Αποστολέας Θέμα: Πωληση κιθαρας σε αγοραστη εξωτερικού  (Αναγνώστηκε 13850 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Καλησπέρα!
Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. Έχω μια κιθάρα σε αγγελία για πούλημα και βρεθηκε αγοραστής από το εξωτερικό (πχ. Ολλανδία). Ο τύπος μου λέει να μου κάνει κατάθεση τα χρήματα στο δικό μου ελληνικό λογαρισμό τραπέζης και έπειτα να του στείλω το όργανο, πράγμα πολύ καλο για μένα, αλλά και λίγο περίεργο γιατι εγώ π.χ. μπορεί να μην στείλω ποτέ την κιθάρα. Όπως και αντίστοιχα αν εστελνα εγω την κιθάρα πρώτα να μην μου εβαζε αυτός ποτέ τα χρήματα. Εδω Ελλάδα βάζεις μια αντικαταβολή και εχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Για εξωτερικό όμως τι γινεται?
Επειδή δεν έχω επιχειρήσει ποτέ να κάνω τέτοια συναλλαγή-αποστολή οργάνου, έχει κανεις καμια ιδέα του τι γίνεται σε τέτοιες συναλλαγες και ποια τα κόστη αποστολής που θα πρέπει να ψάξω;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας,
Νίκος
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πωληση κιθαρας σε αγοραστη εξωτερικού
« Απάντηση #1 στις: 01/08/18, 17:56 »
1) Για να σου τα βάλει στην Τράπεζα θα πρέπει να του δώσεις αρ. λογ. ή/και Iban, όχι τόσο ασφαλές κατά τη γνώμη μου (αν και δεν γνωρίζω τι μπορεί να κάνει κάποιος έχοντας αυτά τα 2 αλλά τέσπα, ο φόβος φυλάει τα έρμα που λένε). Καλύτερα να σου τα βάλει σε paypal λογαριασμό. Από κει και πέρα συνεννοηθήκατε για το ποιος πληρώνει τα μεταφορικά? Με Ελτα βγαίνει γύρω στα 65 ευρώ νομίζω.


2) Επειδή υπάρχουν πολλά περιστατικά με απάτες από χώρες τύπου Νιγηρίας κλπ καλό θα ήταν να το τσεκάρεις λίγο παραπάνω το θέμα ή αν είναι εύκολο βάλε εδώ τι σου έγραψε στο mail ο τύπος





Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Πωληση κιθαρας σε αγοραστη εξωτερικού
« Απάντηση #2 στις: 01/08/18, 17:59 »
Το 99% (δε λέω 100 για να μην τα ισοπεδώνω όλα) των περιπτώσεων αυτών είναι απάτη.Ο τύπος σου δίνει την εντύπωση οτι γνωρίζει τι αγοράζει ή είναι του στυλ : Hi , I'm Joe . I 'm interested in the item you are selling...  κτλ;;;;
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Πωληση κιθαρας σε αγοραστη εξωτερικού
« Απάντηση #3 στις: 01/08/18, 18:01 »
Κάντο μέσω paypal.

Αλλιώς νομίζω ότι από την στιγμή που θα κάνει το bank transfer, εσύ θα τα δεις -με μεγάλο valeur- και μέχρι τότε μπορεί να το ακυρώσει το transfer.

Δηλαδή να φανεί ότι σου έβαλε χρήματα, να στείλεις το όργανο, και να στο ακυρώσει μετά.
Δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά νομίζω έτσι μου είχαν πει κάποια στιγμή που έψαχνα κάτι αντίστοιχο...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/08/18, 21:06 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πωληση κιθαρας σε αγοραστη εξωτερικού
« Απάντηση #4 στις: 01/08/18, 20:41 »
Παρε τα λεφτα και μην του στελνεις τιποτα  :P :P :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Πωληση κιθαρας σε αγοραστη εξωτερικού
« Απάντηση #5 στις: 01/08/18, 21:02 »
αν το κάνει μέσω paypal και περιμένει να μεταφερθουν τα λεφτά στον τραπεζικό λογαριασμό και μετά στείλει την κιθάρα δεν καλύπτεται;;;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Πωληση κιθαρας σε αγοραστη εξωτερικού
« Απάντηση #6 στις: 01/08/18, 21:06 »
αν το κάνει μέσω paypal και περιμένει να μεταφερθουν τα λεφτά στον τραπεζικό λογαριασμό και μετά στείλει την κιθάρα δεν καλύπτεται;;;
Ναι, το διόρθωσα γιατί έτσι όπως το είχα γράψει δεν έβγαινε νόημα  ;D

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πωληση κιθαρας σε αγοραστη εξωτερικού
« Απάντηση #7 στις: 01/08/18, 21:07 »
Να συμπληρώσω ότι αν το κάνει μέσω paypal η κιθάρα πρέπει να σταλεί με tracking number και επιβεβαίωση παραλαβής για να μην μπορεί ο άλλος να ανοίξει dispute

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Πωληση κιθαρας σε αγοραστη εξωτερικού
« Απάντηση #8 στις: 02/08/18, 06:42 »
τι σας κάνει να πιστεύετε οτι δίνοντας SWIFT, ACCNTNO, IBAN είναι κάτι το επισφαλές? Η οτι όσο είμαστε στην περίοδο της valuer ο άλλος μπορεί να ακυρώσει την συναλλαγή? Εχετε δει ποτέ κάποιο εργαλείο e-banking ή καποιο standard swift mx/swift mt/EBICS/etc που να υποστηρίζει αυτήν την λογική?

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πωληση κιθαρας σε αγοραστη εξωτερικού
« Απάντηση #9 στις: 02/08/18, 09:26 »
Η διατραπεζική συναλλαγή είναι η καλύτερη και ασφαλέστερη. Μακρυά από το paypal. Αν για τον οπιοδήποτε λόγο ο άλλος ανοίξει ένα dispute, υπάρχει η πιθανότητα να πάρει πίσω τα χρήματά του κι εσείς να χάσετε τη κιθάρα. Μου έτυχε με τη πώληση φωτογραφικής μηχανής σε πρόσωπο στη Κίνα. Εκμεταλευόμενος το ότι το παλιίο website των κινεζικών ταχυδρομείων δεν δούλευε, το έστειλε στο paypal σαν απόδειξη πως δεν παρέλαβε ποτέ τίποτα. Παράθεσα στο paypal σαν απόδειξη το νέο site και τ' ότι είχε παραλάβει τη φ.μ. ο τύπος, αλλά από το Νοέμβρη του 2017 μέχρι τώρα δεν έχω πάρει φράγκο.Φυσικά, τώρα όποτε πουλήσω κάτι, τα χρήμαα τα μεταφέρω επιτόπου σε τραπεζικό λογαριασμό.Έχω να σας πω πολλά για τη γούνα του paypal αλλά κάποιοα άλλη φορά σε κάποιο άλλο νήμα.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος peritzan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Πωληση κιθαρας σε αγοραστη εξωτερικού
« Απάντηση #10 στις: 02/08/18, 09:48 »
Το Paypal μια χαρα ειναι για τον αγοραστη,ο πωλητης πρεπει οποσδηποτε να κραταει το track number (κραταει και προμηθεια απο τον πωλητη).

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Πωληση κιθαρας σε αγοραστη εξωτερικού
« Απάντηση #11 στις: 02/08/18, 09:49 »
@zanxion72


έτσι από περιέργεια,


ποια φωτογραφική μηχανή πούλησες;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πωληση κιθαρας σε αγοραστη εξωτερικού
« Απάντηση #12 στις: 02/08/18, 13:36 »
@zanxion72


έτσι από περιέργεια,


ποια φωτογραφική μηχανή πούλησες;
Μια Rolleiflex 3.5F (μηχανή φιλμ μεσαίου φορμά). Μέχρι τώρα έχασα τη μηχανή και τα χρήματά μου.


Το Paypal μια χαρα ειναι για τον αγοραστη,ο πωλητης πρεπει οποσδηποτε να κραταει το track number (κραταει και προμηθεια απο τον πωλητη).
Όπως το είπες, μια χαρά είναι για τον αγοραστή. Για τον πωλητή το paypal είναι επικύνδινο. Επίσης όλα τα πακέτα πάνε με tracking number. Διάβασε το τι έγραψα πως έγινε. Και τον αριθμό έδωσα στο paypal και το νέο site που έδειχνε πως ο κλέφτης αγοραστής την είχε παραλάβει.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/08/18, 13:39 από zanxion72 »
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Πωληση κιθαρας σε αγοραστη εξωτερικού
« Απάντηση #13 στις: 02/08/18, 14:22 »
μήπως έμπλεξες με καμια γραφειοκρατία στο paypal, η έπεσες σε μεταβατική περίοδο όπου χάθηκε το management σε υποθέσεις και ντοκουμέντα? ή μήπως έπεσες σε κανα μεθυσμένο υπάλληλο που μάρκαρε την υπόθεση σαν closed? ή κατάλαβε κάποιος κάτι άλλο?

γιατί δεν ξανα ανοίγεις την υπόθεση?

προσωπικά όποτε είχα θέμα με paypal, airbnb, κτλ, πάντα οι τύποι πάντα βρίσκουν την σωστή και δίκαια λύση. οπότε πολύ χλωμο να σε άφησαν στα κρύα του λουτρού, απο την άλλη είχες απάναντι μεγάλη χώρα (κίνα) με (φαντάζομαι) ιδιαίτερες ρυθμίσεις με αυτους τους οργανισμους ...


To ανάποδο είχε συμβεί με μένα. Ειχα πάρει απο αμερική 1 μαγνήτη seymour duncan livewire bridge - (non-metal), το δέμα αργούσε, ο τύπος ο αμερικάνος μου έλεγε τα δικά του, τελικά πηρα τα λεφτά πίσω και μετά απο κάποιους μήνες ... τσουπ και ο μαγνήτης...
είχα ξεχάσει την υπόθεση, αλλά με έτρωγε... τελικά του έκανα καταθεση (paypal) του αμερικάνου και έκανε κάτι χαρούλες!!

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πωληση κιθαρας σε αγοραστη εξωτερικού
« Απάντηση #14 στις: 02/08/18, 14:43 »
Η διαμάχη ήταν ανοιχτή από τον Νοέμβριο 2017 μέχρι τον Μάρτιο 2018. Το paypal το έκλεισε υπέρ του κινέζου κι εγώ απλά έχασα τη φ. μηχανή μου. Την άνοιξα ξανά αλλα δεν απαντά κανείς τους.
Μου είχε τύχει κι εμένα να παραγγείλω πράγματα, ν' αργήσουν πάρα πολύ και να σκάσουν μύτη μετά από μήνες. Ο κινέζος όμως την είχε παραλάβει και το απόδειξα στο paypal. Απαράδεκτη φάση. Από τότε δεν στέλνω έξω τίποτα. Δεν συμφέρει και με τα έξοδα του paypal για ποσά μέχρι 400-500€.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Πωληση κιθαρας σε αγοραστη εξωτερικού
« Απάντηση #15 στις: 02/08/18, 15:50 »
Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις διευκρινίσεις!
Φαίνεται οτι μάλλον ο τύπος είναι απάτη, γιατι όσο μιλήσαμε ούτε καν ρώτησε την κατάσταση της κιθάρας, συγκεκριμένο μοντέλο, χρονολογία κτλ...το μόνο που ζήτησε είναι 1-2 φωτογραφίες και τον βλέπω πολυ βιαστικό επι του θέματος. Μου λεει πως αν αποφασίσω να του την πουλήσω, ειναι ετοιμος να μου βάλει τα λεφτα επιτόπου πριν καν στείλω, πριν καν μου πει διευθύνση, πολη, ονοματα...πραγμα που μου βρωμάει. Δεν λεω, μπορει να είναι ο καλύτερος και αγαθότερος ανθρωπος του κόσμου, αλλά τελικά δεν θα καθήσω να το ρισκάρω, οπότε το ακυρώνω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!
Ευχαριστω και παλι για το ενδιαφέρον! Καλή συνέχεια και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού  :beer
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πωληση κιθαρας σε αγοραστη εξωτερικού
« Απάντηση #16 στις: 02/08/18, 15:56 »
Πες του..πολλες τσιγαρες πηνει εκει στην ολλανδια :yeah :yeah :roll :roll
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πωληση κιθαρας σε αγοραστη εξωτερικού
« Απάντηση #17 στις: 02/08/18, 16:35 »
Του στέλνεις τα στοιχεία για τη μεταφορά και του λες πως μόλις δεις τα χρήματα στο λογαριασμό θα του τη στείλεις. Έτσι αγοράζω εγώ από ebay Γερμανίας όπου οι περισσότεροι δεν δέχονται paypal.Αν δεν δεις χρήματα δεν στέλνεις τίποτα.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
10285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/05, 00:03
από Tzeleberfidon
33 Απαντήσεις
17538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/09, 03:26
από dimitriendri
14 Απαντήσεις
7246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/08, 16:37
από m@ster k@frer
5 Απαντήσεις
4776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 11:33
από Evangelos 123
1 Απαντήσεις
4077 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 22:24
από Αύγουστος
6 Απαντήσεις
4377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/08, 14:06
από Crossroad
13 Απαντήσεις
6760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 16:50
από gdevelek
2 Απαντήσεις
2355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/09, 09:59
από death
1 Απαντήσεις
4695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/15, 21:36
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
4970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/21, 01:54
από BitCollector