Αποστολέας Θέμα: Μαγνήτης για μεσαία θέση σε Ibanez RG???  (Αναγνώστηκε 3916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Λοιπόν, πρόσφατα έγινα ευτυχής κάτοχος μιας Ibanez RG550...
Όπως συνηθίζεται, άλλαξα τους stock μαγνήτες (V7-V8) με τον Dimarzio Evo (bridge) - Dimarzio Breed (neck) κ διατήρησα τον μεσαίο (S1).
Διαπίστωσα όμως, ότι στις θέσεις 2/4 ο μεσαίος μαγνήτης μου καταστρέφει τον ήχο...

Συνεπώς, αποφάσισα να αλλάξω κ αυτόν:
στις επιλογές μου βρίσκονται ο YJM κ ο SDS-1 κ οι δύο της Dimarzio.
Το σκεπτικό μου είναι ότι χρειάζομαι υψηλό σχετικά output ώστε να συμβαδίζει με τους humbuckers.

Παρακαλώ τους κατόχους των παραπάνω, να δώσουν μία γνώμη κ γενικά όλους για κάποια διαφορετική άποψη.

Επίσης, θέλω να θέσω ένα ερώτημα: είναι απαραίτητο ο μεσαίος μαγνήτης να είναι reverse wound?
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Μαγνήτης για μεσαία θέση σε Ibanez RG???
« Απάντηση #1 στις: 06/04/08, 03:22 »
Βάλε ένα διαφορετικό πενταθέσιο για εναλλαγή θέσεων μεταξύ των διπλών (με σπλιτ κλπ.) και απενεργοποίησε εντελώς τον μεσσαίο. Προσωπικά δεν βρήκα ποτέ μια χρήση για τον μεσσαίο...

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτης για μεσαία θέση σε Ibanez RG???
« Απάντηση #2 στις: 06/04/08, 15:40 »
Λοιπόν, πρόσφατα έγινα ευτυχής κάτοχος μιας Ibanez RG550...
Όπως συνηθίζεται, άλλαξα τους stock μαγνήτες (V7-V8) με τον Dimarzio Evo (bridge) - Dimarzio Breed (neck) κ διατήρησα τον μεσαίο (S1).
Διαπίστωσα όμως, ότι στις θέσεις 2/4 ο μεσαίος μαγνήτης μου καταστρέφει τον ήχο...

Συνεπώς, αποφάσισα να αλλάξω κ αυτόν:
στις επιλογές μου βρίσκονται ο YJM κ ο SDS-1 κ οι δύο της Dimarzio.
Το σκεπτικό μου είναι ότι χρειάζομαι υψηλό σχετικά output ώστε να συμβαδίζει με τους humbuckers.

Παρακαλώ τους κατόχους των παραπάνω, να δώσουν μία γνώμη κ γενικά όλους για κάποια διαφορετική άποψη.

Επίσης, θέλω να θέσω ένα ερώτημα: είναι απαραίτητο ο μεσαίος μαγνήτης να είναι reverse wound?

Καλορίζικη και καλόπαιχτη η κιθάρα σου,
Λοιπόν στα γρήγορα να σου πώ οτι στη μέση έχω βάλει τον YJM όπου παίζει παρέα με Air Norton και Tone Zone,και όλοι ακούγονται πολύ καλοί
Επιτέλους όταν παίζει μόνος του ο μεσαίος δεν υπάρχει αυτός ο ενοχλητικός θόρυβος,και μην ανησυχείς για το output του YJM είναι αρκετά δυνατός
Τώρα για να πετύχεις να παίζουν όλοι αθόρυβα θα πρέπει να αλλάξεις και τον επιλογέα με έναν multipole,και ο YJM είναι με 4 καλώδια,εκτός αν κρατήσεις τον επιλογέα σου και αφήσεις τα 2 καλώδια του στον αέρα,δεν θα έχεις όμως hum canceling
Οι 2 humbuckers θα πρέπει να έχουν διαφορετική φορά έτσι ώστε τα πηνία που είναι κοντά στον μεσαίο μαγνήτη,να είναι ενεργά στις θέσεις που σπλιτάρουν μαζί του,αλλά θα βρείς περισσότερες πληροφορίες και σχεδιαγράματα στο site της Dimarzio,μιας και πάει καιρός που το έχω κάνει και δεν τα θυμάμαι όλα
Ο multipole θέλει πολύ περισσότερη δουλειά μιάς και έχει πολλά γεφυρώματα αλλά αξίζει τον κόπο!


Αποσυνδεδεμένος Panagiotisrx7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 122
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτης για μεσαία θέση σε Ibanez RG???
« Απάντηση #3 στις: 29/04/08, 22:11 »
Είναι προτιμότερο να βάλεις τον 12πολικό 5θέσιο όπως λέει και ο φίλος παραπάνω παρά να κρατήσεις τον ίδιο επιλογέα και να μην εκμεταλλευτείς στο έπακρο τις παρεχόμενες δυνατότητες...

Αποσυνδεδεμένος Panagiotisrx7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 122
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτης για μεσαία θέση σε Ibanez RG???
« Απάντηση #4 στις: 29/04/08, 22:25 »
Το attachement σου δείχνει την λογική που πρέπει να ακολουθήσεις σε περίπτωση που δεν βάλεις (που δεν σου συστήνω) τον προαναφερθέντα 5θέσιο.

Αποσυνδεδεμένος Panagiotisrx7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 122
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτης για μεσαία θέση σε Ibanez RG???
« Απάντηση #5 στις: 29/04/08, 22:27 »
Επίσης, παραθέτω την αντιστοιχία χρωμάτων μεταξύ Duncan και Dimarzio οπότε αν μπασταρδέψεις την επιλογή σου, να μην μπερδευτείς.

DiMarzio   Red      Black    Green     White

Duncan     Black   White    Green      Red

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτης για μεσαία θέση σε Ibanez RG???
« Απάντηση #6 στις: 30/04/08, 16:53 »
Για να μήν μπερδέψουμε τα πράγματα το σχεδιάγραμμα που επισυνάπτει ο φίλος Panagiotisrx7 είναι για να δείς  στο περίπου τη λογική,δεν είναι βέβαια αυτο που πρέπει να ακολουθήσεις

Λέγοντας multipole επιλογέα εννοούσα τον 24πολικό της Dimarzio,στην περίπτωση που αποφασίσεις να βάλεις μονό/διπλό στην μεσαία θέση,ακολούθησε κατα γράμμα το σχετικό σχεδιάγραμμα που δίνει η Dimarzio και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτης για μεσαία θέση σε Ibanez RG???
« Απάντηση #7 στις: 08/07/08, 02:37 »
HS-2
HS-3
YJM
Pro Track

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
14498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/07, 10:59
από GreekDudeCovers
25 Απαντήσεις
9042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/06, 19:35
από FSL
26 Απαντήσεις
27079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/11, 14:27
από fedstog
5 Απαντήσεις
4817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 19:20
από Iced Jacob
7 Απαντήσεις
4026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/08, 02:41
από jim.ni
6 Απαντήσεις
3964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/08, 21:47
από Giorgos K.
7 Απαντήσεις
4671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/09, 13:16
από Germ1984
9 Απαντήσεις
9940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/12, 03:42
από mhts4k0s
7 Απαντήσεις
3523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/11, 16:48
από Johnie Darko
7 Απαντήσεις
2753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/11, 12:37
από kirk (IBANEZ RG370) hammet