Αποστολέας Θέμα: uk rock scene(modern)  (Αναγνώστηκε 13512 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #25 στις: 08/02/07, 19:09 »

Και αν ειχαμε κατι το κομπλεξικο με την "αλλη" Ροκ δε θα προσκυνουσαμε τους AC/DC, Zeppelin, Queen, Floyd κλπ κλπ (παλι!! ;D)
Απλα αυτα τα συγκροτηματα που λες εσυ δεν εχουν προσφερουν απολυτως τιποτα στη μουσικη εκτος απο το να χτυμιουνται πανω στη σκηνη με ενα p bass και μια Jaguar επειδη ετσι εκανε το 90 ο Kurt...
Παρα να ακουω καποιο να επαναλαμβανει κατι παλιο το οποιο προσπαθουν να πλασαρουν σαν "the next big thing" προτιμω να ακουω τα αυθεντικα!

Και αν νομιζεις πως απλα λεω βλακειες σου λεω πως ζω εδω στην αγγλια τωρα και το εχω ψαξει αρκετα το θεμα...
Ειχα κι εγω την ελπιδα πως δε γινεται να ειναι ολα χαλια. Ομως οι δισκογραφικες εδω εχουν μια συγκεκριμενη εικονα για το image και τη μουσικη των συγκροτηματων που θελουν να προωθησουν και αναγκαζουν τα μελη τους να την ακολουθεισουν η απλα...τους διωχνουν!! ;D

Ειναι κριμα οντως για τη χωρα που αλλαξε κατα γενικη ομολογια την εικονα του ροκ και μεταλ να μην εχει αξιολογη μουσικη σκηνη αλλα τι να κανουμε??
Εδω το indie πουλαει και αυτο τους πουλανε!

gia to prwto mhn pareis kai orko oti symvainei.kserw paidia pou den exoyn idea apo rock kai ot rixnoun kateftheian sto metal epeidh to paizoyn magkes!!!symfvnv oti ta palia sygkrothmata einai poly pio panw apo thn english modern rock scene omws mh ta ksegrafeis ...me thn idia logikh soy lew kai egw akous atheist,kreator(kai ti allo m eipes) epeidh etsi sou to plasaroun(amfivalleis oti aytes oi bandes poulane atheia ??).gi afto pou les gia thn indie de symfvnv me to tropo pou to parousiazeis.de lew prowthountai alla mhpws afth den einai h tash,h moda?afta allazoun,mhn kathgoreis ena oloklhro eidos mousikhs loipon epeidh mono kai mono prowtheitai kai esy eisai o magkas pou akous thn antiemporikh...

Ποιος σου ειπε δηλαδη εσενα πως ακουω μεταλ επειδη μου πουλα Αθεϊσμο??? Πολυ ακυρο το σχολιο σου! Εγω εμαθα να ακουω πολλα και να διαλεγω αυτα που μου αρεσουνε αλλα δε θα βαλω παρωπιδες επειδη το ονομα του συγκροτηματος ειναι Atheist...Αμα οι ανθρωποι σπερνουνε ΧΕΣ***Α σε ποιον πιστευουνε! Δικαιωμα τους!!
Και τη μουσικη εγω την ακουω επειδη με ευχαριστει και οχι για να το πεζω μαγκας. Μαθε πρωτα να σεβεσαι τις αποψεις των αλλων και μετα να ανοιγεις θεμα και να ζητας τη γνωμη τους...
Μας ρωτησες ποια ειναι η γνωμη μας για το συγκεκριμενο ειδος και σου ειπαμε πως κατα τη γνωμη μας ειναι ΧΑΛΙΑ!!!!
Δικαιωμα μου και αποψη μου να πιστευβ οτι θελω...
Αμα βαλω κ εγω θεμα για τους kreator μπες κ εσυ και πες πως ειναι αθεοι..
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #26 στις: 08/02/07, 19:24 »
Ποιος σου ειπε δηλαδη εσενα πως ακουω indie επειδη μου το πουλαει το nme ??? Πολυ ακυρο το σχολιο σου!δικαιωμα σου να πιστευεις οτι θελεις και να το σεβομαι ομως ειρωνικα τυπου(Πωπω με αυτο το θεμα χτυποησες φλεβα.) και μεγαλεπιβολες δηλωσεις(το ροκ ποια εχει παιθανει με την εννοια νεων συγκροτηματων) εκρινα οτι πρεπει να τα σχολιασω...οχι οτι τα ειπες εσυ...ο εκνευρισμος σου για την αθεια ειναι ακριβως ο ιδιος με το δικο μου για αυτα που ειπες για την indie,ειδες οτι ανταλλασουμε αποψεις?μαλλον εσυ εισαι που δε σεβεται αλλες αποψεις(''Μας ρωτησες ποια ειναι η γνωμη μας για το συγκεκριμενο ειδος και σου ειπαμε πως κατα τη γνωμη μας ειναι ΧΑΛΙΑ!!!!'')


Αμα βαλω κ εγω θεμα για τους kreator μπες κ εσυ και πες πως ειναι αθεοι..
δεν προκειται να πεσω σε αυτο το επιπεδο
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #27 στις: 08/02/07, 21:39 »
τη γνωμη μας )

δεν προκειται να πεσω σε αυτο το επιπεδο

Ναι η γνωμη μας διοτι δε σου ειπα μονο εγω πως δε μου αρεσουν σου το ειπαν πολλοι αλλοι!!
και δεν εκνευριστηκα...Νηφαλιος ημουν και νηφαλιος θα ειμαι...Και ειναι Αθεϊσμος και οχι αθεια!!
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #28 στις: 08/02/07, 21:44 »
τη γνωμη μας )

δεν προκειται να πεσω σε αυτο το επιπεδο

Ναι η γνωμη μας διοτι δε σου ειπα μονο εγω πως δε μου αρεσουν σου το ειπαν πολλοι αλλοι!!
και δεν εκνευριστηκα...Νηφαλιος ημουν και νηφαλιος θα ειμαι...Και ειναι Αθεϊσμος και οχι αθεια!!

και επισης πιο πανω αν κοιταξες ο ashcroft  συμφωνει μαζι μου
αθεια και αθεισμος ειναι και τα δυο σωστα
αθεος:αυτος που δε πιστευει στον χριστιανικο θεο
αθειστης:ο συνειδητα και θεωρητικα αρνουμενος την υπαρξη θεου
(μπαμπινιωτης),δικια μ αποψη οτι ειναι το ιδιο πραγμα αν και κατι θα ξερει παραπανω
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #29 στις: 10/02/07, 20:20 »
leytonstone Η γνωμη σου για τους μεταλαδες ειναι ιδια με αυτη με ολους που δεν εχουν ασχοληθει καθολου με το μεταλ.
Αλλωστε εγω δεν ειδα να μπει κανενας και να χλευασει.Εγω απλα ειπα οτι δεν μ αρεσει αυτο το ειδος μουσικης και ειδικα αν το συγκερινουμε με το ενδοξο παρελθον της αγγλιας σε αυτο το ειδος..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #30 στις: 10/02/07, 21:20 »
Πωπω με αυτο το θεμα χτυποησες φλεβα..
εγω παντως ετσι το εξελεβα αυτο,λαθος εκανα?
για το μεταλ συμφωνω οτι η αμερικη ειναι πιο σταθερη ''παραγωγη'' απο την αγγλια(αν και ξεκινησε στο νησι)
δεν καταλαβα ποια ειναι η γνωμη μου για τους μεταλαδες?επειδη μιλησα για τις μπαντες που μου πλασαρε ο iced earth οτι πουλανε αθεια κλπ?αν καταλαβες οτι δεν παω τους μεταλαδες συγνωμη αλλα δεν ηθελα να δωσω αυτη την εντυπωση.ισα ισα πιστευω οτι για να ασχοληθει καποιος με το μεταλ πρεπει να την εχει ψαξει τη ροκ για να φτασει σε αυτο το σημειο.εμενα μου τη σπανε κατι παιδακια που ακομη δε μαθαν τους ac/dc η νομιζουν οτι ο gillan ηταν ηθοποιος και βαφτιζονται μεταλαδες!!!
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #31 στις: 10/02/07, 21:40 »
Εννοουσα χτυπησες τη δικια μου φλεβα..Πως το λενε..Με χτυπησες εκει που ποναω...καπως ετσι..
Συμφωνω για αυτο που λες για τα παιδακια δεν συμφωνω ομως σε αυτο που λες για την αθεεια.
Το ονομα atheist δεν σημαινει απαραιτητα και κατι αλλο.Ειναι καποια απο αυτα τα συγκροτηματαπου μεσω των concept των στιχων τους αλλα και του γενικοτερου image τους προοωθουν διαφορα αλλα ας μην γενικευουμε.
Υπαρχει και η οψη που λεει ο iced earth.Δεν με νοιαζει τι πουλανε εγω ακουω τη μουσικη.Και στα συγκροτηματα που τυχαια αναφερες που ειναι κατα βαση παλια και ακραια δεν υπαρχει η εννοια σου τα πουλανε.Τα ακους γιατι τα ακουσες μετα απο καποιο σχετικο ψαξιμο και κολησες.Πραγμα που δεν ισχυει τις περισσοτερες φορες για αυτο που λενε modern rock που ειναι προς το παρον στο κεντρο της επικαιροτητας και μπορει να πλασαριστει/πουληθει πολυ ευκολοτερα.Αλλωστε λες για τα παιδακια που γινονται μεταλαδες ενω δεν αναφερεις τα παιδακια που λογω της μοδας που κυριαρχει αποκαλουνται ροκαδες ακουγοντας συγκροτηματα οπως αυτα και εχοντας χεσμενα ολα τα αλλα..
 

Αυτη η φραση σου με ενοχλησε.Και την ακουω συνεχεια..
"ροκ και γι'αυτους καλο θα ηταν να μην υπαρχει κατι αλλο εκτος απο το μεταλ που εχουν ολοι τους κολλησει"

Και μια προβλεψη..Παω στοιχημα οτι για τα επομενα 1-2 χρονια θα μας πρηξουν με την επιστροφη του 70s rock στη συγχρονη εποχη και καλα.Εδω βαλαν τους the answer (συγκροτημα vintage αισθητικης) na κανει unplugged για το mad..Μα ς πουλανε τους wolfmother για κατι το εξαιρετικο ενω εχουν αντιγραψει στυγνα τα μεγαλυτερα συγκροτηματα των 70s(τουλαχιστον να αντιγραφαν καποια uderground συγκροτηματα θα τους λεγαμε ψαγμενους) ακομα και στο στυλ και στα βιντεοκλιπ τους.Ενα βινετοκλιπ τους ειναι ολοιδιο με αυτο των floyd στην πομπηια..Ας μην τους δωσουμε το εναυσμα παλι να μας περασουν την νεα μοδα..ελεος...(σορυ για το οφ τοπικ αλλα δεν ηθελα να ανοιξω νεο θεμα)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #32 στις: 10/02/07, 21:52 »
Πωπω με αυτο το θεμα χτυποησες φλεβα..
εγω παντως ετσι το εξελεβα αυτο,λαθος εκανα?
για το μεταλ συμφωνω οτι η αμερικη ειναι πιο σταθερη ''παραγωγη'' απο την αγγλια(αν και ξεκινησε στο νησι)
δεν καταλαβα ποια ειναι η γνωμη μου για τους μεταλαδες?επειδη μιλησα για τις μπαντες που μου πλασαρε ο iced earth οτι πουλανε αθεια κλπ?αν καταλαβες οτι δεν παω τους μεταλαδες συγνωμη αλλα δεν ηθελα να δωσω αυτη την εντυπωση.ισα ισα πιστευω οτι για να ασχοληθει καποιος με το μεταλ πρεπει να την εχει ψαξει τη ροκ για να φτασει σε αυτο το σημειο.εμενα μου τη σπανε κατι παιδακια που ακομη δε μαθαν τους ac/dc η νομιζουν οτι ο gillan ηταν ηθοποιος και βαφτιζονται μεταλαδες!!!


Συγχωρέστε με που επεμβαίνω, αλλά για ποιόν λόγο θα πρέπει κάποιος να την ψάξει στο ροκ πριν ασχοληθεί με το μέταλ;;;; (Άσε που και το μέταλ είναι ένα είδος ροκ)

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #33 στις: 11/02/07, 01:54 »
Εννοουσα χτυπησες τη δικια μου φλεβα..Πως το λενε..Με χτυπησες εκει που ποναω...καπως ετσι..
Συμφωνω για αυτο που λες για τα παιδακια δεν συμφωνω ομως σε αυτο που λες για την αθεεια.
Το ονομα atheist δεν σημαινει απαραιτητα και κατι αλλο.Ειναι καποια απο αυτα τα συγκροτηματαπου μεσω των concept των στιχων τους αλλα και του γενικοτερου image τους προοωθουν διαφορα αλλα ας μην γενικευουμε.
Υπαρχει και η οψη που λεει ο iced earth.Δεν με νοιαζει τι πουλανε εγω ακουω τη μουσικη.Και στα συγκροτηματα που τυχαια αναφερες που ειναι κατα βαση παλια και ακραια δεν υπαρχει η εννοια σου τα πουλανε.Τα ακους γιατι τα ακουσες μετα απο καποιο σχετικο ψαξιμο και κολησες.Πραγμα που δεν ισχυει τις περισσοτερες φορες για αυτο που λενε modern rock που ειναι προς το παρον στο κεντρο της επικαιροτητας και μπορει να πλασαριστει/πουληθει πολυ ευκολοτερα.Αλλωστε λες για τα παιδακια που γινονται μεταλαδες ενω δεν αναφερεις τα παιδακια που λογω της μοδας που κυριαρχει αποκαλουνται ροκαδες ακουγοντας συγκροτηματα οπως αυτα και εχοντας χεσμενα ολα τα αλλα..
 

Αυτη η φραση σου με ενοχλησε.Και την ακουω συνεχεια..
"ροκ και γι'αυτους καλο θα ηταν να μην υπαρχει κατι αλλο εκτος απο το μεταλ που εχουν ολοι τους κολλησει"

Και μια προβλεψη..Παω στοιχημα οτι για τα επομενα 1-2 χρονια θα μας πρηξουν με την επιστροφη του 70s rock στη συγχρονη εποχη και καλα.Εδω βαλαν τους the answer (συγκροτημα vintage αισθητικης) na κανει unplugged για το mad..Μα ς πουλανε τους wolfmother για κατι το εξαιρετικο ενω εχουν αντιγραψει στυγνα τα μεγαλυτερα συγκροτηματα των 70s(τουλαχιστον να αντιγραφαν καποια uderground συγκροτηματα θα τους λεγαμε ψαγμενους) ακομα και στο στυλ και στα βιντεοκλιπ τους.Ενα βινετοκλιπ τους ειναι ολοιδιο με αυτο των floyd στην πομπηια..Ας μην τους δωσουμε το εναυσμα παλι να μας περασουν την νεα μοδα..ελεος...(σορυ για το οφ τοπικ αλλα δεν ηθελα να ανοιξω νεο θεμα)
συμφωνω με αυτα που λες.και σχετικα αυτο με τα παλια συγκροτηματα μονο και μονο οτιτα ακουμε και τωρα ειναι επιτυχια δικια τους και δειχνει ποσο διαχρονικα ειναι.ομως και στην εποχη τους φαντασου την ''κριτικη της εποχης'' που δεχτηκανε(ολα σχεδον)...γι'αυτο δε μ'αρεσει να αφοριζουμε συγκροτηματα και τασεις  οπως ειναι αυτη τη στιγμη το indie στη βρετανια μονο και μονο επειδη προβαλλονται λογω μοδας...αλλο  δε μ'αρεσει αλλο ειναι χαλια,γελοιο καλυτερα να αλλαζαν δουλεια οι τυποι κλπ
αυτο το τελευταιο το παρατηρω και εγω οχι τωρα αλλα εδω και μερικα χρονακια...τελειωνει μηπως η εμπνευση...???
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #34 στις: 11/02/07, 02:04 »
Πωπω με αυτο το θεμα χτυποησες φλεβα..
εγω παντως ετσι το εξελεβα αυτο,λαθος εκανα?
για το μεταλ συμφωνω οτι η αμερικη ειναι πιο σταθερη ''παραγωγη'' απο την αγγλια(αν και ξεκινησε στο νησι)
δεν καταλαβα ποια ειναι η γνωμη μου για τους μεταλαδες?επειδη μιλησα για τις μπαντες που μου πλασαρε ο iced earth οτι πουλανε αθεια κλπ?αν καταλαβες οτι δεν παω τους μεταλαδες συγνωμη αλλα δεν ηθελα να δωσω αυτη την εντυπωση.ισα ισα πιστευω οτι για να ασχοληθει καποιος με το μεταλ πρεπει να την εχει ψαξει τη ροκ για να φτασει σε αυτο το σημειο.εμενα μου τη σπανε κατι παιδακια που ακομη δε μαθαν τους ac/dc η νομιζουν οτι ο gillan ηταν ηθοποιος και βαφτιζονται μεταλαδες!!!


Συγχωρέστε με που επεμβαίνω, αλλά για ποιόν λόγο θα πρέπει κάποιος να την ψάξει στο ροκ πριν ασχοληθεί με το μέταλ;;;; (Άσε που και το μέταλ είναι ένα είδος ροκ)
καλα ρε φιλε πλακα κανεις???να σου πω εγω τι εχω στο μυαλο μου.
η ροκ ειναι σαν ενα δεντρο
εχει πολλα κλαδια και τα κλαδια παρακλαδια κλπ
ο τυπος που ψαχνεται με τη ροκ ειναι σαν ενα μυρμηγκι
για να φτασει στο κλαδι της μεταλ αναγκαστηκα περναει απο τη βαση,τον κορμο του δεντρου.και η βαση δεν ειναι αλλη απο τα συγκροτηματα που ''φτιαξαν την ροκ'',οι λεγομενοι κλασσικοι(led zep,queen,beatles,pink floyd,ac/dc,yardbirds κλπ).χωρις να γνωριζεις τι ειναι ροκ πως θα φτασεις σε ενα ειδος σαν τη μεταλ(κλαδι της ροκ,καλα το πες) που δεν ειναι και ευπεπτη μουσικη σαν την ποπ για παραδειγμα??κοιτα αυτη ειναι η αποψη μου,σεβαστη και η δικη σου αλλα ρε φιλε οπως και να το κανουμε εμενα μου την σπανε κατι παιδακια που το παιζουν μεταλαδες χωρις να ξερουν τπτ απο τα βασικα...σα να κοροιδευουν τον εαυτο τους..
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Bachante

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't look too far..
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #35 στις: 11/02/07, 02:28 »
Πωπω με αυτο το θεμα χτυποησες φλεβα..
εγω παντως ετσι το εξελεβα αυτο,λαθος εκανα?
για το μεταλ συμφωνω οτι η αμερικη ειναι πιο σταθερη ''παραγωγη'' απο την αγγλια(αν και ξεκινησε στο νησι)
δεν καταλαβα ποια ειναι η γνωμη μου για τους μεταλαδες?επειδη μιλησα για τις μπαντες που μου πλασαρε ο iced earth οτι πουλανε αθεια κλπ?αν καταλαβες οτι δεν παω τους μεταλαδες συγνωμη αλλα δεν ηθελα να δωσω αυτη την εντυπωση.ισα ισα πιστευω οτι για να ασχοληθει καποιος με το μεταλ πρεπει να την εχει ψαξει τη ροκ για να φτασει σε αυτο το σημειο.εμενα μου τη σπανε κατι παιδακια που ακομη δε μαθαν τους ac/dc η νομιζουν οτι ο gillan ηταν ηθοποιος και βαφτιζονται μεταλαδες!!!


Συγχωρέστε με που επεμβαίνω, αλλά για ποιόν λόγο θα πρέπει κάποιος να την ψάξει στο ροκ πριν ασχοληθεί με το μέταλ;;;; (Άσε που και το μέταλ είναι ένα είδος ροκ)
καλα ρε φιλε πλακα κανεις???να σου πω εγω τι εχω στο μυαλο μου.
η ροκ ειναι σαν ενα δεντρο
εχει πολλα κλαδια και τα κλαδια παρακλαδια κλπ
ο τυπος που ψαχνεται με τη ροκ ειναι σαν ενα μυρμηγκι
για να φτασει στο κλαδι της μεταλ αναγκαστηκα περναει απο τη βαση,τον κορμο του δεντρου.και η βαση δεν ειναι αλλη απο τα συγκροτηματα που ''φτιαξαν την ροκ'',οι λεγομενοι κλασσικοι(led zep,queen,beatles,pink floyd,ac/dc,yardbirds κλπ).χωρις να γνωριζεις τι ειναι ροκ πως θα φτασεις σε ενα ειδος σαν τη μεταλ(κλαδι της ροκ,καλα το πες) που δεν ειναι και ευπεπτη μουσικη σαν την ποπ για παραδειγμα??κοιτα αυτη ειναι η αποψη μου,σεβαστη και η δικη σου αλλα ρε φιλε οπως και να το κανουμε εμενα μου την σπανε κατι παιδακια που το παιζουν μεταλαδες χωρις να ξερουν τπτ απο τα βασικα...σα να κοροιδευουν τον εαυτο τους..

Poios to leei oti h metal dn einai eypepth musikh?

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #36 στις: 11/02/07, 02:35 »
Poios to leei oti h metal dn einai eypepth musikh?
Eγω ο LEYTONSTONE
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #37 στις: 11/02/07, 05:41 »
Είναι και παραείναι εύπεπτη.
Marketing κατά 80% τουλάχιστον, όπως και με τα περισσότερα είδη μουσικής.
Όποιος δεν το δέχεται,νομίζω πως μάλλον κοροϊδεύει τον εαυτό του ή πρέπει να ωριμάσει άλλο λίγο...

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #38 στις: 11/02/07, 12:38 »
Πωπω με αυτο το θεμα χτυποησες φλεβα..
εγω παντως ετσι το εξελεβα αυτο,λαθος εκανα?
για το μεταλ συμφωνω οτι η αμερικη ειναι πιο σταθερη ''παραγωγη'' απο την αγγλια(αν και ξεκινησε στο νησι)
δεν καταλαβα ποια ειναι η γνωμη μου για τους μεταλαδες?επειδη μιλησα για τις μπαντες που μου πλασαρε ο iced earth οτι πουλανε αθεια κλπ?αν καταλαβες οτι δεν παω τους μεταλαδες συγνωμη αλλα δεν ηθελα να δωσω αυτη την εντυπωση.ισα ισα πιστευω οτι για να ασχοληθει καποιος με το μεταλ πρεπει να την εχει ψαξει τη ροκ για να φτασει σε αυτο το σημειο.εμενα μου τη σπανε κατι παιδακια που ακομη δε μαθαν τους ac/dc η νομιζουν οτι ο gillan ηταν ηθοποιος και βαφτιζονται μεταλαδες!!!


Συγχωρέστε με που επεμβαίνω, αλλά για ποιόν λόγο θα πρέπει κάποιος να την ψάξει στο ροκ πριν ασχοληθεί με το μέταλ;;;; (Άσε που και το μέταλ είναι ένα είδος ροκ)
καλα ρε φιλε πλακα κανεις???να σου πω εγω τι εχω στο μυαλο μου.
η ροκ ειναι σαν ενα δεντρο
εχει πολλα κλαδια και τα κλαδια παρακλαδια κλπ
ο τυπος που ψαχνεται με τη ροκ ειναι σαν ενα μυρμηγκι
για να φτασει στο κλαδι της μεταλ αναγκαστηκα περναει απο τη βαση,τον κορμο του δεντρου.και η βαση δεν ειναι αλλη απο τα συγκροτηματα που ''φτιαξαν την ροκ'',οι λεγομενοι κλασσικοι(led zep,queen,beatles,pink floyd,ac/dc,yardbirds κλπ).χωρις να γνωριζεις τι ειναι ροκ πως θα φτασεις σε ενα ειδος σαν τη μεταλ(κλαδι της ροκ,καλα το πες) που δεν ειναι και ευπεπτη μουσικη σαν την ποπ για παραδειγμα??κοιτα αυτη ειναι η αποψη μου,σεβαστη και η δικη σου αλλα ρε φιλε οπως και να το κανουμε εμενα μου την σπανε κατι παιδακια που το παιζουν μεταλαδες χωρις να ξερουν τπτ απο τα βασικα...σα να κοροιδευουν τον εαυτο τους..



Φίλε, η ακρόαση και απόλαυση της μουσικής δεν είναι σαν την εκμάθηση της κιθάρας, όπου πρέπει να ξεκινήσεις απο τα βασικά και να πας σιγα σιγά στα υπόλοιπα. Καλές οι μουσικές γνώσεις (με την έννοια ότι "ανοίγει" το αυτί και και δεν περιορίζεσαι σε ένα μόνο άκουσμα),αλλά δεν είναι και αυτοσκοπός. Μπορείς να γουστάρεις με τα χίλια ένα συγκρότημα χωρίς να γνωρίζεις τις μουσικές του καταβολές.Και αν κάποια στιγμή τις μάθεις δεν είσαι και "υποχρεωμένος" να σου αρέσουν κιόλας. Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος σημείο εκκίνησης στην ενασχόληση με τη μουσική.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #39 στις: 11/02/07, 12:51 »
Ευπεπτη η μεταλ?Οι bon jovi ναι.Οι mars volta οχι.Οι gnr ναι οι bolt thrower οχι.Το fear of the dark ναι to rime of the ancient mariner οχι.Γιατι τα γενικευετε ολα?

Παντως οι τυποι που ξεκινησαν να ακουνε μεταλ η ροκ με tool η soad φαινονται απο μακρια..Η ακροαση της μουσικης απαιτει καποιες γνωσεις για πολλους λογους.Ενα απο αυτα ειναι να μπορεις να αποδεχτεις καποιους ηχους η συγκροτηματα.Και οταν εχει ψαχτει λιγο αυτο ειναι φυσικο.
Δεν εννοω οτι για να ακους μεταλ πρεπει αναγκαστικα να  σα ρεσουν οι purple η oΙ sabbath αλλα να εχεις μια ιδεα περι αυτων(αυτη την "ιδεα" την εκλαμβανει ο καθενας οπως θελει).
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #40 στις: 11/02/07, 13:23 »
Παντως οι τυποι που ξεκινησαν να ακουνε μεταλ η ροκ με tool η soad φαινονται απο μακρια..

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις μ αυτο...
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #41 στις: 11/02/07, 13:46 »
Είναι και παραείναι εύπεπτη.
Marketing κατά 80% τουλάχιστον, όπως και με τα περισσότερα είδη μουσικής.
Όποιος δεν το δέχεται,νομίζω πως μάλλον κοροϊδεύει τον εαυτό του ή πρέπει να ωριμάσει άλλο λίγο...

Στο metal (με την ευρύτερη έννοια του όρου) μπορείς να βρείς πολλά πράγματα, εύπεπτα και δυσκολοχώνευτα, μελωδικά και πολύ σκληρά, πολύπλοκα και απλά, ψαγμένα και αφελή... Προσωπικά μου αρέσουν και τα μεν και τα δε.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #42 στις: 11/02/07, 14:17 »
Είναι και παραείναι εύπεπτη.
δλδ ρε φιλε αν ειναι το μεταλ ευπεπτο το ποπ τι ειναι???παραευπεπτο,υπερβολικα ευπεπτο,σουπερντουπερ ευπεπτο,υπερευπεπτο???
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #43 στις: 11/02/07, 14:31 »
Ευπεπτη η μεταλ?Οι bon jovi ναι.Οι mars volta οχι.Οι gnr ναι οι bolt thrower οχι.Το fear of the dark ναι to rime of the ancient mariner οχι.Γιατι τα γενικευετε ολα?

Παντως οι τυποι που ξεκινησαν να ακουνε μεταλ η ροκ με tool η soad φαινονται απο μακρια..Η ακροαση της μουσικης απαιτει καποιες γνωσεις για πολλους λογους.Ενα απο αυτα ειναι να μπορεις να αποδεχτεις καποιους ηχους η συγκροτηματα.Και οταν εχει ψαχτει λιγο αυτο ειναι φυσικο.
Δεν εννοω οτι για να ακους μεταλ πρεπει αναγκαστικα να  σα ρεσουν οι purple η oΙ sabbath αλλα να εχεις μια ιδεα περι αυτων(αυτη την "ιδεα" την εκλαμβανει ο καθενας οπως θελει).
εκτος απο τα συγκροτηματα που ανεφερες σε ολα τα αλλα συμφωνω.συγνωμη εφερες σαν παραδειγματα μεταλ τους mars volta,toys bon jovi kai toys gnr,(εκτος και αν καταλαβα εγω λαθος)??mono oi bolt thrower einai
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #44 στις: 11/02/07, 20:55 »
Παντως οι τυποι που ξεκινησαν να ακουνε μεταλ η ροκ με tool η soad φαινονται απο μακρια..

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις μ αυτο...

Εννοω οτι δεν γινεται να πεσεις απευθειας στα βαθεια(και οι soad μπορει να μην ειναι αλλα ειναι περιεργοι).Οι αποψεις αυτων των ατομων ειναι αθλιες κατ εμε.Συνολικα απο ροκ μεταλ εχουν ακουσα 5-10 συγκροτηματα και εκτος αυτου απορριπτουν οτιδηποτε παλιο με βαση μονο την ηλικια του.Μετα απο 2 χρονια εν τω μεταξυ σταματανε να ακουνε γιατι βαρεθηκαν αν πλατσουριζουν.Μπορει να γενικευω τωρα αλλα οσους τετοιους εχω γνωρισει ετσι ειναι και εχουν πολυ μα παρα πολυ περιορισμενες γνωσεις.Δεν νομιζω να με καταλαβες τωρα. :P Δεν μπορω να το εκφρασω σωστα(ουτε να το ζωγραφισω!)

Ναι λιγο ακυρο το παραδειγμα.Βαλε στη θεση αλλα συγκροτηματα.Βαλε αντι τους Bon jovi τους cinderella αντι τους mars volta(Που ειναι μεταλ κατ εμε) τους voivod και αντι για τους gnr toυς hammerfall :P..Παλι θα βγεια υτο που θελω να πω.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
7343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/07, 04:36
από Fys
4 Απαντήσεις
2932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/08, 03:00
από agrammatos
3 Απαντήσεις
2408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/09, 22:41
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
1 Απαντήσεις
3221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/09, 13:50
από Κ.Dee
8 Απαντήσεις
4254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/10, 00:03
από Jezus
4 Απαντήσεις
3057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/13, 20:11
από AntoniouC1995
1 Απαντήσεις
2862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/13, 10:24
από Stelios Sovolos
5 Απαντήσεις
5002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/14, 09:53
από atav (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
19021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/16, 10:28
από Stratos VR
0 Απαντήσεις
4061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/19, 22:54
από paokz