Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.  (Αναγνώστηκε 22354 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Spyrosjdm

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Καλησπερα παιδια, θελω να ξεκινησω να μαθαινω ηλεκτρικη κιθαρα. Εχω budget max 200 ευρω για κιθαρα και ενισχυτη. Εχω δει αυτη: https://www.skroutz.gr/s/10943336/Jackson-JS11-Dinky-RW-22-FR-Red-Metallic.html

Εχετε κανεναν φθηνο ενισχυτη να μου προτεινετε με κανενα 50αρι η να παρω λιγο πιο φθηνη κιθαρα και να παρω λιγο πιο ακριβο ενισχυτη; Επισης αν εχετε κανενα καλο pack εκει στα 180-200 ευρω μπορειτε να προτεινετε.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #2 στις: 15/09/18, 11:46 »
σήμερα πέρασα απο τρίμμη, δεν ήταν κανένας απο τους αντιπαθητικούς ιδιοκτήτες που διώχνουν τον κόσμο, αλλά ο κοντός ξανθός γαλανομάτης ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ τυπάκος, οπότε μπήκα. Είναι αδύνατον να μπεις και να μην πάρεις κάτι! Ειναι απίστευτα φιλικός και έξυπνος και θα σε βοηθήσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/18, 15:48 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Spyrosjdm

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Spyrosjdm

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #5 στις: 15/09/18, 19:25 »
Παιδια βρηκα σε ενα μαγαζι στον Πειραια ενα πακετακι στα 140ευρω με μια Fender Squier μαζι με ενισχυτη που δεν θυμαμαι πως λεγοταν. Η squier ειναι οκ για μεταλ?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #6 στις: 15/09/18, 19:50 »
Κοιτα.
Σε αυτες τις τιμες,ολες οι κιθαρες ειναι ιδιες.Και οι ενισχυτες.
Εγω θα σου πω εμπιρια απο φιλο κιθαριστα.
Ξεκηνησε με δανικη ακουστικη και πηγενε ωδειο.Μετα πηρε πακετο ηλεκτρικη απο τα lidl και συνεχιζε το ωδειο.
Τοτε πηρα εγω μπασο,και με την κιθαρα του lidl παιζαμε μεταλ οπως sodom,kreator,violator,coroner κτλ.
Μην περημενεις τον σουπερ ηχο,γιατι τοτε δεν θα υπιρχαν κιθαρες και ενισχυτες με 2000 και 3000 ευρω.
Οποτε,παρε το πακετακι,πανε και ωδειο και σε κανα 2-3 χρονια παρε κατι καλυτερο ΧΩΡΙΣ να σταματησεις το ωδειο ;)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Spyrosjdm

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #7 στις: 15/09/18, 19:54 »
Κοιτα.
Σε αυτες τις τιμες,ολες οι κιθαρες ειναι ιδιες.Και οι ενισχυτες.
Εγω θα σου πω εμπιρια απο φιλο κιθαριστα.
Ξεκηνησε με δανικη ακουστικη και πηγενε ωδειο.Μετα πηρε πακετο ηλεκτρικη απο τα lidl και συνεχιζε το ωδειο.
Τοτε πηρα εγω μπασο,και με την κιθαρα του lidl παιζαμε μεταλ οπως sodom,kreator,violator,coroner κτλ.
Μην περημενεις τον σουπερ ηχο,γιατι τοτε δεν θα υπιρχαν κιθαρες και ενισχυτες με 2000 και 3000 ευρω.
Οποτε,παρε το πακετακι,πανε και ωδειο και σε κανα 2-3 χρονια παρε κατι καλυτερο ΧΩΡΙΣ να σταματησεις το ωδειο ;)

Καλα εννοειται οτι δεν περιμενω και τιποτα τρελο απλα βλεπω σε διαφορα reviews που λενε οτι για μεταλ σε αυτην την τιμη η Jackson Dinky JS11 ειναι πολυ τιμια. Ε και λεω να την παρω και να παρω εναν φθηνο ενισχυτακο η να δανειστω απο εναν φιλο μου μεχρι να μαζεψω να παρω εναν καλυτερο. Ασε που η JS11 μου αρεσει και εμφανησιακα :D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #8 στις: 15/09/18, 20:20 »
Tοτε παρε την τζαξον  :up
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #9 στις: 15/09/18, 22:12 »
Εγω θα σου προτεινα να μην παρεις πρωτη κιθαρα με τρεμολο. Παρε μια hardtail και δωστου να καταλαβει.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Spyrosjdm

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #10 στις: 16/09/18, 01:35 »
Εγω θα σου προτεινα να μην παρεις πρωτη κιθαρα με τρεμολο. Παρε μια hardtail και δωστου να καταλαβει.
Το εχω ξανακουσει αυτο, μπορεις να μου εξηγησεις το λογο?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #11 στις: 16/09/18, 13:34 »
Εγω θα σου προτεινα να μην παρεις πρωτη κιθαρα με τρεμολο. Παρε μια hardtail και δωστου να καταλαβει.

δεν εχει τόση σημασία αυτό όσο το ύψος της γέφυρας, δηλ το ύψος του σώματος απο τις χορδές.:
- Στις Les Paul/SG το ύψος είναι αυξημένο
- Στις strat το ύψος είναι μειωμένο
- Σε μερικές Ibanez (π.χ RG, lo-edge/lo-pro) το ύψος είναι ελάχιστο

Για δυνατό παίξιμο με συγχορδίες, power ακόρντα κτλ βολεύει πιο πολύ το στυλ LP. Για palm-mute, thrash, κατεμέ κορυφαίο είναι το styl strat. Για shred που θες μέγιστη οικονομία κινήσεων, εκεί κορυφαίο στυλ είναι το Ibanez lo-egde/lo-pro.

Αποσυνδεδεμένος Spyrosjdm

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #12 στις: 16/09/18, 15:30 »
Εγω θα σου προτεινα να μην παρεις πρωτη κιθαρα με τρεμολο. Παρε μια hardtail και δωστου να καταλαβει.

δεν εχει τόση σημασία αυτό όσο το ύψος της γέφυρας, δηλ το ύψος του σώματος απο τις χορδές.:
- Στις Les Paul/SG το ύψος είναι αυξημένο
- Στις strat το ύψος είναι μειωμένο
- Σε μερικές Ibanez (π.χ RG, lo-edge/lo-pro) το ύψος είναι ελάχιστο

Για δυνατό παίξιμο με συγχορδίες, power ακόρντα κτλ βολεύει πιο πολύ το στυλ LP. Για palm-mute, thrash, κατεμέ κορυφαίο είναι το styl strat. Για shred που θες μέγιστη οικονομία κινήσεων, εκεί κορυφαίο στυλ είναι το Ibanez lo-egde/lo-pro.

Δηλαδη εγω που θελω να παιζω πολυ Metallica θα βολευε μια φθηνη Squier Strat;

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #13 στις: 16/09/18, 16:42 »
Δηλαδη εγω που θελω να παιζω πολυ Metallica θα βολευε μια φθηνη Squier Strat;

κοίτα βασικά είναι και θέμα πως θα μάθεις. Ο hetfield παίζει με tune-o-matic τύπου bridges (LP/Gibson).

αυτο που έχει σημασία είναι οτι εκεί που θα μάθεις να thrash-άρεις, εκει και θα κολήσεις μια ζωή. Βέβαια, δεν θα έχεις τελικά κανένα πρόβλημα, αλλά πάντα θα αναζητάς το setup που πρωτο-εμαθες. Π.χ. το battery που έχω κάνει και εδω βιντεάκι, καλύτερα το έπαιξα με την strat.
Αν θες strat style, τότε πήγαινε σε floyd rose, HH ή HSH configuration μια και καλή..... απο την άλλη το floyd είναι δύσκολο στο setup.

Μια μέση λύση είναι HSH strat (Humbucker, Single Coil, Humbucker : bridge, middle, neck) αλλα κλασικό τρεμολο, π.χ. τύπου fender.

Πηγαινε μια βόλτα απο τρίμμη, έχει πολλές κιθαρες.

https://www.trimis.com.gr/stringed-instruments/guitars/guitar-sets/electric-guitar-ibanez-ijrg200u-rd.html και καθάρισες.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #14 στις: 16/09/18, 17:10 »
[offtopic]
Μεταξύ μας, δεν καθάρισες χεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχε
Join the club!
[/offtopic]

BTW αυτές οι Ibanez πολύ τίμιες!

Αποσυνδεδεμένος Spyrosjdm

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #15 στις: 16/09/18, 17:12 »
[offtopic]
Μεταξύ μας, δεν καθάρισες χεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχε
Join the club!
[/offtopic]

BTW αυτές οι Ibanez πολύ τίμιες!

εε καινουριο χομπυ ειναι λεφτα και χρονο θα φαει οπωσδηποτε!

Αποσυνδεδεμένος Spyrosjdm

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #16 στις: 16/09/18, 17:14 »
Δηλαδη εγω που θελω να παιζω πολυ Metallica θα βολευε μια φθηνη Squier Strat;

κοίτα βασικά είναι και θέμα πως θα μάθεις. Ο hetfield παίζει με tune-o-matic τύπου bridges (LP/Gibson).

αυτο που έχει σημασία είναι οτι εκεί που θα μάθεις να thrash-άρεις, εκει και θα κολήσεις μια ζωή. Βέβαια, δεν θα έχεις τελικά κανένα πρόβλημα, αλλά πάντα θα αναζητάς το setup που πρωτο-εμαθες. Π.χ. το battery που έχω κάνει και εδω βιντεάκι, καλύτερα το έπαιξα με την strat.
Αν θες strat style, τότε πήγαινε σε floyd rose, HH ή HSH configuration μια και καλή..... απο την άλλη το floyd είναι δύσκολο στο setup.

Μια μέση λύση είναι HSH strat (Humbucker, Single Coil, Humbucker : bridge, middle, neck) αλλα κλασικό τρεμολο, π.χ. τύπου fender.

Πηγαινε μια βόλτα απο τρίμμη, έχει πολλές κιθαρες.

https://www.trimis.com.gr/stringed-instruments/guitars/guitar-sets/electric-guitar-ibanez-ijrg200u-rd.html και καθάρισες.

Θα παω σε 2-3 μαγαζακια να ψαχτω. Πολυ ωραιο το πακετακι με την Ibanez, λιγο πιο πανω απο το μπατζετ μου αλλα βλεποντας και κανοντας. :D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #17 στις: 16/09/18, 19:26 »
Πω ρε φιλε..κιθαριστες..
ΡΕΕΕΕΕ!!!! Πρωτη κιθαρα ψαχνει το παιδι,αφηστε το να παρει μια που να τον φτιαχνει να παιζει,κσι με τον καιρω θα δει τι τρεμολο θελει,αν θελει,τι σκαφος κτλ.
Αντε τωρα γιατι με το ζορι κρατοεμε να μην πρωτινω την κλασικη/τιμια/σουπερσπεσιαλ/καλυτεροτερη,saved λυση..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #18 στις: 16/09/18, 19:26 »
Αφου θες να παιξεις metallica, θα παρεις ενα 4χορδο μπασο, ενα big muff κι ενα ενισχυτακο 15W.  ;D
https://youtube.com/watch?v=hY8zdTO0pvg?t=32s
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Spyrosjdm

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #19 στις: 16/09/18, 19:29 »
Πω ρε φιλε..κιθαριστες..
ΡΕΕΕΕΕ!!!! Πρωτη κιθαρα ψαχνει το παιδι,αφηστε το να παρει μια που να τον φτιαχνει να παιζει,κσι με τον καιρω θα δει τι τρεμολο θελει,αν θελει,τι σκαφος κτλ.
Αντε τωρα γιατι με το ζορι κρατοεμε να μην πρωτινω την κλασικη/τιμια/σουπερσπεσιαλ/καλυτεροτερη,saved λυση..

Για πες μου την λυση που λες; Νταξει τα παιδια να βοηθησουν θελουν αλλα η αληθεια ειναι πολλα απο αυτα που γραφουν τα βλεπω λιγο κινεζικα :P

Αποσυνδεδεμένος Spyrosjdm

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #20 στις: 16/09/18, 19:30 »
Αφου θες να παιξεις metallica, θα παρεις ενα 4χορδο μπασο, ενα big muff κι ενα ενισχυτακο 15W.  ;D
http://youtube.com/watch?v=hY8zdTO0pvg?t=32s


Ωραιο το μπασο και μακαρι να ακουγοταν λιγο περισσοτερο στα album τους.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #21 στις: 16/09/18, 19:33 »
Πω ρε φιλε..κιθαριστες..
ΡΕΕΕΕΕ!!!! Πρωτη κιθαρα ψαχνει το παιδι,αφηστε το να παρει μια που να τον φτιαχνει να παιζει,κσι με τον καιρω θα δει τι τρεμολο θελει,αν θελει,τι σκαφος κτλ.
Αντε τωρα γιατι με το ζορι κρατοεμε να μην πρωτινω την κλασικη/τιμια/σουπερσπεσιαλ/καλυτεροτερη,saved λυση..

Για πες μου την λυση που λες; Νταξει τα παιδια να βοηθησουν θελουν αλλα η αληθεια ειναι πολλα απο αυτα που γραφουν τα βλεπω λιγο κινεζικα :P

Ειλικρινα, και κιθαρα χιλιαδων ευρω να παρεις στα χερια σου θα ακουγεται σαν πλαστικη απο τα lidl. Αφου θες μεταλ μονοπατια προτιμησε μια με humbuckers (διπλους μαγνητες) σαν την jackson και υστερα ειναι ολα θεμα μελετης και υπομονης.

Στο for whom the bell tolls μονο μπασο ακους. Ειδικα στην εισαγωγη το ριφ το παιζει το μπασο.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/18, 19:35 από Uriah »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #22 στις: 16/09/18, 19:37 »
Δεν ξέρω αν εσύ είσαι εγκρατής, αλλά εδώ μέσα το 99,82% νομίζω ότι έχει αλλάξει 3029423490 κιθάρες έκαστος.

Οπότε, πάρε μία που να σου αρέσει, να χαίρεσαι να την κρατάς.

Έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή -που δε θα αργήσει, πίστεψε με- θα πάρεις και 2η  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Spyrosjdm

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #23 στις: 16/09/18, 19:38 »
Πω ρε φιλε..κιθαριστες..
ΡΕΕΕΕΕ!!!! Πρωτη κιθαρα ψαχνει το παιδι,αφηστε το να παρει μια που να τον φτιαχνει να παιζει,κσι με τον καιρω θα δει τι τρεμολο θελει,αν θελει,τι σκαφος κτλ.
Αντε τωρα γιατι με το ζορι κρατοεμε να μην πρωτινω την κλασικη/τιμια/σουπερσπεσιαλ/καλυτεροτερη,saved λυση..

Για πες μου την λυση που λες; Νταξει τα παιδια να βοηθησουν θελουν αλλα η αληθεια ειναι πολλα απο αυτα που γραφουν τα βλεπω λιγο κινεζικα :P



Ειλικρινα, και κιθαρα χιλιαδων ευρω να παρεις στα χερια σου θα ακουγεται σαν πλαστικη απο τα lidl. Αφου θες μεταλ μονοπατια προτιμησε μια με humbuckers (διπλους μαγνητες) σαν την jackson και υστερα ειναι ολα θεμα μελετης και υπομονης.

Αυτη η τζακσον που κοιτουσα εχει humbuckers οποτε τεινω προς τα εκει. Ενταξει πρωτη μου κιθαρα ειναι,  εγω εντελως αρχαριος θα ειμαι οποτε οπως ειπες για αρκετο καιρo οπου και να παζω το ιδιο θα ειναι.

Αποσυνδεδεμένος Spyrosjdm

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #24 στις: 16/09/18, 19:41 »
Δεν ξέρω αν εσύ είσαι εγκρατής, αλλά εδώ μέσα το 99,82% νομίζω ότι έχει αλλάξει 3029423490 κιθάρες έκαστος.

Οπότε, πάρε μία που να σου αρέσει, να χαίρεσαι να την κρατάς.

Έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή -που δε θα αργήσει, πίστεψε με- θα πάρεις και 2η  ;D ;D ;D

Το πιστευω! Καλα θα ειναι να σταματησω στις 2 γιατι πολλοι που βλεπω εχουν ολοκληρη συλλογη.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
7815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/10, 08:56
από Kosthrash
39 Απαντήσεις
9782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 14:55
από sotto
12 Απαντήσεις
4549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 11:57
από taz007r
11 Απαντήσεις
4098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 14:18
από dadufi
7 Απαντήσεις
5026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/11, 20:16
από Fotis83
19 Απαντήσεις
5211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/12, 23:12
από geo_lateralus
5 Απαντήσεις
3048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 00:30
από tsirigotis
17 Απαντήσεις
12441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...
59 Απαντήσεις
16851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/13, 19:11
από MetalHead98
14 Απαντήσεις
9928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/18, 21:32
από mister spok