Ψηφοφορία

Πιστευετε οτι πρεπει σε ενα μουσικο φορουμ να γινονται πολιτικες συζητησεις?

Ναι
29 (49.2%)
Οχι
30 (50.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 59

Αποστολέας Θέμα: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?  (Αναγνώστηκε 35094 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #50 στις: 23/06/09, 14:31 »
Μπορεί κάποιοι να πουν "και εμάς τι μας νοιάζει, σε όποιον αρέσει", παρόλ' αυτά εγώ δεν θα ήθελα να αποχωρούν μέλη από το φόρουμ επειδή κατέληξε ουσιαστικά να είναι politiki.gr και όχι kithara.gr.
Αυτό.

Αν και το πρόβλημα (που για άλλους μπορεί να μην υπάρχει) δεν το προκαλούν μόνο τα θέματα σχετικά με την πολιτική αλλά γενικά ο μεγάλος αριθμός ''άσχετων'' θεμάτων...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #51 στις: 23/06/09, 15:28 »
Το έχω πει και στο παρελθόν και θα το ξαναπώ...

Οι πολιτικοθρησκευτικές συζητήσεις προσελκύουν στο κιθάρα ανθρώπους άσχετους με το αντικείμενο του...

Γράφονται μόνο για να προωθούν τις ακραίες συνήθως απόψεις τους και δεν συμμετέχουν σε κανένα άλλο μέρος του κυρίως φόρουμ παρά μόνο σε συγκεκριμένου τύπου θέματα στο "περί παντός".

Είμαι κι εγω υπέρ της κατάργησης αυτών των συζητήσεων, αν όμως είναι κάτι που οι διαχειριστές δεν σκέφτονται να πράξουν, τουλάχιστον ας μας προστατέψουν απο αυτούς τους παραπάνω που απλά "βλέπουν φως και μπαίνουν"...

Τί θέση έχει στο φόρουμ κάποιος που το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι πχ να μας δείξει τί πιστεύουν οι ιαχωβάδες ή να μας εγκωμιάσει την πολιτική πχ του Καρατζαφέρη ή του Σύρριζα??

Ίσως το φόρουμ θα πρέπει να "ξεφορτώνεται" άτομα που δεν βρίσκονται εδω για το φόρουμ...


Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #52 στις: 23/06/09, 15:55 »
Σε τρια σημεια θα σταθω..

Εμενα γιατί απλά μου αρέσει η λύση που εφαρμόστηκε κάποτε στο κάδο ανακύκλωσης και στα ποιήματα?

Ενας απλός δοκιμαστικός περιορισμός μηνυμάτων..
1.Δεν νομιζω οτι εχει καποιο νοημα μια τετοια λυση.Σε αυτη τη περιπτωση καλυτερα να απαγορευτουν οι πολιτικες συζητησεις απλα.Αν εχεις ενα περιορισμο 3 μηνυματων απλα δεν θα μπορεις να συζητησεις..Θα ποσταρεις κατι και μετα δεν θα μπορεις να το υποστηριξεις..Προτιμω να απαγορευτουν εντελως παρα μια κρυφη απαγορευση ωετς να μαστε ολοι ευχαριστημενοι.Η διαφορα με τον καδο ειναι οτι στον καδο γραφαμε βλακειες χωρις συνοχη και συναφεια.

Οι τσακωμοί δεν γίνονται επειδή στο kithara "ανεβαίνουν" topics για πολιτική, θρησκεία, ιδεολογία, κλπ.. Οι τσακωμοί και οι διαμάχες εμφανίζονται όταν κάποιος πολύ απλά δεν σέβεται τον συνομιλητή του..  Όταν αρχίζει να βρίζει, να ειρωνεύεται και να επιτίθεται προς αυτούς που τυχαίνει να έχουν άλλη άποψη με τα πιστεύω του.. Όποια θεματολογία και να επικρατήσει, αν συνεχίσουν κάποια τέτοια άτομα να ποστάρουν ανεξέλεγκτα, τα flamers θα ζουν και θα βασιλεύουν.. .
Οι τσακωμοι δεν γινονται ΜΟΝΟ επειδη δεν σεβεται καποιος τον συνομιλητη του..Γινεται και επειδη χρηστες ποσταρουν αρλουμπες ή επειδη συνεχεια προσπαθουν να υποστηριξουν τις θεσεις τους με το ετσι θελω και μολις δουν οτι δεν μπορουν αρχιζουν τα προσωπικα..Τα flames μπορουν ξεκινησουν απο οπουδηποτε και οπως παραδεχτηκαμε σε οποιοδηποτε θεμα.


 Μπορεί κάποιοι να πουν "και εμάς τι μας νοιάζει, σε όποιον αρέσει", παρόλ' αυτά εγώ δεν θα ήθελα να αποχωρούν μέλη από το φόρουμ επειδή κατέληξε ουσιαστικά να είναι politiki.gr και όχι kithara.gr.

Στο φαινομενο που λες ισως να μην ευθυνονται οι κοινωνικοπολιτικες συζητησεις αλλα αλλα πραγματα οπως πχ οτι το κιθαρα δεν τους καλυπτει πλεον σαν μουσικο φορουμ..Ο μουσικος τομεας γιατι να συνδεεται με τα γενικου ενδιαφεροντος?Το χω πει και εγω και αλλα μελη.Το κιθαρα πασχει χρονια τωρα στα θεματα που αφορουν τη μουσικη(οχι στα τεχνικα)..Και αυτος ειναι και ενας λογος που δεν συγκεντρωνει πλεον μελη που τους ενδιαφερει η μουσικη αλλα μελη που ειναι πιο all around.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #53 στις: 23/06/09, 16:21 »
Περίμενα να εκφραστούν πολλές απόψεις ,πριν πώ και τις δικιές μου.Θα πρέπει να θυμήσω ότι όταν ξεκίνησε αυτός ο χώρος ,τα περισσότερα θέματα είχαν σαν βασικό άξονα την μουσική και την κιθάρα .
Οι περισσότεροι επισκέπτες και μέλη ,είχαν σαν κύριο ενδιαφέρον να ανταλλάξουν απόψεις μουσικές ,να βρούν ακόρντα και στίχους για τραγούδια κ.λ.π Με τον καιρό και με την αύξηση των μελών ,άρχησαν να φαίνονται ποικίλα ενδιαφέροντα και ανησυχίες και φυσικό είναι να διευρυνθεί το φάσμα των θεμάτων .Απο παλιά υπήρχαν απόψεις αν θα πρέπει ο χώρος μας να είναι αποκλειστικά μουσικός η όχι .Επικράτησε η άποψη να έχει εκτός του μουσικού περίεχόμενου και γενικότερο και έτσι δημιουργήθηκαν νέοι πίνακες .Με τον καιρό αυτό απλώθηκε και σήμερα έχουμε αυτο τον όγκο μηνυμάτων ανα κατηγορία .Κάποιος θα πεί ,είναι σωστό ;
Αν θέλετε την άποψή μου εν μέρει είναι σωστό .Ποτέ κανείς άνθρωπος και δει ασχολούμενος με οποιοδήποτε είδος τέχνης ,δεν ξέφευγε απο τα καθημερινά και ιδίως σοβαρά προβλήματα της κοινωνίας .Δεν λέω ότι αν κάποιοι εκθέτουν τις απόψεις τους ,ιδίως σε τέτοιους χώρους ,θα λυθεί κάποιο κοινωνικό πρόβλημα ,αλλά η φύση του καλλιτέχνη ,σαν ανήσυχου σκεπτόμενου άνθρώπου ,δεν μπορεί να μπεί σε καλούπια και φραγμούς .Δείτε το σαν έναν χώρο εκτόνωσης των ανησυχιών και προβληματισμών .Βέβαια εδώ και καιρό κάποια θέματα έχου πάρει μεγάλες διαστάσεις και αυτο κατά την γνώμη μου ,οφείλεται στο γεγονός ότι ,όπως σε κάθε εκδήλωσή μας σαν λαός ,είμαστε υπρβολικοί και θέλουμε συνεχώς να φαίνονται οι απόψεις μας σαν σωστές και όχι των άλλων .Εκεί βλέπω να υπάρχει το πρόβλημα και πιστεύω ότι είναι θέμα προσωπικό του καθένα μας και όχι πρόβλημα του χώρου .Ας κοιτάξουμε τόσα πολιτικά-κοινωνικά θέματα ,πως ξεκινούν και πώς τελειώνουν .Πολλές φορές έχω κάνει αναφορές ότι κάποιο θέμα είναι σοβαρό και καταλήγει να χαλάει στη συνέχεια ,αλλά δεν έχω δει στα περισσότερα να γίνεται τίποτα .Ο καθένας επιμένει αυστηρά στις απόψεις του ,δεν δέχεται πολλές φορές το δικαίωμα του άλλου για αντίλογο και αρχίζουν διαμάχες ,ειρωνίες ,προσωπικές επιθέσεις κ.λ.π
Δεν νομίζω ότι καμία απαγόρευση μπορεί να αλλάξει τον τρόπο συμπεριφοράς μας ,αν εμείς δεν δούμε ότι ο καθένας έχει τις προσωπικές του απόψεις και εδώ δεν είναι χώρος καμίας προπαγάνδας ή αντιδικίας .Οι μονομερείς και προσωπικές επιθέσεις (άλλωτε καλυμένα και άλλωτε απροκάλυπτα ),δεν έχουν θέση εδώ .Αν αυτό το καταλάβουμε όλοι ,νομίζω ότι όλα θα πάνε καλλίτερα .Υπάρχει και η λύση να εφαρμόζονται αυστηρά οι κανονισμοί ,αλλά και αυτό δεν νομίζω ότι θα έχει αποτέλεσμα .
« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/09, 16:26 από Θοδωρής »

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #54 στις: 23/06/09, 18:21 »
Προσωπικά δε με ενοχλούν οι πολιτικές συζητήσεις, αν και το επίπεδο του διαλόγου που γίνεται στις περισσότερες είναι μάλλον απογοητευτικό.
Είμαι εναντίον οποιασδήποτε απαγόρευσης και δε θα επεκταθώ επειδή τα επιχειρήματα έχουν αναφερθεί αναλυτικά πιο πάνω.
Η λύση είναι απλή: όπως εγώ, που δε συγκινούμαι τόσο π.χ. από την ποίηση, επισκέπτομαι πολύ σπάνια το συγκεκριμένο κομμάτι του φόρουμ, έτσι και όλοι όσοι θεωρούν άχρηστες/μη εποικοδομητικές τις συζητήσεις στα "Άνθρωπος και Ζωή", "Περί παντός", κλπ. μπορούν απλά να μη συμμετέχουν.

Υ.Γ. (Άσχετο) Κι εμένα τα στατιστικά μου είναι λίγο παράξενα- αποκλείεται να έχω περάσει τόσο χρόνο στο "Χορδές, Πένες, Αξεσουάρ"  ;D
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #55 στις: 23/06/09, 19:08 »
Σε τρια σημεια θα σταθω..
Εμενα γιατί απλά μου αρέσει η λύση που εφαρμόστηκε κάποτε στο κάδο ανακύκλωσης και στα ποιήματα?
Ενας απλός δοκιμαστικός περιορισμός μηνυμάτων..
1.Δεν νομιζω οτι εχει καποιο νοημα μια τετοια λυση.Σε αυτη τη περιπτωση καλυτερα να απαγορευτουν οι πολιτικες συζητησεις απλα.Αν εχεις ενα περιορισμο 3 μηνυματων απλα δεν θα μπορεις να συζητησεις..Θα ποσταρεις κατι και μετα δεν θα μπορεις να το υποστηριξεις..Προτιμω να απαγορευτουν εντελως παρα μια κρυφη απαγορευση ωετς να μαστε ολοι ευχαριστημενοι.Η διαφορα με τον καδο ειναι οτι στον καδο γραφαμε βλακειες χωρις συνοχη και συναφεια.
Καταρχάς δε μίλησα για συγκεκριμένα 3 μηνύματα. Απο τη στιγμή που κάποιος ξέρει  οτι έχει έναν α αριθμό μηνυμάτων για το 24ωρο, πιστεύω οτι θα προσπαθήσει να δομήσει καλύτερα το λόγο του και θα αποφεύγει το περίφημο spamming για τον οποιοδήποτε λόγο. Και πολύ πιθανόν να είμαι λάθος σε αυτό αλλα να σου θυμήσω:Το πρότεινα ως δοκιμαστικό, όχι για μόνιμη κατάσταση.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #56 στις: 23/06/09, 20:11 »
Θα ήταν πολύ απλό αν σεβόσασταν τις πολιτικές-θρησκευτικές κλπ πεποιθήσεις των άλλων και δεν γινόντουσαν τσακωμοί σε τέτοια θέματα.

Αρη, απλά να σου πω ότι σε πολιτικές συζητήσεις σχεδόν πάντα έχουμε καβγάδες όπως δε συμβαίνει πάντα σε θέματα μουσικού περιεχομένου.

Το πρόβλημα που βλέπω είναι ότι ακριβώς κάποιοι είστε πολύ κολλημένοι, άλλοι δεν σέβεστε τους άλλους, άλλοι δε σέβεστε τπτ ούτε καν τον εαυτό σας.

Αν καταφέρετε κάποια στιγμή να αποβάλετε αυτές τις κακές συνήθειες, τότε δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα να υπάρχουν εδώ μέσα όλων των ειδών τα θέματα.

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #57 στις: 23/06/09, 20:54 »
Η αποψη μου ειναι οτι θα πρεπει να υπαρχει οποιαδηποτε ειδους συζητηση εκφραζει τα μελη του φορουμ φτανει να μην προσβαλλει ο ενας τον αλλον οπως σωστα ειπωθηκε.Αλλα και η προσβολη να μην υπαρχει οχι μονο απο απλα μελη αλλα και απο συντονιστες που συμμετεχουν στην οποιαδηποτε συζητηση.Το αν θα πρεπει να ειναι καθαρα μουσικο φορουμ η οχι δεν το ξερω το μονο που ξερω ειναι οτι η μουσικη εμπνεεται και θα εμπνεεαι απο αυτα που συμβαινουν στην κοινωνια που ανηκει ο καθενας.
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #58 στις: 23/06/09, 21:24 »
Ιζνο σε αυτο ναι εχεις καποιο δικιο(για τη δομη του λογου) απο την αλλη δεν νομιζω οτι καποιος απο τα μελη που γραφουν συχνα εκει προσπαθει να κανει σπαμινγκ και οταν αυτο γινεται συνηθως πεφτει κραξιμο.

Οσο για την προσβολη πολυ λιγες φορες γινεται χωρις λογο και αυτο ειναι επειδη υπαρχουν παλιοτερες κοντρες μεταξυ των μελων ειτε επειδη καποιος απλα ειπε μια μεγαλη πατατα.Η αλλη προσβολη ειναι ενα κατα ΜΙΑ εννοια φυσικο φαινομενο που επερχεται συνηθως απο εναν ατερμων(λαθος το χω γραψει :P) διαλογο..
Παραδειγμα
-Η θεωρια σου δεν ειναι σωστη εισαι λαθος.
-Μα γιατι?αφου μπλα μπλα μπλα(επιχειρημα 1) μπλα μπλα(επειχειρημα 2)
-Καλα καποιοι δεν καταλαβαινετε εδω μεσα..μπλα μπλα(μπηχτη) μπλα μπλα
-μπλα μπλα μπλα
-(μπηχτη 2)
-ΕΙΣΑΙ ΒΛΑΚΑΣ!
Οι νοοτροπιες των μελων πρεπει να αλλαξουν.Φυσικα και παλι τσακωμοι θα υπαρχουν.ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να μην υπαρχουν.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #59 στις: 23/06/09, 21:49 »
το κιθαρα ειναι ενα φορουμ που εχει να κανει με την τεχνη(οπως το βλεπω εγω).ειναι επικεντρωμενο στα ενχορδα αλλα βλεπουμε οτι εχει προεκτασεις και σε τεχνες οπως ποιηση και γενικα προωθηση πολιτισμικων εκδηλωσεων.Απο την στιγμη που η πολιτικη αποτελει ερεθισμα για την τεχνη γιατι να μη μπορουν να γινουν και οι αναλογες συζητησεις???
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #60 στις: 23/06/09, 22:10 »
γιατι να μη μπορουν να γινουν και οι αναλογες συζητησεις???

αυτοί είναι οι απορία όλων...στα συγκεκριμένα θέματα "πολιτικών" διαστάσεων που υπάρχουν εδώ μέσα απλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ συζήτηση.....αν μπει ένας σοβαρος άνθρωπος να διαβάσει το αστυνομία και αλητεία θα θέλει να κόψει τις φλέβες του ή να βγάλει τα μάτια του με αυτά που διάβασε.......ξανατονίζω.....δεν ειναι δυνατον σε ένα φόρουμ να υπάρξει ανταλλαγή πολιτικοκοινωνικων απόψεων και ουσιώδης διάλογος πάνω σε αυτές τις απόψεις....χάρην στην απροσωπία του πληκτρολογίου μπορει να μπει ο καθένας και να πει ότι φαμφάρα να ναι.....επίσης μπορουν να παρερμηνευτούν διάφορα λόγια επειδή δεν έγινε κατανοητός ο τόνος του συνομιλητή......αμα τώρα ρε παιδιά κρίνετε ότι το πολιτικό σας γίγνεσθε καθορίζεται μέσα στο kithara.....οκ....pathetic....αλλά σεβαστο.....εγώ πάντως ότι πολιτική συζήτηση θέλω να κάνω δεν θα μπω σε φόρουμ να την κάνω...... :P ::)

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #61 στις: 24/06/09, 00:44 »
Kαλα εγω αποχωρω απο τη συζητηση...

Ρε συ μαστερ σοβαρα τωρα...Ειναι περιεργο...Τοσες ρημαδες επιχειρηματολογιες εχουν διατυπωθει σε αυτο το θεμα για τοσα ΣΟΒΑΡΑ ΘΕΜΑΤΑ.Εθελοτυφλειτε και αοριστολογειτε αλλα τον σκοπο σας δεν τον καταλαβαινω.Ουσιαστικα προσβαλετε και εμας που γραφουμε σοβαρα εκει μεσα.Και δεν με νοιαζει δηλαδη ουτε προκειται μετα απο αυτο ποστ να αλλαξεις γνωμη...
Το συγκεκριμενο ποστ σου ειναι το βελτιστο παραδειγμα για το πως μπορουν να αρχισουν τα flames..Η μια πλευρα εχει υποστηριξει τη θεση της επαρκως και η αλλη πλευρα συνεχιζει και επαναλαμβανει συνεχεια το ιδιο..Και αυτο αρκετα pathetic δεν βρισκεις?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #62 στις: 24/06/09, 01:07 »
Η μια πλευρα εχει υποστηριξει τη θεση της επαρκως και η αλλη πλευρα συνεχιζει και επαναλαμβανει συνεχεια το ιδιο..Και αυτο αρκετα pathetic δεν βρισκεις?

Χμμμ, άρα και το άλλο??.. ::)

Είναι λάθος εδώ πάντως να μιλάς για πλευρές και απευθυνόμενος στον συνομιλητή σου να δίνεις την αίσθηση οτι απευθύνεσαι σε κάποιο team ανθρώπων με κοινές θέσεις και κοινό στόχο..
Εθελοτυφλειτε και αοριστολογειτε αλλα τον σκοπο σας δεν τον καταλαβαινω.

Το ότι εγω είμαι πχ υπερ της κατάργησης τέτοιων θεμάτων αυτό δεν με κάνει αυτομάτα μέλος μιας ομάδας που "εθελοτυφλεί και αοριστολογεί"!.. ::)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #63 στις: 24/06/09, 01:25 »
Ωραια για να μην εχουμε παρεξηγησεις Ηλια μονο εσυ εθελοτυφλεις και αοριστολογεις.

Για να λυνονται οι παρεξηγησεις αναφερθηκα ετσι γιατι και αλλα μελη ειπαν ακριβως το ιδιο πραγμα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #64 στις: 24/06/09, 01:34 »
Εγω παντως ακομα δεν καταλαβα. Το προβλημα ειναι συγκεκριμενο και ειναι το θεμα "αστυνμια και αλητεια". Ας το παραδεχτουμε. Γιατι αλλιως με το "καταργηση των πολιτικων συζητησεων" περνουμε 2 κατηγοριες σβαρνα (ανθρωπος και ζωη και Λοιπα) χωρις ομως να λεμε ξεκαθαρα οτι θα διαγραφουν. Γιατι δεν βρισκω αλλο τροπο να καταργηθουν οι πολιτικες συζητησεις περα παο αυτον.

Επομενως οι υπερμαχοι της καταργησης των πολιτικων θεματων ας τοποθετηθουν λιγο σοβαρα παρακαλω πανω σε αυτο το ζητημα και στο ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ εννοουν με το να καταργηθουν οι πολιτικες συζητησεις.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #65 στις: 24/06/09, 01:41 »
Πρώτη σελίδα στα ΛΟΙΠΑ...Άμεσα "πολιτικά θέματα" 5 από τα 30. Στο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΖΩΗ 9 από τα 30 . Μήπως το όλο πρόβλημα είναι ότι κάποιοι αρκούντε στο να βλέπουν τα τελευταία μηνύματα, δεν μπαίνουν στους πίνακες και όταν υπάρχει κάποιο πολιτικό θέμα με ενδιαφέρον αυτό μονοπωλεί τα τελευταία μηνύματα;
Τα άμεσα πολιτικά θέματα σε σχέση με τα υπόλοιπα είναι μιά πολύ μικρή μειοψηφία. Το ότι παρουσιάζουνε όμως τέτοια συμμετοχή, είναι γιατί αφορούν όλο το κόσμο και όλος ο κόσμος συμμετέχει. Αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό. Τώρα για τα ζητήματα συμπεριφοράς, αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο ρε παιδιά, δεν το καταλαβαίνετε; Εγώ έχω τσακωθεί προσωπικά πιο έντονα σε μουσικό θέμα , παρά σε πολιτικό, αν και συμμετέχω πολύ συχνά στις συζητήσεις. Οι κανόνες του φόρουμ αρκούν για να μην υπάρχουν προβλήματα σε οποιοδήποτε θέμα. Όποτε το νομίζουν λοιπόν , ας επεμβαίνουν οι συντονιστές και ας τελειώνει εδώ το θέμα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #66 στις: 24/06/09, 04:00 »
Τεχνη + πολιτικη = πακετο

Θελετε να το αποδεχτειτε,καλως.Δεν θελετε,απλα μη παρακολουθειτε τα συγκεκριμενα θεματα.

Το να λες θελω να καταργηθει η συγκεκριμενη κατηγορια θεματων επειδη δεν λεγεται τπτ ουσιαστικο κ δημιουργουνται ολο αψιμαχιες ειναι σαν να λες οτι θελεις να καταργηθει η μουσικη επειδη ορισμενα συγκροτηματα παιζουνε χαλια ή απλα δεν σου αρεσουνε.

Πραξτε το ιδιο οπως κ με την μουσικη,οτι δεν σας αρεσει μην το ακουτε.Απο την στιγμη που δεν εχουνε προβλημα οι διαχειριστες,που τους αφορα κ αμεσα το θεμα,δεν μπορω να καταλαβω προς τι δημιουργηθηκε το συγκεκριμενο "ανταρτικο".

Εκτος αν προκειται για θεμα εμπαθειας μεταξυ ορισμενων ατομων.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #67 στις: 24/06/09, 13:44 »
Το kithara.gr σαφώς έχει μουσική κατεύθυνση. Αλλά η μουσική είναι σύνολο που περιλαμβάνει πάρα πολλά πράγματα, άλλα σε βάθος άλλα επιφανειακά. Πιστεύω ότι υπάρχουν πίνακες για τα περισσότερα από αυτά, σε αυτό το φόρουμ.

Καθώς τα μέλη μας -που είναι μουσικοί και μουσικόφιλοι- είναι ταυτόχρονα μια παρέα, προκύπτει η ανάγκη για κουβεντούλα που δεν σχετίζεται άμεσα με την μουσική. Αυτήν την ανάγκη ικανοποιήσαμε δημιουργώντας την κατηγορία "Περί Παντός". Το ίδιο και με την δημιουργία του chat. Το ίδιο και με τις συναντήσεις μελών για καφέ ή φαϊ ή ποτό.

Το ότι η κατηγορία αυτή έχει μεγάλο πλήθος μηνυμάτων εξηγείται από το γεγονός ότι δεν μπορούν όλοι και πάντα να γράφουν κάτι πολύ συγκεκριμένο ή εξειδικευμένο για τη μουσική, ενώ όλοι ανά πάσα στιγμή μπορούν να εκφράσουν άποψη για κάποιο καθημερινό θέμα. Θα προτιμούσαμε να εκφράζονται περισσότερες απόψεις για μουσικά θέματα, αλλά αυτό επαφίεται στα μέλη. Για να γίνει αυτό, οι ιδρυτές είναι προτιμότερο να κάνουν προτροπές και να δίνουν κίνητρα παρά να απαγορεύουν (κατά την ταπεινή μου γνώμη). Τα στατιστικά, αλλά και το περιεχόμενο των μηνυμάτων των μελών, δεν υποδηλώνουν πάντα την κατεύθυνση του site που επιθυμούν οι ιδρυτές του. Στους όρους χρήσης αναγράφεται:
Παράθεση
3. Τα μηνύματα καθώς και οποιοδήποτε υλικό (μηνύματα, στίχοι, κείμενα, μουσική, κλπ) εκφράζουν τις απόψεις του εκάστοτε αποστολέα και μόνο αυτού και όχι απαραίτητα τις απόψεις όλου του Κιθάρα.
Παράδειγματα παρόμοια με του kithara.gr σε ότι αφορά τα μηνύματα "εκτός κατεύθυνσης" είναι:
www.adslgr.com/forum στην κατηγορία "Χαλαρή κουβεντούλα..."
www.freestuff.gr/forums στην κατηγορία "Διάφορα"
κλπ.

Αν που και που δημιουργείται πρόβλημα είναι κυρίως λόγω της κακής συμπεριφοράς μεμονωμένων μελών και δεν θα πρέπει να ανάγεται σε γενικότερο πρόβλημα του πίνακα ή της κατηγορίας. Εκεί πρέπει να εστιάσουμε και να επέμβουμε. Θυμίζω από τους όρους χρήσης:
Παράθεση
2. Χρησιμοποιώντας αυτό τον δικτυακό τόπο, συμφωνείτε ότι δε θα στείλετε υλικό με πληροφορίες λανθασμένες, συκοφαντικές, υβριστικές, απειλητικές, πρόστυχες, ή που παραβιάζουν τον νόμο με οποιοδήποτε τρόπο.
Παράθεση
4. Τα άσκοπα, ανούσια, μονολεκτικά ή χωρίς λόγια μηνύματα και γενικότερα αυτά που δηλώνουν ανωριμότητα, ανευθυνότητα, απρεπή συμπεριφορά, είναι ανεπιθύμητα και υποψήφια προς διαγραφή.
Παράθεση
7. Σεβαστείτε τα υπόλοιπα μέλη της Κοινότητας χωρίς να προσβάλλετε τα πιστεύω τους, τις μουσικές ή άλλες προτιμήσεις τους, την καταγωγή τους, τις απόψεις τους, το στυλ τους και μην επιτίθεστε λεκτικά σε οποιοδήποτε μέλος, ακόμα και αν έσφαλε ή παραβίασε οποιοδήποτε κανόνα, αλλά αναφέρετέ το σε κάποιον συντονιστή ή διαχειριστή. Οι επίμαχες συζητήσεις θα διαγραφούν ή θα τροποποιηθούν.

Υ.Γ. Πράγματι τα στατιστικά παρουσιάζουν μερικά αδιευκρίνιστα μέχρι στιγμής σφάλματα, απ'ότι έχω δει κυρίως σε ότι αφορά σε κάποια ποσοστά στα προσωπικά στατιστικά κάθε μέλους

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #68 στις: 24/06/09, 14:27 »
Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση του Βραζίλη, και νομίζω ότι η κουβέντα μπορεί να κλείσει εδώ.
Πολύ σωστά εκφράζεται η ανησυχία για τη συρρίκνωση των αμιγώς μουσικών θεμάτων σε σχέση με τα υπόλοιπα, αλλά επαφίεται στην όρεξη-δημιουργικότητα των ίδιων των μελών να τα εμπλουτίσουν και να τα διευρύνουν- να δώσουν δηλαδή στο kithara τη μορφή που θέλουν.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #69 στις: 24/06/09, 15:02 »
Ωραια για να μην εχουμε παρεξηγησεις Ηλια μονο εσυ εθελοτυφλεις και αοριστολογεις.

Για να λυνονται οι παρεξηγησεις αναφερθηκα ετσι γιατι και αλλα μελη ειπαν ακριβως το ιδιο πραγμα.

Γιάννη...όταν το συζητήσουμε απο κοντά θα καταλάβεις......ούτε ονομαστικά θέλω να αρχίσω να αναφέρομαι σε άτομα που παίρνουν σβάρνα μόνο τέτοια θέματα και πετάνε μαλακιούλες απλα για να πετάξουν....μυαλό έχεις και καταλαβαίνεις ποιους εννοω.....όπως κι εγώ έχω μυαλό και ξέρω να αναγνωρίζω ποιος έχει κάτι να πει και ποιος όχι...σε αντιπαράθεση μαζί σου δεν θέλω να έρθω...για περισσότερες πληροφοριες πμ.......

Επομενως οι υπερμαχοι της καταργησης των πολιτικων θεματων ας τοποθετηθουν λιγο σοβαρα παρακαλω πανω σε αυτο το ζητημα και στο ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ εννοουν με το να καταργηθουν οι πολιτικες συζητησεις.
Παράθεση
δεν ειναι δυνατον σε ένα φόρουμ να υπάρξει ανταλλαγή πολιτικοκοινωνικων απόψεων και ουσιώδης διάλογος πάνω σε αυτές τις απόψεις....χάρην στην απροσωπία του πληκτρολογίου μπορει να μπει ο καθένας και να πει ότι φαμφάρα να ναι.....επίσης μπορουν να παρερμηνευτούν διάφορα λόγια επειδή δεν έγινε κατανοητός ο τόνος του συνομιλητή.....

μπορει να μην απαντάει στο τι ακριβώς εννοούν...αλλά με αυτή την απάντηση ποντάρω αλλού....ξέρω ότι είσαι πολιτικοποιημένος.....και φυσικά ειναι καλό.....κρίνεις ομως σκόπιμο να εκφράζεις αυτές τις πολιτικές απόψεις σε ένα φόρουμ και να έρχεσαι σε αντιπαράθεση με άτομα που ούτε καν τα γνωριζεις?

τεσπα......μετα και την παρέμβαση και του βραζίλη νομίζω καλυφθηκαμε όλοι...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #70 στις: 24/06/09, 15:10 »
Για να καταλαβω ρε παιδια με το 50%-50% των ψηφων θα παμε σε οικουμενικη ή επαναλληψη των εκλογων ????


(αντε να αλλαξουμε το κλιμα λιγο...) :D :D >: :P
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #71 στις: 24/06/09, 20:21 »
Από τα χιλιάδες εγγεγραμένα μέλη του Κιθάρα μόνο τα 49 ψήφισαν. Νομίζω πως η αποχή ξεπερνά το 95% οπότε η διαδικασία θεωρείται άκυρη.

Συμφωνώ απολύτως με τις απόψεις του αντμινιστρέιτ Βραζίλη και δηλώνω ότι με κάλυψε πλήρως.

Κάποιες μόνο επισημάνσεις σχετικά με την λειτουργία των φόρουμ διεθνώς:

1)Στις δημόσιες συζητήσεις οι απόψεις των μελών είναι εμφανείς σε όλους, επισκέπτες και μέλη. Κανείς δεν μπορεί να προεξοφλήσει ότι μια άποψη διατυπωμένη με νηφαλιότητα δεν θα προσβάλει κάποιον άλλον. Για παράδειγμα, εάν επισκεφθείτε κάποιο ξενόγλωσσο φόρουμ ανθρωπολόγων και διαβάσετε την άποψη ότι οι Έλληνες είναι εξωγήινοι δεν θα θέλατε να δώσετε μια απάντηση? Λογικό είναι, κι εγώ το ίδιο. Λοιπόν κάθε δημόσιο φόρουμ δίνει την δυνατότητα σε κάποιον που ένιωσε ότι προσβλήθηκε ο εσωτερικός του κόσμος ή οι πεποιθήσεις του να απαντήσει. Η απάντηση προϋποθέτει βέβαια να γίνει μέλος. Θα γινόμουν μέλος για να απαντήσω στο παραπάνω παράδειγμα, ενώ δεν είμαι ανθρωπολόγος. Και σεις το ίδιο νομίζω.

Από την άλλη εξειδικευμένα φόρουμ, για να αποφεύγουν τέτοιες παρεμβολές από τρίτους (και συνήθως άσχετους) έχουν ιδιωτικές συζητήσεις, ορατές μόνο από τα μέλη τους. Εννοείται ότι σε τέτοιες συζητήσεις για να γίνεις μέλος χρειάζεται να πιστοποιήσεις την ικανότητά ή/και ειδικότητά σου.

Από εκεί και πέρα, εφόσον υπάρχουν αυτές οι επιλογές, κάθε φόρουμ διαλέγει τον τύπο λειτουργίας του.

2) Είναι απολύτως λανθασμένη η άποψη ότι σ' ένα δημόσιο ανώνυμο φόρουμ η ανωνυμία σε εμποδίζει να συζητήσεις σοβαρά. Η σοβαρότητα ή ιλαρότητα της συζήτησης εξαρτάται από τον χαρακτήρα των συνομιλητών και όχι από το όνομά τους. Επίσης είναι μέγιστο σφάλμα ότι στις ανώνυμες συζητήσεις δεν προκύπτουν ιδέες.
Θα σας πω ένα μυστικό. Λόγω του ότι οι σκεπτικοί μηχανισμοί είναι ταυτόσιμοι στο πολιτικό, κοινωνικό, καλιτεχνικό, επιστημονικό επίπεδο, κάποια καλή ιδέα για ένα διαφορετικό τρόπο σκέψης μπορεί να περάσει μέσω της ώσμωσης με τις προσωπικές μας απόψεις από το ένα στο άλλο επίπεδο. Για παράδειγμα ο Συμεών, ο Χοληδόχος, ο Μακισμίσιας, η Αμφενστερ και πολύ άλλοι μου έχουν δώσει ιδέες σε τομείς που ούτε κι αυτοί οι ίδιοι μπορούν να φανταστούν.

Αυτά.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #72 στις: 24/06/09, 20:30 »
Από τα χιλιάδες εγγεγραμένα μέλη του Κιθάρα μόνο τα 49 ψήφισαν. Νομίζω πως η αποχή ξεπερνά το 95% οπότε η διαδικασία θεωρείται άκυρη.

απο τα χιλιάδες εγγεγραμένα μέλη του Κιθάρα ούτε 100 δεν είναι ενεργά συνεπώς άκυρος είναι συλλογισμός σου.......


Παράθεση
Η σοβαρότητα ή ιλαρότητα της συζήτησης εξαρτάται από τον χαρακτήρα των συνομιλητών και όχι από το όνομά τους.
Σύμφωνοι....αλλά διαδικτυακά ποιος εγγυάται ότι αυτος που παρουσιάζει ενας χρήστης είναι ο εαυτός του? δίνει μεγάλη δύναμη το πληκτρολόγιο.....ο καθένας μπορεί να πει ότι θέλει, όποτε το θέλει καθώς η χειρότερη συνέπεια που μπορεί να έχει ειναι απλά ένα BAN....

και για να τελειώνω....αυτα που λέω είναι προσωπικές απόψεις.....για μένα ΝΑΙ δεν έχει νόημα να συζητήσω πολιτικά μέσα σε ενα φόρουμ.....το θεωρώ τελείως άσκοπο και πλασματικό....υπάρχει και η πραγματική ζωή.......

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #73 στις: 24/06/09, 22:44 »
απο τα χιλιάδες εγγεγραμένα μέλη του Κιθάρα ούτε 100 δεν είναι ενεργά συνεπώς άκυρος είναι συλλογισμός σου.......

Είναι άκυρο το αυθαίρετο συμπέρασμά σου περί των στατιστικών, καθώς δεν έχεις πρόσβαση (έχω όμως ανακοινώσει στατιστικά σε σχετικό θέμα κατά καιρούς).

και για να τελειώνω....αυτα που λέω είναι προσωπικές απόψεις.....για μένα ΝΑΙ δεν έχει νόημα να συζητήσω πολιτικά μέσα σε ενα φόρουμ.....το θεωρώ τελείως άσκοπο και πλασματικό....υπάρχει και η πραγματική ζωή.......

Ένα διαδικτυακό φόρουμ προσφέρει κάτι που δεν θα μπορούσε ποτέ να προσφέρει η "πραγματική ζωή": Την ταυτόχρονη συνύπαρξη σε έναν χώρο χιλιάδων ανθρώπων όπου ο καθένας μπορεί να εκφράσει την άποψή του ανά πάσα στιγμή, ταυτόχρονα με τους συνομιλητές του. Και καθώς οι απόψεις των ανθρώπων είναι οι ίδιες σε οποιοδήποτε χώρο (πραγματικό ή εικονικό), δεν βλέπω τίποτα "άσκοπο" στο να τις εκφράζουν όπου/όποτε μπορούν.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
απο τα χιλιάδες εγγεγραμένα μέλη του Κιθάρα ούτε 100 δεν είναι ενεργά συνεπώς άκυρος είναι συλλογισμός σου.......

Είναι άκυρο το αυθαίρετο συμπέρασμά σου περί των στατιστικών, καθώς δεν έχεις πρόσβαση (έχω όμως ανακοινώσει στατιστικά σε σχετικό θέμα κατά καιρούς).

Μάλλον έχουμε διαφορετική ερμηνεια για την έννοια "ενεργά" μέλη...........

και για να τελειώνω....αυτα που λέω είναι προσωπικές απόψεις.....για μένα ΝΑΙ δεν έχει νόημα να συζητήσω πολιτικά μέσα σε ενα φόρουμ.....το θεωρώ τελείως άσκοπο και πλασματικό....υπάρχει και η πραγματική ζωή.......

Ένα διαδικτυακό φόρουμ προσφέρει κάτι που δεν θα μπορούσε ποτέ να προσφέρει η "πραγματική ζωή": Την ταυτόχρονη συνύπαρξη σε έναν χώρο χιλιάδων ανθρώπων όπου ο καθένας μπορεί να εκφράσει την άποψή του ανά πάσα στιγμή, ταυτόχρονα με τους συνομιλητές του. Και καθώς οι απόψεις των ανθρώπων είναι οι ίδιες σε οποιοδήποτε χώρο (πραγματικό ή εικονικό), δεν βλέπω τίποτα "άσκοπο" στο να τις εκφράζουν όπου/όποτε μπορούν.

Οκ....αφού δεν το θέλετε έτσι......ειναι καθαρά ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ κόλλημα να θεωρώ πως ορισμένες κουβέντες και συζητήσεις γίνονται ΜΟΝΟ απο κοντά......

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
8652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/03, 14:45
από ron-t
32 Απαντήσεις
84898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/17, 19:15
από Uriah
46 Απαντήσεις
19447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/06, 09:17
από Βραζίλης
12 Απαντήσεις
5125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/06, 20:25
από Kiratzoharris
99 Απαντήσεις
38816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/08, 11:34
από Σταυροφόρος
11 Απαντήσεις
5893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/06, 15:23
από tassarass
3 Απαντήσεις
55490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/07, 11:00
από freemind
23 Απαντήσεις
8764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/06, 17:28
από FSL
2 Απαντήσεις
59170 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/07, 12:09
από freemind
11 Απαντήσεις
45510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/08, 11:46
από Βραζίλης