Αποστολέας Θέμα: Διαφορά distortion και overdrive  (Αναγνώστηκε 17255 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Lord-George

  • Επισκέπτης
Διαφορά distortion και overdrive
« στις: 01/06/02, 15:52 »
Ποιά είναι η διαφορά distortion και overdrive?

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Re:Διαφορά distortion και overdrive
« Απάντηση #1 στις: 08/06/02, 13:07 »
File Lord, twra to eida afto to post!

Koita i diafora distortion kai overdrive einai lepti. To men distortion einai syndyasmos Gain kai "vrwmas" (elpizw na katalavaineis ti ennow vrwma  :)), to de de overdrive exei "vrwma" kai contour. I kyria diafora einai oti to distortion einai pio "ka8ari vrwma", pio symmazemeni an thes. Fysika yparxei kai to distortion-overdrive pou exei kai ta tria (contour, gain kai "vrwma"). Kata seira oi paramorfwseis pane ws eksis (apo m***kes se skliropurinikes!):

Drive, Distortion, Overdrive, Dist.-overdrive.

Elpizw na se fwtisa!  8)
The Floydian

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Διαφορά distortion και overdrive
« Απάντηση #2 στις: 08/06/02, 14:22 »
Ναι με φώτισες ;D

το contour  τι είναι?

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Re:Διαφορά distortion και overdrive
« Απάντηση #3 στις: 10/06/02, 08:41 »
To contour einai kati san metaliser. Diladi kanei oksy ton ixo. Xrisimopoieitai poly sto mpasso afto to effe. Elpizw TWRA na se fwtisa!  ;D
The Floydian

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Διαφορά distortion και overdrive
« Απάντηση #4 στις: 10/06/02, 09:29 »
Ο δικός μου ενισχυτής έχει contour στη θέση των Middle της παραμόρφωσης. Αύτό εννοείς?

Αποσυνδεδεμένος geonahta

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • πάμε...2ημίτονα και μετά βιμπράτο
    • Προφίλ
Re:Διαφορά distortion και overdrive
« Απάντηση #5 στις: 11/06/02, 01:46 »
Δεν είναι και τόσο μικρή η διαφορά των δύο: Το distortion είναι ακριβώς ότι λέει το όνομα, παραμορφώνει τον ήχο της κιθάρας. Έτσι ο ήχος όταν βγει στο OUT του πεταλιού μας είναι παραμορφωμένος. Από την άλλη το overdrive απλά ενισχύει το σήμα της κιθάρας (ας πούμε από τα 100mv στα 1000mv) και στην συνέχεια αφήνει την παραμόρφωση που επιζητούμε να την κάνει το στάδιο προενισχυτή του ενισχυτή μας. Τα πετάλια Overdrive έγιναν γνωστά ακριβώς γιατί κατάφερναν να υπεροδηγούν το στάδιο προενίσχυσης των λαμπάτων ενισχυτών, γεγονός που έχει μοναδικό αποτέλεσμα ακουστικά, και το οποίο δεν μπορείς να πάρεις με ένα πετάλι distortion σκέτο... Συνήθως με τους απλούς ενισχυτές (transistorάτους) που έχουμε οι περισότεροι ένα πετάλι overdrive δεν έχει καθόλου τα επιδιωκόμενα αποτελέσματα...απλά κάνει πιο δυνατό το σήμα της κιθάρας, μιας και τα transistor δεν έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά με τις λάμπες όταν αυτά υπεροδηγούνται. Τώρα βέβαια υπάρχουν και τα πετάλια που λένε ότι είναι overdrive αλλά στην πραγματικότητα απλά ποροσμοιώνουν το δίδυμο overdrive-λαμπάτος προενισχυτής. Καταχρηστικά τα ονομάζουν οι κατασκευαστές overdrive αλλά στην πραγματικότητα είναι distortion... Αποτέλεσμα? πάρε την κιθάρα σου, πάρε τον ενισχυτή σου, και δοκίμασε τα πεταλάκια που σε ενδιαφέρουν σε διάφορα καταστήματα, καμία τεχνική ανάλυση/διαφημιστική καμπάνια δεν μπορεί να σου εξασφαλίσει ότι αυτό που θέλεις στον ήχο σου, είναι αυτό που τελικά σου δίνουν...

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Re:Διαφορά distortion και overdrive
« Απάντηση #6 στις: 13/06/02, 09:33 »
Ti na pw twra? Ta eipe ola o geonahta (alithia ta ikseres apo prin afta i ekanes erevna logw post?)  ;)
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Distortion - Overdrive
« Απάντηση #7 στις: 05/09/05, 10:27 »
Για λύστε μου μερικές απορίες ρε παιδιά...
-Τί διαφορά έχει το distortion από το overdrive ?
-Άν πάρω πεταλάκι distortion, θα το χρησιμοποιω στο καθαρό κανάλι και θα το πατάω για να κάνει παραμόρφωση ?
-Ποιο είναι το εφέ που κρατάει τον ήχο μίας νότας ?

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος **G**

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά distortion και overdrive
« Απάντηση #8 στις: 08/09/05, 00:22 »
den mporeis na xrhsimopoieiseis to distortion/overdrive ap eu8eias sto ka8aro sou kanali giati 8a akous ena bouizma kai tpt allo. Anti8eta 8a stompareis mprosta sto vrwmiko tou enisxyth sou kai pali den 8a exeis teleia apotelesmata an den einai lampatos. An pali agoraseis kapoio v-amp h pod tote auta bgazoun etoimo diamorfwmeno ton hxo kai mporeis na ta syndeseis akoma kai sto stereofwniko sou pou leei o logos. To efe pou "krataei ton hxo" opws les einai to reverb kai oi enisxytes provas exoun sxedon panta.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Distortion - Overdrive
« Απάντηση #9 στις: 08/09/05, 01:10 »
-Τί διαφορά έχει το distortion από το overdrive ?

To απανταει απλα και κατατοπιστικα ο geonahta μολις 2 ποστ πιο πανω... Ας διαβαζουμε και λιγο...

den mporeis na xrhsimopoieiseis to distortion/overdrive ap eu8eias sto ka8aro sou kanali giati 8a akous ena bouizma kai tpt allo.

Λαθος... Ειδικα το overdrive συνδεεται απευθειας στην προενσχυση...

Anti8eta 8a stompareis mprosta sto vrwmiko tou enisxyth sou kai pali den 8a exeis teleia apotelesmata an den einai lampatos.

Λαθος... Αν σε ηδη παραμορφωμενο σημα του ενισχυτη συνδεσεις overdrive στην καλυτερη των περιπτωση να εχεις boost...

To efe pou "krataei ton hxo" opws les einai to reverb kai oi enisxytes provas exoun sxedon panta.

Λαθος... To "εφφε" που παρατεινει την διαρκεια μιας νοτας λεγεται sustain και υπαρχει σε μορφη πεταλιου και μαγνητη...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά distortion και overdrive
« Απάντηση #10 στις: 08/09/05, 10:58 »
 Δεν ήμουν ποτέ οπαδός των Distortion πεταλιών (ειδικά του Metal Zone). Γενικά, άλλη η ποιότητα της πιο "φυσικής" υπεροδήγησης και άλλη της παραμόρφωσης. Συμφωνώ ότι ένα τέτοιο εφφέ δεν πρέπει να το συνδέεις στο input του ενισχυτή. Μια προενίσχυση πάνω σε άλλη μια απλά θα φέρει φυσήματα και ανεπιθύμητη βρώμα στον ήχο. Γι'αυτό και παλιότερα (πριν μπλέξω με τους Line6) συνέδεα την πεταλιέρα μου που -ήταν και λαμπάτη- ή τα πετάλια μου ακόμα παλιότερα στο effects return έτσι ώστε παρέκαμπτα την προενίσχυση του ενισχυτή και χρησιμοποιούσα μόνο τον τελικό. Νομίζω πως η Fernandes χρησιμοποιεί στις κιθάρες της μαγνήτη που παράγει sustain (αν δεν το έχει εφεύρει και η ίδια) το οποίο σύστημα χρησιμοποιεί και ο "μέγας" Vai στα live του (ετοιμαστείτε για το Νοέμβρη!!!). Πάντως νομίζω πως με μια καλή (και καλά ρυθμισμένη) κιθάρα χωρίς τίποτα "θηριώδεις" μαγνήτες και έναν αξιοπρεπή κομπρέσσορα το sustain θα είναι μια χαρά :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Distortion - Overdrive
« Απάντηση #11 στις: 08/09/05, 12:29 »
-Τί διαφορά έχει το distortion από το overdrive ?

To απανταει απλα και κατατοπιστικα ο geonahta μολις 2 ποστ πιο πανω... Ας διαβαζουμε και λιγο...

Argo το θέμα μου απλώς μετακινήθηκε εδώ... :-\

Αποσυνδεδεμένος **G**

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά distortion και overdrive
« Απάντηση #12 στις: 12/09/05, 02:18 »
oti peis arg0. les kai gennh8hka x8es...
Apo aurio kiolas 8a parw ena petali boss kai ena hxeio kai 8a kanw live me thn Avril.
no offence  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/05, 02:29 από **G** »

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Διαφορά distortion και overdrive
« Απάντηση #13 στις: 31/01/06, 10:15 »
Μήπως ξέρετε ποιά πεταλάκια της αγοράς είναι πραγματικό overdrive? ρωτάω γιατι αναφέρθηκε πως κυκλοφορούν πεταλάκια που ηχητικά είναι συνδυασμός (overdrive + λάμπα), με τη μορφή εφέ.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Διαφορά distortion και overdrive
« Απάντηση #14 στις: 31/01/06, 12:23 »
βασικά το overdrive ειν υπεροδήγηση λαμπάτη αμα θες πραγματικό κ οχι γιαλατζι overdrive
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Διαφορά distortion και overdrive
« Απάντηση #15 στις: 31/01/06, 13:27 »

Μήπως ξέρεις κανένα συγκεκριμένο πετάλι (πραγματικού) overdrive; (εννοω μοντέλο, εταιρεία)

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά distortion και overdrive
« Απάντηση #16 στις: 31/01/06, 14:41 »
Hi guys! Έχω και εγώ μια απορία με τον Line6 Spider II (30Watts) ενισχυτή μου τον οποίο αγόρασα από το Νάκα. Μου είχε πει (ο Νάκας) κάτι ότι είναι φτιαγμένος λέει έτσι ώστε να προσομοιώνει τους λαμπάτους ενισχυτές και κάτι τέτοια τα οποία δεν ρώτησα παραπάνω γιατί δεν με ενδιέφεραν εκείνη τη στιγμή. Μήπως ξέρετε εσείς να μου πείτε τι εννοούσε? και ξέρει κανείς που έχει παίξει με πολλούς ενισχυτές αν είναι καλή επιλογή σε σύγκριση με άλλους?

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά distortion και overdrive
« Απάντηση #17 στις: 31/01/06, 19:32 »
Hi guys! Έχω και εγώ μια απορία με τον Line6 Spider II (30Watts) ενισχυτή μου τον οποίο αγόρασα από το Νάκα. Μου είχε πει (ο Νάκας) κάτι ότι είναι φτιαγμένος λέει έτσι ώστε να προσομοιώνει τους λαμπάτους ενισχυτές και κάτι τέτοια τα οποία δεν ρώτησα παραπάνω γιατί δεν με ενδιέφεραν εκείνη τη στιγμή. Μήπως ξέρετε εσείς να μου πείτε τι εννοούσε? και ξέρει κανείς που έχει παίξει με πολλούς ενισχυτές αν είναι καλή επιλογή σε σύγκριση με άλλους?

ο ενισχυτης ειναι κορυφη μου αρεσει παρα πολυ και εχει και γ@μω την ενταση και καποια εφε εινια πολυ καλα!
οσο για αυτο που σου ειπαν με την προσομοιωση δεν υπαρχει σε αυτον τον ενισχυτη!
και γενικα δεν νομιζω να υπαρχει γενικα στην line 6!!

ισως οι behringer να τα κανουν αυτα!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά distortion και overdrive
« Απάντηση #18 στις: 31/01/06, 20:04 »
Hi guys! Έχω και εγώ μια απορία με τον Line6 Spider II (30Watts) ενισχυτή μου τον οποίο αγόρασα από το Νάκα. Μου είχε πει (ο Νάκας) κάτι ότι είναι φτιαγμένος λέει έτσι ώστε να προσομοιώνει τους λαμπάτους ενισχυτές και κάτι τέτοια τα οποία δεν ρώτησα παραπάνω γιατί δεν με ενδιέφεραν εκείνη τη στιγμή. Μήπως ξέρετε εσείς να μου πείτε τι εννοούσε? και ξέρει κανείς που έχει παίξει με πολλούς ενισχυτές αν είναι καλή επιλογή σε σύγκριση με άλλους?

ο ενισχυτης ειναι κορυφη μου αρεσει παρα πολυ και εχει και γ@μω την ενταση και καποια εφε εινια πολυ καλα!
οσο για αυτο που σου ειπαν με την προσομοιωση δεν υπαρχει σε αυτον τον ενισχυτη!
και γενικα δεν νομιζω να υπαρχει γενικα στην line 6!!

ισως οι behringer να τα κανουν αυτα!
ναι όντως είναι πολύ δυνατός ενισχυτής έχει και το 12ρι ηχείο και στο 3/11 που τον έχω στο σπίτι είναι ήδη πολύ δυνατά! τέλος πάντων τότε μάλλον δεν εννοούσε αυτό ο Νάκας, μπορεί να έλεγε για τα κανάλια, δεν ξέρω. Τέλος πάντων σε ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Διαφορά distortion και overdrive
« Απάντηση #19 στις: 31/01/06, 20:09 »
Hi guys! Έχω και εγώ μια απορία με τον Line6 Spider II (30Watts) ενισχυτή μου τον οποίο αγόρασα από το Νάκα. Μου είχε πει (ο Νάκας) κάτι ότι είναι φτιαγμένος λέει έτσι ώστε να προσομοιώνει τους λαμπάτους ενισχυτές και κάτι τέτοια τα οποία δεν ρώτησα παραπάνω γιατί δεν με ενδιέφεραν εκείνη τη στιγμή. Μήπως ξέρετε εσείς να μου πείτε τι εννοούσε? και ξέρει κανείς που έχει παίξει με πολλούς ενισχυτές αν είναι καλή επιλογή σε σύγκριση με άλλους?

Τέτοια προσομοίωση πάντως διαθέτει η σειρά mg της marshall και αν είναι το ίδιο με αυτό που λες, για μένα ανήκει στα "συν".

βασικά το overdrive ειν υπεροδήγηση λαμπάτη αμα θες πραγματικό κ οχι γιαλατζι overdrive

εννοείς οτι αυθεντικό overdrive δεν μπορεί να προσφέρει ένα πετάλι;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/06, 09:46
από stavros75
22 Απαντήσεις
9013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 01:36
από Jezus
Overdrive/Distortion

Ξεκίνησε από FotisKatsanos Εφέ

21 Απαντήσεις
8105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/08, 16:25
από teo_gp
Distortion/Overdrive petal

Ξεκίνησε από Ddarkkor Εφέ

17 Απαντήσεις
6978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 12:27
από Revus
7 Απαντήσεις
3794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/09, 02:13
από Dr Bluz (G.K.)
2 Απαντήσεις
2565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/09, 08:13
από PapaRoach
11 Απαντήσεις
5800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 17:25
από Dr Bluz (G.K.)
distortion/overdrive pedal

Ξεκίνησε από markos_geo Εφέ

5 Απαντήσεις
2842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/12, 16:24
από Garvin
6 Απαντήσεις
4348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/13, 11:51
από gers
11 Απαντήσεις
6566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/17, 08:55
από panixgr