Αποστολέας Θέμα: Μία ιδέα-πρόταση για τους συνθέτες του kithara.gr  (Αναγνώστηκε 9876 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • It's unπίστευταμπλ.
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν έχει ξαναειπωθεί κάτι παρόμοιο, συγγνώμη αν το επαναλαμβάνω, δεν το κάνω εσκεμμένα.

Θα ήθελα να παρακαλέσω τους χρήστες του forum να κάνουν το παρακάτω (γιατί εγώ είμαι ψιλοάσχετος με τους υπολογιστές) :

Θα ήθελα να γίνει ένας συναγωνισμός (όχι διαγωνισμός) όπου όσοι συνθέτες του kithara.gr θέλουν, να γράψουν μουσική πάνω σε έναν συγκεκριμένο στίχο.

Για να γίνει πιο κατανοητό (γιατί αυτό που είπα ήταν ακαταλαβίστικο) θα ήθελα να γίνει πρώτα ένας διαγωνισμός (διαγωνισμός τώρα) στίχου, και πάνω σ' αυτούς τους στίχους να λάβουν μέρος όλοι οι κιθαρωδοί ή μουσικοί του forum και ο καθένας να συνθέσει το δικό του τραγούδι.Έπειτα καλό θα ήταν να ανεβάζανε όσοι μπορούνε τα τραγούδια τους, και να δημιουργόταν (δημιουργόταν είναι το σωστό;) μία λίστα από τραγούδια τα οποία θα είχαν όλα τον ίδιο στίχο.

Πιστεύω θα ήταν ωραίο να δούμε πώς ο καθένας μπορεί να εκφράσει τους στίχους μέσω της μουσικής.
Άλλος μπορεί να χρησιμποποιεί μόνο κιθάρα,άλλος πιάνο,άλλος να το κάνει πιο ροκ το κομμάτι...

Δεν θα ήταν ωραίο ένα σιντί που θα είχε π.χ. 12 τραγούδια και όλα να είχαν τον ίδιο τίτλο, και πάνω απ' όλα τον ίδιο στίχο;

Πιστεύω να μη σας κούρασα, και ελπίζω σε κάποια απάντηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
                                                                                                                                Βασίλης
Του άρεσε η μουσική
τον θάμπωσε το κάλλος
μπουζούκι έπαιζε μικρός
μπουζούκι και μεγάλος...

Αποσυνδεδεμένος vst@vros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Σταύρο... είμαι Ταύρος και Γαύρος ...1χαχα
    • Προφίλ
Δεν ειναι ασχημη η ιδέα....αλλα δεν ξερω κατα πόσο ειναι υλοποιήσιμη...


Πάντως ενα ειναι σιγουρο:


                                   Wolfgang Amadeus Mozart ...μετα απο αυτον....

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ναι, είναι καλή ιδέα, και έχουμε ήδη βάλει σκοπό να κάνουμε κάτι τέτοιο, ίσως και λίγο διαφορετικό...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Ναι, είναι καλή ιδέα, και έχουμε ήδη βάλει σκοπό να κάνουμε κάτι τέτοιο, ίσως και λίγο διαφορετικό...


Λίγο πιο συγκεκριμένα το «λίγο διαφορετικό»?
Εμένα ωραία μου ακούγεται η ιδέα.
Αρκεί να βρεθεί ωραίος τρόπος επιλογής στίχου.
Θα μπορούσε πχ να γίνει μια επιλογή στίχου από αυτούς που υπάρχουν ήδη στην ανάλογη κατηγορία.  Να οριστεί μια ομάδα μελών μου να αποφασίσει για έναν αριθμό επιλεγμένων στίχων, ή έστω να συμμετέχουν όλοι οι στίχοι και να επιλεχθεί ο ένας με ψηφοφορία, συγκεκριμένης χρονικής διάρκειας, από όλα τα μέλη.

Αποφασίστε το και για ότι χρειαστεί, είμαι σίγουρη πως θα βρεθούν αρκετοί πρόθυμοι να βοηθήσουν.
Στη βράση κολλάει το σίδερο…
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/06, 11:54 από Bάγια »

Αποσυνδεδεμένος Bah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • It's unπίστευταμπλ.
    • Προφίλ
Πιστεύω πως έχει δίκιο η Βάγια, στη βράση κολλάει το σίδερο.
Επείσης πολύ σωστά αναφέρθηκες στο θέμα των στίχων, το οποίο δεν διευκρίνησα καλά.

Ελπίζω σε κάτι τέτοιο, η αλήθεια είναι πως η ιδέα μου ήρθε όταν "μάλωνα" με έναν φίλο μου για το ποιος είναι καλύτερος συνθέτης (ερασιτεχνικά πάντα μιλάμε).Του είπα να γράψει ένας φίλος μας στίχους, να μας τους δώσει και να του επιστρέψουμε δύο τραγούδια χωρίς να ξέρει ποιό είναι καθενός. Τελικά δεν κάναμε τίποτα, αλλά να που μου έμεινε η ιδέα.

Ουδέν κακόν αμιγές καλού.
Του άρεσε η μουσική
τον θάμπωσε το κάλλος
μπουζούκι έπαιζε μικρός
μπουζούκι και μεγάλος...

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Λίγο πιο συγκεκριμένα το «λίγο διαφορετικό»?
Εμένα ωραία μου ακούγεται η ιδέα.
Αρκεί να βρεθεί ωραίος τρόπος επιλογής στίχου.
Θα μπορούσε πχ να γίνει μια επιλογή στίχου από αυτούς που υπάρχουν ήδη στην ανάλογη κατηγορία.  Να οριστεί μια ομάδα μελών μου να αποφασίσει για έναν αριθμό επιλεγμένων στίχων, ή έστω να συμμετέχουν όλοι οι στίχοι και να επιλεχθεί ο ένας με ψηφοφορία, συγκεκριμένης χρονικής διάρκειας, από όλα τα μέλη.

Αποφασίστε το και για ότι χρειαστεί, είμαι σίγουρη πως θα βρεθούν αρκετοί πρόθυμοι να βοηθήσουν.
Στη βράση κολλάει το σίδερο…

Είμαι 100% σίγουρος ότι είχαμε συζητήσει μια παρόμοια ιδέα πρόσφατα, πρέπει να ψάξω να βρω, δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς...

Βάγια, σε βλέπω ζεστή, προτίθεσαι να αναλάβεις, σε περίπτωση που πούμε να κάνουμε κάτι τέτοιο;
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Φυσικά και προτίθεμαι Λεωνίδα.
Αν δεν μου αφαιρεθεί στο τέλος το δικαίωμα μελοποίησης  ;D
Αν ξέρω και τι θα αναλάβω, θα μπορώ να σου πω και περισσότερα.
Να περιμένω να με ενημερώσεις?

« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/06, 23:30 από Bάγια »

Αποσυνδεδεμένος Bah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • It's unπίστευταμπλ.
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν θα πραγματοποιηθεί ή όχι η ιδέα αυτή, πάντως θα σας είμαι ευγνώμων αν γίνει ή αυτό ή κάτι παρόμοιο.

Ευχαριστώ πολύ.
Του άρεσε η μουσική
τον θάμπωσε το κάλλος
μπουζούκι έπαιζε μικρός
μπουζούκι και μεγάλος...

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλή ιδέα , αλλά μόλις ηρεμήσαμε από κάτι καυγάδες που είχαμε σχετικά με τους στίχους, σκέψου να κάνουμε και διαγωνισμό στίχου τι έχει να γίνει  ;D (από τους χαμένους κλπ). Οπότε προτείνω να γίνει πάνω σε στίχους γνωστούς (μελοποιημένους ή μη) και φυσικά ο πρώτος που μου έρχεται στο μυαλό για ευκολία, είναι ο Καββαδίας που τα ποιήματά του έχουν μουσικότητα από μόνα τους. Μια πρόταση είναι κι αυτή.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος music_journey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας και από μένα.

Η ιδέα είναι πολύ καλή και σχετικά εύκολα υλοποιήσιμη. Υπάρχει, όμως, μόνο ένας δρόμος τον οποίο πρέπει να ακολουθήσουμε, αν δεν θέλουμε να υπάρξουν παρατράγουδα.

1. Να προκηρυχτεί διαγωνισμός στίχων και όλοι οι ενδιαφερόμενοι στιχουργοί να ανεβάσουν τους στίχους τους στο kithara.gr . Απαραίτητη προυπόθεση είναι οι στίχοι να ΜΗΝ έχουν δημοσιευτεί στο παρελθόν με κανέναν τρόπο ( internet, ραδιόφωνο, τηλεόραση, εφημερίδα, περιοδικό και πάσης φύσεως ηλεκτρονικό και μή μέσο ), έτσι ώστε να μην ευνοείται κάποιος συγκεκριμένος στιχουργός επειδή τυχαίνει ο στίχος του να υπάρχει κάπου εδώ και πολύ καιρό.

2. Αφού ανέβουν στο site όλοι οι υποφήφιοι στίχοι, να περάσουν ΟΛΟΙ και 100% στην κρίση του κοινού. Αν υπάρξουν κριτικές επιτροπές θα τεθεί θέμα αδιαφάνειας και θα έχουμε παρατράγουδα. Ωστόσο, οι υπεύθυνοι με κάποιο τρόπο θα πρέπει να επιτρέπουν μόνο 1 ψήφο από κάθε pc έτσι ώστε το σύστημα να είναι αδιάβλητο. Το να πάει ένας υποψήφιος και σε 1-2 internet cafe για να υποστηρίξει το κομάτι του δεν θα αποτελέσει πρόβλημα τη στιγμή που οι ψηφοφόροι 8α είμαστε 100άδες. Ο 1ος σε ψηφοφορία στίχος θα δοθεί στους συνθέτες.

3. Να προκηρυχτεί διαγωνισμός μελοποίησης στίχου και όλοι οι ενδιαφερόμενοι συνθέτες να ανεβάσουν τη δουλειά τους. Κάθε συνθέτης θα έχει δικαίωμα μόνο 1 συμμετοχής και εννοείται πως η μελωδία του ΔΕΝ θα πρέπει να έχει δημοσιευτεί στο παρελθόν με κανέναν τρόπο ( ηλεκτρονικό ή μή ).

4. Αφού ανέβουν στο site όλα τα υποψήφια τραγούδια, να ακολουθηθεί ακριβώς η ίδια διαδικασία ψηφοφορίας που ανέφερα στο "2". Τα 12 πρώτα σε ψηφοφορία κομάτια να μαζευτούν και να ηχογραφηθούν όλα μαζί σε ένα CD.

Περιμένω σχόλιά σας και τυχόν προσθήκες σας.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/06, 12:08 από music_journey »

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εμένα πάλι πολύ σοβαρή μου κάνει αυτή η διαδικασία. Δεν πρόκειται για κανένα διαγωνισμό με βραβεία κλπ. Ούτε και θα ωφεληθεί νομίζω τόσο όποιος κερδίσει ή προκριθεί ώστε να παίζει ρόλο αυτό και στην "καριέρα του" αύριο μεθαύριο. Νόμιζα ότι η πρόταση ήταν πιο ερασιτεχνική, πιο παρεϊστικη. Επίσης πως θα ελέγξεις αν έχουν ανέβει πιο παλιά κάπου κάποιοι στίχοι για παράδειγμα; Και έχω την εντύπωση ότι οι ψήφοι δε θα είναι εκατοντάδες κιόλας. Δεν είμαι αντίθετος στην ιδέα, απλά νομίζω ότι και να το σοβαρέψουμε τόσο δε θα έχει ούτε τόση σημασία ούτε και την αντίστοιχη επιτυχία που απαιτείται για να υπάρξουν τόσο αυστηροί κανόνες.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Εγώ πάλι είμαι υπέρ της σοβαρής διαδικασίας αλλά νομίζω πως οι «όροι» του music_journey είναι λιγάκι υπερβολικοί.
Το θέμα είναι υπό επεξεργασία και ελπίζω πως θα υπάρξει σύντομα μια σαφής ανακοίνωση για το πώς ακριβώς θα γίνει η διαδικασία.
Απλά, όμορφα και πάνω απ’ όλα για να περάσουμε καλά... ;)

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτό εννοούσα κι εγώ, δεν είπα να το κάνουμε χαβαλέ, ότι είναι κάπως υπερβολικοί όπως είπες κι εσύ. Για να το κανω σαφές ξαναέγραψα, να μη νομίζει κανείς ότι είπα ας γίνει πρόχειρα.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Αμάν βρε Αντώνη!!!
Ούτε τον κάλο να σου πατούσα... ;D.
Ναι, αυτό εννοούσες κι εσύ.
Το κατάλαβα... ;D
Να μην πω όμως κι εγώ αυτό που θέλω ...με τον δικό μου τρόπο, προσθέτωντας και κάποια πραγματάκια ακόμα?
 :P
« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/06, 13:29 από Bάγια »

Αποσυνδεδεμένος music_journey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εμένα πάλι πολύ σοβαρή μου κάνει αυτή η διαδικασία. Δεν πρόκειται για κανένα διαγωνισμό με βραβεία κλπ. Ούτε και θα ωφεληθεί νομίζω τόσο όποιος κερδίσει ή προκριθεί ώστε να παίζει ρόλο αυτό και στην "καριέρα του" αύριο μεθαύριο. Νόμιζα ότι η πρόταση ήταν πιο ερασιτεχνική, πιο παρεϊστικη. Επίσης πως θα ελέγξεις αν έχουν ανέβει πιο παλιά κάπου κάποιοι στίχοι για παράδειγμα; Και έχω την εντύπωση ότι οι ψήφοι δε θα είναι εκατοντάδες κιόλας. Δεν είμαι αντίθετος στην ιδέα, απλά νομίζω ότι και να το σοβαρέψουμε τόσο δε θα έχει ούτε τόση σημασία ούτε και την αντίστοιχη επιτυχία που απαιτείται για να υπάρξουν τόσο αυστηροί κανόνες.

Οι κανόνες είναι κανόνες. Και δεν μπορούμε να τους παραβαίνουμε, ακόμα κι αν παίζουμε σε φιλικό επίπεδο. Χωρίς κανόνες, δεν υπάρχει παιχνίδι. Οι ίδιοι κανόνες που ισχύουν όταν πχ παίζεις σκάκι με τον κολλητό σου, ακριβώς οι ίδιοι κανόνες ισχύουν και στα παγκόσμια πρωταθλήματα σκακιού.

Το να ελέγξουμε αν ο στίχος ενός στιχουργού υπάρχει ήδη δημοσιευμένος ή αν το κομάτι ενός συνθέτη υπάρχει ήδη, είναι εξαιρετικά εύκολο. Μην ξεχνάς, πχ πως μόλις πριν λίγες μέρες για ακριβώς αυτόν τον λόγο ακυρώθηκε ένα τραγούδι από το Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης 2006 και τη θέση του πήρε το πρώτο αναπληρωματικό.

Θεωρώ πως πρέπει να μπουν οι παραπάνω κανόνες, ακόμα κι αν το κάνουμε για την πλάκα μας. οι κανόνες δεν είναι τόσο αυστηροί. Άλλωστε, τί ζητάμε; Ανέκδοτους στίχους και ανέκδοτη μουσική, δηλαδή νέο υλικό. Ο κάθε διαγωνιζόμενος ( και οι στιχουργοί σε πρώτη φάση και οι συνθέτες σε δεύτερη φάση ) να έχει δικαίωμα μιας συμμετοχής και ο κάθε ψηφοφόρος να έχει δικαίωμα μιας ψήφου. Αυτό είναι όλο.

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Οι κανόνες είναι κανόνες.
Kαλά τα λές music_journey.
Αλλά απ’ ότι ξέρω δεν έχει υπάρξει ακόμα ανακοίνωση, ούτε όροι, ούτε κανόνες… ::)
Παιδιά με συγχωρείτε, νομίζω πως έχουμε μπερδευτεί λιγάκι… :-\

Αποσυνδεδεμένος Bah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • It's unπίστευταμπλ.
    • Προφίλ
Παιδιά, είχα να γράψω κάμποσες μέρες, αλλά εγώ προτείνω να αραδιάσουμε εδώ ιδέες και να κρίνουν οι ιθύνοντες του kithara.gr ποιοί θα είναι οι τελικοί κανόνες. Εξ' άλλου τίποτα δεν έγινε χωρίς να πάρει κάποιος μια πρωτοβουλία. Ελπίζω λοιπόν να αποφασίσει μία ομάδα του kithara.gr για το τί ακριβώς θα γίνει, πότε θα γίνει και με ποιούς όρους θα γίνει.

Όσο για τη σοβαρότητα του θέματος, που αναφέρθηκε πρώτα από τον/την music_journey, έχω να πώ ότι ούτε και εγώ εννοούσα κάτι πολύ σοβαρό, αλλά έτσι για την πλάκα μας (πλάκα όμως και όχι χαβαλές, όπως πολύ σωστά επισήμανε ο Αντώνης).

Αυτά,

Βασίλης

Υ.Γ. Το όνομα το γράφω πάντα, για να με μάθει έστω ένας στο φόρουμ, επειδή είμαι και καινούριος.  :ρ
Του άρεσε η μουσική
τον θάμπωσε το κάλλος
μπουζούκι έπαιζε μικρός
μπουζούκι και μεγάλος...

Αποσυνδεδεμένος Bah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • It's unπίστευταμπλ.
    • Προφίλ
Απ' ό,τι βλέπω... καμιά ιδέα.
Του άρεσε η μουσική
τον θάμπωσε το κάλλος
μπουζούκι έπαιζε μικρός
μπουζούκι και μεγάλος...

Αποσυνδεδεμένος music_journey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ' ό,τι βλέπω... καμιά ιδέα.

Τί άλλη ιδέα περιμένεις κι εσύ βρε bah; Ό,τι ήταν να ειπωθεί, ειπώθηκε. Από το να το δούμε το όλο θέμα σαν χαβαλέ απλά για να περάσει η ώρα, έως κάτι πολύ όμορφο με αυστηρούς κανόνες, που θα κυκλοφορήσει σε CD και θα μείνει στην ιστορία του site. Δεν μένει παρά να αποφασίσουν οι ιθύνοντες για τους κανόνες και το χρόνο διεξαγωγής. Και για να μην περιμένεις άδικα, κάνε τις διακοπές σου, μέσα στον Αύγουστο δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει απολύτως τίποτα. Οι περισσότεροι που θα ήθελαν να συμμετάσχουν είναι εκτός Αθηνών και όσοι έχουμε απομείνει, ετοιμαζόμαστε κι εμείς σιγά σιγά να την κάνουμε. Τα λέμε από Σεπτέμβρη...

Αποσυνδεδεμένος Bah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • It's unπίστευταμπλ.
    • Προφίλ
Ρε εγώ άντε να πάω το πολύ ένα κάμπινγκ. Αυτό θα είναι οι διακοπές μου. Όχι τίποτα άλλο, αλλά είμαι και μόνιμος κάτοικος Χαλκιδικής. Το τελευταίο ένα χρόνο εδώ έμεινα. Δεν πήγα πουθενά από το καλοκαίρι του 2005 και πέρα. Δε λέω, καλή είναι η Χαλκιδική, αλλά άμα είστε όλοι από δω μέσα από Αθήνα, τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σας πετύχω σε κάποια παραλία, όχι ότι πάω σε πολλές, σε τρεις τέσσερις πάμε κάθε χρόνο.

Αν και εγώ προτιμώ διακοπές το χειμώνα, σε κάποιο χιονοδρομικό, μπορεί να είναι επειδή δεν έχω πάει ποτέ σε χιονοδρομικό... τεσπα,

Αν και δε μίλησα για το θέμα, σας εύχομαι καλές διακοπές και να περνάτε καλά όπου κι αν βρίσκεστε.

Υ.Γ. Τοπικιστής είναι αυτός που νομίζει πως η πόλη του είναι ομορφότερη από τον Πολύγυρο...

(κλεμμένο είναι, δεν είναι δικιά μου ατάκα, το αυθεντικό μίλαγε για τα Χανια)

Byeeeeee...
Του άρεσε η μουσική
τον θάμπωσε το κάλλος
μπουζούκι έπαιζε μικρός
μπουζούκι και μεγάλος...

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Μ αρεσει και μενα η ιδεα. αν γινει και μου κατσουν καλα οι στιχοι θα στειλω ενα τραγουδι... :)

Παράθεση
μέσα στον Αύγουστο δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει απολύτως τίποτα. Οι περισσότεροι που θα ήθελαν να συμμετάσχουν είναι εκτός Αθηνών και όσοι έχουμε απομείνει, ετοιμαζόμαστε κι εμείς σιγά σιγά να την κάνουμε.

...αν βεβαια μπορει να συμμετεχει και ενας σαλονικιος στο ολο προτζεκτ! το επιτρεπουν αραγε οι αυστηροι κανονες...;

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
...το επιτρεπουν αραγε οι αυστηροι κανονες...;

Εφόσον δεν υπάρχουν ακόμα «κανόνες», πως συμπεραίνεις πως είναι κι αυστηροί??  ::)
Ας μην προδιαθέτουμε το κλίμα χωρίς να ξέρουμε ;D ??
Όταν με το καλό επιστρέψουν όλοι, θα υπάρξει ακριβέστατη ανακοίνωση  :).

Αποσυνδεδεμένος music_journey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
...το επιτρεπουν αραγε οι αυστηροι κανονες...;

Εφόσον δεν υπάρχουν ακόμα «κανόνες», πως συμπεραίνεις πως είναι κι αυστηροί??  ::)
Ας μην προδιαθέτουμε το κλίμα χωρίς να ξέρουμε ;D ??
Όταν με το καλό επιστρέψουν όλοι, θα υπάρξει ακριβέστατη ανακοίνωση  :).


Ακριβώς! Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε από τώρα τη μορφή που θα έχει το όλο project και το αν η όλη κατάσταση θα είναι χαβαλετζίδικη ή θα είναι σοβαρή. Εν αναμονή...

Αποσυνδεδεμένος Bah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • It's unπίστευταμπλ.
    • Προφίλ
Πες τα Μήτσο, κι εγώ θα συμμετάσχω. Και γω Θεσσαλονίκη σπουδάζω, από Πολύγυρο είμαι.
Ξέρεις το κοινό στοιχείο Αθήνας-Πολυγύρου;
Είναι και οι δυο πρωτευουσιάνοι.Οι μεν αποτελούνται από 5.000.000 άτομα, οι δέ από 5.000.  :P
Πιστεύω δε θα υπάρξει διάκριση καταγωγής ή ο τόπου διαμονής. Έτσι κι αλλιώς μέσω ίντερνετ θα γίνει, άν γίνει.
Αυτά.
Του άρεσε η μουσική
τον θάμπωσε το κάλλος
μπουζούκι έπαιζε μικρός
μπουζούκι και μεγάλος...

Αποσυνδεδεμένος music_journey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σε όλους τους μουσικούς διαγωνισμούς και όχι μόνο, όσον αφορά στον τόπο διαμονής, δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι Έλληνες ανεξαρτήτως του τόπου κατοικίας τους εντός Ελλάδας. Μην αγχώνεστε. Αν τελικά πραγματοποιηθεί ο διαγωνισμός, κανείς δεν θα σας απαγορεύσει να συμμετάσχετε, επειδή μένετε εκτός Αθήνας!  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
73 Απαντήσεις
20663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/03, 17:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
15 Απαντήσεις
6071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/05, 11:39
από llorona
2 Απαντήσεις
2543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/05, 19:04
από monstermind
18 Απαντήσεις
6778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/06, 19:21
από actr
2 Απαντήσεις
1817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/08, 20:20
από giorgos_z
5 Απαντήσεις
3447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 20:02
από profsokin
0 Απαντήσεις
2118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/09, 18:30
από γατόφιλος
0 Απαντήσεις
30349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/14, 14:45
από peven87
0 Απαντήσεις
3793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/16, 16:41
από krios80
12 Απαντήσεις
11706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/16, 14:51
από saved