Αποστολέας Θέμα: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!  (Αναγνώστηκε 12646 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« στις: 28/08/09, 17:10 »
γεια σας.λοιπον εδω και 6 μερες εχω την κιθαρουλα μου.αποφασισα σημερα να την σεταρω.τα εκανα ολα σωστα εκτος απο ενα πραγμα.οταν κουρδιζω την μια χορδη ξεκουρδιζεται η αλλη.στη e ας πουμε οταν αρχιζω να κουρδιζω την a ξεκουρδιζεται η e!!!.τι κανω λαθος??
η κιθαρα ειναι η samick ic-4 και εχει  lincesed floyd rose tremolo
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/09, 17:21 από geo134 »
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #1 στις: 28/08/09, 18:41 »
Κοίτα είναι λογικό αυτό που λες, αλλά υπό προυποθέσεις. Όταν όλες οι χορδές είναι χαλαρές και αρχίζεις να τις κουρδίζεις μια-μια (όπως όταν αλλάζεις χορδές ας πούμε), τότε κάθε χορδή που κουρδίζεις, ξεκουρδίζει τις προηγούμενς γιατί τραβάει το μπράτσο. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι κάθε χορδή που βάζεις την κουρδίζεις κανονικά, και αφού περαστούν όλες, τότε κάνεις και ένα τελικό κουρδισμα σε όλες μαζί και πρέπει να είσαι εντάξει. Αν μιλάς για το καθημερινό κούρδισμα, τότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω, είναι και αυτό το floyd rose στη μέση που περιπλέκει τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #2 στις: 28/08/09, 19:55 »
ξεκουρδίζει τις προηγούμενς γιατί τραβάει το μπράτσο.
βασικά την γέφυρα τραβάει και ξεκουρδίζονται οι υπόλοιπες  ;)

αυτό το "πρόβλημα" είναι γνωστό για floating bridges.
αυτό που θα κάνεις είναι να ξέκινήσεις να κουρδίζεις από την μπάσα ΜΙ. μετά κουρδίζεις την ΛΑ και αφού το κάνεις ξαναελέγχεις/κουρδίζεις την ΜΙ.μετά πάλι ΛΑ κλπ...
 και συνεχίζεις σε κάθε επόμενη χορδή τσεκάροντας τις προηγούμενες πριν συνεχίσεις

Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #3 στις: 28/08/09, 20:09 »
ξεκουρδίζει τις προηγούμενς γιατί τραβάει το μπράτσο.
βασικά την γέφυρα τραβάει και ξεκουρδίζονται οι υπόλοιπες  ;)

αυτό το "πρόβλημα" είναι γνωστό για floating bridges.
αυτό που θα κάνεις είναι να ξέκινήσεις να κουρδίζεις από την μπάσα ΜΙ. μετά κουρδίζεις την ΛΑ και αφού το κάνεις ξαναελέγχεις/κουρδίζεις την ΜΙ.μετά πάλι ΛΑ κλπ...
 και συνεχίζεις σε κάθε επόμενη χορδή τσεκάροντας τις προηγούμενες πριν συνεχίσεις


Μπορεί, αλλά σίγουρα είναι και θέμα μπράτσου, γιατί γίνεται και στο μπάσο, όπου η γέφυρα είναι σταθερή.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #4 στις: 28/08/09, 20:42 »
Και οι δύο δίκιο έχετε, αν και μάλλον ο edgar περισσότερο. Το φαινόμενο αυτό μπορεί να παρουσιαστεί και σε κιθάρες με σταθερή γέφυρα, αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό. Το Floyd Rose είναι αυτό που εμφανίζει έντονα αυτό το πρόβλημα και απαιτεί να κουρδίσεις κάθε χορδή δύο ή τρεις φορές πριν πετύχεις ικανοποιητικό κούρδισμα. Και φυσικά το Floyd Rose στη συγκεκριμένη κιθάρα μπορεί να μην είναι αρκετά καλής ποιότητας ώστε να κρατάει καλά το κούρδισμα, ακόμα και όταν η κιθάρα είναι σωστά σεταρισμένη και κουρδισμένη. Γι αυτό το λόγο εγώ προσωπικά το αποφεύγω και δεν το συνιστώ σε αρχάριους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #5 στις: 28/08/09, 21:54 »
geo κάθε φορά που επιλέγεις να αλλάξεις όλες τις χορδές μαζί,βάζε μια γόμα ή κάτι που δεν θα κάνει κάποιο σημάδι στην κιθάρα,πίσω απο τη γέφυρα ώστε να την κρατά περίπου στο ύψος που είναι με τις χορδές κουρδισμένες στο τόνο που έχεις επιλέξει,κούρδισε κανονικά όλες τις χορδές και μετά βγάλτο και ξανακούρδισε όσες φορές χρειαστεί μέχρι να σταθεροποιηθεί το κούρδισμα.Δεν ξεχνάμε να τεντώνουμε καλά τις χορδές όταν είναι καινούριες.

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #6 στις: 28/08/09, 22:38 »
οχι μαλλον εκανα βλκεια που δεν το ανεφερα ::) ::)οι χορδες ειναι οι εργοστασιακες και ειναι το πρωτο κουρδισμα .μπορει κανεις να βοηθησει??
δεν αλλαξα τις χορδες !!!
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #7 στις: 29/08/09, 00:03 »
οχι μαλλον εκανα βλκεια που δεν το ανεφερα ::) ::)οι χορδες ειναι οι εργοστασιακες και ειναι το πρωτο κουρδισμα .μπορει κανεις να βοηθησει??
δεν αλλαξα τις χορδες !!!
Το να κουρδίσεις μια κιθάρα με floating γέφυρα μπορεί στην αρχή να σου φανεί ακατόρθωτο (σε όλους μας το πρώτο κούρδισμα ήταν εφιάλτης) αλλά με εξάσκηση θα μάθεις να την κουρδίζεις σε 5 λεπτά.. Αρκεί να προσέξεις μερικά πραγματάκια..

Καταρχάς οι γέφυρες με fr πρέπει να είναι παράλληλες με το σώμα για να παίζουν σωστά (ή μάλλον για να επανέρχονται σωστά μετά από ένα tremolo dive).. Για αυτό το λόγο οι περισσότερες γέφυρες έχουν ένα μικρό σημαδάκι (μια μικρή γραμμή στη γέφυρα, θα την δεις αν κρατήσεις την κιθάρα σου σε playing position και κοιτάξεις το "κομμάτι" της γέφυρας που κοιτάει προς τα εσένα) έτσι ώστε να βλέπεις αν είναι παράλληλες με το σώμα της κιθάρας.. Σε μια κουρδισμένη κιθάρα με fr δεν φτάνει μόνο να έχουν οι χορδές της σωστό pitch αλλά πρέπει και η γέφυρα να είναι παράλληλη με το σώμα.. Γι αυτό το λόγο μπορεί να καταλήξεις να κουρδίσεις σωστά (βάσει pitch) την κιθάρα αλλά η γέφυρα να σου έχει υψωθεί οπότε θέλει ξεκούρδισμα, ρύθμιση γέφυρας και κούρδισμα πάλι από την αρχή.. Λογικά αν η κιθάρα είναι σωστά σεταρισμένη για το συγκεκριμένο πάχος χορδών που φοράει, στο τέλος του κουρδίσματος, η γέφυρα θα είναι παράλληλη με το σώμα..

Αυτό που κάνω εγώ για να μην ταλαιπωρούμαι πολύ είναι καταρχάς να γυρίσω τα ροδάκια του fr στη μέση της διαδρομής τους.. Με αυτό τον τρόπο εξασφαλίζω ότι θα έχω αρκετό περιθώριο και για undertuning και για overtuning μετά το κλείδωμα των χορδών.. Γύρισε λίγο τα ροδάκια και παρατήρησε που βρίσκεται η αρχή και το τέλος της διαδρομής τους και άφησε τα κάπου στη μέση..

Μετά ξεκίνησε το κούρδισμα από τις μπάσες στις πρίμες (προσπάθησε να το τηρείς αυτό, είναι πολύ βασικό να μην "πηδάς" χορδές κατά το κούρδισμα).. Κούρδισε τη Μι μπάσο και όταν τελειώσεις γύρνα το κλειδί λίγο ακόμα έτσι ώστε να είναι overtuned (αν χρησιμοποιείς κουρδιστήρι όπου η βελόνα σε μια κουρδισμένη χορδή "στοχεύει" στο κέντρο, γύρνα το κλειδί της χορδής ώστε η βελόνα του tuner να πάει περίπου στις 25 μοίρες δεξιά).. Μετά κούρδισε την Λα και δώστε της και αυτής περίπου 25 μοίρες overtuning.. Κάνε το ίδιο για όλες τις χορδές μέχρι τη Μι καντίνι.. Όταν ξαναγυρίσεις στη Μι μπάσα θα δεις ότι θα έχει ξεκουρδιστεί οπότε κούρδισε την αλλά τώρα δώσε λίγο λιγότερο overtuning απ'ότι πριν (π.χ. 15 μοίρες).. Κάνε το ίδιο για τις επόμενες.. Επανέλαβε την "βόλτα" του κουρδίσματος των χορδών και δίνε στις χορδές κάθε φορά μικρότερη "ποσότητα" overtuning.. Μοιραία, μετά από μερικές "βόλτες" (εμένα μου παίρνει γύρω στις 5-6) η κιθάρα θα κουρδιστεί.. Παλιότερα φρόντιζα ώστε πριν lockάρω τις χορδές να έχω μια τέλεια κουρδισμένη κιθάρα, αλλά πλέον προτιμώ για λόγους ευκολίας να φτάνω μέχρι του σημείου που το κουρδιστήρι είναι πάρα πολύ κοντά στο τέλειο, κλειδώνω τις χορδές και μετά φέρνω τις χορδές σε απόλυτο κούρδισμα με τα ροδάκια.. Σε αυτό το σημείο πρέπει να προσέξεις αυτό που λέγαμε.. Αν η γέφυρα σου έχει υψωθεί ή έχει κατέβει σε σχέση με την παραλληλία της, θα πρέπει να την πας σε κάποιο μάστορα για να στη φέρει εκεί που πρέπει.. Εκτιμώ ότι σε αυτή τη φάση καλύτερα θα ήταν να την πήγαινες έξω παρά να προσπαθήσεις από μόνος σου.. Επίσης στις κιθάρες με fr, η απόφαση να αλλάξουμε διάμετρο χορδών πρέπει να γίνεται με σύνεση και όχι κάθε λίγο και λιγάκι γιατί παρουσιάζονται αυτά τα προβλήματα..

Ελπίζω να βοήθησα αν και από μία γραπτή περιγραφή είναι λίγο δύσκολο να στο μεταδώσει κάποιος.. Καλό θα είναι αν έχεις κάποιο φίλο που γνωρίζει από κούρδισμα κιθάρας με floating γέφυρα να στο δείξει από κοντά..
« Τελευταία τροποποίηση: 29/08/09, 00:05 από faser »

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #8 στις: 29/08/09, 14:39 »
ευχαριστγω για οσους εχουν απαντησει μεχρι τωρα.μπορει καποιος να μου δωσει οδηγιες για το τι πρεπει να κανω???? 0:) 0:) 0:) 0:) 0:) 0:)
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #9 στις: 29/08/09, 15:34 »
ευχαριστγω για οσους εχουν απαντησει μεχρι τωρα.μπορει καποιος να μου δωσει οδηγιες για το τι πρεπει να κανω???? 0:) 0:) 0:) 0:) 0:) 0:)
Νομίζω πως η απάντηση του faser ηταν αναλυτικοτατη... τι δε καταλαβες?
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #10 στις: 29/08/09, 15:44 »
1)η κιθαρα δεν εχει παει για το πρωτο της σεταρισμα οποτε πρεπει να τα κανω ολα μονος μου
ο νακας το πρωτο σεταρισμα το δινει δωρεαν?
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #11 στις: 29/08/09, 17:40 »
1)η κιθαρα δεν εχει παει για το πρωτο της σεταρισμα οποτε πρεπει να τα κανω ολα μονος μου
ο νακας το πρωτο σεταρισμα το δινει δωρεαν?
Νομίζω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας την κιθάρα στο κατάστημα που την αγόρασες (αν καταλαβαίνω καλά στον Νάκα) και να τους ζητήσεις να σου δείξουν πως κουρδίζεται.. Όσο για το πρώτο σετάρισμα, μην σε απασχολεί από τώρα.. Αν δεν έχεις παρατηρήσει κάποιο τρελό πρόβλημα άρχισε να σκέφτεσαι το θέμα του σεταρίσματος σε κανά χρόνο.. Υποτίθεται ότι όταν παίρνεις μια κιθάρα από ένα κατάστημα, στην παραδίδουν σχετικά σεταρισμένη..

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #12 στις: 29/08/09, 22:12 »
φιλε μου δυστυχως εγω δεν μπορω να παιξω με αυτην την κιθαρα.εντελως ξεκουρδιστη,ο καθε μαγνητης σε διαφορετικο υψος,το τρεμολο ανεβοκαταιβεναι αναλογα με τις χορδες και το χειροτερο..... οι 3 πρωτες χορδες παιζουν τον ιδιο τονο.για αυτο ρωταω.το πρωτο σεταρισμα στον νακα ειναι δωρεαν??
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #13 στις: 29/08/09, 22:37 »
Απ'ότι καταλαβαίνω είναι δεν είναι δεν έχεις επιλογή. Εκτός και αν στην περίπτωση που πληρώνεις τελικά, να πας κάπου αλλού εκτός Νάκα.

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #14 στις: 29/08/09, 23:05 »
Το οτι οι μαγνητες ειναι σε διαφορετικο ύψος είναι φυσιολογικό. Ο μαγνήτης που είναι στην γέφυρα ειναι πιο κοντά στις χορδές από αυτόν που είναι δίπλα στο μπράτσο. Τώρα βέβαια το διαφορετικό ύψος δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ειναι και το σωστο.

Πάρε ένα τηλ. στο Νακα και ρώτα αν είναι δωρεάν...
αλλιώς ρώτα τους ποσο θα στοιχίσει και ρίξε μια ματιά και εδώ: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=28314.0
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #15 στις: 30/08/09, 09:34 »
οταν εννοω διαφορα στο υψος εννοω οτι  μεσεος ειναι πιο χαμηλα ο neck σχεδον ακουμπαει τις χορδες και ο bridge ειναι τερμα πανω.αναμεσα απο αυτον και απο τις χορδες μαπινει-δεν μπαινει μια πενα!
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #16 στις: 30/08/09, 10:58 »
Δυστυχως σε Ελληνικα καταστηματα το σεταρισμα ενος οργανου πριν την παραδοση του στον αγοραστη του συνηθως δεν γινεται, ειδικα οταν μιλαμε για φτηνα οργανα. Κανονικα θα επρεπε οταν αγοραζει καποιος ενα καινουριο οργανο απο ενα κααστημα, να απαιτει να του γινει ενα επαγγελματικο σεταρισμα και να μπουν καινουριες χορδες πριν το παραλαβει. Αυτη η τακτικη απο οσο ξερω ειναι αυτονοητη στα περισσοτερα μουσικα καταστηματα του εξωτερικου (δεν μιλαω για μεσω internet αγορες).
Απο κει και περα, τα FR εχουν καποια θεματακια με το σεταρισμα τους και καλο ειναι μιας και εισαι αρχαριος, να μην ασχοληθεις ακομα με αυτο το θεμα. Εξαλλου για να γινει ενα σωστο σεταρισμα δεν φτανει μονο η ρυθμιση του τρεμολο. Κανονικα η κιθαρα (αναλογα με την κατασταση που ειναι, ασχετα αν ειναι καινουρια μιας και μιλαμε για φτηνη κιθαρα) θελει και ρυθμιση στο μπρατσο, στο τρεμολο, στο υψος των μαγνητων, πιθανως ακομα και στα ταστα να θελει καποιο τριψιμο και βεβαια και ενα τσεκαρισμα στα ηλεκτρικα της.
Το κοστος μιας τετοιας εργασιας απο επαγγελματια συνηθως κυμαινεται απο 30 εως 50€, αλλα οταν γινει σωστα η δουλεια, το οργανο θα δεις οτι πραγματικα δειχνει τις ικανοτητες του, οποιες κι αν ειναι αυτες.
Παντως το ξαναλεω οτι επειδη τα FR ειναι μυστηρια "τρενα", ειδικα οι φτηνες απομιμισεις, καλο θα ηταν να μην ασχοληθεις προς το παρον με σεταρισμα τους. Εχω δει ακομα και φαγωμενα μεταλλα που κανουν το τρεμολο να μην λειτουργει σωστα και να ξεκουρδιζεται συνεχεια και τελικα μετα απο 3 διαφορετικους τεχνικους, ο 4ος βρηκε που ηταν το προβλημα και καταφερε να το φτιαξει με τορνο κτλ κι ετσι να εχω επιτελους σωστο κουρδισμα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #17 στις: 30/08/09, 11:01 »
οταν εννοω διαφορα στο υψος εννοω οτι  μεσεος ειναι πιο χαμηλα ο neck σχεδον ακουμπαει τις χορδες και ο bridge ειναι τερμα πανω.αναμεσα απο αυτον και απο τις χορδες μαπινει-δεν μπαινει μια πενα!

Aυτό μπορεί και να σημαίνει πως το action (το οποίο χοντρικά είναι η απόσταση των χορδών από την ταστιέρα) δεν είναι σωστό.
Από αυτά που γράφεις η κιθάρα σου είναι εντελώς αρρύθμιστη και χρειάζεται setup.Και στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι κάτι που μπορείς να κάνεις μόνος σου.
Γιατί δεν στη δώσανε σεταρισμένη είναι άλλο θέμα,αλλά δικαιούσαι να το ζητήσεις.
Γι'αυτή τη δουλειά θα χρειαστείς και ένα καινούριο σετ από χορδές.Για να μην σε χρεώσουν έξτρα ότι τους κατέβει,πριν τους την πας αγόρασε ένα σετ χορδών 9-42 ανάλογα με τα οικονομικά σου.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #18 στις: 30/08/09, 16:10 »
μα κιθαρα των 350 ευρω ειναι φθηνη??Δεν λεω οτι ειναι ακριβη αλλα ειναι μια χαρα τα λεφτα της!τελος παντων εγω αυριο παω νακα να απαιτησω σεταρισμα γιατι η κιθαρα δεν ειναι Playable ετσι οπως ειναι!
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #19 στις: 30/08/09, 16:44 »
μα κιθαρα των 350 ευρω ειναι φθηνη??Δεν λεω οτι ειναι ακριβη αλλα ειναι μια χαρα τα λεφτα της!τελος παντων εγω αυριο παω νακα να απαιτησω σεταρισμα γιατι η κιθαρα δεν ειναι Playable ετσι οπως ειναι!

Μια κιθάρα των 350 ευρώ θεωρείται entry level κιθάρα...

Καλή τύχη με το σετάρισμα πάντως...ειλικρινά δεν ξέρω πως θα αντιμετωπιστείς εκει που θα πας (δεν ψωνίζω απο εκει τίποτα και δεν ξέρω τί παίζει σε τέτοια θέματα)...
Όπως το βλέπω εγω πάντως είναι υποχρέωση τους να σε εξυπηρετήσουν, το θέμα είναι πόσα θα ζητήσουν...(το σωστό θα ήταν να ζητήσουν χρήματα μόνο για τις καινούριες χορδές..)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #20 στις: 30/08/09, 16:48 »
μα κιθαρα των 350 ευρω ειναι φθηνη??Δεν λεω οτι ειναι ακριβη αλλα ειναι μια χαρα τα λεφτα της!τελος παντων εγω αυριο παω νακα να απαιτησω σεταρισμα γιατι η κιθαρα δεν ειναι Playable ετσι οπως ειναι!

Αν έδωσες 350 Ευρώ για αυτή την κιθάρα και την πήρες σε τέτοια κατάσταση, μάλλον έκανες μεγάλο λάθος. Με αυτά τα λεφτά αντί για μια Samick θα μπορούσες να είχες πάρει μια Ibanez, Cort, ESP Ltd ή Schecter, δηλαδή κιθάρες με καλύτερη ποιότητα κατασκευής που μάλλον δεν θα είχαν αυτά τα προβλήματα. Γιατί η Samick είναι όντως φτηνή κιθάρα την οποία προφανώς εσύ πλήρωσες ακριβά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #21 στις: 30/08/09, 17:09 »
τώρα το παιδί την αγόρασε την κιθάρα,κατά την άποψή μου δεν έχει νόημα να συζητάμε τι άλλο θα μπορούσε να αγοράσει με αυτά τα λεφτά και να του χαλάμε περισσότερο τη διάθεση  :)

μα κιθαρα των 350 ευρω ειναι φθηνη??Δεν λεω οτι ειναι ακριβη αλλα ειναι μια χαρα τα λεφτα της!τελος παντων εγω αυριο παω νακα να απαιτησω σεταρισμα γιατι η κιθαρα δεν ειναι Playable ετσι οπως ειναι!
geo134....βάστα τ'αλογα  ;)
Δεν είναι ανάγκη να πας και να γίνεις εριστικός γιατί θα βγείς χαμένος.Πήγαινε την κιθάρα σου πίσω,εξήγησέ τους την κατάσταση,και αν τυχόν σου κάνουν τους δύσκολους κάνε ένα τηλεφώνημα στα κεντρικά στην Αθήνα.Από εκεί έχω βγάλει άκρη μαζί τους.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #22 στις: 30/08/09, 17:38 »
ρε παιδια γιατι να τηνπληρωσα ακριβα.??? ??? ???ολοι οι μαγνητες ειναι  SEYMOUR DUNCAN και οι 2 διπλοικαι ο ενας μονος κλειδια grover ταστιερα απο τριανταφυλλο floyd rose tremolo και το σωμα  Alder.
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #23 στις: 30/08/09, 17:51 »
Επειδή υπάρχουν πολύ καλύτερες κιθάρες με 350 ευρώ, μην το σκαλίζεις τώρα αυτό δεν οφελεί.. Ψάξε λίγο στο νετ πώς να σετάρεις μόνος σου την κιθάρα, καί στα μέτρα σου θα την φέρεις και θαγλιτώσεις τα 50 ευρώ κάθε τόσο..

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #24 στις: 30/08/09, 18:22 »
ωπα.και αλλη παρεξηγηση.την κιθαρα δεν την πηρα350.εκανε 350.ο τυπας στο καταστημα μου την εδωσε 160 γιατι ειπε οτι την εχουν 50 % κατω
just.......rocking!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 20:06
από Θοδωρής
32 Απαντήσεις
12490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 02:39
από Heatseeker
12 Απαντήσεις
5030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/08, 19:26
από GreekDudeCovers
67 Απαντήσεις
20335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/09, 04:39
από DarkHorse
1 Απαντήσεις
2515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/08, 16:56
από Υπνοβάτης...
7 Απαντήσεις
4458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 14:09
από JP.M
4 Απαντήσεις
4310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 23:25
από Baroness
14 Απαντήσεις
6699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 13:59
από Baroness
7 Απαντήσεις
4647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 16:08
από mace
0 Απαντήσεις
914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/22, 19:36
από Ioannis Anastassakis