Αποστολέας Θέμα: Ομιλειτε Ελληνικα.  (Αναγνώστηκε 97788 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #75 στις: 10/05/07, 09:02 »
Συνηθισμένο λάθος πολιτικών και μη είναι η φράση "ευχαριστώ όλους όσους παρευρέθησαν".
Τυπικά το "όσους" είναι λανθασμένο καθώς ως υποκείμενο του ρήματος "παρευρέθησαν" θα πρέπει να μπεί στην ονομαστική πτώση.
Άρα διατυπώνοντας σωστά τη φράση θα έχουμε "ευχαριστώ όλους όσοι παρευρέθησαν".
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #76 στις: 10/05/07, 09:17 »
Σωστό είναι να γράφουμε: σ' εμένα, σ' εσένα κι όχι σε μένα, σε σένα.

Η σελίδα αυτή επιβεβαιώνει την ισχύ του κανόνα που ο Ιανός αμφισβήτησε παραπάνω.
Εν τούτοις, θα συμφωνούσα και εγώ με έναν κανόνα, σύμφωνα με τον οποίον το -ν θα διατηρείτο σε όλα τα αρσενικά.
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CF%89%CF%83%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%82


Δεν αμφισβήτησα τον κανόνα. Είναι ένας ακόμη κανόνας της δημοτικής που κακοποιεί, κατά τη γνώμη μου, τη γλώσσα. Κατά τους ίδιους κανόνες της δημοτικής, μολαταύτα, το τελικό ν στις αρσενικού γένους αντωνυμίες διατηρείται πάντοτε. Στα άρθρα όμως όχι.
Για μένα όμως, αλλά και για πολλούς άλλους, το τελικό ν θα πρέπει να διατηρείται και στα άρθρα του αρσενικού γένους.
Παράδειγμα: "Σαράντα μαθητές του 18ου δημοτικού σχολείου Αγ. Δημητρίου μολύνθηκαν από το βάκιλο της φυματίωσης".
Τώρα, ένας μέσος αναγνώστης θα θεωρήσει πολύ λογικά πως είναι το βάκιλο κι όχι ο βάκιλος.

Παρεμπιπτόντως, η wikipedia είναι μια παντελώς αναξιόπιστη πηγή.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/05/07, 09:35 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #77 στις: 10/05/07, 10:01 »
Αλλο παραδειγμα. "η διδακτεα υλη για τις εξετασεις ειναι απο τη σελιδα 34 εως τη σελιδα 67" αρα η υλη που πρεπει να διδαχθει ειναι απο τη σελιδα 34 εως την σελιδα 67

Ομως "η διδακτη υλη ιενια απο τη σελιδα 34 εως τη σελιδα 67" σημαινει οτι η υλη που αξιζει να διδαχθει ειναι απο τη σελιδα ταδε μεχρι τη σελιδα ταδε.

Δε νομίζω, Άρη.
Διδακτός είναι εκείνος που μπορεί να διδαχθεί.
Αυτό που αξίζει να διδαχθεί είναι, μάλλον, διδακτικό.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #78 στις: 10/05/07, 13:53 »
Οχι το διδακτος ειναι και αυτος που μπορει να διδαχθει αλλα και αυτος που αξιζει να διαχθει, απλα εκεινη την ωρα ξεχασα να βαλω το μπορει δεν ξερω γιατι :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #79 στις: 10/05/07, 16:13 »
Για μένα όμως, αλλά και για πολλούς άλλους, το τελικό ν θα πρέπει να διατηρείται και στα άρθρα του αρσενικού γένους.

Παρεμπιπτόντως, η wikipedia είναι μια παντελώς αναξιόπιστη πηγή.

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου για το τελικό -ν, αλλά βλέποντας την αρχική παρατήρησή σου σχετικώς με το(ν) λαό, θεώρησα πρέπον να παραθέσω τον επισήμως για τους δημοτικιστές ισχύοντα κανόνα.

Όσο για το συγκεκριμένο άρθρο της Wikipedia για το (ή τον ;D) φωσφόρο, δείχνει αρκετά αξιόπιστο. Πέραν τούτου, όλες οι σύνθετες λέξεις, των οποίων πρώτο συνθετικό είναι ουσιαστικό και δεύτερο συνθετικό είναι το ρήμα φέρω, τονίζονται στην παραλήγουσα (λαμπαδηφόρος, ασθενοφόρο, εωσφόρος, αγγελιοφόρος, ρασοφόρος, λεωφόρος, σταυροφόρος, ψηφοφόρος κλπ). Προσοχή, διότι όταν το πρώτο συνθετικό είναι επίρρημα ή πρόθεση, τότε η λέξη τονίζεται στην προπαραλήγουσα (κατήφορος, διάφορος, παράφορος κλπ).
« Τελευταία τροποποίηση: 10/05/07, 16:23 από KJP »
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #80 στις: 10/05/07, 20:55 »
Ακόμα όταν τα παιδιά μας από εδώ θα δίνουν πανελλήνιες, κανονικά δεν θα έπρεπε να τους λέμε ''καλή επιτυχία'', μιας και δεν υπάρχει ''κακή'' επιτυχία. ;) οπότε πρόκειται για πλεονασμό... Επιτυχία παιδιά!!! ;D
Όχι δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες. Επιτυχία σημαίνει η ομαλή έκβαση υποθέσεως. Συνεπως όπως λέμε κάλη χρόνια δηλαδή καλά να σου πάει η χρονια μπορείς να πεις και καλή επιτυχία δηλαδη κάλα επιτύχεις, η ομαλή έκβαση της υποθέσεώς σου να είναι καλή. Το ομαλή δεν ειναι ταυτόσημο του καλή.

Επίσης το σωστό είναι εξελέγη δήμαρχος και όχι εξελέγει δημαρχος διότι προκειται για παθητική φωνή.

Τελος θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας, τί είναι σωστότερο "ορθοπεδικός" ή "ορθοπαιδικός"?

Αυτό με την επιτυχία που λες δεν στέκει νομίζω...  Το ''καλή ομαλή έκβαση στις εξετάσεις'' μάλλον είναι πλεονασμός και τουλάχιστον εγώ δεν το έχω ακούσει ποτέ. Εξ άλλου το καλός και ομαλός μπορούν να έχουν την ίδια σημασία. '''όλα βαίνουν καλώς'' και ''όλα κυλούν ομαλά''

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #81 στις: 11/05/07, 11:09 »
Ρε παιδιά, "ομαλή έκβαση των εξετάσεων" σημαίνει να διεξαχθούν οι εξετάσεις απρόσκοπτα, γεγονός που καμιά σχέση δεν έχει με την επιτυχία κάποιου σ' αυτές.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #82 στις: 11/05/07, 16:58 »
Η εκδρομή δεν είναι πενταήμερη, αλλά πενθήμερη...
Δεν θα καθίσω, αλλά θα καθήσω, απο τον παθητικό αόριστο του
κάθομαι, και όχι απο το καθίζω.
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #83 στις: 11/05/07, 17:48 »
Δεν θα καθίσω, αλλά θα καθήσω, απο τον παθητικό αόριστο του
κάθομαι, και όχι απο το καθίζω.

Αλλά γράφεται με γιώτα όταν θέλουμε να πούμε ότι καθίζουμε κάποιον κάπου.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #84 στις: 13/05/07, 12:41 »
Καλησπέρα κι απο εμένα παιδιά,

πάρα πολύ ωραίο το θέμα που έχετε ανοίξει, αν και απο ο,τι κατανοώ, πάει καιρός.
Εγώ κάπως καθυστέρησα να το ανακαλύψω λόγω ανειλημένων υποχρεώσεων.
Θα ήθελα κι εγώ να συμβάλλω επί τούτου και παράλληλα να διορθώσω και τα λάθη μου, μιας και το υπέροχο ελληνικό σύστημα παιδείας, τόσο καλά διδάσκει την ελληνική.

Όπως και να έχει ας έλθουμε στο δια τάυτα.

Κοινότοπο και όχι Κοινότυπο. Το δεύτερο δεν υπάρχει κάν ως καταχώρηση, είναι απόρροια μακροχρόνιας λανθασμένης χρήσης.

Πολλές φορές λένε: "ενέκυψε ενα σημαντικό πρόβλημα κ.λ.π"

ενέκυψε είναι αόριστος του Εγκύπτω το οποίο σημαίνει επιδίδομαι με ιδιαίτερο ζήλο σε κάτι
Η σύγχυση γίνεται με το προκύπτω= σκύβω προς τα εμπρός | (μτφ.) προέρχομαι | ως απρόσ. προκύπτει, βγαίνει ως συμπέρασμα, ακολουθεί ως αποτέλεσμα

Επίσης είναι άλλο διαβόητος= ο γνωστός με κακή έννοια και άλλο περιβόητος= φημισμένος
Συχνή σύγχυση του δέυτερου με το πρώτο και σπανιότερα το αντίστροφο.

Ακόμα οφείλω να σημειώσω πως οι δημοσιογράφοι πρέπει πλέον να παύσουν να χρησιμοποιούν τη λέξη κόλαφος= χαστούκι(μτφ.ταπεινωτική πράξη) όπου σταθούν και όπου βρεθούν. Όχι γιατί δεν είναι εύηχη, το κάθε άλλο, αλλά διότι δεν κολλάει παντού. Ειδικά με τη μεταφορική έννοια του, π.χ "δήλωση κόλαφος", είναι όπως καταλαβαίνετε εντελώς εκτός θέματος.

Επιπλέον διαφορά έχει το προέκταση=η ενέργεια και το αποτέλεσμα του προεκτείνω, η αύξηση σε έκταση ή μήκος | η γραμμή ή η επιφάνεια όπου προεκτείνεται κάτι | νοητικός χώρος επέκτασης των σκέψεων και επέκταση= αύξηση σε μήκος ή έκταση | (μτφ.) ανάπτυξη, εξάπλωση

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να προσθέσω κάτι ακόμα. Η ενασχόληση μου με ξένες γλώσσες (εκ των οποίων ορισμένες τηρούν τους κανόνες γραμματικής ορθά), έκανε να επιβεβαιώσω μια αίσθηση που είχα ήδη απο το Λύκειο. Κατά την χρήση των παρελθοντικών χρόνων, γίνεται συχνά λανθασμένη επιλογή μεταξύ Παρακειμένου, Αορίστου και Παρατατικού.
Ενα παράδειγμα: "εχθές το βράδυ σε περίμενα για τρείς ώρες και γι' αυτό πίστεψα/πίστευα οτι με έστησες"
Η χρήση του ενός ή του άλλου, σε αυτή τη περίπτωση είναι έκδηλη. Εντούτοις, η αλόγιστη επιλογή προκαλέι αλλαγή του νοήματος, ειδικά αν μιλάμε γι' άλλες περιπτώσεις λεπτότερων νοηματικών διαφορών.

Προσωπικά, θα ήθελα να μιλήσει κάποιος σχετικά με άλλα θέματα όπως παραδείγματος χάριν για την ορθή τοποθέτηση του κόμματος και της άνω τελείας κ.λ.π

Δεν είμαι φιλόλογος και σαφέστατα απέχω πολύ απο την ορθή χρήση της ελληνικής, επομένως θα σας ζητούσα να συγχωρέσετε τα όποια λάθη μου και να τα επισημάνετε.
Πηγές: Μείζον Ελληνικό Λεξικό- Εκδ. Τεγόπουλος-Φυτράκης

Ευχαριστώ και ως την επόμενη φορά,

Φιλικά
Δημήτρης
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #85 στις: 14/05/07, 15:42 »
Σχετικά με το Ορθοπεδικός ή Ορθοπαιδικός, το πρώτο είναι το σωστό. Το δεύτερο είναι παντελώς λάθος.

Όσο για το σειριακός και το σειραικός που αναφέρθηκε πιο πάνω, δεν είμαι σίγουρος ποιο απο τα δυο στέκει. Ομολογώ όμως οτι ο συλλογισμός περί το δευτέρου, με τη δική μου λογική, φαίνεται βάσιμος.

Τα λέμε
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #86 στις: 14/05/07, 15:49 »
Σχετικά με το Ορθοπεδικός ή Ορθοπαιδικός, το πρώτο είναι το σωστό. Το δεύτερο είναι παντελώς λάθος.


Γιατι αυτο?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Nagash

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #87 στις: 14/05/07, 16:20 »
Υποθέτω ότι έχει να κάνει με τη λέξη πέδηση και όχι με το παιδί ή την παιδεία
So when the music's over, turn off the lights...

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #88 στις: 14/05/07, 20:53 »

Πολλές φορές λένε: "ενέκυψε ενα σημαντικό πρόβλημα κ.λ.π"

ενέκυψε είναι αόριστος του Εγκύπτω το οποίο σημαίνει επιδίδομαι με ιδιαίτερο ζήλο σε κάτι
Η σύγχυση γίνεται με το προκύπτω= σκύβω προς τα εμπρός | (μτφ.) προέρχομαι | ως απρόσ. προκύπτει, βγαίνει ως συμπέρασμα, ακολουθεί ως αποτέλεσμα

To "ενέκυψε" νομίζω ότι το χρησιμοποιούμε (λανθασμένα πάντα) αντί του "ανέκυψε". Είναι πολύ κοντύτερα γραμματικά οι δύο αυτές λέξεις, παρά το "προέκυψε".

Όσο για το ορθοπε/αιδικός μαλώνουν τόόόόόόόσα χρόνια οι γλωσσολόγοι, που είναι μάταιο να αναζητήσουμε εμείς οι κοινοί θνητοί το σωστό!
Προσωπικά, είτε έχει ξεκινήσει από τα "παιδιά" και επεκτάθηκε η σημασία είτε προέρχεται από τα "πόδια" και επεκτάθηκε η σημασία, το ίδιο σωστό μου φαίνεται.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #89 στις: 15/05/07, 01:06 »
Το σωστό είναι ενέσκηψε από το ρ. ενσκήπτω, που σημαίνει παρουσιάζομαι άξαφνα.
Χρησιμοποιείται ωστόσο με αρνητική χροιά.
Όσο για το ορθοπεδικός, προκύπτει από το ορθόν+πέδον (έδαφος), δηλαδή αυτός (-η,-ο), που πατάει σωστά στο έδαφος.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #90 στις: 15/05/07, 22:35 »
Ευχαριστώ για τη συμπλήρωση, Ιανός . Πράγματι, το ενσκήπτω, όπως πολύ ορθά επεσήμανες, είναι το κατάλληλο δι' αυτή την περίπτωση. Εγώ ανέφερα το ενέκυψε διότι αυτό ακούω συνήθως να μπερδεύουν.

Pascal, ανακύπτω και προκύπτω θεωρούνται συνώνυμα, αν και δεν είναι ακριβώς.

Τα λέμε παιδιά
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος Anastasis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #91 στις: 04/10/07, 21:02 »
Πολύ αργά πια, αλλά όπως λένε ,ποτέ δεν είναι αργά.
Δεν είχα δει ποτέ , δυστυχώς, τα υπόλοιπα forum εκτός του δικοί μας στίχοι ποιήματα. Στο θέμα λοιπόν.

Ένα από τα μεγαλύτερα λάθη είναι το εξής : το παιδί τους ενώ το σωστό είναι το παιδί των.

Άλλο και μάλιστα πολύ καραμπινάτο είναι το παντρεύομαι το οποίο δεν πρέπει να χρησιμοποιούν οι άνδρες διότι υπανδρεύομαι σημαίνει τίθεμαι υπό του ανδρός.
Οι άνδρες νυμφεύονται και οι γυναίκες παντρεύονται.
 
Δεν υπάρχει το " θα τα πούμε στις μία η ώρα" αλλά " στη μία ".

Η λέξη ανιψιός δεν είναι υποθέτω ελληνική. Η σωστή λέξη είναι το εξάδελφος το οποίο χρησιμοποιούμε λανθασμένα. Εξάδελφος= εκ του αδελφού προερχόμενος=ανιψιός.

Γενικά βιάζουμε τη γλώσσα. Ελπίζω να μην ξεσηκωθούν κάποιοι υπέρμαχοι του ζωντανού οργανισμού και τσακωθούμε πάλι όπως είχε γίνει κάποτε στο δικοί μας στίχοι και ποιήματα. Κι εγώ γουστάρω την εξέλιξη της γλώσσας, απλά όχι την εξέλιξη προς το χειρότερο ,η οποία όντως συμβαίνει, διότι οι περισσότεροι εξ ημών, συμπεριλαμβανομένου
του γράφοντος, είμαστε αμόρφωτοι.

Υ.γ.    Τι είδους εξέλιξη είναι αυτή που εξέλιξε το ηρνούντο αρχικώς σε αρνούντο και τελικώς σε αρνιόντουσαν; Τι εύηχο που είναι το άτιμο το αρνιόντουσαν όπως και πολλά
          άλλα. Και κάτι ακόμα ρε παιδιά. Αυτή η τέλεια δωτική που τόσο ομορφαινε το λόγο γιατί καταργήθηκε; Οι Ιταλοί είναι οπισθοδρομικοί που την κρατάνε?
          Γενικά πιστεύω πως φτωχύναμε πολύ την γλώσσα μας και θα τα φτωχύνουμε κι άλλο. Βλέπε greeklish και μηνύματα στα κινητά. Πρέπει να καταλάβουμε ότι η προδοσία
          που λαμβάνει χώρα εδώ και χρόνια όσον αφορά τη γλώσσα έχει έναν καθαρό και ξάστερο στοχό. Την παραγωγή πιο χαζών ανθρώπων. Στο τέλος για να μην πω ήδη,
          θα λέμε λεωφορείον και δεν θα έχει διαφορά από το αγγλικό επιφώνημα bus  γιατί απλά δεν θα ξέρουμε την ετυμολογία του οπότε θα είναι κι αυτό για μας ένα
τρισύλλαβο επιφώνημα αγνώστου προελεύσεως. Η γλώσσα είναι Ιστορία είναι Τέχνη είναι τρόπο Σκέψεως τελείας. Αυτά και συγγνώμη.

« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/07, 21:25 από Anastasis »

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #92 στις: 04/10/07, 22:15 »
πολλοι λενε του αιγαλεου ενω το σωστο ειναι του αιγαλεω...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #93 στις: 05/10/07, 14:30 »
Σχετικά με το Ορθοπεδικός ή Ορθοπαιδικός, το πρώτο είναι το σωστό. Το δεύτερο είναι παντελώς λάθος.

για ψαξτο καλυτερα


το ορθοπαιδικος ο μπαμπινιωτης λεει οτι ειναι σωστο.μηπως εμπιστευεσαι αλλο λεξικο η ετσι νομιζες οτι ειναι σωστο?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #94 στις: 07/10/07, 01:39 »
Το θέμα αυτό μου θυμίζει κάτι από τα βιβλία "Λάθη στη χρήση της γλώσσας μας" της Άννας Φραγκιουδάκη (νομίζω). Αυτό που μου έμεινε από τα συγκεκριμένα βιβλία είναι το εξής :

- Οι πολιτικές/πρακτικές της κυβέρνησης είναι <...>.     ΛΑΘΟΣ :P
- Η πολιτική/πρακτική της κυβέρνησης ... ΣΩΣΤΟ :D

Κάτι άλλο που το ακούω συχνά και μου τη δίνει :

- Πήγαμε στο σπίτι του Παναγιώτη, όπου είναι πολύ φίλος μας.

Το σωστό για να μαθαίνετε :

- Πήγαμε στο σπίτι του Παναγιώτη, που είναι πολύ φίλος μας.
ή - Πήγαμε στο σπίτι του Παναγιώτη όπου έκανε πολύ κρύο.

Τόπος παιδιά, τόπος !!!

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #95 στις: 07/10/07, 01:46 »
Το θέμα αυτό μου θυμίζει κάτι από τα βιβλία "Λάθη στη χρήση της γλώσσας μας" της Άννας Φραγκιουδάκη (νομίζω). Αυτό που μου έμεινε από τα συγκεκριμένα βιβλία είναι το εξής :

- Οι πολιτικές/πρακτικές της κυβέρνησης είναι <...>.     ΛΑΘΟΣ :P
- Η πολιτική/πρακτική της κυβέρνησης ... ΣΩΣΤΟ :D

Κάτι άλλο που το ακούω συχνά και μου τη δίνει :

- Πήγαμε στο σπίτι του Παναγιώτη, όπου είναι πολύ φίλος μας.

Το σωστό για να μαθαίνετε :

- Πήγαμε στο σπίτι του Παναγιώτη, που είναι πολύ φίλος μας.
ή - Πήγαμε στο σπίτι του Παναγιώτη όπου έκανε πολύ κρύο.

Τόπος παιδιά, τόπος !!!

και το ο οποιος δεν ειναι σωστο;... ???
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #96 στις: 07/10/07, 01:55 »
Δεν είμαι σίγουρος γιατί αναφέρεις το "ο οποίος". Δε μίλησα καθόλου γι αυτό ... Πάντως το "που" σαν αντικατάσταση στο "ο οποίος" είναι σωστό. Το "όπου" δεν είναι ...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #97 στις: 07/10/07, 01:58 »
Δεν είμαι σίγουρος γιατί αναφέρεις το "ο οποίος". Δε μίλησα καθόλου γι αυτό ... Πάντως το "που" σαν αντικατάσταση στο "ο οποίος" είναι σωστό. Το "όπου" δεν είναι ...
αυτο ειναι σιγουρο αλλα οταν λεγαμε που η φιλογος μας νευριαζε και μας ναγκαζε να λεμε ο οποιος.οχι οτι ειναι λαθος απλα δεν το χρησιμοποιουσαμε ποτε.. ;D
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #98 στις: 07/10/07, 02:04 »
Έτσι είναι οι φιλόλογοι, φτιαγμένοι ειδικά για να μας τα πρήζουν στο σχολείο μέχρι να μη χρειαστεί να τους ξαναδούμε μπροστά μας. Δεν έχεις ακούσει που λένε "ουδείς μωρότερος των ιατρών, αν δεν υπήρχαν οι φιλόλογοι" ; Καλά, μην παρεξηγηθείτε όλοι ;D

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #99 στις: 07/10/07, 12:09 »
Λανθασμενος βγαινει απτο λανθανω? αρα μηπως θα επρεπε να λεμε "λαθεμενος" η κατι τετοιο? γιατι αλλο "λαθευω" και αλλο "λανθανω"...

και ειναι μαλλον "κατ'αρχην" και οχι "αρχας" γιατι η αρχη ειναι συνηθως μια...
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
6066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/09, 11:37
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
4046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 00:45
από eva...
3 Απαντήσεις
6203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 22:27
από KYRIAKOYLA123
53 Απαντήσεις
50921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/21, 21:39
από mad_nassos
2 Απαντήσεις
10045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/14, 22:47
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
30100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/15, 16:08
από adr1anos
6 Απαντήσεις
10068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/16, 10:19
από elrich
2 Απαντήσεις
9879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/21, 13:01
από mad_nassos
0 Απαντήσεις
4734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/20, 04:26
από rosil
0 Απαντήσεις
418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/24, 03:19
από podogej