Σελίδες:
  • #1 από ntinosblues στις 20 Jan 2019
  • γεια χαρα,εντελως απροσδοκητα στηθηκε ενα γκρουπακι,η μουσικη που θα παιζουμε ειναι κυριως η blues με λιγο rock,μας λειπει ενα μπασακι 4 χορδο,οχι ακριβο για αρχη,για να καταλαβετε τα επιπεδα τιμων μιλαμε μεχρι 200,εχω δει τα squier precision,αν υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα το συζηταμε,ευχαριστω.
  • #2 από saved στις 20 Jan 2019
  • Ibanez gsr 180 η κανα harley benton;
  • #3 από saved στις 20 Jan 2019
  • Εχω το 5χορδο και ειναι ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ.
    Χτυπα το https://smart.noiz.gr/details.php?id=402492
  • #4 από Uriah στις 20 Jan 2019
  • Τα squier precision που βγαινουν πλεον ειναι υβριδια με jazz μαγνήτη επιπλέον. Αν σου αρεσει ο ηχος τους χτυπησε ενα. Αργότερα βσζεις εναν καλυτερο μαγνήτη κι έχεις αυτομάτως δυνατο όργανο.
  • #5 από ntinosblues στις 24 Jan 2019
  • ευχαριστω για την καθοδηγηση,κατα πασα πιθανοτητα θα κινηθω προς την επιλογη που προτεινει ο φιλος saved,το ακουσα(youtube)και μ αρεσει αρκετα,το μονο που με φοβιζει ειναι η κατασταση του οργανου,αν και πιστευω οτι θα ειναι μια χαρα.
  • #6 από ntinosblues στις 06 Feb 2019
  • γεια χαρα,τελικα αποφασισα να παω σε καινουργιο η σειρα της squier vintage modified π.χ. https://www.nakas.gr/prd/fender-squier-vintage-modified-precision-ilektriko-mpaso-atasto-3-tone-sunburst η διαφορα απο την απλη σειρα ειναι μονο στους μαγνητες να υποθεσω;
  • #7 από saved στις 08 Feb 2019
  • Βασικα..αυτο ειναι αταστο..
  • #8 από Uriah στις 09 Feb 2019
  • #9 από ntinosblues στις 11 Feb 2019
  • δεν χρειαζομαι ενισχυτη,μετα απο πολυ ψαξιμο σε παλια θεματα εδω και αλλου κατεληξα σε 2 μπασα περιπου στα ιδια χρηματα,τα site εναι ενδεικτικα δεν εχω καποια διαθεση για διαφημηση.
    https://www.nakas.gr/prd/fender-squier-vintage-modified-precision-ilektriko-mpaso-atasto-3-tone-sunburst
    https://www.artmusic.gr/ibanez-ilektriko-mpasso-sr-300fm-dvs-p-1692.html
    με ποσοστο 60-40% προς το ibanez λογω γρηγορου και λεπτου μπρατσου,το squier το δοκιμασα μου φανηκε πιο βαρυ με πιο χοντρο μπρατσο οσον αφορα ηχητικα μου αρεσαν και τα 2.
  • #10 από saved στις 11 Feb 2019
  • Χτυπα το μπανεζι
  • #11 από ntinosblues στις 15 Feb 2019
  • ρε παιδια κατεληξα στο Ibanez SR300 FM DVS αλλα επειδη ειμαι επαρχια δεν το βρισκω να το δω απο κοντα και να το δοκιμασω,αν το παραγγειλω σε Ελληνικο μεν μαγαζι αλλα χωρις να το πιασω και να παιξω θεωρειται πως ειναι ρισκο η αγορα στα κουτουρου;`
  • #12 από panixgr στις 15 Feb 2019
  • ρε παιδια κατεληξα στο Ibanez SR300 FM DVS αλλα επειδη ειμαι επαρχια δεν το βρισκω να το δω απο κοντα και να το δοκιμασω,αν το παραγγειλω σε Ελληνικο μεν μαγαζι αλλα χωρις να το πιασω και να παιξω θεωρειται πως ειναι ρισκο η αγορα στα κουτουρου;`

    ναι
  • #13 από saved στις 15 Feb 2019
  • Πρωτα πανε σε ενα τοπικο καταστημα και μηλα μαζι τους αν μπορουν να στο φερουν και τι θα γινει αν δεν σου αρεσει κτλ.
    Γενικα ΔΕΝ νομιζω οτι δεν θα σου αρεσει.τα μπανεζγια ειναι απο τα πιο ευχρηστα οργανα συν οτι ΔΕΝ εχεις συνιθησει το μπασο γενικα οποτε ολα τα μπασα θα σου φανουν σχετικα περιεργα στο χερι για τις πρωτες 3-4 μερες
  • #14 από johnjohn στις 15 Feb 2019
  • ρε παιδια κατεληξα στο Ibanez SR300 FM DVS αλλα επειδη ειμαι επαρχια δεν το βρισκω να το δω απο κοντα και να το δοκιμασω,αν το παραγγειλω σε Ελληνικο μεν μαγαζι αλλα χωρις να το πιασω και να παιξω θεωρειται πως ειναι ρισκο η αγορα στα κουτουρου;`
    τι θες να δεις;
    εγώ δεν θα έδινα τόσα για μπάσο για την χρήση που λες
    αλλά εγώ έχω καβούρια
    κ με 100 ευρό μπάσο καλό βρίσκεις
    αν είναι να αγχώνεσαι μάλλον σου λες ότι δίνεις πολλά.





  • #15 από saved στις 15 Feb 2019
  • Νομιζω εχω παρει μαγνητες απο αυτο το καταστημα.Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με καινουριο οργανο
  • #16 από ntinosblues στις 19 Feb 2019
  • ρε παιδια κατεληξα στο Ibanez SR300 FM DVS αλλα επειδη ειμαι επαρχια δεν το βρισκω να το δω απο κοντα και να το δοκιμασω,αν το παραγγειλω σε Ελληνικο μεν μαγαζι αλλα χωρις να το πιασω και να παιξω θεωρειται πως ειναι ρισκο η αγορα στα κουτουρου;`
    τι θες να δεις;
    εγώ δεν θα έδινα τόσα για μπάσο για την χρήση που λες
    αλλά εγώ έχω καβούρια
    κ με 100 ευρό μπάσο καλό βρίσκεις
    αν είναι να αγχώνεσαι μάλλον σου λες ότι δίνεις πολλά.
    [/qu
    χαχαχ καλα τα λες σιγουρα ανχονωμαι γιατι τα χρηματα δεν μου περισσευουν,θα ακολουθησω την συμβουλη του saved και θα μιλησω με τον μαγαζατορα,αυτο που μου ειχες προτεινει(Vgs cobra select)σε σχεση με το ibanez ειναι χειροτερο;
  • #17 από ntinosblues στις 19 Feb 2019
  • κατι εκανα λαθος στην παραθεση και δεν ειναι εμφανη η απαντηση το ξαναγραφω ,σιγουρα ανγχονωμαι φιλε γιατι τα χρηματα δεν μου περισσευουν,θα ακολουθησω την συμβουλη του saved και θα ρωτησω τον μαγαζαταρα,σε σχεση με το vgs cobra select που μου ειχες προτεινει φιλε saved το ibanez θεωρειται καλυτερο;επεσα κια πανω σε αυτο https://www.thomann.de/gb/harley_benton_hbz2004.htm
    φαινεται φοβερο τουλαχιστον σε ξυλα.
  • #18 από saved στις 19 Feb 2019
  • Το ibanez ειναι καλο για τα λεφτα του.Το vgs νομιζω οταν βγηκε κοστηζε 450-550€ αλλα δεν παιρνω και ορκο.Εγω εχω το 5χορδο και ειναι καταπληκτικο.Γενικα τα σνομπαρουν,τα λενε "φθηνες κοπιες" των esp αλλα πιστευω πως ειναι μακραν ανωτερο απο το ιμπανεζ που λες
  • #19 από ntinosblues στις 23 Feb 2019
  • οσον αφορα το μπρατσο θα θελα να μου πεις εφοσον εχεις VGS,κολλαω πολυ εκει γιατι δυσκολευτηκα αρκετα με το μπρατσο του presicion να παιξω με ζωνη ορθιος.
  • #20 από saved στις 23 Feb 2019
  • Ηταν χοντρο και δεν σε βολευε;
    Τι ακριβως να σου πω;
    Γενικα εμενα μου αρεσουν τα χοντρα μπραρσα,αλλα παιζω με οτι βρω.Δεν ειμαι ο σουπερ παιχταρας που παει τα δαχτηλα σαν μπαλαρινες.Εμενα με βολεψε μια χαρα το vgs και σκεψου οτι πηγα απο 4αρι ιμπανεζ σε 5αρι vgs.Μου αρεσει που εχει φαρδυ (οχι χοντρο) nut και ωραιο string spacing και δεν ειναι οι χορδες η μια πανο στην αλλη.Γενικα ολη η ταστιετα ειναι φαρδια και πολυ δυσκολα να πατησεις 2 χορδες καταλαθος.Βεβαια αυτο εχει και μειωνεκτηματα οπως πχ θες μεγαλυτερο ανοιγμα για να παιξεις 8αδες.
    Αν θες να μετρισω παχος φαρδος κτλ να εχεις συγκρηση πες μου αλλα εμενα ειναι και 5χορδο οποτε θα εχει διαφορες στο μπρατσο.
    Γενικα σαν οργανο θα το αγοραζα ξανα εαν για καποιο λογο το πουλουσα.Ειμαι υπερ ικανοποιημενος και να ξες οτι το εχω βανδαλισει το οργανο και δεν του φερομαι με το γαντι γενικα
  • #21 από Uriah στις 23 Feb 2019
  • Λαιμο σαν του Ibanez δεν θα βρεις. Τα SR ειναι καλη σειρα και εχουν καλη μεταπωληση. Διαφορετικα ενα Squier Jazz επισης θα σε βολεψει καθως εχει στενο λαιμο.
  • #22 από ntinosblues στις 27 Feb 2019
  • γεια χαρα,κοιταξτε να δειτε τι εχει γινει,πριν μερικα χρονια ειχα ενα ατυχημα με μηχανη,εκανα χειρουργειο στο αριστερο χερι στον ωμο,με κιθαρα δεν εχω κανενα θεμα αλλα με το μπασο οταν επαιξα ορθιος ενιωσα ενα τραβηγμα στο χερι ψηλα στον ωμο,το απεδωσα στο χοντρο σχετικα μπρατσο του presicion ομως εφοσον ολοι λετε οτι το Ibanez εχει λεπτο στο μπρατσο και στενο μονο και μονο αυτο κανει την επιλογη μονοδρομο,αυριο ισως εχω τη δυνατοτητα να δοκιμασω το Ibanez μεσω ενος φιλου.
  • #23 από saved στις 27 Feb 2019
  • Πιο πιθανο να φταιει οτι ειναι το nut πιο μακρια απο οτι σε μια κιθαρα,και τεντωνεις περισοτερο το χερι,παρα το παχος του μπρατσου.
    Οπως και να εχει,πες εντιπωσεις απο το ιμπανεζ που θα δοκημασεις
  • #24 από ntinosblues στις 28 Feb 2019
  • Κατα πασα πιθανοτητα αυτο συμβαινει φιλε Saved,παρ ολα αυτα νομιζω οτι το ibanez λογω και το λεπτου μπρατσου θα με βολεψει,τελικα το σαββατο θα το δοκιμασω και θα σας πω,ευχαριστω.
  • #25 από saved στις 28 Feb 2019
  • Ξες οτι μπορεις να κουρδησεις κιθαρα σαν μπασο και να κανεις την δουλεια σου,ε;
    Αλλα κακα τα ψεματα,οταν κοντενεις το scale,το μπασο χανει
Σελίδες: