Σελίδες:
  • #1 από johnyfy στις 05 Feb 2009
  • για χαρα σε ολους  [βασικα εψαξα σε ολο το forum αλλα δεν βρηκα παρομοιο θεμα]....μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η σωστη θεση του αριστερου χεριου στη ταστιερα της ακουστικης?επειδη τωρα ξεκιναω εχω ενα προβληματακι με τα ακορντα...πχ.οταν παταω την Am ο δειχτης ακουμπαει το καντινι και δεν βγαινει καλα το ακορντο...[το ριμαδι το δαχτυλο δεν λυγιζει αλλο].και η αλλη απορια ειναι οτι στο βιβλιο που εχω δειχνει τα δαχτυλα να ακουμπανε πανω στα χωρισματα των ταστων,ετσι πρεπει? ???για πειτε..........ευχαριστω
  • #2 από morpheas στις 05 Feb 2009
  • Φίλε μου καλησπέρα.
    Να κοιτάξεις για αρχή ο αντίχειράς σου να βρίσκεται
    κάθετα στο πίσω μέρος της ταστίερας και να μην τον έχεις σε άλλη γωνία.
    Δεύτερον, όχι τα δάκτυλά σου πρέπει να τα έχεις πάνω στα τάστα και όχι στα χωρίσματα.
    Όσον αφορά το βιβλίο ή απλά δεν είδες καλά ή δίχνει ένα τρόπο κουρδίσματος που γίνεται
    στην κιθάρα..
  • #3 από LILAKI στις 09 Feb 2009
  • Πέρα απ τη σωστή θέση του αντίχειρα θα πρέπει να φέρνεις λίγο το χέρι σου πιο έξω ώστε να λυγίζει ο καρπός και να έχεις ευκινησία στα δάχτυλα, αλλιώς ''κλειδώνει'' το χέρι και δυσκολεύεται. ;)
  • #4 από bassman(4 String Suicide!) στις 09 Feb 2009
  • Να προσθεσω και γω τα εξης.Αντιχειρας οντως καθετος στο μπρατσο..επισης τα δαχτυλα σου καλο θα ειναι να κανουν καμπυλη οταν πιανουν ενα ακκορντο.Αργοτερα προχωροντας θα δεις οτι υπαρχουν και τροποι παιξιματος κατα τους οποιους μπορει να ακουμπας και με τον αντιχειρα τις χορδες πιανοντας καποιο ακκορντο..αλλα αυτα αργοτερα.

    Υ.Γ.:Διορθωσα λιγακι τον τιτλο..γιατι απο την στιγμη που στον κοσμο δεν υπαρχουν μονο δεξιοχειρες αλλα και αριστεροχειρες...πρεπει να ειναι κατανοητο σε ολους το θεμα.
  • #5 από m@ster k@frer στις 09 Feb 2009
  • Ωραια ολα οσα σου ειπαν και τα παιδια και λαβε τα υποψιν σου...
    Απλα μια διευκρινιση, ο αντιχειρας να παταει στο πισω μερος του μπρατσου καθετα και περιπου στο μεσο του μπρατσου για τωρα που εισαι αρχαριος μεχρι να ερθει το χερι σου στα "ισα" του και μετα σιγα σιγα απο μονος σου θα βγαλεις τον αντιχειρα απο τη συγκεκριμενη θεση και θα αγκαλιασει το μπρατσο...

    πανω απ'ολα practise και με τον καιρο θα στρωσει... ;)
  • #6 από hot_sauce (φλουτσ) στις 09 Feb 2009
  • επίσης...τα δάχτυλά σου προσπάθησε να πατάν όσο το δυνατόν πιο κάθετα στην ταστιέρα..
    έτσι θα εξαλείψεις και το πρόβλημα με την Μι καντίνι....
  • #7 από johnyfy στις 15 Feb 2009
  • οκ παιδια θα τα εχω υποψην μου ολα.ευχαριστω :)
  • #8 από Germ1984 στις 25 Apr 2009
  • Μη βιάζεσαι καθόλου...Μην συγκεντρώνεσαι στην κίνηση.Συγκεντρώσου στο αποτέλεσμα (νότες) και προσπάθησε να είναι όσο το δυνατόν πιο τέλειο.  Ολα τα άλλα θα έρθουν φυσικά. Δεν θέλει ούτε σφίξιμο, ούτε άγχος
Σελίδες: