Αποστολέας Θέμα: Instrumental...  (Αναγνώστηκε 2339 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Instrumental...
« στις: 27/10/09, 15:28 »
Γεια χαρά!

ΕΔΩ θα ακούσετε ένα κομματάκι (pleasure of walking - τρομερός τίτλος!! :P) που ολοκλήρωσα πριν ένα μήνα περίπου.. Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, το έγραψα κυρίως για να ασχοληθώ και με piano-choir plug-ins που μέχρι τότε δεν είχα ξανακουμπήσει..

Η όλη διαδικασία (ηχογράφηση - μίξη -ψευτοmastering) έγινε μέσα σε 3-4 μέρες και η αλήθεια είναι πως κάποια μέρη είναι κακογραμμένα και με κακό παίξιμο, δεν είχα/έχω όμως το χρόνο να τα ξαναπεράσω...

Τι θέλω από εσάς: γενική κριτική στο κομμάτι, κριτική πάνω στην παραγωγή του κομματιού (ήχοι οργάνων, εντάσεις, δυναμικές κλπ), ιδέες που ίσως το κάνουν καλύτερο, κριτική πάνω στο παίξιμο (στο συγκεκριμένο δείξτε λίγη επιείκεια γιατί τα περισσότερα μέρη είναι one-take λόγω χρόνου)...

Ευχαριστώ πολύ!! :D

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Instrumental...
« Απάντηση #1 στις: 27/10/09, 21:23 »
Όμορφο το κομμάτι σου! Αυτά που δεν μου άρεσαν είναι τα ντραμς. Ακούγονται πολύ "έτοιμα" και midi, δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα. Επίσης οι χορωδίες ή μπαίνουν πολύ αργά ή απλά έχουν πολύ μεγάλο attack. Θα έπρεπε να μπαίνουν πιο γρήγορα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Instrumental...
« Απάντηση #2 στις: 27/10/09, 23:23 »
Χαίρομαι που παίρνω απάντηση από ένα άτομο που το κατέχει το θέμα της παραγωγής τόσο καλά! :)

Σχετικά με τα drums.. Αν θυμάμαι καλά φρόντισα χειροκίνητα να διαφέρει ελαφρώς το velocity σε κάθε κτύπο και επίσης να μην είναι απόλυτα ακριβείς οι αποστάσεις των κτύπων στο χρόνο.. Δε διαφωνώ φυσικά με αυτό που λες αλλά πώς θα μπορούσε να διορθωθεί?

Όσον αφορά τις χορωδίες έχει ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο.. Μου τη δίνει και μένα στα νεύρα κάθε φορά που το ακούω και το ξανακούω, ακούγεται εντελώς ασυγχρόνιστο! Ο λόγος που δεν το διορθώνω είναι γιατί δεν ξέρω να το διορθώσω.. :P Προτίμησα τη λύση των έτοιμων presets που είχε το plug-in και απ ό,τι φαίνεται όλες μπαίνουν με "καθυστέρηση" (σαν fade in)... Κάνεις λόγο για attack.. Αυτή είναι η παράμετρος που πρέπει να αλλάξω για να μπαίνουν κατευθείαν?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Instrumental...
« Απάντηση #3 στις: 28/10/09, 01:45 »
Χαίρομαι που παίρνω απάντηση από ένα άτομο που το κατέχει το θέμα της παραγωγής τόσο καλά! :)

Σχετικά με τα drums.. Αν θυμάμαι καλά φρόντισα χειροκίνητα να διαφέρει ελαφρώς το velocity σε κάθε κτύπο και επίσης να μην είναι απόλυτα ακριβείς οι αποστάσεις των κτύπων στο χρόνο.. Δε διαφωνώ φυσικά με αυτό που λες αλλά πώς θα μπορούσε να διορθωθεί?

Όσον αφορά τις χορωδίες έχει ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο.. Μου τη δίνει και μένα στα νεύρα κάθε φορά που το ακούω και το ξανακούω, ακούγεται εντελώς ασυγχρόνιστο! Ο λόγος που δεν το διορθώνω είναι γιατί δεν ξέρω να το διορθώσω.. :P Προτίμησα τη λύση των έτοιμων presets που είχε το plug-in και απ ό,τι φαίνεται όλες μπαίνουν με "καθυστέρηση" (σαν fade in)... Κάνεις λόγο για attack.. Αυτή είναι η παράμετρος που πρέπει να αλλάξω για να μπαίνουν κατευθείαν?
Για τα ντραμς θα μπορούσες να χρησιμοποιούσες και διαφορές στα velocities για τις κάθε νότες για να είναι πιο ανθρώπινο το παίξιμο. Εγώ όταν βαριέμαι να το κάνω χειροκίνητα έχω φτιάξει ένα patch στον logical editor του cubase και μου βάζει random velocities μεταξύ δύο τιμών που θέτω. Επίσης θα μπορούσες να κάνεις κάποιες μικροαλλαγές κάθε 2-3 μέτρα για να υπάρχουν διαφοροποιήσεις. Γενικά το copy-paste δεν βοηθάει πολύ στον ρεαλισμό. Μπορείς να κάνεις copy-paste to βασικό μοτίβο και να το πειράξεις μετά χειροκίνητα όπως το ακούς για οικονομία χρόνου. Επίσης, παίξε με eq, compressors, gated reverbs για το ταμπούρο και τα toms (αν ταιριάζει). Κάνει τα τύμπανα να ακούγονται πιο προσεγμένα. Επειδή στα plugins έχουν πολύ εύκολη πρόσβαση όλοι, αν δεν πειράξεις λίγο τους ήχους καρφώνεσαι πολύ εύκολα.

Όσο για τις χορωδίες, το attack είναι το ρυθμιστικό που ψάχνεις. Εναλλακτικά μετακίνησε το midi αρχείο λίγο πιο πίσω για να δίνει την εντύπωση ότι είναι εντάξει. Στο κάτω-κάτω αν ακούγεται εντάξει όλα τα υπόλοιπα περισσεύουν!  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
5725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/06, 16:32
από stavros75
8 Απαντήσεις
3656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/11, 02:08
από Garvin
3 Απαντήσεις
2396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/11, 21:13
από freemind
5 Απαντήσεις
3982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/11, 10:32
από drakoumel
2 Απαντήσεις
1652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/12, 11:31
από Mitzelos
4 Απαντήσεις
2315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 21:26
από freemind
0 Απαντήσεις
1364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/12, 15:05
από Apatilos
3 Απαντήσεις
2302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/12, 21:46
από vangelis
0 Απαντήσεις
1860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/12, 23:50
από Panagiotis_Kirtselis
6 Απαντήσεις
2679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/12, 02:58
από happydreamer