Αποστολέας Θέμα: Το Μπάσο στην μείξη.  (Αναγνώστηκε 44019 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #75 στις: 26/06/10, 13:27 »
Eμενα παντως οι πολυ κομπρεσσαρισμενες παραγωγες που φτιαχνουν εναν "τοιχο" ηχου και που οταν κοιτας την κυμματομορφη ειναι σαν ενα μασιφ κομματι, δεν μου αρεσουν και τοσο, εκτος ισως απο καμια new metal φαση...
Βρισκω οτι σε τετοιες παραγωγες χανονται τελειως οι δυναμικες και ολα ακουγονται σαν να παιζονται απο υπολογιστη και συνθια, παρα απο καποιον μουσικο. Νομιζψ οτι αυτο οφειλεται κυριως στην απουσια δυναμικων και στο μεγαλο limiting που γινεται... Προσωπικα προτιμω παλιοτερες παραγωγες οπου μπορουσες να ακουσεις διαφορα απο χτυπημα σε χτυπημα στο ταμπουρο, οπου η διαφορα στο χτυπημα στην πενα εκανε ολη την δουλεια στο πως θα ακουγεται η κιθαρα και τα πιατινια εχουν εναν "αερα" που οχι μονο δεν σε ζαλιζουν και δεν βαβουριαζουν, αλλα λειτουργουν πραγματικα σαν μουσικο οργανο...
Βεβαια ολα εχουν την χρηση τους, αλλα τεινω να πιστευω οτι επειδη τα τελευταια χρονια (δεκα-δεκαπεντε), η ταση της μουσικης στο χωρο του hard rock / metal τεινει προς nu metal ηχους, ολες σχεδον οι παραγωγες ακολουθουν τετοιους δρομους... Με αποτελεσμα βεβαια, να καθιερωνονται τετοιες δουλειες ως "σωστες" γιατι εκμεταλλευονται ολο το headroom και ακους αυτον τον  wall of sound που ελεγα πιο πανω... Αλλα, αυτο δεν σημαινει πως αν δεν γινει τετοια παραγωγη δεν θα ειναι καλη, απλα δεν θα ειναι "της μοδας" και ισως καποιους τους ξενιζει...
Η μουσικη ομως ειναι κατι που πραγματικα δεν σηκωνει κανονες... Η ηχοληψια απο την αλλη επισης δεν χωραει πολλους κανονες περα απο το αυτονοητο, οτι και να κανεις, οτι και να ηχογραφεις, σε οτι ενταση και να ναι αυτο, πρεπει να ακουγεται καθαρα και ξεχωριστα απο τα υπολοιπα οργανα/φωνες μεσα στην μιξη για να μπορεις να το ξεχωριζεις σχετικα ευκολα και οι συχνοτητες και οι εντασεις τους πρεπει να ειναι σε καποια λογικα πλαισια που να συμβαδιζουν με τις δυνατοτητες της ανθρωπινης ακοης...
Βεβαια ακομα κι αυτα επιδεχονται ιδιατερης μεταχειρισης, καθως αν ο σκοπος ειναι καποιοι πειραματικοι ηχοι και μουσικες, τοτε ΟΛΟΙ οι κανονες πανε περιπατο...
Παντως για το θεμα μας, πιστευω οτι ενα ωραιο μπασσακι πρεπει να καλυπτει ωραια τον χωρο που του αντιστοιχει μεσα στην μιξη και αυτο μπορει να γινει με double tracking και με σωστη χρηση multiband compressing, ωστε να δινεις σε ενα καναλι τα περισσοτερα "μπασσα" και σε αλλο καναλι τα περισσοτερα "πριμα" του μπασσου (το "κλανκ" της χορδης αν θελετε, το slap κτλ). Βεβαια εκει δημιουργειται το θεμα της στερεοφωνιας (με τι pan δηλαδη θα κανεις το double tracking),  το οποιο συνηθως δεν θελουμε να εμφανιζεται σε μπασσο (εγω τουλαχιστον θελω το μπασσο, η μποτα, το ταμπουρο κι οι φωνες να ειναι κεντρο στην μιξη).
Εκει μπορουμε να κανουμε ενα mixdown των 2 καναλιων σε ενα καινουριο καναλι mono το οποιο αν εχουμε κανει σωστη δουλεια, θα εχει πολυ πιο "ισσοροπημενο" ηχο απο οτι με ενα απο τα 2 προηγουμενα καναλια (οπου το ενα ηταν με πολλα μπασσα και το αλλο με π[ερισσοτερα πριμα αλλα με λιγοτερα μπασσα). Κατοπιν μπορουμε το καινουριο καναλι να το κομπρεσσαρουμε οσο θελουμε ωστε να μην εχει τρελα spikes κτλ και να το βαλουμε μεσα στην υπολοιπη μιξη μετα χρησιμοποιοντας hi pass και hi cut για να το φερουμε εκει που θελουμε...
Επισης θα συμφωνησω με την αποψη οτι το eq καλο ειναι να χρησιμοποποιειται με αφαιρετικο τροπο στις μιξεις και οχι τοσο με προσθετικο, καθως μπορεις με το κοψιμο συχνοτητων να πετυχεις το ιδιο αποτελεσμα με ενα boost χαμηλωνοντας αναλογως τις συγγενικες συχνοτητες γυρω απο αυτη που θες να boostαρεις με πολυ στενο Q (αναλογως και το ποσο εντονο θες να ειναι το φαινομενο). Ειναι καλυτερος τροπος οχι γιατι υπαρχει καποιος κανονας γενικοτερα, αλλα γιατι γενικα οτι boostαρεται, αυξανει μαζι και τον παραγωμενο τελικο θορυβο και ετσι χανεις ουσιαστικα λιγο εως πολυ απο το signal/noise ratio που θες να ειναι οσο πιο μεγαλο γινεται (υπερ του signal προφανως  :P )
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/10, 13:29 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Το Μπάσο στην μείξη.
« Απάντηση #76 στις: 26/06/10, 16:07 »
Μπα και ο θορυβος καλος ειναι!  ;D
Συμφωνω με οσα λες, μονο που εγω ειμαι και λιγο διχασμενη προσωπικοτητα... τη μια θελω να ακουω τερμα μοντερνα υπερεπεξεργασμενη παραγωγη με wall-of-sound guitars (p.x. Rammstein), την αλλη θελω την αναλογικιλα μου, περασμενη απο ταινια, με οτι αυτο συναπαγεται για πιστοτητα, θορυβους κτλ, την αλλη θελω τον θορυβο μου και την αλλη το ambience.  :D
H ζωη εχει πολυ αλατοπιπερο για να δοκιμασουμε, και εγω σε λιγο θα παθω σχιζο με ολα αυτα  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/05, 17:45
από Spyros13
6 Απαντήσεις
12550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 14:17
από Jezus
47 Απαντήσεις
49070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 15:05
από rockflea
9 Απαντήσεις
5627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/06, 00:59
από Holy Diver
6 Απαντήσεις
6724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 23:11
από BilliSsS
21 Απαντήσεις
34959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/16, 17:39
από mania karoutena
5 Απαντήσεις
6814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 21:33
από ogyon21
νεο μπασο

Ξεκίνησε από BilliSsS « 1 2 » Μπάσο

26 Απαντήσεις
11437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 10:36
από stepap#12
μπάσο-μπότα

Ξεκίνησε από tatanka Μπάσο

10 Απαντήσεις
12402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/12, 14:44
από freemind
11 Απαντήσεις
3788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/12, 18:31
από gkou