Αποστολέας Θέμα: Ενα παρεξηγημενο οργανο απο τους περισσοτερους...  (Αναγνώστηκε 42978 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
εγω παιζω κιθαρα 5 μηνεσ και ηταν να διαλεξω καινουριο μπασσο η κιθαρα τελικα διαλεξα κιθαρα γιατι αν επερνα μπασσο θα μπορουσα να παιζω τα παντα :-\ ηθελα λιγο ανταγωνισμο γιατι οπως και να το κανουμε το μπασο ειναι το πιο ευκολο οργανο :'( 


τελοσπαντων αυτο αφιερομενο στουσ μπασσιστες! http://www.youtube.com/watch?v=xYR6W2Qs4ic

xaxaaxaxaxax....
Epic fail....


100%.



δεν υοθετω αυτες τισ αποψεις μου αρεσει το μπασσο απλα ισως ειναι καλυτερα πρωτα να μαθω κιθαρα και αργοτερα να παρω και ενα μπασσο απ οτι ξερω αλλωστε αυτο κανουν και οι πιο πολλοι 0:)...


Θα δώσω σαν απάντηση μια καταπληκτική παράθεση δια χειρός schizm:

Μερικές φορές αναρωτιέμαι γιατί κάποιος να μπει σε οποιονδήποτε κόπο να ξεδιαλύνει 2-3 πράγματα που -ίσως- να συνιστούν απλώς εσφαλμένη εκτίμηση, στρεβλή πεποίθηση και υποκειμενικώς νοούμενη πραγματικότητα (με ό,τι αυτό συνεπάγεται), όταν σκάει μύτη ένα τέτοιο σχόλιο που θα τον έκανε πιθανότατα να αισθάνεται ολίγον ηλίθιος.





Για τον Θεό, διαβάζετε τα posts αν είναι να πείτε κάτι. Δεν ήταν 50 σελίδες, 4 ήταν.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/08/09, 15:50 από Kli Klis »
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος Fart Boy Jim

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
κατα τη γνωμη μου το μπασσο ειναι ενα οργανο κατα βαση ρυθμικο. το θεμα ειναι οτι σε καποια ειδη μουσικης οπως η ροκ, πανκ κτλ το μπασσο παιζει ενα πολυ δευτερευοντα ρολο. Αυτο πιστευω οφειλεται στους ιδιους τους μπασσιστες κ οχι στο οργανο. Οπως προειπαν κ καποια παιδια, εσυ ο ιδιος ως καλλιτεχνης πρεπει να ανεβασεις το οργανο σου. Γιατι δηλαδη ο flea μαγευει? Γιατι ξερει να παιζει κ το δειχνει το παιδι...

Αποσυνδεδεμένος il_dottore46

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Δεν ακουω πανκ αλλα σ'οτι εχω ακουσει μονο δευτερευοντα ρολο δεν εχω δει να εχει το μπασο.

Μαλλον το αντιθετο, σε παρα πολλα κομματια που εχω ακουσει δομειται ολο το κομματι γυρω απ'τη μπασογραμμη.

Δεν παιζει και κατι ιδιαιτερα δυσκολο η τεχνικο, το αντιθετο μαλλον, αλλα και η κιθαρα 3-4 συγχορδιες παιζει.

Οποτε απο που κι ως που δευτερευοντα ρολο??

Που δευτερευοντα ρολο δεν εχει πουθενα δλδ, οπως και κανενα οργανο σε μια ορχηστρα/μπαντα. Απλα εχουν διαφορετικους ρολους ανα κομματι.

Αποσυνδεδεμένος rockflea

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • O Jaco δεν πεθανε ποτέ.
    • Προφίλ
Συμφωνω για τι παρεξηγημενο. Ειμαι μπασιστας και καταλαβαινω. Η κιθαρα το εχει επισκιασει περισσοτερο απο καθε αλλο οργανο, αν εξαιρεσει κανεις το γεγονος οτι το μπασο ειναι ενα ειδος κιθαρας (γι' αυτο και "bass guitar" στα αγγλικα). Η ολη ιστορια ξεκινησε τις δεκαετιες του 70 κ 80, που καποιοι καλοι κιθαριστες προσπαθησαν να παιξουν μπασο και εγιναν κακοι μπασιστες.

Καποιοι το θεωρουν παρακατιανο οργανο με ολη τη σημασια της λεξης. Οταν αγορασα μπασο, ετυχε να ειναι στο μαγαζι ενας αγνωστος κυριος και μου ειπε: "Το μπασο ειναι το τελειταιο οργανο που θα επερεπε να αγορασεις, δεν αξιζει". Εγω να πω την αληθεια τα πηρα λιγο. Αλλα μετα απο λιγο καταλαβα οτι ηταν τσιγγανος και εψαχνε για κλαρινο. Οχι οτι εχω τιποτα με τους τσιγγανους. απλα ενας ανθρωπος των πανηγυριων δεν μπορει να ξερει τι θα πει μπασο.
Απαθεια...

Αποσυνδεδεμένος rockflea

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • O Jaco δεν πεθανε ποτέ.
    • Προφίλ
κατα τη γνωμη μου το μπασσο ειναι ενα οργανο κατα βαση ρυθμικο. το θεμα ειναι οτι σε καποια ειδη μουσικης οπως η ροκ, πανκ κτλ το μπασσο παιζει ενα πολυ δευτερευοντα ρολο. Αυτο πιστευω οφειλεται στους ιδιους τους μπασσιστες κ οχι στο οργανο. Οπως προειπαν κ καποια παιδια, εσυ ο ιδιος ως καλλιτεχνης πρεπει να ανεβασεις το οργανο σου. Γιατι δηλαδη ο flea μαγευει? Γιατι ξερει να παιζει κ το δειχνει το παιδι...


Συμφωνω εν μέρει για τη ροκ, αλλα διαφωνω κάθετα για την punk... Αν ακουσεις punk όπως Suicide Machines, Minor Threat, Rancid, NOFX, Choking Victim θα ακούσεις ότι το μπάσο έχει καθαρά πρωτεύον ρόλο.
Απαθεια...

Αποσυνδεδεμένος ChuckDukowski

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
 Eπειδη παιζω πανκ κυριως και ειμαι μπασσιστας. Το πανκ ειναι κυριως ρυθμικη μουσικη και το μπασσο σαν ρυθμικο οργανο σιγουρα παιζει μεγαλο ρολο. Βεβαια τα  ρυθμικα πανκ δεν ειναι τοσο ευκολοακουστα απο μη μυημενους στο ειδος που τεινουν να ακουνε μελωδικα πανκ κομματια που σαφως το μπασσο εχει δευτερευων ρολο. Εμενα τα μελωδικα προσωπικα δε μ αρεσουν.


 
Για παραδειγμα:
 





« Τελευταία τροποποίηση: 24/04/11, 04:08 από ChuckDukowski »

Αποσυνδεδεμένος fedstog

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ατάκες που έχω ακούσει σαν μπασίστας

1. Πρέπει να μπεί και δεύτερη κιθάρα να γεμίζει
2. Κράτα τις τονικές (και μου έδιχνε κιόλας με την κιθάρα)
3. Κράτα τις τονικές γιατί δεν γίνεται να πέζουμε όλοι μαζι σολο (σόλο ήταν η μπασογραμμή και καλά αχαχαχαχ)
4. Τι κιθάρα είναι αυτή? (χααχαχχαχ)
5. Τι είναι αυτό

κτλ και όλα απο άτομα που πέζουν 2-3 χρόνια

Τώρα υπάρχουν και οι διαχρονικές καταστάσεις όπως

1. ΤΥπάς που πήρε μπάσο γιατι το φιλαράκι του παίζει κιθάρα, ο οποίος του κάνει και μαθήματα (γιατι σαν κιθαρίστας φυσικά ξέρει και μπασο)
2. Κιθαρίστας που έπιασε μπάσο με πένα και βουήζει τρίζει κτλ και νομίζει οτι παίζει (κλασικό δεν βρίσκο μπασίστα θα βάλω κιθαρίστα το ίδιο είναι)
3. Παρόμοιες καταστάσεις που όλοι έχουμε δεί

Οι έμπειροι μουσικοί πάντος ξέρουν να εκτιμούν το μπάσο. Επίσης μόλις την κάνεις απο μια μπάντα τότε είναι που καταλαβαίνουν όλοι την αξία του μπάσου. Εχω βαρεθεί τον γ**άτο κιθαρίστα που την ψωνίζει απο τον τρίτο μήνα που πιάνει το όργανο.

Αποσυνδεδεμένος stavros-bass

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Υπαρχουν πολλοι μπασιστες στη μεταλ μουσικη (εφαλτηριο των περισσοτερων μουσικων στην Ελλαδα) που επαιξαν το ρολο τους στο να υποτιμηθει το μπασο.


Οταν ημουν πιτσιρικας και εμπαινα στο μεταλ, μια απο τις πρωτες μπαντες που ακουγαμε τοτε οι νεοι μεταλλαδες ηταν οι judas priest. Ο Ian Hill (θεωρω οτι) ειναι ενας εξαιρετικα πληκτικος μπασιστας. Καμια εμπνευση, βαρετες μπασσογραμμες και αδιαφορος ηχος στο οργανο. Ηταν και οι παραγωγες της μπαντας ξυραφια που εθαβαν το μπασσο ετσι και αλλιως, αλλα τετοιο μπασσο κανονικα ειναι για θαψιμο. Ενδιαφεροντα πραγματα απο τον εν λογω μπασιστα ακουσαμε στη δεκαετια του 90 μετα απο σχεδον 20 χρονια καριερας.


Απο την αλλη υπαρχουν και οι iron maiden με μπροσταρη τον Steve Harris. Ο οποιος ομως, εχει ενα μοναδικο παιξιμο , το μπασο θεριζει στους maiden και σε παιρνει απο τα μουτρα αλλα αν πας να παιξεις με τον ιδιο (κιθαριστικο) τροπο και δεν εισαι ο Steve Ηarris, τοτε δεν εχει νοημα.


Σπανια στο κλασικο μεταλ με εντυπωσιασε μπασιστας, μην πω για thrash που η κουλαμαρα παει συννεφο πλην καποιων εξαιρεσεων. Καταληγω λοιπον στο οτι εν προκειμενω φταιει το ειδος μουσικης. Δε μπορει η συντριπτικη πλειοψηφια των "χειριστών μπασου" στη μουσικη αυτη να ειναι τοσο αδιαφοροι. Ειναι μαλλον οι δομες της μουσικης τετοιες που αναγκαζουν το μπασο εκει να ειναι συνοδευτικο με ολη τη σημασια του ορου.


Περα απο ολα αυτα, το σημειο που με εντυπωσιαζει τοσο πολυ στο μπασο ειναι το πως μπορει να μεταμορφωθει αυτο το οργανο αναλογα με το στυλ παιξιματος. Απο παιξιμο με δαχτυλα σε παιξιμο με πενα και απο slap μπασο σε παραμορφωμενο. Απο τον ηχο ενος μπασου με passive σε αυτον ενος με active μαγνητες. Αλλοι κοσμοι πραγματικα.

Αποσυνδεδεμένος RevonFyll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Εγω παντως πεθαινω να γνωρισω μπασιστα που να μην παιζει μονο τονικες,αλλα να κανει βαζει λιγο φαντασια.Το μπασο μπορει να δωσει αλλη χαρη στο τραγουδι.Νομιζω οτι οι ιδιοι οι μπασιστες εχουν υποτιμησει το οργανο τους.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Δεν υπάρχει ενδεχόμενο ένα είδος μουσικής να ευννοεί ένα όργανο και να περιθοριοποιεί κάποιο άλλο.
Όλα είναι ζήτημα του ύφους που ήθελε να βγάλει το γκρουπ σε κάθε δίσκο(ή ο παραγωγός τους).
Να δώσω ένα παράδειγμα...συγκρίνετε τον ήχο του cliff williams στο highway to hell ή και στο power age με τον ήχο του στο  fly on the wall ή στο flick of the switch.Ο ίδιος μπασίστας είναι σε όλα αυτά,δεν νομίζω να ξέχασε να παίζει στα δύο τελευταία που αναφέρω(τα οποία είναι και μεταγενέστερα),ήταν θέμα καθαρά ύφους και παραγωγής.
Ο ian hill που αναφέρθηκε παραπάνω,κατά την γνώμη μου δεν είναι αδιάφορος,απεναντίας αν ήταν αλλιώς δεν θά'ταν έτσι όπως ήταν οι judas priest.Όταν κυκλοφόρησε το turbo lover ο ρόλος του μπάσου ήταν σαφώς αναβαθμισμένος,όχι όμως γιατί έμαθε να παίζει μετά από 20 χρόνια ο ian hill...(στο defenders of the faith παίζει πιο αξιόλογα πράγματα,παρ'όλο που δεν τον ευννοεί τόσο η παραγωγή).
άλλο τρανταχτό παράδειγμα οι παραγωγές των slayer στο show no mercy & hell awaits με τα μετέπειτα άλμπουμ τους...
δηλαδή μετά ξέχασε την τέχνη του ο araya ή άλλαξαν είδος μουσικής...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
ειμαι κιθαριστας, και χωρις να θελω να γινω προσβλητικος στους φιλους μου τους μπασιστες, αν ξερεις κιθαρα μπορεις να παιξεις μπασο (οχι να γινεις μπασιστας), ενω αν ξερεις μπασο δεν μπορεις σιγουρα να παιξεις και κιθαρα.

δεν νομιζω να υπαρχει πχ κιθαριστας εδωμεσα που να μην μπορει να παιξει ac/dc στο μπάσο ας πουμε... το θεμα του ρυθμου και του grooving εχει να κανει με το αν εισαι καλος παικτης. οποτε ενας κιθαριστας μπορει να παιξει μπασο (μιλωντας για ροκ ποπ μεταλ πανκ κλπ κλπ)...οχι για fusion jazz πχ...  ;D

παραδειγματα κιθαριστων που παιζουν και μπασο αναριθμητα εξαλλου...οπως και μπασιστων που εγιναν απο αναγκη μπασιστες και εγραψαν μπασογραμμες που αποδειχτηκαν θεμελιωδεις για τη μουσικη (βλ. Paul McCartney)
 
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/11, 05:04 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος fedstog

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ειμαι κιθαριστας, και χωρις να θελω να γινω προσβλητικος στους φιλους μου τους μπασιστες, αν ξερεις κιθαρα μπορεις να παιξεις μπασο (οχι να γινεις μπασιστας), ενω αν ξερεις μπασο δεν μπορεις σιγουρα να παιξεις και κιθαρα.

Εδώ δεν παίζουν οι περισσότεροι μπασίστες μπάσο και θα παίξει ο κιθαρίστας. Αν είναι έτσι και ο μπασίστας μπορεί να παίξει κιθάρα γιατί να μην ισχύει και το αντίθετο.

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
λογω των περισσοτερων χορδων και πχ των ακορντων που παιζουν πιο πολλες νοτες. απο την αλλη, οι  ac/dc ειναι ατυχες παραδειγμα γιατι παιζεις πεμπτες και αγιος ο θεος. Στο επιπεδο του ξερω να παιζω ac/dc ή punk και ο μπασιστας παιζει κιθαρα αλλα για να μην λεμε και οτι θελουμε για να παιξεις σωστα μπασο χρειαζεται να μελετησεις και να εξασκηθεις στο μπασο και οχι απλα να εισαι κιθαριστας. Προσωπικα, επειδη ανηκω σε αυτους που παιζανε κιθαρα και αλλαξοπιστησαν συνειδητα, οχι απο αναγκη της μπαντας, ακομα προσπαθω να αποφυγω τον κιθαριστικο τροπο στις μπασογραμμες μου και απο κατι τετοια φαινεται η διαφορετικοτητα των 2 οργανων.
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Ρε παιδιά προφανώς κι είναι πιο εύκολο οι κιθαρίστες να παίζουν μπάσο και όχι το ανάποδο...ανάλογα το μπάσο βέβαια.

Άμα πάει κάποιος (πχ Murray) να αντικαταστήσει τον harris στο μπάσο στους maiden το αποτέλεσμα θα είναι αστείο, ναι, αλλά παράδειγμα ο Jeff Waters μόνος του ηχογραφούσε τα μπάσα και αν ακούσετε προσεχτικά (ειδικά στο alice in hell) το αποτέλεσμα σκοτώνει.

Ένας typical heavy metal bassist σίγουρα θα έχει πρόβλημα να πιάσει κιθάρα και να αρχίσει να σολάρει ή να παίζει riffs με palm mute και downpicking, αλλά ένας κιθαρίστας δε θα έχει πρόβλημα να παίξει κάποιες βασικές μπασογραμμές, ακόμα και πολύ γρήγορες.

Σε περιπτώσεις obscura ή αν πάμε σε jazz κλπ προφανώς δεν μπορεί να αντικαταστήσει ο ένας τον άλλον.

Εντάξει και εγώ εκτιμώ το μπάσο σε κάποιες καταστάσεις, αλλά παραμένει ένα backing όργανο που πολλές φορές αρκεί να κρατάει ένα σταθερό 0-0-0-0 από πίσω για να γεμίσει ο ήχος (ειδικά στο rock-metal που είναι guitar oriented) ή για να βάζει το λιθαράκι του στην αρμονία του κομματιού (βλ. malmsteen)

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
λογω των περισσοτερων χορδων και πχ των ακορντων που παιζουν πιο πολλες νοτες. απο την αλλη, οι  ac/dc ειναι ατυχες παραδειγμα γιατι παιζεις πεμπτες και αγιος ο θεος. Στο επιπεδο του ξερω να παιζω ac/dc ή punk και ο μπασιστας παιζει κιθαρα αλλα για να μην λεμε και οτι θελουμε για να παιξεις σωστα μπασο χρειαζεται να μελετησεις και να εξασκηθεις στο μπασο και οχι απλα να εισαι κιθαριστας. Προσωπικα, επειδη ανηκω σε αυτους που παιζανε κιθαρα και αλλαξοπιστησαν συνειδητα, οχι απο αναγκη της μπαντας, ακομα προσπαθω να αποφυγω τον κιθαριστικο τροπο στις μπασογραμμες μου και απο κατι τετοια φαινεται η διαφορετικοτητα των 2 οργανων.
φίλε μου σε συλλαμβάνω ελαφρώς αδιάβαστο.
πιο τραγούδι των ac/dc έχεις μελετήσει κι έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
http://tabs.ultimate-guitar.com/a/ac_dc/highway_to_hell_album_tab.htm
διάλεξε το πιο απλό και δώσ'το σ'ένα μπασίστα να παίξει τα θέματα της κιθάρας.
όταν λέμε μπασίστα,δεν εννοούμε κιθαρίστα που παίζει και μπάσο.
το ίδιο βέβαια ισχύει κι απ'την αντίστροφη,δηλαδή σ'ένα κιθαρίστα να παίξει το μπάσο(σε πιο μικρό βαθμό βέβαια).
το ίδιο ισχύει και για όποιο άλμπουμ τους θες,έβαλα αυτό που βρήκα πρώτο.
 

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
πιστευω οτι ενας μπασιστας με σωστη αποψη του χρονου και γνωση της βασικης θεωριας θα επαιζε αυτα και αλλα...εξάλλου μπασιστες δεν ειναι μονο οι τετραχορδοι ή οτι πελαγωνουν με τη μια. Αλλα παρα τα παραπανω δεν ειναι αυτο που εννοουσα με το ποστ μου. Εκτελεστικα, κουτσα στραβα, λιγοτερο ή περισσοτερο και οι δυο θα τα καταφερουνε. το θεμα ειναι οταν συνθετεις ή παιζεις πχ σε ενα αυτοσχεδιασμο αν αποδιδεις σωστα το ρολο του οργανου σου. Τελοσπαντων σχετικα με το θεμα, και μπορει να το εχω ξαναγραψει και σε παλιοτερο post, το θεμα με τον καθε μουσικο ειναι να παιζει εξυπηρετωντας το κομματι και οχι παιζοντας τα δικα του. μπορει αυτο που ζηταει το κομματι να ειναι συνεχομενα ογδοα, μπορει να ειναι μια νοτα ανα μετρο, μπορει να ειναι σλαπ στο απειρο. ο καλυτερος μουσικος ειναι αυτος που ξερει να τα παιζει ολα και επιλεγει το καταληλοτερο σε καθε περιπτωση
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
ο καλυτερος μουσικος ειναι αυτος που ξερει να τα παιζει ολα και επιλεγει το καταληλοτερο σε καθε περιπτωση

Απειρα + σε αυτο και να προσθεσω οτι ισχυει σε ολα τα οργανα, οχι μονο στο μπασο...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
στην ουσία η μοναδική διαφωνία στο προαναφερόμενα είναι μόνο στην υπεραπλούστευση των πάντων,δηλαδή εντάξει δεν τρέχει τίποτα,μόνο 5ες παίζουνε ή ΟΚ,δεν είναι τίποτα μόνο τονικές πιάνει και άλλα τέτοια.

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
καλα ρε ανθρωπε, μην τα παιρνεις και ολα τοις μετρητοις... ;D
σε γενικες γραμμες συμφωνουμε
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
it's ok.
Δεν ήταν απάντηση ντε και καλά σε σένα... ;)

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Να κανω μια διευκρινηση στο σημειο αυτο.Οταν ανοιξα το θεμα αυτο...δεν ηταν ακριβως στο σκεπτικο μου να κανω συγκρισεις με την κιθαρα.Εγω απλα μοιραστηκα εναν προβληματισμο μου που ειχα κεινο τον καιρο.Τωρα το αν ο κιθαριστας μπορει να παιξει μπασο...ο τρομπετιστας να παιζει τυμπανα...ο πληκτρας να παιζει αφρικανικο μονοχορδο...κα γενικα οι συγκρισεις και αναφορες αυτου του τυπου..νομιζω δεν εχουν να κανουν με το θεμα...και κακως το ειχα προσεγγισει και γω συγκριτικα με την κιθαρα.

Το θεμα μας λοιπον..δεν ειναι αν η κιθαρα ειναι πιο ευκολη η πιο δυσκολη απο το μπασο.Αν και μπηκα καποτε στο τριπακι να αναρωτηθω τελικα..δεν υπαρχει μαλλον απαντηση.Οι δυσκολιες εξαρτωνται απο τον καθενα μας ξεχωριστα.Για καποιον θα ειναι πιο ευκολα τα τυμπανα απο οτι ειναι η κιθαρα..αλλος θα εχει περισσοτερη ευκολια με την κιθαρα...αλλος με το μπασο κλπ.

Το μπασο ειναι παρεξηγημενο λοιπον...(στο θεμα μου παλι δλδ)..αλλα μαλλον απο αυτους που δεν εχουν παιδεια.Καποιος μεγαλος μουσικος ειπε καποτε οτι ο ρολος του καθε οργανου φτανει μεχρι εκει που φτανει η παιδεια και η φαντασια αυτου που το παιζει.Οποτε νομιζω οτι αυτο ειναι το πιο σωστο να πουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/11, 12:08 από bassman(sticky fingers!) »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..

 
 
 
οχι δεν ειναι παρεξηγημένο,ειναι αγαπημένο  ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Player

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Ρε παιδιά προφανώς κι είναι πιο εύκολο οι κιθαρίστες να παίζουν μπάσο και όχι το ανάποδο...ανάλογα το μπάσο βέβαια.

Άμα πάει κάποιος (πχ Murray) να αντικαταστήσει τον harris στο μπάσο στους maiden το αποτέλεσμα θα είναι αστείο, ναι, αλλά παράδειγμα ο Jeff Waters μόνος του ηχογραφούσε τα μπάσα και αν ακούσετε προσεχτικά (ειδικά στο alice in hell) το αποτέλεσμα σκοτώνει.

Ένας typical heavy metal bassist σίγουρα θα έχει πρόβλημα να πιάσει κιθάρα και να αρχίσει να σολάρει ή να παίζει riffs με palm mute και downpicking, αλλά ένας κιθαρίστας δε θα έχει πρόβλημα να παίξει κάποιες βασικές μπασογραμμές, ακόμα και πολύ γρήγορες.

Σε περιπτώσεις obscura ή αν πάμε σε jazz κλπ προφανώς δεν μπορεί να αντικαταστήσει ο ένας τον άλλον.

Εντάξει και εγώ εκτιμώ το μπάσο σε κάποιες καταστάσεις, αλλά παραμένει ένα backing όργανο που πολλές φορές αρκεί να κρατάει ένα σταθερό 0-0-0-0 από πίσω για να γεμίσει ο ήχος (ειδικά στο rock-metal που είναι guitar oriented) ή για να βάζει το λιθαράκι του στην αρμονία του κομματιού (βλ. malmsteen)



Εμμέσως αναφέρεις κάποια πράματα αλλά, αμέσως δεν τα παραδέχεσαι, π.χ. εκεί που βλέπεις ταχύτητα (π.χ. Harris)
λες ΝΑΙ ένας κιθαρίστας δεν μπορεί, βέβαια ένας είναι ο Harris. Επίσης όπου βλέπεις δύσκολη τεχνική π.χ. Jazz πάλι
 λες ένας κιθαρίστας δεν μπορεί αντικειμενικά.


Δεν είναι σε όλο το ροκ-μεταλ(και στο υπόλοιπο μουσικό φάσμα) το μπάσο backing/ βοηθητικό με δευτερεύον/συνοδευτικό ρόλο,
αν συναντάς κατα κανόνα αυτά τα χαρακτηριστικά στο ρόλο του μπάσου(να βαράει συνέχεια 0-0-0-0 ή 222222 στυλ AC/DC ή ZZ-top)
είναι είτε επειδή προχωράει η μπάντα λόγω μιας καλής φωνής και μιας καλής κιθάρας σε συνδυασμό με το μάρκετινγκ
και στα @@ τους για τα όλα τα υπόλοιπα, ή δεν υπαρχει μια σχετική ποιότητα γενικά ή δεν το χει και πολύ ο μπασίστας βαριέται, δεν ψάχνεται, έχει 200 άλλα side projects κλπ,
ή είναι ψωνάρα & εγωϊστής του κερατά ο κιθαρίστας και θέλει ν ακούγεται σχεδόν αποκλειστικά μόνο αυτος, βλέπε Slayer (και άλλοι πολλοί)
 και για να μη διαλύσουν το μαγαζί κάνει την υποχώρηση ο bassman


όσο για τις φυσικές δυσκολίες πάνω σε μια τράμπα κιθάρας σε μπάσο και τουμπαλιν, ε είναι πιο δύσκολο να παίξεις σε μεγαλύτερη έκταση
όταν έχεις συνιθίσει να παίζεις σε περιορισμένο χώρο, τα δάκτυλα επίσης δεν έχουν τα απαραίτητα ανοίγματα ούτε έχουν συνηθίσει σε μεγαλύτερες
τάσεις χορδών, άλλες αποστάσεις anyway συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα ...  όπως και να το κάνεις το βουρτσάκι είναι διαφορετικό απ τη βούρτσα  ::)










εξαιρούνται όσοι τα παίζουν όλα για όλα σαν και αυτόν  ;D






"The electric guitar is kind of a bastard instrument,but the bass guitar is a real instrument,a unique instrument."-Jack Bruce ...

Αποσυνδεδεμένος dc

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
...Oλα καλα και ωραια τα ειπατε...εγω θα εστιασω σε ενα σημειο που κανεις δεν επεσημανε...το αφαιρετικο παιξιμο...εγω παιζω μπασσο εχοντας στον νου οτι πρεπει να ενισχυω τον ρυθμο παιζοντας αφαιρετικα μελωδιες...ακομα και η εναλλαγη της τονικης νοτας μπορει αφαιρετικα να θεωρηθει μελωδια...στο μπασσο οι λιγοτερες νοτες ευνοουν το ρυθμικο παιξιμο...αρα η δυσκολια του μπασσου δεν εγκειται στο τεχνικο μερος (να παιζεις παππαδες ) αλλα στο διανοητικο (να παιζεις εξυπνα)....απλα ο μπασσιστας υποννοει αυτα που θελει να πει...
 επισης παιζω  σε μια μπαντα που λεγεται MIDNIGHT SPECIAL χρειαστηκε ενας χρονος για να δεθουμε με τα παιδια ,τωρα μπορω να διανθισω το παιξιμο μου με νεες ιδεες χωρις να φοβαμαι οτι θα "κρεμασω τους αλλους" ουτε αυτοι εμενα...θελω να πω οτι αν οι συναδελφοι σου ειναι "ωριμοι" δεν υπαρχουν πρωτα και δευτερα οργανα παρα μονο ΜΟΥΣΙΚΗ !!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 19:20
από Iced Jacob
4 Απαντήσεις
5907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 14:19
από taxfreesax
21 Απαντήσεις
13485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/10, 19:26
από Jezus
21 Απαντήσεις
13387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/16, 11:24
από modfori
4 Απαντήσεις
3873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/10, 19:16
από Jezus
10 Απαντήσεις
4932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 15:19
από freemind
79 Απαντήσεις
21826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/11, 11:50
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
2248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/15, 12:51
από Pavl0s
4 Απαντήσεις
16333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/17, 10:55
από saved
0 Απαντήσεις
9858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/18, 17:58
από Ioannis Anastassakis