Αποστολέας Θέμα: ΥΨΟΣ ΧΟΡΔΩΝ  (Αναγνώστηκε 7198 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
ΥΨΟΣ ΧΟΡΔΩΝ
« στις: 06/12/11, 10:42 »
Γεια σας !!!

Παίδες υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας ο οποίος να εφαρμόζει στην απόσταση των χορδών ενός τετράχορδου μπάσου (με κανονικό κούρδισμα και μεσαίου διαμετρήματος χορδές) και της ταστιέρας  ???  ;

Σίγουρα παίζουν αρκετοί παράγοντες ρόλο αλλά αξίζει ένα ελαφρό τρίξιμο την έξτρα ευκολία στο παίξιμο (και ανάποδα αξίζει το μηδενικό ζζζζζζζζζινκ την επιβάρυνση των δαχτύλων ;).

Τονίζω ξανά, different swings for different needs αλλά θέλω κάτι γενικό και εύκολα (αν είναι εφικτό) εφαρμόσιμο σε διαφορετικά όργανα....

Α... και μιας και είναι η ημέρα της απορίας ξέρουμε κάποιο hint, tip ή trick για να φτάνουμε μετά το 12 τάστο στη Ρε και τη Σολ όταν το όργανο  είναι χαμηλά ... σαν να λέμε αρκετά χαμηλά (δλδ μέχρι εκεί που παίρνει το strap)  :solo ....
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος dimtass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: ΥΨΟΣ ΧΟΡΔΩΝ
« Απάντηση #1 στις: 07/12/11, 22:35 »
Ο γενικός κανόνας είναι να μην τρίζει, αλλά και αυτό είναι υποκειμενικό... σε ορισμένους μας αρέσει το τριξιματάκι της χορδής.


Με την προϋπόθεση ότι το μπράτσο σου δεν είναι σκευρωμένο, τότε ένα καλό ύψος είναι γύρω από 1.2 μέχρι 1.5mm. 1.5mm περίπου είναι το πάχος δυο πιστωτικών κάρτών μαζί, οπότε κάτι λιγότερο από 2 πιστωτικές και σίγουρα περισσότερο από μία. Επίσης θα πρέπει να ρυθμίσεις και τον καβαλάρη σου, ώστε η απόσταση αυτή να είναι περίπου ομοιόμορφη κατά μήκος της ταστιέρας. Τέλος σημαντικό ρόλο παίζουν και οι χορδές, δηλαδή στο ίδιο ύψος άλλες θα σου τρίξουν και άλλες όχι.


Επειδή είναι καθαρά θέμα γούστου, δεν υπάρχουν υποχρεωτικοί κανόνες που πρέπει να ακολουθήσεις. Αυτό που θα έκανα, αν ήθελα να είναι ξεκούραστο το παίξιμο, θα άρχιζα να χαμήλωνα μέχρι εκεί που τρίζει λίγο, όταν χτυπάω την χορδή όμως πιο δυνατά από το κανονικό μου παίξιμο.

Αποσυνδεδεμένος stavros-bass

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: ΥΨΟΣ ΧΟΡΔΩΝ
« Απάντηση #2 στις: 08/12/11, 14:22 »
Θα συμφωνήσω με τον dimtass.
Εμένα μου τρίζει λίγο το 7ο τάστο αλλά δεν τις σηκώνω αφού προτιμώ την ευκολία. Εξάλλου το τρίξιμο δεν περνάει στον ενισχυτή.

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: ΥΨΟΣ ΧΟΡΔΩΝ
« Απάντηση #3 στις: 08/12/11, 17:36 »
Ok το τραβάω λίγο αλλά μακροχρόνια θα μπορούσε να προκαλέσει κακώσεις στα δάχτυλα το γεγονός ότι οι χορδές είναι ψηλά (σίγουρα πάνω από 2 πιστωτικές κάρτες) … το τρίξιμο σαν θόρυβος κάποιες φορές –ειδικά αν παίζεις κάπως επιθετικά- περνά στον ενισχυτή και αυτό που άλλοι θεωρούν υπέροχο στον Steve είναι ασυγχώρητο σε σένα (εμένα, αυτόν κοκ)  :kick ...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
Απ: ΥΨΟΣ ΧΟΡΔΩΝ
« Απάντηση #4 στις: 22/01/12, 20:10 »
εγω παντα παιζω με το εργοστασιακο υψος χορδων των fender (και λιγο χαμηλοτερο). δεν ειχα ποτε προβλημα γιατι ουτε δυνατα και αγαρμπα παιζω αλλα και ακουω πολυ  καλα στα live
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
22285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/10, 18:23
από DIKOMAR
3 Απαντήσεις
2844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/09, 02:11
από jim.ni
1 Απαντήσεις
2480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 21:53
από let me know 796
15 Απαντήσεις
5631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/12, 20:14
από theodoropoulos
3 Απαντήσεις
3403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/13, 16:44
από hot_sauce (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
10990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/15, 21:38
από Kostas_Orfanidis_16
6 Απαντήσεις
4773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/15, 16:10
από Lo.Lee.Ta
3 Απαντήσεις
3788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/15, 13:46
από AnimaPura
0 Απαντήσεις
1814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/20, 16:16
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/21, 19:17
από Ioannis Anastassakis