Σελίδες:
  • #76 από Απόλλων στις 09 Feb 2011
  • Τους τελευταίους μήνες έχω αγαπήσει Big Stubby 1mm. Έχω δοκιμάσει και την 3mm σε 9άρες, με χάλια ηχητικό αποτέλεσμα, "μπούκωνε" πολύ ο ήχος.

    Kι εγώ τις έχω βολευτεί πολύ αυτές τις πένες, όπως και τις Gel Heavy που έχουν κι αυτές 1 χιλ. πάχος και είναι πολύ παρόμοιες σε αίσθηση. Oι πένες των 2 και 3 χιλ. όμως μού φαίνονται υπερβολικά χοντρές, δεν έχουν καλή απόκριση όταν χτυπάω τις χορδές.
  • #77 από Eagle Of Kamelot στις 10 Feb 2011
  • 0.88 και 0.75 στην κιθαρα, 0.92 στο μπασο, ολες απο Dunlop!
  • #78 από master of puppets στις 10 Feb 2011
  • μετά απο πολλές γύρες.....καταστάλλαξα πλέον εδώ:
    http://www.thomann.de/gr/fender_classic_celluloid_pickshell_eh.htm

  • #79 από jim.ni στις 10 Feb 2011
  • μια είναι η πένα


    και η μαύρη .88 αλλα δεν βρήκα φωτογραφία καλή
  • #80 από Rosstrobon στις 10 Feb 2011
  • Εγώ πάλι παίζω με Dunlop Tortex Jazz 0.50,0.60 και 0.73.Κυρίως με τις 2 πρώτες.Την τελευταία βδομάδα άρχισα να δοκιμάζω και την Jazz III.Δεν με βόλεψε τόσο επειδή είναι πιο heavy.
  • #81 από hot_sauce (φλουτσ) στις 10 Feb 2011
  • μετά απο πολλές γύρες.....καταστάλλαξα πλέον εδώ:
    http://www.thomann.de/gr/fender_classic_celluloid_pickshell_eh.htm




    ωραία προσφορά αυτή, γλιτώνεις 32Ε αν πούμε πως τις παίρνεις με 0.50Ε τη μία
  • #82 από m@ster k@frer στις 10 Feb 2011
  • μετά απο πολλές γύρες.....καταστάλλαξα πλέον εδώ:
    http://www.thomann.de/gr/fender_classic_celluloid_pickshell_eh.htm




    ωραία προσφορά αυτή, γλιτώνεις 32Ε αν πούμε πως τις παίρνεις με 0.50Ε τη μία

    Ναι και πρέπει να πάρεις άλλα 260Ε πράγματα για να γλιτώσεις τα μεταφορικά...:P
  • #83 από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος στις 10 Feb 2011
  • μια είναι η πένα


    και η μαύρη .88 αλλα δεν βρήκα φωτογραφία καλή



    +1
  • #84 από Kosthrash στις 10 Feb 2011
  • Εγω χρησιμοποιω εδω και 2 χρονια την Dunlop Gator Grip 1.5mm. Για μενα ειναι η χρυση τομη (ουτε πολυ μεγαλη, ουτε πολυ μικρη, ουτε πολυ παχια, ουτε πολυ μαλακη) αλλα κυριως μου αρεσει ο picking ηχος της στα ρυθμικα κυριως, σε σχεση με αλλες.
  • #85 από Wise_One στις 10 Feb 2011
  • Εγώ πάλι άφησα τις Jazz III XL και πήγα στις Ultex Jazz III. Πολύ ωραία πένα, σκληρότερη απ' την XL, μικρότερη (με βοήθησε περισσότερο στα pinch harmonics), την κρατάω καλύτερα στο χέρι και μάλιστα παίζω πιο γρήγορα γιατί δεν αφήνω πολλή μύτη να προεξέχει...


    Αυτήν την πράσινη Tortex πρέπει να βρω, είναι η κλασική λύση για τα πάντα. Τα κάνει όλα και συμφέρει  ;D
  • #86 από hot_sauce (φλουτσ) στις 10 Feb 2011
  • μετά απο πολλές γύρες.....καταστάλλαξα πλέον εδώ:
    http://www.thomann.de/gr/fender_classic_celluloid_pickshell_eh.htm




    ωραία προσφορά αυτή, γλιτώνεις 32Ε αν πούμε πως τις παίρνεις με 0.50Ε τη μία

    Ναι και πρέπει να πάρεις άλλα 260Ε πράγματα για να γλιτώσεις τα μεταφορικά...:P

    έλα μωρέ....το άλλο το θέμα τι το χουμε? ;D
  • #87 από jackson στις 03 Feb 2014
  • Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω πένες Pickboy Jazz 1.5mm;;; Είχα πάρει από τον Κοσμά στο Μαρούσι αλλά τώρα ούτε αυτός τις φέρνει.
  • #88 από Μητσάκος στις 03 Feb 2014


  • Nέος έρωτας. Ατάκα απίστευτη, grip τρομερό.
  • #89 από Eddie~Maiden στις 03 Feb 2014
  • Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω πένες Pickboy Jazz 1.5mm;;; Είχα πάρει από τον Κοσμά στο Μαρούσι αλλά τώρα ούτε αυτός τις φέρνει.

    Ισως εχει το musica στο Παγκρατι... ειχα πετυχει κατι pickboy αλλα δεν θυμαμαι για jazz
  • #90 από jackson στις 04 Feb 2014
  • Δεν έχει....πουθενά δεν έχουν. Πήρα από e-bay και ησύχασα!
  • #91 από setupguitars στις 28 Feb 2014
  • Καλημέρα

    προχθες αγορασα πενες Dunlop stubby 3mm και παιζοντας διαπιστωσα κυριως στις λεπτες χορδες της ηλεκτρικης ότι ο ηχος ακούγεται πλαστικος (ένα περιεργο ''κλινκι-κλινκι'' ακούγεται αντι για νοτα   :) ) ,στις μπασες απλα είναι πιο λαμπερος.

    Οσοι την εχετε δοκιμασει απλα συμβιβαστηκατε με αυτό αφου επιτρεπουν γρηγορο παιξιμο ή κανατε καποιες αλλαγες στον ηχο σας?
  • #92 από Kosthrash στις 06 May 2016
  • Εδω και αρκετο καιρο εχω μεταπηδησει σε 1mm πεννες (Dunlop Tortex Teardrop), μιας και εχουν πιο πριμαριστο attack, και προσφατα δοκιμασα και stainless steel πενα (δεν θυμαμαι μαρκα). Στα ατου της ειναι η μεγαλη αντοχη (πρακτικα δεν φθειρεται - πρωτα θα την χάσεις  ;D ), η αυξημενη ακαμψια (λογω του υλικου της) που προσδιδει ακριβεια στα γρηγορα περασματα & ρυθμικα, και ο πριμαριστος ηχος που "κοβει στη μιξη" (εξαιτιας του λεπτου παχους της και του υλικου υποθετω). Στα μειον ειναι το... μειωμενο grip (τουλαχιστον ωσπου να τη συνηθισεις) σε σχεση με τις πλαστικες, και (υποθετω) μια αυξημενη φθορα στις χορδες (?) (εγω παντως δεν παρατηρησα καποια φθορα προς το παρον με μερικες ωρες παιξιματος - και ¨κοπαναω" καλά στα ρυθμικα  ;D  )


    Μ'αρεσει !!! (προς το παρον...  ;D )
  • #93 από sfanfan στις 06 May 2016
  • Από τότε που τις πήρα για πλάκα, παίζω αποκλειστικά με αυτές εδώ τις timber tones.
    Έχουν τελείως εργονομικό σχεδιασμό, είναι αρκετά μυτερές και χοντρές, κάθονται στα δάχτυλα μου κατευθείαν, άσε που όταν κάνουν 6-7 ευρώ η μία, δεν τις χάνεις...
    Είναι μακραν η μακροβιότερη πένα μου. Έχω μία σε κάθε χώρο που παίζω (στούντιο, προβάδικο, σπίτι) και ξέρω που βρίσκονται ανά πάσα ώρα και στιγμή :P

  • #94 από saved στις 06 May 2016
  • Αν θελει κανεις κανα κερατο απο κατσικα η κανα κοκαλο απο ταυρι να κανει πενα/nut μπορω να του στειλω
  • #95 από Last_Rebel στις 06 May 2016
  • έπαιζε χρόνια με τις jazz iii τις μικρές ( δε θυμάμαι ονομασία), κάποια στιγμή είχαν βγάλει και μια έκδοση max grip που δεν γλίστραγε απ τα χέρια σου με τίποτα


    Πριν κανα χρόνο, όμως έπαιξε με τις petrucci. Μεγάλος έρωτας , ιδανικό μέγεθος και πάχος για τα γούστα μου
  • #96 από AnimaPura στις 06 May 2016
  • Και εγώ άλλαξα πλέον από τις απλές Jazz III στις Jazz III Max Grip. Αφαιρούν το μόνο ελάττωμα του αρχικού σχεδίου, δεν φεύγουν εύκολα από το χέρι όταν παίζεις πολλά ακόρντα κτλ.

    Οι Petrucci είναι στα χαρτιά περίπου το ίδιο πράγμα, αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει ποτέ.
  • #97 από Last_Rebel στις 06 May 2016
  • Οι Petrucci είναι στα χαρτιά περίπου το ίδιο πράγμα, αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει ποτέ.

    Είναι ελάχιστα μεγαλύτερες σε μέγεθος από τις jazz iii και ελάχιστα μικρότερες από τις XL. Μοιάζει να είναι το ενδιάμεσο ..... αλλά όντως σχεδιάστηκαν βάσει αυτών

    Το άλλο στο οποίο διαφέρουν είναι υποκειμενικό και θέμα γούστου. Μπορεί να είναι ολόιδιο υλικό (δεν το γνωρίζω) αλλά στην αίσθηση στο χέρι μου με κέρδισε απ την πρώτη στιγμή. Με κάνει να έχω καλύτερο "attack". Ίσως η μύτη να με βολεψε , ίσως να ναι και ιδέα μου όλα αυτά
Σελίδες: