Αποστολέας Θέμα: Αναβάθμιση Tele Classic Vibe 50's  (Αναγνώστηκε 2324 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Αναβάθμιση Tele Classic Vibe 50's
« στις: 24/08/22, 15:31 »
Σκέφτομαι να αναβαθμίσω την εν θέματι κυρία, μαγνήτες και γέφυρα.
Νομίζω ότι έχουμε αρκετούς κατόχους εδώ. Έχει τύχει να αναβαθμίσει κανείς το συγκεκριμένο όργανο; Τι επέλεξε και με τι αποτέλεσμα;
Υπόψη ότι θέλω να διατηρήσω τον vintage χαρακτήρα του οργάνου τόσο οπτικά όσο και ηχητικά και δε θέλω να κάνω
την παραμικρή τροποποίηση (πχ νέες τρύπες για γέφυρα κτλ).

Καμιά ιδέα;
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/22, 02:48 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση Tele Classic Vibe 50's
« Απάντηση #1 στις: 25/08/22, 11:41 »
Κατ' αρχήν, πιστεύω ότι γενικά πριν κάνεις μια αναβάθμιση θα πρέπει να σκεφτείς ποιό είναι το πρόβλημα με την κιθάρα σου και τι θέλεις να πετύχεις.

Έχω μια Classic Vibe Custom '60s Telecaster και νομίζω ότι είναι ένα πολύ καλό όργανο για τα λεφτά του. Η δική μου είναι μοντέλο του 2010, κατασκευασμένη στην Κίνα. Τα τελευταία 3 χρόνια οι Classic Vibe φτιάχνονται στην Ινδονησία. Απ' ό,τι διαβάζω στα κιθαριστικά fora συνεχίζουν να είναι καλές κιθάρες, αλλά ίσως όχι τόσο καλές όσο οι Κινέζικες.

Επί του θέματος, οι αναβαθμίσεις που έκανα εγώ ήταν οι εξής:

1. Kοκκάλινο nut. Πολύ εύκολη και ανέξοδη τροποποίηση που βελτιώνει τον ήχο και τη σταθερότητα του κουρδίσματος.

2. Αντικατάσταση των saddles με Wilkinson που επιτρέπουν καλύτερο intonation, λύνοντας έτσι το εγγενές πρόβλημα που έχουν σε αυτόν τον τομέα οι telecaster με 3 saddles.

3. Αναβάθμιση του επιλογέα με 4-θέσιο. Εκτός από τις τρεις κλασσικoύς ήχους μιας telecaster, έχεις και τους δύο μαγνήτες σε σειρά, επιλογή που σού δίνει έναν ήχο πιο κοντά σε humbucker. Πολύ χρήσιμη (για μένα) τροποποίηση που δεν αλλάζει την εμφάνιση της κιθάρας και είναι εύκολο να γίνει ή να αντιστραφεί αν το θελήσεις.

Κατά τη γνώμη μου οι μαγνήτες είναι αρκετά καλοί (τουλάχιστον στα Κινέζικα μοντέλα, δεν ξέρω για τους τωρινούς) και δεν χρειάζονται οπωσδήποτε αναβάθμιση. Δεν είχα πρόβλημα και με τα κλειδιά, που φαίνεται να κρατάνε το κούρδισμα αρκετά καλά. Κάποια στιγμή ίσως να αναβαθμίσω τα υπόλοιπα ηλεκτρικά (ποτενσιόμετρα, πυκνωτές, καλωδίωση), αλλά μέχρι στιγμής δεν μού έχουν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση Tele Classic Vibe 50's
« Απάντηση #2 στις: 25/08/22, 20:56 »
@Απόλλων Πολύ εύστοχες παρατηρήσεις, ευχαριστώ!

Η κιθάρα είναι κινέζικη (πριν την μετακόμιση της παραγωγής στην Ινδονησία). Έχει δηλαδή τον neck μαγνήτη βιδωμένο στο σώμα, brass saddles και το λογότυπο πριν το string tree.

Τι πρόβλημα θέλω να λύσω... Κανένα! Η κιθάρα παίζει μια χαρά. Ο εχθρός του καλού όμως είναι το καλύτερο!
 
Θεωρητικά οι μαγνήτες της είναι οι Tonerider ή κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο. Είναι στιγμές ωστόσο που νομίζω ότι θα ήθελα κάτι παραπάνω από αυτούς... περισσότερη ζωντάνια, χαρακτήρα. Βλέπω διάφορα βίντεο με εξεζητημένα σετ (Lolar, Bare Knuckle κτλ) αλλά δεν είμαι βέβαιος αν η όποια αναβάθμιση θα κάνει την κιθάρα να ακούγεται έτσι κι αν αξίζει να δώσω το υψηλό σχετικά τίμημα. Πιο λογική οικονομικά λύση είναι οι Fender Nocaster, επίσης υποψήφιοι αντικαταστάτες. Μιλάμε για vintage σετ πάντοτε...

Το mod με τους μαγνήτες σε σειρά το σκεφτόμουν με push/pull, νομίζω πως γίνεται.

Το nut θα το αλλάξω κάποια στιγμή, μιας και από δικό μου λάθος «πειράχτηκε» λίγο το αυλάκι την λεπτής e, όμως δεν είναι κάτι που επείγει, η κιθάρα δεν ξεκουρδίζεται έτσι κι αλλιώς.

Τη γέφυρα σκέφτομαι να την αλλάξω διότι η ανάλογη αλλαγή που έκανα στην Cort LP style που έχω είχε εντυπωσιακά αποτελέσματα παρ' όλο που η αναγκάστηκα να κρατήσω τα παλιά studs bushings (οι τρύπες στο ξύλο είναι ελαφρά μεγαλύτερες από τα νέα κι έπρεπε να γεμίσω το κενό κάπως, πράγμα που βαρέθηκα να κάνω). Έβαλα μια Gotoh. Οπότε σκέφτομαι να βάλω μια Gotoh (με In tune saddles που όπως και της Wilkinson λύνουν το πρόβλημα του intonation). Θα προτιμούσα την Fender Vintage, αλλά από τη μια δεν βρίσκω specs για να είμαι σίγουρος ότι ταιριάζει ακριβώς κι από την άλλη με χαλάει ο έλλειψη εγκοπών στα μπρούτζινα «βαρελάκια». 

Τα ηλεκτρικά της δεν είναι φρικτά, έχω δει κάτι βίντεο με ινδονησιακές που έχουν πολύ κακές κολλήσεις. Έχει Alpha pots και διακόπτη. Αν ποτέ αρχίσουν τα χράτσα χρούτσα θα αντικατασταθούν με CTS και θα γίνει το mod. Προς το παρόν είναι ΟΚ.

Οπότε έχουμε ένα budget ~50 για γέφυρα και ~150 αν πάω σε κάτι όπως οι Nocaster ή ~250 αν πάω σε κάτι πιο ακραίο όπως Lolar, Brare Knuckle ή αντίστοιχα. Σύνολο από 50% έως 80% της αξίας της κιθάρας. Δεν είμαι σίγουρος αν το αποτέλεσμα θα με δικαιώσει όμως...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/22, 14:06 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση Tele Classic Vibe 50's
« Απάντηση #3 στις: 25/08/22, 21:39 »
Δεν έχω τελε, όμως οι EMG T-52 μου ακούγονται σαν αναβάθμιση σε μαγνήτες & ηλεκτρικά/ διακόπτη (noiseless, solderless, vintage 1952 T-style alnico, , made in USA) :


https://www.emgpickups.com/t-52-system.html

https://www.thomann.de/gr/emg_t_52_system_bk.htm

https://m.youtube.com/watch?v=dv6fSGVYzmY
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση Tele Classic Vibe 50's
« Απάντηση #4 στις: 26/08/22, 14:05 »
@Kosthrash Ενδιαφέρον, αν και θα προτιμούσα κάτι πιο παραδοσιακό (βλέπω ότι έχει μπαταρία κτλ το συγκεκριμένο σετ). Ευχαριστώ πάντως για την πρόταση.

Στο μεταξύ άφησα τις τεμπελιές, μπήκα σε mood μαστορικό και τακτοποίησα τη γέφυρα στην LP στερεώνοντας τα νέα bushings με 3-4 φύλλα από κουτί αναψυκτικού, κομμένα στο κατάλληλο μήκος και πλάτος ώστε να ντύνουν το εσωτερικό της τρύπας. Ένας μάστορας πρότεινε καπλαμά αλλά βρήκα πιο εύκολη τη λύση με το αλουμίνιο. Η LP φυσάει (και σ' αυτήν προβληματίζομαι αν θα άξιζε να βάλω ένα σετ JB/Jazz)!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση Tele Classic Vibe 50's
« Απάντηση #5 στις: 27/08/22, 03:29 »
Τι πρόβλημα θέλω να λύσω... Κανένα! Η κιθάρα παίζει μια χαρά. Ο εχθρός του καλού όμως είναι το καλύτερο!

Aυτό ακριβώς είναι το ζήτημα. Οποιαδήποτε κιθάρα μπορεί να βελτιωθεί με κάποιες μετατροπές, ειδικά μια κιθάρα αυτής της κατηγορίας. Το ερώτημα είναι ποιές μετατροπές αξίζουν τον κόπο σε μια σχετικά φτηνή κιθάρα, βελτιώνοντας κάποια παράμετρο (ήχο, ευελιξία, playability, σταθερότητα κουρδίσματος) που είναι σημαντική για σένα χωρίς να ξοδέψεις περισσότερα απ' όσο σού στοίχισε η κιθάρα. Kαι αυτό που είναι καλύτερο για μένα, μπορεί να μην είναι απαραίτητα καλύτερο για σένα. Γι αυτό θεωρώ ότι πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις, ώστε να κάνεις τις κατάλληλες αναβαθμίσεις.
 
Παράθεση
Θεωρητικά οι μαγνήτες της είναι οι Tonerider ή κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο. Είναι στιγμές ωστόσο που νομίζω ότι θα ήθελα κάτι παραπάνω από αυτούς... περισσότερη ζωντάνια, χαρακτήρα. Βλέπω διάφορα βίντεο με εξεζητημένα σετ (Lolar, Bare Knuckle κτλ) αλλά δεν είμαι βέβαιος αν η όποια αναβάθμιση θα κάνει την κιθάρα να ακούγεται έτσι κι αν αξίζει να δώσω το υψηλό σχετικά τίμημα. Πιο λογική οικονομικά λύση είναι οι Fender Nocaster, επίσης υποψήφιοι αντικαταστάτες. Μιλάμε για vintage σετ πάντοτε...

Έτσι είναι. Οι μαγνήτες ήταν ακριβώς ίδιοι με τους Τonerider. Ακόμα και οι κωδικοί που αναγράφονταν στο πίσω μέρος, παρέπεμπαν εμφανώς στους κωδικούς των αντίστοιχων μοντέλων Tonerider.

Παράθεση
Το mod με τους μαγνήτες σε σειρά το σκεφτόμουν με push/pull, νομίζω πως γίνεται.

Φυσικά και γίνεται. Ό,τι σε βολεύει περισσότερο.

Παράθεση
Το nut θα το αλλάξω κάποια στιγμή, μιας και από δικό μου λάθος «πειράχτηκε» λίγο το αυλάκι την λεπτής e, όμως δεν είναι κάτι που επείγει, η κιθάρα δεν ξεκουρδίζεται έτσι κι αλλιώς.

Σε αυτή την περίπτωση, εγώ θα σού έλεγα να το αλλάξεις. Δεν είναι δύσκολη παρέμβαση, δεν θα σού κοστίσει πολύ και αξίζει τον κόπο.

Παράθεση
Τη γέφυρα σκέφτομαι να την αλλάξω διότι η ανάλογη αλλαγή που έκανα στην Cort LP style που έχω είχε εντυπωσιακά αποτελέσματα παρ' όλο που η αναγκάστηκα να κρατήσω τα παλιά studs bushings (οι τρύπες στο ξύλο είναι ελαφρά μεγαλύτερες από τα νέα κι έπρεπε να γεμίσω το κενό κάπως, πράγμα που βαρέθηκα να κάνω). Έβαλα μια Gotoh. Οπότε σκέφτομαι να βάλω μια Gotoh (με In tune saddles που όπως και της Wilkinson λύνουν το πρόβλημα του intonation). Θα προτιμούσα την Fender Vintage, αλλά από τη μια δεν βρίσκω specs για να είμαι σίγουρος ότι ταιριάζει ακριβώς κι από την άλλη με χαλάει ο έλλειψη εγκοπών στα μπρούτζινα «βαρελάκια».

Προσωπικά δεν θα θεωρούσα σημαντική τη διαφορά που θα κάνει μια καινούργια γέφυρα στον ήχο της κιθάρα σου, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δοκιμάσει για να έχω ιδία γνώμη. Πάντως σε μια Squier Classic Vibe Strat που είχα στο παρελθόν, είχα αλλάξει τη γέφυρα και το tremolo block με ατσάλινο πιο χοντρό και δεν μπορώ να πω ότι είδα διαφορά στον ήχο.

Παράθεση
Οπότε έχουμε ένα budget ~50 για γέφυρα και ~150 αν πάω σε κάτι όπως οι Nocaster ή ~250 αν πάω σε κάτι πιο ακραίο όπως Lolar, Brare Knuckle ή αντίστοιχα. Σύνολο από 50% έως 80% της αξίας της κιθάρας. Δεν είμαι σίγουρος αν το αποτέλεσμα θα με δικαιώσει όμως...

Προκειμένου για Lollar ή Bareknuckle, νομίζω ότι τα 250 Ευρώ θα τα δώσεις σίγουρα, αν όχι παραπάνω. Πάντως οι Tonerider, αν και φτηνοί, είναι αvτικειμενικά πολύ καλοί μαγνήτες και συγκρίσιμοι και ακριβότερους. Οπότε ίσως να μη δεις την εντυπωσιακή διαφορά που ίσως περιμένεις από μια αλλαγή μαγνητών.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση Tele Classic Vibe 50's
« Απάντηση #6 στις: 28/08/22, 19:56 »
Aυτό ακριβώς είναι το ζήτημα. Οποιαδήποτε κιθάρα μπορεί να βελτιωθεί με κάποιες μετατροπές, ειδικά μια κιθάρα αυτής της κατηγορίας. Το ερώτημα είναι ποιές μετατροπές αξίζουν τον κόπο σε μια σχετικά φτηνή κιθάρα, βελτιώνοντας κάποια παράμετρο (ήχο, ευελιξία, playability, σταθερότητα κουρδίσματος) που είναι σημαντική για σένα χωρίς να ξοδέψεις περισσότερα απ' όσο σού στοίχισε η κιθάρα. Kαι αυτό που είναι καλύτερο για μένα, μπορεί να μην είναι απαραίτητα καλύτερο για σένα. Γι αυτό θεωρώ ότι πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις, ώστε να κάνεις τις κατάλληλες αναβαθμίσεις.
 
Αν και η CV θεωρείται καλή «βάση» για αναβάθμιση αυτό κατά βάθος κρύβει μια δυσκολία. Δεν είναι ας πούμε μια Affinity ή πολύ φτηνή Harley Benton που ξέρεις ότι πας αμέσως για αλλαγή σε μαγνήτες. Το hardware και τα ηλεκτρικά από τη μια είναι αρκετά καλό για να αναβαθμιστεί με κλειστά τα μάτια, του στιλ «ό,τι και να βάλω καλύτερο θα είναι», αλλά σίγουρα επιδέχεται βελτιώσεις.
Είδα πχ αυτό το βίντεο
https://www.youtube.com/watch?v=KNi_B_Mxizw
και αυτός ήταν ο λόγος που έκανε να ζητήσω εμπειρίες άλλων κατόχων. Δεν ξέρω ο ίδιος ο κάτοχος τι αποφάσισε τελικά (στο τέλος κι αυτός το ίδιο λέει), για τα δικά μου γούστα απλώς δεν πρόκειται για αναβάθμιση. Θέλει λοιπόν προσοχή και πολύ καλή επιλογή, αν και πολύ φοβάμαι ότι τελικά σ' αυτά τα πράματα αναπόφευκτα πρέπει να πας και σε ψιλοκουτουρού επιλογές και να μάθεις παθαίνοντας (πληρώνοντας κοντολογίς).

Για το θέμα της γέφυρας... τι να πω. Η νέα γέφυρα στην Cort είχε περίπου 15-20% περισσότερο βάρος. Θεωρητικά αυτό επηρεάζει τον ήχο. Η αίσθηση που έχω είναι ότι η κιθάρα «κελαηδάει». Ακούγεται πιο ζωντανή χωρίς ενισχυτή. Συνδεμένη στον ενισχυτή, ΟΚ άλλαξα ποτενσιόμετρα και καλώδια, θεωρητικά κι αυτά μπορεί να αλλάξουν λίγο τον ήχο οπότε δεν αποδίδω την αλλαγή (μόνο) στη γέφυρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/22, 20:02 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση Tele Classic Vibe 50's
« Απάντηση #7 στις: 28/08/22, 23:37 »
Αν και η CV θεωρείται καλή «βάση» για αναβάθμιση αυτό κατά βάθος κρύβει μια δυσκολία.

Για μένα η απάντηση σε αυτή την ερώτηση είναι σίγουρα NAI. Γι αυτό και έκανα τις αναβαθμίσεις που έκανα. Το ζήτημα είναι ότι αν πρόκειται να ξοδέψεις άλλα 200 ή 300 Ευρώ, ίσως θα πρέπει να σκεφτείς και το ενδεχόμενο να αγοράσεις μια πιο ακριβή κιθάρα.

Παράθεση
Θέλει λοιπόν προσοχή και πολύ καλή επιλογή, αν και πολύ φοβάμαι ότι τελικά σ' αυτά τα πράματα αναπόφευκτα πρέπει να πας και σε ψιλοκουτουρού επιλογές και να μάθεις παθαίνοντας (πληρώνοντας κοντολογίς).

Σωστά. Γι αυτό και θα ήμουν επιφυλακτικός στο θέμα της αναβάθμισης μαγνητών, καθώς στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν νομίζω ότι θα δεις διαφορά που να δικαιολογεί το έξοδο, ενώ αν δώσεις αυτά τα χρήματα για άλλου είδους αναβαθμίσεις μπορεί να έχεις ένα σαφώς καλύτερο όργανο.

Παράθεση
Για το θέμα της γέφυρας... τι να πω. Η νέα γέφυρα στην Cort είχε περίπου 15-20% περισσότερο βάρος. Θεωρητικά αυτό επηρεάζει τον ήχο. Η αίσθηση που έχω είναι ότι η κιθάρα «κελαηδάει». Ακούγεται πιο ζωντανή χωρίς ενισχυτή. Συνδεμένη στον ενισχυτή, ΟΚ άλλαξα ποτενσιόμετρα και καλώδια, θεωρητικά κι αυτά μπορεί να αλλάξουν λίγο τον ήχο οπότε δεν αποδίδω την αλλαγή (μόνο) στη γέφυρα.

Κάνε ένα μικρό πείραμα. Την επόμενη φορά που θα αλλάξεις χορδές, ξαναβάλε την παλιά γέφυρα στην Cort και δες πώς ακούγεται. Αυτό θα τεκμηριώσει άμεσα και χωρίς αμφιβολία αν η βελτίωση οφείλεται κυρίως στην καινούργια γέφυρα ή στα ποτενσιόμετρα και τα καλώδια. Μια αναβάθμιση των ηλεκτρικών μπορεί να επηρρεάσει τον ήχο πολύ περισσότερο απ' όσο νομίζεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση Tele Classic Vibe 50's
« Απάντηση #8 στις: 29/08/22, 00:12 »
ΟΚ! Θα ανεβάσω βίντεο με «απαιτητικό» blind test για τη γέφυρα.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση Tele Classic Vibe 50's
« Απάντηση #9 στις: 09/09/22, 00:13 »
ΟΚ! Θα ανεβάσω βίντεο με «απαιτητικό» blind test για τη γέφυρα.
ΟΚ μόνο απαιτητικό δεν είναι μιας και έγινε αργά το βράδυ, κουρασμένος και με μεγάλη σπαρίλα.
Δεν έχει αλλαχτεί παρά μόνο η γέφυρα.
https://youtube.com/watch?v=dijP3mVGg5o

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
6832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/09, 04:03
από Fteo
17 Απαντήσεις
6008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 17:14
από JimiDS
12 Απαντήσεις
6182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/09, 14:25
από red hot
5 Απαντήσεις
3027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/10, 21:26
από Mrs Brightside
0 Απαντήσεις
1795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/11, 08:55
από wolfgr
11 Απαντήσεις
5155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 20:21
από master of puppets
3 Απαντήσεις
11558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 15:26
από foulis
46 Απαντήσεις
17862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/16, 17:19
από AnimaPura
2 Απαντήσεις
3719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/16, 20:12
από sotiroubas
2 Απαντήσεις
4919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/20, 20:28
από Uriah