Αποστολέας Θέμα: σωστη σειρα για τα πεταλια  (Αναγνώστηκε 18884 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vaggelis140

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • the big band theory rocks the world
    • Προφίλ
σωστη σειρα για τα πεταλια
« στις: 15/09/08, 19:52 »
παιδια επειδη ειμαι νεοπας ακομα κ δν ειμαι σιγοθρος ποια ειναι η σωστη σειρα για ν βαλω τα πεταλια μ μηπως καποιος μπορει να μ πει την σωστη σειρα? η απλως αυτοσχεδιαζω μεχρι ν βρω την καταλληλη σειρα?


τ πεταλια π εχω παραγγειλει ειναι ενα behringer fuzz, behringer wah hellbabe, daneletro d1 fab distortion, volume pedal, digitech bad monkey overdrive
only way to feel the noise is when it's good and loud

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #1 στις: 15/09/08, 19:59 »
γεια σου φιλε και καλως μας ηρθες....επειδη υπαρχει ενα παρομοιο θεματακι ριξε μια ματια
Βοήθεια στη συνδεσμολογία
τωρα αν δεν σε βοηθισει θα υπαρχουν παιδια που θα σου πουν ακριβως για τα πεταλια σου με ποια σειρα θα τα βαλεις...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #2 στις: 17/09/08, 11:13 »
Λίγα γενικά για να πάρουμε μία κατεύθυνση (προσωπικές μου απόψεις):

Τα πετάλια πιστεύω ότι πρέπει να μπαίνουν σε σειρά σταδιακής αύξησης της παραμόρφωσης. Δηλαδή ξεκινάμε από τα καθαρά και καταλήγουμε στα βρώμικα. Εξαίρεση αποτελούν τα εφε τύπου chorus/flanger τα οποία δεν λειτουργούν καλά πριν από τα distortion, και καλύτερα λειτουργούν στο effects loop του ενισχυτή.

Αξίωμα: πιστεύω πως ότι διαμορφώνει Overdrive πρέπει να ταίζεται με όσο το δυνατόν πιο καθαρό ήχο από το όργανο, για τον λόγο αυτό χωρίζω τα εφε σε τέσσερα κλιμακούμενα στάδια:

1. Διαμόρφωση πρωτογενούς ήχου χωρίς αλλαγή χροιάς (Pickup amp/Booster, Compressor, Noise Gate, Equaliser)
2. Δημιουργία παραμόρφωσης και χροιάς με κλιμακούμενη ποσότητα παραμόρφωσης (Overdrive, Light Overdrive, Distortion, Μetal, Fuzz)
3. Διαμόρφωση τελικής χροιάς του ήδη παραμορφωμένου ήχου (Chorus, Phaser, Flanger, Wah Pedal)
4. Δημιουργία επιπλέον ήχων πάνω στον ήδη διαμορφωμένο (Delay, Echo, Reverb) Αυτό το στάδιο ανήκει καλύτερα στο effects loop του ενισχυτή

Εάν τα βάλουμε όλα μαζί, μία απλή σειρά μπορεί να είναι (με δεδομένο ότι έχουμε απ'όλα):

Pickup amp/Booster - Compressor - Noise Gate - Equaliser - Overdrive/Light Overdrive - Volume pedal (για ρύθμιση του Gain στην είσοδο του: ) - Distortion/Metal/Fuzz - Chorus/Flanger - Wah Pedal - Delay/Echo/Reverb.

Το volume pedal εδώ δεν είναι για την ρύθμιση του πραγματικού volume του παιξίματος μας, αλλά για την ρύθμιση της έντασης του σήματος προς το Distortion/Metal/Fuzz άρα και του Drive που επιτυγχάνεται.
Με τον τρόπο αυτό, ελέγχουμε το Gain του πρώτου σταδίου Overdrive/Light Overdrive από το volume της κιθάρας και το δεύτερο του Distortion/Metal/Fuzz από το πετάλι, και έτσι έχουμε εξαιρετική ευελιξία στην παραμόρφωση χωρίς να σκύβουμε και να ρυθμίζουμε Drive.

Γνώμες?

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #3 στις: 17/09/08, 11:17 »
η αλυσιδα σου ξεκιναει απο την κιθαρα προς τον ενισχυτη ετσι??
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #4 στις: 17/09/08, 11:32 »
η αλυσιδα σου ξεκιναει απο την κιθαρα προς τον ενισχυτη ετσι??
Σωστά
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #5 στις: 17/09/08, 11:48 »
Κατά την άποψη μου είναι πιο σωστό να βάζεις το noise reducer/gate/limiter πρίν το compressor.Κατά τ'άλλα όπως τα είπε ο adr1anos 8)

Αποσυνδεδεμένος vaggelis140

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • the big band theory rocks the world
    • Προφίλ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #6 στις: 17/09/08, 20:54 »
adr1ane σ'ευχαριστω παρα πολυ αλλα εχω μια ακομη ερωτηση τ εννοουν οταν λενε οτι βαζουν τ πεταλια σε  loop; σας ευχαριστω πολυ ολους σας
only way to feel the noise is when it's good and loud

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #7 στις: 17/09/08, 22:13 »
Πολύ ενδιαφέρουσα η άποψη του Αδριανού, αν και μάλλον αντισυμβατική. Παρά το ότι γενικά φαίνεται να υπάρχουν πολλές διαφορετικές προτάσεις, ό,τι σχετικό έχω διαβάσει πάνω στο θέμα (στο οποίο δεν έχω ιδιαίτερη πείρα) δίνει μια εντελώς διαφορετική θεώρηση. Για παράδειγμα, το Wah μπαίνει κάπου στην αρχή της αλυσίδας (πολλοί το τοποθετούν πρώτο) και το EQ μπαίνει πάντα μετά το Overdrive / Distortion. Πάντως μού άρεσε ο τρόπος που τεκμηριώνει λογικά την προσέγγισή του στο ζήτημα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #8 στις: 17/09/08, 22:30 »
Πολύ ενδιαφέρουσα η άποψη του Αδριανού, αν και μάλλον αντισυμβατική. Παρά το ότι γενικά φαίνεται να υπάρχουν πολλές διαφορετικές προτάσεις, ό,τι σχετικό έχω διαβάσει πάνω στο θέμα (στο οποίο δεν έχω ιδιαίτερη πείρα) δίνει μια εντελώς διαφορετική θεώρηση. Για παράδειγμα, το Wah μπαίνει κάπου στην αρχή της αλυσίδας (πολλοί το τοποθετούν πρώτο) και το EQ μπαίνει πάντα μετά το Overdrive / Distortion. Πάντως μού άρεσε ο τρόπος που τεκμηριώνει λογικά την προσέγγισή του στο ζήτημα.

Το EQ μετά το drive σίγουρα "ακούει" καλύτερα και μπορεί να βοηθήσει πάρα πολύ στο shape up του overdriven ήχου....

Αρκετοί όμως το χρησιμοποιούν πρίν και όχι μετά γιατί έτσι το eq μεταμορφώνεται σε ένα πάρα πολύ ευέλικτο dirty booster.
(το οποίο ταυτόχρονα σου παρέχει και αρκετές συχνότητες για να "παίξεις"...)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #9 στις: 18/09/08, 09:57 »
adr1ane σ'ευχαριστω παρα πολυ αλλα εχω μια ακομη ερωτηση τ εννοουν οταν λενε οτι βαζουν τ πεταλια σε  loop; σας ευχαριστω πολυ ολους σας

Είναι μία διαφορετική συνδεσμολογία όπου τα πετάλια βγαίνουν τελείως από την αλυσίδα την σειρά της οποίας συζητήσαμε και η οποία τελικά καταλήγει στο κανονικό IN του ενισχυτή μας (δηλαδή στην είσοδο του σταδίου προενίσχυσης) και μπαίνουν σε ένα ειδικό κύκλωμα που έχουν οι περισσότεροι ενισχυτές, το λεγόμενο effects loop. Μπορείς να το αναγνωρίσεις εύκολα από τα βύσματα Send και Return συνήθως στο πίσω μέρος του ενισχυτή. 

Το effects loop έχει σκοπό να μας δώσει την δυνατότητα ακριβώς να παρεμβάλουμε κάποια εφε, μεταξύ των δύο σταδίων του ενισχυτή, δηλαδή μεταξύ του σταδίου προενίσχυσης του ήχου και του τελικού σταδίου ενίσχυσης. Αυτό είναι σημαντικό καθώς το στάδιο προενίσχυσης έχει ήδη διαμορφώσει την τελική χροιά του ήχου και έτσι τα εφε που παρεμβάλονται χειρίζονται τον ολοκληρωμένο ήχο, ακριβώς πριν την τελική ενίσχυση. Έτσι το σήμα άπό το Send το συνδέουμε στο in του εφε μας και το σήμα από το out του εφε το συνδέουμε στο return του ενισχυτή.

Υπάρχουν διάφορα effects loops εκ των οποίων τα δύο πιο κοινά είναι τα σειριακά και τα παράλληλα:

Στα σειριακά το loop κόβει τελείως την σύνδεση μεταξύ προενίσχυσης και ενίσχυσης, το οποίο σημαίνει ότι το εφε που θα παρεμβάλουμε χειρίζεται όλο τον ήχο που περνάει στην τελική ενίσχυση, άρα πρέπει να περιέχει και τον πρωτογενή ήχο και τον διαμορφωμένο. Δηλαδή ας πούμε για ένα delay, πρέπει το efe σου να κάνει την τελική μίξη μεταξύ του "στεγνού" (dry) ήχου και του διαμορφωμένου (wet) ήχου σου δηλαδή των echos που δημιουργούνται. Το εφε μας πρέπει να έχει κουμπί mix ή κάποιο άλλο τρόπο για να κάνει αυτή την μίξη.

Στα παράλληλα loops το σήμα δεν διακόπτεται τελείως, αλλά περνάει και προς τον τελικό και προς το εφε, και συνήθως ο ενισχυτής έχει ένα ρυθμιστικό mix και από εκεί ρυθμίζεις την μίξη μεταξύ του πρωτογενούς ήχου και τον διαμορφωμένου. Αυτό σημαίνει ότι το εφε σου μπορεί να παράγει μόνο διαμορφωμένο ήχο και να αγνοεί τελείως τον αρχικό, πράγμα που είναι παρέχει μεγάλη ευελιξία για πολλούς λόγους, όπως επί παραδείγματι για την χρήση ενός ψηφιακού εφε και την παραγωγή πχ καλής ποιότητας echo/delay, χωρίς όμως την ψηφιοποίηση όλου του πρωτογενούς ήχου, άρα και την διατήρηση της καλής "αναλογικής" χροιάς.

Κάθε σχολή εκ των δύο έχει τα πλεονεκτήματα της, όμως το παράληλο effects loop δίνει καλύτερη ευελιξία, καθώς μπορεί να λειτουργήσει σαν σειριακό, ενώ το σειριακό δεν μπορεί να λειτουργήσει ως παράλληλο.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #10 στις: 18/09/08, 10:12 »
.. το EQ μπαίνει πάντα μετά το Overdrive / Distortion
Το EQ μετά το drive σίγουρα "ακούει" καλύτερα και μπορεί να βοηθήσει πάρα πολύ στο shape up του overdriven ήχου
Αρκετοί όμως το χρησιμοποιούν πρίν και όχι μετά γιατί έτσι το eq μεταμορφώνεται σε ένα πάρα πολύ ευέλικτο dirty booster.
(το οποίο ταυτόχρονα σου παρέχει και αρκετές συχνότητες για να "παίξεις"...)

Είναι σωστές οι απόψεις σας και σαφώς θέμα προτίμησης αλλά και θέμα αναγκών.

Θέλω να επισημάνω ότι στην περίπτωση που το EQ τοποθετηθεί μετά το distortion τότε πράγματι λειτουργεί καλύτερα και διαμορφώνει με μεγαλύτερη ακρίβεια τον ήχο με το distortion ενεργοποιημένο.
Το πρόβλημα είναι ότι όταν σβήσεις το distortion (εάν κάποτε το σβήνεις, κάποιοι δεν το σβήνουν καθόλου, εγώ έχω δύο στάδια όπως πρότεινα και τα εναλλάσσω, εξαρτάται από το τι παίζει κανείς..) τότε θα ακούσεις μία τελείως διαφορετική χροιά, καθώς η ρύθμιση πλέον θα αφορά τον αρχικό σου ήχο και όχι το στάδιο μετά το distortion.
Για τον λόγο αυτό, καθώς και για τον λόγο που σωστά είπε και ο groovymood001 δηλαδή του booster, προσωπικά προτιμώ να διαμορφώνω τον αρχικό ήχο όπως τον προτιμώ πριν το distortion. Παράλληλα, για μετά, έπεται ο ενισχυτής, όπου από το εκεί EQ μπορώ να κάνω την τελική ρύθμιση.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #11 στις: 18/09/08, 20:03 »
Θέλω να επισημάνω ότι στην περίπτωση που το EQ τοποθετηθεί μετά το distortion τότε πράγματι λειτουργεί καλύτερα και διαμορφώνει με μεγαλύτερη ακρίβεια τον ήχο με το distortion ενεργοποιημένο.

Ακριβώς με αυτή τη λογική σκέφτηκα ότι το EQ είναι καλύτερα να μπει μετά από το distortion. Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, το distortion προσθέτει στο ηχητικό σήμα αρμονικές τις οποίες στη συνέχεια με το EQ μπορεί κανείς να διαμορφώσει όπως θεωρεί καλύτερο.

Παράθεση
Το πρόβλημα είναι ότι όταν σβήσεις το distortion τότε θα ακούσεις μία τελείως διαφορετική χροιά, καθώς η ρύθμιση πλέον θα αφορά τον αρχικό σου ήχο και όχι το στάδιο μετά το distortion.

Πολύ σωστό και αυτό, χωρίς όμως να σημαίνει οτι αποτελεί απαραίτητα και πρόβλημα. Όλα τελικα είναι θέμα αυτιού.

Παράθεση
Παράλληλα, για μετά, έπεται ο ενισχυτής, όπου από το εκεί EQ μπορώ να κάνω την τελική ρύθμιση.

Αυτό είναι ίσως το πιο ισχυρό επιχείρημα για το EQ πριν από το distortion, και κάτι που ομολογώ ότι δεν είχα σκεφτεί. Αλλά όπως ανέφερα ήδη, η δική μου εμπειρία στο θέμα είναι εξαιρετικά περιορισμένη. Όλες αυτές οι πολύπλοκες παράμετροι στην χρήση διαφόρων εφέ ήταν και ένας από τους λόγους που τελικά κινήθηκα προς τη λύση της πεταλιέρας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #12 στις: 18/09/08, 21:15 »
Λίγα γενικά για να πάρουμε μία κατεύθυνση (προσωπικές μου απόψεις):

Τα πετάλια πιστεύω ότι πρέπει να μπαίνουν σε σειρά σταδιακής αύξησης της παραμόρφωσης. Δηλαδή ξεκινάμε από τα καθαρά και καταλήγουμε στα βρώμικα. Εξαίρεση αποτελούν τα εφε τύπου chorus/flanger τα οποία δεν λειτουργούν καλά πριν από τα distortion, και καλύτερα λειτουργούν στο effects loop του ενισχυτή.

Αξίωμα: πιστεύω πως ότι διαμορφώνει Overdrive πρέπει να ταίζεται με όσο το δυνατόν πιο καθαρό ήχο από το όργανο, για τον λόγο αυτό χωρίζω τα εφε σε τέσσερα κλιμακούμενα στάδια:

1. Διαμόρφωση πρωτογενούς ήχου χωρίς αλλαγή χροιάς (Pickup amp/Booster, Compressor, Noise Gate, Equaliser)
2. Δημιουργία παραμόρφωσης και χροιάς με κλιμακούμενη ποσότητα παραμόρφωσης (Overdrive, Light Overdrive, Distortion, Μetal, Fuzz)
3. Διαμόρφωση τελικής χροιάς του ήδη παραμορφωμένου ήχου (Chorus, Phaser, Flanger, Wah Pedal)
4. Δημιουργία επιπλέον ήχων πάνω στον ήδη διαμορφωμένο (Delay, Echo, Reverb) Αυτό το στάδιο ανήκει καλύτερα στο effects loop του ενισχυτή

Εάν τα βάλουμε όλα μαζί, μία απλή σειρά μπορεί να είναι (με δεδομένο ότι έχουμε απ'όλα):

Pickup amp/Booster - Compressor - Noise Gate - Equaliser - Overdrive/Light Overdrive - Volume pedal (για ρύθμιση του Gain στην είσοδο του: ) - Distortion/Metal/Fuzz - Chorus/Flanger - Wah Pedal - Delay/Echo/Reverb.

Το volume pedal εδώ δεν είναι για την ρύθμιση του πραγματικού volume του παιξίματος μας, αλλά για την ρύθμιση της έντασης του σήματος προς το Distortion/Metal/Fuzz άρα και του Drive που επιτυγχάνεται.
Με τον τρόπο αυτό, ελέγχουμε το Gain του πρώτου σταδίου Overdrive/Light Overdrive από το volume της κιθάρας και το δεύτερο του Distortion/Metal/Fuzz από το πετάλι, και έτσι έχουμε εξαιρετική ευελιξία στην παραμόρφωση χωρίς να σκύβουμε και να ρυθμίζουμε Drive.

Γνώμες?



Κι εγώ ακολουθώ την ίδια ακριβώς σειρά και με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #13 στις: 18/09/08, 21:27 »
Θα διαφωνήσω μόνο στο wah... Προσωπικά, το βάζω 1ο στην αλυσίδα (και οι περισσότεροι πιστεύω) γιατί έχει πιο φυσικό ήχο, δεν αδειάζει στις χαμηλές και controlάρεται πιο εύκολα...

Και το eq το προτιμώ μετά τα distortionοηδή ( :P) εφέ αλλά πάρα πολλοί το βάζουν πριν...

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #14 στις: 18/09/08, 21:40 »
οποια σειρα και να ακολουθήσεις θα βγάλεις κάποιο αποτέλεσμα.εμπιστεψου τα αυτιά σου κ μόνον αυτά.  (αρκει στην αρχη να ειναι η κιθάρα και στο τελος ο ενισχυτής )  εκτος ΑΝ ζητας εναν συγκεκριμένο ήχο.



βεβαια το να εχεις το διστορτιον μετα το οβερδραιβ θα ειναι καπως, εκτος αν μεταξυ τους εχεις το γουα   (οποτε και το  διστορτιον σε μια μετρια η απαλη ρυθμιση θα δωσει ενα ωραιο στυλ στον ήχο..)


η συνεχεια επεται στα αυτιά σου κ μονον.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #15 στις: 19/09/08, 15:01 »
(αρκει στην αρχη να ειναι η κιθάρα και στο τελος ο ενισχυτής )
Εισαι βεβαιως για αυτο? 8) >:D :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #16 στις: 13/01/09, 11:25 »
Ρε παιδιά, ένα τρέμολο σε τί θέση θα το βάζατε; Πρίν ή μετά τα dist;
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #17 στις: 13/01/09, 11:30 »
αν το βαλεις πριν θα ακουγεται σαν να παιζεις με την ενταση,αν το βαλεις μετα ακουγεσαι με μεγαλυτερη ατακα.σαν ελικοπτερο πρπ.  (κ κοβεις κ τη βαβουρα του distortion  :P)
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #18 στις: 13/01/09, 11:59 »
Παίδες η σωστή σειρά για τα πετάλια, είναι η αλφαβητική κ στημένα ωραία κ παστρικά μέσα στην ντουλάπα της αποθήκης σου...!!! Κιθάρα καρφί σε φουλ-λάμπα μπρίτις αμπ, κ το βόλιουμ στο 11.........!!!!


(πλακίτσα, προφανώς ;D)

γενικά, το "στάνταρ" στο δικό μου στήσιμο, αν κ δεν υπάρχει απαραίτητα κάτι σταθερό, είναι πρώτα το wah-wah->compressor->distortion->overdrive->noise κάτι->delay->βόλιουμ.. κ στην λούπα βάζω ότι μοντιουλέησον θέλω.. βασικά, το ντιστόρσιον δεν το χρησιμοποιώ, αλλά με αυτή την σύνδεση η μίξη ντιστ κ οδ ακούγεται απίστευτη!! το ντιλέη το θέλω στα πόδια μου για να το χρησιμοποιώ πιο άμεσα, ενώ το βόλιουμ το χρησιμοποιώ μόνο για πρόβες άλλα άτομα, για λάιβ κτλ κτλ με σκοπό να κλείνω τελείως τον ήχο ή να κάνω διάφορα εφφέ με τον άλλον κιθαρίστα του στυλ ανοιξε-κλείσε από την αριστερη στην δεξιά πλευρά της σκηνής..

πάντως, επειδή με έπεισε η επιχειρηματολογία του αντριανού, δοκιμάσω κ εγώ τον συνδιασμό του-αν κ αμφιβάλω για το αποτέλεσμα των noise & wah στην θέση που βρίσκονται, αλλά ποιος νοιάζεται?? μια δοκιμή θα με πείσει ;)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #19 στις: 13/01/09, 12:08 »
αν το βαλεις πριν θα ακουγεται σαν να παιζεις με την ενταση,αν το βαλεις μετα ακουγεσαι με μεγαλυτερη ατακα.σαν ελικοπτερο πρπ.  (κ κοβεις κ τη βαβουρα του distortion  :P)
Οκ, ευχαριστώ, θα τα δοκιμάσω
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #20 στις: 13/01/09, 12:10 »
Ρε παιδιά, ένα τρέμολο σε τί θέση θα το βάζατε; Πρίν ή μετά τα dist;
αυτό ακριβώς που σου είπαν.. μετά πρέπει να μπει.. γενικά ότι έχει να κάνει με εφφέ μοντιουλέησον κτλ είναι καλό να μπαίνει μετά τα ντιστορσιονοβερντράηβ..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #21 στις: 13/01/09, 12:28 »
Ρε παιδιά, ένα τρέμολο σε τί θέση θα το βάζατε; Πρίν ή μετά τα dist;

Το τρέμολο πριν το distortion, εάν το distortion είναι ενεργοποιημένο, θα έχει επίδραση στο ποσοστό του distortion καθώς το τρέμολο είναι ουσιαστικά μία αυξομοίωση της έντασης.
Έτσι θα έχεις κάτι σαν αυξομοίωση του volume και του distortion μαζί.
Μετά από το distortion, όπου ο ήχος έχει διαμορφώσει σταθερή παραμόρφωση, θα είναι μόνο αυξομοίωση του volume, το κλασσικό tremolo.
Εκεί πιστεύω ότι είναι η σωστή του θέση.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #22 στις: 13/01/09, 22:52 »
Eιπα να ποσταρω εδω για να μην ανοιγω νεο θεμα μιας κ θα ρωτησω εν συντομια ομοια πραγματα. Με ποια σειρα θα συνδεσω κιθαρα, προενισχυση ρακ (psa 1.1), εφε ρακ (lexicon mx200), τελικος (mesa 50/50), ηχειο (mesa 1x12), foot midi controller. O λογος που αναφερω τα ονοματα του gear ειναι επειδη ισως πολλοι εδω θα τα ξερετε καλυτερα απο μενα και θα ξερετε την σωστη σειρα. Θα ηθελα παρακαλω να μου πειτε και τον τροπο συνεδσης πχ... να ενωσω αυτο με αυτο με midi, αυτο με αυτο με απλο καλωδιο, κλπ κλπ κλπ.. ευχαριστω
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #23 στις: 18/09/10, 14:16 »
το ξερω οτι επαναφερω ενα παλιο θεμα αλλα δεν πειραζει,αλλωστε πιστευω πως αυτο πρεπει να καρφιτσωθει γιατι θα λυσει τα χερια σε πολυ κοσμο.
εσεις το overdrive και το volume pedal που τα βαζεται στην αλυσιδα?πριν το high gain pedal/distortion η μετα?
γιατι βλεπω 2 διαφορετικες σειρες...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
« Απάντηση #24 στις: 18/09/10, 15:16 »
αν εχεις το πεταλι πριν τα γκαζια τοτε εχεις ευελιξια στο ηχοχρωμα σου (διαλεγεις εσυ ποσο θα ταισεις τις παραμορφώσεις.αν το βαλεις μετά απλα χαμηλώνεις την ένταση των παραμορφώσεων.(βεβαια επιρρεάζονται πολλα αλλα ακομα τα οποια δεν σε καινε τοσο αμα δεν εχεις ηχοψειρες ;D )
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
15426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 17:54
από faser
3 Απαντήσεις
2652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/05, 16:49
από Καρχαρίας
2 Απαντήσεις
2511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 20:46
από Meolas
1 Απαντήσεις
4774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/08, 14:16
από Σκίρων
8 Απαντήσεις
3897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 16:18
από Jezus
2 Wah pedals στη σειρά;

Ξεκίνησε από faser Εφέ

23 Απαντήσεις
8756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 21:02
από zebric
23 Απαντήσεις
10354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 03:53
από Sbiblerubleb
5 Απαντήσεις
3129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/11, 13:15
από metalmike
34 Απαντήσεις
20784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/12, 02:07
από noe13
1 Απαντήσεις
1496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/20, 23:37
από ΠΟΙΟΣ