Ψηφοφορία: Όταν κάνετε vibrato τοποθετείτε τον αντίχειρα...

...πάνω από την ταστιέρα!
- 17 (50%)
...πίσω από την ταστιέρα!
- 17 (50%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 34


Σελίδες:
  • #1 από gers στις 23 Feb 2009
  • Δεν αναφέρομαι φυσικά σε περιπτώσεις που η αλλαγή θέσης είναι αδύνατη λόγω ταχύτητας του κομματιού αλλά σε άνετα σόλο..
  • #2 από buckethead RULES!! στις 23 Feb 2009
  • Σε άνετα σολο βάζω το χέρι να αγκαλιάζει το μπράτσο
  • #3 από Salinas στις 23 Feb 2009
  • Γενικά η θέση του αντίχειρα πίσω από την ταστιέρα (αλά κλασσική κιθάρα) μου δίνει μεγάλη σταθερότητα και ακρίβεια στο παίξιμο.
  • #4 από O_Menelaos στις 26 Feb 2009
  • Μπειτε σε ενα βιντεo,στο youtube π.χ να δειτε τους θεους του vibrato, να δειτε που βαζουν το χερι!Προσωπικα,δεν μπορω να κανω bend και vibrato χωρις να εχω το χερι μου πανω...Δειτε τον Gary Moore και Malsmsteem τον που οταν κανουν η κιθαρα σειεται ολοκληρη!!Πιστευω πως το χερι πανω στο μπρατσο,δεινει πολυ δυναμη στα δαχτυλα...απο κει και περα,δοκιμαζετε και μονοι σας  ;D
  • #5 από korax_ole στις 27 Feb 2009
  • το bend και το vibrato εχουν διαφορετικους σκοπους ! οντως σωστο bend χωρις χουφτωμα ταστιερας  δεν γινεται!!! ειναι πολυ πιο ελεγχομενο και δυνατο... και πιο σωστο για τα δαχτυλα.
    αλλα το vibrato... μαλλον ο αντιχειρας πισω για πιο ανετη κινηση, εφοσον δε θελει ιδιαιτερη δυναμη δεν χρειαζεται την στυριξη του αντιειρα.
  • #6 από Ioannis Anastassakis στις 11 Mar 2009

  • Το πιο σημαντικο ειναι οτι ο αντιχειρας σκαρφαλωνει πανω στην ταστιερα και τα δαχτυλα παραμενουν ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΑ και η κινηση ερχεται απο τον καρπο και τoν αγκωνα (σαν να γυρνας το πομολο για να ανοιξεις μια πορτα). Αυτο σημαινει οτι ο μυς που χρησιμοποιηται ειναι ο Δικεφαλος (το γνωστο "ποντικι") και ΟΧΙ οι πολυ πιο αδυναμοι flexors των δαχτυλων (sorry δεν ξερω το ελληνικο ονομα των συγκεκριμενων μυων...).
    Με αυτον το τροπο εχουμε ΠΟΛΥ δυναμη και Control  sto Vibrato.

    Για more details....

    http://forum.kithara.gr/index.php?topic=43904.msg358637#msg358637
  • #7 από Guitarero 240bpm στις 15 Mar 2009

  • και ΟΧΙ οι πολυ πιο αδυναμοι flexors των δαχτυλων (sorry δεν ξερω το ελληνικο ονομα των συγκεκριμενων μυων...).

    http://forum.kithara.gr/index.php?topic=43904.msg358637#msg358637


    Καμπτήρες :P
  • #8 από Germ1984 στις 02 Apr 2009
  • Και όμως, ο πρώτος μου δάσκαλος της κιθάρας, μου έλεγε οτι στα bends και στα vibrato ο αντίχειρας θα πρέπει να είναι αυστηρά πίσω απο το μπράτσο.....Πάντως άλλαξα δάσκαλο γρήγορα...
  • #9 από jimaras97 στις 29 Mar 2012

  • Το πιο σημαντικο ειναι οτι ο αντιχειρας σκαρφαλωνει πανω στην ταστιερα και τα δαχτυλα παραμενουν ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΑ και η κινηση ερχεται απο τον καρπο και τoν αγκωνα (σαν να γυρνας το πομολο για να ανοιξεις μια πορτα). Αυτο σημαινει οτι ο μυς που χρησιμοποιηται ειναι ο Δικεφαλος (το γνωστο "ποντικι") και ΟΧΙ οι πολυ πιο αδυναμοι flexors των δαχτυλων (sorry δεν ξερω το ελληνικο ονομα των συγκεκριμενων μυων...).
    Με αυτον το τροπο εχουμε ΠΟΛΥ δυναμη και Control  sto Vibrato.

    Για more details....

    http://forum.kithara.gr/index.php?topic=43904.msg358637#msg358637


    [/quote


    γιατι δεν μου εμφανιζει τη σελιδα το link???
  • #10 από mhts4k0s στις 05 Sep 2012
  • Εγώ πάντως δεν πιστεύω ότι υπάρχει σωστός και λανθασμένος τρόπος στη θέση του αντίχειρα αν και ασυναίσθητα τον βάζω από πάνω για να έχω καλύτερο έλεχγο
Σελίδες: