Αποστολέας Θέμα: Bach Cello Suite No.1 Prelude ( σε ηλεκτρικο μπασο)  (Αναγνώστηκε 4910 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Καλησπερα συμφορουμιτες μου ;D ...μετα απο πολυ ψησιμο απο τον καθηγητη μου αποφασισα να ανεβασω στο youtube  το  BWV1007 Bach Cello Suite No.1 G Major Prelude . Θα ηθελα την γνωμη σας και τις κριτικες σας καλες η κακες ολες αποδεκτες και οποιος εχει καποια συμβουλη για να βελτιωθω ακομα καλυτερα..

βεβαια να τονισω πως απο ποιοτητα ηχου ειναι απεσιο γιατι το ηχογραφισα με μια παλια φτηνη sony της αδερφης μου. το μπασο μου και ο ενισχυτης μου ειναι φτηνα και "αρχικα" με αποτελεσμα να μην αντιδρουν καθολου στις δυναμικες μου και στον ηχο που προσπαθησα να βγαλω...αλλα το αφηνω σε εσας..! :up



Ευχαριστω προκαταβολικα  ;D

(ενας φιλος μου ειπε πως δεν μπωρει να κανει comment  στο βιντεο αμα εχετε το ιδιο προβλημα πειτε μου να δω τι θα κανω...αμα ξερει κανεις καποια λυση..) ???

ENJOY!!!! :bass

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Bach Cello Suite No.1 Prelude ( σε ηλεκτρικο μπασο)
« Απάντηση #1 στις: 12/03/11, 17:48 »
Καταρχάς, μπράβο για το ενδιαφέρον σου σε αυτή τη μουσική και για την επιλογή του κομματιού.  :)

Δεν παίζω μπάσο και δεν μπορώ να αντιληφθώ τις τεχνικές απαιτήσεις, αυτό όμως που άκουσα (και έχει σημασία) ήταν μια όμορφη εκτέλεση του κομματιού. To tempo μου φάνηκε λίγο αργό, αλλά αυτό είναι και θέμα ερμηνείας του κομματιού από τον εκτελεστή.

Σαν τεχνική παρατήρηση θα έλεγα ότι η εκτέλεση κάπως "κολλάει" στα σημεία που έχουν ανεβοκατέβασμα κλίμακας. Ενώ στους αρπισμούς ο ήχος βγαίνει ομαλός και με συνέχεια/ροή, στις κλίμακες κάπου χαλάει το πράγμα, ιδιαίτερα όταν παίζεις νότες στην ίδια χορδή. Όχι ότι ακούγεται κάτι τραγικό, είναι απλώς θέμα εξάσκησης πάνω στην τεχνική (υποθέτω). Είμαι σίγουρος πάντως ότι σε λίγο καιρό θα το βγάζεις τέλεια (και σε μεγαλύτερο tempo :P ).

Αν λάβω υπόψιν την ηλικία σου, τότε πραγματικά έχεις κάνει πολύ καλή δουλεια! ;D Συνέχισε έτσι! :up

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Bach Cello Suite No.1 Prelude ( σε ηλεκτρικο μπασο)
« Απάντηση #2 στις: 12/03/11, 17:55 »
Ευχαριστω για τις συμβουλες-παρατηρησεις..Ενα πραγμα που θα θελα να τονισω μονο ειναι οτι το tempo αυτο ηταν καθαρα δικια μου επιλογη το κοματι το μελεταγα απο το 30 -90 (100 δεν μου ερχοταν τοσο καλα) απλα δεν ηθελα να το "τρεξω" για να μπωρεσει καποιος που δεν ξερει καλα να παρατηρησει τις υπεροχες αυτες φρασεις...αμα το ετρεχα βεβαια θα ηταν πιο εντυπωσιακο αλλα δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου  ;D
 :up

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Bach Cello Suite No.1 Prelude ( σε ηλεκτρικο μπασο)
« Απάντηση #3 στις: 13/03/11, 13:21 »
H αλήθεια είναι οτι η έλλειψη δυναμικών, έκατσε λίγο στραβα στο συνολικό αποτέλεσμα. Και είναι κρίμα γιατι φαίνεται να είναι μια μελετημένη προσπάθεια.

Οσον αφορά το tempo. Η αλήθεια είναι πως με τον Bach οφείλουμε όλοι να είμαστε λίγο πιο αυστηροί. Και δεν εννοώ να το παίξεις πιο γρήγορα. Αλλά απο τη στιγμή που το ΕΧΕΙΣ στο πιο γρήγορο, κάτσε και άκουσε μια αντιροσωπευτική ερμηνεία.



Ακου τις δυναμικές, τις εναλλαγές στη ταχύτητα. Για παράδειγμα στο αρχικό θέμα, πως η μπάσα νότα έχει τον αέρα, τον όγκο, και στη συνέχεια πως οι υψηλότερες νότες του αρπίσματος, αν και 5, είναι μια απάντηση στη πρώτη νότα. Πως πηγαινοέρχεται σε ερωταπαντήσεις μεταξύ μπάσων και πρίμων φράσεων, και κατανέμει ένα βάρος ίσα μεταξύ τους.
Ή στο τέλος που είναι η αποκορύφωση. Πως τα έχει δυναμώσει όλα, αλλα παρόλα αυτά, η αίσθηση της ερωταπάντησης ΥΠΑΡΧΕΙ.

Προσωπικά είχα δώσει σε εξετάσεις τη 3 σουϊτα για τσέλο, και σε άλλες τη Fugue 1001. ΠΑΝΤΑ, μα πάντα, ο Bach μου έτρωγε το περισσότερο χρόνο, όχι μόνο απο τεχνική δυσκολια, αλλα και απο την ερμηνευτική.Να δείς που χρειάζεται τί. Και όταν το καταλάβεις, σιγά-σιγά να το χτίζεις, προσαρμόζεις τεχνική, μελετάς συγκεκριμένα  σημεία παραπάνω... Και ο κλασικός κανόνας. Κομμάτι που θές να βγάλεις σε τέμπο Α, το μελετάς στο 125% αυτού του τεμπο. Ωστε μετά να έχεις τη δυνατότητα να μετατοπίζεις το βάρος στην ερμηνεια.

Οπότε εν ολίγοις, γιατι με έπιασε η πολυλογία. Σωστός όσο δε φαντάζεσαι στο τεχνικό μέρος, στο ερμηνευτικό όμως, πες είμαι μαλ**ας, πες οτι έχω δυσανάλογα στάνταρ, κάτσε μελέτησε άλλες ερμηνείες του κομματιού. Με τις νότες μπροστά κάνε σημειώσεις. Κοινώς, παίξε Bach, όχι νότες απο ένα 5γραμμο. Και φυσικά ένα τρόπο ηχογράφησης, στον οποίο να αναδεικνύονται αυτά...

Και περιμένουμε... ;)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Bach Cello Suite No.1 Prelude ( σε ηλεκτρικο μπασο)
« Απάντηση #4 στις: 13/03/11, 13:50 »
Thnx  ρε συ καθικι :up ...να σου πω την αληθεια τωρα ξεκιναγα να μελεταω το Allemande  απο την ιδια σουιτα αλλα ετσι οπως το εθεσες μαλον θα το προσπαθησω λιγο παραπανω αυτο και οταν ειναι θα το ηχογραφισω απο cubase

(το βιντεακι με τον yo yo ma το χω δει πολλες χιλιαδες φορες αλλα δεν μπωρεσα να βγαλω το συναισθημα αυτουνου με τιποτα)
(ξεχασα να πω οτι αυτο ειναι το 1ο κοματι που βγαζω κλασικης μουσικης  ;D )

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Bach Cello Suite No.1 Prelude ( σε ηλεκτρικο μπασο)
« Απάντηση #5 στις: 13/03/11, 13:59 »
Δεν είναι λίγο αστεία η έκφραση  "βγάζω το συναίσθημα"?

Αν τα θυμάμαι καλά, τα μέρη μιας σουϊτας είναι όλα "χορευτικά" εποχής. Ρίξε μια ματιά εδώ.Το κάθε ένα απο αυτά θέλει διαφορετική αντιμετώπιση καθώς είναι τα διαφορετικά μέρη μιας σουϊτας, αλλα όλα εντάσονται στο Baroque.

Και 1ο κομμάτι Bach?  :-X :-X
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Bach Cello Suite No.1 Prelude ( σε ηλεκτρικο μπασο)
« Απάντηση #6 στις: 13/03/11, 14:07 »
Νε βασικα οταν ακουσα αυτο απο τον yo yo ma και μου κολισε και ειπα να το βγαλω και τωρα σκεφτομαι να ασχοληθω λιγο πιο πολυ...thnx θα το κοιταξω το αρθρο... ;D

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Bach Cello Suite No.1 Prelude ( σε ηλεκτρικο μπασο)
« Απάντηση #7 στις: 14/03/11, 19:32 »
Και κάτι άλλο.Δες μήπως το να στηρίξεις το μπάσο στο αριστερό σου πόδι, σε φάση κλασική κιθάρα, σου απελευθερώσει λίγο το χέρι...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Bach Cello Suite No.1 Prelude ( σε ηλεκτρικο μπασο)
« Απάντηση #8 στις: 14/03/11, 19:35 »
Το χα σκεφτει και γω αυτο αλλα ηθελα να χω την δυνατοτητα οπως το κραταω κανονικα το μπασο να μπωρω να πεξω τα παντα να μην χρειαζεται να γυρναω κτλ.. δεν ξερω μπωρει να ναι βλακεια μου θα κανω ενα πειραματακι και θα δω :up



Αντε ρε παιδια μονο 2 ατομα εχουν γνωμη πανω στο βιντεακι μου η απλα δεν σας αρεσε καθολου? ???

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Bach Cello Suite No.1 Prelude ( σε ηλεκτρικο μπασο)
« Απάντηση #9 στις: 14/03/11, 19:43 »
Το άκουσα και μου άρεσε .


Το καθίκι ξέρει καλύτερα απο bach και μπάσο . Καλά τα λέει  ....  συνυπογράφω  8)



www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Bach Cello Suite No.1 Prelude ( σε ηλεκτρικο μπασο)
« Απάντηση #10 στις: 14/03/11, 19:45 »
χαίρομαι  ;D ...

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Bach Cello Suite No.1 Prelude ( σε ηλεκτρικο μπασο)
« Απάντηση #11 στις: 15/03/11, 15:03 »
ωραιος!   περιμένουμε και το επόμενο  :)
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Bach Cello Suite No.1 Prelude ( σε ηλεκτρικο μπασο)
« Απάντηση #12 στις: 11/04/11, 21:37 »
Δεν υπάρχουν πολλοί που να μπορούν να κρίνουν μπάσο και κλασικό κομμάτι. Εύχομαι να βελτιώσεις ακόμη περισσότερο το παίξιμό σου, καθώς και τον ήχο σου (στην ηχογράφηση). Πόσα χρόνια παίζεις μπάσο; και πόσα με δάσκαλο;

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Bach Cello Suite No.1 Prelude ( σε ηλεκτρικο μπασο)
« Απάντηση #13 στις: 11/04/11, 22:02 »
Παράθεση
Δεν υπάρχουν πολλοί που να μπορούν να κρίνουν μπάσο και κλασικό κομμάτι

Εμενα μου λες και δεν εχω απο ποιον να παρω ιδεες να μοιραστω πραγματα και λοιπα :'( ...οι περισοτεροι μπασιστες ιδικα στην ηλικια μου μονο 8α ξερουν για μεταλ (δεν εχω τιποτα με αυτο btw ). youtube is my friend  :P

Παράθεση
Πόσα χρόνια παίζεις μπάσο; και πόσα με δάσκαλο;
Παιζω 1,5 χρονια μπασο με δασκαλο...(υπαρχουν καποιες πληροφοριες απο κατω απο το βιντεακι)

υπαρχη κατι συγκεκριμενο φιλε βραζιλη που δεν σου αρεσε η που σου αρεσε ? ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/04/11, 22:05 από VaBassix »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
25863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/15, 16:26
από panagathos
37 Απαντήσεις
38695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/07, 22:01
από sympan
11 Απαντήσεις
23653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 00:29
από Αλκιβιαδης
0 Απαντήσεις
1804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/09, 15:06
από Stinky
0 Απαντήσεις
2054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/10, 00:03
από dhmhtrhs_xm
8 Απαντήσεις
3856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/11, 15:41
από KorakidisN
3 Απαντήσεις
2979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 10:37
από freemind
3 Απαντήσεις
2316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/12, 21:33
από gas-13
0 Απαντήσεις
8516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/14, 20:41
από saved
3 Απαντήσεις
21364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/15, 13:35
από Fourier