Αποστολέας Θέμα: ?...ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ...?  (Αναγνώστηκε 7194 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ζωή

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Keep it real!!!
    • Προφίλ
?...ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ...?
« στις: 21/07/03, 00:24 »
    Σας έχει συμβεί ποτέ να σκέφτεστε κάποιο άτομο & την ίδια ώρα να σκέφτεται και εκείνο εσάς;
    Πόσες φορές σας έχει τύχει να θέλετε να πάρετε τηλέφωνο ή να στείλετε μήνυμα σε κάποιον & πάνω που πάτε να το κάνετε να αντιλαμβάνεστε πως χτυπάει το τηλέφωνο και είναι το ίδιο άτομο ή πως έχετε μήνυμα και είναι το δικό του;
    Δεν ξέρω αν όλα αυτά είναι συμπτώσεις... Δεν ξέρω καν αν είναι τυχαία.Εκείνο που γνωρίζω όμως είναι πως τον τελευταίο καιρό μου συμβαίνει πάρα πολύ συχνά με ένα συγκεκριμένο άτομο. ::) :-\
Love on the weekend...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:?...ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ...?
« Απάντηση #1 στις: 21/07/03, 00:49 »
Εμένα μου συμβαίνει αρκετά συχνά με 2-3 ατομα και σπανιότερα με αρκετους άλλους.... 8)
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος H4RRY

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε μας χεζεις ρε Νταλαρα!
    • Προφίλ
Re:?...ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ...?
« Απάντηση #2 στις: 21/07/03, 01:09 »
Σε μενα συνεβαινε πολυ συχνα με την κοπελα μου,ακομη κ μετα που χωρισαμε,για ενα διαστημα...Τωρα σπανιως συμβαινει,με διαφορα ατομα...
"Να κι αν γυρίζει,να κι αν δεν γυρίζει!" Γαλιλαίος

Αποσυνδεδεμένος ellie

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...αγαπω τον κοσμο ολο..κι αλλο τοσο
    • Προφίλ
Re:?...ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ...?
« Απάντηση #3 στις: 21/07/03, 02:08 »
με την ξαδερφη μου το παθαινω και γενικα με πολλα ατομα..αλλα που σημαινουν κατι για μενα :) ;)
...we both know what memories can bring,
they bring diamonds and rust...

                                                   joan baez

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Re:?...ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ...?
« Απάντηση #4 στις: 21/07/03, 02:27 »
Μου συμβαίνει σε μόνιμη βάση με ένα συγκεκριμένο άτομο :-[ Πάντως κάπου την έχουμε ξανακάνει αυτήν τη συζήτηση...
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
είναι απλές συμπτώσεις, ή μήπως «κάτι άλλο»??
ναι μου συμβαίνει…μου συνέβαινε από πάντα…μπαίνοντας στην τάξη, να λέω σε όλους ότι θα γράψουμε διαγώνισμα (δυστυχώς μόνο λίγο πριν γίνει, και ποτέ τα θέματα). Όπως και όταν σηκώνομαι και στέκομαι πάνω από το τηλέφωνο (προς έκπληξη όλων) και περιμένω να πάρει ο τάδε… ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΞΥΠΝΑΩ (ΑΝΟΙΓΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ) ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΟ ΤΗΛ. (το πρωι) ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΤΟΜΟ.
ο ψυχολόγος CARL JUNG, στην «αρχή της συγχρονικοτητας» συνδέει γεγονότα, τα οποία φαίνονται ασύνδετα, μεταξύ τους, χωρίς καμία φανερή σχέση και αιτία.
Ο JUNG αναφέρει ότι το φαινόμενο της συγχρονικοτητας, συνδέεται με ψυχικές καταστάσεις που προϋπάρχουν στον άνθρωπο, τα ΑΡΧΕΤΥΠΑ (τα ορίζει σαν μοντέλα, που είναι έμφυτα στην ανθρώπινη ψυχή, και είναι κοινά για όλους τους ανθρώπους. Τα αρχέτυπα ή αλλιώς «αρχέγονες εικόνες» που μας κληροδοτούνται από την γέννηση μας, και αποθηκεύονται στο υποσυνείδητο μας, καθορίζουν την συμπεριφορά μας (την στάση μας) απέναντι σε καταστάσεις του βίου μας… τον θάνατο, την σύγκρουση, το σεξ, την μετενσάρκωση, την μυστικιστική εμπειρία. Κάποιες φορές, αυτά τα αρχέτυπα, ενεργοποιούνται από έντονες ψυχικές και συναισθηματικές καταστάσεις, και προκαλούν γεγονότα παρόμοια με αυτά που «υποσυνείδητα γνωρίζουμε» τότε είναι που ανοίγει ο χώρος των «συμπτώσεων»
Όλοι οι ερευνητές, δέχονται ότι αυτό για να συμβεί, καθοριστικό ρόλο παίζει η ψυχική κατάσταση (ικανότητα) του παρατηρητή.
Ο ίδιος  ο JUNG είχε τέτοιες εμπειρίες, και γι αυτό το λόγο ερεύνησε σε βάθος το θέμα.
Όταν κάποτε το ανέλυσε στον σύγχρονο του FREUD,  αυτός τον κατηγόρησε ότι ξέφυγε απ την επιστήμη της ψυχολογίας, και έπεσε στο βούρκο του αποκρυφισμού.
Έμεινε όμως εμβρόντητος όταν ο Jung, του απέδειξε ότι  κάτω από ορισμένες συνθήκες, μπόρεσε να προβλέψει κάποιο συμβάν, χωρίς ιδιαίτερη σημασία που θα γινόταν…(σύμπτωση!!)

Δεν έχω ασχοληθεί με την κβαντική φυσική, και δε ξέρω ούτε τον ορισμό της, αλλά ο JUNG βρήκε το σύμμαχο του εκεί. Σε μια θεωρία που λέει, ότι έναπεδίο του χώρου μπορεί να γίνει αντικειμενικά γνωστό, μόνο με την ύπαρξη ενός παρατηρητή, ο οποίος όμως επεμβαίνει (αναγκαστικά, με την παρουσία του) στην κατάσταση του χώρου. (το αντιγράφω)
Το συμπέρασμα των ερευνών του JUNG, ήταν ότι η ύλη και η συνείδηση συνδέονται και αλληλοσυμπληρώνονται. Ότι είναι δυο όψεις μιας ενοποιημένης πραγματικότητας, την οποία όλοι μας βιώνουμε. Η κινεζική φιλοσοφία, βλέπει πιο σφαιρικά τον κόσμο, σε μια ολιστική εικόνα, αποσυνθέτοντας την, και ανασυνθέτοντας μια απλή «στιγμή» δίνοντας σημασία και στην πιο ασήμαντη (φαινομενικά) λεπτομέρεια. ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠΑΡΤΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΑΣΗΜΑΝΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ.

Πολλοί διανοούμενοι και επιστήμονες διατύπωσαν απόψεις σχετικά με την συγχρονικοτητα των συμπτώσεων. Αυτή που με βρίσκει περισσότερο σύμφωνη είναι …του… (δε θυμάμαι το όνομα του) ότι ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΟΥΝ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΜΙΑ  ΠΡΟ-ΕΓΚΑΘΙΔΡΥΜΕΝΗΣ ΑΡΜΟΝΙΑΣ.  Και ότι  ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗΛΟΕΞΑΡΤΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΑ ΜΕ ΟΜΟΙΟ ΤΡΟΠΟ.

Συγχωρήστε με για τις γενικότητες, η ημιμάθεια βλέπετε. Πάντως αν θέλετε να ασχοληθείτε, υπάρχει πολύ υλικό. Και αν όλοι μας αρχίσουμε να ενημερωνόμαστε πάνω ΚΑΙ σε τέτοια θέματα, ίσως τότε, κάποια τέτοια καθημερινά φαινόμενα (παραψυχολογικά) να πάψουν να αντιμετωπίζονται σαν «αποκριφυστικα» και να πάψουμε να φαινόμαστε γραφικοί όταν τα διηγούμαστε!! (όταν βρίσκουμε τη δύναμη να τα διηγηθούμε…)
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Re:?...ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ...?
« Απάντηση #6 στις: 21/07/03, 12:52 »
simptosis mou etixan poles fores me diafora atoma.. opos to na perno tilephono tin idia ora me to allo atomo kai ta loipa.. alla me ena sigkekrimeno atomo.. ton kalitero mou filo gia tin akrivia iparxoun polla perisotera pou den mporoun na ine apla simptosis!! sas leo mpori na tixi 3-4 fores kathimerina! na skeftomaste to idio pragma, na leme tis idies frasis-lexis ktl..
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Ζωή

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Keep it real!!!
    • Προφίλ
Re:?...ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ...?
« Απάντηση #7 στις: 21/07/03, 15:26 »
Μου συμβαίνει σε μόνιμη βάση με ένα συγκεκριμένο άτομο :-[ Πάντως κάπου την έχουμε ξανακάνει αυτήν τη συζήτηση...

    Έχουμε ξανακάνει αυτή τη συζήτηση; Sorry,αλλά και να ισχύει κάτι τέτοιο δεν το θυμάμαι.Τόσα θέματα έχουν γραφτεί στο forum... Είχα μία απορία και αμέσως να την κάνουμε θέμα...  ;D :P
Love on the weekend...

Αποσυνδεδεμένος Cool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Live each moment of your life as it was the last
    • Προφίλ
    • ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ Α.Ε.
Re:?...ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ...?
« Απάντηση #8 στις: 21/07/03, 17:15 »
Κι εμένα μου έχει συμβεί αρκετές φορές! Δεν είναι συμπτώσεις, πάντως!...
Ό,τι αξίζει, πονάει κι είναι δύσκολο...

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:?...ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ...?
« Απάντηση #9 στις: 21/07/03, 17:47 »
Εγώ πάλι το παθαίνω με τον εαυτό μου.Μόλις σκεφτώ κάτι και πάω να το πώ......το λέω. ??? ??? Περίεργο δεν είναι ??? ???
 :P
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος margaritarenia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
  • If I were a train I'd be late...again..
    • Προφίλ
Re:?...ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ...?
« Απάντηση #10 στις: 14/05/04, 21:55 »
εμενα μου συμβαινει συνεχεια με το αγορι μου και την αδερφη μου!σκεφτομαστε συνεχεια ακριβως το ιδιο και το λεμε την ιδια στιγμη ενω μπορει να μην εχει γινει κουβεντα για το συγκεκριμενο θεμα προσφατα...μ'αρεσει αυτο γιατι νιωθω οτι αυτα τα 2 ατομα ειναι πραγματικα αδελφες ψυχες μου... :)

Αποσυνδεδεμένος wolf spirit

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • και, με τά μάτια στον ουρανό, πέφτω σε γκρεμούς!
    • Προφίλ
Re:?...ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ...?
« Απάντηση #11 στις: 15/05/04, 06:36 »
Εγώ πάλι όταν θέλω να πάρω κάποιον τηλέφωνο η δεν έχω σήμα η δεν έχω μπαταρία η δεν έχω κάρτα η δεν έχω τηλέφωνο χα χα  ;D  ;D
Ναι αυτό είναι ένα πολύ φυσιολογικό παραφυσιολογικό μυστήριο τηλεπαθητικής δύναμης και υποβολής που συμβαίνει σε πάρα πολλούς, συνήθως με πολύ αγαπημένα πρόσωπα ή που έχουν δεθεί σε μεγάλο βαθμό  ;)

Ξέρεις ακόμα πώς άμα πολλές γυναίκες συγκατοικούν για μεγάλο χρονικό διάστημα συγχρονίζετε ο κύκλος τους  :o ??? άσχετο αλά επίσης ανεξήγητο. ???
Μικρό κορίτσι με τα βήματα χαμένα
τυχαία γόνατα ξεκούρασαν τα οστά μου
μα πάντα θα'ρχομαι απ'το άπειρο σε σένα
με το χαμόγελο σου στη ματιά μου

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Re:?...ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ...?
« Απάντηση #12 στις: 15/05/04, 07:29 »
Εγώ πάλι το παθαίνω με τον εαυτό μου.Μόλις σκεφτώ κάτι και πάω να το πώ......το λέω. ??? ??? Περίεργο δεν είναι ??? ???
 :P

 :D :D :D :D :D

Εμένα πάλι μου συμβαίνει και με άλλους......
Προφανώς είμαι πιο προηγμένης τεχνολογίας..... ;D :P
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος gini

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ξανά εδώ.....
    • Προφίλ
Re:?...ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ...?
« Απάντηση #13 στις: 19/05/04, 18:04 »
Και εμένα μου συμβαίνει με 2 άτομα αλλά δεν νομίζω ότι θέλω να το ψάξω παραπέρα...  ::)???
Love is like a flame....
it burns you when it's hot...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:?...ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ...?
« Απάντηση #14 στις: 19/05/04, 18:35 »
Τωρα τελευταια μου συμβαινει κατα καποιον τροπο με την κοπέλα μου!!!  ;D ;D ;D ;D
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος maria

  • Η μάνα του παίδαρου
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το καμάρι μου...
    • Προφίλ
Re:?...ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ...?
« Απάντηση #15 στις: 20/05/04, 14:19 »
Τωρα τελευταια μου συμβαινει κατα καποιον τροπο με την κοπέλα μου!!!  ;D ;D ;D ;D

Να υποθέσω πως μάλλον,τα τηλέφωνα έχουν πάρει φωτιά και τελικά δεν πρόκειται για τηλεπάθεια αλλά για τηλεφωνική εξάρτηση ? :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:?...ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ...?
« Απάντηση #16 στις: 20/05/04, 14:24 »
Τωρα τελευταια μου συμβαινει κατα καποιον τροπο με την κοπέλα μου!!!  ;D ;D ;D ;D


Να υποθέσω πως μάλλον,τα τηλέφωνα έχουν πάρει φωτιά και τελικά δεν πρόκειται για τηλεπάθεια αλλά για τηλεφωνική εξάρτηση ? :P :P :P



Κουτσομπολλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Twitter @mcrosog

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
51 Απαντήσεις
20225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/04, 22:46
από old_lion