Ψηφοφορία

Ακούτε Κλασσική Μουσική;

Φανατικά
7 (8%)
Αρκετά
29 (33%)
Πολύ λίγο
24 (27.3%)
Μόνο αν τύχει
21 (23.9%)
Καλος ο Μοτσαρτ κι'ο Μπετόβεν αλλα εχουν 300 χρόνια να βγάλουν σουξέ!
7 (8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 81

Αποστολέας Θέμα: Ακούτε Κλασσική Μουσική;  (Αναγνώστηκε 31315 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ερασιτέχνης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« στις: 24/11/02, 16:21 »
Τουλάχιστον όσο καιρό παρακολουθώ το forum δεν εχει πότε συζητηθεί κατι σχετικά με την κλασσικη μουσική.
Θα ήθελα τις γνωμες σας πάνω στο θέμα.
Εγω πίστευω οτι αποτελει βάση για ολες τις μουσικες,αλλα και για αλλες τέχνες οπως πχ κινηματογράφος...
Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους;
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.
Κ.Καβάφης

anastasioujim

  • Επισκέπτης
Re:Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #1 στις: 24/11/02, 16:25 »
Πολυ σπάνια.......εως καθόλου...................
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/02, 16:27 από Anastasiou »

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #2 στις: 25/11/02, 02:36 »
Δυστυχως δεν ακουω τοσο συχνα οσο θα ηθελα... ::)

Παντως τρελλαινομαι για Bach... ν'ακουω και να παιζω.... :)
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος Panos324

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #3 στις: 25/11/02, 16:33 »
Δεν ακούω κλασσική μουσική .Δεν ξέρω, δεν με εντυπωσιάζει και τόσο έτσι ώστε να κάτσω και να ακούσω κλασσική μουσικη......

Χαιρετώ

Αποσυνδεδεμένος fox

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • αγαπώ όλο το κόσμο, μα πιο πολύ εσένα...
    • Προφίλ
Re:Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #4 στις: 25/11/02, 17:58 »
pws fainwntai oi kallierghmenoi anthrwpoi??? apo thn moysikh poy akoyne. etsi loipon k gw tha pw pws afpoy pragmati h klasikh moysikh einai kata kapoion tropo h vash ths shmerinhs moysikhs thewrw aparadekto to gegonws pws toso ligoi akoyne klasikh moysikh shmera. :( ayth h moysikh hremei exeymenizei xeshkwnei :-X... kanei ta panta!!! egw akoyw para poly klasikh moysikh isws giati paizw kiolas. eimai flaoytista  8) 8) 8)k ti allo tha mporousa na paizw perisotero apo klasikh mousikh. vevaia exw megalwsei se ena spiti opou k oi 2 goneis moy einaoi mousikoi ara exw lavei k mia tetoia paidia :).  ayto fysika den shmainei oti apokleiw k kathe allo eidos mousikhs. eomai fanatikh me th rock k me kathe eidoys mpalantes... :) :) :)
ayta eixa na pw ... etsi me mia anapnoh giati phra fora....
                            filakia!!!!!! :-* :-*
break on through....
    love , fox

Αποσυνδεδεμένος lidia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
  • All we are is dust in the wind...
    • Προφίλ
Re:Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #5 στις: 25/11/02, 21:57 »
Προσωπικά, ακούω αρκετά συχνά κλασική μουσική, γιατί με ξεκουράζει και με χαλαρώνει...ίσως (κατά πάσα πιθανότητα δηλαδή :)) σε αυτο έχει συμβάλλει το ότι παίζω κλασικό πιάνο (όπως είπε και η fox) και ούτως ή άλλως με κλασικά κομμάτια και συνθέτες ασχολούμαι...επίσης μου αρέσει πάρα πολύ να πηγαίνω σε συναυλίες, ζωντανή κλασική δηλαδή...το φχαριστιέμαι αφάνταστα... :)
Hey you, don't tell me there's no hope at all
Together we stand, devided we fall...

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Re:Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #6 στις: 25/11/02, 23:15 »
egw akouw klasiki tous teleftaious 2 mines...kai afto gia ton eksis logw:to stereofwniko mou den exei keraia kai olws tyxaiws pianei mono classic fm...kai mazi me to sigatoiko tin exoumekatavrei me to eidos...pragmatika einai tromeri mousiki....
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #7 στις: 04/06/03, 02:37 »
Εγώ απο τα 2 μου εως τα 14 άκουγα μόνο κλασσική. Τώρα  ακούω ακόμα αρκετα..Αγαπημένοι μου είναι o Bach, o Mendelshon, o Beethoven, Franz List, F. Chopin, Sibelius, Dvorak Vivaldi.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/12/05, 02:19 από έρεβος (possesed librarian) »
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Aias

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
    • Προφίλ
Re:Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #8 στις: 06/07/03, 13:37 »
Εντάξει τέλεια η Κλασική μουσική - γι΄ αυτό άλλωστε ονομάστηκε έτσι. Αλλά τον τελευταίο καιρό δεν πολυακούω. Από τους συνθέτες προτιμώ Μπετόβεν, Μότσαρτ, Στράους, Τσαϊκόφσκι, Βιβάλντι κ.τ.λ.
Φιλαράκια όπου και να ’στε κάπου κάπου να θυμάστε
ό,τι όμορφο περάσαμε μαζί.
Φιλαράκια μου σας λέω, εύχομαι το πιο ωραίο,
καλή επιτυχία στη ζωή

Avgi

  • Επισκέπτης
Re:Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #9 στις: 27/07/03, 14:19 »
Εχω αρκετα κλασσικα κομματια σε mp3.Μου αρεσει συχνα πυκνα να ακουω αλλα κυριως οταν βρισκομαι μονη μου στο σπιτι.Αγαπημενοι Chopin και List.
Κυριως ομως παιζω, με ιδιαιτερη προτιμηση στο να ''σκοτωνω'' ;D το Polonaise του Chopin(για αυτο το μηνα..γιατι καθε μηνα εχουμε αλλαγη ρεπερτοριου ::) ;D)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/03, 14:32 από CHCOME »

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #10 στις: 30/07/03, 13:00 »
λατρευω την κλασσικη αλλα δε βρισκω συχνα την ευκαιρια να ακουσω. μου αρεσουν πιο πολυ κομματια με ενταση και ταχυτητα. προτιμω τους paganini,wagner,vivaldi,tsaikofski (pws grafete?),prokofiev kai bach...

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Re:Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #11 στις: 30/07/03, 13:41 »
.... Μπα ... Πριν κάποια χρόνια άκουγα περισσότερο, αλλά τώρα πια ακούω μόνο τα "σουξέ"... (4 Εποχές-Vivaldi, 3η, 5η, 9η - Μπετόβεν, ολίγον Μπαχ και Μότσαρντ) αλλά πολλή κλασική κιθάρα (π.χ. Concerto de Aranjuez - M. Rodrigo, J. Williams, A. Segovia)...
ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΚΛΑΣΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ (Το θεωρώ "πλαστό", "αφύσικο" και εξοργιστικά πομπώδες  >:( ). Δεν μου μεταδίδει απολύτως κανένα συναίσθημα !

Απ την άλλη, θεωρώ ότι η λεγόμενη "Κλασική μουσική" είναι εξόχως υπερτιμημένη σε βάρος άλλων μουσικών ρευμάτων/τάσεων ... (Παραδοσιακές μουσικές, Βυζαντινή μουσική, ακόμα και Jazz-με μόνο λίγες δεκαετίες στην πλάτη της). Δεν μπορεί συνθέτες που απείχαν 4 αιώνες να συγκαταλέγονται στην ίδια (κατηγορία) ομπρέλα, δεν μπορεί να εκθειάζονται συνθέσεις οι οποίες είναι περισσότερο θεωρητικές ασκήσεις, παρά εμπνευσμένες δημιουργίες, και τέλος, πολύ θα ήθελα να αντιστρέψω την ερώτηση :
Από σας που ακούτε κλασική μουσική, ποια κομμάτια ΔΕΝ σας αρέσουν ? Δεν αντέχετε με τίποτα ? ( Εγώ ήδη απάντησα προηγουμένως !  ;D)

Καλές μας ακροάσεις .. (έστω και κλασικές !)  8) / nEwBiE
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Rock

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή είναι μικρή, για να είναι θλιβερή
    • Προφίλ
Re:Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #12 στις: 31/07/03, 14:55 »
Par oti m aresei poly h klassikh mousikh, den akouw syxna ka8 oti den exw cd... Panta omws me en8ousiaze o oloklhrwtikos hxos pou ebgaine apo mia symfwnikh orxhstra... Gi ayto kai to agaphmeno moy cd apo Metallica einai to S&M me th symfwnikh toy San Fransisco...
Take me down to the Paradise city...

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #13 στις: 04/08/03, 16:56 »
CHCOME to Polonaise apo oso kserw einai kai arketa duskolo kommati..alla katapliktiko!Den exw epixeirisei pote oute kan na to prospa8isw..Isws argotera ;)
Egw opws exw ksanagrapsei exw traumatikes empeiries apo tin klassiki mousiki ;Dkai sugkekrimena apo to piano kai mia daskala mou(bariemai na lew) Mou aresei par'ola auta na akouw klassiki mousiki..Iremeis kata kapoio tropo,alla den akouw suxna gia diaforous logous.Allwste an den ma8eis na akous klassiki mousiki pote den 8a katafereis na katanoiseis kai ta upoloipa idi ..i klassiki mousiki einai i arxi twn pantwn
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #14 στις: 05/08/03, 13:09 »
Καλή η κλασική μουσική... αλλά όχι πάντα. Μερικά κομάτια είναι υπερβολικά πομπώδη, μέχρι αηδίας.

Εγώ θα ήθελα να ακούσω περισσότερα από πιο σύγχρονους συνθέτες, κάποτε είχε πάρει το αυτί μου κάτι συνθέσεις -πως να το πω; νεοκλασικές :P- όπου οι μουσικοί "ζωγράφιζαν" και η σύνθεση ήταν πολύ τεχνική και με περίεργες μελωδίες. Παράδειγμα, κάτι κιθαρίστες (με κλασική κιθάρα) που πιάνουν τη κιθάρα και τη βασανίζουν μέχρι να τα ξεράσει όλα! (τη κοπανάνε, της τραβάνε τις χορδές, κλπ).
Αν έχει κανείς τέτοιο υλικό, ας επικοινωνήσει μαζί μου.

Αποσυνδεδεμένος delos999

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace dude:)
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #15 στις: 18/11/05, 23:29 »
Καλή η κλασική μουσική... αλλά όχι πάντα. Μερικά κομάτια είναι υπερβολικά πομπώδη, μέχρι αηδίας.

......................................

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #16 στις: 18/11/05, 23:33 »
Ακουω αν και οχι τοσο οσο θα μπορουσα μου αρεσει να ακουω κλασσικη μουσικη
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

VASILISHARA

  • Επισκέπτης
Απ: Re:Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #17 στις: 19/11/05, 13:14 »
Καλή η κλασική μουσική... αλλά όχι πάντα. Μερικά κομάτια είναι υπερβολικά πομπώδη, μέχρι αηδίας.

Εξαρτάται ΤΙ θα ακούσεις φίλε μου...
Από τον Μπετόβεν,τον Ραχαμάνινοφ και τον Στραβίνσκυ μέχρι τον Μότσαρτ και τον Σοπέν,η διαφορά είναι τεράστια...
Προσωπικά,μου αρέσει αρκετά το πομπώδες ύφος του Βάγκνερ,το πειραματικό αρχέγονη jazz-φούγκα του Στραβίνσκυ και τις -εντελώς εγκεφαλικές- συμφωνίες του Μπετόβεν...
Αντίθετα,βρίσκω απλοϊκούς τους Βιβάλντι,Σκαρλάτι και Μπαχ...γενικά όσους ανήκουν στην μπαρόκ-νεομπαρόκ εποχή.


Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #18 στις: 19/11/05, 13:20 »
σπούδασα παίζοντας κλασική μουσική,μεγάλωσα ακούγοντας κλασική μουσική.Τι κατάλαβα που ακούω ακόμα κλασική μουσική??

Την  μαγεία του να απολαμβάνεις τον ηχο κ τη σύνθεση στην απολυτη λιτότητα .Για μένα η κλασική μουσική είναι η γυμνή και πραγματικά ωραία μουσική.Η επιστροφή στην αθωότητα ??
οχι sex drugs rock n roll ,pacman ,Allan Parsons ,Malsteem κ.λπ  Απλά πράματα .


Γουστάρω τρελά που καμμιά παραγωγή κλασικής μουσικής δεν έχει περάσει απο ισοπεδωτικό ompressing-leveling στο finalize στάδιο....Εκεί που ίσα κάτι ακούγεται στο βάθος (όπως σε πολλά κομμάτια του Holst  ) ξαφνικά όλα πετάγονται απο τα ηχεία προσπαθόντας να σε φάνε ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/05, 13:25 από ((Korgy)) »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Stevethegreat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #19 στις: 19/11/05, 13:47 »
Η μεγάλη μαγκιά στην κλασσική είναι ότι είναι ότι μόνο είδος που επιβίωσε και ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ να είναι παραγωγικό τα τελευταία 400 χρόνια. Για όσους νομίζουν ότι η κλασσική αρχίζει και τελειώνει στο Bach και το Mozart είναι λιγό εκτός καθώς το είδος συνεχίζει να εξελίσσεται, ακούστε λιγο "20th (ή 21st) century" να δείτε πόσο ξεφεύγει. Για όσους λένε ότι είναι ολίγον τετριμμένοι οι προ διακοσιετίας συνθέτες τους προτείνω ν' ακούσουν κάτι πιο σύγχρονο. Όσο για το ύφος έχω ακούσει άπειρους χαρακτηρισμούς, από υπερβολικά ήρεμη μέχρι υπερβολικά πομπώδης, η αλήθεια είναι ότι η κλασσική δεν είναι τίποτα από όλα αυτά συγκεκριμένα, εσύ επιλέγεις αν θέλεις να ακούσεις το "υπερβολικά πομπώδες" η το "ήρεμο" ή αυτό που βρίσκεται στη μέση. Στην πραγματικότητα υπάρχει τόσο μεγάλη ποικιλία που για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με το είδος, δε μπορεί, κάτι θα βρει που να του αρέσει, ακόμα και αν είναι άσχετος εντελώς με το είδος. Άλλωστε μη ξεχνάμε και ο δικός μας, ο Θεοδωράκης, κλασσικός συνθέτης είναι και το "Άξιον Εστί" -που αγαπήθηκε απο τους περισσότερους Έλληνες- δεν είναι τίποτα άλλο παρα ένα ορατόριο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα με τους κλασσικούς συνθέτες είναι ότι αποφεύγουν να "εκλαϊκεύουν" τα έργα τους και μένουν άγνωστοι στο ευρύ κοινό, αν ακολουθήσουν ένα πιο συμβατικό δρόμο να είστε σίγουροι ότι και η κουτσή Μαρία θα ακούει την μουσική τους, ανάφερα ήδη το παράδειγμα του Θεοδωράκη.

Παίρνοντας αφορμή από την τελευταία μου φράση θα πρέπει να αναφέρω ότι αν κάποιοι κλασσικοί συνθέτες γίνουν λιγότεροι επιλεκτικοί θα φάνε λάχανο το Σαρμπέλ και κάθε Σαρμπέλ. Αυτό που μ' εξοργίζει περισσότερο είναι ότι οι "ποιοτικοί" κάθονται κλεισμένοι στο καβούκι τους και δε κάνουν κάτι για τη σημερινή κατάσταση, και τι δε θα 'δινα να δω κάποιο με μεγάλες συνθετικές ικανότητες να εμφανίζεται -επίτηδες- σε εμπορικές εκπομπές και στα ραδιόφωνα προκειμένου να αναγκάσει τον όχλο να δει τι δύναμη έχει η μουσική.

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #20 στις: 19/11/05, 23:49 »
Εγω πίστευω οτι αποτελει βάση για ολες τις μουσικες,αλλα και για αλλες τέχνες οπως πχ κινηματογράφος...
Συμφωνώ απολυτα αλλα μου είναι δυσκολο να ακούσω κλασσική μουσική και να την καταλάβω, μαλλον δεν εχω την κατάλληλη μουσική παιδεία για κατι τέτοιο...Για τον ίδιο λόγο δεν μπορω να ακουσω και τζαζ, δεν είχα ποτέ τετοια ακούσματα...
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #21 στις: 20/11/05, 00:32 »
Πολύ λίγο...

Αν και αναγνωρίζω την αξία της, από ένα σημείο και μετά αρχίζω να πλήττω αφάνταστα... ::)
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος SpYrO TsErKe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't Push Me!!!
    • Προφίλ
    • ΕΔΩ!
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #22 στις: 21/11/05, 02:51 »
Μονο αν τυχει  8)

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #23 στις: 21/11/05, 08:09 »
την θεωρώ το τελειότερο και πληρέστερο είδος μουσικής...ναι ακούω αρκετα...ανάλογα με τα κέφια βεβαια...
Βασίλη> όσον αφορά το οτι γινεται πομπωδης μερικες φορες...ε, μην εισαι αδικος...βρες μου ένα ειδος μουσικής που δεν εχει στιγμές που το σιχαίνεσαι...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

OSIRISSSS

  • Επισκέπτης
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #24 στις: 21/11/05, 09:17 »
paides, egw apo mikro paidi akouga kai klasikh mousikh.
einai katapliktikh mousikh, pistepste me...
ti na prwtopw, ta pianistika erga tou chopin (sou metaferoun mia triferothta, evgeneia), tis tromeres simfonies tou beethoven (pou to atomo egrafe auto pou eniwthe, oso "sklhro" ki an htan, oso pompodes, oso egwismo ki as proevale h mousikh tou, oso "paraneia") to tromero paiksimo tou rachmaninov (oi ekteleseis pou exw einai pou paizei autos), h idiofieia tou bach(ena komati me 2 flaouta pou to ena paizei oti epeikse to allo 2 metra pio prin....), o poli kalos stravinski artios epeishs,o lizst (den tha sxoleiasw tipota gia auton, apla akouste ta erga tou), o mozart me to apisteuto requiem...
an sinexisw den tha teleiwsw pote : )
h klasikh mousikh einai to "a" kai to "w" imo.
(asxeto, alla to parapanw keimeno to grafei atomo pou akouei kai paizei "Death Metal".... oi katastaseis me wthisan sto death(death, pestilence etc...), pou epeishs einai poli aksiologh mousikh...)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
141 Απαντήσεις
41561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 10:05
από Mike Moss
356 Απαντήσεις
90835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/09, 16:38
από Garvin
77 Απαντήσεις
23306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/08, 11:18
από giorgos_z
17 Απαντήσεις
6924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/07, 19:31
από George_JimMorrison
40 Απαντήσεις
12579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 21:09
από whammypedaller
1 Απαντήσεις
2470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/09, 03:41
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
1 Απαντήσεις
1815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/10, 17:51
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
2966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/18, 01:14
από Dagoth
0 Απαντήσεις
3172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/18, 00:21
από Dagoth
0 Απαντήσεις
3515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/18, 22:26
από Dagoth