Αποστολέας Θέμα: Διονυσης Τσακνης- Τι Γυρεύεις στον Υπνο μου Πατέρα - 2007  (Αναγνώστηκε 4992 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Πρόκειται για νεα κυκλοφορία δισκου αποτέλεσμα συναυλίας που εγινε στην Πατρα,τη Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2006,  στο Εργοστάσιο Τέχνης οπου ο  Διονυσης Τσακνης, παρουσιασε  νέα του τραγούδια, τα οποία συνέθεσε κατόπιν παραγγελίας της «Πολιτιστικής Πρωτεύουσας της Ευρώπης – Πάτρα 2006».

Το έργο εκτυλίσσεται μεταξύ ονείρου και πραγματικότητας και διαπραγματεύεται τη συνάντηση του γιου με τους γονείς του - που δεν είναι πλέον στη ζωή -, ενώ αυτός κοιμάται. Ο γιος, χαρακτήρας τον οποίο ερμηνευσε ο Νίκος Κουρής, συνομιλεί με τον πατέρα του, Γιώργο Κιμούλη, που αρνείται να δεχτεί ότι ο γιος του δεν είναι πλέον ένα δεκατετράχρονο αγόρι.



Εικοσιένα τραγούδια, εννέα παλαιότερα και δώδεκα νέα γραμμένα ειδικά για την παράσταση, εναλλάσσονται με μικρά κείμενα, που αποτελούν μία σύντομη περιγραφή των παιδικών κι εφηβικών χρόνων του γιου, καταγράφοντας με αυτό τον τρόπο την αενάως επαναλαμβανόμενη σχέση παιδιού-γονιού. Ο γιος συνομιλεί με τους γονείς του, Γιώργο Κιμούλη και Ταμίλα Κουλίεβα, μέσω κινηματογραφικής οθόνης. Παράλληλα, κι ενώ βρίσκεται πάνω στη σκηνή, ο γιος εμφανίζεται και μέσα στην οθόνη, παρακολουθώντας έτσι ως «τρίτος» παλιές οικογενειακές του στιγμές, όπως ακριβώς συμβαίνει συχνά και στα όνειρα.

Το «Τι γυρεύεις στον ύπνο μου πατέρα;» βασίστηκε σε προσωπικά βιώματα του καλλιτέχνη, ο οποίος, αναγνωρίζοντας ότι βασικό πρόβλημα, που έρχονται αντιμέτωποι οι άνδρες, είναι η σχέση πατέρα-γιου, δημιούργησε ένα μεικτό μουσικό-θεατρικό θέαμα που χρησιμοποιεί και βίντεο, για να ‘διαχωρίσει’ την «πραγματικότητα» από το «όνειρο». Το χάσμα των γενεών, που «επιβάλει» η αντιδραστική συμπεριφορά ενός εφήβου, και ο χαρακτήρας του γιου, που «κληρονομείται» από τον πατέρα-πρότυπο, είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος που χαρίζουν στον θεατή-ακροατή ‘χώρο’ για προβληματισμό κι εσωτερική αναζήτηση.

Ο Διονύσης Τσακνής είναι αναμφισβήτητα ένας από τους πιο σημαντικούς σύγχρονους Έλληνες μουσικούς. Έχει στο βιογραφικό του πάνω από είκοσι δίσκους, ενώ έχει συνθέσει κομμάτια για θεατρικές παραστάσεις, τηλεοπτικές σειρές και κινηματογραφικές ταινίες. Το 1996, το βιβλίο του «Υπό προθεσμία» έγινε η αφορμή για να ξεκινήσει μία συνεργασία με την εφημερίδα ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ, ενώ φέτος κυκλοφόρησε και το βιβλίο του «Απέναντι στο Χρόνο», μέσα από το οποίο περιγράφει τη μουσική του διαδρομή έως σήμερα. Ο Διονύσης Τσακνής έχει αποσπάσει βραβεία για τη μουσική του κι έχει συνεργαστεί με σπουδαίους καλλιτέχνες και μουσικούς, όπως ο Μίκης Θεοδωράκης.

Οσον αφορα τον δισκο που κυκλοφορησε τον Απριλη του 2007 ολα τα τραγουδια 13 στον αριθμο, ερμηνευονται απο τον ιδιο τον Τσακνη και στα φωνητικα ειναι ο Αποστόλης Ψυχράμης και η Μαρία Παπαλεοντίου.

Στιχοι - Μουσικη:  Διονυσης Τσακνης

1. Στα παιδια που χρωσταω τη νιότη μου (αφιερωμενο στα παιδια του Θανου Μικρουτσικου Στεργιο & Αλεξανδρα, καθω και στα δικα του παιδια Ευανθια & Βασίλη)
2.Ξερω τι συμβαινει τα βραδια
3.Η νεραιδα και το αγορι
4.Μεγαλος ερωτας
5.Παιδικος εφιαλτης
6.Νανουρισμα
7.Ουλαλουμ  Ποιηση Γιαννη Σκαριμπα
8. Η σκια μου
9. Το βλέμμα της Λυπης
10.Μετραω τον κοσμο
11.Φυγε απο μενα
12.Στο φως των αστεριων
13.Σκοτώνουν τα αλογα οταν γερασουν
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

Αποσυνδεδεμένος margaritarenia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
  • If I were a train I'd be late...again..
    • Προφίλ
δεν άκουσα τον δίσκο παρά μονο 2-3 κομμάτια και μου άρεσαν πολύ...
Για μένα ο Τσακνής είναι μουσικάρα

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Απο οτι μου ειπαν εχει τη σφραγιδα του ΤΣΑΚΝΗ!!!!!
Αρα ειναι must για καθε δισκοθηκη ;) ;) ;)
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σίγουρα έχει τη σφραγίδα του Τσακνή. Δυο κομμάτια που ξεχώρισα και θα ακούω συχνά είναι τα Μετράω τον κόσμο & Σκοτώνουν τ' άλογα όταν γεράσουν. Πολύ καλή και η μελοποίηση του Ουλαλούμ του Σκαρίμπα. Οι στίχοι όλων των τραγουδιών πάρα πολύ προσεγμένοι. Άψογη η ερμηνεία της Μαρίας Παπαλεοντίου.
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος apax3001

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Εξαιρετικός δίσκος..σπάνιος για τα μουσικά δεδομένα της σήμερον..τέχνη πραγματική και συναίσθημα και μήνυμα και ροκιές..το τραγούδι  "στα παιδιά που χρωστάω τη νιότη μου" είναι ένα στιχουργικό αριστούργημα.. και το " σκοτώνουν τα άλογα όταν γεράσουν " επίσης πολύ καλό..το "φύγε από μένα" μπιτάτο,γρήγορο ,φοβερή μουσική και ερμηνεία από τον Απόστολο Ψυχράμη που θα είναι η επόμενη του Τσακνή γενιά στο έντεχνο-ροκ ελληνικό τραγούδι..ευτυχώς στο άνυδρο τοπίο της σημερινής ελληνικής μουσικής υπάρχουν άνθρωποι σαν τον Τσακνή, τον Παπακωνσταντίνου, το Μαχαιρίτσα και κάποιους άλλους που δίνουν νόημα στη μουσική ..

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιάδης

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όντως πολύ καλός δίσκος, "όαση στην έρημο" θα τον χαρακτήριζα. Χαίρομαι που δεν με απογοήτευσε ο Τσακνής ΚΑΙ σε αυτόν τον δίσκο.

Αποσυνδεδεμένος margaritarenia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
  • If I were a train I'd be late...again..
    • Προφίλ
μετά απο ακρόαση του δίσκου επιστρέφω για να πω πως ΤΑ ΣΠΑΕΙ! ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/02, 22:23
από SKYLLAS
6 Απαντήσεις
3436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/04, 14:53
από vangelis
0 Απαντήσεις
2884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/03, 17:00
από Jo.
5 Απαντήσεις
4643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/08, 14:58
από Μαργαρίτα Π.
14 Απαντήσεις
4400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/08, 23:58
από Ιππέας
1 Απαντήσεις
1865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/11, 17:04
από RORY GALLAGHER
0 Απαντήσεις
1318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/11, 16:19
από Βραζίλης
14 Απαντήσεις
11103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
1539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/21, 17:49
από modfori
0 Απαντήσεις
903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/23, 19:26
από ΠΟΙΟΣ