Αποστολέας Θέμα: Set up Κιθαρας  (Αναγνώστηκε 28350 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ScallopedFist

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Set up Κιθαρας
« στις: 17/12/16, 20:14 »
Καλησπερα ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα την βοηθεια σας.Θα μπορουσα να κανω απο μονος μου polish τα ταστα μιας ακουστικης κιθαρας ή ειναι δυσκολο ; Στη κιθαρα οταν κανεις bend τις χορδες,ακους εναν ενοχλητικο ηχο σαν να γραντζουνιεται το μπρατσο και γενικα τα ταστα εχουν πολλα σημαδια πανω.Απο την αλλη λεω αν ειναι να δωσω 20-30 ευρω για τα υλικα που θα χρειαστω προτιμω να την παω για set up σε εναν ειδικο.Εσεις τι προτεινεται ;

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #1 στις: 17/12/16, 20:38 »
καλωσήρθες,
αν πρόκειται μόνο για γυάλισμα είναι εύκολη διαδικασία και με μικρό κόστος
αν έχουν όμως βαθουλώματα τα τάστα τότε μάλλον χρειάζεται να γίνει leveling (να τριφτούν ώστε να έρθουν όλα στο ίδιο ύψος), crowning (στρογγύλεμα η κορυφή του τάστου) και polishing (γυάλισμα).
βγάλε καμιά κοντινή φωτογραφία να δούμε σε τι κατάσταση είναι
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος ScallopedFist

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #2 στις: 17/12/16, 21:18 »
καλωσήρθες,
αν πρόκειται μόνο για γυάλισμα είναι εύκολη διαδικασία και με μικρό κόστος
αν έχουν όμως βαθουλώματα τα τάστα τότε μάλλον χρειάζεται να γίνει leveling (να τριφτούν ώστε να έρθουν όλα στο ίδιο ύψος), crowning (στρογγύλεμα η κορυφή του τάστου) και polishing (γυάλισμα).
βγάλε καμιά κοντινή φωτογραφία να δούμε σε τι κατάσταση είναι

Δεν εχει καθολου βαθουλωματα απλα γραντζουνιες και σαν να εχουν ξεβαψει τα ταστα και το μπρατσο,δυστηχως την κιθαρα δεν την εχω ακομα,διοτι περιμενω να τη παραλαβω αλλα αν θελετε να παρετε μια ιδεα...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/16, 22:20 από ScallopedFist »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #3 στις: 17/12/16, 21:57 »
Ιδανικά:

Αφαιρείς μπράτσο.
Γεμίζεις τα πάντα με χαρτοταινία, αφήνοντας τα τάστα έξω.
Παίρνεις ατσαλόσυρμα 000 από το σούπερ μάρκετ και πιάνεις δουλειά.

Θα στα γυαλίσει μια χαρά αλλά δεν θα σου φάει τα βαθουλώματα που θα έχει.

Υπάρχει εργαλείο για να τα φας και να τα φέρεις ίσια, δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό (ebay, thomann, amazon κλπ), αλλά θέλει υπομονή αρκετή, καθώς θα χρειαστεί να φας και άλλα τάστα αν οι διαφορές είναι μεγάλες.
Εκτός της υπομονής, θέλει και προσοχή, αλλά αυτό το θεωρώ δεδομένο.

Αποσυνδεδεμένος ScallopedFist

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #4 στις: 17/12/16, 22:19 »
Ιδανικά:

Αφαιρείς μπράτσο.
Γεμίζεις τα πάντα με χαρτοταινία, αφήνοντας τα τάστα έξω.
Παίρνεις ατσαλόσυρμα 000 από το σούπερ μάρκετ και πιάνεις δουλειά.

Θα στα γυαλίσει μια χαρά αλλά δεν θα σου φάει τα βαθουλώματα που θα έχει.

Υπάρχει εργαλείο για να τα φας και να τα φέρεις ίσια, δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό (ebay, thomann, amazon κλπ), αλλά θέλει υπομονή αρκετή, καθώς θα χρειαστεί να φας και άλλα τάστα αν οι διαφορές είναι μεγάλες.
Εκτός της υπομονής, θέλει και προσοχή, αλλά αυτό το θεωρώ δεδομένο.
Ok ευκολο φενεται.Οσον αφορα για το οτι εχει ξεβαψει το μπρατσο τι πρεπει να κανω,ενα lemon oil θα κανει δουλεια η να βαλω κατι αλλο ?
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/16, 22:52 από ScallopedFist »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #5 στις: 17/12/16, 22:46 »
Οσον αφορα για το οτι εχει ξεβαψει το μπρατσο τι πρεπει να κανω,ενα lemon oil θα κανει δουλεια η να βαλω κατι αλλο ?

ίσως κάποιοι να γελάσουν με αυτό που θα πω αλλά εγώ σε rosewood βάζω ελαιόλαδο
σε ένα βαμβάκι λίγο ελαιόλαδο και αλοίφω όλη την ταστιέρα. αφήνω να περάσούν μερικές ώρες να το τραβήξει και ξαναβάζω .
επαναλαμβάνω μέχρι να σταματήσει να τραβάει . μετά ένα καλό σκουπισματάκι και είναι κομπλέ.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #6 στις: 17/12/16, 22:57 »
Οσον αφορα για το οτι εχει ξεβαψει το μπρατσο τι πρεπει να κανω,ενα lemon oil θα κανει δουλεια η να βαλω κατι αλλο ?

ίσως κάποιοι να γελάσουν με αυτό που θα πω αλλά εγώ σε rosewood βάζω ελαιόλαδο
σε ένα βαμβάκι λίγο ελαιόλαδο και αλοίφω όλη την ταστιέρα. αφήνω να περάσούν μερικές ώρες να το τραβήξει και ξαναβάζω .
επαναλαμβάνω μέχρι να σταματήσει να τραβάει . μετά ένα καλό σκουπισματάκι και είναι κομπλέ.

Τα τελευταία 2 χρόνια χρησιμοποιώ αποκλειστικά έξτρα παρθένο ελαιόλαδο(δικό μου).
Ανα 3-4 φορές όμως καθαρίζω πρώτα με lemoi oil και μετά την περνάω με λάδι.
Εντάξει δεν το κάνω σαλάτα βέβαια, 3-4 σταγόνες είναι αρκετές, αλλά μέχρι τώρα το ελαιόλαδο είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει.
Δεν χρησιμοποιώ βαμβάκι όμως γιατί αφήνει ίνες.Προτιμώ ένα κομμάτι ύφασμα από μια παλιά κοντομάνικη μπλούζα μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/16, 23:01 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος ScallopedFist

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #7 στις: 17/12/16, 22:58 »
Οσον αφορα για το οτι εχει ξεβαψει το μπρατσο τι πρεπει να κανω,ενα lemon oil θα κανει δουλεια η να βαλω κατι αλλο ?

ίσως κάποιοι να γελάσουν με αυτό που θα πω αλλά εγώ σε rosewood βάζω ελαιόλαδο
σε ένα βαμβάκι λίγο ελαιόλαδο και αλοίφω όλη την ταστιέρα. αφήνω να περάσούν μερικές ώρες να το τραβήξει και ξαναβάζω .
επαναλαμβάνω μέχρι να σταματήσει να τραβάει . μετά ένα καλό σκουπισματάκι και είναι κομπλέ.

Εδω περα βαζουμε λεμονι στο λαδι θα κολλησουμε,και με λιγο αλατακι,ριγανι ετοιμη η σαλατιτσα !! Παντως φενεται ενδιαφερον,ειμαι περιεργος να δω πως θα μοιριζει το fretboard στο τελος.Περα απο τη πλακα κανει δουλεια ;
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/16, 22:59 από ScallopedFist »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #8 στις: 17/12/16, 23:53 »
Παλια μπλουζα..θυμαμαι στρατο μας δωδαν κατι ασπρα βρακακια μινερβα και τα καναμε μαυρα οτσν καθαριζαμε τα οπλα ;D
Τωρα βεβσια και εγω σνεβικα λεβελ..5€ μπλουζα απο το L.A.(laiki agora) και εγενετω στουπι.. ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #9 στις: 18/12/16, 07:18 »
Το σώμα μας, τα δάκτυλά βγάζουν λιπαρότητα, δεν χρειάζεται να προσθέτουμε επιπλέον. Αν δω οτι κάποια κιθάρα μου φαίνεται να έχει ξερή ταστιέρα απλά την χρησιμοποιώ  :)

Εχω φυσικά όλα τα σχετικά προϊόντα αλλά δεν τα χρησιμοποιώ πλέον.

Το ίδιο και με τα τάστα, οι χορδές θα λειτουργήσουν σαν ατσαλόμαλο και θα γυαλίσουν τα τάστα.

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #10 στις: 18/12/16, 08:06 »
Ενδιαφέρουσα άποψη ο εμποτισμός της ταστιέρας με μπίχλα και μικρόβια.
Αν είναι έτσι η ταστιέρα της κιθάρας σου φαντάζομαι το τιμόνι του αυτοκινήτου σου ή το πληκτρολόγιο σου πως θα είναι. ;)
Έχω δει πολλές κιθάρες σε αυτή την κατάσταση και απορώ πως τις παίζουν οι ιδιοκτήτες τους.

Πάντως το κομμένο ξύλο χρειάζεται έλαιο που δεν μπορεί πλέον να δημιουργήσει μέσω του ριζικού του συστήματος.Το ιδανικότερο θα ήταν έλαιο από έβενο και rosewood αντίστοιχα.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/16, 08:29 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος ScallopedFist

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #11 στις: 18/12/16, 08:45 »
Το σώμα μας, τα δάκτυλά βγάζουν λιπαρότητα, δεν χρειάζεται να προσθέτουμε επιπλέον. Αν δω οτι κάποια κιθάρα μου φαίνεται να έχει ξερή ταστιέρα απλά την χρησιμοποιώ  :)

Εχω φυσικά όλα τα σχετικά προϊόντα αλλά δεν τα χρησιμοποιώ πλέον.

Το ίδιο και με τα τάστα, οι χορδές θα λειτουργήσουν σαν ατσαλόμαλο και θα γυαλίσουν τα τάστα.
Το ατσαλοσυρμα οταν θα το χρησιμοποιησω πανω στο fretboard χρειαζεται να εχει ταινια πανω η να βγαλω τη ταινια και μετα να το περασω με ατσαλοσυρμα ?

Αποσυνδεδεμένος ScallopedFist

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #12 στις: 18/12/16, 08:53 »


Ενδιαφέρουσα άποψη ο εμποτισμός της ταστιέρας με μπίχλα και μικρόβια.
Αν είναι έτσι η ταστιέρα της κιθάρας σου φαντάζομαι το τιμόνι του αυτοκινήτου σου ή το πληκτρολόγιο σου πως θα είναι. ;)
Έχω δει πολλές κιθάρες σε αυτή την κατάσταση και απορώ πως τις παίζουν οι ιδιοκτήτες τους.

Πάντως το κομμένο ξύλο χρειάζεται έλαιο που δεν μπορεί πλέον να δημιουργήσει μέσω του ριζικού του συστήματος.Το ιδανικότερο θα ήταν έλαιο από έβενο και rosewood αντίστοιχα.

Χαχα ουτε εγω το μπορω αυτο το πραγμα γι'αυτο θελω να τη καθαρισω και τη κανω να φενεται επιτελους σαν κιθαρα.Η οποια ηταν ετσι απο το εργοστασιο σας πληροφορω,οσο περιεργο και να σας φενεται,στη συγκεκριμμενη περιπτωση εβαλαν μερακι και δουλεια στο υπολοιπο μερος της κιθαρας αφηνοντας το fretboard σε αυτη τη κατασταση.Ξερω πολλα εργοστασια που αφηνουν καποια μερη της κιθαρας ετσι,μαλλον για να ερθει πιο οικονομικο το μοντελο.

Αποσυνδεδεμένος ScallopedFist

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #13 στις: 18/12/16, 08:59 »
Σας φενεται σωστος ο τροπος που καθαριζει τη ταστιερα,ο τυπακος στο βιντεο στο 2:26 ? Ειναι σωστο να το κανεις αυτο χωρις ταινια η υπαρχει περιπτωση να χαλασεις τη ταστιερα  ?
https://youtube.com/watch?v=hSjLmkGr8qk

Αποσυνδεδεμένος ScallopedFist

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #14 στις: 18/12/16, 09:02 »
Παρεπιπτοντως σας ευχαριστω ολους  για τη γρηγορη ανταποκριση και βοηθεια

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #15 στις: 18/12/16, 09:04 »
Ενδιαφέρουσα άποψη ο εμποτισμός της ταστιέρας με μπίχλα και μικρόβια.
Αν είναι έτσι η ταστιέρα της κιθάρας σου φαντάζομαι το τιμόνι του αυτοκινήτου σου ή το πληκτρολόγιο σου πως θα είναι. ;)
Έχω δει πολλές κιθάρες σε αυτή την κατάσταση και απορώ πως τις παίζουν οι ιδιοκτήτες τους.

Πάντως το κομμένο ξύλο χρειάζεται έλαιο που δεν μπορεί πλέον να δημιουργήσει μέσω του ριζικού του συστήματος.Το ιδανικότερο θα ήταν έλαιο από έβενο και rosewood αντίστοιχα.

φιλικός και ευδιάθετος όπως πάντα βλέπω.
συγκρίνουμε : https://en.wikipedia.org/wiki/Sebaceous_gland#Sebum με https://en.wikipedia.org/wiki/Mineral_oil#Toxicology
 επίσης καλημέρα.

αν σε ενδιαφέρει η μπίχλα σε πληροφορώ οτι η ανθρώπινη λιπαρότητα δεν ενισχύει την συγκέντρωση βρωμιάς και μικροβίων περισσότερο απο το ορτκτέλαιο ή το ελαιόλαδο που βάζεις εσύ, πόσο μάλλον απο την στιγμή που η επαφή με το δέρμα είναι ελάχιστη και φυσική, ενώ η σαφής πρόσθεση ελαίων είναι κάτι το βεβιασμένο. Μια ματιά κάτω απο το καπώ του αυτοκινήτου σου ή ενός άπλητου τηγανιού θα σε πείσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/16, 09:12 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #16 στις: 18/12/16, 09:34 »
Η καλυτερη κρεμα περιποιησης χεριων,γινετε στην Γερνανια,απο την λιγδα που εχει το προβιο μαλι ΠΡΙΝ πλυθει και γεινει καλτσα.Εγω παλι,ολα τα μπασα (ενταστα η μη) το μονο ελαιο που χρησημοποιω,ειναι το μεγα.
Ξερετε..αυτο του Θεου..
Ποτε δεν εβαλα τιπιτα πανω,και ουρε σκοπευω.Ειδιως σε rosewood.Στο wenge ισως ποτε ως συνταξιουχος πλεων(δηλαδη αν ποτε..) ετσι για να περασει λιγο η ωρα..μιας και ειναι πιο ξερο απο το rosewood.Να υπενθιμισω πως αν πλενουμε 800 φορες την μερα τα χερια μας,το δερμα που ειναι ακομα ζωντανο και συντιριτε,σκαει..ποσο μαλον αν ταλεπορουμε ενα νεκρο ξυλο..

Btw..you can call me zamanfoutista  :roll :clap
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #17 στις: 18/12/16, 10:00 »
Ενδιαφέρουσα άποψη ο εμποτισμός της ταστιέρας με μπίχλα και μικρόβια.
Αν είναι έτσι η ταστιέρα της κιθάρας σου φαντάζομαι το τιμόνι του αυτοκινήτου σου ή το πληκτρολόγιο σου πως θα είναι. ;)
Έχω δει πολλές κιθάρες σε αυτή την κατάσταση και απορώ πως τις παίζουν οι ιδιοκτήτες τους.

Πάντως το κομμένο ξύλο χρειάζεται έλαιο που δεν μπορεί πλέον να δημιουργήσει μέσω του ριζικού του συστήματος.Το ιδανικότερο θα ήταν έλαιο από έβενο και rosewood αντίστοιχα.

φιλικός και ευδιάθετος όπως πάντα βλέπω.
συγκρίνουμε : https://en.wikipedia.org/wiki/Sebaceous_gland#Sebum με https://en.wikipedia.org/wiki/Mineral_oil#Toxicology
 επίσης καλημέρα.

αν σε ενδιαφέρει η μπίχλα σε πληροφορώ οτι η ανθρώπινη λιπαρότητα δεν ενισχύει την συγκέντρωση βρωμιάς και μικροβίων περισσότερο απο το ορτκτέλαιο ή το ελαιόλαδο που βάζεις εσύ, πόσο μάλλον απο την στιγμή που η επαφή με το δέρμα είναι ελάχιστη και φυσική, ενώ η σαφής πρόσθεση ελαίων είναι κάτι το βεβιασμένο. Μια ματιά κάτω απο το καπώ του αυτοκινήτου σου ή ενός άπλητου τηγανιού θα σε πείσει.

Το άρθρο που αναφέρεις μιλάει για τους σμιγματοειδείς αδένες οι οποίοι δεν έχουν καμία σχέση με τους ιδρωτοποιούς αδένες.
Οι σμιγματοειδείς υπάρχουν σε όλο το σώμα πλην παλάμης και πέλματος.

Απο την βικιπαίδεια:
Οι σμηγματογόνοι αδένες βρίσκονται μέσα στο δέρμα, κοντά στους θύλακες των τριχών. Βρίσκονται παντού στο σώμα, με εξαίρεση τις παλάμες και τα πέλματα, είναι όμως περισσότερο πολυάριθμοι στο πρόσωπο, το τριχωτό της κεφαλής, το ηβαίο, τα γεννητικά όργανα κλπ.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον ιδρώτα, ειδικά τον γυναικείο :D .
Θα συμφωνήσω όμως με το δεύτερο άρθρο σχετικά με τα ορυκτέλαια που αναφέρεις.Γ' αυτό και χρησιμοποιώ φυσικές ουσίες όπως λεμόνι ξύδι και ελαιόλαδο πια.
Γενικά ότι μπορεί να καταναλωθεί από το στόμα το θεωρώ καταλληλότερο και για την κιθάρα.

Στην τελική είναι και θέμα προτίμησής αν θέλεις να έχεις τις περιττές ουσίες(1%) που αποβάλει ο οργανισμός σου για να αποτοξινωθεί όπως η ουρία πάνω στην ταστιέρα σου, ή αντιοξειδωτικά και ωμέγα3.Τα παραδείγματα που έφερες με τα τηγάνια και τα μηχανικά λάδια είναι άκυρα, γιατί δεν νομίζω να τηγανίζεις και εσύ τον ιδρώτα σου πριν το εναποθέσεις πάνω στην ταστιέρα .
   
Η καλυτερη κρεμα περιποιησης χεριων,γινετε στην Γερνανια,απο την λιγδα που εχει το προβιο μαλι ΠΡΙΝ πλυθει και γεινει καλτσα.Εγω παλι,ολα τα μπασα (ενταστα η μη) το μονο ελαιο που χρησημοποιω,ειναι το μεγα.
Ξερετε..αυτο του Θεου..
Ποτε δεν εβαλα τιπιτα πανω,και ουρε σκοπευω.Ειδιως σε rosewood.Στο wenge ισως ποτε ως συνταξιουχος πλεων(δηλαδη αν ποτε..) ετσι για να περασει λιγο η ωρα..μιας και ειναι πιο ξερο απο το rosewood.Να υπενθιμισω πως αν πλενουμε 800 φορες την μερα τα χερια μας,το δερμα που ειναι ακομα ζωντανο και συντιριτε,σκαει..ποσο μαλον αν ταλεπορουμε ενα νεκρο ξυλο..

Btw..you can call me zamanfoutista  :roll :clap

Το ΤΟΠ υλικό περιποίησης σώματος είναι το γάλα γαιδούρας και το σάλιο που παράγει το σαλιγκάρι.
"Θυμήθηκα και την γάτα μου που γλύφεται όλη μέρα και είναι πεντακάθαρη!"
Αυτά τουλάχιστον διδάσκουν στα σεμινάρια που απευθύνονται σε φαρμακοποιούς
Δεν λέω ότι μπορεί να είναι και μούφα για καθαρά εμπορικούς λόγους..αλλά ποιος ξέρει...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/16, 10:15 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #18 στις: 18/12/16, 10:20 »
Βασικα το ποσο βοηθανε λεμονι/ξυδι για μενα ειναι αμφιβολο.Καταρχιν δεν εχουν ιδια οξυτιτα οποτε ισως κανουν κακο αντι για καλο.Χορια που η οξιτιτα επιρεαζει σε πολυ μεγαλο βαθμο την αποβολη υγρασιας,αρα ξερενουμε την ταστιερα αρα θα βαλουμε ξανα συντομα και διμιουργιτε ενας φαυλος κυκλος(πω τι ειπα παλι το ατομο) που ολο και στενευει.Το τσιπουρο που το πινουμε μπορουμε να το βαλουμε στην ταστιερα;(για να ξεκολισει με κανα 10ρια περασματα βρε αδερφε)
Εχω δει ξυλα διατιριμενα σε αποθικες και σκεπες απο οταν δεν ειχαν ρευμα τα σπιτια ακομα και ειναι κομπλε.
Εν παση περιπτωση,να ριξω και εγω μια ιδεα..κεραλιφη,απο φαρμακειο η μελισσοκομο,που ειναι για να μαλακωνει το δερμα και να το κανει σαν μαγουλακι 15 ημερων βρεφους(εχει διαφορες,πχ για πληγες, οποτε ζητα την συγκεκριμενη) και βαλε ελαφρα επανω και αστο να τραβιξει..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #19 στις: 18/12/16, 10:30 »
Κεραλοιφή(από μελισσοκόμο μόνο) χρησιμοποιούσα κάποτε για μεγάλο χρονικό διάστημα και έχω ακόμα απόθεμα.
Ήταν άλλο ένα ιδανικό για μένα υλικό.Ισως το ιδανικότερο και από άποψη πρόσβασης και σύστασης - ιδιοτήτων.
Το μόνο αρνητικό που είχε ήταν ότι μείωνε την ευελιξία στο παίξιμο(δεν γλιστρούσαν εύκολα τα δάκτυλα την επόμενη μέρα).
Και για την οξύτητα που λες συμφωνώ, γιαυτό και είπα πιο πριν ότι βάζω μόνο εξτρά παρθένο ελαιόλαδο(μέχρι 0,3% οξύτητα).
Το λεμόνι ποτέ δεν το αφήνω μόνο του(Πότε δεν το αφήνω να ποτίσει όπως προαναφέρθηκε για άλλο υλικό). Αμέσως μόλις καθαρίσω περνάω το ελαιόλαδο.
Αντί για λεμόνι τι άλλο θα πρότεινες για καθαρισμό όμως.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/16, 10:56 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #20 στις: 18/12/16, 10:48 »
Το 0.3% οξυτιτα λογικα θα μετραει σε βαθμους Ντορνικ.Ναι αλλα σε τι pH;
μπωρει να εχει 3-4-5-12(τυχαια νουμερα) εξαλλου το ξυδι εινσι αλκαλικο και το λεμονι οξινο(νομιζω)
Ξερουμε το pH του ξυλου;(ουφ αν με δει ο πατερας να βγαζω το πεχαμετρω απο το ντουλαπι και να μετραω την ταστιερα,δωρο για τα χριστουγεννα θα μου παρει αυτα τα ασπρα πουκαμσακια με τα μανικια που φτανουν ως το πατωμα..)
Γιατι αν δεν τεριαζει τοτε εχουμε θεμα..πχ ενα σαμπουαν λεει "ουδετερο pH 5.5" μα το ουδετερο ειναι 7..αλλα το δερμα μας εχει 5.5 αρα για να ειναι ουδετερο στο δερμα,θελει 5.5 αρα για να βαλουμε κατι στι ξυλο πρεπει να ειναι ουδετερο στλ ξυλο και οχι σε εμας.
Εξαλλου τα ξυλα του οργανου νανονικα θελουν υγρασια περιπου 12-13%
Αν εχει 11% και μου φαινετε ξερο,ομως δεν εινσι,γιατι να την αλλαξω;ξερω ο χορος εχει αλλβ υγρασισ,αλλα καλυτερα να ισοροπισει μονο του το ξυλο παρα να το σκαλιζω
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #21 στις: 18/12/16, 10:54 »
Δεν θυμάμαι το pH.πρέπει να σκαλίσω τα χαρτιά μου για να το βρω..Αλλά και πάλι όπως λες πως θα βρούμε το Ph του ξύλου...
Ερώτηση.Μόνο 13% είναι η απαιτούμενη υγρασία?Παντού έχω διαβάσει για 40-50%(υγρασία περιβάλλοντος).
Για να διατηρηθεί αυτό το 12-13%, χρειάζεται εξωτερική 40-50% ?
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/16, 11:03 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #22 στις: 18/12/16, 11:06 »
Οταν πιανεις ενα ξυλο να φτιαξεις οργανο,θελει 13%.
Για μενα καλα ειναι να μινει εκει για παντα,γιατι μετα θα το δεις να πετσκαρει και να φουσκωνει και δεν ξερω γω τι.Που θα βρεις ομως περιβαλον με υγρασια 13%?
Το ξυλο αναπνει(αφου ειναι ποροδες) και ερχετε σε ισοροπια με το πεφιβσλον (το οποιο αλλαζει συνθικες 800 φορες τον χρονο) το ποσο γρηγορα προσαρμοζετε το ξυλο ειναι αγνωστο και εξαρτατε απο πολλα( διαστασεις,ηλικια,ειδος,μερος του δεντρου,πως εινσι τα νερα,ροζοι κτλ)
Οποτε το αφηνεις στο ελεως που ανεφερα,και οτι γινει.Ετσι κι αλλιως..τα σαβανα δεν εχουν τσεπες  :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #23 στις: 18/12/16, 11:10 »
Εκεί έχω καταλήξει και εγώ.Το μόνο που προσέχω είναι οι μεγάλες διαφορές στις υγρασίες.
Έχω χάσει μεροκάματα για αυτό τον λόγο.Π.χ δίπλα στην θάλασσα και με κύμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/16, 11:12 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #24 στις: 18/12/16, 11:19 »
Εξαλλου,να πουμε και την αληθεια,ειναι στο αιμα του ανθρωπου κατι να κανει,Την μια να βαλουμε λαδι σρην ταδτιερα την αλλη να βαλουμε διαφορετκιες χορδες,να βαλουμε αλλιωτικο σκληρο στο κομπιουτερ και διαφορετικα καλοδια στην κεραια..ε και οι ετεριες μας βγαχουν ολα αυτα τα καλουδια για να νοιωθουμε διμιουργικοι.
Βρε ας την ετσι και σκις την στο παιξιμο..
The μπασό is the law