Αποστολέας Θέμα: "Η γενιά των 700 ευρώ..."  (Αναγνώστηκε 9776 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
"Η γενιά των 700 ευρώ..."
« στις: 20/05/10, 02:53 »
Έφτασε τελικά η ώρα με την έλευση του Δ.Ν.Τ και της Κατοχής του , να αντιληφθούμε πόσο προπαγανδιστική και μέσα στα πλαίσια της προετοιμασίας του κοσμάκη για αυτό που θα ερχότανε σε μερικά χρόνια, ήταν όλη αυτή η καμπάνια της "γενιάς των 700 ευρώ..." "Έγκριτοι" δημοσιογράφοι, με " δάκρυα στα μάτια" , τόσο καιρό μιλάγανε γι αυτή τη γενιά και δηλώνανε τη συμπαράστασή τους σε αυτούς τους ανθρώπους που τα βγάζουνε τόσο δύσκολα πέρα...


Προετοιμάσανε με λίγα λόγια το ελάχιστο ψυχολογικό όριο του λαού, επενδύοντας στο ότι με αυτή τη προπαγάνδα θα τον κάνουν να πιστεύει το "υπάρχουν και χειρότερα" και σε ένα βαθμό το έχουν πετύχει κιόλας.


Οποιαδήποτε μείωση στους μισθούς την παρουσιάζουνε τώρα ως "αναγκαία". Μάλιστα στα πλαίσια αυτού του αποπροσανατολισμού, ανακαλύπτουνε τώρα την Ακρόπολη με τους γιατρούς και τις φορολογικές τους δηλώσεις και στοχοποιούνε κλάδους εργαζομένων όπως τους υπαλλήλους της Βουλής για παράδειγμα, μόνο και μόνο για να κατευθύνουν την οργή του κόσμου αλλού και όχι εκεί που όλοι μέσα μας ξέρουμε που θα έπρεπε να κατευθυνθεί. Στις απάτες των πολιτικών προσώπων και σ' αυτούς που χρόνια τώρα ξέρουνε , αλλά δεν μιλάνε. Τους δημοσιογράφους δηλαδή...


Αν περιμένεις από κάποιον να σου πει την αλήθεια , αυτοί είναι οι δημοσιογράφοι ( λέμε τώρα). Όμως όλοι ξέρουμε ότι είτε είναι υπάλληλοι των μεγαλοεκδοτών και συμμετέχουν στη προάσπιση των συμφερόντων τους , είτε απλά δεν μιλάνε για να μην χάσουν τη δουλειά τους. Πάντως όπως και να΄χει το συμπέρασμα είναι ότι ενημέρωση δεν υπάρχει σε αυτή τη χώρα.


Έτσι λοιπόν φτιάξανε τη "γενιά των 700 ευρώ" . Και επειδή κάποιος καλόπιστα θα μου πει, "γιατί είναι πολλά; Δεν έχουν δίκιο;" , θα του απαντήσω ότι τα πάντα στη ζωή αυτή είναι σχετικά. Δηλαδή αν είμαι 22 ετών , μένω με τους γονείς μου και δεν έχω οικογενειακές υποχρεώσεις , τότε ναι είναι αρκετά. 


Αν όμως είμαι 40 ετών, έχω 2 ή 3 παιδιά, δεν έχω δικό μου σπίτι και νοικιάζω, έχω και δυό ή και τέσσερις γέρους γονείς με συντάξεις του ΟΓΑ ( κάπου 400 ευρώ) και οι απολαβές μου είναι 2.000 ευρώ, αυτά είναι αρκετά ; Είναι περισσότερα από τα 700 του προηγούμενου παραδείγματος ή όχι ; 


Να λοιπόν που βρίσκετε η απάτη και η έντεχνα ενορχηστρωμένη προπαγάνδα της γενιάς των 700 ευρώ... Ότι μπορεί στα 700 ευρώ να μην πειράξουν τίποτα, αλλά στα 2000 κόβουνε 300 με 400 ευρώ το μήνα , λέγοντας ότι είναι "αναγκαίο" και λέγοντας σου , " να είσαι και ευχαριστημένος, εδώ άλλοι τη βγάζουν με 700 ευρώ".


Και βέβαια η υποκρισία του να τα λένε αυτά από τις τηλεοράσεις άνθρωποι που αμοίβονται σίγουρα με πολύ περισσότερα από 700, 2000, 5000 και ποιός ξέρεις πόσες χιλιάδες ευρώ το μήνα...


Ομερτά λοιπόν στην Ελληνική δημοσιογραφία. Ομερτά και προπαγάνδα του χειρίστου είδους...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #1 στις: 20/05/10, 14:57 »
Συμφωνω με τον Macmisias, οι δημοσιογραφοι και κυριως οι εκδοτες και ιδιοκτητες ΜΜΕ (η συντριπτικη πλειοψηφια τους αν οχι ολοι) ειναι απλα υπαλληλοι που υπακουν με θερμη στα προσταγματα των καπιταλιστων αφεντικων τους.
Αυτοι ανεβαζουν και ριχνουν κυβερνησεις και καθεστωτα, καθοδηγουμενοι απο τα αφεντικα τους βεβαια, το κεφαλαιο, με σκοπο να διαιωνιζουν ενα σαπιο μεχρι τα θεμελια συστημα που εχει σκοπο μονο την μετατροπη του ανθρωπου σε αβουλο, αγραμματο, απαιδευτο, παθητικο σκλαβο...
Αν θελετε ενημερωση πραγματικη κλειστε την τηλεοραση ΤΩΡΑ. Ενημερωθειτε μονο μεσω internet απο indy πηγες και οχι απο τα γνωστα "κεντρα" προπαγανδας.
Συζητατε με τους γνωστους σας, προτεινετε λυσεις, απορριψτε το μοντελο που μας εφτασε μεχρι εδω, μορφωθειτε μονοι σας, διαβαστε και ψαξτε, μην περιμενετε απο την τηλεοραση τους να μαθετε αληθειες, τους ανηκει η τηλεοραση, ειναι απλα ενα εργαλειο προπαγανδας, αποβλακωσης και διαφθορας.
Πρεπει ολοι να αναλαβουμε τις ευθυνες μας αν θελουμε να εχουμε ενα καλυτερο αυριο κι εμεις και τα παιδια μας.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #2 στις: 20/05/10, 22:14 »
Αχ βρε johnie κανεις προσπαθεια αλλα δεν νομιζω οτι γινεται τιποτα..Η πλειοψηφια του κοσμου βριζει την τηλεοραση τους πολιτικους το ενα το αλλο αλλα μολις πιστεψουν οτι αυτοι θα τους θρεψουν,αυτοι θα τους ξελασπωσουν εκει στρεφονται.Βριζει ο αλλος την τηλεοραση αλλα οι αποψεις του ειναι καρμπον megatv των 8.

Ειναι σπουδαιο που αρκετοι ανθρωποι βρισκουν διεξοδο σε εναλλακτικες πηγες στο ιντερνετ αλλα αν προσεξεις και εκει κυριαρχει το ζουγκλα και το τροκτικο...
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #3 στις: 21/05/10, 12:40 »
Δυστυχως εχεις δικιο, ο μεσος Ελληνας εχει μαθει στο βολεμα και στην "ετσι"...
Παρολα αυτα εμεις δεν πρεπει να σταματησουμε να προσπαθουμε, ειναι καθηκον μας να προσπαθουμε να διαδιδουμε αποψεις και προτασεις για την ελευθερια, την δικαιοσυνη, την ισοτητα, την παγκοσμια συμφιλιωση και συνεργασια, την παταξη του ρατσιμου, της ξενοφοβιας, της υπερκαταναλωσης κτλ
ειναι πολυ δυσκολο για πολυ κοσμο να κλεισει την τηλεοραση, κι εγω μεχρι 5 χρονια πριν εβλεπα λιγο (αν και σχεδον αποκλειστικα ταινιες και κανενα ματσακι) αλλα καταλαβα τι γινεται και την εκλεισα μια για παντα, εχω να δω τηλεοραση σχεδον 5 χρονια και ολη η πληροφορηση μου γινεται απο ανεξαρτητες πηγες, ενω δεν παραβλεπω να συγκρινω αυτες τις πηγες και με ... αλλες γνσωτες, για να βλεπω τι ακριβως παιζεται πισω απο την κουρτινα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #4 στις: 22/05/10, 20:42 »
Από αύγουστο μάλλον ο βασικός μισθός στα 550. Πάει και η γενιά τον 700 ευρώ, καλωσήρθατε στην νέα ακόμα πιο πεινασμένη μας γενιά ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #5 στις: 22/05/10, 22:25 »
Ε και τι φοβασαι ρε King; Θα φροντισει ο Γιωργακης να εξασφαλισει νεα δανεια για ολους μας... Ξερεις τωρα, εορτοδανεια, διακοποδανεια, ντουβλο-dvdιοδανεια... Ωχ αδερφε μου πολυ απαισιοδοξος εισαι... Ξερεις τι κανεις σημερα με 550€ και 2-3 πιστωτικες; Ξερεις ποσο μπορεις να χρεωθεις; Και τι σε νοιαζει; Εχεις τιποτα να χασεις; Και φυλακη να σε βαλουν παλι τσαμπα θα σε ταϊζουν... Για αυτο σου λεω, ζησε την ζωουλα σου, κοιτα εσυ να μην παιρνεις τον βασικο και να μην χρεωνεσαι οπως θα αναγκαστουν πολλα κοροϊδα να κανουν με τα 550€ και ασε τους αλλους να πανε να πνιγουνε... Τι να κανουμε; Θα παιξουμε ολοι μαζι το "ο πιο αδυναμος κρικος". Ετσι κι αλλιως αυτο παιζεται παγκοσμιως οπως βλεπεις, οποτε καλυτερα να δειξεις κι εσυ λιγη συναινεση, να ακολουθησεις το ρευμα και να κανεις ησυχια γιατι μας χαλας και την πιατσα με τα παραπονα σου...  ;D ;D ;D

Και για να ξεφυγω λιγο απο το "χιουμορ", ισως και να κανει καλο ενας τετοιος μισθος, μπας και ξυπνησει μεχρι και ο τελευταιος κακομοιρης που ακομα πιστευει σε οσους δηλωνουν σοσιαλιστες και αποφασισει επιτελους να κανει κατι για αυτο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #6 στις: 22/05/10, 22:57 »
Εξαλλου νομιζω οτι υπερβαλεις λιγο με τα 550€
http://www.cosmo.gr/Finance/Hellas/274435.html
590€ ειναι και το πιο ωραιο ειναι προς το τελος του αρθρου... ερε γλεντια...
Αλλα ειπαμε, συναινεση...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #7 στις: 23/05/10, 02:55 »
Να λοιπόν που βρίσκετε η απάτη και η έντεχνα ενορχηστρωμένη προπαγάνδα της γενιάς των 700 ευρώ... Ότι μπορεί στα 700 ευρώ να μην πειράξουν τίποτα, αλλά στα 2000 κόβουνε 300 με 400 ευρώ το μήνα , λέγοντας ότι είναι "αναγκαίο" και λέγοντας σου , " να είσαι και ευχαριστημένος, εδώ άλλοι τη βγάζουν με 700 ευρώ".

Αν και συμφωνώ με τα υπόλοιπα, σε αυτό το σημείο θα διαφωνήσω. Υπάρχει λόγος που ο βασικός μισθός λεγεται βασικός, και συμβολίζει οτι κάτω από αυτό τον μισθό δεν έχεις να ζήσεις ούτως η άλλως (αν δεν μένεις με τουσ γονείς κτλ κτλ). Και δεν επιτρέπεται σε κανέναν να απασχολεί προσωπικό 8ωρο δίνοντας λιγότερα χρήματα γιατί είναι ανήθικο. Αν τώρα έχεις να ζήσεις και την γιαγιά/παπού/παιδιά, αυτό δεν είναι θέμα μισθού αλλά θέμα αποζημίωσης/ενίσχυσης/κάτι άλλο. Αν τα χρήματα που δίνονται ανα τέκνο είναι λίγα, ή η γιαγιά δεν έχει ασφάλιση και σύνταξη είναι προβλήματα που δεν έχουν σχέση με τον μισθό. Εγώ βρίσκω πολύ λογικό να μειωθούν οι υψηλοί μισθοί και να προστατευτούν οι χαμηλότεροι.

Πάντως οι 20χρονοι που ζουν με τους γονείς, συνήθως πληρώνονται 500 ευρώ και δουλεύουνε 10ωρα. Και είναι λάθος η λογική "θα μείνω με τους γονείς για να την παλέψω". Κάθε άνθρωπος που δουλεύει 8 ωρες/5 μερες θα έπρεπε να έιναι οικονομικά ανεξάρτητος, ασφαλισμένος, και να γράφει ένσημα ολόκληρα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #8 στις: 23/05/10, 12:29 »
Να λοιπόν που βρίσκετε η απάτη και η έντεχνα ενορχηστρωμένη προπαγάνδα της γενιάς των 700 ευρώ... Ότι μπορεί στα 700 ευρώ να μην πειράξουν τίποτα, αλλά στα 2000 κόβουνε 300 με 400 ευρώ το μήνα , λέγοντας ότι είναι "αναγκαίο" και λέγοντας σου , " να είσαι και ευχαριστημένος, εδώ άλλοι τη βγάζουν με 700 ευρώ".

Αν και συμφωνώ με τα υπόλοιπα, σε αυτό το σημείο θα διαφωνήσω. Υπάρχει λόγος που ο βασικός μισθός λεγεται βασικός, και συμβολίζει οτι κάτω από αυτό τον μισθό δεν έχεις να ζήσεις ούτως η άλλως (αν δεν μένεις με τουσ γονείς κτλ κτλ). Και δεν επιτρέπεται σε κανέναν να απασχολεί προσωπικό 8ωρο δίνοντας λιγότερα χρήματα γιατί είναι ανήθικο. Αν τώρα έχεις να ζήσεις και την γιαγιά/παπού/παιδιά, αυτό δεν είναι θέμα μισθού αλλά θέμα αποζημίωσης/ενίσχυσης/κάτι άλλο. Αν τα χρήματα που δίνονται ανα τέκνο είναι λίγα, ή η γιαγιά δεν έχει ασφάλιση και σύνταξη είναι προβλήματα που δεν έχουν σχέση με τον μισθό. Εγώ βρίσκω πολύ λογικό να μειωθούν οι υψηλοί μισθοί και να προστατευτούν οι χαμηλότεροι.

Πάντως οι 20χρονοι που ζουν με τους γονείς, συνήθως πληρώνονται 500 ευρώ και δουλεύουνε 10ωρα. Και είναι λάθος η λογική "θα μείνω με τους γονείς για να την παλέψω". Κάθε άνθρωπος που δουλεύει 8 ωρες/5 μερες θα έπρεπε να έιναι οικονομικά ανεξάρτητος, ασφαλισμένος, και να γράφει ένσημα ολόκληρα.
Θέλω εδώ να ξεκαθαρίσω τι εννοώ. Ο βασικός μισθός είναι το κατώτατο όριο . Η δική μου ένσταση βρίσκεται στο ότι ο δημοσιογραφικός κόσμος έκανε "σύνθημα" το νούμερο (δηλαδή τα 700 ευρώ) και όχι την ανθρώπινη ανάγκη.


Λες ότι βρίσκεις λογικό να κοπούν οι υψηλοί μισθοί. Κι εγώ το ακούω επιδερμικά λογικό. όμως στο παράδειγμα που ανέφερα, εξακολουθώ να ρωτάω. Ποιός παίρνει περισσότερα; Ο νέος ανειδίκευτος με τα 700 ευρώ ή ο 40χρονος με την 20ετή προυπηρεσία, τις οικογενειακές υποχρεώσεις και τα έξοδα που προκαλούν αυτές;


Άρα τι είναι υψηλός και τι χαμηλός μισθός; Όλα αυτά είναι σχετικά. Φυσικά δεν αναφέρομαι στο τρόπο ζωής κάποιου... Κάποιος μπορεί να παίρνει και 5000 και να μην του φτάνουν... Μιλάω για λογικά πράγματα...


Είναι δηλαδή ο 40χρονος με τα δύο παιδιά και τη γυναίκα του. Βασικά του έξοδα είναι Α) ΠΑΓΙΑ (ενοίκιο ή δάνειο α΄κατοικίας, Κοινόχρηστα,  Δ.Ε.Κ.Ο , έξοδα δανείου και συντήρησης αυτοκινήτου. Β) ΔΙΑΤΡΟΦΗ και είδη καθαριότητας  
Γ) ΕΝΔΥΣΗ για 4 άτομα , Δ) ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Χ2 (δηλαδή μία ξένη γλώσσα που πλέον θεωρείτε βασική για τα παιδιά καθώς και άλλα που κάποιος μπορεί να τα θεωρήσει απαραίτητα ή μη , όπως η μουσική, ο αθλητισμός και το φροντιστήριο αν υπάρχει παιδί σε ηλικία τέτοια, δύσκολο βέβαια για 40χρονο, αλλά όχι απίθανο) Ε) ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ μικροέξοδα (μετακινήσεις με ΜΜΜ , εφημερίδα κλπ.)


Όλα αυτά για να μην σε κουράσω με περαιτέρω ανάλυση τα υπολογίζω πρόχειρα στα 1800 με 2000 ευρώ.
Αν προσθέσεις σε αυτά ότι υπάρχουν και άλλα έξοδα που δεν μπορεί κανείς να αποφύγει, όπως ένα δώρο σε μιά κοινωνική περίσταση, μία κατ'οίκον επίσκεψη γιατρού στο σπίτι για έκτακτη ανάγκη, μία ζημιά στο αυτοκίνητο κ.ο.κ τότε καταλαβαίνει κανείς πόσο δύσκολα τα βγάζει πέρα μιά οικογένεια.


Τέλος φαντάσου κάποιος 40ρης να παντρεύτηκε πολύ νέος και να'χει παιδί στο στρατό ή φοιτητή στην επαρχία...Εκεί μιλάμε για όλεθρο...


Έρχεται λοιπόν το Κράτος και συλλήβδην κόβει και 300 ευρώ...


Δεν υπάρχουν "γενιές". Οι "γενιές" είναι κατασκεύασμα και προπαγάνδα. Αυτό που υπάρχει είναι οι ανθρώπινες ανάγκες. Με αυτές θα έπρεπε να ασχολούντε οι σημερινοί "stars" της εποχής. Όμως επιμένω ότι παίζουν το παιχνίδι των κρατούντων και λογικά όταν ξεσπάσει η οργή θα είναι και οι πρώτοι που θα τους πάρει η μπάλλα.


Υ.Γ Φυσικά και δεν θέλω να πάει ο βασικός κάτω από τα 700, ούτε πιστεύω ότι  ένας νέος άνθρωπος δεν έχει ανάγκες και αγωνία για το μέλλον του.


« Τελευταία τροποποίηση: 23/05/10, 12:38 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #9 στις: 23/05/10, 14:00 »
Αν όμως είμαι 40 ετών, έχω 2 ή 3 παιδιά, δεν έχω δικό μου σπίτι και νοικιάζω, έχω και δυό ή και τέσσερις γέρους γονείς με συντάξεις του ΟΓΑ ( κάπου 400 ευρώ) και οι απολαβές μου είναι 2.000 ευρώ, αυτά είναι αρκετά ; Είναι περισσότερα από τα 700 του προηγούμενου παραδείγματος ή όχι ;

Να το θέσω κάπως αλλιώς Μάκη?
Επειδή τα πάντα είναι σχετικά, εξαρτάται από το τι κάνεις. Τι αποδίδεις στον εργοδότη σου, δηλ στον Ελληνικό λαό εάν είσαι Δημ Υπάλληλος, ή στον ιδιώτη, αν είσαι ιδιωτικός.

1)Αν κάθεσαι όλη μέρα και ξύνεις τα φρύδια σου όχι απλώς είναι αρκετά, είναι υπερβολικά πολλά. Άλλοι κάνουν αυτήν την δουλειά και άμισθοι.

2)Αν τα παίρνεις κι όλας από τον εργοδότη σου, μέσω φακελακίων, προμηθειών κλπ, όχι μόνο δεν πρέπει να πληρώνεσε αλλά πρέπει να πληρώνεις κιόλας για να διατηρήσεις αυτήν την θέση.

3)Αν ξεσκίζεσαι όλη μέρα στην δουλειά σε επικίνδυνες ή εξαιρετικά υπεύθυνες θέσεις, πχ αν βρίσκεσαι πάνω σε μία κολώνα για να διορθώσεις βλάβες με κίνδυνο της ζωής σου ή αν παίρνεις ζωτικής σημασίας αποφάσεις, δεν είναι αρκετά, πρέπει να πάρεις περισσότερα.


Σας παρακαλώ πολύ να μην κάνετε τέτοιες συγκρίσεις. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε που ζείτε ή αν δεν έχετε καταφέρει ακόμα να ξεφύγετε απ' τις ψευδαισθήσεις σας λόγω του ότι είστε καλλυμένοι από κάποιο καβούκι προστασίας, αλλά όταν κάποιος δίπλα σου δεν έχει τι να φάει και που να κοιμηθεί, είναι αισχρό να λες ότι δεν σου φτάνουν 2.000.
Κρατήστε λίγο χαμηλούς τόνους διότι σε λίγο όταν απλώς έχεις θα σε καρυδώνουν.

Όταν λέμε ότι ξαναγυρνάμε στο '70 ξέρετε τι εννοούμε? Ότι θα παίρνεις μισθό 300 ευρώ και θα δίνεις για ενοίκιο 200. Πως θα τα καταφέρεις? Όπως τα καταφέραμε κι εμείς το '70. Η φτώχεια φέρνει τους ανθρώπους πιο κοντά.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #10 στις: 23/05/10, 14:27 »
Αν όμως είμαι 40 ετών, έχω 2 ή 3 παιδιά, δεν έχω δικό μου σπίτι και νοικιάζω, έχω και δυό ή και τέσσερις γέρους γονείς με συντάξεις του ΟΓΑ ( κάπου 400 ευρώ) και οι απολαβές μου είναι 2.000 ευρώ, αυτά είναι αρκετά ; Είναι περισσότερα από τα 700 του προηγούμενου παραδείγματος ή όχι ;

Να το θέσω κάπως αλλιώς Μάκη?
Επειδή τα πάντα είναι σχετικά, εξαρτάται από το τι κάνεις. Τι αποδίδεις στον εργοδότη σου, δηλ στον Ελληνικό λαό εάν είσαι Δημ Υπάλληλος, ή στον ιδιώτη, αν είσαι ιδιωτικός.

1)Αν κάθεσαι όλη μέρα και ξύνεις τα φρύδια σου όχι απλώς είναι αρκετά, είναι υπερβολικά πολλά. Άλλοι κάνουν αυτήν την δουλειά και άμισθοι.

2)Αν τα παίρνεις κι όλας από τον εργοδότη σου, μέσω φακελακίων, προμηθειών κλπ, όχι μόνο δεν πρέπει να πληρώνεσε αλλά πρέπει να πληρώνεις κιόλας για να διατηρήσεις αυτήν την θέση.

3)Αν ξεσκίζεσαι όλη μέρα στην δουλειά σε επικίνδυνες ή εξαιρετικά υπεύθυνες θέσεις, πχ αν βρίσκεσαι πάνω σε μία κολώνα για να διορθώσεις βλάβες με κίνδυνο της ζωής σου ή αν παίρνεις ζωτικής σημασίας αποφάσεις, δεν είναι αρκετά, πρέπει να πάρεις περισσότερα.


Σας παρακαλώ πολύ να μην κάνετε τέτοιες συγκρίσεις. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε που ζείτε ή αν δεν έχετε καταφέρει ακόμα να ξεφύγετε απ' τις ψευδαισθήσεις σας λόγω του ότι είστε καλλυμένοι από κάποιο καβούκι προστασίας, αλλά όταν κάποιος δίπλα σου δεν έχει τι να φάει και που να κοιμηθεί, είναι αισχρό να λες ότι δεν σου φτάνουν 2.000.
Κρατήστε λίγο χαμηλούς τόνους διότι σε λίγο όταν απλώς έχεις θα σε καρυδώνουν.

Όταν λέμε ότι ξαναγυρνάμε στο '70 ξέρετε τι εννοούμε? Ότι θα παίρνεις μισθό 300 ευρώ και θα δίνεις για ενοίκιο 200. Πως θα τα καταφέρεις? Όπως τα καταφέραμε κι εμείς το '70. Η φτώχεια φέρνει τους ανθρώπους πιο κοντά.
Αν όμως δεν ξύνεις τα φρύδια σου ή αν δεν παίρνεις μίζες τότε είναι αρκετά;


Δεν είναι αισχρό να λες ότι δεν σου φτάνουν 2000 ευρώ. Αισχρό είναι να σου λένε ΣΚΑΣΕ γιατί άλλος δεν έχει να φάει και να κοιμηθεί, οπότε και εσύ να λες και ευχαριστώ που έχεις κάτι να φας και κάπου να κοιμηθείς. Αισχρό είναι να σου λένε ¨ Ε ρε και να'χαμε Κατοχή και σκατά θα έτρωγες". Αισχρό είναι να σε κάνουν να μην έχεις όνειρα. Αισχρό είναι να είσαι ευχαριστημένος με το τίποτα. Αισχρό είναι να λες στον άλλον να το βουλώσει γιατί θα τον καρυδώσουν επειδή απλά έχει κάτι. 


Είναι αισχρό να πιστεύουμε ότι πρέπει να κρατήσουμε χαμηλούς τόνους σε εποχές που πάνε να σου φορολογήσουνε και τον αέρα που αναπνέεις. Είναι αισχρό τελικά να δεχθούμε αυτή τη ζούγκλα που περιγράφεις παππού. Όπου θα τρώγονται οι άνθρωποι μεταξύ τους γιατί θα τους λείπουν και τα απολύτως απαραίτητα. Αν τώρα λοιπόν πούμε , "τι να γίνει υπάρχουν και χειρότερα" , έτσι θα οδηγηθούμε εκεί που περιγράφεις. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ αυτό πρέπει έχουμε στο μυαλό μας και να το απαιτούμε.


Τέλος εγώ δεν δέχομαι να γυρίσω στο 70 . Αυτή είναι η διαφορά στη σκέψη μας.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #11 στις: 23/05/10, 18:25 »
Papou. Μηνυμα εληφθη. Οβερ.
Μεχρι να πεσουμε κατω απο τα ορια διαβιωσης δεν μιλαμε. Οβερ.

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε που ζείτε ή αν δεν έχετε καταφέρει ακόμα να ξεφύγετε απ' τις ψευδαισθήσεις σας
Κι αλλος που μας προτρεπει σε reality check, ποιανου την reality τωρα... ::)
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #12 στις: 23/05/10, 18:46 »
  Το να πέσουμε κάτω από το όριο διαβίωσης είναι θέμα χρονου .Ακόμα δεν το έχουμε νιώσει πρακτικά .

Και  ,Macmissias ,έχεις δίκιο 2.000 eυρώ για μια τετραμελή οικογένεια ίσα που σε φτάνουν τσίμα κόμπο .

Παππού ,καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς ,αλλά η οργή δεν πρέπει να κατευθύνεται σ' αυτόν που τη βγάζει τσίμα κόμπο .Άλλοι θα έχουν το πρόβλημα του ... " καρυδώματος " που εξακολουθούν και επιδίδονται σε επιδείξεις πλούτου και ισχύος τάχα μου .

  Συμφωνώ απόλυτα με τον Μacmissias .Αίσχος είναι να δουλεύεις χωρίς ανάλογη ανταπόδοση και να λες κι ευχαριστώ .
 
  Και ώρα να καταλάβουμε πως το να γίνει ο γείτονας φτωχότερος δεν μας κάνει εμάς πλουσιότερους .
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #13 στις: 24/05/10, 03:08 »
Αισχρή είναι η ζωή. Δεν θα έπρεπε ούτε να πεινάμε, ούτε να διψάμε, ούτε να αρρωσταίνουμε, ούτε να κουραζόμαστε ούτε να γερνάμε, ούτε να πεθαίνουμε και η φθορά να ήταν επιλογή μας. Ποιανού επιλογή είναι η φθορά ??
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #14 στις: 24/05/10, 03:53 »
Αισχρή είναι η ζωή. Δεν θα έπρεπε ούτε να πεινάμε, ούτε να διψάμε, ούτε να αρρωσταίνουμε, ούτε να κουραζόμαστε ούτε να γερνάμε, ούτε να πεθαίνουμε και η φθορά να ήταν επιλογή μας. Ποιανού επιλογή είναι η φθορά ??
Του ανθρώπου xoli , αλλά αυτό είναι μιά άλλη κουβέντα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #15 στις: 24/05/10, 04:32 »
Macmisias, στην οικογενεια που περιγραφεις υπαρχουν 2 μισθοι, καμμια σχεδον 4μελη οικογενεια σημερα δεν υπαρχει οπου η γυναικα να μην εργαζεται. Και αν υπαρχει τωρα, μεσα σε κανενα χρονο το πολυ δεν θα υπαρχει πλεον.

Συμφωνω οτι αυτοι που πρεπει να πληρωσουν -σχολιαζοντας παντα τα δεδομενα μετρα, και οχι τη συνολικη πολιτικη που θα επρεπε να ακολουθησουμε, γιατι τοτε παει πολυ μακρυα η βαλιτσα της κουβεντας- πρεπει να ειναι ανθρωποι με υπερογκες απολαβες και κυριως παρανομες απολαβες. Επισης συμφωνω με τα οσα λεχθηκαν για τους δημοσιογραφους.

Απο εκει και περα ομως, τιθεται και ενα θεμα του τι θεωρειται "υψηλος μισθος" και εαν αυτος σωστα δινεται στον εργαζομενο. Θα προσπαθησω να καταπιαστω αρχικα με το πρωτο. Ο υψηλος μισθος -και κατα συνεπεια και ο υπερογκος- καλως ή κακως, ειναι σχετικος του μεσου μισθου που πληρωνεται η πλειοψηφια του εργαζομενου κοσμου. Οταν λοιπον η πλειοψηφια (απο ολες τις ηλικιες - μιλαμε για μισθωτους παντα) παιρνει μεσο ορο κοντα στα 1500Ε -προχειρα- τοτε καποιος που παιρνει παραπανω, μπορει να θεωρηθει υψηλοτερα αμειβομενος απο το μεσο ορο. Προφανως το ζητουμενο ειναι παντα να προσπαθουμε την εξισωση προς τα επανω και οχι προς τα κατω, ομως τωρα σχολιαζουμε τα δεδομενα κυβερνητικα μετρα, οποτε συζηταμε de facto για μειωσεις. Δεν υποστηριζω οτι "καλα κανει και τα παιρνει" απο αυτους που παιρνουν και 2000 και 2500 μισθο, γιατι προφανως (στον ιδιωτικο τομεα) μιλαμε για ανθρωπους ειδικευμενους, εμπειρους, μορφωμενους, για να παιρνουν αυτον τον μισθο. Δεν συμφωνω ομως και καθολου με την πληρη απαξιωση σου προς "τη γενια των 700", που προφανως ειναι νεολαιοι και απειροι και ισως οχι ακομα εξειδικευμενοι. Οποιοσδηποτε δουλευει μισθωτο πενθημερο πληρες οκταωρο πρεπει να πληρωνεται τοσο ωστε να μπορει στοιχειωδως να αυτοσυντηρειται. Αν δεν το δεχτουμε αυτο, τοτε οχι στο '70, στο 1910 θα γυρισουμε να δουλευουμε 12ωρα για ενα κομματι ψωμι. Καποιος λοιπον που δουλευει φουλ 8ωρο, 5 μερες τη βδομαδα δεν δικαιουται να βγαζει τοσα ωστε να μπορει να νοικιασει μια γκαρσονιερα, να συντηρει ενα "παπακι", να πληρωνει τα παγια εξοδα του και να μπορει να παει κ ενα σινεμα 1 φορα την εβδομαδα, χωρις τη βοηθεια των γονιων του? Τι σημασια εχει αν ειναι 22 ή 32? Τα 700 ειναι πολυ λιγα και αδικα κατα τη γνωμη μου, ειδικα οταν με αυτα αμειβεται το πιο ζωτικο κομματι της κοινωνιας, οι νεοι που τωρα προσπαθουν να στησουν τη ζωη τους. Στο φιναλε ολοι απο καπου πρεπει να ξεκινησουν, αλλα με τοσο λιγο μισθο, δεν μπορεις να ξεκινησεις. Ο βασικος μισθος οφειλει να ειναι υψηλοτερος, ωστε να μπορει να καλυπτει τις βασικες αναγκες (γι αυτο εξαλλου ονομαζεται και "βασικος"). Επισης δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατον να μειωνει καποιος τον βασικο μισθο, χωρις να μειωνει αναλογα και το κοστος ζωης - τοτε παλι ο "βασικος" μισθος δεν ειναι βασικος.

Ας δουμε και τον αλλο παραγοντα. Οσοι αμειβονται με υψηλοτερους απο το μεσο ορο μισθους, αξιζουν τα χρηματα που παιρνουν? Στον ιδιωτικο τομεα, πιστευω πως ναι, διοτι αν δεν αξιζαν δεν θα τα επαιρναν, ή θα ειχαν απολυθει. Στο δημοσιο τομεα ομως υπαρχουν πολλοι που δεν αξιζουν τα χρηματα που παιρνουν. Ειτε γιατι δεν εχουν τα προσοντα να ανταποκριθουν, ειτε γιατι εργαζονται σε τομεα υπεραριθμο οποτε δεν εχουν τι να κανουν και ξυνονται, ειτε γιατι απλα μπορουν να ειναι λιγοτερο παραγωγικοι ξεροντας οτι δεν τους κουναει τιποτα. Τα παραπανω ειναι αδικα. Εαν θελουμε να ειμαστε δικαιοι και να δουμε πανω απο το προσωπικο μας συμφερον, οφειλουμε να παραδεχτουμε οτι το δικαιο ειναι ολοι οι εργαζομενοι να εχουν τα ιδια δικαιωματα και υποχρεωσεις, χωρις φυσικα να παραγνωριζονται οι ιδιαιτεροτητες και ξεχωριστες αναγκες καθε κλαδου και κοινωνικης ομαδας. Δηλαδη, θα πρεπει και στο δημοσιο να επικρατησει καθεστως ιδιωτικου δικαιου. Ουτε μονιμοτητα, ουτε ημιαργιες ουτε παραλογες απαιτησεις. Κανεις σωστα και αποδοτικα τη δουλεια σου? Μενεις. Δεν την κανεις? Φευγεις. Δουλευεις σε τμημα που εχει αναγκη 5 ατομα και απασχολει 105? Οι 100 να πανε αλλου οπου χρειαζονται, ή αλλιως να βρουν αλλου δουλεια. Η "γενια των 700" αυτα τα λιγα λεφτα που παιρνει, τα παιρνει τουλαχιστον με την αξια της.

Συνεπως, οσον αφορα τα συμπερασματα σου, συμφωνω και εγω οτι δεν θελω να γυρισω στο 70 ή στην κατοχη, και επισης οτι θα πρεπει να κοιταμε το καλυτερο κι οχι το υπαρχουν και χειροτερα. Ομως δεν παυουν να υπαρχουν χειροτερα, και η θεση μας πρεπει να ειναι η κοινωνικη δικαιοσυνη, σε αντιθεση με καποιες συνικαλιστικες θεσεις. Οταν του αλλου δεν του φτανουν να ζησει, αυτον πρεπει πρωτα απολα να υποστηριξουμε και δευτερευοντος αυτον που δεν του φτανουν για να ζησει οσο καλα ζουσε. ΟΤαν δηλαδη γνωριζουμε ολοι ποσο επαχθεις ειναι οι συνθκες στην ιδιωτικη εργασια, ειναι υποκριτικο να γινονται τοσες διαμαρτυριες για τη δημοσια, απλα επειδη εκει "τους παιρνει". Η συνδικαλιστικη αντιμετωπιση "μαγκια μας που τα καταφερνουμε και κανουμε το Χ, Ψ, Ω" ως κλαδος, ασχετα με τους ορους εργασιας της υπολοιπης κοινωνιας πρεπει να σταματησει, και να δουμε το πραγμα συνολικα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #16 στις: 24/05/10, 09:19 »
Ρε Xoli, τι σχεση εχει η φθορα της ζωης και αυτα που αναφερεις με ολα τα αλλα; Τα βαζεις ολα δηλαδη στο ιδιο μοιρολατρικο τσουβαλι και αφου η ζωη γενικοτερα ειναι "αδικη", αυτο σημαινει οτι πρεπει να σιωπουμε και για ολες τις αλλες αδικιες; Ναι η ζωη ειναι "αδικη", αυτο δεν σημαινει οτι εμεις δεν μπορουμε να την κανουμε πιο "δικαιη".
Η λογικη λεει οτι οταν αποφασιζεις να κανεις μειωση εξοδων γενικοτερα και οχι του κρατους μονο, ξεκινας να κοβεις απο εκει που υπαρχει σπαταλη, οχι απο εκει που πραγματικα τα χρειαζεσαι. Η χωρα σημερα χρειαζεται αναπτυξη και οχι υφεση για να μπορεσει να ανακαμψει, παρολα αυτα οι κυβερνωντες αντι να περιορισουν τα εξοδα ελεγχοντας το κεφαλαιο μεσω τραπεζων, δημοσιου χρηματος, μεγαλων επιχειρηματιων, εφοπλιστων κτλ που εχουν υπερογκα συσσωρευμενα χρηματικα (και οχι μονο) κερδη, προσπαθουν να κοψουν τις βασικες λειτουργιες του κρατους ασφαλισης, προνοιας ενω ταυτοχρονα βυθιζουν την λαϊκη και εργατικη ταξη σε εναν κοινωνικο-εργατικο-οικονομικο μεσαιωνα και οχι μονο στην Ελλαδα, αλλα σε ολο τον κοσμο οπως βλεπεις, μιας και ειναι φανερο πλεον οτι μιλαμε για συντονισμενο σχεδιο προσπαθειας ανακαμψης του καπιταλισμου εις βαρος των λαϊκων στρωματων. Ουσιαστικα μιλαμε για μια παγκοσμια προσπαθεια να γυρισουμε σε εργασιακες και κοινωνικες σχεσεις τυπου αρχων του 19ου αιωνα, με φεουδαρχες, τσιφλικαδες, αριστοκρατια και προλεταριατο που απλα θα επιζει και θα δουλευει σαν δουλοπαροικος στις επιχειρησεις των αφεντικων, χωρις δικαιωματα, χωρις ασφαλιση, χωρις προνοια, χωρις παιδεια... Θελουν να μας κανουν απλα προβατα που θα μας οδηγουν προς την σφαγη και την μηχανη κυμα του νεοφιλελευθερου "νεου κοσμου" τους.
Και δεν ειναι δυνατον να μου λετε για τα 700€ οτι ειναι αρκετα γι ακαποιον ανειδικευτο νεο κτλ, μιας και ο μεσος ορος βασικου μισθου (ανειδικευτου) στην ΕΕ ειναι περι τα 1200€. Εδω μιλαμε για τα 700 και σε μερικους φαινονται και ψιλο-καλα για καποιον που ξεκιναει, ενω στην πραγματικοτητα βεβαια πλεον μιλαμε για 590€ και ποιος ξερει που θα φτασει...
Με λιγα λογια μας εχουν βαλει κανονικοτατα σε ενα κλιμα τρομοκρατιας, που προκειμενου να μην χασουμε κι αυτα τα ελαχιστα που εχουμε (σχεδον τπτ), δεχομαστε τις οποιες παρεμβασεις στην ζωη μας, για να μην εχουμε "χειροτερα"... Μας εκβιαζουν δηλαδη και εμεις το δεχομαστε, αντι να απαιτησουμε οχι μονο να μην υπαρξουν μειωσεις μισθων και δικαιωματων των εργαζομενων, αλλα αυτα να αυξηθουν ωστε να μπορεσει ο καθε εργαζομενος να εχει τα απαραιτητα για να μπορει να ζει με αξιοπρεπεια.
Μην μπαινετε λοιπον στο τριπακι της δικης τους "πραγματικοτητας", γιατι η δικη τους "πραγματικοτητα" ειναι καπιλαστικης λογιστικης και εχει να κανει μονο με το αν θα συνεχισουν να κερδιζουν οι μεγαλοεπιχειρηματιες, οι εφοπλιστες, τα καρτελ, οι τραπεζες και οι κερδοσκοποι. Αυτοι τους ενδιαφερει να μην χασουν τιποτα με οποιοδηποτε κοστος κι αν υπαρχει για την υπολοιπη κοινωνια...
Εαν δεν καταλαβαινεται το λουκι που μας εχουν βαλει και δεν παλεψετε για τα δικαιωματα σας, τοτε εισαστε αξιοι της μοιρας σας και μαζι με εσας θα παρετε και οσους λιγους αντιστεκονται, γιατι ως γνωστων "η ισχυς εν τη ενωση"...

Δειτε και πως "δυσκολευονται" οι κυβερνωντες να κανουν μειωση εξοδων μεσω των αξοπλισμων: http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CE%BA%CE%BF%CE%BD-%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%AF%CF%84-%C2%AB%CE%B5%CE%AF%CF%80%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%AD%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%B3%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D%CF%82%C2%BB#comments-title

Αλλα βεβαια αυτα ειναι αναγκαια εξοδα, τοσα δις μας δανειζουν Γαλλια και Γερμανια, να μην αγορασουμε τα σαπακια τους να τονωθει η οικονομια τους; Σιγα μωρε, θα κοψουν απο εμας προκειμενου να μην "κινδυνευει" η Ελλας απο τον αδηφαγο Τουρκο (που με εντολη ποιων αραγε λειτουργει και δημιουργει κλιμα εντασης στην περιοχη;)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/05/10, 09:34 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #17 στις: 24/05/10, 13:10 »
Φίλε Adoni δεν έχω χρόνο τώρα για αναλυτική απάντηση. Συμφωνώ σε αρκετά πράγματα από αυτά που λες, απλά θέλω να συνοψίσω το σκεπτικό μου στο εξής.  Τα νούμερα δεν έχουν καμμία αξία. Οι ανάγκες έχουν. Ανέφερα κάποια παραδείγματα για να δείξω ότι οι ανάγκες μπορεί να είναι διαφορετικές κατά περίπτωση. Υπάρχουν άνθρωποι που ακόμα και μετά τις μειώσεις καλύπτουν ή και υπερκαλύπτουν τις ανάγκες τους, αλλά υπάρχουν και άλλοι που αυτά τα 200,300 ή και 500 ευρώ το μήνα που χάσανε , είναι μαχαιριά στη καρδιά του οικογενειακού τους προυπολογισμού. Κόβουνε από τα απαραίτητα για να ανταπεξέλθουνε .


Τέλος ας σταματήσει αυτή η "αγιοποίηση" του ιδιωτικού τομέα και η αντίστοιχη "δαιμονοποίηση" του δημόσιου.
Τα προβλήματα του δημόσιου είναι γνωστά, αλλά το πόσο δουλεύει κάποιος είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα και προσωπικότητας. Είχα πει και παλιότερα, ότι έχω δει ανθρώπους σε ιδιωτικές εταιρείες να λουφάρουν αγρίως και σε δημόσιες να χάνονται από τα σπίτια τους...Φυσικά είναι λιγότεροι οι λουφαδόροι του ιδιωτικού τομέα σε σχέση με τους δημόσιους, αλλά και το τσουβάλιασμα είναι εντελώς άδικο...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #18 στις: 24/05/10, 14:22 »
Ή άνεργος ή σε θέση μαθητείας με μισθό 592   ευρώ τον μήνα μεικτά

Η νέα γενιά στο… απόσπασμα. Το μνημόνιο που υπέγραψε η κυβέρνηση με το   Διεθνές Νομισματικό Ταμείο αλλά και το ασφαλιστικό νομοσχέδιο που   προωθείται προς ψήφιση στη Βουλή, μετατρέπουν σε σύγχρονο ελληνικό δράμα   τη ζωή του σημερινού 25άρη.

Μέσα σε συνθήκες ακραίας λιτότητας που εκτοξεύουν τα ποσοστά ανεργίας   πάνω από το 30% και καθηλώνουν το βασικό μισθό στις τελευταίες θέσεις   της ευρωζώνης, οι νέοι καλούνται:  Ή να παραμείνουν άνεργοι ή να συμβιβαστούν με μια θέση «μαθητείας», η   οποία θα αμείβεται με 592 ευρώ τον μήνα μεικτά.
Να συμβιβαστούν από τώρα με την ιδέα ότι η σύνταξη που θα πάρουν   ύστερα από 35 ή 40 χρόνια εργασίας θα είναι εξαιρετικά χαμηλή.   Ο σημερινός 20άρης ή 25άρης θα είναι ο πρώτος που θα σηκώσει στην πλάτη   του τον νέο τρόπο υπολογισμού της σύνταξης. Αν ως νέος   συμβιβαστεί με μια θέση εργασίας που θα του εξασφαλίζει αποδοχές της   τάξεως των 5.000 ή 6.000 ευρώ τον χρόνο, αν το μόνο που θα βρει στην   αγορά εργασίας θα είναι μια θέση μερικής απασχόλησης, αυτό το… αμάρτημα   θα το πληρώνει ακριβά όταν θα έρθει η ώρα να πάρει τη σύνταξή του που θα   υπολογιστεί με βάση τις αποδοχές σε όλο τον εργασιακό του βίο.
Ποια είναι τα μέτρα που προωθούνται καθ’ υπαγόρευση της   τρόικας και τα οποία ανατρέπουν ριζικά την επαγγελματική ζωή του   σύγχρονου 25άρη;
* Θεσπίζεται μισθός μαθητείας ο οποίος θα αντιστοιχεί στο 80% του   βασικού μισθού που προβλέπει η Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση, δηλαδή   περίπου 592 ευρώ μεικτά. Θα καταβάλλεται για έναν χρόνο. Στην πράξη θα   φανεί:
 
  • Αν αυτό το χρονικό διάστημα θα καταστρατηγείται από τους εργοδότες.
  • Αν θα χαθούν υφιστάμενες θέσεις εργασίας, οι οποίες πληρώνονται με   ολόκληρο βασικό μισθό για να αναπληρωθούν με «μισθούς μαθητείας».
  • Αν θα ληφθούν μέτρα ώστε οι μαθητευόμενοι να παραμείνουν στη θέση   εργασίας τους και μετά τη συμπλήρωση του 12μήνου.
  Ο αναπληρωτής καθηγητής στο Πάντειο Πανεπιστήμιο Γιάννης Κουζής   δηλώνει στην «Οικονομία»: «Μέσα από αυτές τις πρακτικές επιχειρείται η   συνολική υποβάθμιση των αμοιβών. Η έννοια του βασικού μισθού θα   καταστρατηγηθεί στην πράξη. Αυτό συμβαίνει και σήμερα, όμως με τη   θέσπιση του μισθού μαθητείας, αυτό που σήμερα θεωρείται παράνομο, θα   νομιμοποιηθεί». Ο κ. Κουζής υπενθυμίζει ότι αντίστοιχο μέτρο   επιχειρήθηκε να εφαρμοστεί και στη Γαλλία στις αρχές της δεκαετίας του   ‘90. Ωστόσο, η τότε κυβέρνηση της Γαλλίας υποχώρησε υπό το βάρος των   οξύτατων αντιδράσεων, τόσο της νέας γενιάς όσο και των συνδικάτων.
Για όσους πιάσουν δουλειά πρώτη φορά μετά την 1η Ιανουαρίου 2013, για   τον υπολογισμό της σύνταξης θα λαμβάνονται υπόψη οι αποδοχές ολόκληρου   του εργασιακού βίου. Το ίδιο θα συμβεί και για τους νέους οι οποίοι   έχουν πιάσει δουλειά ακόμη και σήμερα. Γι’ αυτούς, η μόνη διαφορά είναι   ότι το σύνολο του εργασιακού βίου θα ληφθεί υπόψη για ένα κομμάτι της   σύνταξης και όχι για το σύνολο (σ.σ.: το κομμάτι αυτό θα αφορά στην   προϋπηρεσία από το 2013 έως το έτος συνταξιοδότησης). Τι σημαίνει αυτό   στην πράξη; Οτι ο νέος θα πληρώνει ακόμη και για την τελευταία   επαγγελματική του ατυχία. Αν απασχοληθεί ως ημιαπασχολούμενος, αν πάρει   τον μισθό μαθητείας, αν δουλέψει με «μαύρα» αυτομάτως, θα «κόβει» και   ένα μέρος από τη σύνταξή του. Τα νούμερα που «βγάζει» ο νέος τρόπος   υπολογισμού της σύνταξης είναι αποκαλυπτικά: Για να πάρει ο σημερινός   νέος σύνταξη πάνω από 1.000 ευρώ πρέπει:
 Οι μέσες συντάξιμες αποδοχές ολόκληρου του εργασιακού του βίου να   ξεπεράσουν τα 1.400 ευρώ.  Να κολλήσουν ένσημα τουλάχιστον 35 ετών μισθωτής εργασίας. Ενδεχόμενη   απασχόληση με «μπλοκάκι» περιορίζει ακόμη περισσότερο το ύψος της   σύνταξης. Ετσι, εργαζόμενος με μέσες συντάξιμες αποδοχές (είναι το ποσό   επί του οποίου υπολογίζεται η σύνταξη) της τάξεως των 1.600 ευρώ, θα   πάρει 1.000 ευρώ σύνταξη μόνο αν εργαστεί για 35 χρόνια. Το ποσό των   1.600 ευρώ μπορεί να φαίνεται επιτεύξιμο για κάποιον που έχει 35 χρόνια   προϋπηρεσίας στην πλάτη του. Τι γίνεται όμως όταν για τον υπολογισμό   αυτού του ποσού θα συνυπολογίζονται και οι μισθοί των 600 και των 700   ευρώ κατά τα πρώτα χρόνια απασχόλησης του νέου;
Ο Σάββας Ρομπόλης, καθηγητής στο Πάντειο Πανεπιστήμιο, εμφανίζεται   εξαιρετικά απαισιόδοξος. Κάνει λόγο για «κραχ» στην αγορά εργασίας,   αποδόμηση του συστήματος κοινωνικής ασφάλισης αλλά και αύξηση της   ανεργίας. Θα απαιτηθούν αρκετά χρόνια για να επανέλθει η ανεργία στην   Ελλάδα στο επίπεδο που βρισκόταν πριν ξεσπάσει η κρίση (7,8%). Δεν   αποκλείεται τέτοια μονοψήφια ποσοστά ανεργίας να τα δούμε μετά το 2018»,   αναφέρει χαρακτηριστικά.
Εκτιμά ότι η Ελλάδα αντιμετωπίζεται ως «πειραματικό εργαστήρι της   Ευρώπης» προκειμένου να δοκιμαστεί ένα νέο ασφαλιστικό σύστημα   (κεφαλαιοποιητικό με λιγότερη χρηματοδότηση από το κράτος και   επικέντρωση στις εισφορές των εργαζομένων και των εργοδοτών και όχι   αναδιανεμητικό, όπως ίσχυε μέχρι σήμερα). Μάλιστα δεν αποκλείει το   ενδεχόμενο αυτές οι στρατηγικές «ευτελισμού της εργασίας, των αμοιβών,   των εργασιακών σχέσεων και της κοινωνικής ασφάλισης, να προκαλέσουν   έντονες κοινωνικές αντιδράσεις της νέας γενιάς, όχι μόνο στην Ελλάδα   αλλά και σε ολόκληρη την Ευρώπη».
 Του Θ. ΤΣΙΡΟΥ

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #19 στις: 24/05/10, 14:48 »
Τέλος εγώ δεν δέχομαι να γυρίσω στο 70 . Αυτή είναι η διαφορά στη σκέψη μας.

Δεν γνωρίζω ποια είναι η διαφορά στην σκέψη μας αλλά γνωρίζω ποια είναι η διαφορά των ενεργειών μας.

Εσύ απλώς "δεν δέχεσαι" να γυρίσεις στο '70 ενώ εγώ προσπαθώ να μην γυρίσω στο '70.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #20 στις: 24/05/10, 15:03 »
Τέλος εγώ δεν δέχομαι να γυρίσω στο 70 . Αυτή είναι η διαφορά στη σκέψη μας.

Δεν γνωρίζω ποια είναι η διαφορά στην σκέψη μας αλλά γνωρίζω ποια είναι η διαφορά των ενεργειών μας.

Εσύ απλώς "δεν δέχεσαι" να γυρίσεις στο '70 ενώ εγώ προσπαθώ να μην γυρίσω στο '70.
Ποιές είναι αυτές οι ενέργειες παππού; Από ποιές ενέργειες διέπονται οι προσπάθειές σου;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #21 στις: 24/05/10, 18:46 »
Γίνε εσύ το αφεντικό στον ιδρώτα σου, λέει ο παππούς συνέχεια.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #22 στις: 24/05/10, 18:56 »
Θα ήθελα να εξηγήσω μερικά πράγματα . Δεν απαξιώνω καθόλου το νέο άνθρωπο που με τη πρώτη του ή μιά από τις πρώτες του δουλειές αμοίβεται με 700 ευρώ. Έχω περάσει από εκείνη την εποχή και τότε με 8 ώρες δουλειάς έπαιρνα 75.000 δραχμές ως βοηθός αποθηκάριου σε γνωστή γαλακτοβιομηχανία. Το καλοκαίρι που είχε πολύ δουλειά λόγω του παγωτού έφτανα γύρω στις 90.000 δραχμές με 12-14 ώρες την ημέρα.


Αυτό που θέλω να καταλάβετε γύρω από το σκεπτικό μου , είναι ότι θεωρώ προπαγάνδα το σύνθημα της γενιάς των 700 ευρώ , γιατί για μένα στόχο έχει να δημιουργήσει ένα ψυχολογικό όριο προς τα κάτω. Και λέω ότι δεν είναι δυνατόν να αποδεχθούμε κάτι τέτοιο, τη στιγμή που μιλάμε για ανθρώπους που έχουν πολλά χρόνια στην εργασία, έχουν οικογένειες και υποχρεώσεις. Από αυτή την άποψη λέω πως τα νούμερα δεν έχουν αξία, αλλά οι ανάγκες.


Ακούμε και βλέπουμε όλοι τις εξελίξεις σε όλη την Ευρώπη. Αφού ακόμα και παραδοσιακές δυνάμεις όπως η Αγγλία είναι στο χείλος του οικονομικού γκρεμού, πρέπει να καταλάβουμε ότι το παιχνίδι πλέον έχει χοντρύνει και ότι δεν πρόκειτε για ακόμα μιά οικονομική κρίση που θα εκτονωθεί με κάποιο τρόπο που θα ορίσουν οι αγορές, αλλά είναι μιά μεθοδευμένη κατάσταση που στόχο έχει να υποδουλώσει τους λαούς όλου του κόσμου. Με λίγα λόγια αυτό που συμβαίνει αυτή τη στιγμή στο κόσμο, δεν σηκώνει συζητήσεις, αλλά αντίσταση.


Λέγοντας αντίσταση δεν λέω να πάρουμε τα όπλα...Πολύ φοβάμαι  ότι κάποια στιγμή , αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση εις βάρος των ανθρώπων, θα μπορούσε κάλλιστα να συμβεί και αυτό. Λέγοντας όμως αντίσταση, εννοώ να μην φάμε τουλάχιστον το παραμύθι που μας σερβίρουν οι κυβερνήσεις και τα ΜΜΕ . 


Μας βάζουν να τρωγόμαστε ο ένας με τον άλλο. Εσύ βγάζεις περισσότερα, άρα είσαι ο εχθρός μου. Μα πάντα δεν συνέβαινε αυτό; Κάποιος έβγαζε περισσότερα και κάποιος λιγότερα. Τώρα θέλουν όλοι να βγάζουν τα ελάχιστα. Τα 700 ευρώ ; Τα 592 ευρώ ; Τα 300 αύριο ; Ποιός ξέρει.


Ο καπιταλισμός που κατηγορεί τον κομμουνισμό , χρησιμοποιεί πλέον κομμουνιστικές μεθόδους. Στην πρώην Σοβ. Ένωση τα πρώτα χρόνια λέγανε , " Είσαι εργάτης ; Θα τρως 1500 θερμίδες την ημέρα". "Είσαι δάσκαλος ; Θα τρως 1000 θερμίδες την ημέρα". "Είσαι γραφέας και κάνεις καθιστική δουλειά;  Θα τρως 500 θερμίδες την ημέρα".


Τώρα λένε. "Είσαι νέος και ανειδίκευτος; 592 Ευρώ" . "Είσαι δημόσιος υπάλληλος; 1000 ευρώ" . "Είσαι ιδιωτικός υπάλληλος; Άντε πνίξου θα πάρω τον πιτσιρικά με την μαθητεία που θα μου κοστίσει 592 ευρώ"....


Νούμερα, νούμερα, νούμερα...Ο άνθρωπος που είναι μέσα σε όλα αυτά; 


Η γενιά των 700 ευρώ. Μας ζαλίσανε τόσα χρόνια στα κανάλια, αλλά ποτέ δεν ζητήσανε τα 700 να γίνουν 
1000...Άλλες ήταν οι εντολές τους βλέπετε...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #23 στις: 24/05/10, 19:11 »
Macmisia.......είναι δυνατόν, να μιλάμε για 700 ευρώ ή σε λίγο για 592 ???? Κοροϊδευόμαστε ?? Για πιάσε έτσι ένα μεγάλο ποσοστό εργαζομένων και πες μου...πόσα τους μένουν τον μήνα τους από το μισθό τους, χωρίς να ξοδέψουνε ευρώ για το σπίτι τους. Και ποιες οι πραγματικές ώρες που δουλεύουν. Άσε που κάποτε υπήρχανε και οι υπερωρίες.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #24 στις: 24/05/10, 20:29 »
Μας βάζουν να τρωγόμαστε ο ένας με τον άλλο. Εσύ βγάζεις περισσότερα, άρα είσαι ο εχθρός μου. Μα πάντα δεν συνέβαινε αυτό; Κάποιος έβγαζε περισσότερα και κάποιος λιγότερα. Τώρα θέλουν όλοι να βγάζουν τα ελάχιστα. Τα 700 ευρώ ; Τα 592 ευρώ ; Τα 300 αύριο ; Ποιός ξέρει.

Μάκη, συγχωρώ πολύ εύκολα, αρκεί όμως να μου ζητήσουν συγγνώμη!

Εσύ δεν ήσουν αυτός που έλεγε στις εκλογές του 2009 ότι όλοι είσαστε απατεώνες? (Δεν βάζω τον εαυτό μου και τους φίλους μου μέσα, διότι είχα δηλώσει από την αρχή ότι εμείς δεν είμαστε). Λοιπόν, ζήτα συγγνώμη και θα σε συγχωρέσω.

Επίσης ζήτα μου συγγνώμη αν είσαι ο "φίλος" μου γιατρός που δεν έκανε εγχείρηση στην μάνα μου αν δεν του έδινα το φακελάκι. Ζήτα μου συγγνώμη αν είσαι ο δάσκαλος του παιδιού μου που δεν το δίδασκε για να τον πάρω για ιδιαίτερα. Ζήτα μου συγγνώμη αν είσαι ο υπάλληλος που μου έβγαλε την πίστη για να προωθήσει την αδειοδότηση της επιχείρησής μου με σκοπό να αναγκαστώ να του τα σκάσω. Ζήτα μου συγγνώμη αν είσαι ο υπάλληλος που μου έβαλε καπέλο στους φόρους μου κατά το κλείσιμο βιβλίων ενώ ήμουν καθόλα τυπικός και νόμιμος. Ζήτα μου συγγνώμη αν ήσουν ο υπάλληλος του νόμου που τα είχε κάνει πλακάκια με τους εμπόρους με αποτέλεσμα να κινδυνεύει το παιδί μου. Ζήτα μου συγγνώμη αν είσαι καθηγητής Πανεπιστημίου που πήρε αυτήν την θέση ανάξια, υποταγμένος στην κοματοκαφρίλα....

Δεν μας βάζει κανείς να τρωγόμαστε με τους άλλους. Οι άλλοι μας έφαγαν όταν είχαν το πάνω χέρι.

Να μου πεις, και τώρα δεν θα έχουν το πάνω χέρι? Ε, προς τα εκεί ενεργώ Μάκη! Να μην έχουν το πάνω χέρι ξεπουλημένα φρικιά, καθίκια, εκπορνευμένοι της πολιτικής και του πνεύματος...


Και αν σε παίρνει, ακολούθησε αυτό που λέει ο Χοληδόχος. Γίνε αφεντικό στον ιδρώτα σου. Άρχισε με τον ΟΣΕ. Θα ξεπουληθεί για ένα κομμάτι ψωμί. Κοντά στα 200 εκατομυριάκια υπολογίζω. Πάρτον πάνω σου. Κάνε αυτό που πρότεινε ο Roufus, αυτοδιαχείρηση επιχειρήσεων!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
12990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
15 Απαντήσεις
10658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
39 Απαντήσεις
17436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
7 Απαντήσεις
4991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
0 Απαντήσεις
1839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 13:45
από Δημήτρης (Gear)
12 Απαντήσεις
7035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
64 Απαντήσεις
22118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/10, 07:08
από gkou
2 Απαντήσεις
5027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 14:41
από themos
8 Απαντήσεις
3900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 15:10
από Makis Van Halen