Αποστολέας Θέμα: Αρχάριοι μαθητές και επιλογή δασκάλου  (Αναγνώστηκε 9802 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Efi Altis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Γειά σας!
Είμαι 36 χρονών και θέλω να ξεκινήσω μαθήματα ηλεκτρικής κιθάρας με δύο δασκάλους ταυτόχρονα. Ο λόγος είναι ότι 1ον) είναι και οι δύο πολύ καλοί μουσικοί και μέλη δύο αγαπημένων μου συγκροτημάτων, οπότε δε ξέρω ποιόν να διαλέξω και
2ον) έχουν διαφορετικό στυλ παιξίματος, εξειδικεύονται σε διαφορετικά είδη μέταλ και πιστεύω ότι έτσι θα μπορέσω εξαρχής και πιο σύντομα να μάθω κάποια πιο εξειδικευμένα πράγματα που με ενδιαφέρουν, παίζοντας κομμάτια που μου αρέσουν πραγματικά (αφού φαντάζομαι ότι τουλάχιστον κάποια από αυτά που θα μου βάζουν να παίζω, θα είναι δικά τους)

Θεωρείτε ότι είναι καλή ή άσχημη ιδέα να ξεκινάει ένας αρχάριος μαθητής μάθημα με δυο δασκάλους ταυτόχρονα;
Να πω, τέλος, ότι δεν είμαι άσχετη με τη μουσική, γνωρίζω πολύ καλά θεωρία και παίζω και πιάνο.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριοι μαθητές και επιλογή δασκάλου
« Απάντηση #1 στις: 26/12/18, 11:39 »
Σαν αρχαρια θα διδαχθεις σε μεγαλο βαθμο τα ιδια πραγματα: κλιμακες, τεχνικες, συγχορδιες. Ισως απο τον 2ο-3ο χρονο να δεις πως θες να παρεις αλλον δρομο και να αλλαξεις δασκαλο. Εαν ομως ειναι και οι 2 εξισου καλοι δεν θα εχουν κανενα προβλημα να σου δειξουν ο,τιδηποτε θες, αφου παιζουν και οι 2 μεταλ ασχετως των προσωπικων τους προτιμησεων. Προσωπικα το βρισκω υπερβολη και ασυμφορο.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριοι μαθητές και επιλογή δασκάλου
« Απάντηση #2 στις: 26/12/18, 18:14 »
Υποθέτοντας πως κάθε δάσκαλος θα σου κάνει μάθημα 1 φορά την εβδομάδα, τότε ρεαλιστικά:

α) με το ζόρι θα προλαβαίνεις να μελετήσεις την ύλη του ενός (εκτός αν είσαι άνεργη και χωρίς σκυλιά, γατιά, παιδιά και λοιπές υποχρεώσεις)
β) η μάθηση όπως θα έχεις δει από το πιάνο είναι μια αργή διαδικασία, ειδικά όσων αφορά την αφομοίωση της γνώσης στο παίξιμο
άρα, γ) δύο δάσκαλοι δεν συνεπάγεται με γρηγορότερη μάθηση
και τέλος δ) "για να μάθεις κάποια πιο εξειδικευμένα που σε ενδιαφέρουν" πρέπει πρώτα να αποκτήσεις και την κατάλληλη τεχνική

Αποσυνδεδεμένος Efi Altis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριοι μαθητές και επιλογή δασκάλου
« Απάντηση #3 στις: 28/12/18, 19:43 »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Ωστόσο, εγώ το είχα λίγο διαφορετικά αυτό στο μυαλό μου και, αν θέλετε, πείτε μου ξανά τη γνώμη σας:

1ον) θα έκανα μάθημα κάθε 14 μέρες με κάθε δάσκαλο (οπότε 1 μάθημα/ εβδομάδα) και έτσι θα προλάβαινα την ύλη και των δύο

2ον) σε περίπτωση που δυσκολευόμουν κάπου, θα είχα τουλάχιστον δύο διαφορετικές προσεγγίσεις στην αντιμετώπιση του εκάστοτε τεχνικού προβλήματος, αλλά ακόμη και στην εκμάθηση των διάφορων τεχνικών παιξίματος που υπάρχουν (και θα διάλεγα αυτή που είναι λειτουργική σε μένα)

3ον) επειδή και οι δύο μουσικοί έχουν τακτικά περιοδείες με τα συγκροτήματά τους για 1-3 μήνες, με αυτό τον τρόπο θα εξασφάλιζα καλύτερα ότι τα μαθήματα θα γίνονταν με έναν πιο συστηματικό τρόπο

Ουσιαστικά, δηλαδή, λόγω του δικού τους προγράμματος (αλλά και του δικού μου, λόγω της εργασίας μου), θα κάνω π.χ. μάθημα για 2-3 μήνες και μετά μπορεί να μελετάω μόνη μου για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. Είναι μία τακτική που γνωρίζω ότι υιοθετούν οι πιο προχωρημένοι σπουδαστές, ίσως πιο πολύ στο εξωτερικό βέβαια... Και αν δεν έχουν πρόβλημα οι ίδιοι οι καθηγητές, θα ήθελα να το δοκιμάσω!

Όσον αφορά το "ασύμφορο", προς μεγάλη μου έκπληξη, το να κάνω ιδιαίτερο μάθημα με αυτούς τους δύο καθηγητές θα μου κόστιζε το ίδιο ή και λιγότερα από το να κάνω εβδομαδιαίο μάθημα με έναν καθηγητή σε κάποιο ωδείο! Και χάρηκα που δέχτηκαν και οι δύο να κάνουμε μάθημα κάθε 2 εβδομάδες ή όποτε βολεύουν τα ωράριά μας...

Πιστεύετε δηλαδή ότι δεν ωφελεί καθόλου να έχεις δύο καθηγητές όντας αρχάριος, υπό αυτές τις συνθήκες;



Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριοι μαθητές και επιλογή δασκάλου
« Απάντηση #4 στις: 28/12/18, 20:46 »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Ωστόσο, εγώ το είχα λίγο διαφορετικά αυτό στο μυαλό μου και, αν θέλετε, πείτε μου ξανά τη γνώμη σας:

1ον) θα έκανα μάθημα κάθε 14 μέρες με κάθε δάσκαλο (οπότε 1 μάθημα/ εβδομάδα) και έτσι θα προλάβαινα την ύλη και των δύο

2ον) σε περίπτωση που δυσκολευόμουν κάπου, θα είχα τουλάχιστον δύο διαφορετικές προσεγγίσεις στην αντιμετώπιση του εκάστοτε τεχνικού προβλήματος, αλλά ακόμη και στην εκμάθηση των διάφορων τεχνικών παιξίματος που υπάρχουν (και θα διάλεγα αυτή που είναι λειτουργική σε μένα)

3ον) επειδή και οι δύο μουσικοί έχουν τακτικά περιοδείες με τα συγκροτήματά τους για 1-3 μήνες, με αυτό τον τρόπο θα εξασφάλιζα καλύτερα ότι τα μαθήματα θα γίνονταν με έναν πιο συστηματικό τρόπο

Ουσιαστικά, δηλαδή, λόγω του δικού τους προγράμματος (αλλά και του δικού μου, λόγω της εργασίας μου), θα κάνω π.χ. μάθημα για 2-3 μήνες και μετά μπορεί να μελετάω μόνη μου για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. Είναι μία τακτική που γνωρίζω ότι υιοθετούν οι πιο προχωρημένοι σπουδαστές, ίσως πιο πολύ στο εξωτερικό βέβαια... Και αν δεν έχουν πρόβλημα οι ίδιοι οι καθηγητές, θα ήθελα να το δοκιμάσω!

Όσον αφορά το "ασύμφορο", προς μεγάλη μου έκπληξη, το να κάνω ιδιαίτερο μάθημα με αυτούς τους δύο καθηγητές θα μου κόστιζε το ίδιο ή και λιγότερα από το να κάνω εβδομαδιαίο μάθημα με έναν καθηγητή σε κάποιο ωδείο! Και χάρηκα που δέχτηκαν και οι δύο να κάνουμε μάθημα κάθε 2 εβδομάδες ή όποτε βολεύουν τα ωράριά μας...

Πιστεύετε δηλαδή ότι δεν ωφελεί καθόλου να έχεις δύο καθηγητές όντας αρχάριος, υπό αυτές τις συνθήκες;

καταρχάς χρόνια πολλά σε όλους!

Η αδελφή μου είχε πάρει πολλά χρόνια μαθήματα πιάνου, και έμαθε μόνη της κλασική κιθάρα μέσα σε ένα χρόνο, οπότε σίγουρα η γνώσση θεωρητική αλλά και μυϊκή απο το πιάνο βοηθάει.
Οσον αφορά τους 2 δασκάλους, θα μπορούσες να δοκιμάσεις μια άλλη προσέγγιση, δηλ οι 2 τους να έχουν κοινό πρόγραμμα σπουδών, κοινή ύλη, οπότε θα ακολουθείς μια συγκεκριμένη ροή. Αυτό μπορεί να γίνει αν ακολουθήσουν το ίδιο βιβλίο ή την ίδια μέθοδο, νομίζω για τους πρώτους μήνες γίνεται άνετα, αρκεί να υπάρχει θέληση.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριοι μαθητές και επιλογή δασκάλου
« Απάντηση #5 στις: 28/12/18, 23:37 »
efi



εγώ θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα καλό βιβλίο και να αρχίσεις μόνη σου και αφού έχεις και φίλους κιθαρίστες τους ρωτάς διάφορα πράγματα, Βιβλία υπάρχουν πολλά και καλά, αν θέλεις σου λέμε.
δεν είναι εύκολο το να μάθεις κιθάρα και για κάποια χρόνια θα μαθαίνεις συνέχεια πολύ βασικά πράγματα, ή τεχνική έρχεται σιγά-σιγά και θέλει υπομονή,

πάντως συγχαρητήρια που θέλεις να μάθεις,



 έχεις αγοράσει κιθάρα/ενισχυτή;;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αρχάριοι μαθητές και επιλογή δασκάλου
« Απάντηση #6 στις: 29/12/18, 01:32 »
Χρόνια Πολλά!

Εγώ διαφωνώ με τους δύο δασκάλους.
Θεωρώ ότι ο καθένας έχει το δικό του "δρόμο", τη δική του "ροή" ή τέλος πάντων τεχνική εκμάθησης.
Περισσότερο πιστεύω θα μπερδευτείς παρά θα βγάλεις άκρη...

Your call που λένε και στο χωριό μου ;D, αλλά προσωπικά δεν θα έκανα με δύο δάσκαλους ταυτόχρονα...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριοι μαθητές και επιλογή δασκάλου
« Απάντηση #7 στις: 29/12/18, 01:35 »
Χωρίς να είναι ξεκάθαρο το πόσο αρχάρια είσαι και ποιοι είναι οι μουσικοί σου στόχοι, θα έλεγα (και εγώ) με σχετική σιγουριά ότι το πλάνο που περιγράφεις δεν πρόκειται να αποδώσει. Αναφερόμενος στα τρία σημεία του τελευταίου σου ποστ:

1) Το θέμα δεν είναι να προλαβαίνεις την ύλη του δασκάλου, αλλά να αφομοιώνεις πράγματα μέσα από την διαδικασία της διδασκαλίας και της εξάσκησης. Με το πρόγραμμα που αναφέρεις, ναι μεν (πιθανώς) θα "βγάζεις" την ύλη αλλά σίγουρα και πολύ γρήγορα θα μπερδευτείς. Είναι αδύνατο τη μία εβδομάδα να μελετάς την ύλη και να ακολουθείς τις υποδείξεις του ενός δασκάλου, να πηγαίνεις στο μάθημα του, και φεύγοντας από το μάθημα να κάνεις "pause" και να κάνεις την διαδικασία την επόμενη εβδομάδα για τον άλλο δάσκαλο για διαφορετική ύλη ή/και τεχνικές, πιθανώς άσχετα ή ακόμα και αντίθετα με αυτά που κάνεις με τον πρώτο δάσκαλο.

2) Σχετικά με τις διαφορετικές τεχνικές: Η τεχνική που έχει διαμορφώσει ένας έμπειρος μουσικός προκύπτει κατά 99% από τις ώρες που έχει αφιερώσει για να την αποκτήσει. Ο δάσκαλος θα κάνει κάποιες προτάσεις και θα δώσει κάποιες γενικές οδηγίες στην αρχή, αλλά εσύ είσαι η υπεύθυνη για την δημιουργία της ΔΙΚΗΣ σου τεχνικής. Μη νομίζεις οτι έχοντας δύο δασκάλους που θα σου υποδεικνύουν διαφορετικές τεχνικές (για να πετύχεις το ίδιο πράγμα) θα έχεις κάποιο πλεονέκτημα. Ίσα ίσα που θα μπερδευτείς. Αν τυχόν θες να εξετάσεις διαφορετικές τεχνικές προσσεγγίσεις υπάρχει άφθονη πληροφορία στο δίκτυο.

3) Δεν βλέπω πως 1 εβδομάδα εναλλάξ με διαφορετικό δάσκαλο και με πιθανά διαλείμματα 1-3 μηνών με τον ένα ή/και τον άλλο είναι "συστηματικός" τρόπος εκμάθησης. Κατά την γνώμη μου, ο μόνος συστηματικός τρόπος είναι με ένα δάσκαλο, με μάθημα κάθε εβδομάδα και για όλη της διάρκεια του ("ακαδημαικού") έτους.

Προτείνω να σκεφτείς/αναγνωρίσεις ξεκάθαρα τους στόχους σου στην κιθάρα και να συζητήσεις με τους υποψήφιους δασκάλους με ποιο τρόπο θα σε βοηθήσουν να τους πετύχεις. Κάνε και ένα δοκιμαστικό μάθημα και επέλεξε αυτόν που σου ταιριάζει καλύτερα.

Καλή συνέχεια!

Υ.Γ.: Λες ότι οι δάσκαλοι δέχθηκαν μάθημα κάθε 2 εβδομάδες. Τους ανέφερες ότι σκέφτεσαι να κάνεις μάθημα μαζί τους εναλλάξ? Ποια ήταν η γνώμη τους?


Αποσυνδεδεμένος Efi Altis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριοι μαθητές και επιλογή δασκάλου
« Απάντηση #8 στις: 30/12/18, 11:48 »
Οκ, για να μου τα λέτε έτσι, μάλλον θα πρέπει να διαλέξω έναν από τους δύο δασκάλους...

Αποσυνδεδεμένος Efi Altis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριοι μαθητές και επιλογή δασκάλου
« Απάντηση #9 στις: 30/12/18, 12:14 »
Να απαντήσω και στους Guitar Fan και Fourier, μιας και για κάποιον λόγο ενώ γράφω κατεβατά στις απαντήσεις μου, τελικά δημοσιεύεται μόνο η πρώτη πρόταση...

Guitar Fan δεν έχω ακόμη αγοράσει κιθάρα, γιατί πιστεύω ότι θα πρέπει να μου πει ο δάσκαλος τί να πάρω. Είμαι όμως ανάμεσα σε ενα οποιοδήποτε σετ από το "thomann.de" ή σε μια yamaha pacifica 112 ή 012 κι έναν ενισχυτή που να μην ενοχλεί τους γείτονες όταν παίζω... Αν έχεις να μου προτείνεις κάτι γύρω στα 200 ευρώ, σε ευχαριστώ πολύ!

Fourier να σου πω ότι όχι, δεν είχα πει εξαρχής στους δυο δασκάλους ότι σκεφτόμουν να κάνω εναλλάξ μάθημα με τον καθένα, γιατί αυτή η ιδέα προέκυψε στη πορεία. Αρχικά, λόγω έλλειψης χρόνου, ήθελα να κάνω κάθε 2 εβδομάδες κι αυτό "μου ήρθε γάντι" όταν ο δεύτερος καθηγητής μου απέκλεισε το ενδεχόμενο να κάνουμε συστηματικά μαθήματα, λόγω των συχνών περιοδειών του. Μετά, επειδή δε μπορούσα να διαλέξω, σκέφτηκα "γιατί να μην κάνω μια θυσία παραπάνω στον χρόνο μου αν είναι για κάτι που μου αρέσει" και έτσι κάποιες φορές να βγαίνουν εβδομαδιαία τα μαθήματα; Αλλά εννοείται ότι θα τους ενημερώσω για τα σχέδιά μου, προκειμένου να μου πουν κι αυτοί τη γνώμη τους και επειδή δε θα ήθελα να το μάθουν κάποια στιγμή μόνοι τους και να μου φέρουν τη κιθάρα στο κεφάλι...

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριοι μαθητές και επιλογή δασκάλου
« Απάντηση #10 στις: 30/12/18, 19:26 »
βασικά δεν χρειάζεσαι επαγγελματίες κιθαρίστες,
χρειάζεσαι δάσκαλο που να έχει υπομονή και μεταδοτικότητα.

σετ πουλάνε και εδώ στην Ελλάδα, ίδια είναι της Fender και Epiphone
καλύτερα να την πάρεις από εδώ γιατί θα σου κάνουν και δωρεών set up το οποίο είναι πολύ σημαντικό
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριοι μαθητές και επιλογή δασκάλου
« Απάντηση #11 στις: 30/12/18, 20:12 »
βασικά δεν χρειάζεσαι επαγγελματίες κιθαρίστες,
χρειάζεσαι δάσκαλο που να έχει υπομονή και μεταδοτικότητα.

σετ πουλάνε και εδώ στην Ελλάδα, ίδια είναι της Fender και Epiphone
καλύτερα να την πάρεις από εδώ γιατί θα σου κάνουν και δωρεών set up το οποίο είναι πολύ σημαντικό
+1
ο νάκας, ιδίως κέντρο, νομίζω είναι τίμιο μαγαζί.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριοι μαθητές και επιλογή δασκάλου
« Απάντηση #12 στις: 31/12/18, 10:46 »
efi,

πάντως αυτά τα σετάκια δεν έχουν και πολύ καλό ενισχυτή
αλλά στα 150 ευρώ μπορείς να βρεις καλό ενισχυτή που θα σε βολέψει για χρόνια
βάλε και άλλα 150 για κιθάρα πας στα 300 αλλά θα είσαι καλυμμένη για πολλά χρόνια
« Τελευταία τροποποίηση: 31/12/18, 14:05 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριοι μαθητές και επιλογή δασκάλου
« Απάντηση #13 στις: 31/12/18, 14:19 »
κοίτα αυτά τα δύο, πολύ καλή και οικονομική λύση

https://www.thomann.de/gr/ibanez_grx70qa_tbb_gio.htm

https://www.thomann.de/gr/marshall_code_25.htm
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Efi Altis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριοι μαθητές και επιλογή δασκάλου
« Απάντηση #14 στις: 03/01/19, 17:10 »
Ωραία, σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
53 Απαντήσεις
19152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/07, 11:45
από Υπνοβάτης...
15 Απαντήσεις
60991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/18, 10:38
από zanxion72
5 Απαντήσεις
4937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/09, 21:33
από lordi13
34 Απαντήσεις
10492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/09, 13:15
από sakman
76 Απαντήσεις
24219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
2896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/11, 16:57
από Eagle Of Kamelot
Επιλογή wah

Ξεκίνησε από Nikos7 Εφέ

3 Απαντήσεις
4125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/13, 15:59
από Nikos7
2 Απαντήσεις
2254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/16, 03:08
από ΠΟΙΟΣ
7 Απαντήσεις
18493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/17, 01:54
από xartaetos
0 Απαντήσεις
6615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/18, 18:19
από ΚΕΠΕΜ