Αποστολέας Θέμα: διπλοι μαγνητες με "fender" Χαρακτηρα  (Αναγνώστηκε 5095 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος abcd1234

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
θελω την βοηθεια σας....

το ξερω οτι η fender και ο χαρακτηριστικος της ηχος ειναι κυριως αυτος των μονων μαγνητων.
παρολαυτα μπορει κανει να πει οτι μια Tele deluxe ή μια jaguar με διπλους εχουν και αυτες εναν χαρακτηριστικο ήχο.
(ξερω οτι η  Tele deluxe εχει λιγο μεγαλυτερους σε μεγεθος μαγνητες και οτι οι 2 κιθαρες ειναι διαφορετικες απλα θελω να τονισω την διαφορα με μια Gibson ας πουμε).

λοιπον θελω να βαλω διπλους μαγνητες (κανονικου μεγεθους ) σε μια κιθαρα και να της δωσω εναν fender χαρακτηρα......οποτε σαν προταση ενας SD 59 μαλλον απορριπτεται...

εχει κανεις κατι να προτεινει?

ευχαριστω προκαταβολικα...

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: διπλοι μαγνητες με "fender" Χαρακτηρα
« Απάντηση #1 στις: 31/03/09, 16:55 »
 Φίλε μου θα έχεις παρατηρήσει ότι πολύς κόσμος με Fender προσπαθεί να τις κάνει πιο ''fender''... Θέλω να σου πω με αυτό ότι ακόμα και με το ''σωστό'' όργανο πολλοί είναι ανικανοποίητοι... Πόσο μάλλον εσύ που απ'όσο καταλαβαίνω δεν έχεις καν Fender. Όσο για τους διπλούς δυστυχώς σε καμία περίπτωση δεν θα δώσουν Fender χαρακτήρα. Για τι κιθάρα μιλάμε αλήθεια? Παίζει καθοριστικό ρόλο :-\
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: διπλοι μαγνητες με "fender" Χαρακτηρα
« Απάντηση #2 στις: 31/03/09, 16:59 »
Γενικα θα ελεγα οτι πρεπει να βρεις vintage low output τυπου μαγνητες που να spitαρονται καλα. Θα ελεγα ενας custom custom της Duncan ειναι μια καλη λυση αλλα και κανας Paf ειναι κλασσικη λυση... Γενικα παντως καποιος με μεσαιο/μικρο output και με δυνατοτητα split... Βεβαια ιδιο ηχο με stratocaster δεν θα χεις σε καμια περιπτωση μιας και παιζουν πολλα αλλα πραγματα ρολο, απο κατασκευη, ξυλα, αν εχεις pickguard σε στυλ strat (δλδ αν ειναι αρκετα σκαμμενο το σωμα) κτλ και βεβαια τι τρεμολο εχεις κτλ, αλλα σιγουρα θα πλησιασεις τον καθαρο στακατο ηχο των μονων μαγνητων...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος abcd1234

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: διπλοι μαγνητες με "fender" Χαρακτηρα
« Απάντηση #3 στις: 31/03/09, 17:16 »
παιδια σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις....

να διευκρινησω οτι δεν θελω στρατ ηχο...
θελω διπλους μαγνητες οι οποιοι να μην φερνουν σε Gibson ηχο...

αν καταλαβαινω καλα θα πρεπει να ειναι bright οι μαγνητες...

η κιθαρα ειναι τυπου jazzmaster με διπλους.
εχει ενα paf και θελω να τον αλλαξω γιατι μοιαζει με την αλλη μου κιθαρα και θα ηθελα κατι διαφορετικο στον ηχο...


 

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: διπλοι μαγνητες με "fender" Χαρακτηρα
« Απάντηση #4 στις: 31/03/09, 17:58 »
η κιθαρα ειναι τυπου jazzmaster με διπλους.
εχει ενα paf και θελω να τον αλλαξω γιατι μοιαζει με την αλλη μου κιθαρα και θα ηθελα κατι διαφορετικο στον ηχο...


Γνωρίζεις φαντάζομαι πως οι κανονικές Jazzmaster βγαινουν με μονούς μαγνήτες έτσι;
Aυτές οι...πατέντες με τους humbuckers εμφανίστηκαν από τον Cobain και μετά   8)
Εαν κατάλαβα καλά τι εννοείς,θα σου πρότεινα να της βάλεις P-90 σε μέγεθος διπλού,όπως αυτός: http://www.seymourduncan.com/products/electric/specialized/progressive/sph901_phat_cat/
Kαι καλά καθαρά έχουν,και τη βρωμιά τους μπορούν να βγάλουν.

Γενικα θα ελεγα οτι πρεπει να βρεις vintage low output τυπου μαγνητες που να spitαρονται καλα. Θα ελεγα ενας custom custom της Duncan ειναι μια καλη λυση

....low output και Custom Custom? 14.4k είναι  ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος abcd1234

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: διπλοι μαγνητες με "fender" Χαρακτηρα
« Απάντηση #5 στις: 31/03/09, 18:16 »
φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση σου....

εναλακτικο θελω να παιξω, οχι τοσο grunge. ο ηχος που θα ηθελα να προσεγγισω ειναι tele deluxe - αλλα εχει διπλους μεγαλυτερους σε μεγεθος...και δεν θελω να μπλεξω ιδιαιτερα...

τωρα αναφορικα με τον  P-90 τον εχω σε μια αλλη κιθαρα μου και δεν θα ηθελα παλι τον ιδιο μαγνητη....  ::)

και παλι ΤΗΑΝΧ...

υγ: ο  Custom Custom λεει οτι παει με bright κιθαρες? δλδ? ειναι μουντος και ισορροπει? ή οτι ο μαγνητης ειναι bright και ταιριαζει?
υγ: κοιτα σε μπελαδες που λεω να μπω...μηπως να τους αφηνα στην ησυχια τους?!?!?!!?

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: διπλοι μαγνητες με "fender" Χαρακτηρα
« Απάντηση #6 στις: 31/03/09, 18:51 »
υγ: ο  Custom Custom λεει οτι παει με bright κιθαρες? δλδ? ειναι μουντος και ισορροπει? ή οτι ο μαγνητης ειναι bright και ταιριαζει?
υγ: κοιτα σε μπελαδες που λεω να μπω...μηπως να τους αφηνα στην ησυχια τους?!?!?!!?

Ο Custom Custom είναι (προς έλλειψη καλύτερου όρου) "dark" μαγνήτης-λόγω Alnico II-με αρκετά μεσαία,γι'αυτό και ταιριάζει καλά με "bright" όργανα,όπως κιθάρες φτιαγμένες εξ'ολοκλήρου από maple.Δεν θα τον έλεγες όμως μουντό λόγω του output που έχει.Σε μια alder κιθάρα όπως οι περισσότερες Fender ταιριάζει μια χαρά,επιφυλάσσομαι όμως για το πώς θα ακούγεται split-αρισμένος.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος nesquik

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: διπλοι μαγνητες με "fender" Χαρακτηρα
« Απάντηση #7 στις: 31/03/09, 21:03 »
Παλικαρι καλησπερα στη strat mου εχω βαλει μονους με σχυ διπλου απου seymour duncan:hotrails, vintagerails kai coolrails.Οι δυο τελευταιοι μοιαζουν με στρατ, ο κουλ εχει και κατι απο λες πωλ.ο χοτ βγαζει βρωμια.Και οι τρεις εχουν κατα τη γνωμη μου απιθανα καθαρα, σε συγκριση παντα με ο,τι ειχα.
Ελπιζω να βοηθαει

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: διπλοι μαγνητες με "fender" Χαρακτηρα
« Απάντηση #8 στις: 31/03/09, 21:10 »

Αποσυνδεδεμένος abcd1234

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: διπλοι μαγνητες με "fender" Χαρακτηρα
« Απάντηση #9 στις: 01/04/09, 10:13 »
@σκιρων

κατι τετοιο σκεφτομουνα αλλα αυτοι ειναι WR - ειναι λιγο πιο μεγαλοι σε μεγεθος...και δεν θα ηθελα να μπλεξω με σκαψιματα κλπ....

σκεφτομουνα να βαλω GFS http://store.guitarfetish.com/visphuclfest.html ή
Sheth Lover http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/vintage/sh55_seth_lover/

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: διπλοι μαγνητες με "fender" Χαρακτηρα
« Απάντηση #10 στις: 01/04/09, 12:04 »
Nαι ο custom custom δεν ειναι ακριβως low output, θα ελεγα medium output μαγνητης και λογω eq που εχει δεν του φαινεται τοσο το output του. Εγω οταν λεω high output εννοω γυρω στα 17k και πανω. Εξαλλου μπορει να ειναι 14k αλλα spitαρισμενος ειναι περιπου στην μεση το output οποτε μια χαρα ειναι και απο οσο ξερω ακουγεται πολυ καλα splitαρισμενος.
Εχω ηδη εναν και περιμενω να τον βαλω σε μια warmoth superstrat με alder σωμα και καπακι quilt maple στην γεφυρα οπου μεχρι τωρα ειχα εναν διπλο απο Peavey Wolfgang USA (επισης καλος μαγνητης αλλα πιο hot απο οσο θα ηθελα και οχι τοσο καλος στα split).
Αν ο φιλος εχει bright κιθαρα, ειναι αρκετα καλη επιλογη ο custom custom παντως... Ειδικα αν θες να εχεις λιγο πιο vintage ηχο με πιο "χαλαρα" μπασσα και πιο "γλυκα" πριμα με αρκετα μεσαια που ομως δεν εχουν αυτον τον honky ηχο.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
6964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
12823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
39 Απαντήσεις
17214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
7 Απαντήσεις
4830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
4 Απαντήσεις
2973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/11, 13:44
από JP.M