέτρια χρήση απο τα παιδά. Απο τους φίλους τους συμμαθητές ρόκ ακούνε 2 συνολικά με το ζόρι.... Στην επόχή μας, ροκάδες ήταν περίπου το 30% με 50% της νεολαίας.
  • #6 από saved στις 01 May 2018
  • Δεν χρειαζετε να ακουει το 1/3 του πλυθισμου της γης ροκ για να υπαρχει καταναλωση στις κιθαρες.
    Χρειαζετε οι εταιριες να ακολουθουν πολιτικη που να συμβαδιζει με την πραγματικοτιτα και οι τιμες να ειναι λογικες με την εποχη και οχι να πουλανε οσο αυτοι βολευοντε.
    Δεν θελω να κλεισει γιατι τοσος κοσμος θα μεινει ανεργος.Θελω ομως παραδειγματισμο μπας και ξυπνησουν λιγο οι ετσιροες γενικα
  • #7 από panixgr στις 01 May 2018
  • παντως λυπάμαι.... γιατί για αυτό το *&^%$# ροκ κλάψαμε και παλέψαμε... και στο φινάλε δεν σκότωναν οι ^%$# οι gibson... μουσική έβγαζαν....

    θέλετε και και την τρελή βερσιον που μόνο ένας ΠΑΝΙΞ μπορεί να σκεφτεί???

    ορίστε .....

    Λοιπόν η ιστορία άρχισε το 2014 στην Ουκρανία... ήταν η ΜΟΝΑΔΙΚΗ επανάσταση απο το 1950 στην οποία το ΡΟΚ απέτυχε (να φέρει αποτέλεσμα). Αντιθέτως χρειάστηκε να επιστρατεύσουν εισαγόμενους νεο-ναζί για να επιτυχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα..... Αυτό που πέτυχε στο Σαράγεβο το 1995 και στο Βελιγράδι το 2001, απέτυχε στο Κίεβο το 2014.....

    νομίζω δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση......

    ΤΟ ΡΟΚ ΠΕΘΑΝΕ. Αυτο που συμβαίνει στην Gibson θα συμβεί και στην Fender.
  • #8 από mouz στις 01 May 2018
  • Εγώ έχω μία ελπίδα. Εδώ η κορούλα μου, 12 χρονών, με την κινεζούλα και τη gretch (και την αφεντομουτσουνάρα μου)! Τελειώνει κατωτέρα φέτος και έχει στη λίστα του spotify της Let there be rock, smoke on the water, one way or another, bad news, moonlight shadow, paint it black, highway to hell και άλλα. Έχει φυσικά και τόνους από τις αηδίες που ακούνε πλέον, αλλά μάλλον είναι καλύτερα να ακούει και αυτά για λόγους ενσωμάτωσης. Έτσι κι έτσι αυτά λήγουν μετά από λίγο καιρό :-Ρ
  • #9 από saved στις 01 May 2018
  • Γιατι νομιζα οτι ησουν κανα παλικαρι 26-30 χρονων?
    Μονο εγω ειμαι πιπινι εδω μεσα?ω ρε φιλε..
    Αχηλεα,η fender νομιζω εχει και την jackson,οποτε τα μεταλχεντς θα την στιριξουν (εαν κηνιθει εξυπνα)
  • #10 από mouz στις 01 May 2018
  • τόσο είμαι, αν βάλεις ΦΠΑ και φόρους υπέρ τρίτων πάμε στο 54 που είναι καθαρά αποτέλεσμα της κρίσης  ;D ;D ;D
  • #11 από saved στις 02 May 2018
  • Ε κοντα επεσα.26+30=56
    τι 54,τι 56..πωωω 54 και καθετε και παιζει με κιθαρες..βρε παρε ενα μπασο,μεγαλος οριμος αντρας εισαι.. :P :P :P

    Παρε μπασο thunderbird,να βγαλει τιποτα και η gibson :P :P
  • #12 από Uriah στις 02 May 2018
  • Achilea rock is not dead. Des to scoolwave kai tha katalabeis ti ennow. Kai epipleon den einai mono i rock pou paizei me ilektrikes kithares. H pearl kai h tama mia xara pane kai einai apo tis akrives eteries.
  • #13 από panixgr στις 02 May 2018
  • Achilea rock is not dead. Des to scoolwave kai tha katalabeis ti ennow. Kai epipleon den einai mono i rock pou paizei me ilektrikes kithares. H pearl kai h tama mia xara pane kai einai apo tis akrives eteries.

    δες όμως και τα μπαρακια που υπήρχαν το 80' και πόσα υπάρχουν σήμερα.

    Επίσης βασικό, παλιά υπήρχαν heroes, "περιπτωσάρες", σήμερα, οι καλοι παικτες είναι πολλοί....


    χμμμμ δηλαδή... παλιά υπήρχε μεγάλη αναλογία : ακροατές/παίκτες , σήμερα σχεδόν όλοι οι ροκάδες παίζουν και κάτι, μπορεί οι πωλήσεις να μένουν σταθερές για αυτό τον λόγο.... Τώρα μου ήρθε η ιδέα αλλά είναι πολύ σημαντική....

    δεν υπάρχει ικανή μάζα να το κινήσει το θέμα, δεν υπάρχει ορμή.... το Ρόκ ακόμα και σαν όργανο του συστήματος δεν έχει πλέον ουσιαστικό ρόλο.
  • #14 από panixgr στις 02 May 2018
  • Μουζ να σου ζήσει!!! Ποσο είναι? Εμένα (15) έχει τέλεια φωνή η κόρη, αλλά τραγουδάει μόνο τραπ.
  • #15 από saved στις 02 May 2018
  • Δεν ειναι λιγες οι εταιριες που ο μεσος ορος τιμης ειναι μεγαλυτερος απο της gibson και ειναι βιωσημες.
    Υπαρχουν και οργανα οπου τα οικονομικα μοντελα κοστιζουν παραπανω απο τις πιο ακριβες gibson.
    Αρα κατι αλλο φταιει.
    Και αν δεν αγωραζει πλεων τοσος κοσμος κιθαρες,τοτε ποσος κοσμος αγωραζει πχ αρπες;
    Αλλες εταιριες παλι (πχ conklin) στοχεβουν σε πολυ συγκεκριμενο αγωραστικο κοινο,και οι πιθανωτιτες να βρεις μεταχειρο ειναι σαν αυτες του να κερδισεις το τζοκερ,και παλι δεν εχουν προβλημα
  • #16 από saved στις 02 May 2018
  • Χωρια που το "δυνατο" στην τσεπη αγοραστικο κοινο μεχρι τωτα ηταν οι νοσταλγοι του ροκ εντ ρολ,δηλαδη ηλικιες 30-55 αντε 60 που εχουν μια δουλεια και μια τακτοποιημενη ζωη (για να μπορουν να δωσουν 5000 για μια κιθαρα) σε 10 χρονια,οι νοσταλγοι της ηλικιας αυτης,θα ειναι νοσταλγοι των slipknot και του him και θα δρινουν τοσα λεφτα,για αλλης νοοτροπιας κιθαρες
  • #17 από Uriah στις 02 May 2018
  • Ο Μητσος το παει σωστα. Ειναι το αγοραστικό κοινο και η αγοραστική ισχυς της καθε εταιριας. Αν η Gibson πεισματικά επιμένει σε ενα μικρο κοινο και βγάζει μεσω της epiphone ποιο οικονομικές κιθαρες τοτε θα εχει προβλημα, ειδικα αν η γκαμα της δεν ειναι μεγαλη.Κριμα να συμβαίνουν τετοια πραγματα σε μεγαλες εταιριες.
  • #18 από saved στις 02 May 2018
  • Καταρσην,οταν βγηκε το μεταλ,η φεντερ πχ υπιρχε.
    Ο κοσμος δεν χρειαζοταν λεσπολ η στρατοκαστερ.Γιαυτο εφτιαξαν τις σουπερ στρατ(οκαστερ)
    Εχετε δει πολλες φεντερ η γκιμπσον σουπερστρατ;
    Εγω αν ημουν η φεντερ,θα εβγαζα απο τοτε σουπερστρατ.Τα εργοστασια τα ειχε,το προσωπικο,την τεχνογνωσια,το ονομα,ολα.
    Επρεπε να πβιξουν τυχων αλλες νεες εταιριες.
    Σε 10-20 χρονια θα δινει ο κοσμος 4-5 χιλιαρικα για vintage ibanez superstrat,the most brutal deth metal tone in your fingertips
  • #19 από zanxion72 στις 02 May 2018
  • Τώρα οι Gibson θα πάρουν φωτιά! Αναμενόμενο ήταν. Ακριβά και σχετικάχαμηλής ποιοότητας τα entry level μοντέλα της κράτησαν μακρυά της πολύ κόσμο, είδικά από αυτούς που μόλις άρχιζαν. Προσωπικά, πάντα ήθελα μια SG. H τσέπη μου έφτανε μέχρι την SG Special Faded Worn. Την είδα από κοντά και το φινίρισμά της δεν ήταν αυτό που περίμενα.
    Φαντάζομαι πως δεν ήταν η μόνη αιτία που την οδήγησε εκεί.
  • #20 από panixgr στις 02 May 2018
  • Εγω αν ημουν η φεντερ,θα εβγαζα απο τοτε σουπερστρατ.

    Και βέβαια έβγαλε super-strat και μάλιστα νωρίς νωρις :
    https://en.wikipedia.org/wiki/Superstrat#Fender's_response

    απλά το τραίνο είχε φύγει και από πίσω έγραφε : Ibanez, ESP, Charvel, Jackson κτλ Οι πιτσιρικάδες τότε ακολουθούσαν τα μεγάλα ονόματα, ο Vai έπαιζε με Ibanez όπως και το 90%++ των βιρτουόζων...

    Που ήταν οι 7/8-χορδες Fender/Gibson? fanned frets? long scale? με επιτέλους εργονομικό access στα τελευταία frets?? τα οποία βέβαια κάποια στιγμή έπρεπε να γίνουν 24....
  • #21 από saved στις 02 May 2018
  • Επρεπε να φροντισουν το 90% των βιρτουωζων να παιζει με αυτες.
    Τες πα.Δεν ξερω ποσοι σκεφτοντε σαν εμενα,αλλα 4-5 χιλιαρικα δεν εδινα για γκιμπσον.Θα πρωτημουσα να παω σε καποιον γνωστο οργανοποιο,και να τα δωσω εκει,και να παρω ενα οργανο που να βρωμαει ιδρωτα.
    Και οσοι λενε οτι τα χειροποιητα δεν εχουν μεταπολιτικη αξια,για μενα δεν λεει τιποτα.
    Παιρνω ενα οργανο με σκοπο να παιξω και να το κρατησω για παντα.Οσοι το βλεπουν.ως χρηματηστιριο,ας παρουν γκιμπσον
  • #22 από mouz στις 02 May 2018
  • @panixgr 12 χρονών είναι η δικιά μου, από φωνή μάλλον δεν είναι τόσο καλή, δεν ξέρω αν θα βελτιωθεί με το σολφέζ που κάνουν στο ωδείο. Αυτό το καλοκαίρι ελπίζω να με αφήσει ο δάσκαλός της στο ωδείο να τζαμάρει μαζί μου, γιατί μέχρι σήμερα μου το απαγορεύει γιατί θέλει να επικεντωθεί στην κλασική κιθάρα (ο δάσκαλος :-). Να σου ζήσει και εσένα αδερφέ! Άντε να μάθω καμιά κιθάρα και εγώ να κάνουμε τετραπλό τζαμ :-DD


    @zanxion72 Εγώ όπως είχα πει εδώ στα παιδιά είχα πάρει προσφορά SG Futura που έχει πολύ ενδιαφέροντα ηλεκτρικά, καινούργια 600 ευρά με σκληρή θήκη και το tronical. το φινίρισμα όντως δεν μου άρεσε για Gibson. Έχω και μία Les Paul Studio που είχα πάρει μεταχειρισμένη, όπου το φινίρισμα είναι πολύ καλό (και όλα τα άλλα βεβαίως), αλλά με τιμή καταλόγου 1400 ευρά (1000+ το έβλεπα σε προσφορές) νομίζω ότι υπάρχουν πολύ καλύτερες κιθάρες.


    Συνολικά πάντως, αλήθεια είναι ότι δεν φταίει η πολιτική τιμών της Gibson που έφερε το πρόβλημα. Καλά λέει ο Μήτσος ότι υπάρχουν πολλές μικρότερες εταιρείες με πιο ακριβές κιθάρες που επιβιώνουν. Σε κάποιες αναλύσεις γράφουν για λάθος επιλογές σε 'non core' επιχειρήσεις, όπως λένε ήταν μία αγορά μιας επιχείρησης από τη Phillips για 135 εκ. δολάρια που μάλλον την κλείνουνε. Επίσης διάβασα ότι έκανε συμφωνία με την tronical που δεν τήρησε γιατί οι κιθαρίστες δεν δέχτηκαν πολύ καλά τα αυτόματα κουρδιστήρια και προσπάθησε σιγά σιγά να τα αποσύρει και η tronical της έκανε μήνυση για 50 εκ. Διάβασα βέβαια και ότι υπάρει πολύ μεγάλη μείωση στις πωλήσεις κιθαρών, μεταξύ άλλων και εξαιτίας των νέων ρυθμίσεων για τον παλίσσανδρο, αλλά λένε ότι η Gibson πούλησε 170.000 κιθάρες το 2017. H Gibson είναι εταιρεία με 900 εργαζομένους τώρα (διάβασα), 500 εκ. τζίρο και χρέη κάπου μεταξύ 100 και 500 εκ. (δεν είναι γνωστό).


    Πέρα από τα επιχειρηματικά 'λάθη', γεγονός είναι ότι η επιβίωση των επιχειρήσεων σήμερα εξαρτάται κυρίως από τη δυνατότητά τους να αφουγραστούν και να προωτοπορήσουν στα δεδομένα που αλλάζουν πολύ γρήγορα (δες πχ  KODAK). Η ηλεκτρική κιθάρα μπορεί κάποτε να πουλάει όπως πουλάει τώρα η full hollow body,  μουσική όμως θα υπάρχει και όργανα θα πουλιούνται. Τι όργανα δεν ξέρω, όμως σε εμάς τους παλιούς μάλλον δεν θα αρέσουν :)
  • #23 από saved στις 02 May 2018
  • Οταν πουλας κλασικουρα,δεν βαζεις ρομποτακια πανω.Επησεις κατι 60's reissue,μετα 2 χρονια reas 60's reissue,μετα true real 60's reissue,authentic 60's reissue κτλ..πιο πολυ για ανεκδοτο μοιαζει,παρα για "καινουρια" επανεκδωση.
    Δεν ξερω τι ειχαν στο μυαλο τους,και τι πολιτικη ακολουθουν,γιατι οταν "παιζεις" με εκατομυριακια,τα σκεφτεσε ολα 800 φορες.
  • #24 από zanxion72 στις 02 May 2018
  • @panixgr 12 χρονών είναι η δικιά μου, από φωνή μάλλον δεν είναι τόσο καλή, δεν ξέρω αν θα βελτιωθεί με το σολφέζ που κάνουν στο ωδείο. Αυτό το καλοκαίρι ελπίζω να με αφήσει ο δάσκαλός της στο ωδείο να τζαμάρει μαζί μου, γιατί μέχρι σήμερα μου το απαγορεύει γιατί θέλει να επικεντωθεί στην κλασική κιθάρα (ο δάσκαλος :-). Να σου ζήσει και εσένα αδερφέ! Άντε να μάθω καμιά κιθάρα και εγώ να κάνουμε τετραπλό τζαμ :-DD


    @zanxion72 Εγώ όπως είχα πει εδώ στα παιδιά είχα πάρει προσφορά SG Futura που έχει πολύ ενδιαφέροντα ηλεκτρικά, καινούργια 600 ευρά με σκληρή θήκη και το tronical. το φινίρισμα όντως δεν μου άρεσε για Gibson. Έχω και μία Les Paul Studio που είχα πάρει μεταχειρισμένη, όπου το φινίρισμα είναι πολύ καλό (και όλα τα άλλα βεβαίως), αλλά με τιμή καταλόγου 1400 ευρά (1000+ το έβλεπα σε προσφορές) νομίζω ότι υπάρχουν πολύ καλύτερες κιθάρες.


    Συνολικά πάντως, αλήθεια είναι ότι δεν φταίει η πολιτική τιμών της Gibson που έφερε το πρόβλημα. Καλά λέει ο Μήτσος ότι υπάρχουν πολλές μικρότερες εταιρείες με πιο ακριβές κιθάρες που επιβιώνουν. Σε κάποιες αναλύσεις γράφουν για λάθος επιλογές σε 'non core' επιχειρήσεις, όπως λένε ήταν μία αγορά μιας επιχείρησης από τη Phillips για 135 εκ. δολάρια που μάλλον την κλείνουνε. Επίσης διάβασα ότι έκανε συμφωνία με την tronical που δεν τήρησε γιατί οι κιθαρίστες δεν δέχτηκαν πολύ καλά τα αυτόματα κουρδιστήρια και προσπάθησε σιγά σιγά να τα αποσύρει και η tronical της έκανε μήνυση για 50 εκ. Διάβασα βέβαια και ότι υπάρει πολύ μεγάλη μείωση στις πωλήσεις κιθαρών, μεταξύ άλλων και εξαιτίας των νέων ρυθμίσεων για τον παλίσσανδρο, αλλά λένε ότι η Gibson πούλησε 170.000 κιθάρες το 2017. H Gibson είναι εταιρεία με 900 εργαζομένους τώρα (διάβασα), 500 εκ. τζίρο και χρέη κάπου μεταξύ 100 και 500 εκ. (δεν είναι γνωστό).


    Πέρα από τα επιχειρηματικά 'λάθη', γεγονός είναι ότι η επιβίωση των επιχειρήσεων σήμερα εξαρτάται κυρίως από τη δυνατότητά τους να αφουγραστούν και να προωτοπορήσουν στα δεδομένα που αλλάζουν πολύ γρήγορα (δες πχ  KODAK). Η ηλεκτρική κιθάρα μπορεί κάποτε να πουλάει όπως πουλάει τώρα η full hollow body,  μουσική όμως θα υπάρχει και όργανα θα πουλιούνται. Τι όργανα δεν ξέρω, όμως σε εμάς τους παλιούς μάλλον δεν θα αρέσουν :)

    Μια Les Paul Studio θα πάρω κι εγώ ο κόσμος να χαλάσει. Είχα δει και δοκιμάσει τη SG Worn Special Faded και δεν μ' εντυπωσίασε για το 600άρι της. Δοκίμασα μια Ibanez ανάλογης τιμής και η διαφορά ήταν αρκετή για να με πείσει να πάρω τη δεύτερη.
    Την λατρεύω, αλλά και μια LP τη θέλω παράφορα.
  • #25 από mouz στις 02 May 2018
  • Σε καινούργια η πιο φτηνή που παίζει είναι αυτή (που δε μου αρέσει να πω την αλήθεια):
    https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Gibson-Les-Paul-Custom-Studio-Worn-Ebony/art-GIT0045674-000


    Εγώ έχω αυτήν εδώ (την είχα πάρει 600 ευρά μετσαχειρισμένη σε τέλεια κατάσταση, με την κλασική gibson θήκη και μαύρο pickguard):
    https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Gibson-Les-Paul-Studio-2016-HP-Wine-Red-Gold-Hardware/art-GIT0036739-000


    ... και με τρελαίνουν οι παρακάτω δύο, που κανονικά πουλιούνται πάνω από δύο χιλιάρικα, αλλά δεν τα έχω τα λεφτά οπότε απλά τρέχουν τα σάλια:
    https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Gibson-Les-Paul-Classic-Player-Plus-2018-Satin-Ocean-Blue/art-GIT0043602-000
    https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Gibson-Les-Paul-Signature-Player-Plus-2018-Satin-Ocean-Blue/art-GIT0043596-000


    Θα μπορούσα να πάρω μία από τις δύο πριν από ένα χρόνο περίπου που πήρα τη futura, είχαν και δύο κατοστάρικα πιο κάτω, αλλά προτίμησα την sg που ήταν και στα μισά σχεδόν λεφτά, δεν είχα SG (ενώ les paul είχα) και μου φάνηκε ότι θα έφευγε και πιο γρήγορα. Πράγματι, η sg εξαντλήθηκε σε τρεις μέρες ενώ αυτές υπάρχουν ακόμα, σχεδόν ένα χρόνο μετά. Τα λεφτά δεν υπάρχουν χαχαχα.
Σελίδες: