Αποστολέας Θέμα: μιούτ τεχνική  (Αναγνώστηκε 8270 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
μιούτ τεχνική
« στις: 18/01/08, 22:47 »
Συγγνώμη που ανοίγω νέο θέμα αλλά αφενός δεν ξέρω πως ακριβώς λέγεται αυτό το πράμα που ψάχνω, αφετέρου με σέρτς τη λέξη mute πήρα πάρα πολλά αποτελέσματα που τα περισσότερα δεν με βοήθησαν..

Την συγκεκριμένη τεχνική,(φαίνεται στο βίντεο που παραθέτω στο 0:45 πριν το bend, και πιο μετά ελπίζω να καταλάβετε τι εννοώ)δηλαδή το mute έτσι ώστε να μην ακούγεται η νότα, αλλά μόνο ενα "χρουτς"..και που χρησιμοποιεί πολύ ο zakk wylde, o slash, o marty friedman κ.α. πώς την κάνετε? mutαρετε τις χορδές με το αριστερό (το χέρι στα τάστα)?ή κάντε όψο πιο "βαρύ" palm mute ώστε να μην ακουστεί καθόλου η νότα? Προσπαθώ αλλά τη μια βγαίνει αρμονική, την άλλη είναι υπερβολικά ανοιχτή η χορδή...
Τα φώτα σας, κιθαρίστες!!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: μιούτ τεχνική
« Απάντηση #1 στις: 18/01/08, 22:56 »
Κοίτα, mute με το αριστερό πάνω στη χορδή δεν νομίζω να υφίσταται, κι αν όντως υφίσταται αμφιβάλλω αν είναι σωστό! Τώρα γι'αυτό που λες, απλά κάνεις πιο "ελαφρύ" mute με το δεξί στα καντίνια, και κανονικό mute στις πάνω χορδές για ν'ακουστεί σωστά. Υπόψην όμως, αυτό που λες μπορεί να μην είναι muting, αλλά το chicken pickin' που συνηθίζει ο Wylde, όπου ουσιαστικά κάνεις μια μορφής plucking στις χορδες με την πένα. Τώρα το βίντεο που λες δεν το είδα, οπότε παραπάνω δεν μπορώ να βοηθήσω...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: μιούτ τεχνική
« Απάντηση #2 στις: 18/01/08, 23:09 »
Κοίτα, mute με το αριστερό πάνω στη χορδή δεν νομίζω να υφίσταται, κι αν όντως υφίσταται αμφιβάλλω αν είναι σωστό! Τώρα γι'αυτό που λες, απλά κάνεις πιο "ελαφρύ" mute με το δεξί στα καντίνια, και κανονικό mute στις πάνω χορδές για ν'ακουστεί σωστά. Υπόψην όμως, αυτό που λες μπορεί να μην είναι muting, αλλά το chicken pickin' που συνηθίζει ο Wylde, όπου ουσιαστικά κάνεις μια μορφής plucking στις χορδες με την πένα. Τώρα το βίντεο που λες δεν το είδα, οπότε παραπάνω δεν μπορώ να βοηθήσω...
Και αυτό το "κανονικό" που λές στα μπάσα πώς..? χωρίς πεταχτεί σαν την πορδή καμια αρμονική?? :P

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μιούτ τεχνική
« Απάντηση #3 στις: 18/01/08, 23:17 »
αυτη η τεχνικη λεγεται rake.φαντασου πχ ενα μι μινορε αρπετζιο το οποιο το αρχιζεις απο τη νοτα σολ στη χορδη σολ(12ο ταστο) και προφανως μετα θα ειναι η σι(12ο) στη σι χορδη και μετα η μι(12ο) στη μι χορδη.ουσιαστικα το rake θα εχει εναν ηχο σαν να πας να παιξεις αυτες τις νοτες σαν sweep αλλα με το δεξι χερι θα μουγκωνεις απαλα οπως το ιδιο θα κανεις και με το αριστερο με αποτελεσμα να ακουγεται κατι σαν γρατζουνισμα δλδ οι νοτες να μην ακουγοντες καθολου.και αμεσως μετα οπως συνηθιζεται κανεις bend στη νοτα σολ στη χορδη μι(15ο ταστο).το rack στην ταμπλατουρα συμβολιζεται με τα Χ γιατι ουσιαστικα ειναι σαν να γκρατζουνας τις χορδες χωρις να εχεις ηχο.οπως αυτο που κανει ο χεντριξ πχ στην αρχη του βουντου τσαιλ...αν καταλαβα καλα αυτο ρωτησες ε?? :-\
τροποποιηση για μλκια ορθογραφικο
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: μιούτ τεχνική
« Απάντηση #4 στις: 18/01/08, 23:22 »
Ναι αυτό ρώτησα.... Με βοήθησες αρκετά φίλε ευχαριστώ  :P μένει μόνο να το δοκιμάσω όπως ακριβώς το λες αυριο γιατί είναι αργά τώρα :P

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μιούτ τεχνική
« Απάντηση #5 στις: 19/01/08, 00:04 »
φαίνεται στο βίντεο που παραθέτω
::) ??? :-\

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: μιούτ τεχνική
« Απάντηση #6 στις: 19/01/08, 02:19 »
Ναι, όντως αυτό το βίντεο που στο καλό πήγε? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: μιούτ τεχνική
« Απάντηση #7 στις: 19/01/08, 02:29 »
Εγώ αυτά τα gost notes τα mutarw μονο με το αριστερό χέρι και με όποιο δάχτυλο χρειάζεται κάθε φορά απλά το ακουμπάω απαλά πάνω απο την χορδή και προσέχω ταυτόχρονα μην βγει κανένας αρμονικός
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: μιούτ τεχνική
« Απάντηση #8 στις: 19/01/08, 10:35 »
Εγώ αυτά τα gost notes τα mutarw μονο με το αριστερό χέρι και με όποιο δάχτυλο χρειάζεται κάθε φορά απλά το ακουμπάω απαλά πάνω απο την χορδή και προσέχω ταυτόχρονα μην βγει κανένας αρμονικός
εαν κανεις αυτο που λες ακουμπωντας τη χορδη στη μεση του ταστου και οχι πανω απο καποιο σιδερακι δεν νομιζω να εχεις προβλημα με αρονικη

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: μιούτ τεχνική
« Απάντηση #9 στις: 19/01/08, 10:55 »
Αν μιλαμε για ghost notes δεν χρειαζεται καμια ιδιατερη τεχνικη... Με το αριστερο χερι δεν πατας τις νοτες αλλα πλακωνεις με το χερι πανω απο τα ταστα και το δεξι συνεχιζει κανονικα. Απλα θελει προσοχη να μην το κανεις ακριβως παω απο τα ταστα και δημιουργεις αρμονικες (αν και αυτο μπορει να ειναι θεμιτο για αλλους λογους)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: μιούτ τεχνική
« Απάντηση #10 στις: 19/01/08, 12:30 »
φαίνεται στο βίντεο που παραθέτω

 ::) ??? :-\
Ναι, όντως αυτό το βίντεο που στο καλό πήγε? ??? ??? ???

Χεχε μου συμβαίνει συχνά τελευταία :Ρ:Ρ


Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: μιούτ τεχνική
« Απάντηση #11 στις: 19/01/08, 12:36 »
Αν μιλαμε για ghost notes δεν χρειαζεται καμια ιδιατερη τεχνικη... Με το αριστερο χερι δεν πατας τις νοτες αλλα πλακωνεις με το χερι πανω απο τα ταστα και το δεξι συνεχιζει κανονικα. Απλα θελει προσοχη να μην το κανεις ακριβως παω απο τα ταστα και δημιουργεις αρμονικες (αν και αυτο μπορει να ειναι θεμιτο για αλλους λογους)
Εγώ αυτά τα gost notes τα mutarw μονο με το αριστερό χέρι και με όποιο δάχτυλο χρειάζεται κάθε φορά απλά το ακουμπάω απαλά πάνω απο την χορδή και προσέχω ταυτόχρονα μην βγει κανένας αρμονικός
εαν κανεις αυτο που λες ακουμπωντας τη χορδη στη μεση του ταστου και οχι πανω απο καποιο σιδερακι δεν νομιζω να εχεις προβλημα με αρονικη
Εγώ αυτά τα gost notes τα mutarw μονο με το αριστερό χέρι και με όποιο δάχτυλο χρειάζεται κάθε φορά απλά το ακουμπάω απαλά πάνω απο την χορδή και προσέχω ταυτόχρονα μην βγει κανένας αρμονικός

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά το θέμα όμως είναι ότι και ανάμεσα στο 7ο και 8ο τάστο πχ αμα πατήσω για να μην βγεί η αρμονική του 7ου, πάλι θα ακουσεί λίγο η νότα.. ειδικά όσο κατεβαίνεις στην ταστιέρα που γίνονται μικρότερα τα ταστα και οι αρμονικές είναι όλο και πιο συχνές (πχ στο βίντεο 0:45)και το πράγμα δυσκολεύει.. αφήστε που είναι πολύ δύσκολο να προσέχεις να μην πετύχεις κάποια αρμονική όσο θα βαράς τις χορδές με downstroke και αμέσως μετά να βρείς το τάστο για το bend όπως στο βίντεο, που πρέπει να κάνεισ σήκωμα το 12ο τάστο (αν θυμάμαι καλά)και το αριστερό χέρι το μόνο που μπορεί να mutαρει είναι τα 12ατα τάστα των πάνω χορδών, οπότε καταλαβένεται τι γίνεται..αρμονική ορχήστρα

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μιούτ τεχνική
« Απάντηση #12 στις: 19/01/08, 13:43 »
raz γι αυτο το λογο μιουταρεις και με το δεξι.για να εξαλειψεις οποιδηποτε πιθανοτητα να βγει αρμονικη.φαντασου το rake σαν ενα αρπετζιο που δεν σου πετυχε.πχ στο μι μινορε την ωρα που χτυπας τη νοτα σολ(12ο) στη σολ το δαχτυλο απο το αριστερο σου εχει ηδη πατησει τη σι απο κατω αρα ακουγεται μουγκα.οταν χτυπας τη σι το δαχτυλο σου εχει αφησει τη σι και εχει πατησει τη μι κατω...καπως ετσι παει,αν και λιγο μπακαλε το ειπα τωρα.παντως δεν ειναι δυσκολη τεχνικη γενικα και παιζει αρκετα στο μπλουζ με τα σηκωματα και τον χρονο που πρεπει να γινουν
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μιούτ τεχνική
« Απάντηση #13 στις: 19/01/08, 13:51 »
εν τω μεταξυ τωρα αξιωθηκα να δω το βιντεο.νταξει αυτη ειναι η τεχνικη που συζηταμε αλλα εμενα δεν μου αρεσει οπως το κανει γιατι ουσιαστικα χτυπαει ταυτοχρονα μουγκωνοντας και κανει το μπεντ.μου αρεσει παρισσοτερο να το κανεις σαν ενα πολυ γρηγορο ''μουγκο'' sweep ισα ισα πιο αργα απ οτι το παιζει ο wylde για να ακουγεται πιο ωραιο.παντως εμενα το σηκωμα μου αρεσει στη ολη υποθεση εδω,ο τροπος που το κανει και το feeling που δινει...αυτο πιστευω οτι ειναι το δυσκολο της υποθεσης... :P
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μιούτ τεχνική
« Απάντηση #14 στις: 19/01/08, 15:42 »
Κοίτα, mute με το αριστερό πάνω στη χορδή δεν νομίζω να υφίσταται, κι αν όντως υφίσταται αμφιβάλλω αν είναι σωστό! Τώρα γι'αυτό που λες, απλά κάνεις πιο "ελαφρύ" mute με το δεξί στα καντίνια, και κανονικό mute στις πάνω χορδές για ν'ακουστεί σωστά. Υπόψην όμως, αυτό που λες μπορεί να μην είναι muting, αλλά το chicken pickin' που συνηθίζει ο Wylde, όπου ουσιαστικά κάνεις μια μορφής plucking στις χορδες με την πένα. Τώρα το βίντεο που λες δεν το είδα, οπότε παραπάνω δεν μπορώ να βοηθήσω...

υφίσταται και με το παραπάνω.... οι  bluesmens που τραγουδούσαν ακαπέλα πάνω στη κιθάρα το κάνουν συνέχεια...

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: μιούτ τεχνική
« Απάντηση #15 στις: 20/01/08, 21:32 »
Καλός είναι ρε ο Ζακ.. Δεν τον είχα σε εκτίμηση..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: μιούτ τεχνική
« Απάντηση #16 στις: 20/01/08, 21:37 »
raz γι αυτο το λογο μιουταρεις και με το δεξι.για να εξαλειψεις οποιδηποτε πιθανοτητα να βγει αρμονικη.φαντασου το rake σαν ενα αρπετζιο που δεν σου πετυχε.πχ στο μι μινορε την ωρα που χτυπας τη νοτα σολ(12ο) στη σολ το δαχτυλο απο το αριστερο σου εχει ηδη πατησει τη σι απο κατω αρα ακουγεται μουγκα.οταν χτυπας τη σι το δαχτυλο σου εχει αφησει τη σι και εχει πατησει τη μι κατω...καπως ετσι παει,αν και λιγο μπακαλε το ειπα τωρα.παντως δεν ειναι δυσκολη τεχνικη γενικα και παιζει αρκετα στο μπλουζ με τα σηκωματα και τον χρονο που πρεπει να γινουν
Απο ότι κατάλαβα υπάρχουν πολλοί τρόποι να το κάνεις... Ένας που μου είπε ο tony g ένας του johnie darko και αυτός .. πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις..
Καλός είναι ρε ο Ζακ.. Δεν τον είχα σε εκτίμηση..
Ναι είδες ?ειδικά σε αυτό το βίντεο βγάζει πολύ συναίσθημα..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μιούτ τεχνική
« Απάντηση #17 στις: 26/10/08, 00:23 »
από εδώ έμαθα το farewell ballad λοιπόν!!!
το ξέρω τόσο καιρό κ δν θυμόμουν από που...
thnx Raz! ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/09, 00:08
από pelekanos92
3 Απαντήσεις
2613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/10, 22:10
από bassman(4 String Suicide!)
3 Απαντήσεις
6526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/13, 17:40
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
34 Απαντήσεις
15734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/14, 16:58
από RPDrummer
12 Απαντήσεις
13829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 17:02
από Spyros Delta
3 Απαντήσεις
11275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/17, 15:10
από panixgr
0 Απαντήσεις
9525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/18, 17:59
από Ioannis Anastassakis
4 Απαντήσεις
4690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/19, 00:00
από BitCollector
2 Απαντήσεις
2214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/19, 20:59
από Ioannis Anastassakis
77 Απαντήσεις
17745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/20, 22:06
από blks9791