Αποστολέας Θέμα: Gibson N-225 Ebony (GAS FTW!!)  (Αναγνώστηκε 11094 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Gibson N-225 Ebony (GAS FTW!!)
« στις: 20/06/18, 00:30 »
Η συγκεκριμένη κυρία έσκασε μύτη το 2013 και στέφθηκε με παταγώδη αποτυχία κατά τα φαινόμενα, κατά ένα μέρος γιατί αν και όλοι βρίζουν τη Gibson που βγάζει 200 χρόνια τώρα 5 μοντέλα, δεν θέλουν να πάρουν κάτι που να λέει Gibson και να μη είναι LesPaul ή SG (άντε και ES-335, αλλά μάλλον τα παραλέω).
 
Έχουμε και λέμε:
1/ Σφένδαμος σώμα και μπράτσο (chambered hollowbody) (αλλά ταστιέρα παλίσανδρος)
2/ P90 στο λαιμό και dirty fingers hb στη γέφυρα που σπλιτάρεται
3/ Μονά tone/volume
4/ vibrola tremolo
5/ double cutaway


... και μετά λέει Gibson στο headstock. Άντε να το πιστέψουμε. Αααα, στο συγκεκριμένο version (ebony) υπάρχουν και κάτι ζωγραφιστές γραμμές που έχει σχεδιάσει ένας διάσημος κλπ που είχα ρωτήσει τη μάνα του και δεν τον ήξερε.


Εγώ την παράγγειλα επειδή αφενός είμαι περίεργος και με ιντρίγκαρε όλο το setup και αφετέρου γιατί τη βρήκα σε πολύ καλή προσφορά, 600+ καινούργια με τη θηκάρα που βλέπετε στη φωτό ενώ στο Αμέρικα βλέπω αγγελίες για μεταχειρισμένες στο χιλιάρικο. Και φυσικά δεν ξαναβγήκε το μοντέλο, οπότε δεν υπάρχουν και άπειρες.


Γρήγορες εντυπώσεις:
1/ Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι έκπληξη, αλλά αν θυμάστε η SG που είχα πάρει επίσης ευκαιρία δεν ενθουσίαζε.
2/ Καλά σεταρισμένη με χαμηλό action (intonation δεν τσέκαρα ακόμα). Αυτό είναι έκπληξη γιατί είχα διαβάσει στο νετ ότι επειδή το σετάρισμα είχε γίνει το 2013, όσες αργήσαν να πουληθούν ήρθαν στους ιδιοκτήτες τους, κάπως (!).
3/ Το τρέμολο περίεργο. Σκληρό στη μετακίνησή του, όταν κατέβει κάτω εμποδίζει με τα ηλεκτρικά. Το έβαλα πάνω και ξαφνικά με βόλεψε, γιατί μπορώ να παίζω χωρίς να με ενοχλεί και μπορώ να το δουλεύω με την άκρη του πήχη, πάνω από τον καρπό.
4/ Ενδιαφέροντες και αρκετά διαφορετικοί ήχοι. Επειδή είναι βράδυ έπαιξα σιγά και μόνο καθαρά. Πολύ μεγάλη διαφορά ο ΗΒ σπλιταρισμένος από ασπλιτάριστος, πολύ γκαζιάρης (φαίνεται, δε σήκωσα ήχο) ασπλιτάριστος, που περιέργως μου έκατσε καλά, κανονικά προτιμώ μονούς. Ο Ρ90, σαν Ρ90 :) . Μου αρέσει ο ήχος του μπάσου μι όταν βγαίνει από hollowbody και εδώ είναι επίσης πολύ ωραίος, ειδικά με τον Ρ90 σε σχέση με τον ΗΒ (η αλήθεια είναι ότι στη Gretsch με τους blacktron σκοτώνει).
5/ Μαλακή κιθάρα και ευκολόπαιχτη (και εύκολα φαλτσάρω αν πιέσω λίγο παραπάνω με τις δαχτύλες μου, αν και όχι όπως η SG. Εδώ πιθανώς θα μπορούσα να δοκιμάσω και 11άρες χορδές.
6/ Πολύ εύκολη πρόσβαση σε όλα τα τάστα.


Το μεγάλο ζήτημα που είχα: Μεγάλο βάρος στο μπράτσο, μου πέφτει συνέχεια με τη ζώνη και με υποχρεώνει να παίζω σα μεταλάς με το μπράτσο να ακουμπάει στο πάτωμα. Εννοείται πρέπει να βρω λύση, και όχι αυτή ενός τρελού στο νετ που άλλαξε θέση στο στραπ του μπράτσου.


Αρχική εκτίμηση: οκ, η εμφάνιση περίεργη και σίγουρα κάποιοι δε γουστάρουν με την καμία (εμένα να πω την αλήθεια μου άρεσε περισσότερο η cherry αλλά αυτή άρεσε περισσότερο στη γυναίκα μου και την άκουσα, αφού αυτή την έφαγε και στη μάπα :-) αλλά η ποιότητα κατασκευής, η ευκολία στο παίξιμο και οι ήχοι της ήταν πολύ ευχάριστη έκπληξη. Αξίζει νομίζω τα λεφτά της με το παραπάνω.


Επιφυλάσσομαι για περισσότερες λεπτομέρειες συν τω χρόνω.


Φωτό:
 
« Τελευταία τροποποίηση: 20/06/18, 00:37 από mouz »
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Gibson N-225 Ebony (GAS FTW!!)
« Απάντηση #1 στις: 20/06/18, 00:43 »
Το ματι μου πηγε αμεσως στην ταστιερα, τι radius εχει; Φαινεται επιπεδη και πολυ φαρδεια. Τωρα απο εμφανιση, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Καλοπαιχτη να ειναι και ανεβασε κλιπακια να γουσταρουμε συντομα.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Gibson N-225 Ebony (GAS FTW!!)
« Απάντηση #2 στις: 20/06/18, 00:53 »
Με γεια και καλόπαιχτη!

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gibson N-225 Ebony (GAS FTW!!)
« Απάντηση #3 στις: 20/06/18, 01:18 »
Να στε καλά αδέλφια, να τις κατοσ εχμμ ευχαριστιόμαστε!!


12άρι radius κλασικό, σαν τη les paul. Ο λαιμός είναι λίγο πιο λεπτός, πιο γρήγορος. Γενικά πολύ ευκολόπαιχη.


Αυτό το άρθρο είχα δει που έχει και ήχους που μου κάθησε καλά: https://en.audiofanzine.com/misc-shape-guitar/gibson/n-225-faded-cherry/editorial/reviews/gibsons-fine-ear.html
Θα ανεβάσω κάποια στιγμή και εγώ, γιατί τώρα που έπαιξα σε δικό μου ενισχυτή (Bugera 333) πολύ σιγά (δε γίνεται και αλλιώς :-) ο ήχος ήταν πολύ πιο καθαρός από αυτά που άκουσα στη σελίδα αυτή, που μου άρεσε να πω την αλήθεια, γιατί να βρωμίαεις καθαρό ήχο γίνεται, το ανάποδο δε γίνεται χεχε. Αυτά που άκουσα εδώ ήταν καλύτερα δηλαδή για μένα από αυτά που μπορείς να ακούσεις στη σελίδα πάνω.
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1574
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Gibson N-225 Ebony (GAS FTW!!)
« Απάντηση #4 στις: 20/06/18, 02:03 »
Άκρως ενδιαφέροντα τα specs! Πότε θα κάνουμε GASοσυνάντηση να την πασπατέψουμε; Θεωρητικά με μία καλή ζώνη δεν θα έχεις πρόβλημα με το μπράτσο.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Gibson N-225 Ebony (GAS FTW!!)
« Απάντηση #5 στις: 20/06/18, 05:04 »
Το μεγάλο ζήτημα που είχα: Μεγάλο βάρος στο μπράτσο, μου πέφτει συνέχεια με τη ζώνη και με υποχρεώνει να παίζω σα μεταλάς με το μπράτσο να ακουμπάει στο πάτωμα. Εννοείται πρέπει να βρω λύση, και όχι αυτή ενός τρελού στο νετ που άλλαξε θέση στο στραπ του μπράτσου.



Αλλαξε το πισο στραπ  :yeah :yeah :yeah :yeah
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gibson N-225 Ebony (GAS FTW!!)
« Απάντηση #6 στις: 20/06/18, 06:57 »
Άκρως ενδιαφέροντα τα specs! Πότε θα κάνουμε GASοσυνάντηση να την πασπατέψουμε; Θεωρητικά με μία καλή ζώνη δεν θα έχεις πρόβλημα με το μπράτσο.


Πράγματι με μία δερμάτινη που δοκίμασα πριν πέσω για ύπνο ήταν καλύτερα τα πράγματα, αλλά όχι εντάξει. Μπορεί να βγω στη γύρα με την κιθάρα να δοκιμάζω ζώνες  ;D . Τώρα που είμαι κάπως καλύτερα από χρόνο, στην επόμενη συνάντηση πιθανότατα θα έρθω, θα την κουβαλήσω να χάσω και θερμίδες :-Ρ.
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Gibson N-225 Ebony (GAS FTW!!)
« Απάντηση #7 στις: 20/06/18, 07:05 »
Εχω μια ζωνη minotaur.
Ελληνικη κατασκευη.Λιγο τσιμπιμενη (45 η 60€ δρ θυμαμαι ) πολυ πιο γερη απο την dr που εχω και την πηρα 35€ (εχει γουνα πανω για.. ;D ;D )
Και ειναι και πολυ φαρδια.Κρεμασε οτι θες πανω σου,δεν θα εχεις προβλημα.Μαξιλαρακι απο μεσα και ολα τα κομφορ.
Αν ειχε και θηκη για φραπε/μπιρα θα ηταν το απολυτο gadget
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gibson N-225 Ebony (GAS FTW!!)
« Απάντηση #8 στις: 20/06/18, 07:11 »
αν έχει και wifi την τσίμπησα!! Οκ αυτές που έχω πλην της δερμάτινης που δε θυμάμαι πόσο την είχα πάρει είναι max του δεκάρικου. Θα κάνω τη γύρα κάποια στιγμή και πιστεύω ότι πράγματι απλά θέλει τη ζώνη της. Στο νετ διάβασα ακόμα και για βαρίδια ψαρέματος (!!!)
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Gibson N-225 Ebony (GAS FTW!!)
« Απάντηση #9 στις: 20/06/18, 08:17 »
Τιποτα ψαρακες φανταροι θα το λενε αυτο με τα βαριδια.δηλαδης,γιατι να βαζω βαρος πανο;για να κουραζομε;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Gibson N-225 Ebony (GAS FTW!!)
« Απάντηση #10 στις: 20/06/18, 15:32 »
Καλόπαιχτη φίλε αν και είναι λίγο κακομούτσουνη
 ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 20/06/18, 15:34 από bathan »
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
8403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/03, 09:00
από Sl@sh
GIBSON SG?

Ξεκίνησε από antoniosbbking « 1 2 » Τα καλύτερα...

25 Απαντήσεις
13006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/08, 09:52
από Evangelos 123
5 Απαντήσεις
3476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/08, 15:40
από Jizzzm
15 Απαντήσεις
8389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/08, 17:51
από panka
15 Απαντήσεις
9409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/14, 18:55
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
3511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 15:14
από Johnie Darko
Gibson EB 2

Ξεκίνησε από rockflea Μπάσο

11 Απαντήσεις
4398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/10, 22:51
από rockflea
18 Απαντήσεις
6080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/13, 13:40
από Eagle Of Kamelot
26 Απαντήσεις
7253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/14, 16:57
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
91 Απαντήσεις
20821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/17, 08:08
από panixgr