Αποστολέας Θέμα: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?  (Αναγνώστηκε 105425 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #125 στις: 17/08/06, 23:13 »
Φιλε μου,για να σε διαφωτισω θα σου δωσω ενα παραδειγμα:εστω οτι υπαρχουν δυο αγορακια διδυμα που εχουν το ιδιο ταλεντο και την ιδια διαθεση να μαθουν κιθαρα.Παιζουν κιθαρα πεντε χρονια το καθενα,αλλα το ενα παιδακι ειναι αυτοδιδακτο ενω το αλλο κανει μαθηματα με εναν καλο δασκαλο αυτο το διαστημα.Το παιδακι που κανει μαθηματα θα παιζει 100 φορες καλυτερα!!!!Και ξερεις το γιατι;
1ον Στο δασκαλο θα μαθει τη γλωσσα της μουσικης,να διαβαζει δηλαδη πενταγραμμο.Πρακτικα αυτο χρησιμευει στο οτι θα μαθει να αναγνωριζει τις νοτες πολυ πιο γρηγορα ατην ταστιερα αποτι το αλλο παιδακι.Επιπλεον θα μπορει να επικοινωνει με τους αλλους μουσικους σε ακαδημαικο μουσικα επιπεδο και θα εκτελει οποιοδηποτε μουσικο κομματι πολυ γρηγορα διαβαζοντας την παρτιτουρα του η οποια περιλαμβανει και μουσικες αξιες, σε αντιθεση με τις ταμπλατουρες.
2ον Στο δασκαλο θα μαθει αρμονια-ενορχηστρωση
3ον Στο δασκαλο θα μαθει αυτοσχεδιασμο,με απλα λογια να παιζει σολο χρησιμοποιωντας μινορε,ματζορε,αρμονικες μινορε,μελωδικες μινορε,diminished,augmented,half tone/whole tone κλιμακες πανω στις συγχορδιες των εναρμονισμενων αυτων κλιμακων.
4ον Στο δασκαλο θα μαθει σολφεζ το οποιο βοηθα στο να μπορει να αναγνωριζει μουσικα διαστηματα και γενικοτερα να αναπτυξει μουσικα την ακοη του
ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ:Στο δασκαλο θα μαθει ΜΟΥΣΙΚΗ.
Οποτε εαν θες να μαθεις πραγματικα να παιζεις μουσικη μεσω του οργανου που λεγεται κιθαρα βρες εναν καλο δασκαλο!

ΥΓ:Εχω μια ερωτηση προς ολα αυτα τα σπουδαια ταλεντα που παιζοντας μερικους μηνες θεωρουν οτι παιζουν καλυτερα απο αλλους που παιζουν χρονια και με δασκαλους:Πως το ξερετε οτι παιζετε καλυτερα;Ειναι δικο σας το συμπερασμα αυτο;;

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #126 στις: 17/08/06, 23:55 »
Φιλε μου,για να σε διαφωτισω θα σου δωσω ενα παραδειγμα:εστω οτι υπαρχουν δυο αγορακια διδυμα που εχουν το ιδιο ταλεντο και την ιδια διαθεση να μαθουν κιθαρα.Παιζουν κιθαρα πεντε χρονια το καθενα,αλλα το ενα παιδακι ειναι αυτοδιδακτο ενω το αλλο κανει μαθηματα με εναν καλο δασκαλο αυτο το διαστημα.Το παιδακι που κανει μαθηματα θα παιζει 100 φορες καλυτερα!!!!Και ξερεις το γιατι;
1ον Στο δασκαλο θα μαθει τη γλωσσα της μουσικης,να διαβαζει δηλαδη πενταγραμμο.Πρακτικα αυτο χρησιμευει στο οτι θα μαθει να αναγνωριζει τις νοτες πολυ πιο γρηγορα ατην ταστιερα αποτι το αλλο παιδακι.Επιπλεον θα μπορει να επικοινωνει με τους αλλους μουσικους σε ακαδημαικο μουσικα επιπεδο και θα εκτελει οποιοδηποτε μουσικο κομματι πολυ γρηγορα διαβαζοντας την παρτιτουρα του η οποια περιλαμβανει και μουσικες αξιες, σε αντιθεση με τις ταμπλατουρες.
2ον Στο δασκαλο θα μαθει αρμονια-ενορχηστρωση
3ον Στο δασκαλο θα μαθει αυτοσχεδιασμο,με απλα λογια να παιζει σολο χρησιμοποιωντας μινορε,ματζορε,αρμονικες μινορε,μελωδικες μινορε,diminished,augmented,half tone/whole tone κλιμακες πανω στις συγχορδιες των εναρμονισμενων αυτων κλιμακων.
4ον Στο δασκαλο θα μαθει σολφεζ το οποιο βοηθα στο να μπορει να αναγνωριζει μουσικα διαστηματα και γενικοτερα να αναπτυξει μουσικα την ακοη του
ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ:Στο δασκαλο θα μαθει ΜΟΥΣΙΚΗ.
Οποτε εαν θες να μαθεις πραγματικα να παιζεις μουσικη μεσω του οργανου που λεγεται κιθαρα βρες εναν καλο δασκαλο!

ΥΓ:Εχω μια ερωτηση προς ολα αυτα τα σπουδαια ταλεντα που παιζοντας μερικους μηνες θεωρουν οτι παιζουν καλυτερα απο αλλους που παιζουν χρονια και με δασκαλους:Πως το ξερετε οτι παιζετε καλυτερα;Ειναι δικο σας το συμπερασμα αυτο;;

Το ότι είσαι αυτοδίδακτος δεν αποκλείει το να μελετάς, να μάθεις κλίμακες, αρμονία κλπ. Το μόνο που δεν θα κάνει κάποιος σαν αυτοδιδακτος είναι solfege και dictee. Τα οποία οι περισσότεροι κιθαρίστες στα ωδεία σιχαίνονται με πάθος. Από κεί και πέρα αν έχεις γνώση και όρεξη για μάθηση, είτε σε ωδείο είτε αυτοδίδακτος μπορεί να γίνεις το ίδιο καλός. Απλά, το ωδείο προγραμματίζει καλύτερα τη σειρά με την οποία μαθαίνεις κάποια πράγματα έτσι ώστε όταν τα χρειάζεσαι τα ξέρεις ήδη. Δεν γίνεται πχ να μελετάς κλασσική κιθάρα χωρίς να μπορείς να διαβάσεις παρτιτούρες. Οι συγχορδίες και οι κλίμακες έτσι κιαλλιώς στη θεωρία μπαίνουν στο 3ο έτος τη στιγμή που οι περισσότεροι αυτοδίδακτοι το πρώτο που μαθαίνουν είναι τα ακόρντα...

Υπαρχουν μέθοδοι γραμμένες από καταξιωμένους κιθαρίστες, όπως πχ "Η σχολή της κιθάρας του Emilio Pujol" που αν τις ακολουθήσεις πιστά και έχεις όρεξη για μάθηση μπορείς να γίνεις ένας πολύ καλός κιθαρίστας χωρίς ούτε μια ώρα ωδείου. Προσωπικά προετοιμάζω δυο πιτσιρικάδες για 1η κατωτέρα. Τους ξεκινάω με το Julio Sagreras για τα πρώτα βήματα, μετά σπουδές του Carulli και Carcassi και κατευθείαν στο Pujol. Αλλά και εμένα κάποιος μου τα έδειξε όλα αυτά. Ακόμα και αν δεν έχεις δάσκαλο ή δεν πάς σε ωδείο, χρειάζεσαι κάποιον να σου μιλήσει και να σε κατευθείνει σχετικά με τη μελέτη σου.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Hetfield_o_trelos

  • Επισκέπτης
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #127 στις: 18/08/06, 12:33 »
Το πιο καλό είναι κάποιος να πήγαινει σε δάσκαλο αλλά δε φτάνει μόνο αυτό.Πρέπει αυτά που μαθαίνει να τα εφαρμόζει στην πραξη μόνος του και συνέχεια.Ετσι ώστε το θεωρητικο μέρος της κιθάρας να γίνει αναπόσπαστο μέρος του παιξιματός του.


Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #128 στις: 18/08/06, 22:26 »
Φιλε Gabriel δεν νομιζω οτι διαφωνουμε σε κατι.Εγω δεν ειπα οτι ο αυτοδιδακτος δεν θα μαθει ποτε.Απλα θα μαθει σε πολυ πιο αργους ρυθμους.Επιπλεον εγω δε μιλαω για κλασσικη κιθαρα αλλα για ηλεκτρικη η οποια εχει τεραστιες διαφορες απο την πρωτη σε ολους τους τομεις,απο την εκμαθηση μεχρι την εκτελεση κομματιων και τη συνολικη τεχνοτροπια οπως θα ξερεις.Και ουτε για ωδειο μιλησα αλλα για δασκαλο ιδιαιτερων.Αλλωστε κι εσυ συμφωνεις οτι χρειαζεται καθοδηγηση απο καποιον και ειναι πολυ λογικο:οχι μονο σε θεματα τεχνικης αλλα και σε ολα τα παραπανω που εχω προαναφερει,καθως και επειδη ειναι πολυ πιο ευκολο να σου εξηγει καποιος που ξερει αυτα που γραφει ενα βιβλιο μουσικης παρα να καθεσαι να τα καταλαβεις μονος σου.

Αποσυνδεδεμένος Tuomas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #129 στις: 12/09/06, 00:40 »
Παιζω ακουστικη κιθαρα εδω και 3 μηνες.Βεβαια το παιζω σε εισαγωγικα παντα.Ειμαι εντελως ασχετη απο μεθοδους,τεχνικες και θεωρια ομως απο καποιες ευκολες ταμπλαδουρες εχω καταφερει να βγαλω 2-3 riffs απο Nirvana,Deep Purple και Metallica.Σε 2 μηνες θα παρω και ηλεκτρικη.Αποφασισα να γινω αυτοδιδακτη γιατι δεν εχω οικονομικη ανεση για ωδειο μιας και ειμαι φοιτητρια.
Θα ηθελα να μου πειτε πως πρεπει ακριβως να ξεκινησω την εκμαθηση κιθαρας..πρεπει οπωσδηποτε να μαθω σολφεζ κτλ?
Επισης αν μπορειτε θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο καλο βιβλιο για πολυ αρχαριους στα ελληνικα παντα.
Οσον αφορα το ανοιγμα δαχτυλων εχω βελτιωθει αρκετα απο την πρωτη φορα που δοκιμασα να παιξω οποτε βρισκομαι σε καλο δρομο πιστευω...πρεπει να αγορασω καποιο γυμναστη δαχτυλων η με το παιξιμο θα βελτιωθω?
 
Ευχαριστω εκ των προτερων...
Life sucks and then you die.

Αποσυνδεδεμένος elsar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρες
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #130 στις: 25/10/06, 20:30 »
Αν ήμουν κάτω των 15 ετών θα έλεγα ωδείο δαγκωτό. Το ωδείο είναι σχολείο και οι γονείς που πάνε τα παιδιά τους εκεί ξέρουν πως επενδύουν. Η μουσική είναι σπουδή και τέχνη. Απλά συμβαίνει συχνά να παίρνουμε μια κιθάρα, να παίζουμε 10 ακόρντα και να μας γεμίζει το ίδιο - και δεν υπάρχει τίποτε άσχημο σ'αυτό.

Με εμένα τα πράματα είναι περίεργα. Ξεκίνησα στα 11 με μια πολύ όμορφη κιθαρίστρια να κάνω κλασσική κιθάρα. Σε κάποια φάση κατάλαβα πως ήθελα να βλέπω την δασκάλα και όχι να μάθω κιθάρα. Συνέχισα  αυτοδίδακτος (ροκ και μπλουζ) από βιβλία κιθάρας. Πέρασα στο metal όταν άκουσα το Walls Of Jericho των Helloween. Έμαθα να σολάρω και να είμαι πολύ γρήγορος αλλά βαρέθηκα αφόρητα - και όταν οι Metallica κόψαν τα μαλλιά τους το μέταλ για μένα τελείωσε. Πέρασα στην τζαζ - μια big-band μπάντα με πολλά (20) μουσικά όργανα. Έμαθα αρμονία και σκάλες αλλά με πονέσαν τ'αυτιά μου γρήγορα με τόσο θόρυβο και οι νότες στην τζαζ τρέχαν γρήγορα σαν τα σόλο στο μέταλ. Μπήκα σε ένα ελληνικό συγκρότημα του εξωτερικού και (έκανα πως) έπαιζα μπουζούκι. Ο μαγαζάτορας όμως δεν πλήρωνε και έτσι γιοκ. Μετά άκουσα έναν φοβερό κιθαρίστα, τρελό και παλαβό ονόματι Oscar Bauer (2ος σε εθνικό διαγωνισμό κιθάρας) να παίζει σε ακουστική κιθάρα Leo Kottke. Έκανα μαθήματα fingerstyle μαζί του και κάπου εκεί αποφάσισα πως καλύτερα μόνος. Για να προχωρήσω αναγκάστηκα να γυρίσω στα βασικά - κλασσική κιθάρα & αρμονία και γράφτηκα σε ωδείο στα γεράματα. Τό'χα πάρει ζεστά - ήμουν έτοιμος για κατατακτήριες δεύτερης μέσης, αλλά no money, no honey. Εγώ πήγα εντελώς ανάποδα αλλά το διασκέδασα.

Αποσυνδεδεμένος Tommy_Angelo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #131 στις: 30/03/07, 01:17 »
Επανέρχομαι...

Έκανα κάποια μαθήματα για 2 μήνες Σεπτ-Οκτ και μετά για κάποιους λόγους άφησα και τα μαθήματα και την κιθάρα όσο να ναι.

Τώρα για αρκετό χρονικό διάστημα θα έχω άπλετο χρόνο και απεριόριστη διάθεση,που πάντα την είχα,να συνεχίσω απο κει που σταμάτησα.

Έχω αγοράσει το "Η Κλασική θεωρία της μουσικής" του Γιώργου Διαμαντή και συμπληρωματικά το "Ασκήσεις της θεωρίας της μουσικής"του ίδιου πάλι.

Έχω κατεβάσει αρκετά e-books που στα λένε όλα απο την αρχή και τελευταίο και σημαντικότερο ψάχνω για δάσκαλο σε λογικές τιμές(φοιτητής ειμαι ;)).

Αξίζει πιστεύω να το ξαναπροσπαθήσω αφου το θέλω πολύ.

Εσεις τι λέτε?

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #132 στις: 30/03/07, 01:32 »
Φυσικά και αξίζει και αυτό
ψάχνω για δάσκαλο σε λογικές τιμές(φοιτητής ειμαι ;)).
είναι η καλύτερη λύση. Ξεκίνα!!!

Αποσυνδεδεμένος Tommy_Angelo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #133 στις: 03/04/07, 02:12 »
Εδω και κάποιες μέρες που έχω ξαναπιάσει την κιθάρα μου ειμαι αρκετά ικανοποιημένος απ το πως καταλαβαίνω ορισμένα πράγματα και πως τα εφαρμόζω αλλα έχω το εξής πρόβλημα που λογικά ειναι θέμα εξάσκησης.

Αργώ πολύ οταν σε ενα τραγούδι(μη νομίζετε τίποτα ιδιαίτερο απο τα cd εκμάθησης παίζω ακόμα)πρέπει να αλλάξω χορδή και τάστο.Και έτσι διακόπτεται αναγκαστικά η ροή του τραγουδιού.

Τι να κάνω?θα βελτιωθώ με την εξάσκηση ή θα μείνω έτσι?
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/07, 02:14 από Tommy_Angelo »

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #134 στις: 03/04/07, 15:02 »
Θα βελτιωθείς με τον καιρό,αν επιμείνεις. Και το μεγαλύτερο ταλέντο να είναι κάποιος, αν δεν εξασκηθεί........

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #135 στις: 04/04/07, 15:35 »
Κοιτάξτε πως έχει η δική μου ιστορία..

Παίζω πιάνο από 7 χρονών. Όπως καταλαβαίνετε μπορώ να διαβάζω πολύ καλά παρτιτούρες , και έχω κάποια παιδεία οσον αφορά στη θεωρία και αρμονία. Πριν αρχίσω με την κιθάρα, και αφού είχα βαρεθεί πια σονάτες mozart και bach, δούλευα στο πιάνο δικά μου κομμάτια .Μερικές φορές , μάλιστα , διασκεύαζα γνωστά rock κ metal κομμάτια πάνω στο πιάνο. ώσπου μια μέρα το βαρέθηκα και αυτό και πήρα ηλ.κιθάρα. η κιθάρα αγοράστηκε Δεκέμβριο. Τον επόμενο Φεβρουάριο , και χωρίς ούτε ένα μάθημα , από ωδείο , αλλά μόνο απο τον πατέρα μου που απλώς μου έδειξε κάποια ακορντα και κάποιες ασκήσεις για το αριστερό χέρι μπορώ να παίξω σόλο όπως το The Trooper ή το Fade to black (το πρώτο σχετικά καλά ολόκληρο , το δεύτερο παλεύεται).Τώρα , μετά από 4 μήνες με την κιθάρα δουλεύω το Vivaldi - 4 seasons - summer για ηλεκτρική κιθάρα , έχοντας κάνει 11 μαθήματα σε ωδείο , μετρημένα ένα ένα.

Για να ολοκληρώσω , πιστεύω ότι εαν κάποιος έχει κάποιες βάσεις , (στην δική μου περίπτωση , ειδικά το αριστερό χέρι είναι σε καλή κατάσταση , καθώς δουλέυει με έναν περίπου (πολύ περίπου) ίδια τρόπο και στο πιάνο), και έχει βέβαια την θέληση , χρειάζεται μόνο μια στοιχειώδη παρακολούθηση από κάποιον ειδικό , ωστε να αποφύγει τα λάθη. Έτσι θα μπορεί να διαμορφώσει τον δικό του τρόπο παιξίματος , και να αισθάνεται και αυτοδίδακτος , που και αυτό έχει σημασία. Εάν πάλι δεν έχει ιδέα απο μουσική ασφαλώς και χρειάζεται μαθήματα από ωδείο ή δάσκαλο  , για κάποιο χρονικό διάστημα , πάντα όμως να υπάρχει το περιθώριο απο τον μαθητή να δώσει τη δική του πινελιά στο παίξιμό του.

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
NAKAS
« Απάντηση #136 στις: 11/04/07, 09:53 »
καλημέρα και χρόνια πολλά!
μήπως κάποιος από εσας έχει εμπειρία από το ωδείο του Νάκα?
θα ήθελα μια οσο είναι δυνατον αντικειμενικη αποψη. σκεφτομαι να γραφτω εκει για να συνεχισω την κλασικη κιθαρα.

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #137 στις: 14/07/07, 16:05 »
Αυτοδιδακτος ρε γμτ, και τωρα που γερασα θα παω και σε ωδειο, μιας και καλο το αυτακι αλλα η Jazz θελει και τα θεωρητικα της!! Τεσπα... Viva La Bassa Siempre

Αποσυνδεδεμένος hamilton

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #138 στις: 13/08/07, 01:42 »
Τώρα που αρχίζει σε λίγο η σχολική χρονιά επανέρχομαι στο θέμα. ;D
Σκέφτομαι τα εντατικά μαθήματα κιθάρας του ωδείου "Νακας". Ποια ειναι η γνωμη σας;

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #139 στις: 13/08/07, 02:05 »
Φίλε μου δεν έχω προσωπική πείρα αλλά μόνο που ακούω το όνομα NAKAΣ βγάζω καντήλες....Καλύτερα να προτιμήσεις δάσκαλο...

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #140 στις: 13/08/07, 13:39 »
Πάντως για μπάσο λέει, κάνει μαθήματα ο Κιουρτσόγλου.

Αποσυνδεδεμένος hamilton

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #141 στις: 13/08/07, 18:52 »
Για την Πατρα καμμία γνώμη; Πάντως είναι τουλάχιστον οργανωμένος. Στο site του βλέπεις τι προσφέρει και πόσο χρειάζεται να σπουδάσεις. Τουλάχιστον εδώ στην Πάτρα σε κανένα άλλο ωδείο δεν μπορείς να βρεις πληροφορία από το Internet.
Στην Πάτρα κάνας δάσκαλος σε προσιτή τιμή; Βάλτε ρε παιδια καμμια αγγελία, τσάμπα είναι.

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #142 στις: 25/08/07, 18:47 »
Τώρα που αρχίζει σε λίγο η σχολική χρονιά επανέρχομαι στο θέμα. ;D
Σκέφτομαι τα εντατικά μαθήματα κιθάρας του ωδείου "Νακας". Ποια ειναι η γνωμη σας;


Ο Νακας ειναι πολυ καλο ωδειο με σοβαρο προγραμμα εκμαθησης.. Το προβλημα του ειναι οτι το προγραμμα αυτο ειναι σχεδον απαραβατο.. Μηπως δηλαδη να ψαξεις για καποιο ωδειο στο οποιο ο καθε καθηγητης θα προχωραει το μαθημα αναλογα με τις απαιτησεις του μαθητη κι οχι με τα τετριμενα του ωδειου..

Αποσυνδεδεμένος Louminis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #143 στις: 17/11/07, 20:35 »
Η γνώμη μου είναι πως στο δάσκαλό σαφώς μαθαίνεις πράγματα πιο "χειροπιαστά" αλλά και αυτοδίδακτος δν είναι κ άσχημο.
Προσωπικά εγώ είχα ξεκινήσει το προηγούμενο Νοέμβρη  κλασσική κιθάρα και την σταμάτησα το καλοκαίρι. Το Πάσχα είχα αγοράσει την ηλεκτρική μου και το καλοκαίρι πήρα την πεταλιέρα. Έχω βγάλει αρκετά τραγούδια μεταξύ των οποίων In your face - Children of Bodom, Fear of the Dark, Tears don't fall και άλλα πολλά. Σήμερα έωγαλα το Summer από το four seasons του Vivaldi και όλο το βελτιώνω. όλα αυτά χωρίς να έχω κάνει μάθημα θεωρίας, ούτε ηλεκτρικής κιθάρας. Όμως ασχολούμαι πάρα πολυ γύρω στις 5-6 ώρες την  ημέρα. Υπομονή, χρόνο κ πολύ μεράκι θέλει κατά τη γνώμη μου ;)

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #144 στις: 03/12/07, 20:33 »
    Εγω επιμένω, οτι πρεπει ενας δασκαλος να διδασκει πρωτα απολα ΜΟΥΣΙΚΗ, μετα κιθαρα, πιανο, τσελο, κτλ!
Η μουαικη και ο τροπος "λειτουργιας" της ειναι το πρωταρχικο σταδιο της Σπουδης ενος μαθητη, εγω τουλαχιστον
ετσι διδαχτικα, και εξω, οταν πηγα, ετσι διδασκουν και ετσι, εν τελει, διδασκω και εγω!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #145 στις: 08/12/07, 19:59 »
 Ας δεχτουμε πως καποιος αυτοδιδακτος μουσικος εχει μπολικο ταλεντο και μαθαινει ευκολα να τοποθετει τα δαχτυλα του πανω στην κιθαρα, να βγαζει καθαρες και γρηγορες νοτες και να ξεσηκωνει πολλα κομματια μονο με το αυτι (ποσοι τετοιοι υπαρχουν;).. Οσο καλα και να παιξει κατι, ποτε δε θα συνειδητοποιησει ΤΙ ειναι αυτο που παιζει, ΠΟΥ μπορει να το χρησιμοποιησει και ΤΙ μπορει να κανει παρακατω.. Ισως να παιξει ακομα και Malmsteen πολυ καλα αλλα αυτο δε θα εχει καμια ιδιαιτερη ουσια... Εκει εκριβως μπαινουν οι μουσικες σπουδες και ο (καλος) δασκαλος για ολους τους λογους που προαναφερθησαν..
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #146 στις: 19/12/07, 13:27 »
 Γενικα τα upstrοkes σε powerchords δεν εχουν την ηχητικη ποιοτητα με τα downstrokes. Ο συνδιασμος down/upstrokes σε ενα riff κανει τη "δουλεια". Παντως δοκιμασε να εξασκεισαι πολυ αργα σε αυτους τους συνδιασμους ωστε το δεξι σου χερι να "νιωσει" τη διαφορα. Και για να μην ειμαι εκτος θεματος, αυτη τη συμβουλη μπορει να σου τη δωσει ενας δασκαλος. Ως αυτοδιδακτος ισως να μην το σκεφθεις  :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #147 στις: 20/12/07, 09:42 »
Αυτό που θα ήθελα είναι η σταθερή κίνηση του δεξιού χεριού πάνω - κάτω... Αλλά αυτό δε γίνεται φαντάζομαι... Τόσα πανκ συγκροτήματα πως παίζουν κρατώντας -φαινομενικά τουλάχιστον-την σταθερή εναλλαγή αυτή?
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #148 στις: 20/12/07, 11:57 »
Αυτό που θα ήθελα είναι η σταθερή κίνηση του δεξιού χεριού πάνω - κάτω... Αλλά αυτό δε γίνεται φαντάζομαι... Τόσα πανκ συγκροτήματα πως παίζουν κρατώντας -φαινομενικά τουλάχιστον-την σταθερή εναλλαγή αυτή?
Καλα.. ολοι αυτοι κανουν το ιδιο πραγμα πολλα χρονια. Το εχουν κατακτησει ;) Εσυ που μαλλον εισαι πιο "φρεσκος" στο αθλημα, μελετα αργα και σταθερα και σιγα σιγα θα επιταχυνεις. Αλλα ειμαστε εκτος θεματος εδω.. υπαρχουν πιο σχετικα θεματα που μπορεις να κανεις post η μπορεις να ανοιξεις ενα δικο σου για να σου πουν κι αλλοι τις αποψεις τους. Ουτως η αλλως εγω με το punk δεν εχω καμια σχεση.. μονο γενικες συμβουλες μπορω να σου δωσω :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #149 στις: 20/12/07, 12:10 »
Πως ανοίγεις καινούργιο θέμα?
Respect Existance or Expect Resistance

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
6635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/03, 13:17
από Μιχάλης
28 Απαντήσεις
37150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/07, 07:02
από ogyon21
40 Απαντήσεις
15047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/12, 12:17
από Vaiking
1 Απαντήσεις
2736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/10, 21:23
από edgar_jp ♫
5 Απαντήσεις
3482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 05:59
από LuNaFrEaK
23 Απαντήσεις
7908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/11, 16:45
από jimaras1996
10 Απαντήσεις
8054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/13, 12:23
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
5064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/17, 15:35
από Ioannis Anastassakis
3 Απαντήσεις
4733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/17, 14:45
από mouz
0 Απαντήσεις
546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/22, 18:53
από Ioannis Anastassakis