Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα με floyd rose ή χωρίς τρέμολο;  (Αναγνώστηκε 4433 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Timos72

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας παιδιά.Είμαι νέος στο φόρουμ και δεν παιζω πολύ καιρο κιθάρα,απλά θέλω να ξεκαθαρίσω μερικά πραγματα στο μυαλό μου και χρειάζομαι τα φώτα καποιου απο σας που ειναι πιο έμπειρος.Έχω φαει κολλημα με τα floyd rose,ίσως επειδή η κιθάρα μου δεν έχει,και υπαρχουν άτομα που μου λένε οτι αν πάρω κάποτε κιθάρα χωρίς floyd θα το μετανιώσω, αλλα από την άλλη ακούω συνεχώς πως είναι ένα σύστημα που χρειάζεται συχνά setup και το αλλαγμα των χορδών είναι δύσκολο και πως καταντάει πιο πολύ κουραστικό παρα ωραίο στο τέλος.Η αλήθεια ειναι οτι τα γουστάρω πολυ τα tremolo effects αλλα με ολα αυτά που ακούω δεν ξέρω πια τι να πιστέψω και εχω βρεθεί σε αδιέξοδο ???
Θέλω τις γνώμες οσων ξερουν από προσωπική εμπειρία αν το floyd rose αξίζει πραγματικα ή αν είναι ένα ακόμα βάσανο,και αν ειναι καλυτερη μια κιθάρα με tune-o-matic bridge(να τονίσω οτι προς το παρόν δεν ενδιαφέρομαι για καινούργια κιθάρα)
ROCK FOREVER!!!

Αποσυνδεδεμένος fanhs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα με floyd rose ή χωρίς τρέμολο;
« Απάντηση #1 στις: 01/05/12, 21:11 »
Τίμο καλώς ήρθες στο forum , η κιθάρα μου έχει floyd rose και για μενα αξίζει πραγματικα, διοτι εχω το μεράκι και κάθομαι 2 ωριτσες (και..) για να αλάξω χώρδες να την καθαρίσω κτλ... ΝΑΙ μεν ειναι κουραστηκό να αλάζεις τις χωρδές 2 ώρες αλλα θα σου παραμένη κουρδησμένη μέχρη όποτε "λιώσουν" οι χωρδές και θελήσεις να τις αλάξεις.
Εμένα η γνώμη μου ειναι κάτσε μάθε πρώτα κιθάρα , τα βασικά (μην παρεις κιθάρα με floyd rose και δεν ξέρεις να βιδώνεις το ARM..) και μετά κάθεσε ψάχνεις και πέρνεις κιθάρα με floyd rose, τώρα αφου λες οτι σου αρέσουνε πολή πολυ τα tremolo effects .. εγω τοτε σου προτείνω floyd rpse 
« Τελευταία τροποποίηση: 01/05/12, 21:13 από fanhs »
Ατλαντίς FM 105.2

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα με floyd rose ή χωρίς τρέμολο;
« Απάντηση #2 στις: 01/05/12, 21:14 »
Ποιό ακριβώς είναι το αδιέξοδο από τη στιγμή που όπως λες δεν ενδιαφέρεσαι καν για αγορά καινούργιας κιθάρας...; ???

Για να απαντήσω στο ερώτημά σου, προσωπική μου άποψη είναι ότι αν δεν κινείσαι σε είδη τα οποία χρειάζονται Floyd Rose (δηλαδή παρακλάδια του metal), θα ήταν καλύτερα να το αποφύγεις. Όντως είναι πιο δύσκολο όχι μόνο στο σετάρισμα αλλά ακόμα και στην αλλαγή χορδών. Και σε διαβεβαιώ ότι όλοι αυτοί που παίζουν κιθάρες χωρίς Floyd Rose δεν το έχουν μετανιώσει. Φυσικά ακόμα και αν θέλεις οπωσδήποτε tremolo, το Floyd Rose δεν είναι η μόνη επιλογή, καθώς υπάρχουν και οι μέσες λύσεις ενός κλασσικού tremolo σαν αυτό που έχουν οι stratocaster ή ενός Bigsby. Μην ακούς λοιπόν τις ανοησίες του κάθε άσχετου.

Πάντως για να μη μιλάμε στον αέρα, γιατί δεν πάς σε κάποιο κατάστημα με μουσικά όργανα να δοκιμάσεις κιθάρες με Floyd Rose και να δεις εσύ ο ίδιος αν σού προσφέρει κάτι;
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/12, 00:02 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Timos72

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα με floyd rose ή χωρίς τρέμολο;
« Απάντηση #3 στις: 02/05/12, 15:26 »
Σκοπευω να παιξω μονο metal,και αυτος ειναι ο λογος που μου αρεσουν τα floyd rose.Τωρα πιστευω πως μεχρι να αγορασω δευτερη κιθαρα μπορω και σε μαγαζι να παω και κιθαρες να δοκιμασω ωστε να αποκτησω μια καποια εμπειρια.Οσο για το stratocaster τρεμολο δε θελω καν να ακουω γι αυτο,γιατι τυχαινει η κιθαρα μου να εχει και η αληθεια ειναι οτι ξεκουρδιζει πανευκολα.
ROCK FOREVER!!!

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα με floyd rose ή χωρίς τρέμολο;
« Απάντηση #4 στις: 02/05/12, 16:23 »
Πλάκα κάνεις...Πιστεύεις πραγματικά ότι το τρέμολο αυτής της κιθάρας πχ θα ξεκουρδίζει συνέχεια;;
http://www.thomann.de/gr/fender_57_american_vintage_mn_bk.htm
Μάλλον τόσοι θρύλοι της κιθάρας που έχουν χρησιμοποιήσει/χρησιμοποιούν ανάλογα τρέμολο κάτι θα ξέρουν...

Σοβαρά τώρα, κανένα τρέμολο δεν είναι προβληματικό από μόνο του, εκτός αν είναι τελείως της πλάκας σε μια κιθάρα των 100€. Επίσης ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ σημαντικό ρόλο στη συμπεριφορά του τρέμολο παίζει το σωστό σετάρισμα της κιθάρας.

Αποσυνδεδεμένος Timos72

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα με floyd rose ή χωρίς τρέμολο;
« Απάντηση #5 στις: 02/05/12, 16:30 »
Μαλλον εχεις δικιο παιζουν κι αλλα πραγματα ρολο,ενα απο αυτα και το ποσο χρησιμοποιεις το τρεμολο.Ακομα και σε αυτην την κουκλα που μου εδειξες αν καποιος δεν κανει χρηση αλλα καταχρηση,που θα παει θα ξεκουρδισει.Οσο για τη δικη μου κιθαρα δεν προκειται για καμια τελειως της πλακας με 100 ευρω απο αυτες που πατας το τρεμολο και ακους τα ελατηρια να τριζουν(την πηρα πανω απο 300)αλλα και παλι fender δεν ειναι...
ROCK FOREVER!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα με floyd rose ή χωρίς τρέμολο;
« Απάντηση #6 στις: 02/05/12, 19:48 »
Δεν είναι ανάγκη να πάρεις Fender για να έχεις τρέμολο που δεν ξεκουρδίζει τις χορδές. Κοίτα π.χ. τις Vintage V6. Έχουν πολύ καλό Wilkinson τρέμολο, το ποίο σε συνδυασμό με τα locking κλειδιά κρατάει το κούρδισμα πολύ καλά, ακόμα και μετά από έντονη χρήση. Για του λόγου το αληθές,
δες αυτό το video
, ειδικά γύρω στο 3:50...

Και φυσικά αυτό που ανέφερε ο Ριχάρδος σχετικά με το σετάρισμα είναι πολύ σημαντικό. Ακόμα και η καλύτερη κιθάρα θα ξεκουρδίζεται αν δεν είναι σωστά σεταρισμένη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Timos72

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα με floyd rose ή χωρίς τρέμολο;
« Απάντηση #7 στις: 02/05/12, 20:10 »
Δυστυχως εμενα τα κλειδια δεν ειναι locking και εχω σοβαρο προβλημα...Δε βαριεσαι,μια κιθαρα για αρχη ειναι,αργοτερα οταν παω για δευτερη θα το ψαξω πιο πολυ
ROCK FOREVER!!!

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Κιθάρα με floyd rose ή χωρίς τρέμολο;
« Απάντηση #8 στις: 03/05/12, 01:42 »
Δυστυχως εμενα τα κλειδια δεν ειναι locking και εχω σοβαρο προβλημα...Δε βαριεσαι,μια κιθαρα για αρχη ειναι,αργοτερα οταν παω για δευτερη θα το ψαξω πιο πολυ
Αυτο που προσπαθουν να σου πουν τα παιδια τοση ωρα, ειναι οτι τα κλειδια δε παιζουν και πολυ ρολο.Και μενα η squier δεν εχει λοκινγκ, αλλα επειδη ειναι καλα σεταρισμενη δεν χανει γενικως!

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα με floyd rose ή χωρίς τρέμολο;
« Απάντηση #9 στις: 03/05/12, 12:52 »
Ακομη και μεταλ να παιζεις δε θαλεγα οτι ειναι ιδιαιτερα απαραιτητο το floyd. Μονο αν παιζεις πολυ κιθαριστες οπως Vai η Satriani πχ ειναι που χρειαζεται περισσοτερο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/03, 21:40
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
18 Απαντήσεις
7272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/05, 15:18
από RoyBatty
26 Απαντήσεις
14238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/07, 18:44
από morrigoth
13 Απαντήσεις
5099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/08, 13:11
από Pandemonium
5 Απαντήσεις
4803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/12, 12:07
από geovo
1 Απαντήσεις
2894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/09, 11:28
από DarkHorse
37 Απαντήσεις
10548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/10, 23:19
από Ragnaros
27 Απαντήσεις
8674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/11, 22:58
από kopaniamento
3 Απαντήσεις
3299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/12, 17:34
από zeromancer
6 Απαντήσεις
5343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/13, 01:17
από kbasilis