Αποστολέας Θέμα: πυρκαγιές  (Αναγνώστηκε 5812 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
πυρκαγιές
« στις: 24/07/18, 17:24 »
εδω μπορουμε να εκφράζουμε την λύπη μας και τις σκέψεις μας για αυτό που συνέβη.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: πυρκαγιές
« Απάντηση #1 στις: 24/07/18, 22:04 »
στερέψανε τα δάκρυα,


δεν αντέχω άλλο πόνο,,




βλέπω την τηλεόραση και νομίζω ότι βλέπω ταινία, δεν υπάρχουν λέξεις να εκφραστώ 
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος ΠΟΙΟΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 642
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: πυρκαγιές
« Απάντηση #2 στις: 24/07/18, 23:22 »
που ΞΑΝΑσυνεβη........απυθμενη λυπη οργη και φοβο  γιατι αυριο μπορει να ειναι ο γειτωνας μου η ο φιλος μου η εγω...οργη για ολλα αυτα τα ανθρωπακια με τα αξιωματα και φοβο γιατι ειναι ξεκαθαρο οτι ειμαστε μια ανοχυρωτη χωρα...και λυπη για το προφανες
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΘΥΜHΘΩ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ




Ερασιτεχνικα

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: πυρκαγιές
« Απάντηση #3 στις: 25/07/18, 10:03 »
είμαι πεπεισμένος οτι πρέπει να ξεχάσουμε ότι ξέρουμε, να γυρίσουμε στα πολύ βασικά και να κάνουμε μια νέα αρχή.

Και δεν νομίζω οτι φταίει πάντα η πολιτεία, το κακό δημόσιο, οι άλλοι κτλ κτλ κτλ. Η εικόνα του audi TT στην δεξιά λωρίδα να εμποδίζει τα πυροσβεστικά τα λέει όλα.

Και κάτι άλλο, έχουμε θέμα με πλυμήρες, με σεισμούς και πυρκαγιές. Θα πρέπει να υπάρχει συνολική στρατηγική και γραμμένο πρόγραμμα για το τι πρέπει να κάνει ο καθένας μας σε οποιαδήποτε κατάσταση και αν βρίσκεται στην φάση του φυσικού φαινομένου, ώστε να βελτιστοποιηθούν οι πιθανότητες επιβίωσης και ελαχιστοποίησης της ζημιάς. Πρέπει να υπάρχουν σειρήνες, πρέπει να κάνουμε ασκήσεις, να έχουμε ετοιμότητα. Να υπάρχει κωδικοποίηση, κοινή κατανόηση, εκπαίδευση. Θα πρέπει να τονωθεί η συλλογικότητα και η ομαδικότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/07/18, 10:05 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: πυρκαγιές
« Απάντηση #4 στις: 29/07/18, 21:51 »
πλημμυρες .......
μόλις τώρα ξεμπερδέψαμε με τις .... δουλιές.....
το κράτος ότι ναναι, ίσως το χειρότερο σε μια τεράστια ακτίνα 1000αδων χιλιομέτρων.... απίστευτο......
αλλά αυτοί είμαστε... goes with the package που λένε και τα σαξόνια....
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/18, 22:23 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: πυρκαγιές
« Απάντηση #5 στις: 29/07/18, 22:11 »
Πολλοι παραβλέπουμε τον δικο μας ρολο. Η Ελλαδα ειμαστε εμεις οι ιδιοι, ουτε ο απέναντι ουτε οι κυβερνησεις μας μοναχα.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: πυρκαγιές
« Απάντηση #6 στις: 29/07/18, 22:17 »
Πολλοι παραβλέπουμε τον δικο μας ρολο. Η Ελλαδα ειμαστε εμεις οι ιδιοι, ουτε ο απέναντι ουτε οι κυβερνησεις μας μοναχα.
εννοείται και το γραφω στην τελευταία γραμμή....

οσο για τον δικό μας ρόλο, να τον δώ γραμμένο κάπου και την επόμενη φορά θα εκτελέσω όλες τις εντολές κατα γράμμα...
αλλά πρεπει πρώτα να βρείς κάποιον που ξέρει και θέλει να κρατήσει μολύβι και χαρτί...


ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ Γιώργο, ΔΙΚΗ ΜΑΣ υποχρέωση ειναι και να ΒΕΛΤΙΩΝΟΜΑΣΤΕ, να ΒΛΕΠΟΥΜΕ και να ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ, απο αυτούς ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ, και έχουν ίσες οι ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ οικονομικες δυνατότητες απο μας.....
έτσι? ???
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΜΑΣ........

γιατι αν συνεχίσουμε με το στυλάκι να συγκρινόμαστε με σουηδογερμανογαλλοαγγλίες νομίζω θα την χάσουμε πάλι την μπαλίτσα...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/18, 22:19 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: πυρκαγιές
« Απάντηση #7 στις: 29/07/18, 22:25 »
Αχιλλεα τι σημειωσεις να κρατησεις; Δεν χρειαζόμαστε υποδειξεις για τα αυτονόητα. Να αντιδρουμε στην παρανομία, να παιρνουμε θεση απεναντι στην αδιαφορία, να μην κοιταμε αλλου σηκώνοντας τους ωμους στην βρωμια. Δυστυχώς μας εχει εντυπωθεί πως ολα ειναι ματαια και πως δεν θα αλλαξει τιποτα, αλλα μια προσπάθεια αρκει. Ετούτη η γενιά ειναι και η τελευταία μας ελπίδα, μετα δεν υπαρχει επιστροφη.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: πυρκαγιές
« Απάντηση #8 στις: 30/07/18, 03:42 »
κριμα τα παιδακια κσι ολους οσοτς εχασαν τη ζωη τους...ηταν αδικο αυτο που εγινε...ευχομαι να βαλουμε επιτελους μυαλο και να οργανωθουμε ωστε να μη θρηνησουμε αλλα θυματα...εστω και τωρα
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: πυρκαγιές
« Απάντηση #9 στις: 30/07/18, 07:11 »
Αχιλλεα τι σημειωσεις να κρατησεις; Δεν χρειαζόμαστε υποδειξεις για τα αυτονόητα. Να αντιδρουμε στην παρανομία, να παιρνουμε θεση απεναντι στην αδιαφορία, να μην κοιταμε αλλου σηκώνοντας τους ωμους στην βρωμια. Δυστυχώς μας εχει εντυπωθεί πως ολα ειναι ματαια και πως δεν θα αλλαξει τιποτα, αλλα μια προσπάθεια αρκει. Ετούτη η γενιά ειναι και η τελευταία μας ελπίδα, μετα δεν υπαρχει επιστροφη.
δηλ ο κεντρικός σχεδιασμός και οι οδηγίες για το τι πρέπει να κάνει κανείς, πριν, κατα τον σχεδιασμό, κατα την προβλεψη, κατα την διάρκεια , και τέλος μετά απο την καταστροφή είναι κάτι το αυτονόητο?
Το κράτος είναι κατακερματισμένο σε υπηρεσιούλες που δεν ξέρει η αριστερή τι ποιεί η δεξιά. Αυτό ονομάζεται αδυναμία για κλιμάκωση και αύξηση.
Και κάτι άλλο, οι πόλεις, και όχι μόνο η αθήνα (η οποία αποτελεί παγκόσμιο φαινόμενο-πρότυπο αναρχίας και τυχαιότητας) έχουν γιγαντωθεί, δεν αντέχουν.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: πυρκαγιές
« Απάντηση #10 στις: 30/07/18, 07:16 »
Καταλαβα. Ατομικα δεν φερουμε καμμια ευθυνη-το μπουρδελο το κρατος, εμεις ας καθισουμε με τα χερια σταυρωμενα. ΟΥΤΕ ατομικη βομβα δε μας συνεφερει.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: πυρκαγιές
« Απάντηση #11 στις: 30/07/18, 07:18 »
κριμα τα παιδακια κσι ολους οσοτς εχασαν τη ζωη τους...ηταν αδικο αυτο που εγινε...ευχομαι να βαλουμε επιτελους μυαλο και να οργανωθουμε ωστε να μη θρηνησουμε αλλα θυματα...εστω και τωρα
για να βάλεις μυαλό χρειάζεται φώτιση, και επιστροφή στα βασικά. Οσο είμαστε ντυμένοι με τις ψευτο-αρχαίες χλαμύδες και πάιζουμε τον ρόλο του "democrat" που μας έβαλαν να παίζουμε θα είμαστε στα ίδια και στα ίδια. Χρειάζονται γενναίες αποφάσεις, και μαζικές εθνικές εμπειρίες τις οποίες δεν έχουμε, και δεν θα μας αφήσουν να αποκτήσουμε, γιατί προφανώς δεν μας θέλουν ανεξάρτητους αλλά μικρά και αδύναμα αρχαια-δημοκρατικά ποντικάκια, σαν αυτά που έβγαζα χθές απο ους υπονομους της αποχέτευσης... εμμμμ συγνώμη απο τα κανάλια ομβρίων υδάτων του δήμου, η αποχέτευση ανήκει στην ΕΥΔΑΠ.... ενώ την άντληση υδάτων την κάνει η .... πυροσβεστική.....χθες το βράδυ, περίπου με 8 ώρες καθυσττέρηση (12 η ώρα το βράδυ), ήρθε η πολυπόθητη βοήθεια αλλά πλέον είτε είχαμε κάνει την δουλιά μόνοι μας, είτε είχε έρθει ... λάθος υπηρεσία....

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: πυρκαγιές
« Απάντηση #12 στις: 30/07/18, 07:21 »
Καταλαβα. Ατομικα δεν φερουμε καμμια ευθυνη-το μπουρδελο το κρατος, εμεις ας καθισουμε με τα χερια σταυρωμενα. ΟΥΤΕ ατομικη βομβα δε μας συνεφερει.
βεβαίως και φέρουμε ευθύνη, ποιός είπε το αντίθετο? απλά δεν μπορείς μια ζωή να βασίζεσαι στοn τυχαίο εθελοντισμό της στιγμής και τον προσωπικό πατριωτισμό μιας μειοψηφίας ή πλειοψηφίας, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ και ΟΡΓΑΝΩΣΗ και ΔΟΥΛΙΑ.
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ, ΟΣΟ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ.
απλή ερωτησούλα για να μην το κουραζουμε ...


αντε και ήρθε η πλημμύρα.....
το 1/3 λέει να αντιμετωπιστεί με αντλίες (οκ σε λίγο πέφτει το ρεύμα)
το αλλο 1/3 με άμεσο καθαρισμό των δημοτικών φρεατίωντο αλλο 1/3 με καθαρισμό της αποχέτευσης

την στιγμή που μπαζουν νερό τα σπίτια τι κάνεις???
που έχεις παρανομήσει???που ΔΕΝ έχεις κάνει το αυτονόητο και ποιό είναι αυτό?
όποιος έχει πάρει μέρος ή και σχεδιάσει μεγάλες επιχειρήσεις γνωρίζει ...
το ότι είμαστε άναρχος λαός, ο πιο άναρχος και απείθαρχος με διαφορά, αυτό είναι γνωστό, αλλά θα πρέπει η βελτίωση να γίνει και απο τις 2 πλευρές, λίγο ο λαουτζίκος λίγο η κεντρική οργάνωση.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/07/18, 07:28 από panixgr »