Αποστολέας Θέμα: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο  (Αναγνώστηκε 24784 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tzamrock

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • rock is a way of life
    • Προφίλ
γεια χαρα basspeople...κοιταζω για πεταλακια-πεταλιερες για μπασο φυσικα..βεβαια αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι ηχος σε στυλ αλλα tool αν κ νομιζω οτι ειναι δυσκολο με τα χρηματα που διαθετω αλλα γενικοτερο ψυχεδελικο στυλακι - ηλεκτρονικο....αν εχετε παιξει η καλυτερα διαθετετε κατι τετοιο πειτε μου μαρκες-τιμες-τι πρεπει να εχει ενα καλο πεταλακι....οτιδηποτε μπορει να βοηθησει...πχ τι ειναι τα Chorus, Distortion, reverb ,Delay?...πως κ σε τι αλλαζουν τον ηχο?....thanks folks....
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/07, 14:13 από tzamrock »
αμαν...ολες all star φορανε...

Αποσυνδεδεμένος leon-spt

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #1 στις: 16/01/07, 18:21 »
Χαιρετώ την παρέα.. αυτο είναι το πρώτο μου ποστ συνεπώς είμαι καινούργιος στο φορουμ....  Θα ήθελα αν μπορεί  κανείς να μου πεί  καμία πεταλιέρα για μπάσσο για να γουστάρω πιο πολυ ;D.. ( και τιμή είνα χρήσιμη πληροφορίά)......   Είμαι σχετικά νέος μπασσιστας  (2 χρόνια) και παίζω metal κυρίως αλλά θέλω να πάω και σε αλλα είδη ( f.e.   blues)...  Βασικά υπάρχει καλή πεταλιέρα για να βγάζω και τους δυο ήχους... Κυρίως metal βέβαια....  Αν γνωρίζατε τίποτα θα μου ήταν μεγάλη βοήθεια....

Υ.Γ. Έχω ένα μπάσοο Ltd-Esp ( B-104)   -- Για πείτε γνώμες-- 
ΠΑΟΚ είμαι χάλια  ΠΑΟΚ είμαι χάλια
βλέπω έναν αετό που χει δυο κεφάλια

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #2 στις: 16/01/07, 19:37 »
Λοιπον..εγω ειμαι υπερ γενικα των πεταλιων και οχι της πεταλιερας.Βεβαια αφου ψαχνεις πεταλιερα εχω να σου προτεινω το εξης που εκανα και γω.Παρε μια απλη π.χ. digitech bp50..που πηρα και γω για μπασο..ειναι κ φτηνη.Αυτο για να εξοικιωθεις με τα εφφε αλλα και να δεις τι σου αρεσει περισσοτερο.Στην συνεχεια μπορεις να παρεις μια καλυτερη η στην περιπτωση που ουσιαστικα χρησιμοποιεις μονο 2-3εφφε(εγω παντως 2-3 χρησιμοποιω μονο..chorus,flanger κ ενιοτε distortion) μπορεις και να παρεις πεταλακια.Αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη..ελπιζω να βοηθησα.. 8)
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #3 στις: 16/01/07, 21:20 »
Λοιπον ειμαι και εγω υπερμαχος των πεταλακιων μιας και πεταλιερες δεν εχει πολυ καλες για μπασσο και δνε αξιζει γενικα. Καλυτερα να παρεις 2-3 φτηνα πεταλακια βασικα και να δοκιμαζεις ηχους γιατι κατα πασα πιθανοτητα εν τελει σε πεταλακια θα καταληξεις. Αν παλι θες τοσο πολυ πεταλιερα θα σου προτεινα αυτην με σχετικα μετρια λεφτα http://www.thomann.de/gr/boss_me50b_bassmultieffekt.htm η αν θες κατι σε πιο φτηνο μπορεις να δοκιμασεις http://www.thomann.de/gr/zoom_b2-1u_bass_fx_pedal.htm
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος leon-spt

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #4 στις: 17/01/07, 12:09 »
Βασικα η αλείθεια είναι ότι όλοι μου λένε για πεταλάκι.. Βασικά με κάθε πέταλο έναν ήχο δεν μπορείς να βγάλεις? (f.e  distortion?)..
Αν είναι τότε λέω να αρχίσω με κάνα πεταλάκι και βλέπουμε.. Από πεταλάκια γνωρίζετε κάνα καλό και σχετικά φτηνό? Thx για την βοήθεια.. ;)
 
ΠΑΟΚ είμαι χάλια  ΠΑΟΚ είμαι χάλια
βλέπω έναν αετό που χει δυο κεφάλια

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #5 στις: 17/01/07, 14:41 »
Απο τα πλεον καλα ειναι αυτο http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_nano_bassballs.htm

Απο κει και περα μπορεις να τσεκαρεις τα της boss ν και δεν τα εχω ακουμπησει ποτε θεωρητικα θα αξιζουν τα λεφτα τους και δεν ξεπερνανε τα 100 ευρω. Κατι ετσι λιγο πιο ακριβο και αρκετα πιο αγριο αν θες να δωσεις λιγα παραπανω λεφτα ειναι ετουτο εδω http://www.thomann.de/gr/mxr_m181_bass_blowtorch.htm

Υπαρχουν παντα οι πααααρα πολυ φτηνες λυσεις της behringer (μιλαμε για 20-30 ευρω πεταλακια) αλλα ειναι μονο για δοκιμες και για ελαχιστη χρηση, ψιλοπλαστικουρες...

Παντως εγω θα σου ελεγα να τσεκαρεις το bassballs. ΤΑ χαρακτηριστικα του θα τα βρεις εδω http://www.ehx.com/ehx2/Default.asp?q=f&f=%2FCatalog%2F19%5FFilters%2F04%5FBassballs αλλα δεν ξερω που μπορεις να το δοκιμασεις στο ελλαδα :-X
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος leon-spt

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #6 στις: 18/01/07, 03:14 »
thx roufous  8)
ΠΑΟΚ είμαι χάλια  ΠΑΟΚ είμαι χάλια
βλέπω έναν αετό που χει δυο κεφάλια

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #7 στις: 18/01/07, 04:14 »
Γεια χαρα!Κι εγω για πεταλακια θα μιλησω και θα προτεινω!Το bassballs ειναι ενα πεταλι καθαρα funk ηχου οποτε δεν νομιζω με τα ακουσματα που γραφεις να ψαχνεις κατι τετοιο!Ασε που αν καποια στιγμη ψαξεις κατι τετοιο θα σου προτεινα το electroharmonix q-tron που σου δινει περισσοτερες δυνατοτητες απο το bassballs και ειναι και πιο κλασσικο σαν πεταλι..Απο εκει και περα..Για αρχη θα σου προτεινα ενα πεταλακι distortion..Κανε το κοπο να δωσεις κατι παραπανω για να παρεις κατι καλο,σκεψου οτι καποια στιγμη θα χρειαστει να δωσεις τα λεφτα και να αντικαταστησεις το μετριο πεταλι που θα εχεις παρει οποτε θα εχεις δωσει πιο πολλα λεφτα στη τελικη!Για distortion σου προτεινω big Muff παροτι ειναι πεταλι κιθαρας οι περισσοτεροι μπασιστες που ακους αυτο χρησιμοποιουν για βρωμα!Εναλακτικα το Τ-Rex bassjuice αμιγως πεταλι για μπασο (παρα πολυ καλο!!) με δυνατοτητα boost η το XXl της Tech 21 για μπασο..Απο εκει και περα επομενες αγορες μπορει να ειναι καποιο chorus της boss που ειναι μια πολυ καλη λυση και flanger επισης boss.Αν εισαι φαν των Tool στη συνεχεια προχωρας σε digital delay οπου καλη αγορα ειναι το dd3 της boss (το dd6 πιστευω οτι εχει καποιες αχρηστες λειτουργιες για μπασο οποτε απεφυγε το) και reverb verbzilla της line6 η το holy grail της electroharmonix!Αυτα..Ελπιζω να βοηθησα!

Αποσυνδεδεμένος leon-spt

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #8 στις: 18/01/07, 13:18 »
wow.. Βοήθησες και με το παραπάνω... Thx! Εγώ δεν σκαμπάζω πολύ από τέτοια ???
ΠΑΟΚ είμαι χάλια  ΠΑΟΚ είμαι χάλια
βλέπω έναν αετό που χει δυο κεφάλια

Αποσυνδεδεμένος leon-spt

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #9 στις: 18/01/07, 13:26 »
Μια ερώτηση flea.. Αυτά μπορώ να τα βρω στην Ελλάδα και ειδικά στην Θεσσαλονίκη ή πρέπει να τα παραγγείλω μέσω ιντερνετ?? :-\
ΠΑΟΚ είμαι χάλια  ΠΑΟΚ είμαι χάλια
βλέπω έναν αετό που χει δυο κεφάλια

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #10 στις: 18/01/07, 14:54 »
Ολα οσα σου ανεφερα υπαρχουν στην Αθηνα..Τωρα για Θεσσαλονικη δεν ξερω να σου πω..Θα σου προτεινα παντως να κατεβεις να τα ακουσεις μην παραγκειλεις κατι χωρις να το εχεις δοκιμασει, να δεις αν σου κανει σαν ηχος.Οσο για το Thoman που ολοι λενε οτι ειναι φτηνοτερα δεν ισχυει πια απο την τελευταια ερευνα που εκανα στα μαγαζια...Το πηραν χαμπαρι οι δικοι μας εδω και εχουν ριξει τις τιμες για να χτυπησουν το internet!Ασε που οτι δοκιμασεις το περνεις επιτοπου και δεν εχεις αγχος τι θα βρεις μεσα στο κουτι που σου στελνουν κι αν ειναι ολα ενταξει...Καλες αγορες!

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #11 στις: 19/01/07, 19:13 »
Η ερωτηση σου θα ελεγα πως δεν ειναι κατι το ευκολο να απαντηθει μιας κι ενολιγης η ερωτηση σου αφορα ολο το θεμα του εφε στο μπασο.. Ας ξεκινησουμε την απαντηση λοιπων ως εξης : Μην βαζετε εφε στο μπασο, χανει ολη την μαγεια του...

Ας ξεκινησουμε παλι λιγοτερο ορμητικα με σκοπο να απαντησω στην ερωτηση σου... Υπαρχουν αρκετοι τροποι να φτιαξει κανεις τον ηχο του (κατι που οι κιθαριστες το ξερουν καλυτερα). Παρολα αυτα στον πιο τροπο θα επιλεξεις ισχυει καθαρα απο το οικονομικο.. Δηλαδη.. Αν εισαι νεος στο θεμα του μπασου κι απλα πειραματιζεσαι, τοτε θα προτεινα να παρεις ενα φτηνο πολυεφε (της ταξεως των 100-150 ευρω) με τη χρηση του οποιου θα μπορεσεις να γνωρισεις ολους τους ηχους και να λυθουν τα ερωτηματικα σου του στυλ : τι ειναι reverb, chorus flanger κ.τ.λ.
Λογοι για να ανατρεξεις σε μια τετοια λυση ,κατ'εμε, ειναι για να βρεις στην συνεχεια τι ακριβως ζητας, και να βρεθεις στην αναζητηση του καταλληλου πεταλιου (η και συνδιασμου πεταλιων). Το προβλημα αυτης της λυσης ειναι οτι ποτε δεν θα παρεις εναν ικανοποιητικο ηχο μιας και ενα φτηνο πολυεφε (για να μην πω ολα τα πολυεφε) παραμορφωνει τον ηχο , η καλυτερα τον κανει να ακουγεται σχετικως ηλεκτρονικος!

Αλλη λυση ειναι να παρεις ενα ακριβο πολυεφε (της ταξεως των 600-800 ευρω) το οποιο θα ειναι ενα εργαλειο οπου εαν δεν θα ψαχνεις την απολυτη φυσικοτητα στον ηχο (αλλα την πραγματικα απολυτη) θα μεινεις πληρως οικανοποιημενος. Προβλημα σε αυτο ειναι οτι θα εχεις κανεις μια μεγαλη επενδυση ( που τουλαχιστον εγω οταν σκεφτομουν να την κανω ευτυχως δεν τα καταφερα γιατι οσο προχωρας χρονολογικα προς τα πισω τις δεκαετιες, ψαχνωντας ανωτερες τεχνικες στο μπασο , οπως το στυλ της swing, blues , funk , jazz κ.τ.λ. θα ανακαλυπτεις ποσο πολυ δεν σου χρειαζεται ενας τετοιος ηχος..)

Η καλυτερη λυση για μενα ειναι να αποφασισεις ποια εφε σου λειπουν απο τον ηχο σου, και να πας να παρεις τα αντιστοιχα σε μονα πεταλια κι οχι σε πεταλιερες. Για καποιο λογο , οχι και τοσο δυσκολο να φανταστει κανεις , τα μονα πεταλακια βγαζουν σαφως ανωτερο ηχο απο τα πολυεφε. Σε μια τετοια περιπτωση παλι υπαρχει το θεμα του κοστους (ενα τετοιο πεταλι κοστιζει χοντρικα περι των 100-200 ευρω) αλλα οταν θα θες flanger θα παιρνεις flanger κι οχι απομιμιση αυτου. Οσο πιο ακριβο (σχεδον) τοσο το καλυτερο. Δηλαδη αν συγκρινεις ενα πεταλι της Behringer αξιας περιπου 30-40 ευρω με το αντιστοιχο της EBS αξιας κοντα στα 200 θα καταλαβεις την διαφορα..
Προβλημα σε αυτην την λυση ειναι οτι θα πρεπει να ξερεις τι εφε χρειαζεσαι αρα ισως για αυτον τον λογο θα πρεπει πρωτα να ανατρεξεις στην πρωτη λυση για αρχη, κι επειτα να παρεις μονα πεταλια. Αλλος τροπος να αποφασισεις ποια εφε σου χρειαζονται ειναι να δεις τι χρησιμοποιουν οι καλιτεχνες που θες να αντιγραψεις (βεβαια φανταστικο ρολο στον ηχο που θα ακους απο αυτους παιζει ο ενισχυτης τους και το μπασο τους) η να μπεις σε καποιο site οπως αυτο της Behringer (behringer.com) και να δοκιμασεις τους ηχους απο τα πεταλια που δινουν..

Το παραπανω το λεω γιατι να σου εξηγησει κανεις τι ειναι reverb, τι διαφορα εχει απο το echo , πως ακουγεται το flanger κ.τ.λ. θα πρεπει να αναλωθει σε ενα κειμενο οπου θα πρεπει να το φανταζεσαι μουσικα π.χ.
αν μιλαγαμε για το WaH θα σου ελεγα οτι ο ηχος του ειναι "ουαουα"... LoL.. η το echo "παρτο..αρτο.αρτο.ο.ο.ο"

Φανταζεσαι οτι δεν θα εβγαινε ακρη.. Αλλος τροπος ειναι να σου αναπτυξει καποιος τεχνολογικα τι σημαινει το καθε εφε αλλα σε αυτην την περιπτωση θα νιωθεις καλυτερα με τον πρωτο τροπο.. συνεπως
ΒΡΕΣ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΑ ΕΦΕ!

CU!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #12 στις: 20/01/07, 10:54 »
Για να ακουσεις τα εφε κα να τα δοκιμασεις μπορεις να παρεις σβαρνα τα μαγαζια και αν δοκιμαζεις εφε μπασσου. Επισης δοκιμαζε να κατεβαζεις samples πεταλιων απο νετ για να ακους οσα δεν βρισκεις
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος leon-spt

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #13 στις: 03/03/07, 01:09 »
ΓΕια... παιδιά να ρωτήσω ήθελα τα πέταλα στο http://www.thomann.de/gr/distortion_pedals.html είναι καλά και για μπάσσο; Από αυτά πιο προτείνετε να τσιμπίσω από προσωπική σας εμπειρία (αν έχετε).. Βασίκα προτιμούσα να πάρω απο Θεσσ/νίκη τπτ αλλα πιάνουν κανονικά ....  ΣΥγκεκριμένα πήγα στον Στολλα να ρωτήσω και μου το έδιναν το Boss SD-1 98! euro ενώ στον θωμά κάνει 55 !!  Ελλάδα δεν παίζει να βρεις φτηνότερα πετάλια  και αν ναι που;  (διαθέτω μέχρι 100 ευρώ περίπου) .. ΑΑ ο θωμάς είναι αξιόπιστος ή μπορεί να σου φέρει τπτ σκάρτο ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
ΠΑΟΚ είμαι χάλια  ΠΑΟΚ είμαι χάλια
βλέπω έναν αετό που χει δυο κεφάλια

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #14 στις: 03/03/07, 01:43 »
Θες απο τα συγκεκριμενα? Εγω προσωπικα εχω και προτεινω αν εχεις μερικα παραπανω λεφτα ετουτο http://www.thomann.de/gr/tech_21_bass_driver.htm
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος leon-spt

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #15 στις: 03/03/07, 13:35 »
Καλόοοο αλλά ακριβούτσικο...  :(.. Πάντως κάποια πετάλια που έχω συγκρίνει ανάμεσα στο thomman-ebay τα βρίσκω αρκετά φτηνότερα στο ebay... Αλλά εδώ στο forum παίζει πολύ thomman... Γνώμες??
ΠΑΟΚ είμαι χάλια  ΠΑΟΚ είμαι χάλια
βλέπω έναν αετό που χει δυο κεφάλια

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #16 στις: 05/03/07, 14:48 »
Του μπαρμπα θωμα ειναι αυθεντικα και καινουρια και σιγουρα οτι θα στα στειλουν οτι θα τα λαβεις οτι θα εχουν εγγυηση κτλ. Το ebay ε οσο να ναι δεν το εμπιστευεσαι τοσο ευκολα, εγω τουλαχιστον.

Τωρα στο θεμα μας αυτο φευγει λιγο εξω απο τα λεφτα σου αλλα ειναι για πολυ heavy καταστασεις αν θες http://www.thomann.de/gr/mxr_m181_bass_blowtorch.htm

Ενα κανονικο απλο overdrive ειναι αυτο αν και δεν το εχω ακουσει λογικα θα ιεναι νορμαλ για τα λεφτα τους και αν κρινω απο την εταιρια http://www.thomann.de/gr/boss_odb-3_bass_overdrive.htm
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος kurdt kobain :-)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • If you read, you will judge...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #17 στις: 05/03/07, 14:49 »
Θες απο τα συγκεκριμενα? Εγω προσωπικα εχω και προτεινω αν εχεις μερικα παραπανω λεφτα ετουτο http://www.thomann.de/gr/tech_21_bass_driver.htm

+100000000! poly kalo! to exei ena filaraki kai to petalaki ta spaei!!!
''When I Meet You There...''

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #18 στις: 05/03/07, 14:52 »
Α επισης να τσεκαρεις και αυτο http://www.thomann.de/gr/ashdown_drive_plus.htm
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #19 στις: 05/03/07, 14:56 »
 Και μην ξεχνάμε ότι πολλά πετάλια κιθάρας κάνουν εξίσου καλή δουλειά και στο μπάσσο ;)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Χάρης(DJ Ha)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #20 στις: 29/11/07, 17:00 »
Τι γνωμη εχετε για αυτην εδω:
http://www.thomann.de/gr/line6_bass_floor_pod.htm
http://www.myspace.com/operationmix
MUSIC IS MY WIFE! (Harris Copyright 2001)

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #21 στις: 29/11/07, 19:13 »
Eμενα προσωπικα τα πολλα πολλα "μπλιμπλικια" δεν μου αρεσουν.Προτιμω τα αναλογικα πεταλια που ειναι πιο απλα στην χρηση και βγαζουν κατ'εμε παντα καλυτερο ηχο.Εξαλλου 2-3 εφφε χρησιμοποιω μονο..
Παρολα αυτα..οτι κ αν σου λεμε ειναι σχετικο.Πηγαινε καπου και δοκιμασε την.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος bassline

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #22 στις: 07/12/07, 15:22 »
Για πεταλιερες εγω προτεινω τη bass pod xt live της line 6 η οποιη ειναι τελεια για live.
Αλλα ειναι οντως καλυτερο να εχεις πεταλακια εφοσον δεν χρησιμοποιεις πολλα..ομως για live...line 6!
Τωρα για να δοκιμασεις τη ηχους θες και τι σαρεσει παρε καλυτερα ενα πολυεφφε φτηνο πχ behringer zoom digitech.
Αυτα!
Τωρα θελω και εγω να σας πω κατι:
Εχω στα χερια μου ενα samick μπασο αλλα τα ηλεκτρονικα του ειναι χαλια.Δηλαδη δεν εχει τιποτα απο ηλεκτρονικα μονο κατι ποτενσιομετρα
αλλα χωρις καλοδια...
Εχω τρεις μαγνητες,εναν τζαζ ξεμπαρκο και δυο τζαζ δικους του.Ο τζαζ ο ξεμπαρκος εχει δυο καλοδια πανω του ενα κιτρινο και ενα κοκκινο,οι αλλοιο δυο εχουν ενα μαυρο μονο...
Θελω λοιπον να  το κανω να βγαζει ηχο...εχει πανω του και υποδοχη για καρφι αλλα κ αυτο χωρις καλοδια.Μπορειτε να μου πειτε τι να κανω η να μου δωσετε κανενα σχεδιαγραμα με το τι πρεπει να συνδεσω και που...
Η καμια ιδεα για το τι να τα κανω ολα αυτα..θελω να φτιαξω κατι δικο μου :Ρ
Ευχαριστω !

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #23 στις: 13/12/07, 14:13 »
Συμφονω οτι το μπασο κατευθυαν στον ενισχυτη ειναι μαγεια, ΑΛΛΑ, στο στυλ που παιζω με το συγκροτημα θελω εναν τεραστιο ηχο. Ηδη εχω ενα τεραστιο ηχο, οποιος τον ακουει γουσταρει, μετα ανοιγω τα πεταλακια, πολυ ωραια ολα, μολις τα ξανακλεισω ομως ο ηχος που πριν ακουγωταν οκ τωρα ακουγεται μικρος! Αυτα που χρησιμοποιω ειναι

Μπασο => Boss ODB-3 => EBS MultiDrive => Aphex Bass Xciter => ενισχυτης
Ενισχυτη εχω εναν Trace Elliot 715 SMC, μπασακια, με το συγκροτημα ενα Yamaha BBG5S, και εχω και ενα J&D αταστο και ενα καστομ 6-χορδο. Ο ηχος με το παραπανω σεταπ ειναι απλα τεραστιος και δυσκολο να τον ακουσει καποιος μουσικος/μπασιστας και να μην τον προσεξει.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος placebo_addict

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο
« Απάντηση #24 στις: 10/01/08, 01:44 »
Και μην ξεχνάμε ότι πολλά πετάλια κιθάρας κάνουν εξίσου καλή δουλειά και στο μπάσσο ;)

Αυτό πώς γίνεται? Δεν "κόβουν" τις χαμηλές συχνότητες?

Δεν ξέρω και πολλά γύρω από το θέμα, αλλά μια μέρα είχα τη φαεινή ιδέα να βάλω ενα πεταλοπολυεφφέ(δεν ξέρω τί ακριβώς ήταν) κιθάρας στο μπάσσο, και ακουγόταν πολύ χάλια (σαν κιθάρα,κ πολύ flat ήχος). Υπέθεσα οτι κοβόντουσαν οι χαμηλές...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πεταλια/πεταλιερες

Ξεκίνησε από Dark_kronos « 1 2 3 4 » Εφέ

88 Απαντήσεις
28618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/08, 19:50
από Costa Ex@rho
2 Απαντήσεις
2899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 09:54
από Σκίρων
3 Απαντήσεις
2541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/08, 16:14
από taxfreesax
6 Απαντήσεις
3982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/08, 17:18
από js
Πεταλιέρες

Ξεκίνησε από Conception Εφέ

2 Απαντήσεις
2492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/08, 16:19
από Conception
29 Απαντήσεις
10689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 18:05
από Baroness
23 Απαντήσεις
10353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 03:53
από Sbiblerubleb
8 Απαντήσεις
4053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/10, 18:08
από moutoulos
6 Απαντήσεις
3239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 12:29
από freemind
6 Απαντήσεις
3005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/11, 14:55
από Ddarkkor