Αποστολέας Θέμα: ...όχι στον φανατισμό  (Αναγνώστηκε 20329 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #25 στις: 02/01/06, 01:24 »


einai to monadiko eidos anthropou (?) pou trefw toso misos (gia tous fasistes dld)

+1
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #26 στις: 03/01/06, 20:11 »
Χτες φασιστοειδή ανδρείκελα σκοτώσαν με πάνω από 10 μαχαιριές έναν αλβανό στο Ρέθυμνο, επειδή συνεπλάκησαν οι παρέες τους! Τα κτήνη δείρανε τον ανυμπορω (ανάπυρο, αν θυμάμαι καλά) πατέρα του 17χρονου και κηνυγήσαν τον ίδιο μέχρι τη ταράτσα του σπιτιού του, όπου με συνεχή χτυπήματα τον αφήσαν στον τόπο. Ακολούθησε αντιρατσιστική πορεία στο κέντρο του Ρεθύμνου απο Αλβανούς και Έλληνες!
Δράστης ένας 18χρονος φαντάρος! Σκατά στο λάκο του!
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #27 στις: 03/01/06, 20:50 »
Τους φασιστες με το τεραστιο μαυρο πανο με τον κελτικο σταυρο στη μεση το ειδατε?Αλητες >:( >:( >:( >:( >:(

βασικα δεν ειναι κελτικος σταυρος... σιγα μην ακουνε και Lorena McKennit τα ζα! Εχω την εντυπωση οτι ειναι το εμβλημα της white power η white pride η κατι αλλο εξισου ηλιθιο... επισης καθε φανατικος οπαδος καποιας ομαδας το "χτυπαει" οπου βρει, που μπορει και να μην ειναι φασιστας στην τελικη απλα χρησιμοποιει τη λογικη "controling the streets" των neonazi για να υποστηριξει την ομαδα του κυνηγωντας λαγους, κοτοπουλα με κρανη κλπ

πραγματικα τους θεωρω κατωτερους ανθρωπους...

superman της μαλακιας οπως πολυ σωστα αναφερει σχετικη αφισα...
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #28 στις: 03/01/06, 20:50 »
Τους φασιστες με το τεραστιο μαυρο πανο με τον κελτικο σταυρο στη μεση το ειδατε?Αλητες >:( >:( >:( >:( >:(

βασικα δεν ειναι κελτικος σταυρος... σιγα μην ακουνε και Lorena McKennit τα ζα! Εχω την εντυπωση οτι ειναι το εμβλημα της white power η white pride η κατι αλλο εξισου ηλιθιο... επισης καθε φανατικος οπαδος καποιας ομαδας το "χτυπαει" οπου βρει, που μπορει και να μην ειναι φασιστας στην τελικη απλα χρησιμοποιει τη λογικη "controling the streets" των neonazi για να υποστηριξει την ομαδα του κυνηγωντας λαγους, κοτοπουλα με κρανη κλπ

πραγματικα τους θεωρω κατωτερους ανθρωπους...

superman της μαλακιας οπως πολυ ευστοχα αναφερει σχετικη αφισα...
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #29 στις: 06/01/06, 14:21 »
Χτες φασιστοειδή ανδρείκελα σκοτώσαν με πάνω από 10 μαχαιριές έναν αλβανό στο Ρέθυμνο, επειδή συνεπλάκησαν οι παρέες τους! Τα κτήνη δείρανε τον ανυμπορω (ανάπυρο, αν θυμάμαι καλά) πατέρα του 17χρονου και κηνυγήσαν τον ίδιο μέχρι τη ταράτσα του σπιτιού του, όπου με συνεχή χτυπήματα τον αφήσαν στον τόπο. Ακολούθησε αντιρατσιστική πορεία στο κέντρο του Ρεθύμνου απο Αλβανούς και Έλληνες!
Δράστης ένας 18χρονος φαντάρος! Σκατά στο λάκο του!


Το εμαθα.....Ξερεις γιατι; Επειδη ενας αλλος Αλβανος φορουσε μπλουζακι με την Αλβανικη σημαια σε ενα κλαμπακι......Τι να πω......Αστον να παει φυλακη....με ολους τους Αλβανους εκει μεσα θα καλοπερασει....
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #30 στις: 08/01/06, 19:22 »
Χτες φασιστοειδή ανδρείκελα σκοτώσαν με πάνω από 10 μαχαιριές έναν αλβανό στο Ρέθυμνο, επειδή συνεπλάκησαν οι παρέες τους! Τα κτήνη δείρανε τον ανυμπορω (ανάπυρο, αν θυμάμαι καλά) πατέρα του 17χρονου και κηνυγήσαν τον ίδιο μέχρι τη ταράτσα του σπιτιού του, όπου με συνεχή χτυπήματα τον αφήσαν στον τόπο. Ακολούθησε αντιρατσιστική πορεία στο κέντρο του Ρεθύμνου απο Αλβανούς και Έλληνες!
Δράστης ένας 18χρονος φαντάρος! Σκατά στο λάκο του!


Το εμαθα.....Ξερεις γιατι; Επειδη ενας αλλος Αλβανος φορουσε μπλουζακι με την Αλβανικη σημαια σε ενα κλαμπακι......Τι να πω......Αστον να παει φυλακη....με ολους τους Αλβανους εκει μεσα θα καλοπερασει....


+1
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #31 στις: 15/03/06, 04:04 »
Ποιό είναι το τόπικ? Ελλάδα vs. Αλβανία?

Οι σχέσεις μας με τους Αλβανούς είναι περίπου οι ίδιες με αυτές με τους Τούρκους. Αυτό που είναι κοινό είναι η θρησκεία. Μουσουλμάνοι είναι και οι Τούρκοι και οι Αλβανοί.
Αυτοί οι λαοί είναι θρησκευτικά (και όχι μόνο) φανατισμένοι, ενώ εμείς είμαστε κατά των φανατισμών (τουλάχιστον ο μέσος Έλληνας). Οπότε είναι λογικό να υπάρχει κάποια κόντρα.

Ή Φανατισμός στα Γήπεδα από φιλάθλους?
Ο φανατισμός στα γήπεδα είναι εν έτη 2006 , παγκοσμίως, ελληνικό φαινόμενο. Σε όλα τα κράτη έχουν εξαλειφθή τα φαινόμενα βίας, στην Ελλάδα παραμένουν. Που παγκοσμίως γίνονται επεισόδια όπως
στη Λειβαδιά με φιλάθλους της ΑΕΚ,
ή πρόσφατα έξω από το Ολυμπιακό στάδιο με φιλάθλους του ΠΑΟ,
ή πέρισυ με φιλάθλους του Ολυμπιακού σε Ηράκλειο και Ν. Σμύρνη,
ή φέτος με οπαδούς του ΠΑΟΚ να καίνε καθίσματα στη τούμπα,
ή πέρισυ φθινώπορο όταν λιθοβολήσαμε πούλμαν με Ουκρανούς φιλάθλους.
Η απάντηση είναι πουθενά!!  Εν έτη, 2006, αυτά μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν!! Τουλάχιστον σε τέτοια έκταση. Μας δείχνει στο  CNN και γελάνε οι άνθρωποι.


Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #32 στις: 15/03/06, 04:40 »
...ενώ εμείς είμαστε κατά των φανατισμών (τουλάχιστον ο μέσος Έλληνας).

Δε θα ήθελες καν να μάθεις τη γνώμη μου για το μέσο Έλληνα. Άσε που θα μας έκοβε κι η απαραίτητη λογοκρισία του forum.

Παράθεση
Ή Φανατισμός στα Γήπεδα από φιλάθλους?
Ο φανατισμός στα γήπεδα είναι εν έτη 2006 , παγκοσμίως, ελληνικό φαινόμενο. Σε όλα τα κράτη έχουν εξαλειφθή τα φαινόμενα βίας, στην Ελλάδα παραμένουν.

Μη λέμε ό,τι θέλουμε τώρα. Είμαι ο τελευταίος που θα θιχτεί από τέτοιες κατηγορίες, αρκεί να γίνονται στη σωστή τους βάση και να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Έχεις επίγνωση του τι γίνεται στην Ιταλία? Ξέρεις τι ρατσισμός υπάρχει και τι ακραιφνείς πολιτικές σκοπιμότητες κρύβονται πίσω από το οπαδιλίκι? Στη δε Αγγλία που τη χρησιμοποιούμε μονίμως σαν το ιδανικό παράδειγμα εξάλειψης της βίας, αυτό που κατάφεραν είναι να εξάγουν το χουλιγκανισμό και να κρατήσουν τα όποια φαινόμενα εκτός γηπέδου (στις παρακείμενες δηλαδή pub). Και δε χρειάζεται να αναφέρουμε τι γίνεται σε κράτη όπως η Κολομβία που έχουν δολοφονήσει μέχρι και παίχτες λόγω της αναποτελεσματικότητάς τους. Στην Τουρκία παίξανε ξύλο μέσα στη φυσούνα οι ίδιοι οι παίχτες στο επεισοδιακό παιχνίδι με την Ελβετία...

Κι εκεί έξω υπάρχουν πολλά μπουμπούκια, που μπροστά τους μοιάζουμε ακόμα με δευτεροκλασάτους κακοποιούς.

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #33 στις: 15/03/06, 04:44 »
συμφωνω σε οτι λες αλλα θελω να σου πω οτι επεισοδια γινονται παντου!
απο τις πιο υποτιθετε πολιτισμενες χωρες πχ αγγλια,γερμανια εως και την βραζιλια και την ρωσια!
και δεν μιλαμε για απλα φανατισμο και λιγο ξυλο μεσα στο γηπεδο!
μιλαμε για ολοκληρα στοιχηματα πανω σε αγωνες και συγκεντρωσεις μονο για ξυλο!
οποτε δεν ειμαστε μονη χωρα που τα κανει!
μπορει να ειμαστε οι πιο βλακες αλλα ευτηχως δεν ειμαστε οι πιο ακρεοι!
ολα αυτα τα λεω χωρις να θελω να προσβαλω κανενα!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #34 στις: 15/03/06, 04:51 »
Δεν είμαστε η μόνη χώρα. Όχι οκ. Το τί γίνεται όμως έξω, που δε νομίζω να είναι στην συχνότητα που συμβαίνει εδώ στην Ελλάδα , δεν μας απενοχοποιεί καθόλου ...

Τέλος πάντων. Εγώ δε πιστεύω οτι θα αλλάξει κάτι, και οτι όσο και να χτυπιόμαστε εμείς, δεν αλλάζουνε τα πράγματα.

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #35 στις: 15/03/06, 05:04 »
Δε θα ήθελες καν να μάθεις τη γνώμη μου για το μέσο Έλληνα. Άσε που θα μας έκοβε κι η απαραίτητη λογοκρισία του forum.
Εγώ πιστεύω οτι ο μέσος Έλληνας δεν είναι φανατισμένος, σε σχέση με τους γείτονες λαούς.

Παράθεση
Ή Φανατισμός στα Γήπεδα από φιλάθλους?
Μη λέμε ό,τι θέλουμε τώρα. Είμαι ο τελευταίος που θα θιχτεί από τέτοιες κατηγορίες, αρκεί να γίνονται στη σωστή τους βάση και να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Έχεις επίγνωση του τι γίνεται στην Ιταλία? Ξέρεις τι ρατσισμός υπάρχει και τι ακραιφνείς πολιτικές σκοπιμότητες κρύβονται πίσω από το οπαδιλίκι? Στη δε Αγγλία που τη χρησιμοποιούμε μονίμως σαν το ιδανικό παράδειγμα εξάλειψης της βίας, αυτό που κατάφεραν είναι να εξάγουν το χουλιγκανισμό και να κρατήσουν τα όποια φαινόμενα εκτός γηπέδου (στις παρακείμενες δηλαδή pub). Και δε χρειάζεται να αναφέρουμε τι γίνεται σε κράτη όπως η Κολομβία που έχουν δολοφονήσει μέχρι και παίχτες λόγω της αναποτελεσματικότητάς τους. Στην Τουρκία παίξανε ξύλο μέσα στη φυσούνα οι ίδιοι οι παίχτες στο επεισοδιακό παιχνίδι με την Ελβετία...

Κι εκεί έξω υπάρχουν πολλά μπουμπούκια, που μπροστά τους μοιάζουμε ακόμα με δευτεροκλασάτους κακοποιούς.

Στην Ιταλία Ρατσισμός και σκοπιμότητες, υπάρχουν έχεις δίκιο. Αλλά εγώ τα μεγαλύτερα επεισόδια που έχω δεί από tv σε Ιταλία ήταν τα περσινά με Ιντερ, που πετάγανε φωτοβολίδες.
Στην Αγγλία έχω να δω χρόνια επεισόδια σε γήπεδο. Τώρα στις pubs δε ξέρω τι γίνεται καθότι δεν υπάρχει τηλεοπτική κάλυψη  ;D Αλλά οκ πάνε οι Αγγλοι και τα σπάνε στα euros και στα wcups Εν μέρει έχεις δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #36 στις: 15/03/06, 09:14 »
Ποιό είναι το τόπικ? Ελλάδα vs. Αλβανία?

Οι σχέσεις μας με τους Αλβανούς είναι περίπου οι ίδιες με αυτές με τους Τούρκους. Αυτό που είναι κοινό είναι η θρησκεία. Μουσουλμάνοι είναι και οι Τούρκοι και οι Αλβανοί.
Αυτοί οι λαοί είναι θρησκευτικά (και όχι μόνο) φανατισμένοι, ενώ εμείς είμαστε κατά των φανατισμών (τουλάχιστον ο μέσος Έλληνας).

Οι Αλβανοί φανατισμένοι θρησκευτικά;;;;;; :o
Έχουν μια ανωτερότητα σε αυτό το θέμα. Να μην τους την αφαιρέσουμε. Αλλά έχει γίνει τέτοια πλύση εγκεφάλου στην Ελλάδα και στη Δύση τελευταία, που συνειρμικά το μουσουλμανισμός κολλάει με το φανατισμός. Κάτι σαν, Πόρτο-Λάγος, Πόρτο Χέλι, Κόπα Καμπάνα και λοιπά.

Επίσης, αν μέτρο σύγκρισης είναι ο μέσος Έλληνας, να είναι και ο μέσος Αλβανός (όχι συλλήβδην "αυτοί οι λαοί")

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #37 στις: 16/03/06, 00:52 »
Οι Αλβανοί φανατισμένοι θρησκευτικά;;;;;; :o
Έχουν μια ανωτερότητα σε αυτό το θέμα. Να μην τους την αφαιρέσουμε. Αλλά έχει γίνει τέτοια πλύση εγκεφάλου στην Ελλάδα και στη Δύση τελευταία, που συνειρμικά το μουσουλμανισμός κολλάει με το φανατισμός. Κάτι σαν, Πόρτο-Λάγος, Πόρτο Χέλι, Κόπα Καμπάνα και λοιπά.

Επίσης, αν μέτρο σύγκρισης είναι ο μέσος Έλληνας, να είναι και ο μέσος Αλβανός (όχι συλλήβδην "αυτοί οι λαοί")
Οκ έχεις δίκιο... Οι αλβανοί δεν είναι φανατισμένοι θρησκευτικά. Το διορθώνω.

Αποσυνδεδεμένος pan-The_gunslinger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • Gallagher's Dreamer
    • Προφίλ
    • blues lovers
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #38 στις: 16/03/06, 02:04 »
http://www.contra.gr/Soccer/Europe/114753.html
Τρεις φίλαθλοι της Μίντλεσμπρο τραυματίες από επεισόδια στη Ρώμη
Η αναμέτρηση της Ρόμα με την Μίντλεσμπρο έφερε εκ νέου στο προσκήνιο την έντονη αγγλοϊταλική κόντρα που υπάρχει στην ποδοσφαιρική ιστορία των εκπροσώπων των δύο κρατών, με αποκορύφωμα τα όσα συνέβησαν στο "Χέιζελ" του Βελγίου, στον τελικό του κυπέλλου Πρωταθλητριών μεταξύ της Γιουβέντους και της Λίβερπουλ.

Στη Ρώμη, περίπου διακόσιοι οπαδοί της Μίντλεσμπρο συνόδευσαν την ομάδα τους στο πλαίσιο του επαναληπτικού των Αγγλων με την Ρόμα, για τη φάση των "16" του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Το βράδυ της Τρίτης (14/3), ενώ οι φίλοι της "Μπόρο" είχαν καταναλώσει αρκετή μπίρα, σημειώθηκαν επεισόδια στην πλατεία Κάμπο ντε Φιόρι, όταν οπαδοί της Ρόμα τους επιτέθηκαν.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι στο παιχνίδι της Μίντλεσμπρο με την Αλκμααρ στην Ολλανδία, για τη φετινή φάση των ομίλων του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, ο 36χρονος Μπράντον Ο’ Κόνορ, φίλαθλος του αγγλικού συλλόγου, είχε δεχθεί επίθεση με μαχαίρι.

Σύμφωνα με τις αρχές, οι οπαδοί των "τζιαλορόσι" είχαν καλυμμένα τα πρόσωπά τους με κασκόλ της ομάδας και η επίθεση έγινε ακόμα και με μαχαίρια. Ως αποτέλεσμα, τρεις φίλοι των Αγγλων διεκομίσθηκαν στο νοσοκομείο, με σοβαρότερη την περίπτωση ενός 39χρονου, ο οποίος φέρει τραύματα στον θώρακα και στην πλάτη και υπεβλήθη σε χειρουργική επέμβαση.

"Η μεγάλη πλειοψηφία των φίλων της Μίντλεσμπρο ήταν κανονικοί οπαδοί, που φορούσαν μπλουζάκια της ομάδας τους. Σε καμία περίπτωση δεν επρόκειτο για χούλιγκαν. Τουλάχιστον, ανάμεσά τους δεν υπήρχε κανείς γνωστός ταραχοποιός", αναφέρει ο επιθεωρητής της Αστυνομίας του Κλίβλαντ, Στιβ Σουέιλς.

Από την πλευρά της, η ιταλικές αρχές επιβεβαιώνουν αυτό το σενάριο, ενώ προστίθεται ότι η διακοπή των επεισοδίων έγινε μετά την επέμβαση των καραμπινιέρι της ιταλικής αστυνομίας.

Οπως είναι φυσικό, λήφθηκαν επιπλέον μέτρα ασφαλείας εν όψει του επαναληπτικού του 1-0 του πρώτου αγώνα, ενώ απαγορεύτηκε η πώληση αλκοολούχων ποτών σε ακτίνα αρκετών μέτρων από το "Ολίμπικο" της Ρώμης.

Όλα αυτά για να σας δείξω πως δεν είμαστε τα "μαύρα πρόβατα" της ομολογουμένως εξελιγμένης(ποδοσφαιρικά και μη) Ευρώπης.Τα φενόμενα αυτά υπήρχαν πάντα και θα υπάρχουν.Το ζήτημα είναι πολύ μεγάλο και πιστεύω πως είναι πολύ δύσκολο να αναλυθει σε λίγες γραμμες.[/ι]

A.Ο.Ξ - RORY - ΘΑΝΑΤΟΣ +ΤΕΛΟΣ!

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #39 στις: 22/03/06, 03:41 »
Οκ με πείσατε. Επεισόδια συμβένουν παντού. Οπότε άκυρο.
Συνεπώς συνεχίζουμε να καίμε καθίσματα, να πλακώνουμε οπαδούς αντιπάλων ομάδων μέχρι να φτύνουν δόντια, γενικά να τα κάνουμε γυαλιά καρφιά. Για να νοιώθουμε καλύτερα βρε αδερφέ.


Αποσυνδεδεμένος suan pan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #40 στις: 23/03/06, 19:23 »

Ο φανατισμός στα γήπεδα είναι εν έτη 2006 , παγκοσμίως, ελληνικό φαινόμενο. Σε όλα τα κράτη έχουν εξαλειφθή τα φαινόμενα βίας, στην Ελλάδα παραμένουν. Που παγκοσμίως γίνονται επεισόδια όπως
στη Λειβαδιά με φιλάθλους της ΑΕΚ,
ή πρόσφατα έξω από το Ολυμπιακό στάδιο με φιλάθλους του ΠΑΟ,
ή πέρισυ με φιλάθλους του Ολυμπιακού σε Ηράκλειο και Ν. Σμύρνη,
ή φέτος με οπαδούς του ΠΑΟΚ να καίνε καθίσματα στη τούμπα,
ή πέρισυ φθινώπορο όταν λιθοβολήσαμε πούλμαν με Ουκρανούς φιλάθλους.
Η απάντηση είναι πουθενά!!  Εν έτη, 2006, αυτά μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν!! Τουλάχιστον σε τέτοια έκταση. Μας δείχνει στο  CNN και γελάνε οι άνθρωποι.



Καλο ειναι παντως, να μην μπερδευεις τον φανατισμο με τον Χουλιγκανισμο. Αν θελεις να μαθεις γιατι γινονται επισοδεια κανε μια βολτα στο κεντρο της Αθηνας. Εκει θα δεις ολους τους χουλιγκανους της καθημερινοτητας μας να συνεχιζουν να μας ταλεπωρουν και να μενουν , φυσικα, ατιμωριτοι

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #41 στις: 23/03/06, 20:00 »
Καλο ειναι παντως, να μην μπερδευεις τον φανατισμο με τον Χουλιγκανισμο. Αν θελεις να μαθεις γιατι γινονται επισοδεια κανε μια βολτα στο κεντρο της Αθηνας. Εκει θα δεις ολους τους χουλιγκανους της καθημερινοτητας μας να συνεχιζουν να μας ταλεπωρουν και να μενουν , φυσικα, ατιμωριτοι
-Ερώτηση Στο κέντρο της Αθήνας τι θα δω? Ποιούς εννοείς?
-Το θέμα αυτού του thread είναι ο φανατισμός στα γήπεδα (τουτέστιν χουλιγκανισμός).
-Μπα εγώ είμαι κατά της τιμωρίας...
-Νομίζω οτι το σάπιο κλίμα που υπάρχει στην Ελλάδα γύρω από τον αθλητισμό, τροφοδοτεί και τροφοδοτείται από την φανατίλα, και τη δημιουργία επεισοδίων. Παράγοντες, δημοσιογράφοι, και σε μικρότερο βαθμό προπονητές, και ποδοσφαιριστές είναι υπεύθυνοι για αυτή τη κατάσταση, και έχουν μετατρέψει  ένα όμορφο άθλημα σε ...

Απλά Θυμάμαι τις εποχές που παιζόταν καλό ποδόσφαιρο, και τα γήπεδα ήταν κατάμεστα, και αντίπαλοι οπαδοί καθόντουσαν δίπλα δίπλα. Και τώρα έτσι και κάτσουν δίπλα, θα θρηνήσουμε θύματα. Δε το καταλαβαίνω αυτό...Άλλο το να "πειράζεις"(κοροιδεύεις) τον άλλον φραστικά πχ. "η ομάδα σας φέτος είναι για βρούβες", κι άλλο να τον απειλείς "θα σε σκοτώσω και θα σου κλείσω το σπίτι".. 

Και θα θελα ένα παιδί που έχει συμμετάσχει σε επεισόδια να μου το εξηγήσει..  ???

Αποσυνδεδεμένος suan pan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #42 στις: 24/03/06, 00:29 »


Απλά Θυμάμαι τις εποχές που παιζόταν καλό ποδόσφαιρο, και τα γήπεδα ήταν κατάμεστα, και αντίπαλοι οπαδοί καθόντουσαν δίπλα δίπλα. Και τώρα έτσι και κάτσουν δίπλα, θα θρηνήσουμε θύματα. Δε το καταλαβαίνω αυτό...Άλλο το να "πειράζεις"(κοροιδεύεις) τον άλλον φραστικά πχ. "η ομάδα σας φέτος είναι για βρούβες", κι άλλο να τον απειλείς "θα σε σκοτώσω και θα σου κλείσω το σπίτι".. 

Και θα θελα ένα παιδί που έχει συμμετάσχει σε επεισόδια να μου το εξηγήσει..  ???



Λοιπον.. Αν κατεβεις στο κεντρο θα δεις οτι ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει χωρις καμια επιπτωση. Μπορει να αδειασει το σκουπιδοντενεκε του σπιτιου του, να παρκαρει πανω στα πεζοδρομια, να σταματησει στη μεση του δρομου να αγορασει τσιγαρα, να κορναρει εξω απο το νοσοκομειο .. Και αυτα οσο αφορα τους αυτοκινητιστες, θες να παμε και στους αλλους που νομιζουν οτι ειναι το κεντρο του κοσμου και μπορουν να πραξουν οτι τους κατεβασει το μυαλο τους?
Θες να μαθεις γιατι γινονται επισοδεια? η απαντηση ειναι μια ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ. Με μεγαλα κεφαλαια γραμματα. Στην Ελλαδα ουδεποτε υπηρξε η κοινωνικη βια που υπηρξε στην Ευρωπη, ισως γιατι η οικονομικη κριση δεν μας ειχε αγγιξει μεχρις στιγμης.(για αργοτερα δεν ξερω) Ο θατσερισμος στην Αγγλια γεμισε μια στρατια ανεργους, οργισμενους νεους, χωρις κανενα μελλον και η αναποφεκτη βια ειχε καταλαγιασει μεσα και εξω απο τα γηπεδα. Εποχες που το ποδοσφαιρο ειχε μεν χρημα αλλα δεν ηταν η πρωτη μπιζνα , οπως τωρα.
"Καταπολεμηθηκε"..λεμε τωρα, η βια στα γηπεδα στην Αγγλια οχι για αγαθους σκοπους, αλλα γιατι η νεα ταξη πραγματων δεν γουσταρε τους σκληροπυρινικους, αλλα οπαδους απο ενα αλλο ταργκετ γκρουπ ετοιμους να ξοδεψουν περισοτερα για τα ντρινκς τους στο γηπεδο παρα για το εισιτηριο τους. Η θατσερ, σε απολυτη συμφωνια με τους μανατζαρεους των ομαδων, πηρε μετρα ηλεκτροσοκ ετσι ωστε το ξεκινημα του νιου ντιλ να τους βρει καθαρους.
Στα τα μας τωρα. Ο μικροκοσμος του ελληνικου ποδοσφαιρου δεν μπορει να συναγωνηστει τις εξω ομαδες. Και μεχρι στιγμης τα αρωστακια, αυτα που ακολουθουν την ομαδα παντου, ειναι ενα χρησιμο πολυεργαλειο, τοσο για την ομαδα, οσο και για τον προεδρο.Για αυτο παραμενουν.
Το ποσο? ο χρονος θα διξει.. Το σιγουρο ειναι οτι απο τη στιγμη που οι σκληροπυρινικοι δεν θα μπορεσουν να εξυπερετησουν τα συμφεροντα (ομαδας και προεδρου), θα αντικατασταθουν απο αυτους που ειναι διατεθημενοι να πληρωσουν και αυτοι ενα πληρες γευμα μετα μουσικης στη γυανικα τους ενω αυτοι θα βλεπουν τον αγωνα
Οσο για τους αλλους? θα κλειστουν σε παμπ οπως τα εγγλεζακια και 8α αλληλομαχαιρονται μακρυα απο τις καμερες του αλτερ και κυριως απο βλεματα των "φιλησυχων" συμπολιτων μας.

Τιμωρησε δυο τρεις, που φτενε ομως και τα ξαναλεμε. Απο τη στιγμη που ακομα δεν υπαρχει η κοινωνικη βια θα ειναι κομματακι της τουρτας, που λενε και οι πρωτεργατες της γηπεδοκαθαρσης για να την καταπολεμησεις.. Αλλα πως οταν δουλεια της αστυνομιας ειναι να μοιραζει κλεισεις, να ειναι υπηρετικο προσωπικο στον καθε Κουικ και να συδιαλεγεται με τον κακαουνακη για να τους κραζει το βραδακι
οσο για την καραμελα..το πως βλεπαμε παρεα στους αγωνες παλια.. Ρωτωντας μαθενεις πολλα πραγματα. Ιλισσια την ρομαντικη εποχη του 1960. Οταν παιζανε με τον αστερα αρχιζαν το ξυλο στο πρωτο γυρο και σταματαγανε μετα τον αγωνα του δευτερου. Τυχαιο παραδειγμα.Παλαιοτερα  τα φαινομενα ηταν τοπικου χαρακτηρα γιατι το τοτε αθλιο καθεστος  τιμωρουσε  δικαιους και αδικους. Υπηρχε και ο φοβος, ειδικα στις λαικες γειτονιες. Τωρα που ο φοβος εφυγε και εδωσε την θεση του σε κατι που βρισκεται στο αλλο ακρο το προβλημα γιγαντωθηκε

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #43 στις: 24/03/06, 07:40 »
Ατιμωρισία...Και πιστεύεις οτι αν εφαρμοστούν οι νόμοι, θα σταματήσει η βία? Νομίζεις οτι είναι τόσο εύκολα τα πράγματα? Δες τον Ολυμπιακό για παράδειγμα που του επιβλήθηκε ποινή εξοντωτική με άδειες κερκίδες πέρισυ. Φέτος άλλαξε κάτι? Πάλι επισόδεια δεν έγιναν? Οπότε...
Εκτός αν εννοείς να μην τιμωρούνται οι ομάδες , αλλά οι οπαδοί που προκαλούν τα επισόδεια. Αυτό είναι πολύ δύσκολο, γιατί αυτοί που συμμετέχουν στα επεισόδια είναι ολόκληρες κερκίδες, δεν είναι μεμονωμένα άτομα. Άσε που φοράνε και κουκούλες και δεν αναγνωρίζονται εύκολα. Κάποτε αυτοί ήταν μια θύρα στο κατάμεστο γήπεδο που τραγουδάγαν, και τώρα έχουν φύγει ολοι οι υπόλοιποι και έμειναν μόνο αυτοί στα μισοάδεια γήπεδα.

Από κει και πέρα δεν συμφωνώ με αυτό που λες περι αυστηρότητας της καθημερινής ζωής. Ο Έλληνας δεν μπορεί τη πολύ τυπικότητα, όπως άλλοι Ευρωπαίοι. Θέλει την ελευθερία του, και για μένα καλά κάνει. Γιατί όπως και να το κάνουμε οι συνθήκες στην Αθήνα είναι ανυπόφορες, και η ποιότητα ζωής χαμηλή, φαντάσου να γίνουν όλα τυπικά ,θα γίνει ακόμα χειρότερη...

Η βία θέλει να εκτονωθεί, και αυτή τη στιγμή εκτονώνεται στα γήπεδα.
Και γω είχα ως επιχείρημα την Αγγλία σ αυτό το thread, αλλά και οι Άγγλοι εκτονώνονται όχι πλέον στα δικά τους γήπεδα, αλλά όταν ταξιδεύουν σε άλλες χώρες. Θα μου πεις κάτι είναι και αυτό...

Αν το φιλοσοφήσουμε λίγο, η βία στο γήπεδο οφείλεται στη δυστυχία μας στην καθημερινή ζωή. Όταν δεν έχουμε την δουλειά που θέλαμε, όταν έχουμε προβλήματα με την γυναίκα μας, ή την οικογένειά μας κλπ κλπ. Και βρίσκουμε ευκαιρία και ξεσπάμε αυτή μας την δυστυχία στο γήπεδο. Το οικονομικό δεν νομίζω να είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα γιατι΄αν δεν το ξέρεις, να σε ενημερώσω οτι μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού ζει κάτω από τα όρια της φτώχιας. Συμφωνώ με την ανυπαρξία οραμάτων για τους νέους..είναι κι αυτό βασικός λόγος επεισοδίων.

Τέλος, το επιχείρημα σου με τα επεισόδια στη δεκαετία 1960, που θες να πεις οτι επεισόδια γίνονται πάντα...εντάξει δεκτό αλλά τότε ήταν σε πολύ χαμηλότερο βαθμό... Δεν έχει καμία σχέση με τα σημερινά...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #44 στις: 20/06/06, 11:50 »
Παίρνει λέει ο υφυπουργός μέτρα κατά της βίας ενόψει της σουπερ λίγκας.
Προβλέπω τρελά επεισόδια. Η βία έχει πάρει μεγάλη έξαρση πλέον. Θα τρέχουν και δε θα φτάνουν.
Στον πρόσφατο αγώνα μπάσκετ ΠΑΟ - ΟΣΦΠ,  παίχτες του ΟΣΦΠ πυροβολήθηκαν από κάποιον με αεροβόλο όπλο!!! Σε λίγο καιρό, όπως πάει το πράμα, θα βγαίνουν με κουμπούρια... Και μετά λέτε οτι στην Ελλάδα τα επεισόδια είναι όπως το εξωτερικό. Μάλλον δε ξέρετε τι σας γίνεται...
« Τελευταία τροποποίηση: 20/06/06, 11:55 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #45 στις: 07/04/07, 20:46 »
Παίρνει λέει ο υφυπουργός μέτρα κατά της βίας ενόψει της σουπερ λίγκας.
Προβλέπω τρελά επεισόδια. Η βία έχει πάρει μεγάλη έξαρση πλέον. Θα τρέχουν και δε θα φτάνουν.
Στον πρόσφατο αγώνα μπάσκετ ΠΑΟ - ΟΣΦΠ,  παίχτες του ΟΣΦΠ πυροβολήθηκαν από κάποιον με αεροβόλο όπλο!!! Σε λίγο καιρό, όπως πάει το πράμα, θα βγαίνουν με κουμπούρια... Και μετά λέτε οτι στην Ελλάδα τα επεισόδια είναι όπως το εξωτερικό. Μάλλον δε ξέρετε τι σας γίνεται...

Διαβαζω τις απαντησεις και τελικα ειναι πολυ επικαιρο το θεμα.....
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος pan-The_gunslinger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • Gallagher's Dreamer
    • Προφίλ
    • blues lovers
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #46 στις: 18/08/07, 15:51 »
Πέρασε χρόνος αλλά ακόμα μένει στην επικαιρότητα. Είχαμε το θάνατο του Φιλόπουλου στο Λαύριο στις 29 Μαρτίου σε μεγάλη συμπλοκή μεταξύ των δύο αιωνίων...τρομάρα τους.
Προχτές στο παιχνίδι Σεβίλλη-ΑΕΚ οι 300 αεκτζήδες την έπεσαν στους μπάτσους... τώρα ποιος ο λόγος για να κάνουν κάτι τέτοιο σε Ευρωπαϊκό παιχνίδι είναι άγνωστος.
Τώρα ο φανατισμός που τρέφουν ορισμένοι με τις ομάδες(μεταξύ αυτών δυστυχώς κι εγώ) τους από ένα σημείο και μετά να ξέρετε πως είναι φυσιολογικός. Τώρα οι τσακωμοί και οι σκοτωμοί εννοείται ότι είναι αρρωστημένες καταστάσεις.
Το οπαδικό κίνημα λόγο κάποιων εντελώς ανεγκέφαλων ανθρώπων έχει παρεξηγηθεί ως ο χώρος των κοινωνικά αποκλεισμένων με τις πρέζες και τα μαστούρια. Πολύ μεγάλα λάθη κάνει η (σύγχρονη?) κοινωνία μας...

A.Ο.Ξ - RORY - ΘΑΝΑΤΟΣ +ΤΕΛΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #47 στις: 18/08/07, 16:26 »
Ακριβώς αυτό!!!!Από πότε λέγεται σύγχρονη μια κοινωνία ,όπου  οι άνθρωποι φορανε παροπίδες (και ωτασπίδες) και είναι γεμάτοι ταμπού, που στο σπιτι τους το μόνο που μπαίνει είναι αθλητική εφημερίδα και όταν μιλάς για βιβλία και για αναδόμηση της κοινωνίας σε κοιτάνε σαν να κατέβηκες μόλις από τον Άρη???????????????????????????
Στην Ελλάδα κανένας δεν ενδιαφέρεται ούτε καν για το δικό του καλό!!! Γέμισε ο τόπος φασίστες και εθνικιστές που χειραγωγούν τις άβουλες μάζες!! Και ναι είμαστε άβουλες μάζες!! Γιατί αν δεν είμασταν δεν θα βγάζαμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια κόμματα κυβέρνηση, ενώ βλέπουμε οτι τόσα χρόνια δεν έχει σημειωθεί ΚΑΜΙΑ βελτίωση , ενώ αντίθετα οδεύουμε απ'το κακό στο χειρότερο!!
Και μόνο που στις 16/9 θα μπεί και το ΛΑΟΣ στη βουλή, φανταστείτε την κατάντια μας...
Η Θεσσαλονίκη έχει γεμίσει χρυσαυγίτες!!Όπου πας θα δεις και μια σβάστιγκα ή το σήμα τους!!Για να μην πώ και που η κωλοφυλλάδα τους είναι πρώτη μούρη στα περίπτερα!!!!! >:( >:( >:( >:(
Έλεος πια!!Πόσο πιο χαμηλά θα πάμε???? Έχει και κάτω από τον πάτο?? :P :P

Αποσυνδεδεμένος pan-The_gunslinger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • Gallagher's Dreamer
    • Προφίλ
    • blues lovers
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #48 στις: 04/09/07, 17:11 »
Ακόμα χειρότερο είναι να πολιτικοποιούμε τον αθλητισμό. Στην Κύπρο το ποδόσφαιρο είναι καθαρά πολιτικοποιημένο και ψάχνουν να βρουν τις ιδεολογίες τους. Κατά τα άλλα δεν χρειάζεται mikaki1990 να πηγαίνεις τόσο μακριά τα θέματα. Με τέτοιες κινήσεις οι άνθρωποι που ανέφερες δεν το κάνουν με καθαρή συνείδηση, αλλά τους έρχεται υποσυνείδητα(βλ. "άβουλες μάζες" που ανέφερες). Στον οπαδισμό να δεις τι πρόβατα υπάρχουν. Εσύ μπορεί γενικά να κατηγορείς τον οπαδισμό γιατί δεν ξέρεις αλλά αν την ψάξεις δεν είναι απλά έτσι όπως τα φαντάζονται οι περισσότεροι.

A.Ο.Ξ - RORY - ΘΑΝΑΤΟΣ +ΤΕΛΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: ...όχι στον φανατισμό
« Απάντηση #49 στις: 26/09/07, 18:07 »
Δε συμφωνώ με τον όρο ''άβουλες μάζες'' γιατί δεν είναι καθόλου άβουλες και γιατί αυτός που χρησιμοποιεί αυτό τον όρο, θεωρεί αυτομάτως τον εαυτό του εξυπνότερο από αυτές, αφού σκέφτηκε κάτι τέτοιο, δηλαδή βάζει τον εαυτό του πάνω από ένα ολόκληρο κοινωνικό σύνολο.
Ίσα ίσα, αυτές οι ''άβουλες μάζες'', είναι μάζες με βούληση που λειτουργεί, για την ώρα σε λανθάνουσα μορφή και όταν καταπιεστούν αρκετά απ' αυτούς που προσπαθούν να τιθασέψουν αυτή τη βούληση, θα πάψει πλέον να λειτουργεί σε λανθάνουσα μορφή...

....//....

...Είμαι κατά του φανατισμού, μας περιορίζει αφάνταστα και χαρίζει στη ζωή μία περίεργη μονοτονία με μία εξάρτηση, πηγαίνοντάς μας πολύ πίσω, σε στερεότυπα πολύ λανθασμένα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
12266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/04, 11:43
από κατέ((γίδα))
9 Απαντήσεις
4277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/05, 10:01
από porky
10 Απαντήσεις
4090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/05, 05:43
από Spilios
9 Απαντήσεις
4340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
0 Απαντήσεις
1484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/05, 17:26
από pony
22 Απαντήσεις
8023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/06, 00:47
από ChristosK
0 Απαντήσεις
1821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/06, 13:39
από Raphssodos
4 Απαντήσεις
2179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/06, 00:11
από alex68
6 Απαντήσεις
3279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
63343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis