Αποστολέας Θέμα: Spanish Caravan  (Αναγνώστηκε 15381 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #25 στις: 10/07/02, 20:56 »
Υ.Γ Έχω συζητήσει εδω με πολλούς απο ηλικία 13 ετών (σημερινό παράδειγμα ) και πάνω ,με μεγάλη αγάπη για την κιθάρα και με ενδιαφέρον να γίνουν καλλίτεροι .Μήπως αυτό δεν είναι καλλίτερο για τους νέους σήμερα ,απο τα ναρκωτικά ,την διαφθορά την αδιαφορία και την κακία που κυκλοφορεί γύρω μας ;
Και μόνο γι΄αυτή την προσφορά της kithara,gr χρειάζονται πολλά μπράβο σε όσους βοηθάνε και σε όσους προσφέρουν .Όλα τα άλλα θα βελτιωθούν σιγά-σιγά .
Φιλιά σε όλους

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #26 στις: 10/07/02, 21:08 »
Γιατί ρε Μιχάλη δείχνουμε σνομπισμό, ματαιοδοξία και στενοκεφαλιά;  Eπειδή για κάποιους από εμάς η κιθάρα είναι έρωτας και όχι επάγγελμα ή σκοπός ζωής;  Επειδή παίζουμε λίγα τραγουδάκια με ακόμα πιο λίγα ακόρντα;  Επειδή δεν φιλοδοξούμε να φτάσουμε ποτέ στο επίπεδο του Αl di Meola και του Hendrix ως κιθαρίστες ή στο επίπεδο του Abeniz και του Mozart ως μουσικοί;  Η "κορυφή" των ειδικών ή των επαγγελματιών σε κάθε τομέα είναι πάντα μειοψηφία και δεν επηρρεάζεται αρνητικά από μια πλατιά βάση άσχετων ή ερασιτεχνών.  Το αντίθετο μάλιστα.  

Εγώ προσωπικά δέχομαι κάποια από τα σχόλια που έγιναν από τον Melaggeus και το Μιχάλη.  Το γεγονός όμως παραμένει ότι δεν έγινε καμία σοβαρή και ουσιαστική πρόταση ώστε να βελτιωθεί η "Κιθάρα" και να οδηγηθεί, τόσο το site όσο και τα μέλη του, στην κατεύθυνση που αυτοί οι δύο φίλοι επιθυμούν.  Θα μπορούσαν για παράδειγμα να συνεισφέρουν με τις γνώσεις τους πολύτιμα στοιχεία σε ενότητες όπως η "Θεωρία και Πράξη" ή να προτείνουν κάτι καινούργιο αντί να αναλώνονται σε στείρα κριτική.  Το είπα και στον Μelaggeus:  οι πραγματικοί γνώστες ας δώσουν τις κατευθύνσεις και σε εμάς τους άσχετους, που πιθανόν πράγματι να καρκινοβατούμε μουσικά αντί να βελτιωνόμαστε σαν κιθαρίστες.  Αυτό θα έκανε και την άποψή τους περισσότερο αποδεκτή από τους υπόλοιπους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Fran

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Περπάτησα παρα πολύ...
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #27 στις: 10/07/02, 23:03 »
Δεν θελω να σας κουρασω...αλλωστε απαντησαν εκτενως και ο theoant και ο απολλωνας, και τα ειπαν πολυ καλυτερα απο οτι θα μπορουσα εγω.

Μονο ηθελα να πω στο Μιχαλη, οτι δεν ειδα τιποτα απο οσα περιεγραψα στον υπνο μου. Βλεπω πολυ ωραιοτερα ονειρα αλλωστε.  ;) Ουτε νομισα οτι με 'εβρισε' κανεις, οπως λες. Απλα ετυχε να βρεθω με καποιους ανθρωπους με υπεροπτικο υφος που με ενοχλησε φοβερα. Εκτιμω και σεβομαι τη δουλεια και τις γνωσεις του αλλου, αλλα εχω και την απαιτηση να με σεβεται και ο αλλος. Δεν το ενιωσα αυτο στη συζητηση που αρχισε ο Melaggeus. Ισως να καταλαβα λαθος, ή να ειμαι υπερ-ευαισθητη. Μπορει.

Καλο σας βραδυ.

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 315
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι τρελλοί αυτοί οι Ρωμαίοι............
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #28 στις: 11/07/02, 03:19 »
Michali δεν συνεχίζω την συζήτηση περιορίζομαι να σου πω πως δεν είναι σε σένα που αναφερόμουνα αλλά στον Melaggeus. Έπρεπε να γράψω τελικά σε ποιόν αναφερόμουνα αλλά νόμιζα ήμουν σαφής. Σε ποιό σημείο δηλαδή είδες αναφορά σε σένα; Πρώτα απ' όλα δεν είπες τίποτα εναντίον της kitharas.gr ούτε και είπες μεγάλα λόγια ίσα ίσα είπες πως δεν έχεις μεγάλη σχέση με το όργανο ( Ξαναλέω πως εγώ δεν παίζω καν κιθάρα. Παίζω πλήκτρα και συνήθως παίζω από παρτιτούρες σε βιβλία ) άρα γιατί να σε πω ψώνιο. Ας το αφήσουμε όμως εδώ.
Η Fran είπε την λέξη που γύρευα πάντως. Άλλο η υπερηφάνια και άλλο η υπεροψία Μιχάλη.
Ασ. : Φοβάσαι; Φοβάσαι μερικά θηριάκια;
Όβ. : Ω, δεν είναι τα θηρία. Είναι το κοινό, όλος αυτός ο κόσμος....
Ασ. : Στην αρένα θα σου περάσει το τρακ....

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #29 στις: 15/07/02, 15:51 »

1) Ποιός είπε ότι είναι κακό ένα όργανο να είναι όργανο του...."λαού"?Ποιός είπε ότι το να υπάρχουν παιδιά που παίζουν 2-3 ακόρντα στην κιθάρα υποβαθμίζει το όργανο??Στο πιάνο μπορείς να παίξεις το "φεγγαράκι μου λαμπρό" ή την 9η του Μπετόβεν (μεταξύ μας μπορείς να παίξεις Μπετόβεν στην κιθάρα???) Κάθε όργανο έχει τις δυνατότητες που έχει κ δεν είναι απαραίτητο ό,τι κάνεις να αγγίζει το όριο της τελειότητας για να μην προσβάλλει το όργανο!

2)Ο Χατζιδάκις είχε πει ότι ένα τραγούδι είναι καλό όταν μπορεί να παίζεται με μια κιθάρα κ να μην χάνει από την ουσία κ την αξία του.Εξάλλου ο Χατζιδάκις έγραψε μεγάλη μουσική χωρίς σπουδαία κιθαριστικά κομμάτια.Τα πιο σπουδαία πράγματα είναι απλά σ'αυτόν τον κόσμο.....

3)Αν κατάλαβα καλά θεωρείς ότι μουσική θα πρέπει να παίζει κανείς (πόσο μάλλον να γράφει) αφού έχει περάσει μια 10ετια σε ωδείο κ μόνο αν είναι να παίξει από Χέντριξ κ πάνω.....για σκέψου το ίδιο να συνέβαινε κ στις άλλες τέχνες......τα βιβλία να γράφονται κ να διαβάζονται  μόνο από απόφοιτους φιλολογίας.....δικαίωμα να ζωγραφίζουν να έχουν πλέον μόνο οι απόφοιτοι της σχολής καλών τεχνών του Παρισιού.....για να μην πώ πόσοι ηθοποιοί θα έμεναν άνεργοι!

4)Το site αυτό που κατηγορείς ότι περιέχει ....χαβαλεντζίδικα τραγούδια......φιλοξενεί μεταξύ άλλων Λοϊζο,Χατζιδάκι,Θεοδωράκη κ.α αντιπροσώπους του "παρακμιακού 2ου μισού του 20ου αι"  οπως λες.Εκτός πια κ αν το ότι ο Θεοδωράκης προτίμησε το .....λαϊκό......μπουζούκι τον μειώνει σαν μουσικό (ποιός ξέρει....)

5)Τελειώνοντας έχω μια ερώτηση.....:αφού έθαψες όσους έθαψες Όναρ,Παυλίδη,Αγγελάκα.....όλους του μουσικούς από το 50' κ μετά (να δεις τι σου'χω για μετά....) θα ήθελα να ξέρω αν εσύ θεωρείς τον εαυτό σου έναν από αυτούς που ....τους "επιτρέπεται" να λένε ότι παίζουν κιθιάρα???

   Άλλα κ άλλοι είναι αυτοί που σκοτώνουν την μουσική,τον πολιτισμό κ την κοινωνία.....κ βέβαια όχι μια παρέα που "γρατσουνάει"  3 ακόρντα στη παραλία τραγουδώντας "Το Καλοκαιράκι".....μακάρι όλα τα παιδια του κόσμου να ήταν με μια κιθάρα κ ας την "γρατσούνουσαν" όπως λες...

Extos apo ola ayta den tha eprepe na milaei kaneis i na grafei para mono oi teliofitoi filologias kai as mi ftaso sto epipedo skepsis  ;D
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #30 στις: 15/07/02, 16:22 »
Exo tin entiposi oti gia alli mia fora o anthropinos nous paizei ta dika tou paixnidia
Yparxoun polles gloses omos oles ekfrazonte meso tou stomatos mas,voithia se ayto erxete na dosei kai i ekfrasi tou prosopou mas kai i kinisi ton xerion mas
Oloi oi ypolipoi ixoi gia to mialo mas einai akatanoitoi
Ara lipon i mousiki pernaei kathara sti psixi mas,spania filtrarete apo to mialo mas giati einai asilipti
Kata tin gnomi mou lipon den mporei na theorithei kaneis amousos i mousika apedeytos.Den theoro ton eayto mou mousika pio morfomeno epeidi akouo Ypogeia Reymata apo kapoion pou akouei Keti Garbi
Kai den dexomai  kanena na mou milisei gia tin mousiki apo ti stigmi pou i mousiki agizei ti dikia mou psixi kai taxidevo opos mono ego xero
Oso anafora tora gia to poioi theorounte kitharistes i oxi ,tha akolouthiso tin idia vasi opos kai prin
O kathenas einai enas monadikos kitharista ,ayta pou mporei na vgalei sti kithara den ta vgazei kaneis allos,giati?Giati proerxonte apo tin psixi tou
Na polemate gia tin mousiki alla oxi me tous allous anthropous,me ton idio sas ton eayto :)
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #31 στις: 15/07/02, 16:36 »
Den einai aparaithto pws opoios ekfrazetai vgazei ta eswpsyxa tou ki olas...makari na htan etsi, alla fovamai pws tetoia aythentikothta den einai to synithes...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #32 στις: 15/07/02, 17:41 »
Na kanw mia mikri parathesh... o B.B.King  mas exei dwsei kommatares kai ta solo tou exoun apisteyto feeling... kai aytos omws thewreitai "koulos". mhpws prepei kai aytos na min paizei kithara???
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #33 στις: 16/07/02, 11:07 »
Υπαρχει καποιος μπλουζιστας που ειναι αριστεροχειρας και παιζει με κιθαρα δεξιοχειρα (δηλ. γι'αυτον οι μπασες χορδες ειναι κατω και οι πριμες επανω!) γιατι αυτη βρηκε και ετσι εμαθε. Ενας αλλος (ή ο ιδιος :-\) παιζει τα σολα του με τον αντιχειρα, γιατι οταν μαθαινε δε μπορουσε να παιζει με πενα ή νυχια γιατι εκανε "φασαρια" στο σπιτι. Πρεπει να τους καταδικασουμε κι αυτους και να τους απαγορευσουμε να παιζουν μουσικη; Λιγο δυσκολο γιατι ειναι ηδη ηλικιωμενοι και καταξιωμενοι.

Μιας και ειπατε για BB King, καποτε ειχε πει:
"From my own experience, I would say to all people but maybe to young people especially black, white or whatever color, follow your own feelings and trust them; find out what you want to do and do it and then practice it every day of your life and keep becoming what you are despite any hardships and obstacles you meet".

jagmaster

  • Επισκέπτης
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #34 στις: 16/07/02, 11:17 »
epeidi exasa polla epeisodia kai den mporw na ekferw gnwmi tha ithela na pw mono mia kouventa ston Melaggeus:E AEI STO DIAOLO!
(to sxolio einai eidika afierwmeno stin kritiki tou ston Johny Ramone,kathws kai se olous osous thewroun oti i kitharistiki texni stamataei ston kathe m***ka xordovasanisti).

Αποσυνδεδεμένος Dr^Fritz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • R.I.P. Kurt
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #35 στις: 16/07/02, 12:32 »
file melaggeus prepei na eisai poli stokos :) ;) :D ;D gia na kaneis 12 xronia kithara. An eleges violi i piano tha elega ok, alla kithara??????????????
Long live Rock 'n' Roll !!!

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #36 στις: 20/07/02, 12:17 »
Xordobasanistis??? kala re jag master pou to skefthkes ayto... otan to diabasa lithika sto gelio.... apsogos...

P.S Bill you are right ;D
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Melaggeus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #37 στις: 20/07/02, 21:18 »
Εβρισα κανεναν προσωπικα?Δεν νομιζω.Εσυ Dr^Fritz τι εισαι?Ο εξυπνος?Ειμαι σιγουρος οτι δεν ξερεις ουτε το ντο που ειναι πανω στο πενταγραμμο.Κι εσυ jagmaster εκει που ημουν εισαι κι εκει που παω ουτε που μπορεις να φανταστεις να ερθεις γιατι το μυαλουδακι σου μεχρι το αει στο διαολο παει.Αντε Γεια λοιπον κιθαριστες κι εσεις και τα σπουδαια σας προτυπα και οταν σας στρουγκιαξουν μεσα στη στανη θα σας βρω να μου πειτε κανενα τραγουδακι.Προβατα ελευθερης βοσκης τωρα, προβατα μεσα στο μαντρι αυριο.ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΤΕ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΗΝ ΠΛΗΣΙΑΖΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΣΑΣ ΛΕΕΙ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΟΤΙ ΛΕΤΕ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΗ ΑΠΟ Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΤΕ.Δεν προκειται ποτε να καλαβετε.Καλη επαναδο.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/07/02, 21:18 από Melaggeus »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #38 στις: 20/07/02, 21:46 »
Φίλε Melaggeus, θα ήθελα να σε παραπέμψω στο προηγούμενο μήνυμά μου στη συζήτηση αυτή.  Βλέπω ότι θεώρησες σκόπιμο να απαντήσεις προσωπικά σε δύο υβριστικά σχόλια, αλλά δεν αναφέρθηκες καθόλου στα όσα πολύ καλοπροαίρετα και εντελώς φιλικά είπα εγώ ή κάποιοι άλλοι φίλοι.  Εξακολουθώ να πιστεύω ότι οι απόψεις σου είναι απόλυτες, αλλά πιστεύω επίσης ότι η παρέα της Κιθάρας χρειάζεται άτομα με τις δικές σου γνώσεις, αν φυσικά είσαι διατεθειμένος να δώσεις, με κάποιο τρόπο, τα φώτα σου και σε εμάς.  

Εν αναμονή...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #39 στις: 20/07/02, 21:58 »
Πράγματι είναι κ δική μου εντύπωση ότι οι απαντήσεις σου είναι ...."επιλεγμένες".Ελπίζω πως δεν είναι σκόπιμο αυτό!!!
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #40 στις: 21/07/02, 00:21 »
kala ta leei o filos Melaggeus!
vevaia de diavasa afta pou leei giati einai polla kai kourastika(kai kati ethnikistika pire to mati mou) alla opws mathame kai apo to parelthon gia na einai enantion tou ena olokliro forum mia xara tha ta leei kai na nai kala pou mas anoigei ta matia!! distixws svisame to skandalo KOYKOYGATE enw tha eprepe na to kratisoume gia paradeigmatismo! as elpisoume na min exoume kai to MELAGGEUSGATE...

Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

jagmaster

  • Επισκέπτης
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #41 στις: 21/07/02, 10:17 »
e,fisika asxolithike epilegmena giati me ton apollwn px ti na pei?pali exasa ton autoelegxo mou kai edwsa vasi gia na apantisei o melaggeus.egw apla ekneuristika giati ipotithetai oti enas pou exei akousei tosi poli mousiki kai exei paiksei tosi mousiki einai liiiiigo pio anoiktomualos apo allous(mousika ennow).mono pou opws vlepw iparxoun ekana megalo lathos.omws emena einai i filosofia mou einai auti tou xavale(oso pairnei vevaia,min to sakatepsoume kiolas).kai emena m' aresei pou i ksaderfi mou vasanizei mia kithara,kai o mikros anipsios mou olo koitaei me thaumasmo to ergaleio(to mousiko).gia mena i mousiki einai polla pragmata alla panw ap' ola einai xavales h kalitera psixagwgia.oso gia ta protipa mou esena den sou peftei logos.emena einai o Johny Ramone,esena mporei na einai o ai Fanouris(megali i xari tou.)esena omws mou tin dinei otan kapoios me toses mousikes gnwseis arkeitai se eksipnakistika sxolia.kai panw ap' ola otan milame na voutame ligo tin glwssa sto mualo.giati to lew auto?
i ataka "oi Ramones kai oi Nirana odigisan tin mousiki se auto to xali" einai epipedou nipiagwgeiou.alla den tha katsw kiolas na adeiasw to diko mou kefali gia na gemisw to diko sou.ama eisai maggas ela se epafi me tous admin kai ksestravwse mas.alliws prosw olotaxws gia to www.eimai-kai-g**w-tous-kitharistes.gr mallon tha petixeis kai ton koukou gia na plakwtheite stis disolies...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #42 στις: 21/07/02, 14:43 »
Στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγουμε, φίλε jagmaster.  Εγώ απλά προτίμησα να φανώ πιο διαλλακτικός και να δώσω στον Mellageus την ευκαιρία να αποδείξει ότι δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με τον ΚΟΥΚΟΥ.  Πράγμα το οποίο ακόμα δεν έχει πράξει.  Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ίσως θα είχε σημαντικά πράγματα να συνεισφέρει αν ήθελε.  Αν π.χ. υπήρχε τώρα ένα κομμάτι δικό του στο site, στην ενότητα "Θεωρία και Πράξη", αντίστοιχο με αυτά του Νεκτάριου ή του Σκυλλά, τα μέλη της Κιθάρας θα έβλεπαν αλλιώς τις απόψεις του.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #43 στις: 21/07/02, 15:45 »
Eμείς τι πρέπει να κάνουμε δηλαδή Απόλλωνα? Από την στιγμή που ο ίδιος δεν μπορεί να ελέχγει τα λεγόμενά του είναι δικό του πρόβλημα ....εσύ δεν έχεις καμιά ευθύνη να τον συμβουλέψεις για το πώς θα φερθεί κ πως θα εκφραστεί.Όταν καθόμαστε κ γράφουμε πέντε πράγματα για ένα θέμα σαν κ αυτό χωρίς να τον προσβάλλουμε κ βλέπεις ότι δεν του καίγεται καρφί κ δεν τον αφορά να απαντήσει σε συγκεκριμένες ερωτήσεις ή παρατηρήσεις παρά μόνο να απαντά με ύφος....υπεράνω στα παιδιά που του απαντούν εκνευρισμένα (αλλά όχι πάντα αδικαιολόγητα) το συμπέρασμα είναι ότι το παιδί πάσχει από την γνωστή...ανίατη ασθένια του ....κομπλεξάκισμου!

                    ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/02, 15:48 από kostasd »
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #44 στις: 21/07/02, 19:00 »
Κατ' αρχήν Κώστα, δεν κατάλαβα γιατί απευθύνεις αυτά τα ερωτήματα σε εμένα.  Το γεγονός ότι τα λεγόμενα του Μellageus μου δημιούργησαν κάποιους προβληματισμούς (για δικούς μου λόγους) και η στάση την οποία επέλεξα να τηρήσω απέναντι στο συγκεκριμένο άτομο είναι καθαρά δικό μου θέμα.  Δεύτερον, εγώ πρώτος δεν σχολίασα το ότι ο Mellageus διάλεξε να απαντήσει στα "εκνευρισμένα", όπως λες, μηνύματα και όχι στα πιο εποικοδομητικά;  Ούτε εγώ τον προσέβαλα, όμως δεν πήρα απάντηση σε όσα του πρότεινα.  Τρίτον και τελευταίον, δεν προσπάθησα να δώσω συμβουλές σε κανένα για το πως θα φερθεί ή πως θα μιλήσει.  Είπα απλά τη γνώμη μου, δηλαδή ότι θα μπορούσαν κάποιοι σ' αυτό το site να ωφεληθούν από την όποια προσφορά γνώσεων είναι διατεθειμένος να κάνει ο καθένας.  Το τι ΠΡΕΠΕΙ να κάνει o Mellageus ή εσύ, δεν είναι κάτι με το οποίο προτίθεμαι να ασχοληθώ.  Και τέλος πάντων, το ότι κάποιος "δεν μπορεί να ελέγξει τα λεγόμενά του" δεν είναι δικαιολογία για να χάσουμε όλοι τον έλεγχο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

SKYLLAS

  • Επισκέπτης
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #45 στις: 21/07/02, 20:15 »
Είπε κανενας εδω οτι το κιθάρα θα σε μαθει μουσική ή θα σε κανει βιρτουόζο; δεν νομίζω, Μια παρέα ειμαστε που μας αρεσει η μουσική. Και φυσικα οποιος μπαινει στο κιθαρα δεν συνεπάγεται οτι ξερει μουσική, μπορει να ειναι και μπετατζής, και μπραβο του.
      Ξερετε κατι οταν κατι μας το δινουν απλόχερα και τσαμπά όπως γινεται εδω δεν του δινουμε σημασία, συνηθως το χλευάζουμε. αν ηταν συνδρομητικό τοτε δε θα μιλουσαν γιατι θα πληρωναν. Εχετε την εντυπωση οτι αν παν στο Νακα και αγορασουν και βρουν λάθος θα ζητησουν τα λέφτα τους πίσω;
      Ποσες φορες εχω δωσει 15-25 ευρω για ενα τραγουδι μονο που θελω να το βγάλω και ποση ωρα μετα θελω για να βγαλω το κομματι αυτο. Στεναχωριεμαι ορισμενες φορες οταν δεν βρισκω ορισμενα σπανια κομματια και πρεπει να ψαχνω απο εδω και απο εκεί. και εδω εχουμε ενα κομπλέξ δεν βαζουμε ( δεν στελνουμε) κομματια που θεωρουμε οτι θα μας χαρακτηρισουν μη ποιοτικους. Και εγω το έχω αυτό.
  τελος παντων η αχαριστία είναι κατι που βρισκεται σε πλεονασμα σε πολλους. καλο θα ηταν να λεγαμε λιγοτερα και να κανουμε περισσοτερα ειδικα σε αυτα που εμεις θεωρουμε οτι θα μπορουσαμε να προσφερουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/02, 20:17 από SKYLLAS »

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #46 στις: 21/07/02, 22:18 »
Παράθεση
 Εγώ απλά προτίμησα να φανώ πιο διαλλακτικός και να δώσω στον Mellageus την ευκαιρία να αποδείξει ότι δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με τον ΚΟΥΚΟΥ.  Πράγμα το οποίο ακόμα δεν έχει πράξει.  Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ίσως θα είχε σημαντικά πράγματα να συνεισφέρει αν ήθελε.


Mάλλον με παρεξήγησες Απόλλωνα......Το μονο που είπα κ στο οποίο απευθυνόμουνα σε σένα είναι ότι ενώ έδειξες καλή διάθεση κ εσύ κ άλλοι το παιδί απέδειξε ότι δεν ενδιαφέρεται για κάτι παραπάνω από το να τα βάλει με όλους κ με όλα κ μάλιστα με τον τρόπο που θέλει αυτός.Τέλος πάντων....αρκετά ασχολήθηκα με το θέμα κ είναι η τελευταία απάντηση που στέλνω σ'αυτό το topicΝα'στε καλά!
How I wish you where here......

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/14, 21:37
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
3912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/19, 18:46
από paokz