Αποστολέας Θέμα: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.  (Αναγνώστηκε 27079 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Paladin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
 Πολυσυζητημένο θέμα.Αλλά τελευταία και βλέπωντας πολά instructional video είπα να δοκιμάσω να δώ άν μπορώ να παίξω με τον αντίχειρα στην κλασσική θέση,κάτω απο την ταστιέρα και συγκεκριμένα κάτω απο την σολ ή ρε χορδή που είναι και το κανονικό.Το αυστηρό δηλαδή της κλασσικής κιθάρας.

 Είναι βέβαια θέμα πώς βολεύει τον καθέναν, αλλά έχω ακούσει κάποιους να λένε οτι είναι πιό σωστό έτσι διότι τα δάχτυλα έχουν μεγαλύτερο άνοιγμα και κάνεις καλύτερα stretches αλλά και πιό ακριβείς κινήσεις, π.χ στα sweeps, που άν παίζεις με τον αντίχειρα απο πάνω είναι πιό δύσκολο να κάνεις καλό sweep.Εγώ σαν αυτοδίδακτος έμαθα να παίζω με τον αντίχειρα να αγκαλιάζει την ταστιέρα.Πάει πίσω κάπως μόνο όταν παίζω ανεβοκατεβάσματα στις πιό ψηλές χορδές και ψηλά στην ταστιέρα, 5ο τάστο κλπ.Αλλά όσο προχωράς προς τα κάτω μου φαίνεται δύσκολο να έχω τον αντίχειρα πίσω και να κάνω τα strecthes που κάνεις πιό ψηλά.

 Προσπαθώντας να παίξω με αυτόν τον τρόπο διαπίστωσα οτι δεν μπορούσα κάν να χτυπήσω τις σωστές νότες σε πολλές περιπτώσεις.Θέλει εξάσκηση.Το θεμα είναι αν είναι καλό να μάθεις να παίζεις έτσι ,ακόμη και μετά απο 10 χρόνια, ή και σε ποιές περιπτώσεις.Πολλοί λένε οτι το καλύτερο είναι το υβριδικό.Δηλαδή τα blues και τα bends με τον αντίχειρα να αγκαλιάζει την ταστιέρα και τα άλλα σόλο,sweeps,λεγκάτα, κλπ που θέλουν και ανοίγματα, με το κλασσικό στύλ.Όπως παίζει ο Kotzen π.χ.Ο Romeo τα κάνει όλα με κλασσικό στύλ, ακόμη και τα bends και τα blues licks, πράγμα το οποίο δεν ξέρω εάν είναι πρακτικό.Πάντως ορισμένα πράγματα σίγουρα δεν μπορείς να τα παίζεις με τον αντίχειρα πάνω.Είναι πιό δύσκολο.Από την άλλη άλλα, δεν μπορείς να τα παίζεις με τον αντίχειρα κάτω.Κάποιοι λένε πώς το καλύτερο είναι τα δάχτυλα να έχουνε λίγο κλίση πρός τα πάνω και να μήν είναι κάθετα στην νότα ή προς εσένα όπως κοιτάς, έτσι ώστε να μπορείς να κόβεις άλλες χορδές και να παίζεις πιό εύκολα τα λεγκάτα π.χ.Με κλασσικό στύλ δεν μπορείς να το κάνεις αυτό διότι τα δάχτυλα πάνε σχεδόν κάθετα στα τάστα.Η μέθοδος εκεί είναι να κόβεις τις νότες με μπαρέ όταν παίζεις λεγκάτα, κάτι που κάνει και ο Kotzen, αλλά η μέθδος αυτή είναι δύσκολη.

 Έχω αλλάξει λίγο το στύλ μου και παίζω και με τον αντίχειρα πίσω σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά όχι τόσο πίσω όσο στο κλασσικό στύλ.Έρχεται πρός τα πάνω δηλαδή.Για να το κάνω όπως στο κλασσικό στύλ θέλει πολύ εξάσκηση, ουσιαστικά να συνηθήσω να παίζω με ένα καινούργιο στύλ.Για να μπορείς να παίζεις με υβριδικό στύλ πάντως πρέπει να ξέρεις και να έχεις συνηθίσει και τους 2 τρόπους.Εσείς τί λέτε?Πώς παίζετε?
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/06, 09:41 από Paladin »

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #1 στις: 23/08/06, 13:59 »
Και εγώ αυτοδίδακτος κατά 80 % είμαι .....Παίζω συνήθως με τον αντίχειρα πάνω σε ρυθμικά και τέτοια . Ηπλάκα είναι΄ότι το κάνω υποσυνιδειτα (τη σκοτωσα τη λέξη  ::) )  . Πολλές φορές όταν χτυπάω κάποια ρυθμικά (πέμπτες δλδ , στη 5η-4η-3η χορδή ) και υπάρχει κίνδυνος να χτυπήσω και την 6η , χωρίς να το θέλω ακουμπάω με τον αντίχειρα τν 6η και την μπουκώνω .Ετσι έχω πλήρη έλεγχο .

Σε σολάκια ,κλίμακες κτλ κατεβάζω λίγο τον αντίχειρα αλλα και πάλι είναι ψηλά , σε καμοία περίσπτωση δεν παίζω με το κλασικό στιλ , μόνο σε πολύ ειδικές περιπτώσεις και αν το κάνω επίτηδες . Οταν παίζω αυθόρμητα τον ανεβάζω ψηλά

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #2 στις: 23/08/06, 16:44 »
Σε μένα τουλάχιστον, με τον αντίχειρα στην κλασσική θέση, ήρθε πολύ πιο γρήγορα το ανέβασμα του μετρονόμου.
(και εγώ έπαιζα, με τον αντίχειρα να "φαίνεται" από πάνω αλλά ο κυρ δάσκαλος επέμενε να τον αλλάξω).

Βέβαια, προσπαθώντας να παίξεις έτσι, είναι πολύ δύσκολο, (πάντα σύμφωνα με αυτά που συνάντησα εγώ) να κάνεις καλό bending και vibrato.

Προσωπικά χρησιμοποιώ πλέον κυρίως την κλασσική θέση εκτός των περιπτώσεων στις οποίες παίζω ανοιχτά ακόρντα, ή πρέπει να κάνω bending η vibrato οπότε και "ρίχνω άγκυρα".

Στην τελική πιστεύω οτι έχει να κάνει με το τι σε βολεύει. Όντως ο Romeo παίζει με τον αντίχειρα μονίμως εξαφανισμένο (μα πως !@%&@$^*%* το κάνει ο %^$&$%?????)
σε αντίθεση με τον morse η και τον malmsteen με τον τελευταίο να χρησιμοποιεί και λάθος!!! δαχτυλοθεσία.

Αυτά!

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #3 στις: 23/08/06, 17:03 »
Παράθεση
σε αντίθεση με τον morse η και τον malmsteen με τον τελευταίο να χρησιμοποιεί και λάθος!!! δαχτυλοθεσία.
Mα δεν υπάρχει λάθος δαχτυλοθεσία φίλε μου!!Αν εννοείς διαφορετική από τα κλασσικά πρότυπα,τότε συμφωνοι,αλλά το σωστό και λάθος ειναι υποκειμενικά! :)

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #4 στις: 23/08/06, 17:22 »
Εγω αρχικα επαιζα με τον αντιχειρα στην κλασικη θεση, πλεων ξεχνιεμε και παει οπου με βολευει καθε φορα και βλεπω οτι ετσι παιζω πιο ανετα οποτε δεν προσπαθω να ξανασυνιθισω με τον κλασικο τροπο
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #5 στις: 23/08/06, 17:34 »
Εχω στην κλασσικη παιδευτηκα πολυ με τον αντιχειρα. Τελικα τα καφερα. Αλλα στην ηλεκτρικη ειναι αλλιως... Αν παιζεις ρυθμικα ροκ, μπουκωματα κλπ, το σωστο ειναι ειναι να παιζεις με τον αντιχειρα να φαίνεται - δηλαδη ψηλα. Γιατι ειναι rock και θελει τσαμπουκα. Φανταστείτε οτι πιανεται το ...... (μονο για αντρες).... Μονο οι γκεη το πιανουν με το μικρο δακτυλακι :P  - οκ πλακα κανω.

Τωρα στα σολο, δεν ξερω... Προσωπικα μαλλον πρεπει να μελετησουμε πολυ καλα το κομματι, και οταν χρειαζεται streches να κατεβαζουμε τον αντιχειρα και μετα παλι ψηλα. Δεν ξερω.... Εμενα με δυσκολευει να ανοιξω 6τες στα ταστα 6-12 χωρις να τον κατεβασω... Αν εισαι πολυ προχωρημενοι, αντι γτια ανοιγμα, δοκιμαστε το tapping σε κανενα shred.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #6 στις: 23/08/06, 19:04 »
Παιδιά, η "κλασσική θέση του αντίχειρα δεν είναι αυτόσκοπός και υπάρχει σαν κανόνας στην κλασσική κιθάρα προκειμένου να βοηθήσει στην σωστή κλίση των δακτύλων, την κάθετη πίεση των τάστων με τη λιγότερη δύναμη και τη μείωση της τριβής με την ταστιέρα. Οπότε αν απλά κρατάτε τον αντίχειρα χαμηλά και ο μέσος και παράμεσος πατάνε τα τάστα υπο γωνία δεν έχει νόημα. Επίσης, ο αντίχειρας πρέπει να βρίσκεται πίσω από τον μέσο.

Όσο για το ύψος του σε σχέση με την ταστιέρα, έχετε υπόψη σας ότι στην κλασσική η άκρη του αντίχειρα φτάνει περίπου στα 3/5 της ταστιέρας. Στην ηλεκτρική που το φάρδος της ταστιέρας είναι περίπου στα 3/4 του αντίστοιχου της κλασσικής η άκρη του αντίχειρα καλό είναι να μην προεξέχει μετά την άκρη της ταστιέρας.

Δεν είναι τόσο θέμα επιδόσεων όσο προστασίας από τενοντίτιδες και μείωσης της κούρασης στο πολύωρο παίξιμο. Ωστόσο, όσοι έχουν συνηθίσει να παίζουν με τον αντίχειρα στην κλασσική θέση, συνήθως αντιμετωπίζουν λιγότερα προβλήματα στο σόλο στα χαμηλά τάστα μετά το κόψιμο όπου ειδικά στις bolt-on κιθάρες το μπράτσο αλλάζει απότομα πάχος και σχήμα.

Χωρίς τώρα να θέλω να μειώσω κανέναν, το σολάρισμα στην κλασσική είναι πολύ δυσκολότερη υπόθεση, και τα κλασσικά κομμάτια που έχουν γρήγορα σόλο με συγχωρδίες απαιτούν σωστή τοποθέτηση των δακτύλων και καλό ζέσταμα. Η τοποθέτηση του αντίχειρα πίσω από τον μέσο έχει πολύ ευεργετικά αποτέλεσματα στα ανοίγματα και βοηθά επίσης τον κιθαρίστα να ζυγίζει τη δύναμή του και να μην βάζει περισσότερη απ' όση χρειάζεται. Το θεωρώ ένα από τα πιο σημαντικά εφόδια που μπορεί να προσφέρει ένας δάσκαλος κιθάρας στους μαθητές του.

Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #7 στις: 23/08/06, 19:41 »
Παράθεση
Φανταστείτε οτι πιανεται το ...... (μονο για αντρες).... Μονο οι γκεη το πιανουν με το μικρο δακτυλακι 

Το επιχείριμά σου με συγκλόνισε ομολογώ  ;D ;D ;D


Σοβαρεύομαι :

Τελικά έκατσα να δω πως παίζω και να σκεφτώ τι κινήσεις κάνω ακριβώς για να βολεύομαι στο παίξιμο γιατί πολλές φορές κάνω μηχανικά κινήσεις χωρίς να τις αντιλαμβάνομαι . Ενώ δεν το  καταλάβαινα μετακινούσα αρκετές φορές τον αντίχειρα , δλδ ήταν αρκετές οι φορές που τον πήγαινα στην κλασσική θέση πράγμα που δεν το είχα καταλάβει....


Βέβαια βλέπω και παιδιά που λένε ότι απλά εξέχει ο αντίχειρας....Εμένα δεν εξέχει...καβαλάει  :o  ::) ...κακό ?

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #8 στις: 23/08/06, 19:42 »
Παράθεση
Φανταστείτε οτι πιανεται το ...... (μονο για αντρες).... Μονο οι γκεη το πιανουν με το μικρο δακτυλακι 

Το επιχείριμά σου με συγκλόνισε ομολογώ  ;D ;D ;D


Σοβαρεύομαι :

Τελικά έκατσα να δω πως παίζω και να σκεφτώ τι κινήσεις κάνω ακριβώς για να βολεύομαι στο παίξιμο γιατί πολλές φορές κάνω μηχανικά κινήσεις χωρίς να τις αντιλαμβάνομαι . Ενώ δεν το  καταλάβαινα μετακινούσα αρκετές φορές τον αντίχειρα , δλδ ήταν αρκετές οι φορές που τον πήγαινα στην κλασσική θέση πράγμα που δεν το είχα καταλάβει....


Βέβαια βλέπω και παιδιά που λένε ότι απλά εξέχει ο αντίχειρας....Εμένα δεν εξέχει...καβαλάει  :o  ::) ...κακό ?

Κοίτα ο Χέντριξ τον χρησιμοποιούσε σαν 5ο δάχτυλο στην ταστιέρα... Αλλά ήταν ο Χέντριξ...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Paladin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #9 στις: 23/08/06, 20:00 »
Παράθεση
Δεν είναι τόσο θέμα επιδόσεων όσο προστασίας από τενοντίτιδες και μείωσης της κούρασης στο πολύωρο παίξιμο. Ωστόσο, όσοι έχουν συνηθίσει να παίζουν με τον αντίχειρα στην κλασσική θέση, συνήθως αντιμετωπίζουν λιγότερα προβλήματα στο σόλο στα χαμηλά τάστα μετά το κόψιμο όπου ειδικά στις bolt-on κιθάρες το μπράτσο αλλάζει απότομα πάχος και σχήμα.

Χωρίς τώρα να θέλω να μειώσω κανέναν, το σολάρισμα στην κλασσική είναι πολύ δυσκολότερη υπόθεση, και τα κλασσικά κομμάτια που έχουν γρήγορα σόλο με συγχωρδίες απαιτούν σωστή τοποθέτηση των δακτύλων και καλό ζέσταμα. Η τοποθέτηση του αντίχειρα πίσω από τον μέσο έχει πολύ ευεργετικά αποτέλεσματα στα ανοίγματα και βοηθά επίσης τον κιθαρίστα να ζυγίζει τη δύναμή του και να μην βάζει περισσότερη απ' όση χρειάζεται. Το θεωρώ ένα από τα πιο σημαντικά εφόδια που μπορεί να προσφέρει ένας δάσκαλος κιθάρας στους μαθητές του.

 Συμφωνώ.Έχω παρατηρήσει ότι κουράζεται λιγότερο το χέρι στην κλασσική θέση διότι κάνεις ευκολότερα τα ανοίγματα.Και ναί, στην κλασσική κιθάρα έχει δύσκολα σόλα και τεχνικές.Όσοι ξεκίνησαν απο κλασσική έχουνε φοβερή τεχνική και στην ηλεκτρική.Π.χ Kotzen.Αλλά μιλάμε κλασσική που κάνεις και λεγκάτα, αυτά με τα μπαρέ κλπ.

 Απλά με το κλασσικό στυλ δεν μπορείς να έχεις ακριβώς αυτόν τον τσαμπουκά στο παίξιμο.Ξεκινάω σιγά σιγά να μάθω το κλασσικό στύλ και θα προσπαθήσω να το εφαρμόσω υβριδικό.Στα bends κλπ αντίχειρας πάνω.Για τον τσαμπουκά που λέγαμε.Στα υπόλοιπα κυρίως κλασσικό στύλ.

 Btw, ο Petrucci δεν παίζει με αυστηρό κλασσικό στύλ, ο αντλιχειράς του είναι μέν πίσω αλλά πιό πάνω.Φαίνεται δηλαδή απο τα video.Ο αντίχειρας του Romeo όντως είναι εξαφανισμένος διαρκώς πίσω απο την ταστιέρα lol.O Malmsteen έχει λίγο ότι νά ναι στύλ.Βέβαια παίζει έτσι δίοτι η strat έχει μικρό μπράτσο και παίζεις ευκολότερα.Άμα έπαιζε σε καμιά Ibanez ή αντίστοιχη με φαρδύ μπράτσο δεν θα μπορούσε να παίζει έτσι συνέχεια.Πάντως λόγω οτι παίζει με τον αντίχειρα πάνω έχει αυτόν τον τσαμπουκά.Η δαχτυλοθεσία του όμως είναι όντως λάθος.Τη μιά χρησιμοποιεί πάνω στις ίδιες νότες στην κλίμακα το μικρό δάχτυλο και την άλλη τον παράμεσο.Δηλαδή αντί για παράμεσο-μικρό δάχτυλο,μέσο-παράμεσο.Ότι τον βολεύει τον καθέναν βέβαια, αλλά οκ.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/06, 20:02 από Paladin »

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #10 στις: 23/08/06, 20:20 »
Συμφωνώ.Έχω παρατηρήσει ότι κουράζεται λιγότερο το χέρι στην κλασσική θέση διότι κάνεις ευκολότερα τα ανοίγματα.Και ναί, στην κλασσική κιθάρα έχει δύσκολα σόλα και τεχνικές.Όσοι ξεκίνησαν απο κλασσική έχουνε φοβερή τεχνική και στην ηλεκτρική.Π.χ Kotzen.Αλλά μιλάμε κλασσική που κάνεις και λεγκάτα, αυτά με τα μπαρέ κλπ.

 Απλά με το κλασσικό στυλ δεν μπορείς να έχεις ακριβώς αυτόν τον τσαμπουκά στο παίξιμο.Ξεκινάω σιγά σιγά να μάθω το κλασσικό στύλ και θα προσπαθήσω να το εφαρμόσω υβριδικό.Στα bends κλπ αντίχειρας πάνω.Για τον τσαμπουκά που λέγαμε.Στα υπόλοιπα κυρίως κλασσικό στύλ.

 Btw, ο Petrucci δεν παίζει με αυστηρό κλασσικό στύλ, ο αντλιχειράς του είναι μέν πίσω αλλά πιό πάνω.Φαίνεται δηλαδή απο τα video.Ο αντίχειρας του Romeo όντως είναι εξαφανισμένος διαρκώς πίσω απο την ταστιέρα lol.O Malmsteen έχει λίγο ότι νά ναι στύλ.Βέβαια παίζει έτσι δίοτι η strat έχει μικρό μπράτσο και παίζεις ευκολότερα.Άμα έπαιζε σε καμιά Ibanez ή αντίστοιχη με φαρδύ μπράτσο δεν θα μπορούσε να παίζει έτσι συνέχεια.Πάντως λόγω οτι παίζει με τον αντίχειρα πάνω έχει αυτόν τον τσαμπουκά.Η δαχτυλοθεσία του όμως είναι όντως λάθος.Τη μιά χρησιμοποιεί πάνω στις ίδιες νότες στην κλίμακα το μικρό δάχτυλο και την άλλη τον παράμεσο.Δηλαδή αντί για παράμεσο-μικρό δάχτυλο,μέσο-παράμεσο.Ότι τον βολεύει τον καθέναν βέβαια, αλλά οκ.

Η δακτυλοθεσία τις περισσότερες φορές γίνεται και με βάση την επόμενη θέση στην ταστιέρα. πχ όταν αυτοσχεδιάζεις με πεντατονικές βολεύει να χρησιμοποιείς μέσο παράμεσο στην ίδια χορδή πρίν κατεβείς στην επόμενη συγχωρδία κλπ. Γενικά αξίζει να δόσει κάθε κιθαρίστας προσοχή στον τρόπο που πατά τις χορδές στα τάστα. Και όταν μάθεις να πατάς ομοιόμορφα με σταθερές γωνίες και δύναμη είναι πολύ εύκολο να βελτιωθείς σε τομείς όπως την ταχύτητα που ενδιαφέρει πολλούς. Προσωπικά θεωρώ ότι οι δακτυλισμοί έχουν τεράστια επιρροή στον ήχο ενός κιθαρίστα και του επιτρέπουν να βασίζεται λιγότερο σε reverb και gain για να μην κόβονται και χάνονται νότες. Η κιθάρα δεν παίζεται μόνο με τα δάχτυλα. Πήχεις, δικέφαλοι, ώμοι και αυχένας παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο. Μόνο όταν είσαι άνετος μπορούν τα δάχτυλά σου να κυλίσουν στην ταστιέρα. Όταν ο δεξής αγκώνας δεν έχει περιορισμούς στην κίνηση, όταν ο αριστερός ώμος δεν είναι σφιγμένος και το κεφάλι απλα παρατηρεί και δεν είναι καρφωμένο στην ταστιέρα. Πολλοί είναι αυτοί που αδιαφορούν για όλα αυτά και δημιουργούν στους εαυτούς τους εμπόδια χωρίς να το αντιλαμβάνονται.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/06, 20:22 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #11 στις: 23/08/06, 20:27 »
Εχω στην κλασσικη παιδευτηκα πολυ με τον αντιχειρα. Τελικα τα καφερα. Αλλα στην ηλεκτρικη ειναι αλλιως... Αν παιζεις ρυθμικα ροκ, μπουκωματα κλπ, το σωστο ειναι ειναι να παιζεις με τον αντιχειρα να φαίνεται - δηλαδη ψηλα. Γιατι ειναι rock και θελει τσαμπουκα. Φανταστείτε οτι πιανεται το ...... (μονο για αντρες).... Μονο οι γκεη το πιανουν με το μικρο δακτυλακι :P  - οκ πλακα κανω.

Τωρα στα σολο, δεν ξερω... Προσωπικα μαλλον πρεπει να μελετησουμε πολυ καλα το κομματι, και οταν χρειαζεται streches να κατεβαζουμε τον αντιχειρα και μετα παλι ψηλα. Δεν ξερω.... Εμενα με δυσκολευει να ανοιξω 6τες στα ταστα 6-12 χωρις να τον κατεβασω... Αν εισαι πολυ προχωρημενοι, αντι γτια ανοιγμα, δοκιμαστε το tapping σε κανενα shred.

Μήπως πρέπει ταυτόχρονα να τρώς σουβλάκι, να ρεύεσαι και να ρίχνεις και καμιά κλωτσιά από δώ και από κεί για να αποκτήσεις "τσαμπουκά"?

Σωστό είναι αυτό που βολεύει και δεν κουράζει-πονάει. Από Segovia μέχρι Hendrix και από Paco De Lucia μέχρι Cradle of filth δεν υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος για να παίζεις.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #12 στις: 23/08/06, 20:30 »
Σε μένα τουλάχιστον, με τον αντίχειρα στην κλασσική θέση, ήρθε πολύ πιο γρήγορα το ανέβασμα του μετρονόμου.
(και εγώ έπαιζα, με τον αντίχειρα να "φαίνεται" από πάνω αλλά ο κυρ δάσκαλος επέμενε να τον αλλάξω).

Βέβαια, προσπαθώντας να παίξεις έτσι, είναι πολύ δύσκολο, (πάντα σύμφωνα με αυτά που συνάντησα εγώ) να κάνεις καλό bending και vibrato.

Προσωπικά χρησιμοποιώ πλέον κυρίως την κλασσική θέση εκτός των περιπτώσεων στις οποίες παίζω ανοιχτά ακόρντα, ή πρέπει να κάνω bending η vibrato οπότε και "ρίχνω άγκυρα".

Στην τελική πιστεύω οτι έχει να κάνει με το τι σε βολεύει. Όντως ο Romeo παίζει με τον αντίχειρα μονίμως εξαφανισμένο (μα πως !@%&@$^*%* το κάνει ο %^$&$%?????)
σε αντίθεση με τον morse η και τον malmsteen με τον τελευταίο να χρησιμοποιεί και λάθος!!! δαχτυλοθεσία.

Αυτά!

Μάλλον επειδή η κλασσική δεν περιλαμβάνει bending και επειδή το κλασσικό vibrato γίνεται με κίνηση της χορδής παράλληλα και όχι κάθετα στην διεύθυνση της. Γι'αυτό το vibrato της κλασσικής είναι πολύ διακριτικό και το εύρος της αυξομείωσης της τονικότητας είναι μόλις ένα περίπου δέκατο του ημιτονίου. Και γίνεται με κίνηση του καρπού και όχι του δακτύλου.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/06, 20:33 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #13 στις: 23/08/06, 20:45 »
Και για όσους ψάχνονται με τον κλασσικό τρόπο μια άσκηση

0-0-0-0|-0-0-0-0|-0-0-0-0|-0-0-0-0|-0-0-0-0|-0-0-0-0|-0-0-0-0
1-3-2-4|-1-3-2-4|-2-4-3-5|-2-4-3-5|-3-5-4-6|-3-5-4-6|.........
-------|--------|--------|--------|--------|--------|
-------|--------|--------|--------|--------|--------|
-------|--------|--------|--------|--------|--------|
-------|--------|--------|--------|--------|--------|

Σε κάθε τετράδα χρησιμοποιείτε δείκτη-παράμεσο-μέσο-μικρό και γλιστράτε το δείκτη για να περάσετε στην επόμενη τετράδα

Ο μέσος πρέπει να είναι κάθετος στην ταστιέρα, picking προς τα κάτω, ο αντίχειρας πίσω από το μέσο, η παλάμη να μην ακουμπά ταστιέρα και να ακουστούν όλα τα Mi...

Ξεκινήστε αργά και σιγά σιγά ανεβάστε ταχύτητα. Απαιτεί σωστές και ελεγχόμενες κινήσεις των δακτύλων και πίεση των χορδών με τις άκρες των ακροδακτύλων... Μόλις το μικρό δάχτυλο φτάσει στο 15ο τάστο και χωρίς να κλέβετε (bend προς τα πάνω στη 2η χορδή) κάντε το αντίστροφο μέχρι να φτάσετε στην αρχή της ταστιέρας πηγαίνοντας "μικρός-μεσος-παράμεσος-δείκτης"...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/06, 20:47 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #14 στις: 24/08/06, 23:09 »
Εχω στην κλασσικη παιδευτηκα πολυ με τον αντιχειρα. Τελικα τα καφερα. Αλλα στην ηλεκτρικη ειναι αλλιως... Αν παιζεις ρυθμικα ροκ, μπουκωματα κλπ, το σωστο ειναι ειναι να παιζεις με τον αντιχειρα να φαίνεται - δηλαδη ψηλα. Γιατι ειναι rock και θελει τσαμπουκα. Φανταστείτε οτι πιανεται το ...... (μονο για αντρες).... Μονο οι γκεη το πιανουν με το μικρο δακτυλακι :P  - οκ πλακα κανω.

Τωρα στα σολο, δεν ξερω... Προσωπικα μαλλον πρεπει να μελετησουμε πολυ καλα το κομματι, και οταν χρειαζεται streches να κατεβαζουμε τον αντιχειρα και μετα παλι ψηλα. Δεν ξερω.... Εμενα με δυσκολευει να ανοιξω 6τες στα ταστα 6-12 χωρις να τον κατεβασω... Αν εισαι πολυ προχωρημενοι, αντι γτια ανοιγμα, δοκιμαστε το tapping σε κανενα shred.

Μήπως πρέπει ταυτόχρονα να τρώς σουβλάκι, να ρεύεσαι και να ρίχνεις και καμιά κλωτσιά από δώ και από κεί για να αποκτήσεις "τσαμπουκά"?

Σωστό είναι αυτό που βολεύει και δεν κουράζει-πονάει. Από Segovia μέχρι Hendrix και από Paco De Lucia μέχρι Cradle of filth δεν υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος για να παίζεις.

Εμενα ετσι μου ειπε ο δασκαλος στο ωδειο ,ετσι σου λεω. Και πιστευω πως εχει δικαιο. ή παιζεις ροκ ή δεν παιζεις. Η λογικη του κανε το πως γουσταρεις χωρις να πονας και κουραζεσαι δεν με βρισκει συμφωνο, Σιγουρα ενας που παιζει με τους ενδεδιγμενους τροπους των βιβλιων θα ειναι καλύτερος απο εναν αλλο που παιζει με ο,τι να ναι δαχτυλισμο. Ακομα και ο malmsteen που παιζει με δικο του δαχτυλισμο, δεν σημαινει οτι ειναι κακος κιθαριστας, αλλα ταυτοχρονα δεν σημαινει οτι αποτελει προτυπο για τον νεο κιθαριστα. Σχετικα με το ροκ, αν καταλαβες καλα, μιλαω για συγκροτηματα AC/DC , Guns n' Roses, Free, Cream κλπ. Τωρα αν καποιος παιζει το θεικο riff του smoke on the water και δεν κρατάει την κιθαρα ετσι οπως αρμοζει σε εναν ροκά,αλλα καθεται στο σκαμπο, βαζει την κιθαρα αναμεσα στα ποδια του σε πλαγια θεση οπως την κλασσικη και προσπαθει να κρατησει τον αντιχειρα ωστε να μην φαινεται.... τότε να μην ξανα παιξει και να του κοπουν τα χερια LOLOLOLOL! Οπως εκεινος ο πιτσιρικας στο School of Rock αν το εχετε δει. ο Ζακ...LOL

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #15 στις: 25/08/06, 10:50 »

Εμενα ετσι μου ειπε ο δασκαλος στο ωδειο ,ετσι σου λεω. Και πιστευω πως εχει δικαιο. ή παιζεις ροκ ή δεν παιζεις. Η λογικη του κανε το πως γουσταρεις χωρις να πονας και κουραζεσαι δεν με βρισκει συμφωνο, Σιγουρα ενας που παιζει με τους ενδεδιγμενους τροπους των βιβλιων θα ειναι καλύτερος απο εναν αλλο που παιζει με ο,τι να ναι δαχτυλισμο. Ακομα και ο malmsteen που παιζει με δικο του δαχτυλισμο, δεν σημαινει οτι ειναι κακος κιθαριστας, αλλα ταυτοχρονα δεν σημαινει οτι αποτελει προτυπο για τον νεο κιθαριστα. Σχετικα με το ροκ, αν καταλαβες καλα, μιλαω για συγκροτηματα AC/DC , Guns n' Roses, Free, Cream κλπ. Τωρα αν καποιος παιζει το θεικο riff του smoke on the water και δεν κρατάει την κιθαρα ετσι οπως αρμοζει σε εναν ροκά,αλλα καθεται στο σκαμπο, βαζει την κιθαρα αναμεσα στα ποδια του σε πλαγια θεση οπως την κλασσικη και προσπαθει να κρατησει τον αντιχειρα ωστε να μην φαινεται.... τότε να μην ξανα παιξει και να του κοπουν τα χερια LOLOLOLOL! Οπως εκεινος ο πιτσιρικας στο School of Rock αν το εχετε δει. ο Ζακ...LOL

δεν είναι καθόλου σίγουρο. Εγώ παίζω με τους ενδεδειγμένους δακτυλισμούς που μελετάω 15 χρόνια και ο hendrix όπως του κατέβει. Και ήταν καλύτερος κιθαρίστας από εμένα...

Αλλά έχεις δίκιο. Το "φαίνεσθαι" είναι πραγματικά πολύ σημαντικό... ::)
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #16 στις: 25/08/06, 12:47 »
Κοιτα εγω δεν εχω και μεγαλη εμπειρια πανω στο θεμα, οποτε δεν μπορω να υποστηριξω την αποψη μου με δυνατα επιχειρηματα αφου ακομα κι γεω ψαχνομαι. Απλα ρε συ, ετσι μου ειπε ο καθητης στο ωδειο ο οποιος ειναι ροκας (οχι μεταλλας). Πχ η αποψη του για τον satriani ειναι οτι ο joe και ο vai δεν εχουν ιδεα απο ροκ, αλλα ειμαι εκπληκτικοι κιθαριστες. Αλλωστε δεν πιστευω να μπορει να παιξει κανεις stevie ray vaughaun με τον δαχτυλο απο πισω... Αντιθετα στα shredding ειναι εφικτο και ισως πιο σωστο να παιζουμε απο πισω τον αντιχειρα απο την αποχη του οτι εχουμε μεγαλα ανοιγματα. Αντιθετα στα bends ο αντιχειρας αν ειναι πανω τοτε πετυχαίνουμε πιο εύκολα τον στόχο μας. Ετσι, με αυτα τα δυο παραδειγματα, διαπιστωνω πως υπαρχουν "καλυτεροι" τροποι να πετυχεις το θεμιτο αποτελεσμα και ειναι αυτοι που προτινουν τα βιβλια.

[off topic mode on]Τωρα η εμφανιση δεν παιζει μεγαλο ρολο, οσο το ακουσμα, αλλα δεν παυει ενας καλλιτεχνης να εχει και εξωτερικη εμφανιση... πχ ποιος θα ακουγε τα δηθεν σημερινα ελληνικα τραγουδια αν η Βανδη, Η Βισσυ και δεν ξερω εγω ποιες αλλες ανεβαιναν υμιγυμνες και χορευαν προκλητικα πανω στην σκηνη με στιχους που ενθαρυνουν τον την εμφανιση τους...[off topic mode off]

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #17 στις: 25/08/06, 16:00 »
Κοιτα εγω δεν εχω και μεγαλη εμπειρια πανω στο θεμα, οποτε δεν μπορω να υποστηριξω την αποψη μου με δυνατα επιχειρηματα αφου ακομα κι γεω ψαχνομαι. Απλα ρε συ, ετσι μου ειπε ο καθητης στο ωδειο ο οποιος ειναι ροκας (οχι μεταλλας). Πχ η αποψη του για τον satriani ειναι οτι ο joe και ο vai δεν εχουν ιδεα απο ροκ, αλλα ειμαι εκπληκτικοι κιθαριστες. Αλλωστε δεν πιστευω να μπορει να παιξει κανεις stevie ray vaughaun με τον δαχτυλο απο πισω... Αντιθετα στα shredding ειναι εφικτο και ισως πιο σωστο να παιζουμε απο πισω τον αντιχειρα απο την αποχη του οτι εχουμε μεγαλα ανοιγματα. Αντιθετα στα bends ο αντιχειρας αν ειναι πανω τοτε πετυχαίνουμε πιο εύκολα τον στόχο μας. Ετσι, με αυτα τα δυο παραδειγματα, διαπιστωνω πως υπαρχουν "καλυτεροι" τροποι να πετυχεις το θεμιτο αποτελεσμα και ειναι αυτοι που προτινουν τα βιβλια.

[off topic mode on]Τωρα η εμφανιση δεν παιζει μεγαλο ρολο, οσο το ακουσμα, αλλα δεν παυει ενας καλλιτεχνης να εχει και εξωτερικη εμφανιση... πχ ποιος θα ακουγε τα δηθεν σημερινα ελληνικα τραγουδια αν η Βανδη, Η Βισσυ και δεν ξερω εγω ποιες αλλες ανεβαιναν υμιγυμνες και χορευαν προκλητικα πανω στην σκηνη με στιχους που ενθαρυνουν τον την εμφανιση τους...[off topic mode off]

Η πραγματική ερώτηση είναι ποιος σοβαρός μουσικόφιλος ακούει όλες τις παραπάνω...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #18 στις: 25/08/06, 16:19 »
Ξανά και ξανά λέμε τα ίδια πράγματα.....
Εντάξει υπάρχον κάποιοι γνωστοί-στάνταρ τρόποι για να παίξεις . Ο καθένας έχει πλεονεκτήματα μειονεκτήματα . Επίσης και το χέρι του καθενός μας είναι διαφορετικό , πώς να το κάνουμε ? Οπως βολεύεται ο καθένας πιάνει τη κιθάρα , δεν υπάρχει λόγος να ψάχνουμε πως είναι το "σωστό" .
Νομίζω ότι είμαστε έξω από το θέμα , το παιδί ρωτάει προσωπικά τι προτιμάμε και για ποιούς λόγους ,όχι να ψάξουμε για τον σωστότερο τρόπο

Αποσυνδεδεμένος Paladin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #19 στις: 25/08/06, 17:27 »
Παράθεση
το παιδί ρωτάει προσωπικά τι προτιμάμε και για ποιούς λόγους ,όχι να ψάξουμε για τον σωστότερο τρόπο

 Ναί βέβαια το τί προτιμάμε και για ποιούς λόγους οδηγεί τελικά και στο τί είναι πιό σωστό.Απλά αναλύουμε τα θετικά και αρνητικά της κάθε τεχνικής.Εγώ μπορώ να σας πώ ότι άν μπορούσα να μάθω γρήγορα τον κλασσικό τρόπο θα ήθελα να παίζω με αυτόν, αυτά που πρέπει να παίζω.Δηλαδή πάνω στις κλίμακες, sweeps κλπ.Θεωρώ οτι είναι καλή η τεχνική αυτή διότι και βοηθάει και δεν είναι κουραστική όσο όταν έχεις τον αντίχειρα πάνω και φαίνεται και ωραία.Ναί φαίνεται ωραία.Τουλάχιστον προσωπικά μου αρέσει καλύτερα πως φαίνεται όταν παίζει ο Kotzen παρά ο Malmsteen.Αλλά κυρίως είναι θέμα πρακτικότητας.

 Προσπαθώ να μάθω τώρα να παίζω αυτά τα πράγματα με το κλασσικό στύλ, αλλά πρέπει να ξεκινήσεις από την αρχή και σιγά.Μόνο που με πονάει ο καρπός έτσι όπως τον γυρίζω παράλληλα με την ταστιέρα.Ελπίζω να είναι επειδή είναι αρχή αυτό.

 Τα υπόλοιπα πάντως, bends,vibrato,blues γενικά πιστεύω ότι παίζονται με αντίχειρα πάνω καθαρά.Οπότε είναι καλό να εφαρμόζεις ένα υβριδικό στύλ.

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #20 στις: 03/09/06, 14:24 »
δεν κατάφερα να διαβάσω όλα τα replies,
είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως υπάρχουν κάποια standard σε θέματα παιξίματος που πρέπει να τηρούνται
πχ πόσα δάκτυλα πρέπει να χρησιμοποιούνται, που πρέπει να πατάνε, πως πρέπει να στήνεται το δεξί χέρι, πως πρέπει να γίνεται μελέτη κλπ
όπως ακόμη σε ορισμένα υπάρχουν και επιλογές δλδ μπορείς να επιλέξεις τι να χρησιμοποιείς

συγκεκριμένα για τον αντίχειρα δεν νομίζω ότι υπάρχουν και πολλές επιλογές κατά προτίμηση
ο αντίχειρας χρησιμοποιείται σε όλες τις θέσεις ανάλογα με αυτό που παίζεις

κάποιες τεχνικές δε βγαίνουν με όλες τις θέσεις του αντίχειρα, δλδ κάποιες απαιτούν ο αντίχειρας να είναι όπως στην κλασσική, κάποια κουραστικά πράγματα απαιτούν και ακόμη πιο κάτω, κάποια σηκώματα είναι αρκετά δύσκολα χωρίς τον αντίχειρα να αγκαλιάζει το μπράτσο κλπ, οπότε δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα του τι σου αρέσει/ πως έχεις συνηθίσει/ πως έχεις μάθει /ποια είναι τα standard αφού κάποιες τεχνικές πολύ απλά δε βγαίνουν παρά με συγκεκριμένη θέση του αντίχειρα, άρα δεν υπάρχει δυνατότητα προτίμησης - αναγκαστικά θα παίξεις με την απαιτούμενη θέση για να παίξεις σωστά κάποια πράγματα ενώ εάν θες να μάθεις όλες τις τεχνικές αναγκαστικά θα μάθεις να παίζεις και με όλες τις θέσεις του αντίχειρα

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #21 στις: 03/09/06, 16:05 »
δεν είναι καθόλου σίγουρο. Εγώ παίζω με τους ενδεδειγμένους δακτυλισμούς που μελετάω 15 χρόνια και ο hendrix όπως του κατέβει. Και ήταν καλύτερος κιθαρίστας από εμένα...
Αλλά έχεις δίκιο. Το "φαίνεσθαι" είναι πραγματικά πολύ σημαντικό... ::)
+1

Οπως βολευεται ο καθενας. Το χερι θα παει μονο του στην σωστη γι'αυτο θεση. Αλλωστε ο καθενας εχει διαφορετικο χερι και δεν παιζει οπως καποιος αλλος.
ΠΧ. Εγω εχω σχετικα μικρο χερι και κοντα δακτυλα και δεν μπορω να παιξω "χουφτωνοντας" το μπρατσο. Τι να κανω?... Παιζω το καθε τι αυθορμητα οπως με βολευει στο χερι μου.

Αποσυνδεδεμένος Einstein

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #22 στις: 07/11/07, 11:40 »
Λοιπόν,πρακτικά διαπιστώνω οτι το που θα βάλεις τον αντίχειρα εξαρτάται απο το τι παίζεις....Στα bends και βέβαια ο αντίχειρας βοηθάει τα αλλα δαχτυλα αλλιως θα πάθεις καμια ζημιά....Στα runs οπως στην κλασική...
Ποιος δάσκαλος είπε οτι ο Vai και ο Satriani δεν εχουν ιδέα απο rock...[ενω αυτος εχει ε]Tι βλακώδεις γενικευσεις είναι αυτες?

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #23 στις: 07/11/07, 12:26 »
Εγώ πάλι είμαι άλλης σχολής.... δεν πιάνω μπαρέδες αλλά με αντίχειρα τις πάνω χορδές.....

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέση αντίχειρα στην ηλεκτρική κιθάρα.
« Απάντηση #24 στις: 07/11/07, 13:05 »
Η φυσικη θεση παιξιματος της ηλεκτρικης ειναι ορθιος(εφοσον εξασκητaι καποιος με σκοπο να παιζει live) ενω της κλασσικης ειναι καθιστος κ μαλιστα με υποπόδιο οπότε αυτοματος μιλαμε για τελειως διαφορετικη φυση μεταξυ των 2. Το freatboard εχει χαωδη διαφορα μεταξυ του ενος οργανου κ του άλλου και για να αντιγραψει κανεις τη τεχνικη της κλασσικης κιθαρας στην ηλεκτρικη παιζοντας ορθιος θα πρεπει να ανεβασει τη κιθαρα στη ζωνη μεχρι το λαιμο ετσι ωστε ολο το αριστερο χερι να βρισκεται στη σωστη κλιση οπως κ ο αντιχειρας.
Θεωρω οτι ειναι ματαιο να προσπαθουμε να μεταφερουμε τεχνικες αλλων οργανων στην ηλεκτρικη κιθαρα.. Η ιστορια της το μονο που πραγματικα εχει επιδειξει ειναι οτι οτιδηποτε μπορει να παιχτει και με οποιονδηποτε τροπο αρκει να βολευει τον ιδιο τον μουσικο κ αρκει να σεβεται καποιες (λιγες) βασικες τεχνικες αρχες της.
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
12426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 20:41
από ScullShot
7 Απαντήσεις
4026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/08, 02:41
από jim.ni
21 Απαντήσεις
11734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 06:29
από Sbiblerubleb
5 Απαντήσεις
3076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 16:12
από Lo.Lee.Ta
17 Απαντήσεις
12367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...
3 Απαντήσεις
6398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/14, 21:04
από Lo.Lee.Ta
7 Απαντήσεις
12875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/16, 15:49
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
9838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/15, 17:20
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
3088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/21, 01:48
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/21, 14:42
από Ioannis Anastassakis