Αποστολέας Θέμα: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;  (Αναγνώστηκε 8571 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JIMMYWINTER

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
θα ηθελα μερικες συμβουλες για αγορα κιθαρας και ενισχυτη..η κατασταση εχει ως εξης : παιζω εδω και τρια χρονια, κυριως μπλουζ-ροκ-φανκ κλπ. το μπατζετ μου ειναι το παρα πολυ μεχρι το χιλιαρικο.. κατα προτιμηση γυρω στα 800 ευρω και για τα δυο. για κιθαρα σκεφτομαι καμια μεξικανικη τελεκαστερ η gibson sg , ισως και για τελεκαστερ  την blacktop..για ενισχυτες γυρω στο διακοσαρικο ,fender champ η bugera v5..
επισης , κατι αλλο πολυ βασικο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης: θα με ενδιεφερε να παρω μια κιθαρα με τρεμολο, μια στρατοκαστερ ας πουμε , με αυτα που διαβαζω ομως καταλαβαινω οτι θα εχω συνεχως προβληματα με το κουρδισμα της κιθαρας..ισχυει; καθε βοηθεια ευπροσδεκτη, ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #1 στις: 01/05/11, 16:19 »
Δεν σου χρειαζεται το τρεμολο για την μουσικη που θες να παιζεις. Ή αν εχεις τρεμολο, ΔΕΝ θα ειναι floating (τυπου floyd rose κλπ), αλλά θα "πατάει" πανω στο σωμα. Προβλημα ξεκουρδισματος πιθανον να εχεις οταν χρησιμοποιεις αρκετα το τρεμολο και δεν εχεις lock στο nut.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #2 στις: 01/05/11, 16:33 »
Πρεπει να καταλαβεις πως λειτουργει το τρεμολο. Ειναι ενα συστημα που ουσιαστικα βρισκεται στον αερα, ισσορπωντας αναμεσα στις τασεις που δεχεται απο τις χορδες της κιθαρας (απο την πανω μερια οπως κοιτας την κιθαρα) και απο τα ελατηρια (απο την κατω μερια οπως κοιτας την κιθαρα). Ετσι το τρεμολο ισσοροπωντας αναμεσα σε αυτες τις 2 τασεις ουσιαστικα "πλεει", για αυτο και το λενε floating tremolo. Καταλαβαινεις λοιπον οτι εσυ οταν χρησιμοποιεις ενα τετοιο τρεμολο ασκωντας δυναμη προς την μια ή την αλλη κατευθυνση (σπρωχνεις τον μοχλο μπρος η πισω), διαταρασσεις αυτην ισσοροπια. Αφου σταματησεις την χρηση του τρεμολο, κανονικα το ολο συστημα ξαναισσοροπει στο ιδιο σημειο που βρισκοταν πριν, επαναφεροντας τις ιδιες τασεις στις χορδες και ετσι η κιθαρα επανερχεται στο σωστο κουρδισμα κοκ.
Αυτο ομως συμβαινει στην θεωρια, γιατι στην πραξη οι παραγοντες που μπορει να επηρεασουν ενα τετοιο συστημα ισσοροπιων ειναι πολλοι και επικεντρωνονται στον τροπο κατασκευης του τρεμολο, τα υλικα κατασκευης και την ποιοτητα κατασκευης και τοποθετησης του τρεμολο οπως και ο σωστος τροπος ρυθμισης αυτου και της κιθαρας.
Ετσι, αν θες να περιορισεις τις οποιες απωλειες μπορει να εχεις με την χρηση τρεμολο, πρεπει να εχεις στο μυαλο σου τα εξης:
Το καλο hardware σαν υλικο κατασκευης ειναι πολυ σημαντικο. Οσο πιο σκληρο το μεταλλο τοσο πιο καλο και οσο πιο δεμενη φαινεται η κατασκευη, τοσο το καλυτερο. Το ιδιο ισχυει και για τα σημεια στα οποια το τρεμολο ενωνεται με την κιθαρα μεσω βιδων ή studs. Αν το τρεμολο ειναι lock τυπου, θα πρεπει τα ιδια καλα υλικα κατασκευης να υπαρχουν και στο τρεμολο και στον καβαλαρη που κλειδωνει.
Απο κει και περα, αν η κιθαρα σεταριστει σωστα, περνιουνται σωστα οι χορδες, γινεται σωστα το κουρδισμα κτλ, τοτε η κιθαρα αναλογως και του ειδους τρεμολο που εχει, θα μενει κουρδισμενη γενικοτερα και ειδικοτερα με lock τρεμολο θα εχεις ακομα λιγοτερα προβληματα. Απο κει και περα, φυσικα μπορεις να επενδυσεις (ειτε απο την αρχη αγοραζοντας μια καινουρια κιθαρα ειτε μετα με αναβαθμιση) σε lock κλειδια, καλυτερο nut (αν δεν εχεις lock), καλυτερα string trees (αν ειναι τυπου standard strat το τρεμολο). Ολα αυτα θα βοηθησουν τα μεγιστα στο σταθερο κουρδισμα, αλλα πανω απο ολα, αυτο που θα σου κραταει το κουρδισμα σου σωστο, ειναι παντα ο σωστος τροπος να αλλαζεις χορδες, να περνας χορδες, να κουρδιζεις, να σεταρεις την κιθαρα, αρμονικες κτλ, να τεντωνεις σωστα τις καινουριες χορδες μπροστα και πιοσω απο το nut και καποια αλλα κολπακια που ειδικευονται σε συγκεκριμενα συστηματα τρεμολο (αν θες ψαχνεις να βρεις ακομα και βιντεακια που σου δειχνουν πως να σεταρεις σωστα με floyd rose original, fender style, fender vintage style, les paul style γεφυρα και γενικα οτι θες).
Εχοντας πει αυτα, με μια μεξικανα σωστα σεταρισμενη και με σωστη χρηση, θα εχεις περιορισμενα προβληματα μονο οταν το παρακανεις με την χρηση τρεμολο. Αλλα αν ειναι να το παρακανεις γενικα με το τρεμολο, τοτε καλυτερα ειναι να πας σε κατι με lock τρεμολο γενικοτερα. Ή εναλλακτικα, αν θες τυπου vintage/non locking τρεμολο και θες να κανεις εντονη χρηση του, τοτε μπορεις να επενδυσεις οπως ειπα και πιο πανω σε καποια καλα lock κλειδια, ενα aftermarket nut απο τεφλον, γραφιτη κτλ, ισως ενα ζετγαρι string trees και αν θες ακομα καλυτερα, μπορεις να αναβαθμισεις στο αντιστοιχο τρεμολο USA ειτε απο fender, ειτε απο καποια αλλη εταιρεια...
Υπαρχει επισης η δυνατοτητα στο mexico τρεμολο να αλλαξεις τα saddles με aftermarket καλυτερα, οπως και το sustain block (αυτο οχι τοσο για το θεμα κουρδισματος αλλα για καλυτερο tone & sustain.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/05/11, 16:35 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος JIMMYWINTER

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #3 στις: 01/05/11, 16:53 »
κατ'αρχην ευχαριστω πολυ απαντησεις...να σημειωσω οτι αν ειχα  τρεμολο , θα το χρησιμοποιουσα μαλλον...ηπια.διαβαζοντας παντως τις απαντησεις σας νομιζω πως τελικα μπορω να ζησω και χωρις τρεμολο..ισως καποια στιγμη, αγορασω μια φτηνη squier και της κανω ολες αυτες τις μετατροπες..  οποτε τελικα στη θεση μου- με το μπατζετ που διαθετω τι κιθαρα θα διαλεγατε ;; και ποια η αποψη σας για τις κιθαρες που προανεφερα;;;

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #4 στις: 01/05/11, 17:17 »
Εγω εχω μια fender mexico 70s style με swamp ash σωμα και maple μανικι. Την πηρα μεταχειρισμενη απο Αγγλια με EMG gilmour σετ πανω και με hardware που ειναι τιγκα στην σκουρια στο τρεμολο (ο τυπος πρεπει να ιδρωνε πολυ). Την χρησιμοποιω χωρις τρεμολο (το εχω τραβηξει τερμα πισω και εχω βγαλει τον μοχλο) ουσιαστικα και τι να πω... Η κιθαρα σπερνει... Θελω μονο να της αλλαξω μαγνητες καποια στιγμη γιατι δεν ειμαι πολυ φαν των emg πλεον, αλλα το μανικι ειναι απο τα πιο ευκολοπαιχτα και ισια μανικια που εχω δει. Ακομα και ο Οικονομακης οταν του την εδωσα μου ειπε οτι το μανικι ηταν λαχειο.
Οποτε με βαση την δικη μου εμπειρια θα ελεγα οτι μια καλα διαλεγμενη Mexico θα ειναι μια χαρα για αυτα που θες. Βεβαια εγω εχω strat ετσι; Φανταζομαι ομως και οτι οι tele της ιδιας ποιοτητας θα ειναι, οποτε νομιζω θα εισαι οκ.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #5 στις: 01/05/11, 17:45 »
τι κιθάρα έχεις τώρα?
στο πρώτο ποστ αναφέρεις και sg και strato που δείχνει πως δεν έχεις αποφασίσει για βασικά πράγματα....
το τρέμολο είναι καθαρά προσωπική επιλογή....
είτε σου αρέσει στο παίξιμό σου και το χρησιμοποιείς....είτε όχι.... :)

Αποσυνδεδεμένος JIMMYWINTER

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #6 στις: 01/05/11, 18:57 »
εχω μια bennet, τυπου les paul. γενικοτερα δεν ειχα ποτε την ευκαρια να παιξω κιθαρα με τρεμολο για να κρινω αν μου ταιριαζει , αλλα πολλοι κιθαριστες που μ'αρεσουν το χρησιμοποιουν-τυπου mark knophler κλπ για λιγο ηπιο  βιμπρατο σε ακορντα η σε αρμονικες κλπ . το θεμα ειναι οτι ακομα και αν αποφυγω να  χρησιμοποιησω το τρεμολο και παλι θα μου ξεκουρδιζεται η κιθαρα-η κανω  λαθος; οσο για το αν διλλημα  μεταξυ sg -strato εγω απλα θελω την καλυτερη επιλογη στα χρηματα μου..δεν νομιζω οτι δε θα μπορεσω να παιξω πχ φανκ στην sg (παρ'ολο που θα ειναι λιγο ..περιεργο) την οποια θα γουσταρα λογω sabbath, acdc κλπ. επισης ο ενισχυτης μου ειναι ενας line 6 spider των 15 watt oπου συνηθως παιζω στο crunch χωρις παρα πολυ drive..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #7 στις: 01/05/11, 19:39 »
2 πράγματα....
πρώτον....το τρέμολο μπορείς να το μπλοκάρεις αν θέλεις....και ΔΕΝ θα σου ξεκουρδίζεται η κιθάρα σε ηλίθια επίπεδα έτσι...αν το χρησιμοποιείς πάλι δεν θα σου ξεκουρδίζεται πολύ εκτός αν του κάνεις υπερβολική χρήση....οπότε πάει αυτό....
δεύτερον....δεν είναι η δουλειά σου εδώ :)
δεν χρειάζεται να πάρεις το καλύτερο αλλά αυτό που σ'αρέσει....
τεράστιο ποσοστό των παιδιών εδώ μέσα το κάνουμε σαν χόμπυ και για την πλάκα μας...άμα είναι να αγχωνόμαστε "πηρα/δεν πήρα το καλύτερο"....κλά'φτα χαράλαμπε....
σίγουρα δεν εννοώ να δώσεις 600-800-1000Ε και να πάρεις μια βλακεία και μισή αλλά πλέον σχεδόν όλες οι κιθάρες (τουλάχιστον απο 2-3 στάνταρ μαγαζιά) ανταποκρίνονται ποιοτικά στην τιμή τους....
γι αυτό πες καλύτερα τι θα προτιμούσες εσύ:
πχ "θέλω μια κιθάρα στρατ, με τρεμολο, χρώματος τάδε ( και ότι άλλο χαρακτηριστικό νιώθεις πως θέλεις να έχει η κιθάρα σου) και διαθέτω τόσα χρημάτα"
και εμείς θα σου προτείνουμε ποια θεωρούμε εμείς καλύτερη και πιο συμφέρουσα στα δεδομένα που θα ορίσεις εσύ ;)

Αποσυνδεδεμένος JIMMYWINTER

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #8 στις: 01/05/11, 20:20 »
αυτο εννουσα ,το γραφω αλλωστε και πιο πανω, το καλυτερο για μενα και για το μπατζετ μου(600-800 ευρω) . συν αλλα διακοσια για μικρο λαμπατο..τωρα γενικοτερα αυτο που θελω απο μια κιθαρα ειναι  ενα all around οργανο που θα αξιζει σαν κατασκευη και που θα το κρατησω ...τι μου προτεινετε;
επισης ξαναλεω πως δεν εχω παιξει ποτε κιθαρα με τρεμολο..αν ξερω πως με λιγη διακριτικη χρηση η κιθαρα δε θα εχει προβληματα ,μια χαρα ...αλλα τι να κανω την καλυτερη κιθαρα του κοσμου αμα μου ξεκουρδιζεται καθε  5 λεπτα..;(αυτο ειναι το σκεπτικο μου)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #9 στις: 01/05/11, 21:00 »
αυτο εννουσα ,το γραφω αλλωστε και πιο πανω, το καλυτερο για μενα και για το μπατζετ μου(600-800 ευρω).


Φίλε, προφανώς δυσκολεύεσαι να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει αντικειμενικά "καλύτερο" όταν μιλάμε για μουσικά όργανα. Αυτό που θα σού πω εγώ ότι είναι το καλύτερο (π.χ. μια PRS SE), είναι διαφορετικό από το καλύτερο κάποιου άλλου. Ακόμα και αν μιλάμε για συγκεκριμένο τύπο κιθάρας ή εύρος τιμής, πάλι είναι αδύνατο να πει κανείς ποια είναι η καλύτερη tele, strat, Les Paul ή SG, γιατί πολύ απλά υπεισέρχονται στην απόφαση αυτή ένα σωρό άλλοι παράγοντες, τους οποίους ο καθένας αξιολογεί διαφορετικά.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, υπάρχουν άλλα ζητήματα. Δεν ξέρεις καν αν θέλεις tele ή SG, δύο όργανα με τεράστιες διαφορές στον ήχο και την αίσθηση, αλλά σκέφτεσαι και την περίπτωση μιας strat. Μάλιστα σκέφτεσαι σοβαρά να διαθέσεις ένα σεβαστό ποσό για την αγορά αυτή, παράτο γεγονός ότι δεν έχεις ιδέα αν θα σού κάνει ένα όργανο με τρέμολο. Όλα αυτά μού ακούγονται εντελώς παράλογα. Θα σού πρότεινα κατ' αρχήν να πας σε μερικά μαγαζιά και να δοκιμάσεις κάπoιες strat, για να διαπιστώσεις ο ίδιος αν σε ικανοποιεί ο ήχος και η αίσθησή τους, αν είναι βολικό το τρέμολο, κλπ. Αν δεν μπορείς για κάποιο λόγο να κάνεις τις δοκιμές που θέλεις αλλά σε ενδιαφέρει μια stratocaster, νομίζω ότι το καλύτερο είναι να δώσεις 200 Ευρώ και να πάρεις μια Vintage V6. Είναι από τις πιο ποιοτικές entry level stratocaster που έχω δοκιμάσει, με πολλά καλά χαρακτηριστικά (locking κλειδιά, ατσάλινο tremolo block, αξιοπρεπείς μαγνήτες Wilkinson, κλπ) και έχει πολύ σταθερό τρέμολο που δεν ξεκουρδίζεται εύκολα. Δες
αυτό το video
για να καταλάβεις. Αν δεις ότι σού ταιριάζει και δεν έχεις προβλήματα, μπορείς να σκεφτείς μελλοντικά για κάτι πιο ακριβό. Αλλιώς διαβλέπω την πιθανότητα να αγοράσεις ένα όργανο των 800 Ευρώ το οποίο τελικά δεν θα σε ικανοποιεί και θα το πουλήσεις στη μισή τιμή για να το ξεφορτωθείς.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #10 στις: 01/05/11, 21:27 »
συμφωνώ για την αγορά φτηνού οργάνου...
θα το έχεις στο χώρο σου...θα έχεις δώσει λίγα...θα το επεξεργαστείς μέχρι εκεί που δεν πάει....και αν διαπιστώσεις πως δεν σου κάνει, με όλα αυτα τα χαρακτηριστικά που ανέφερε ο Απόλλων πως έχει το συγκεκριμένο μοντέλο...πιστεύω πως θα φύγει αμέσως και χωρίς να χάσεις πολλά από τη μεταπώληση....

Αποσυνδεδεμένος JIMMYWINTER

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #11 στις: 01/05/11, 22:59 »
οπως ακριβως λεω στο αποσπασμα που παραθετεις , το καλυτερο για εμενα..το λεω ξεκαθαρα . δεν ξερω πολλα για κιθαρες αλλα ξερω τι λεω.. οσο για τις διαφορες γκιμπσον και φεντερ , τις καταλαβαινω. το θεμα ειναι οτι μπορει καποιος να μου πει οτι ΣΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ η γκιμπσον βγαζει πολυ πιο καλοφτιαγμενα μοντελα απο την φεντερ ..επισης , δεν ετρεξα να δωσω τα 8 κατοσταρικα μου για να παρω μια κιθαρα με τρεμολο - γι'αυτο ειμαι εδω και ρωταω ..τελος, καποιοι αλλοι κιθαριστες, πολυ πιο εμπειροι απο μενα μπορει να ειναι κατασταλαγμενοι και να τους φαινεται αδιανοητο το σκεπτικο μου , ομως εμενα μου αρεσουν και κιθαριστες που επαιζαν με gibson(jimmy page , iommi κλπ) ΚΑΙ κιθαριστες που επαιζαν με φεντερ πχ.  SRV ..αυτο ειναι ολο..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #12 στις: 01/05/11, 23:18 »
οπως ακριβως λεω στο αποσπασμα που παραθετεις , το καλυτερο για εμενα..το λεω ξεκαθαρα .

Ωραία. Και πώς περιμένεις να σού πει κάποιος τι είναι το καλύτερο για σένα, όταν εσύ ο ίδιος δεν ξέρεις τι τύπο κιθάρας θέλεις; Όπως είπε και ο hot sauce πιο πάνω, αν έλεγες ότι ψάχνεις μια κιθάρα συγκεριμένου τύπου με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ή ήχο, τότε θα ξέραμε σε ποιά πλαίσια πρέπει να κινηθούμε και θα μπορούσαμε να κάνουμε κάποιες προτάσεις. Αν όμως δεν το περιορίσεις εσύ ο ίδιος, τότε ότι κι αν σού πούμε, μάλλον θα σε μπερδέψουμε περισσότερο. Ελπίζω να μην παρεξηγείς αυτά που έγραψα, απλά προσπαθώ να σού πω ότι εγώ τουλάχιστον με αυτά που αναφέρεις δεν είμαι σε θέση να σού κάνω κάποια πρόταση.

Παράθεση
..τελος, καποιοι αλλοι κιθαριστες, πολυ πιο εμπειροι απο μενα μπορει να ειναι κατασταλαγμενοι και να τους φαινεται αδιανοητο το σκεπτικο μου , ομως εμενα μου αρεσουν και κιθαριστες που επαιζαν με gibson(jimmy page , iommi κλπ) ΚΑΙ κιθαριστες που επαιζαν με φεντερ πχ.  SRV ..αυτο ειναι ολο..

Γι αυτό και οι κιθαρίστες που σού αρέσουν δεν μπορεί να είναι κριτήριο επιλογής κιθάρας. Κι εμένα μου αρέσουν πολλοί κιθαρίστες που παίζουν strat, αλλά η strat ως κιθάρα δεν με βολεύει ιδιαίτερα. Από την άλλη πλευρά, μόνο έναν κιθαρίστα μπορώ να σκεφτώ που μού αρέσει και παίζει με PRS, και παρ' όλα αυτά έχω δύο. Τι συμπέρασμα βγάζεις...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #13 στις: 01/05/11, 23:36 »

Διαφωνώ για την αγορά φτηνου οργανου που ακουστηκε προηγουμένως...Αν τα εχεις να τα χώσεις για το οργανο που σου κάνει ''κλικ'',εγω μαζί σου!Γιατί δηλαδη θα επρεπε να παρεις ενα φτηνό οργανο,το οποιο μετά θα πουλησεις για να παρεις το καλυτερο (οταν θα εχεις γινει καλυτερος)?Γιατι να παρεις ενα (φτηνο)οργανο το οποιο δεν θα σου κανει αισθηση,μονο και μονο γιατι εισαι αρχαριος?
Ειναι γνωστο ότι ένα ακριβο-γνωστο-καταξιωμενο οργανο εκτος απο το οτι ειναι καλοφτιαγμενο,ειναι και θεμα ψυχολογιας...
Αλλο να παιζεις με Fender USA (που βαστουσε ο Ηendrix,o Blackmore,o Beck)και αλλο με Squier.Μπορει να ειναι κοντα ηχητικα αλλα πληρώνεις και το vibe...
Εγω παντως χαιρομαι αμα ακουω αγορες ακριβων και καλων οργανων,εστω και απο αρχάριους...Και τον αν θα τον βολεψει ειναι ενα θεμα που ελεγχεται...Οπως ειπε καπου αλλου ο hot_sauce ''και μπετοβεργα με χορδες να σου δωσουν θα την συνηθισεις''...
Και στο φιναλε,εμεις που ζουμε επαρχια και δεν εχουμε δυνατοτητα να δοκιμασουμε οργανα γιατι δεν υπαρχουν στα (ποια?)τοπικα μαγαζια ,και καναμε αγορες απο ιντερνετ,προσαρμοστηκαμε εμεις πανω στα οργανα,σε αντιθεση με τους περισσοτερους στα μεγαλα κεντρα που προσαρμοσαν οργανο στα γουστα τους μετα απο ατελειωτες δοκιμες στα μαγαζιά...(τυχεροι!)

Παντως εγω προσωπικα δεν περιμενα να γινω ''καλος'' για να παρω καλη κιθαρα.Στα 3-4 χρονια αφοτου ξεκινησα, πηρα μια Fender USA και σας πληροφορω ότι ουτε το μετάνοιωσα,ουτε την πουλησα.Εμαθα μαζι της και το ευχαριστήθηκα! ;D
Ξερω ότι ειμαι εναντια στη φιλοσοφια πολλών εδω μεσα,αλλα υπάρχει παντα και η άλλη αποψη...
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #14 στις: 02/05/11, 01:00 »

Διαφωνώ για την αγορά φτηνου οργανου που ακουστηκε προηγουμένως...Αν τα εχεις να τα χώσεις για το οργανο που σου κάνει ''κλικ'',εγω μαζί σου!Γιατί δηλαδη θα επρεπε να παρεις ενα φτηνό οργανο,το οποιο μετά θα πουλησεις για να παρεις το καλυτερο (οταν θα εχεις γινει καλυτερος)?Γιατι να παρεις ενα (φτηνο)οργανο το οποιο δεν θα σου κανει αισθηση,μονο και μονο γιατι εισαι αρχαριος?
Ειναι γνωστο ότι ένα ακριβο-γνωστο-καταξιωμενο οργανο εκτος απο το οτι ειναι καλοφτιαγμενο,ειναι και θεμα ψυχολογιας...
Αλλο να παιζεις με Fender USA (που βαστουσε ο Ηendrix,o Blackmore,o Beck)και αλλο με Squier.Μπορει να ειναι κοντα ηχητικα αλλα πληρώνεις και το vibe...
Εγω παντως χαιρομαι αμα ακουω αγορες ακριβων και καλων οργανων,εστω και απο αρχάριους...Και τον αν θα τον βολεψει ειναι ενα θεμα που ελεγχεται...Οπως ειπε καπου αλλου ο hot_sauce ''και μπετοβεργα με χορδες να σου δωσουν θα την συνηθισεις''...
Και στο φιναλε,εμεις που ζουμε επαρχια και δεν εχουμε δυνατοτητα να δοκιμασουμε οργανα γιατι δεν υπαρχουν στα (ποια?)τοπικα μαγαζια ,και καναμε αγορες απο ιντερνετ,προσαρμοστηκαμε εμεις πανω στα οργανα,σε αντιθεση με τους περισσοτερους στα μεγαλα κεντρα που προσαρμοσαν οργανο στα γουστα τους μετα απο ατελειωτες δοκιμες στα μαγαζιά...(τυχεροι!)

Παντως εγω προσωπικα δεν περιμενα να γινω ''καλος'' για να παρω καλη κιθαρα.Στα 3-4 χρονια αφοτου ξεκινησα, πηρα μια Fender USA και σας πληροφορω ότι ουτε το μετάνοιωσα,ουτε την πουλησα.Εμαθα μαζι της και το ευχαριστήθηκα! ;D
Ξερω ότι ειμαι εναντια στη φιλοσοφια πολλών εδω μεσα,αλλα υπάρχει παντα και η άλλη αποψη...

Καποιος που ειναι παιχτουρα με μια ακριβή ειναι παιχτουρα και με μια φθηνη και το αντιστροφο.Αν βεβαια τα εχεις τα λεφτα για πλακα παιρνεις οτι θες αλλα  ακομα και αν τα εχεις γιατι να πληρωνεις κερατιατικα για το headstock?Μια καλης κατασκευης μικρομεσαια κιθαρα με την καταλληλη αλλαγη μαγνητων ηχητικα σε φερνει εκει που θες.Σιγουρα η αισθηση δεν θα ειναι ιδια με κιθαρα ενα χιλιαρικο και βαλε ακριβοτερη αλλα ενα μεγαλο μερος των χρηματων που δινεις ειναι μονο για το ονομα.

Το οτι ειναι θεμα ψυχολογιας που ειπες ειναι και το ποιο σωστο.Απλα πηρες φεντερ και εισαι ενταξυ και εσυ αλλα και ο γειτονας που βλεπει το headstock και σε παραδεχεται.Βεβαια ανα διαστημα συναντας ατομα που με πολυ φτηνοτερες κιθαρες βγαζουν καλυτερο ηχο απο σενα και απορεις...αλλα το απωθεις στο πισω μερος του μυαλου....εξαλλου εχεις φεντερ...και αυτο ειναι που μετραει.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #15 στις: 02/05/11, 01:26 »
Διαφωνώ για την αγορά φτηνου οργανου που ακουστηκε προηγουμένως...Αν τα εχεις να τα χώσεις για το οργανο που σου κάνει ''κλικ'',εγω μαζί σου!Γιατί δηλαδη θα επρεπε να παρεις ενα φτηνό οργανο,το οποιο μετά θα πουλησεις για να παρεις το καλυτερο (οταν θα εχεις γινει καλυτερος)?Γιατι να παρεις ενα (φτηνο)οργανο το οποιο δεν θα σου κανει αισθηση,μονο και μονο γιατι εισαι αρχαριος?

Το θέμα δεν είναι αν είσαι αρχάριος. Ποιός είπε κάτι τέτοιο; Εξάλλου ο jimmywinter που ξεκίνησε τη συζήτηση παίζει ήδη τρία χρόνια και αν ασχολείται σοβαρά και συστηματικά, μπορεί κάλλιστα να είναι πιο προχωρημένος από εμένα που παίζω τριάντα. Και φυσικά αν κάποιος μπορεί να διαθέσει 800 ή 8000 Ευρώ για μια κιθάρα, με γειά του. Για άλλο πράγμα μιλάμε όμως. Το ζήτημα εδώ είναι ότι ο φίλος όχι μόνο δεν ξέρει ποιό όργανο τού κάνει "κλικ" (αν είχε γίνει το "κλικ", πιθανόν να μην έθετε το ερώτημά του έτσι όπως το έθεσε), αλλά ούτε καν αν θα πάρει strat, tele ή SG. Με ποιό κριτήριο λοιπόν θα κάνει αγορά; Γι αυτό, και επειδή ξέρω ότι πολλοί δεν έχουν την πολυτέλεια να δοκιμάσουν όποια όργανα θέλουν, κατά τη δική μου άποψη η αγορά ενός φτηνού μεν αλλά ποιοτικού οργάνου θα βοηθήσει να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #16 στις: 02/05/11, 02:19 »

Καποιος που ειναι παιχτουρα με μια ακριβή ειναι παιχτουρα και με μια φθηνη και το αντιστροφο.Αν βεβαια τα εχεις τα λεφτα για πλακα παιρνεις οτι θες αλλα  ακομα και αν τα εχεις γιατι να πληρωνεις κερατιατικα για το headstock?Μια καλης κατασκευης μικρομεσαια κιθαρα με την καταλληλη αλλαγη μαγνητων ηχητικα σε φερνει εκει που θες.Σιγουρα η αισθηση δεν θα ειναι ιδια με κιθαρα ενα χιλιαρικο και βαλε ακριβοτερη αλλα ενα μεγαλο μερος των χρηματων που δινεις ειναι μονο για το ονομα.

Το οτι ειναι θεμα ψυχολογιας που ειπες ειναι και το ποιο σωστο.Απλα πηρες φεντερ και εισαι ενταξυ και εσυ αλλα και ο γειτονας που βλεπει το headstock και σε παραδεχεται.Βεβαια ανα διαστημα συναντας ατομα που με πολυ φτηνοτερες κιθαρες βγαζουν καλυτερο ηχο απο σενα και απορεις...αλλα το απωθεις στο πισω μερος του μυαλου....εξαλλου εχεις φεντερ...και αυτο ειναι που μετραει.
Γιατι πληρωνεις για το headstock?Για τον ιδιο λογο που παιρνεις ενα καλο αυτοκινητο και οχι το πιο φτηνο, το οποιο μπορεις να το  ''φτιαξεις'' με ένα κάρο λεφτα και να νομιζεις ότι ειναι παρομοιο με το καλο!
Και οσο για τον γειτονα που αναφερεις,ξερεις εσυ κανεναν να μην τον νοιαζει τι θα πει ο γειτονας?Μηπως και εδω στο φορουμ δεν εχει thread που ειναι ''φωτογραφίες κιθαρών'' ή ''Με τι παιζει ο καθένας μας'' για να κάνει show off τον εξοπλισμο του και να καμαρωνει γι'αυτο σαν γυφτικο σκεπαρνι??Αν μη τι αλλο,ειναι υποκριτικό μονο και μονο που το αναφερεις αυτό.Ολους μηδενος εξαιρουμενου τους ενδιαφερει η γνωμη των αλλων...ειναι άλλωστε η ανθρωπινη φυση...
Και δεν μπορω να καταλαβω φιλε μου γιατι σε ενοχλισε μια διαφορετική αποψη,ωστε κατευθειαν να εκφραστεις επιθετικά?
Και ο καλυτερος ηχος (που αναφερεις)ή ΤΟΝΕ όπως λενε οι ξενοι ειναι καθαρα υποκειμενικη ιστορια,αυτο που μπορει να ικανοποιει εσενα μπορει στα δικα μου αυτια να ειναι χαλια...οποτε και αυτο ελεγχεται,ξερεις περι ορεξεως κλπ
Και οσο και να με κατηγορεις που εχω Gibson ή Fender ή Ibanez και την βρισκω,υποθετω οτι οποιος ειχε (χωρίς προβλημα)να διαθεσει τα χρηματα κατι τετοιο θα επερνε...ή κάνω λάθος???
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #17 στις: 02/05/11, 10:00 »
διαφωνώ σε πολλά σημεία zepfan :) αλλά συμφωνώ κυρίως σε αυτό:
Και οσο για τον γειτονα που αναφερεις,ξερεις εσυ κανεναν να μην τον νοιαζει τι θα πει ο γειτονας?Μηπως και εδω στο φορουμ δεν εχει thread που ειναι ''φωτογραφίες κιθαρών'' ή ''Με τι παιζει ο καθένας μας'' για να κάνει show off τον εξοπλισμο του και να καμαρωνει γι'αυτο σαν γυφτικο σκεπαρνι??Αν μη τι αλλο,ειναι υποκριτικό μονο και μονο που το αναφερεις αυτό.Ολους μηδενος εξαιρουμενου τους ενδιαφερει η γνωμη των αλλων...ειναι άλλωστε η ανθρωπινη φυση...

κάτι το οποίο θεωρώ τεράστιο λάθος να γίνεται....
έχεις σωστές ιδέες αλλά πιστεύω ότι κατευθύνεις τον φίλο μας λόγω του ότι μάλλον δεν έχεις απογοητευτεί ποτέ από εξοπλισμό ή δεν έχεις κάνει ποτέ άστοχη αγορά (κάτι για το οποίο φυσικά και θεωρώ καλό) αλλά αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε βασικά εδώ είναι να αποτρέψουμε τον φίλο από το να κάνει μια τέτοια αγορά και να έχει αυτό το αίσθημα μετά....
εμείς εδώ προσπαθούμε να τον βοηθήσουμε να κάνει όσο το δυνατόν πιο εύστοχη αγορά...σύμφωνα με κάποια στοιχεία που θα μας πει να του αρέσουν στην κιθάρα ώστε να του προτείνουμε την περισσότερο ικανοποιητική κιθάρα γι αυτόν....αν μας λέει "είμαι ανάμεσα σε όλες τις κιθάρες του thomann στην κατηγορία 600-800Ε" τι να του πρωτοπροτείνουμε μετά? :P


Διαφωνώ για την αγορά φτηνου οργανου που ακουστηκε προηγουμένως...Αν τα εχεις να τα χώσεις για το οργανο που σου κάνει ''κλικ'',εγω μαζί σου!Γιατί δηλαδη θα επρεπε να παρεις ενα φτηνό οργανο,το οποιο μετά θα πουλησεις για να παρεις το καλυτερο (οταν θα εχεις γινει καλυτερος)?Γιατι να παρεις ενα (φτηνο)οργανο το οποιο δεν θα σου κανει αισθηση,μονο και μονο γιατι εισαι αρχαριος?
στην αγορά της Vintage συμφώνησα για να την πάρει ο φίλος και να δει πως είναι μια κιθάρα με tremolo και να δει πως είναι...αν του αρέσει...τον βολεύει κτλ...
αν δεν του αρέσει....την πουλάει( δεν θα χάσει πολλά όπως είπα πριν, αλλά θα έχει κερδίσει την εμπειρία του τρέμολο)
αν του αρέσει ή την κρατάει ή την πουλάει και παίρνει μία ακριβότερη με τρέμολο ;)
αυτά (και πολλά ήταν για τέτοια ώρα :P ) και καλημέρα

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #18 στις: 02/05/11, 11:11 »
hot_sauce καλημερα
Η πρωτη μου κιθάρα ήταν καθαρη απογοητευση,όπως περιεγραψα στο post μου για το mod στο Steinberger tremolo...(και απο τοτε ψαχνω τις αγορες μου αρκετα)
Συμφωνω και επικροτω την προσπαθεια που γινεται εδω μεσα ωστε να κανει καποιος μια αγορα σωστη,απλα δε συμφωνω (γενικα)στο να αποτραπει καποιος απο το να παρει ενα καλο οργανο επειδη ''δεν ξερει καλα''...(και μη μου πεις οτι δεν γινεται αυτο-το εχω διαβασει ουκ ολιγες φορες)

Η αποψη μου ηταν σε πιο γενικη σφαιρα,και συμφωνω με εσενα και τον Απολλων οτι ο φιλος εδω που ξεκινησε το ποστ, πρεπει τουλαχιστον να αποφασισει το ειδος κιθαρας θελει,ωστε να λάβει τις καταλληλες απαντησεις.

Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #19 στις: 02/05/11, 11:44 »
Κοιτα να δεις, ενω πιστευω οτι ενα αξιολογο ακριβο οργανο ειναι μια πολυ καλη επενδυση για πολλους και διαφορους λογους, απο την αλλη νομιζω οτι αξιζει να σκασεις τα χρηματα που απαιτουνται για μια τετοια αγορα αφου εχεις καταληξει στο τι χρειαζεσαι, τι σου ταιριαζει κτλ.
Με λιγα λογια, αν εισαι σιγουρος πχ οτι αυτο που θες σαν χαρακτηριστικα, playability κτλ ειναι μια Les Paul των 3000€, τοτε σαφως και καλα κανεις και πας και τα σκας για μια τετοια κιθαρα.
Αν ομως δεν ξερεις πραγματικα τι θες, οι εμπειριες σου με αλλα οργανα ειναι (πολυ) περιορισμενες (ωστε να μπορεις να συγκρινεις σωστα), μπορει πολυ απλα να καταληξεις να δωσεις εναν σκασμο χρηματα για μια πολυ καλη μεν κιθαρα (ποιοτικα, κατασκευαστικα, ηχητικα κτλ) που ομως δεν σου κανει.
Για αυτο τον λογο ειναι προτιμοτερο οταν δεν εχεις εμπειρια, να ξεκινας με κατι σχετικα φθηνο ή εστω μεσου κοστους, ωστε να μπορεις να το δοκιμασεις, μετα ευκολα να το σπρωξεις, να παρεις κατι διαφορετικο ωστε να δοκιμασεις και κατι αλλο και μετα απο καποιες βασικες δοκιμες οργανων μεσα σε ενα καλο χρονικο διαστημα, σιγουρα θα εχεις καταληξει στο τι θες τελικα. Μπορει πχ να δεις οτι στην πορεια μια κιθαρα με τρεμολο απλα δεν σου χρειαζεται γιατι δεν το χρησιμοποιεις, μπορει να δεις οτι με μονους μαγνητες ή με διπλους δεν βγαζεις τον ηχο που θες και τελικα σου αρεσουν οι p90 κοκ.
Οταν εχεις δοκιμασει αρκετα διαφορετικα οργανα, εχεις παρει και μια προσωπικη εμπειρια hands on, ωστε τελικα ξερεις τι σου αρεσει και τι δεν σου αρεσει σε μια κιθαρα και ετσι μπορεις να διαλεξεις αυτο που οντως χρειαζεσαι και θες.
Βεβαια αν τα χρηματα γενικοτερα περισσευουν, τοτε δεν τιθεται θεμα, αλλα αυτο σπανιως παιζει...
Οι κιθαρες λοιπον που παρεθεσε ο φιλος απεχουν πολυ η μια απο την αλλη, και σε τροπο κατασκευης, σε ξυλα, σε μαγνητες, σε διαστασεις μπρατσου, ακομα και στο scale και στην γεφυρα. Μιλαμε δλδ για εκ διαμετρου αντιθετες "σχολες" με τα + και τα - καθεμιας.
Οποτε ειναι αδυνατον να πει καποιος αν η μεν ή η δε ειναι καλυτερη.
Στα ιδια χρηματα, ολες οι κιθαρες πανω κατω ειναι παρομοιες ποιοτικα, οποτε το θεμα δεν ειναι εκει. Το θεμα ειναι τι χαρακτηριστικα προσφερει το καθε οργανο και κατα ποσο αυτα καλυπτουν τις αναγκες σου.
Οποτε το καλυτερο που εχεις να κανεις οταν ΔΕΝ ξερεις τι πραγματικα θες, ειναι τουλαχιστον να πας να δοκιμασεις (ειτε σε μαγαζια, ειτε σε στουντιο, σε γνωστους κτλ) αρκετες διαφορετικες κιθαρες (σαν τυπους κιθαρας εννοω) ωστε να δεις τι σου κανει και τι οχι.
Διαφορετικα, ακουγοντας απλα γνωμες "ειδικων", ειτε καταληγεις σε λαθος συμπερασματα (πχ περι σταθεροτητας κουρδισματος, ποσο "τραγικα" ειναι τα πραγματα με αυτο το θεμα κτλ), ειτε απλα ακολουθεις το γουστο καποιου αλλου, που μπορει πιθανοτατα να μην συμπιπτει με το δικο σου.

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #20 στις: 02/05/11, 11:47 »

@zepfanμα δεν του προτείνουμε να πάρει φτηνή κιθάρα με τη λογική "α είσαι άσχετος! δεν αξίζεις τέτοιο κομμάτι! :P "
του το προτείνουμε για να έχει μια Α επαφή με το όργανο...να μάθει για τα τάστα....τη βεργα...τους ήχους....τους μαγνήτες...να μπορεί να πειραματιστεί....να το πουλήσει αν δεν του αρέσει.....σκέψου να τα κάνει όλα αυτά σε ένα ακριβό όργανο! :)
επίσης για να μάθει τις strat...τις gibson (κάθε είδους)...κτλ....
πως να του πούμε να αγοράσει κιθάρα 1000Ε όταν δεν ξέρει να αλλάζει χορδές??
και δεν μιλάω φυσικά για το παιδί που άρχισε αυτό το θέμα...γενικώς....
το παιδί εδώ δεν ξέρει για το τρέμολο...γι αυτό του προτείναμε να πάρει μια φτηνή με τρέμολο...να το δει....και μετά να προχωρήσει σε αγορά ακριβότερης κιθάρας.....



Στα ιδια χρηματα, ολες οι κιθαρες πανω κατω ειναι παρομοιες ποιοτικα, οποτε το θεμα δεν ειναι εκει. Το θεμα ειναι τι χαρακτηριστικα προσφερει το καθε οργανο και κατα ποσο αυτα καλυπτουν τις αναγκες σου.
αυτό ακριβώς....
βέβαια υπάρχουν και ομάδες εταιρειών...δεν μπορείς να συγκρίνεις Gibson με Tokai(πχ) ή άλλες no name στα ίδια χρήματα και να πεις πως ποιοτικά είναι ίδιες όταν τις επαινούν όλοι και σε κατώτερες κατηγορίες τιμής
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/11, 11:58 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος JIMMYWINTER

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #21 στις: 02/05/11, 12:35 »
κατ' αρχην ευχαριστω ολους για τις απαντησεις...ΣΙΓΟΥΡΑ δεν μου περισσευουν τα χρηματα...αλλα δεν πηγαινω και σε κιθαρα του χιλιαρικου και βαλε..στα 600 -800 παω..
παιζω πολλες ωρες την ημερα καθε μερα αυτα τα τρια χρονια που παιζω ,οποτε δεν ειναι οτι εχω ενα απλα περαστικο ενδιαφερον για τη μουσικη...
επισης να σημειωσω οτι η τωρινη μου κιθαρα - η bennet- ειναι του αδερφου μου (δικια μου ειναι μονο μια ακουστικη ibanez) ...οποτε φτηνη κιθαρα εχω , δεν χρειαζομαι αλλη...και θεωρω οτι εφ'οσον καταφερα να περασω τρια χρονια μ' αυτην την κακοφτιαγμενη κιθαρα , δε νομιζω να μου κακοφανει  αν παρω ενα αξιολογο οργανο , ειτε ειναι φεντερ , ειτε γκιμπσον-θα κοιταξω να προσαρμοστω..
σχετικα τωρα  με τωρα με το τρεμολο, θελω να πω πως δεν εχω καποιον φιλο που να ασχολειται με το..σπορ για να του ζητησω να μου μου δανεισει την κιθαρα μου και στο οποιοδηποτε καταστημα παω δεν ξερω τι θα καταλαβω στα πεντε λεπτα που θα παιξω...μπορει καποιος εδω μεσα να μου ελεγε οτι οι μεξικανικες φεντερ χρειαζονται ενα καρο μετατροπες (=extra χρηματα) για να παραμεινουν in tune...οσο για τους γειτονες μου πιο πολυ θα εντυπωσιαστoυν αμα γραφει yamaha το headstock , παρα fender...
τελικα με βλεπω να πηγαινω για τελεκαστερ...και ισως στο μελλον παρω μια φτηνη στρατο , οπως μου προταθηκε...

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #22 στις: 02/05/11, 12:42 »
@hot_sauce
Tα είπαμε.Σεβαστές όλες οι αποψεις ακομα και οι αντιθετες,
Δεν θα το κουράσω άλλο...
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #23 στις: 02/05/11, 12:45 »
Μια Tokai και μια no name (οχι τοσο γνωστη τεσπα) κιθαρα σε σχεση με μια Gibson, δεν θα εχουν την ιδια τιμη συνηθως, οποτε εκει μιλαμε για σχεση αποδοσης/τιμης, οπου μπορει να παρεις ενα οργανο παρομοιων χαρακτηριστικων και ποιοτητας, αλλα απο εταιρια με λιγοτερο εμπορικο ονομα ωστε να μην πληρωσεις το mojo και το ονομα της ταδε εταιριας. Παρολα αυτα, ακομα και σε αυτες τις περιπτωσεις, μπορει να θες το αυθεντικο γιατι ΑΥΤΟ σου κανει για πολλους λογους (πχ μπορει η gibson usa να εχει βαφη πολυουραιθανης ενω η tokai να εχει βαφη πολυεστερα, που στους περισσοτερους μπορει να μην λεει κατι, αλλα υπαρχουν πολλοι που το κοιτανε και αυτο και αλλα πολλα). Αυτο δεν σημαινει οτι η Tokai πχ θα ειναι χειροτερη, για την ακριβεια μπορει να ειναι και καλυτερη ΓΙΑ ΣΕΝΑ, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι κανει για ΟΛΟΥΣ, ασχετα αν η σχεση τιμη/αποδοσης ειναι καλυτερη σε σχεση με μια Gibson.
Οποτε παντα τις συγκρισεις τις κανουμε με παρομοια πραγματα. Πχ αν εισαι αποφασισμενος να δωσεις 2500 για μια κιθαρα με Α προδιαγραφες, κοιτας και συγκρινεις κιθαρες με ιδια χαρακτηριστικα, (τουλαχιστον συγκρινεις αυτα τα χαρακτηριστικα που σε ενδιαφερουν).
Γιατι μπορει πχ η Τokai σαν χαρακτηριστικα να ειναι σχεδον ιδια με μια Les Paul, αλλα ουτε Gibson μαγνητες εχει (αν καποιος ενδιαφερεται για κατι τετοιο), ουτε το ιδιο Hardware εχει κοκ. Αυτα δεν κανουν την μια κιθαρα καλυτερη απο την αλλη, γιατι σε καποιους μπορει να αρεσουν περισσοτερο οι μαγνητες της Tokai και τουμπαλιν κτλ. Αν ομως πας ομως "τυφλα" και δεις 2 παρομοιες κιθαρες, με παρομοια (αν οχι ιδια) ξυλα, τροπο κατασκευης κτλ, μπορει να φτασεις στο εσφαλμενο συμπερασμα οτι η φθηνοτερη ειναι η καλυτερη επιλογη βασιζομενος στην σχεση τιμης/αποδοσης, που ομως μπορει να ειναι λαθος σαν συμπερασμα, μιας και ενω οι κιθαρες θα μοιαζουνε, θα εχουν διαφορες που αλλος θα τις καταλαβει και αλλος οχι. Αρα παλι καταληγουμε στο οτι χρειαζεται να εχεις καποια εμπειρια οταν διαλεγεις ακριβα οργανα, οχι γιατι ειναι κακο να μην εχεις εμπειρια, αλλα γιατι στην τελικη θα ειναι στο συμεφρον σου, τα χρηματα που θα σκασεις (και που δεν θα μπορεις ευκολα να ξανασκασεις) να πιασουν οντως τοπο που λεμε...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας-με τρεμολο η χωρις;
« Απάντηση #24 στις: 02/05/11, 12:53 »
    Φιλε JIMMYWINTER η επιλογη κιθαρας ειναι πολυ προσωπικο  θεμα, οποτε εγω (με μονο κριτηριο τη σχεση cost vs quality vs tone) απλα θα σου  προτεινω να τσεκαρεις απο μονος σου μερικες αξιολογες κιθαρες και ενισχυτες που  προσωπικα εχω ξεχωρισει (απο τη μικρη εως τωρα εμπειρια μου) στο ευρος τιμων  που λες (800 ευρω κιθαρα & ενισχυτης), ξεκινωντας απο την πιο οικονομικη  (προσοχη: δεν λεω «φτηνη» ) και προχωρωντας σε πιο ακριβα μοντελα:
 
  • Squier  Classic Vibe Stratocaster (με «απλο» τρεμολο) ή την αντιστοιχη Telecaster
  • Cort   KX5 (χωρις τρεμολο)
  • Fender       Mexico Strat HSS ή Blacktop ΗΗ       
  • PRS SE Tremonti ή Singlecut (επισης χωρις τρεμολο, αν και η singlecut η καινουρια       βγαινει και με τρεμολο) – την τελευταια την απεκτησα προσφατως και δηλωνω  ενθουσιασμενος απο τη σχεση τιμης/ποιοτητας/ηχου (καλα ηταν και ονειρο 15 χρονων  μια PRS, εστω και SE…)
     
Ομως το «ζουμι» του ηχου (εκτος απο τα χερια σου φυσικα που  σου δινουν το 60% του τελικου tone κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα) ειναι εδω:
 
“…επισης ο ενισχυτης μου ειναι ενας line 6 spider των 15  watt…”
 
Οποτε προσπαθησε να ακουσεις ο ιδιος και τους ακολουθους  ενισχυτες:
 
  • VHT Special       6 combo (ή τον Ultra για περισσοτερο «γκαζι»)
  • Vox VT20+       (για μεγαλυτερη ευελιξια ηχων και εφε)
  • Bugera       V22     
Εννοειται πως οτιδηποτε σου προταθει πρεπει πρωτα να το  δοκιμασεις εσυ ο ιδιος στα χερια σου για να βγαλεις τα δικα σου συμπερασματα  προτου προβεις σε αγορες (εμφανιση, ζυγισμα, βαρος, εργονομια neck και  τρεμολου, ηχος, ποιοτητα κατασκευης, φινιρισμα κτλ).
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/11, 14:28 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
6758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 16:50
από gdevelek
2 Απαντήσεις
2231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/10, 21:14
από Wise_One
16 Απαντήσεις
6175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/11, 21:54
από delos999
10 Απαντήσεις
6268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 23:19
από panosmetal
16 Απαντήσεις
6605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/11, 13:09
από IDEAL
1 Απαντήσεις
2184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/11, 00:39
από ScorpionsManiac
9 Απαντήσεις
4412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/12, 12:52
από Seth21
10 Απαντήσεις
4623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/12, 21:00
από Απόλλων
15 Απαντήσεις
5396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/12, 19:45
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
2845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/16, 13:01
από Βραζίλης