Ψηφοφορία

Παρακαλω βοηθηστε σχετικα με τις παρακατω καρτες! Τι μπορει να αγορασει κανεις?

CREATIVE X-Fi ELITE PRO
E-MV 1820
ESI-EGOSYS ESP101
Αλλο (ποιο και γιατι?)

Αποστολέας Θέμα: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )  (Αναγνώστηκε 132051 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #176 στις: 24/04/07, 00:38 »
Θα ήθελα να στησω στο σπίτι μου έναν μικρό χώρο για να ηχογραφώ,μια φωνή,δυο κιθάρες και στην καλύτερη των περιπτώσεων μπάσο και αρμόνιο. Τα χαρακτησιστικά της ΕSI με ικανοποιουσαν,και από όσο ήξερα ήταν σε επιτρεπτή τιμή για μένα. Αν έχει να προτείνεις κάτι άλλο, να το ακούσω.

Ωραία. Όμως αυτά που λες θα τα ηχογραφείς ταυτόχρονα?

Γιατί σ'αυτή την περίπτωση ο περιοριστικός παράγοντας θα είναι το πόσα κανάλια με προενίσχυση θα πρέπει να έχεις, στην περίπτωσή σου τέσσερα (το αρμόνιο μπορεί να συνδεθεί σε line in). Μπορείς να κάνεις δουλειά και με DI, τουλάχιστον για το μπάσσο.

Σε τέτοιες περιπτώσεις, η πιο cost effective λύση είναι να προστεθεί μια μικρή κονσόλα με προενισχυτές. Επίσης, οι μουσικοί πρέπει κάπως να ακούνε τη μίξη, οπότε χρειάζεται ίσως και ένας μικρός ενισχυτής ακουστικών.

Πάντως τα χαρακτηριστικά φαίνονται καλά σ'αυτή την κάρτα και έρχεται και με καλό software δωρεάν.

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #177 στις: 24/04/07, 01:38 »
Φιλε Common, o Nero προφανως εννοει πως θελει μια καρτα για πολυκαναλες ηχογραφησεις. Επομενως μια κονσολιτσα ειναι μεν καλη λυση, αλλα δεν του επιτρεπει να ηχογραφησει ξεχωριστα 2-3-4 καναλια και μετα να τα επεξεργαστει. Αρα η λυση της καρτας με αρκετες εισοδους ειναι η προτεινομενη.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #178 στις: 24/04/07, 08:20 »
Φιλε Common, o Nero προφανως εννοει πως θελει μια καρτα για πολυκαναλες ηχογραφησεις. Επομενως μια κονσολιτσα ειναι μεν καλη λυση, αλλα δεν του επιτρεπει να ηχογραφησει ξεχωριστα 2-3-4 καναλια και μετα να τα επεξεργαστει. Αρα η λυση της καρτας με αρκετες εισοδους ειναι η προτεινομενη.


Μαλλον αυτό που λεει ο freemind ειναι πιο κοντα σε αυτό που θέλω να κάνω. Επίσης θα προτιμούσα εκτός απο την κάρτα ήχου,να μην φορτωθώ (αυτήν την στιγνή τουλάχιστον) με προενισχυτές,κονσολες κτλ.

Ειδα και αυτήν εδω http://www.thomann.de/gr/emu_1616_pci.htm. Τι λέτε?
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #179 στις: 24/04/07, 10:26 »
Φιλε Common, o Nero προφανως εννοει πως θελει μια καρτα για πολυκαναλες ηχογραφησεις. Επομενως μια κονσολιτσα ειναι μεν καλη λυση, αλλα δεν του επιτρεπει να ηχογραφησει ξεχωριστα 2-3-4 καναλια και μετα να τα επεξεργαστει. Αρα η λυση της καρτας με αρκετες εισοδους ειναι η προτεινομενη.


Μαλλον αυτό που λεει ο freemind ειναι πιο κοντα σε αυτό που θέλω να κάνω. Επίσης θα προτιμούσα εκτός απο την κάρτα ήχου,να μην φορτωθώ (αυτήν την στιγνή τουλάχιστον) με προενισχυτές,κονσολες κτλ.

Ειδα και αυτήν εδω http://www.thomann.de/gr/emu_1616_pci.htm. Τι λέτε?


@freemind

Ναι Θανάση, αυτό υποψιάστηκα κι'εγώ, όμως μόνο η κάρτα δεν ωφελεί, εκτός αν γράφει από πλήκτρα ή άλλες line πηγές. Χρειάζονται προενισχυτές για τα μικρόφωνα και τις κιθάρες/μπάσσα που θα μπουν direct.

Οπότε φίλε Nero δεν βλέπω να την γλυτώνεις την (έστω μικρή) κονσολίτσα.

Κάρτες σε αυτά τα λεφτά και αυτές τις προδιαγραφές υπάρχουν πολλές. Εγώ είχα την M-Audio 1010LT που με είχε αφήσει πολύ ικανοποιημένο και τη συνιστώ. Οι Emu έχουν επίσης πολλούς οπαδούς.

Σε κάθε περίπτωση μην κοιτάς μόνο τα χαρακτηριστικά (π.χ. απόδοση των A/D/A) αλλά και το πόσο σταθεροί είναι οι drivers, υποστήριξη από την εταιρεία, αξιοπιστία, κλπ. Αυτά μπορείς να τα ψάξεις μέσω forum και newsgroups. Good hunting!  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #180 στις: 24/04/07, 10:52 »
Για κιθαρα/μπασο,δεν μπορώ να χρησιμοποιώ τον ενισχυτη αντι για προενίσχυση?  ???
Για την καρτα που σου είπα πιο πανω τι λες(EMU 1616)?
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #181 στις: 24/04/07, 11:51 »
Common, προφανως η καρτα η οποια θα παρει ο Nero, θα εχει τουλαχιστον μια προενισχυση μικροφωνου ( το γνωστο phantom power ). Η προενισχυση των υπολοιπων οργανων ειναι σχετικα απλο θεμα, αφου ηδη εχει ενισχυτη ( πραγμα που τον διευκολυνει ) ενω τα line in καθε καρτας που σεβεται τον εαυτο της, μπορουν να δεχτουν μπασο ( ακομα και clean Ηλ.κιθαρα ). Το θεμα απο εκει και περα περναει στο προγραμμα το οποιο θα χρησιμοποιησει και πως θα επεξεργαστει το καθε σημα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #182 στις: 24/04/07, 12:05 »
Common, προφανως η καρτα η οποια θα παρει ο Nero, θα εχει τουλαχιστον μια προενισχυση μικροφωνου ( το γνωστο phantom power ). Η προενισχυση των υπολοιπων οργανων ειναι σχετικα απλο θεμα, αφου ηδη εχει ενισχυτη ( πραγμα που τον διευκολυνει ) ενω τα line in καθε καρτας που σεβεται τον εαυτο της, μπορουν να δεχτουν μπασο ( ακομα και clean Ηλ.κιθαρα ). Το θεμα απο εκει και περα περναει στο προγραμμα το οποιο θα χρησιμοποιησει και πως θα επεξεργαστει το καθε σημα.

Νομιζω με κάλυψε ο freemind. Τώρα για τα προγράμματα θα δω. Μεχρι πρότινος χρησιμοποιούσα το audition,ισως δοκιμασω και το cubase.
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #183 στις: 24/04/07, 12:37 »
Common, προφανως η καρτα η οποια θα παρει ο Nero, θα εχει τουλαχιστον μια προενισχυση μικροφωνου ( το γνωστο phantom power ). Η προενισχυση των υπολοιπων οργανων ειναι σχετικα απλο θεμα, αφου ηδη εχει ενισχυτη ( πραγμα που τον διευκολυνει ) ενω τα line in καθε καρτας που σεβεται τον εαυτο της, μπορουν να δεχτουν μπασο ( ακομα και clean Ηλ.κιθαρα ). Το θεμα απο εκει και περα περναει στο προγραμμα το οποιο θα χρησιμοποιησει και πως θα επεξεργαστει το καθε σημα.

Θανάση η θύρες με προενίσχυση δεν έχουν σώνει και καλά phantom power. Αυτό χρειάζεται μόνο για τα πυκνωτικά. Η προενίσχυση όμως είναι απαραίτητη για να φτάσει στην κατάλληλη ένταση το σήμα ώστε να περάσει καθαρό και χωρίς παραμορφώσεις στον A/D μετατροπέα.  ;) Αυτό εννοούσα.

Τα line in στις περισσότερες κάρτες έχουν πολύ μικρή εμπέδηση για να δεχτούν όργανο "καρφί". Χρειάζεται 500ΚΩ-1ΜΩ είσοδο γι'αυτό (αυτό που λένε instrument level).

Δεν τα γράφω αυτά για να απαξιώσω τις επιλογές ή (Θεός φυλάξει) τη γνώμη κανενός: προσπαθώ να προφυλλάξω το φίλο μας από δήθεν "οικονομικές" επιλογές. Αγοράζω ακριβά (ή έστω, σοβαρά πράγματα) γιατί είμαι φτωχός. Αυτή πρέπει να είναι η συνθήκη στην επιλογή εξοπλισμού home studio.  ;)

Όσο για το software φίλε Nero, αν πάρεις τελικά την ESI κάτσε και ασχολήσου με το Tracktion που δίνουν μαζί, είναι εξαιρετικό πρόγραμμα και θα είσαι και νόμιμος με ότι συνεπάγεται αυτό (σιγουριά, υποστήριξη, αναβαθμίσεις, κλπ).
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Master23

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #184 στις: 06/05/07, 01:25 »
Επί του θέματος παιδιά, αξίζει να δώσω 72€ παραπάνω για ν' αγοράσω την E-MU 1820M αντί την απλή 1820;

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #185 στις: 06/05/07, 03:10 »
Επί του θέματος παιδιά, αξίζει να δώσω 72€ παραπάνω για ν' αγοράσω την E-MU 1820M αντί την απλή 1820;



Ναι! Με απολυτη σιγουρια! Παραθέτω...

The E-MU® 1820M is the flagship of E-MU's line of Digital Audio Systems, delivering everything you need to produce audio on a PC with professional results- 24-bit/192kHz converters (the same A/D converters used in Digidesign®'s ProTools® HD 192 I/O interface), hardware-...

   * Mastering-grade 24-bit, 192kHz converters - the same A/D converters used in Digidesign®'s flagship ProTools® HD I/O Interface

 Με κλειστα τα μάτια! :) :)

                       Φιλικά,
                                  Γιάννης



Ιωάννης Αναστασάκης
G.I.T Tutor - RGT Tutor - Professor of Music (American College of Greece)
http://www.myspace.com/ioannisanastassakis
http://www.ioannis.org



Αποσυνδεδεμένος Master23

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #186 στις: 06/05/07, 12:23 »
Ευχαριστώ δάσκαλε Ιωάννη για τη βοήθεια σου, αλλά εσύ μου λες για την 1820Μ ότι είναι καλή.Αυτό μου το 'πανε και τ' άλλα παιδια.Το θέμα είναι ότι τη 1820 τη βρηκα 251€ ενώ τη 1820Μ 323€.Ποια απ' τις δύο; ???

Αποσυνδεδεμένος JimTemoe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΈΛΛΗΝΑ ΜΑΓKA...!ΑΡΣΕΝΙΚΕ...!
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #187 στις: 07/05/07, 01:05 »
Η διαφορά είναι ότι η 1820 έχει 113db, ενώ η 1820Μ 120db in - out.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #188 στις: 07/05/07, 03:24 »
Ευχαριστώ δάσκαλε Ιωάννη για τη βοήθεια σου, αλλά εσύ μου λες για την 1820Μ ότι είναι καλή.Αυτό μου το 'πανε και τ' άλλα παιδια.Το θέμα είναι ότι τη 1820 τη βρηκα 251€ ενώ τη 1820Μ 323€.Ποια απ' τις δύο; ???


Sorry, να η επεξήγηση:

  H 1820M εχει ΠΟΛΥ καλυτερους μετατροπεις τους σηματος απο αναλογικο σε ψηφιακό - άρα αγορασε αυτη (1820Μ)
Κατα την αποψη μου, ο πραγματικα ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λογος να παρει κάποιος μια απο αυτές τις 2 κάρτες ειναι να παρει την 1820M για αυτο τον λογο! 

Εχω προσωπική εμπειρια με την κάρτα - αυτη χρησιμοποιησαμε για να ηχογραφήσουμε τον τελευταιο μου δισκο:)  Αν θες να ακουσεις δείγματα ηχογραφημένα με την 1820Μ, δες τα παρακάτω:

    http://forum.kithara.gr/index.php?topic=46882.0

  http://www.myspace.com/ioannisanastassakis 

   Ελπίζω να βοηθησα πιο αποτελεσματικα αυτη την φορά!

                       Φιλικά,
                                  Γιάννης



Ιωάννης Αναστασάκης
G.I.T Tutor - RGT Tutor - Professor of Music (American College of Greece)
http://www.myspace.com/ioannisanastassakis
http://www.ioannis.org





 

Αποσυνδεδεμένος Master23

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #189 στις: 18/05/07, 20:17 »
Thanx guys, και sorry για την επιμονή μου, αλλά βλέπετε θέλω να πιάσουν τόπο τα €πουλα... ;)Τελικά αποφάσισα να πάρω την 1820Μ.Ελπίζω να με δικαιώσει  η επιλογή μου. 8)
Παίδες εχω πρόβλημα, η 1820Μ.Υπάρχει μόνο η 1820 και η 1616Μ.Είμαι σε δήλειμμα.Ποια απ' τις δυο;;; ??? :-\

Αποσυνδεδεμένος Vincent Corpse

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #190 στις: 14/07/07, 15:33 »
Γεια σας.Οπως προαναφερθηκε θελω να μου πειτε ποια καρτα ηχου να αγορασω.Εχω μια sounblaster x-fi αλλα για ηχογραφισεις δν δν δν.Θελω μια καρτα ηχου που να με καλυπτει πληρως για ηχογραφισεις στο  pc να συνεργαζεται με προγραμματα για recording.editing,mixing ,να χει μηδενικο latency για να ακουω την κιθαρα μου live χωρις καθηστερησεις,να ειναι ευχρηστη,και αν εχει και εξωτερικο πανελ με in kai out θα τα μια χαρα.Μην εστιασεται στο εξςτερικο μανελ απλα εγω το βρισκω ευχρηστο οπως μια που κοιταξα την m-audio delta 66 η 44.
Διαθετω μεχρι 300 ευρω.
Οποτε.....πειτε μου.

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #191 στις: 14/07/07, 16:54 »
Βασικά θες εσωτερική ή εξωτερική?Και αν θες εξωτερική τι σύνδεση θες?Πάντως για την δουλεια που την θες πάρε καλύτερα εξωτερική. ;)
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος Vincent Corpse

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #192 στις: 14/07/07, 18:07 »
Δν ξερω ρε σι γιαυτο ρωταω.Απλα προτεινετε και θα κανω το searching.Μπορω να ανεβασω το bagdet στα 350.

Αποσυνδεδεμένος jmone

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Born To Lose............. Live To Win.............
    • Προφίλ
    • JM And Rigas
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #193 στις: 14/07/07, 18:18 »
εγώ σου προτείνω την EMU 1616 είναι εσωτερική με panel πολύ καλούν converters και εύχρηστη αυτό που θες δηλαδή

βέβαια μπορείς να πάρεις κάτι πιο φτηνό να κάνεις τη δουλειά σου
πες μας πρώτα τη χρήση θες να κάνεις

μια φτηνή/καλή λύση είναι η Tascam US-144

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #194 στις: 14/07/07, 18:23 »
Κοίτα αν το pc σου έχει firware θύρα.
αν έχει,καλύτερα να κοιτάξεις κάρτα με fireware έξοδο,αλλιώς με USB
Καλύτερα πάντως πάρε εξωτερική γιατί θα γλυτώσεις από τους θορύβους του PC

Επίσης μηδενικό latency δεν υπάρχει,αλλά υπάρχει απειροελάχιστο( της τάξης των 5-10 milisecond) το οποίο δεν πιάνει το αυτί και με τις κάρτες των 300 ευρό που ψάχνεις σίγουρα δεν θα έχεις πρόβλημα latency

YG:Για μοντέλα θα απαντήσουν άλλοι,αλλά κάνε ένα search sto thomman για να πάρεις μια γεύση!
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #195 στις: 14/07/07, 18:32 »
Για μενα δεν υπαρχει καλυτερη επιλογη ετσι οπως εχουν πεσει οι τιμες...
http://www.thomann.de/gr/digidesign_mbox_2.htm
Πληρως συμβατη,πληρως εξωτερικη,USB2 και μαζι με τα limited pro-tools(το καλυτερο recording software που μεταξυ των γνωστων)7.1 + τα plugin που δινονται μαζι..
Δεν θα το σκεφτομουν και πολυ στη θεση σου...
Alex

Πατα mbox στον Τhomann να δεις και τα υπολοιπα μοντελα που βγαινουν και να δεις αν σε βολευει κατι καλυτερα...

Αποσυνδεδεμένος Vincent Corpse

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #196 στις: 14/07/07, 19:54 »
Ok thanxxx a lot guys

Αποσυνδεδεμένος deathmace

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #197 στις: 18/07/07, 15:52 »
Καλησπέρα παιδιά, είμαι καινούργιος στην παρέα και χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθειά σας.
Είμαι σχεδόν έτοιμος να παραγγείλω το καινούργιο μου PC και έχω καταλήξει σε όλα τα parts εκτός απο την κάρτα ήχου.
Το PC θα χρησιμοποιείται σχεδόν αποκλειστικά για την εγγραφή μουσικής (συγκεκριμένα death metal).
To λοιπόν, εχω διαβάσει πάρα πολλά forums και πάρα πολλές συζητήσεις και εκεί που πάω να καταλήξω κάπου όλο και κάτι νέο διαβάζω και φτου κι απ' την αρχή.
Ο προυπολογισμός "υποχρεώνει" την επιλογή κάρτας μέχρι 250 ευρώ.
Τα όργανα (κιθάρα, μπάσο,και φωνή) θα ηχογραφούνται ξεχωριστά.
Ο ήχος θα "βγαίνει" σε ηχεία από στέρεο.Φυσικά θα ελέγχεται ο ήχος σε καλά ακουστικά.
Μετά από αρκετά που διάβασα κατέληξα σε μερικές επιλογές:

http://www.thomann.de/gr/line6_toneport_ux2.htm

http://www.thomann.de/gr/m_audio_delta_audiophile_192.htm

http://www.thomann.de/gr/m-audio_delta_1010lt.htm

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=9775#

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=11444

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=2_22_2203&products_id=3783

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=2_22_2203&products_id=2070

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=2_22_2203&products_id=1279

Σήμερα το μεσημέρι βρήκα κάτι και αρχισα να το ξαναψάχνω.
Ρίξτε μια ματιά σε αυτο το link:
http://www.thomann.de/gr/behringer_podcaststudio_firewire.htm
Τι άποψη έχετε για αυτές τις κάρτες και πιο πολύ για την τελευταία που είναι "πακετάκι" και με μικρόφωνο και ακουστικά και μίκτη?
Φυσικά αν έχετε και κάποια άλλη πρόταση ευχαρίστως να την κάνετε για να βοηθήστε έναν ψιλοάσχετο να μην αγοράσει καμιά "πατάτα" γιατί δεν μας περισεύουν.
Ευχαριστώ πάρα πολυ εκ των προτέρον για την βοήθειά σας.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/07/07, 16:04 από deathmace »

Αποσυνδεδεμένος Metallos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #198 στις: 22/07/07, 16:18 »
Φιλε μου καταρχας να σε καλωσορισω στην παρεα μας.Για το θεμα που εθεσες υπαρχουν πολλες λυσεις σε αυτα τα λ7.Εγω εχω να σου προτεινω ομως μια ακομα επειδη εψαχνα και ακομα ψαχνω βασικα για καρτα ηχου και κατεληξα πως η καλυτερη σε αυτα τα λ7 ειναι η http://www.thomann.de/gr/tascam_us144.htm  Εχει οτι χρειαζεσαι και ισως και μερικα πραγματακια που δεν χρειαζεσαι.Ειναι και εξωτερικη πραγμα που σημαινει οτι θα ειναι και γρηγοροτερη και ειναι και μια μαρκα η οποια μπορει να χαρακτηριστει ως αξιοπιστη.Επισης μια καλη και αξιοπιστη λυση θα ηταν αυτη της m-audio 1010lt που αναφερεις και εσυ καθως τρεχει τα pro tools το οποιο ειναι ενα πραγματικα πολυ καλο προγραμμα,αλλα εχει το μειονεκτημα οτι ειναι εσωτερικη και αν δεν κανω λαθος δεν εχει phantom power για μικροφωνο.Ελπιζω να σε βοηθησα και να μην σε μπερδεψα(οπως κανω συνηθως ;D).Και παλι καλωσηρθες. :)
Θελω κι εγω ενα mesa boogie.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #199 στις: 22/07/07, 21:18 »
Χωρις να εχω χρονο να τις κοιταξω ολες προκαταβολικα σαν δικια μου προταση για καρτα ηχου θα ελεγα αυτην http://www.esi-pro.com/viewProduct.php?pid=54 απο προσωπικη εμπειρια.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
40 Απαντήσεις
15959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/02, 08:39
από Thanocaster
17 Απαντήσεις
16736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/05, 20:31
από Candlemass
100 Απαντήσεις
52658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/07, 21:31
από The common cunning linguist
3 Απαντήσεις
3117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/07, 02:56
από RORY GALLAGHER
2 Απαντήσεις
2185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/07, 22:24
από Nero
9 Απαντήσεις
4614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/07, 03:21
από GreekDudeCovers
4 Απαντήσεις
8365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/08, 18:27
από Crossroad
2 Απαντήσεις
4207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 18:15
από kiwi
2 Απαντήσεις
4935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/09, 20:30
από Holyshock
2 Απαντήσεις
2212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/11, 21:25
από theodoropoulos