Αποστολέας Θέμα: Προβλημα με την θεση του Volume στην κιθαρα μου.  (Αναγνώστηκε 4026 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λοιπον.. Εχω μια Ibanez και ενω την εχω απο το 2002. Το προβλημα που εχω δεν ειχε δημιουργηθει ποτε στο παρελθον παρα μονο τους τελευταιους 3 μηνες οπου συμβαινει το εξης: Ενω παιζω το δεξι μου χερι ακουμπαει στο volume και σιγα σιγα χαμηλωνει τον ηχο της κιθαρας. Δεν ξερω τι συνεβενε παλιοτερα.. Η επαιζα αλιως και δεν ακουμπουσε εκει το χερι μου, η ηταν πιο σκληρο το κουμπι και παροτι ακουμπουσα δεν γυρναγε, η κατι αλλο που δεν μπορω να υποψιαστω. Εντομεταξυ αυτο γινεται αναιπαισθητα και δεν το καταλαβαινω. Μεχρι να αντιληφθω ποιος μου χαμηλωνε τον ηχο ειχα τρελαθει.. Εχει κανεις καμια ιδεα πως να λυσω το προβλημα??

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Aν απλα γυρναει ευκολα το knob απο το χερι σου, ισως μπορεις να το σφιξεις λιγο μονος σου αν ελεγξεις την κιθαρα απο πισω στα ηλεκτρικα.
Αν το κανει χωρις να γυρναει το knob μαλλον εχει προβλημα το pot και θελει αλλαγη
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Aν απλα γυρναει ευκολα το knob απο το χερι σου, ισως μπορεις να το σφιξεις λιγο μονος σου αν ελεγξεις την κιθαρα απο πισω στα ηλεκτρικα.
Αν το κανει χωρις να γυρναει το knob μαλλον εχει προβλημα το pot και θελει αλλαγη

Λοιπον.. Ανοιξα την κιθαρα απο πισω και ενω βρηκα το ηλεκτρικο του volume δεν βρηκα καποιο τροπο να σφιγκει η κατι τετοιο. Ελυσα το κουμπι απο μπροστα ουτε εκει μπορεσα να κανω κατι. Το μονο που μπορεσα ειναι να σφιξω το κουμπι πολυ χαμηλα ετσι ωστε να ακουμπαει στο σωμα της κιθαρας και να μην γυρναει καθολου. Αλλα ετσι δεν θα μπορω να χρησιμοποιησω καθολου το volume και επισης θα γρατζουνιστει και το βερνικι οποτε αυτο δεν αποτελει λυση...
Επισης να πω οτι το knob γυρναει οταν το ακουμπαω και μετα το επαναφερω οταν χαμηλωσει ο ηχος οποτε προβλημα στο pot δεν υπαρχει..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Εχω την εντυπωση οτι αν βγαλεις τελειως το pot εχει μια ροδελλα που μπορεις να την σφιξεις και να ελεγξεις ποσο σφιχτο θα ειναι στο γυρισμα, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυει για ολα τα pots.
Στην χειροτερη παρε ενα καινουριο και αλλαξε το, το κοστος ειναι πολυ μικρο... Απλα ελεγξε οταν το παρεις οτι ειναι σφιχτο  ;D
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος nikosgr123

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
και εγω ειχα ατο το προβλημα και απλως εβαλα ενα μικρο χαρτακι απο κατω για να εμποδιζει το volume να γυρναει

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Το πιθανότερο είναι να έχει χαλαρώσει το παξιμάδι που κρατάει το pot. Απλά αφαιρείς το knob από πάνω και σφίγγεις μ'ένα γαλλικό κλειδί το παξιμαδάκι. Α και φρόντισε κάτω από το παξιμάδι να έχει και ένα grover...


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
άλλαξε θέση το volume!
ε δν θα σε ενοχλεί και το ίδιο σου το κουμπί στο παίξιμο!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Παράθεση
Εχω την εντυπωση οτι αν βγαλεις τελειως το pot εχει μια ροδελλα που μπορεις να την σφιξεις και να ελεγξεις ποσο σφιχτο θα ειναι στο γυρισμα, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυει για ολα τα pots.

Παράθεση
Το πιθανότερο είναι να έχει χαλαρώσει το παξιμάδι που κρατάει το pot. Απλά αφαιρείς το knob από πάνω και σφίγγεις μ'ένα γαλλικό κλειδί το παξιμαδάκι. Α και φρόντισε κάτω από το παξιμάδι να έχει και ένα grover...

Δεν έχει καμιά σχέση αυτό που λέτε με το ποσό εύκολα γυρνάει το ποτενσιόμετρο. Ισος να χάλασε, αγόρασε άλλο και δοκίμασε το
πριν το πάρεις.
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
9042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/06, 19:35
από FSL
26 Απαντήσεις
27078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/11, 14:27
από fedstog
5 Απαντήσεις
3075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 16:12
από Lo.Lee.Ta
7 Απαντήσεις
3523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/11, 16:48
από Johnie Darko
12 Απαντήσεις
4471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/11, 19:18
από thanos1547
34 Απαντήσεις
20740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/12, 02:07
από noe13
5 Απαντήσεις
4396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/12, 21:22
από myster maze
3 Απαντήσεις
6398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/14, 21:04
από Lo.Lee.Ta
7 Απαντήσεις
12875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/16, 15:49
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
9838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/15, 17:20
από Ioannis Anastassakis