Αποστολέας Θέμα: Κιθάρες Felipe από Ανδρομηδά  (Αναγνώστηκε 10941 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JohnnyWho

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Κιθάρες Felipe από Ανδρομηδά
« στις: 15/12/18, 23:27 »
Οι κιθάρες Felipe στον Ανδρομηδά ακούγονται πολύ ωραία, ειδικά αυτές με το soundport. Ωστόσο, γνωρίζει κανείς έστω κάποια φήμη για τον κατασκευαστή τους; Υπάρχουν αποκλειστικά σε αυτό το κατάστημα κι έχω μεγάλη περιέργεια να μάθω πού κατασκευάζονται. Επίσης, υπάρχει κάποιο άλλο σχόλιο/παρατήρηση/κριτική από ιδιοκτήτη κιθάρας Felipe;

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες Felipe από Ανδρομηδά
« Απάντηση #1 στις: 16/12/18, 23:06 »
Αδερφέ κατασκευαστής που να μην υπάρχει στο internet πια είναι απίθανο. Δεν ξέρω από κλασικές κιθάρες, αλλά στο internet αν ψάξεις θα δεις κιθάρες κλασικές felipe conde που κάνουν από 2.500 έως 17.000 ευρά που μάλλον θα είναι καλές αλλά είναι πολλά τα λεφτά Άρη. Felipe σκέτο και μάλιστα model 300, 600 κλπ που φαίνονται στο μαγαζί που λες (που δεν τον ξέρω τον άνθρωπο να πω την αλήθεια) υπάρχουν παγκοσμίως μόνο εκεί, πράγμα που μου δεν μου πουαρέσει γενικά όταν πάω να αγοράσω κάτι.

Από την άλλη βέβαια όποιος πράγματι έχει καλές μουσικές γνώσεις και μπορεί να εκτιμήσει τι παίρνει δε χρειάζεται ιντερνετ και αηδίες, πάει, παίζει, εκτιμάει και αποφασίζει. Αν όμως δεν είναι πολύ έμπειρος όπως εγώ, συνδυάζει την επίσκεψη με το ιντερνέτιον :-). Πάντως μάρκα που δεν υπάρχει στο νετ και έχει όνομα παραπλήσιο με πολύ ακριβή κιθάρα μου θυμίζει λίγο από adildas ή sankyo :-Ρ.
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος JohnnyWho

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες Felipe από Ανδρομηδά
« Απάντηση #2 στις: 17/12/18, 01:00 »
Είναι όντως πολύ καλές μουσικά, απλά είναι ουσιαστικά ανώνυμες. Το συγκεκριμένο μαγαζί γενικά είναι αξιόπιστο και φέρνει όργανα γνωστών κατασκευαστών, όπως Antonio Picado κ.α. Οι ιδιοκτήτες είναι κλασσικοί κιθαρίστες οπότε γνωρίζουν. Ποτέ δεν υπονόησαν σύνδεση με Felipe Conde, είπαν απλά οτι είναι δική τους παραγγελία από κατασκευαστή στην Ισπανία, ο οποίος δεν κατονομάζεται (πιθανόν για ζητήματα copyright), και έχουν όντως πολύ ισορροπημένο, γεμάτο και δυνατό ήχο. Απλά έχω περιέργεια για την προέλευση. Παλιά ο Ανδρομηδάς έφερνε πάλι παρόμοιες κιθάρες (βασικά ακόμα φέρνει) με το όνομα Guernica, οπότε δεν είναι κάτι νέο σαν πρακτική. Βασικά επιδιώκω να μάθω φήμες για την προέλευση, χωρίς να αμφισβητώ την ειλικρίνια των πωλητών (που είναι εξυπηρετικοί και καθόλου πιεστικοί).

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες Felipe από Ανδρομηδά
« Απάντηση #3 στις: 19/12/18, 18:42 »
Υπαρχουν στην Ισπανία ένα σωρό κατασκευαστές κιθάρων (κλασσικών και flamenco), οι οποίοι μπορεί να μην είναι ευρέως γνωστοί, αλλά φτιάχνουν πολύ καλά όργανα. Προφανώς ο Ανδρομηδάς βρήκε κάποιον ο οποίος δέχτηκε να κατασκευάσει κατά παραγγελία μια παρτίδα οργάνων αποκλειστικά για το κατάστημα, στα οποία και έδωσαν ένα τυχαίο όνομα. Ενας υποψήφιος αγοραστή που πάει σε ένα μαγαζί μουσικών οργάνων ψάχνοντας για μια κιθάρα, ίσως να μην εμπιστευτεί κάτι εντελώς ανώνυμο. Σε τέτοια περίπτωση, όργανα του ίδιου κατασκευαστή σίγουρα θα υπάρχουν και αλλού, αλλά όχι με το ίδιο όνομα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
LAG Κιθαρες

Ξεκίνησε από Si_rah « 1 2 » Τα καλύτερα...

32 Απαντήσεις
14960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 01:14
από Si_rah
15 Απαντήσεις
6655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 04:19
από Jezus
2 Απαντήσεις
2420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/10, 20:20
από korax_ole
6 Απαντήσεις
4008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 02:03
από Coin
3 Απαντήσεις
2691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 18:29
από haris_p
0 Απαντήσεις
1749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/10, 19:44
από Noizbane
17 Απαντήσεις
6303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/10, 16:50
από ZaranisPetros
16 Απαντήσεις
6127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/10, 18:32
από Κ.Dee
50 Απαντήσεις
14400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/11, 17:14
από Nikos21_
25 Απαντήσεις
11144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/15, 18:38
από Lo.Lee.Ta