Αποστολέας Θέμα: Διπλος μαγνητης στην strato η αλλη....  (Αναγνώστηκε 14498 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Flanger

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξεπουλησα επιτελους!!!
    • Προφίλ
Εχω μια αμερικανικη stratocaster την κλασσικη( οχι highway ουτε deluxe).Μοντελο του 1996.εχει κλασσικα 3 μονουσ πανω μονο που εγω εχω βαλει 3 μονους kinman(αθορυβοι).προσφατα αποφασισα πωσ θα ηθελα να ακουγεται λιγακι πιο καλη ποιοτικα στο βρωμικο καναλι και να δινει λιγο περισσοτερο ογκο.οχι μεταλ και τετοια βεβαια απλα να ειναι λιγο πιο γεματη σε ροκ κομματια και να αντεχει και κατι σε hard rock(αν γινεται).να αλλαξω τον ενα μονο με καποιο διπλο και αν ναι με τι....με ενδιαφερει περισσοτερο η ποιοτητα παρα η βρωμια που θα δινει....παρακαλω μονο οσοι πραγματικα ξερουν να απαντησουν.υπαρχουν 3 ειδη 2πλων μαγνητων για strato.μονο αυτα κανει να βαλω;Η αληθεια ειναι πωσ οταν παιζω σε εναν vht στο στουντιο που παω ειμαι μια χαρα αλλα και παλι κατι καλυτερο μπορει να γινει....επισησ δεν βρισκω πουθενα τοσο μικρα αλεν που χρειαζεται για την αλλαγη του action στην γεφυρα.που θα βρω;
I WAS LOST AND FOUND!

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Διπλος μαγνητης στην strato η αλλη....
« Απάντηση #1 στις: 19/07/05, 12:33 »
Σιγουρα θα αποκτησεις περισσοτερο ογκο βαζοντας διπλο στη γεφυρα...Βεβαια η Στρατ δε χανει σε ογκο μονο εξαιτιας του μαγνητη αλλα και λογω των ξυλων και του βιδωτου λαιμου...Εφοσον ομως ενδιαφερεσε απλα για πιο γεματο ροκ ηχο και οχι για μεταλ ενας διπλος θα βοηθησει την κατασταση...Μπορεις να τσεκαρεις τον Seymour Duncan SVR 1 Vintage Rails ή και καποιον αλλο single coil sized humbucker της SD....
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/05, 12:38 από έρεβος »
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Διπλος μαγνητης στην strato η αλλη....
« Απάντηση #2 στις: 19/07/05, 15:33 »
Κανε εναν κοπο και βγαλε το pickguard να δεις μηπως η κιθαρα σου παιρνει διπλο στη γεφυρα... Πολλες φορες δεν αλλαζουν τα κενα στο σωμα απο Fat Strat σε απλη Strat και απλα βαζουν αλλον μαγνητη...

Αν ομως δεν ισχυει αυτο δες τους εξης 3:

Di Marzio Tone Zone S

Seymour Duncan JB

Vintage Rails

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διπλος μαγνητης στην strato η αλλη....
« Απάντηση #3 στις: 19/07/05, 19:29 »
Ο αδερφός μου έχει μια GnL, τύπου strat αλλά έχει ένα διπλό Seymour Duncan (δυστυχώς δε θυμάμαι ποιό) που σπλιτάρεται και μπορώ να σου πω ότι η κιθάρα είναι φανταστική. Έχει και κλασικό strat ήχο αλλά και όγκο για πιο rock κομμάτια, ακριβώς όπως το ζητάς, όχι μεταλλιές και τέτοια. Για μένα είναι η καλύτερη κιθάρα που έχω παίξει αν και έχω πιάσει και αρκετά ακριβότερες. Θα μάθω ποιούς ακριβώς μαγνήτες έχει επάνω και θα σου πω.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διπλος μαγνητης στην strato η αλλη....
« Απάντηση #4 στις: 19/07/05, 21:49 »
afou h strat sou einai tou 96 opws les de xreiazetai skapsimo sth periptwsh pou apofasiseis na baleis diplophniako.....exei to swimming pool routing. Den eimai sigouros oti sou einai aparaithtos o diplophniakos eidika apo th stigmh pou les oti paizeis me VHT oi opoioi einai para para poly kaloi enisxutes me arketo gain gia oles tis xrhseis kai exeis hdh balei kinman sth strat sou pou epishs einai polu kaloi magnhtes.
    Na xereis oti mia kalh strat sta xeria enos kalou kitharista de xreiazetai diplophniakous k.l.p gia na exei ogko, gkazia .......me liga logia me mia strat xexwrizoun oi antres apo ta agorakia......... ;) ;) ;)

An par ola auta thes opwsdhpote na thn peiraxeis tha sou proteina h duncan hotrails (diplos se sxhma monou) h ton klassiko Jeff Beck.....nomizw de xreiazetai sustaseis.

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Διπλος μαγνητης στην strato η αλλη....
« Απάντηση #5 στις: 19/07/05, 23:46 »
An par ola auta thes opwsdhpote na thn peiraxeis tha sou proteina h duncan hotrails (diplos se sxhma monou) h ton klassiko Jeff Beck.....nomizw de xreiazetai sustaseis.
+1.

Να ξέρεις όμως ότι αν στην Strat βάλεις διπλό (τον κλασικό διπλό), οι αρμονικές της θα πάνε περίπατο και θα έχεις και πτώση της έντασης όταν επιλέγεις τους άλλους μαγνητες.

Αν δεν σε πολυενδιαφέρει αυτό προχώρησε στην αλλαγή. Υπάρχουν εδώ και αρκετα χρόνια μονοί σε μέγεθος διπλού που είναι πάρα πολύ δυνατοί (πχ. Hot Rails που είπε και ο fenderiarhs) και τοποθετούνται κατευθείαν χωρίς να μπλέκεις με κοψίματα στο pickguard.

Mε τον κλασικό διπλό όμως μπορείς να splitάρεις και να έχεις περισσότερη ευεληξία στον ήχο...η επιλογή δική σου.

Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Flanger

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξεπουλησα επιτελους!!!
    • Προφίλ
Απ: Διπλος μαγνητης στην strato η αλλη....
« Απάντηση #6 στις: 20/07/05, 00:54 »
Με λιγα λογια υπαρχουν πολλεσ λυσεις...καποιος απο εσας ειπε οτι θα υπαρχει διαφορα εντασης και η αρμονικες πανε περιπατο το οποιο με ανυσηχει και για αυτο τον λογο δεν το εχω κανει τοσο καιρο.τεσπα σας ευχαριστω ολους....παιζει μια λυση με 1θεση απο τις 5 να ενεργοποιει  και τουσ 3 μονουσ ταυτοχρονα....μηπως κανεις μπορει να μιλησει για το αποτελεσμα με σιγουρια;καποιος ειπε για αγορακια και για αντρες....εγω εννοειται οτι ειμαι "νεος"(ουτε αγορακι ουτε αντρας) στο solo μονο αλλα ειμαι και μολισ 19 και 1 μηνα...ξερω ξερω..."φιλε τι να την κανεις εσυ τετοια κιθαρα κτλ κτλ...".ΜΕΓΑ λαθος αλλαν τεσπα.για αυτο το αλεν ρε παιδια γιατι δεν απανταει κανεις...;ειναι αυτο που χρειαζεται για να ρυθμισεις την αποσταση των χορδων με την ταστιερα(action).που θα βρω ενα τοσο μικρο....;εχω φαει τον κοσμο...
I WAS LOST AND FOUND!

Αποσυνδεδεμένος Flanger

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξεπουλησα επιτελους!!!
    • Προφίλ
Απ: Διπλος μαγνητης στην strato η αλλη....
« Απάντηση #7 στις: 20/07/05, 00:58 »
Ευχαριστω fatses asteies.περιμενω.μαλλον για 1 διπλο που σπλιταρεται η αυτη την λυση με τουσ 3 μονουσ ταυτοχρονα
ενεργοποιημενους.
I WAS LOST AND FOUND!

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Διπλος μαγνητης στην strato η αλλη....
« Απάντηση #8 στις: 20/07/05, 01:06 »
Άλλεν θα βρείς σε μαγαζιά που πουλάνε εργαλεία.

Πρόσφατα πήρα ένα set που το έχει και αυτό...δεν είναι ακριβά πάντως.
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Διπλος μαγνητης στην strato η αλλη....
« Απάντηση #9 στις: 20/07/05, 01:47 »
me liga logia me mia strat xexwrizoun oi antres apo ta agorakia......... ;) ;) ;)



Ωραια....Μαθαμε και σημερα κατι....
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Διπλος μαγνητης στην strato η αλλη....
« Απάντηση #10 στις: 20/07/05, 13:21 »
...me liga logia me mia strat xexwrizoun oi antres apo ta agorakia...

Κου μπεμπε, κου μπεμπε... Κου μπεμπε, του λεγανε και μου το νταντεβανε...  :P

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Διπλος μαγνητης στην strato η αλλη....
« Απάντηση #11 στις: 20/07/05, 15:47 »
Με λιγα λογια υπαρχουν πολλεσ λυσεις...καποιος απο εσας ειπε οτι θα υπαρχει διαφορα εντασης και η αρμονικες πανε περιπατο το οποιο με ανυσηχει και για αυτο τον λογο δεν το εχω κανει τοσο καιρο.τεσπα σας ευχαριστω ολους....παιζει μια λυση με 1θεση απο τις 5 να ενεργοποιει  και τουσ 3 μονουσ ταυτοχρονα....μηπως κανεις μπορει να μιλησει για το αποτελεσμα με σιγουρια;


Διαφορα εντασεις θα εχεις σιγουρα αλλα οχι τοσο οταν παιζει ο καθε μαγνητης μονος του  οταν συνδυαζεις καποιον απο τους μονους με τον διπλο... Αυτο δεν εξαλειφεται ακριβως αλλα περιοριζεται αμα η διαφορα αντιστασεως των μαγνητων ειναι μικρη... Κανονας του Kirkoff, τον οποιο δεν θα αναλυσω αυτη τη στιγμη...  ;) Απλα εμπειρικα θυμισου οτι καλυτερα να εχεις μαγνητες με μικρη διαφορα στην αντισταση αμα θες συνδυαζοντας τους να βγαλεις ενταση κοντα σε αυτη του καθε μαγνητη χωριστα...

Οσο αφορα τον επιλογεα θεσεων, μπορεις να αλλαξεις την καλωδιωση και να κανεις οποιο συνδυασμο θες εσυ... Εδω θα βρεις το συνδυασμο της Fat Strat κι εδω της Special HSS... Θα δεις οτι εχουν μια μικρη αλλα σημαντικη διαφορα...

Απο 'κει και περα το σπλιταρισμα του διπλου μαγνητη ελεγχεται και απο την τοποθετηση ενος εξωτερικου διακοπτη, που σημαινει οτι θα χρειαστει να σκαψεις την κιθαρα, η με το να αλλαξεις ενα απο τα ποτενσιομετρα και να το κανεις push-pull...

Η ενεργοποιηση ομως και των 3 μαγνητων ειναι αλλο θεμα... Στην θεωρια γινεται, διοτι εφοσον κυκλοφορησε ο Motherbucker (ο 1ος τριπλος μαγνητης) ο συνδυασμος δουλευει... Δυστηχως δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα το γεγονος οτι δεν κυκλοφορει πια μαζι με το οτι δεν διαβασα ποτε καλη κριτικη για αυτον λεει πολλα...

Παντως θεωρω οτι για να σου δινεται αυτη η επιλογη στην Deluxe Strat HSS, οπως φαινεται εδω, πρεπει η Fender να εχει λυσει τα οποια προβληματα... Βεβαια σημειωσε οτι το κανει "τρεχοντας" τους 2 μονους σε "κοντρα" με τον 3ο, δηλαδη σαν να εχεις εναν διπλο σε κοντρα με εναν μονο...

Μαλλον σε μπερδεψα περισσοτερο τελικα...  :-\  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Flanger

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξεπουλησα επιτελους!!!
    • Προφίλ
Απ: Διπλος μαγνητης στην strato η αλλη....
« Απάντηση #12 στις: 21/07/05, 10:33 »
Οχι ενταξει καταλαβα τα περισσοτερα απο αυτα που ειπες η ειχαν τα αρχει.για τα οποια σε ευχαριστω κιολας.απλα το ζουμι της υποθεσης ειναι οτι οτι και αν κανω θα υπαρχουν μικροπροβληματα στον ηχο οποτε πρεπει να διαλεξω τι προβληματα "θελω".... ;)ο διπλος που σπλιταρεται ειναι πολυ καλη λυση σε σχεση με τον διπλο που δεν σπλιταρεται και μαλλον αυτη θαεφαρμοσω καθως αν κανω αυτο με την ενεργοποιηση των 3 μονων που εχω ηδη ταυτοχρονα στην 4ηθεση ας πουμε μαλλον απλα θα γεμισει λιγο η κιθαρα και επειδη για καποια χρονια δεν παιρνω ξανα κιθαρα καλυτερα να την κανω λιγο πιο μοντερνα....σας ευχαριστω ολους!
I WAS LOST AND FOUND!

Αποσυνδεδεμένος prosfigas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Διπλος μαγνητης στην strato η αλλη....
« Απάντηση #13 στις: 01/10/07, 13:01 »
Καλησπερα,

το μυνημα ειναι μαλλον λιγο καθυστερημενο αλλα ακριβως το ιδιο σκεφτομαι να κανω και εγω στην ιδια κιθαρα μονο π ειναι το πιο προσφατο μοντελο. Υποθετω οτι τωρα πια θα εχεις αλλαξει μαγνητη και θα ηθελα να μ πεις τι εβαλες και ποιες οι εντυπωσεις σου(ελπιζω μονο να κοιτας το φορουμ!). Εγω ειμαι αναμεσα στους  jeff beck και cool rails. Γενικα βλεπω οτι στη γεφυρα πιο πολυ χρησιμοποιειται ο jb, αλλα ο cool rails ειναι low output και θα ηταν πιο κοντα στις εντασεις των μονων(πιστευω). Εχω ακομα τους εργοστασιακους μαγνητες (3 μονοι) και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος, μονο π θα ηθελα κατι παραπανω στη γεφυρα. Χρησιμοποιω το OD-3 overdrive της boss. Δεν σκεφτομαι να βαλω καποιο συστημα για σπλιταρισμα του μαγνητη προς το παρον, και για αρχη λεω να τον βαλω παραλληλα. 19 ειμαι και θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας ως ποιο εμπειροι.

ευχαριστω.  :)

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Διπλος μαγνητης στην strato η αλλη....
« Απάντηση #14 στις: 15/10/07, 17:00 »
Ευχαριστω fatses asteies.περιμενω.μαλλον για 1 διπλο που σπλιταρεται η αυτη την λυση με τουσ 3 μονουσ ταυτοχρονα
ενεργοποιημενους.


Στην Μεξικάνα μου έχω Lace Copper με συνδεσμολογία που επιτρέπει όλους τους συνδυασμούς και πράγματι κάνει την διαφορά (ειδικά Bridge/Neck)
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=140160299284

Στην Αμερικάνα μου έχω noiseless εμπρός και Humb πίσω με προενισχυτάκι...
έτσι εγώ θα σου πρότεινα προενισχυτάκι.......
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=180158710757&ssPageName=STRK:MEWA:IT&ih=008

Πάντως αν σου περισσέψει ο Κίνμαν με ενδιαφέρει.....(για να πετάξω το Humb)

Αποσυνδεδεμένος prosfigas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Διπλος μαγνητης στην strato η αλλη....
« Απάντηση #15 στις: 30/10/07, 18:29 »
θα βαλω στη στρατ μου τον jb junior στη γεφυρα και θα βαλω push-pull ποτεντιομετρο για να σπλιταρςω το μαγνητη. Ξερει κανεις τι αντισταση πρεπει να ειναι το ποτεντιομετρο???

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Διπλος μαγνητης στην strato η αλλη....
« Απάντηση #16 στις: 03/11/07, 10:58 »
Υπάρχουν πολλές και απλές λύσεις:

1. Μονός διπλοπηνιακός (hot rails, tone zone s, fast track, pro track κλπ.)

2. Διπλός four conductor για να έχεις και τη δυνατότητα να τον splitάρεις (οι περισσότεροι είναι four conductor οπότε δεν αναφέρω κανέναν)

3. Και low output μαγνήτη να'χεις, τον όγκο μπορεί να σου τον βγάλει ένας βαρβάτος ενισχυτής με μπόλικο gain (βλέπε τον γνωστό Σουηδό)

Όσον αφορά το σχόλιο για τους διπλούς να χάνουν τις αρμονικές που βγάζουν οι μονοί, δεν θα το'λεγα, απλά.

Και τέλος, δεν ήξερα ρε παιδιά ότι οι fender μας κάνουν άντρες τώρα. Παλιά έλεγαν ο στρατός σε κάνει άντρα, τώρα άλλαξε το motto? Αν είναι έτσι εγώ θα παραμείνω αγοράκι, κρατήστε την "brutalιά" την αντρίκια τη fender σας οι fenderόπληκτοι!  :P  :P  :P

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Διπλος μαγνητης στην strato η αλλη....
« Απάντηση #17 στις: 03/11/07, 10:59 »
θα βαλω στη στρατ μου τον jb junior στη γεφυρα και θα βαλω push-pull ποτεντιομετρο για να σπλιταρςω το μαγνητη. Ξερει κανεις τι αντισταση πρεπει να ειναι το ποτεντιομετρο???

Το σύνηθες 500άρι. Τα 250άρια τα βάζουν κυρίως για να κόψουν τα πολλά πρίμα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
5793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/04, 22:36
από ectoraskriti
17 Απαντήσεις
7373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/07, 13:43
από Iced Jacob
5 Απαντήσεις
4817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 19:20
από Iced Jacob
4 Απαντήσεις
2760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/09, 14:16
από korax_ole
6 Απαντήσεις
3373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/10, 17:58
από fovos
11 Απαντήσεις
4197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 23:57
από Μητσάκος
7 Απαντήσεις
3523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/11, 16:48
από Johnie Darko
13 Απαντήσεις
4469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/11, 00:27
από master of puppets
0 Απαντήσεις
2166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/14, 00:14
από sakis.
0 Απαντήσεις
1561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/19, 01:45
από ΠΟΙΟΣ