Αποστολέας Θέμα: Επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας για αρχάριο  (Αναγνώστηκε 7701 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IronMaiden

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους/-ες, ξεκίνησα ηλεκτρική κιθάρα εδώ και 5 μήνες και θέλω να αγοράσω την πρώτη μου ηλεκτρική κιθάρα καθώς αυτή που έπαιζα μέχρι τώρα ήταν δανεική του δασκάλου μου. Θέλω μία κιθάρα σε στυλ stratocaster γιατί ο αγαπημένος μου κιθαρίστας ο dave murray παίζει με stratocaster και σκέφτηκα ότι αν είχα μία παρόμοια κιθάρα θα με βοηθούσε στην εκμάθηση της κιθάρας και επειδή η κιθάρα που έπαιζα μέχρι τώρα ήταν stratocaster και μου φάνηκε πολύ βολική σε σύγκριση με τη les paul που μου έδωσε ο δάσκαλος μου να δοκιμάσω στην αρχή. Θέλω κάτι φτηνό δηλαδή μαξ 200 ευρώ. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας, αν θέλετε κάποια άλλη πληροφορία πείτε μου να τη γράψω.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας για αρχάριο
« Απάντηση #1 στις: 14/06/16, 10:03 »
Καλώς ήρθες...

Δες θέματα όπως αυτό: Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ

και άλλα σχετικά θέματα, π.χ. αυτά που αναγράφονται στο τέλος της παρούσας σελίδας ("τμήμα: Σχετικά θέματα"), ή με Αναζήτηση

Αποσυνδεδεμένος IronMaiden

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας για αρχάριο
« Απάντηση #2 στις: 14/06/16, 12:28 »
Ευχαριστώ πολύ θα το τσεκάρω

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας για αρχάριο
« Απάντηση #3 στις: 14/06/16, 17:53 »
Καλώς ήλθες
Να εχεις στο μυαλό σου πως η start του murray δεν είναι μια τυπική statocaster
Το θέμα σηκώνει αρκετή συζήτηση
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας για αρχάριο
« Απάντηση #4 στις: 14/06/16, 19:06 »
Καλησπέρα σε όλους/-ες, ξεκίνησα ηλεκτρική κιθάρα εδώ και 5 μήνες και θέλω να αγοράσω την πρώτη μου ηλεκτρική κιθάρα καθώς αυτή που έπαιζα μέχρι τώρα ήταν δανεική του δασκάλου μου. Θέλω μία κιθάρα σε στυλ stratocaster γιατί ο αγαπημένος μου κιθαρίστας ο dave murray παίζει με stratocaster και σκέφτηκα ότι αν είχα μία παρόμοια κιθάρα θα με βοηθούσε στην εκμάθηση της κιθάρας και επειδή η κιθάρα που έπαιζα μέχρι τώρα ήταν stratocaster και μου φάνηκε πολύ βολική σε σύγκριση με τη les paul που μου έδωσε ο δάσκαλος μου να δοκιμάσω στην αρχή. Θέλω κάτι φτηνό δηλαδή μαξ 200 ευρώ. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας, αν θέλετε κάποια άλλη πληροφορία πείτε μου να τη γράψω.


Εύγε νέε μου που το πρότυπό σου είναι ο Murray, αργότερα θα γίνει και ο Adrian Smith μόλις μπεις για τα καλά στο παιχνίδι, θα τον εκτιμήσεις περισσότερο! ;) Αφού με stratocaster έπαιζες και σε βόλευε, λογικότατο είναι η πιο "εύκολη" default κιθάρα σαν κατασκευή, καλά θα κάνεις να πας σε strat. Το budget σου είναι αρκετά μακριά από τις 2 signature κιθάρες που έχει ο Murray στην αγορά, αλλά αυτό δεν λέει και τίποτα διότι ουδέν ρόλο παίζει στη φάση (αλλά και γενικά) που είσαι πλην του ψυχολογικού.

Από εκεί και πέρα θα σου πω, ότι στο 99,9% των περιπτώσεων του signature εξοπλισμού αγοράζεις το ψυχολογικό κομμάτι και την αγάπη σου για το συγκεκριμένο κιθαρίστα, παρά κάτι το οποίο αποτελεί στυλοβάτη του ήχου του, είτε είναι ενισχυτής, είτε κιθάρα είτε και εγώ δεν ξέρω τι, άρα μη νομίζεις ότι αγοράζοντας τη strat του Murray θα παίξεις σαν τον Murray, ή θα πιάσεις τον ήχο του. Όχι, στο λέω ξεκάθαρα (και τις έχω και τις 2 strat που έχουν βγει με το όνομά του). Άρα όπως είπαμε το κάνεις για άλλους λόγους.

Δεν ξέρω από που είσαι, αλλά θα σου πρότεινα να πας σε 2-3 καταστήματα και να δοκιμάσεις τι υπάρχει σε strat style κιθάρες στο budget σου. Το λέω γιατί αυτό που πρέπει να σε ενδιαφέρει πρωτίστως -το βασικό, να κάθεται καλά στα χέρια σου να αισθάνεσαι καλά όταν παίζεις, από εκεί και πέρα να σου κάθεται καλά στο μάτι και να έχει έναν humbucker στη γέφυρα για τον ήχο.

Σου παραθέσω 2 κιθάρες οι οποίες θεωρώ ότι πρέπει να τσεκάρεις οπωσδήποτε. Αφού λοιπόν είσαι fanboy του Murray, λογικά θα θες να παίξεις κομμάτια των Maiden, solos του Murray κτλ, καλά θα κάνεις να μελετήσεις τις τεχνικές του (που βασικά ο τύπος χρησιμοποιεί μία μίξη από τις βασικές τεχνικές + απίστευτο fluid legato) και λογικά θα θες και κάτι που να μοιάζει με τις κιθάρες του :P . H πρώτη είναι ότι πιο κοντινό (εμφανισιακά) στα λεφτά σου. Η δεύτερη είναι η προσωπική μου επιλογή. Και οι δύο είναι lovely κιθάρες και παίζουν καλά.

Fender Squier Affinity SSS
http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1133&pId=39816

Fender Squier Affinity HSS
http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1133&pId=41153

Εγώ αν πήγαινα για καινούργια θα πήγαινα για την Squier Affinity στα λεφτά που διαθέτεις (κάτι της παραπάνω για την έκδοση με τον hum στη γέφυρα αλλά αξίζει). Εκτός από το ότι οι Squier πλέον όχι μόνο δεν είναι τπτ όργανα της πλάκας και entry/student level, με έχουν εκπλήξει με την ποιότητά τους για τα χρήματα που δίνεις. Εκτός αυτού είναι όμορφες, είναι stratocaster και η σειρά Affinity έχει μπράτσο τρομερό για την κατηγορία χρημάτων της, ενώ όσες και αν έπαιξα όλες είχαν άριστη ταστοδουλειά.

Πολύ σημαντικό από τη στιγμή που λογικά δεν γνωρίζεις να κάνεις μόνο σου, να ζητήσεις από το κατάστημα να σου σετάρουν την κιθάρα, και ζήτα από το δάσκαλό σου τη γνώμη του, μιας και αυτός θα  ξέρει όπως είναι φυσικό παραπάνω πράγματα από εμάς για εσένα (με τι ήδη παίζεις και πώς είναι σεταρισμένο το όργανο που σε βολεύει κτλ).
« Τελευταία τροποποίηση: 14/06/16, 20:32 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας για αρχάριο
« Απάντηση #5 στις: 14/06/16, 20:17 »
Χωρίς να είμαι εντελώς αρνητικός προς τις φτηνές Squier, εγώ προσωπικά μέχρι τα 200 Ευρώ θα προτιμούσα την Ιbanez GSA-60. Αν θέλεις κάτι πιο κοντά στο κλασσικό στυλ της statocaster, τότε κοίτα και τις SX SST-57 (με maple ταστιέρα) και SST-62 (με rosewood ταστιέρα). Ίσως η καλύτερη επιλογή που μπορείς να βρεις σε αυτά τα λεφτά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος IronMaiden

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας για αρχάριο
« Απάντηση #6 στις: 15/06/16, 12:35 »
Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας, θα ήθελα μία τελευταία συμβουλή, βρήκα σε κατάστημα μεταχειρισμένη Squier affinity στην οποία έχουν γίνει κάποιες μετατροπές απ ότι μου είπε ο καταστηματάρχης, έχει ένα μαγνήτη hot rail στη γέφυρα και έναν στο λαιμό και μου είπε ότι θα μου κάνει για τη δουλειά που τη θέλω και τη δίνει στα 250 ευρώ. Αξίζει να την πάρω αν και είναι ελαφρώς ματαχειρισμένη?

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας για αρχάριο
« Απάντηση #7 στις: 15/06/16, 12:41 »
Το αν αξίζει σίγουρα έχει να κάνει με την κατάσταση στην οποία είναι η κιθάρα. Χωρίς φωτογραφίες έστω για να δούμε εξωτερικά πώς είναι, τυχόν χτυπήματα ή προβλήματα που μπορεί να φανούν στο μάτι, δύσκολο να σου απαντήσουμε. Σου δίνει κάποια εγγύηση καλής λειτουργίας το συγκεκριμένο κατάστημα; Καλό θα ήταν να την πιάσεις στα χέρια σου εφόσον μπορείς να και παίξεις, να δεις πώς σου κάθεται, και δεύτερον να πάρεις κάποιον μαζί που ξέρει για μία έμπειρη ματιά. Σίγουρα οι 2 hot rails είναι ουσιαστική αναβάθμιση (και Murrayκη), αν η κιθάρα είναι οκ, παζάρεψε λίγο την τιμή της, ή κοίτα να πάρεις κάποιο setup και καινούργιες χορδές free.
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας για αρχάριο
« Απάντηση #8 στις: 15/06/16, 12:44 »
Και οποσδιποτε ΓΡΑΠΤΗ εγγιηση γιατι μπορει να εχει κανα θεμα και να μην το καταλαβεις αμεσως..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος IronMaiden

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας για αρχάριο
« Απάντηση #9 στις: 15/06/16, 13:15 »
Ωραία, θα τη δοκιμάσω εννοείται και θα ρωτήσω για κάποιου είδους εγγύησης, θα ρωτήσω και το δάσκαλό μου μήπως μπορεί να έρθει μαζί μου για να τη δει και αυτός και να μου πει αν είναι σε καλή κατάσταση, στο μάτι πάντως δεν φαίνεται να έχει κάποιο χτύπημα πέρα από μερικές γρατσουνιές στο pickguard. Τη τιμή δύσκολα να την παζαρέψω, αλλά ο καταστηματάρχης μου είπε ότι αν τελικά την πάρω θα μου κάνει ένα ολικό σετάρισμα στην κιθάρα δωρεάν και θα μου δώσει δώρο και μία θήκη, μερικές πένες και μία ζώνη. Τέλος πάντων μία από αυτές τις μέρες θα περάσω από εκεί ξανά, ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας για αρχάριο
« Απάντηση #10 στις: 15/06/16, 13:18 »
Αν την πάρεις με το καλό, ανέβασε καμία φωτογραφία να την καμαρώσουμε!
White noise

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας για αρχάριο
« Απάντηση #11 στις: 15/06/16, 13:38 »
Απο πού θα την ακους αν επιτρεπεται?
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος IronMaiden

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας για αρχάριο
« Απάντηση #12 στις: 15/06/16, 14:40 »
Από έναν παλιό marhsall 50 watt μοντέλο δεκαετίας 90' που είχε ο θείος μου

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας για αρχάριο
« Απάντηση #13 στις: 16/06/16, 10:03 »
Αν είναι ο υβριδικος AVT50 Valvestate  :up  εισαι στον σωστο δρομο  ;D !


Με το καλο να παρεις και την καινουρια σου κιθαρα (ιδανικα δοκιμασε την στο μαγαζι με τον δικο σου ενισχυτη για να δεις πως ακριβως θα ακουγεται σπιτι).


Και οπωσδηποτε φωτο ενισχυτη/κιθαρας μετα!!!   ;D
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
6140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:52
από Απόλλων
21 Απαντήσεις
13006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/11, 02:41
από no slave
13 Απαντήσεις
6643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/11, 16:46
από DeniaHD
16 Απαντήσεις
5950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/12, 21:31
από Απόλλων
39 Απαντήσεις
16885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/13, 16:27
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
2363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/13, 16:58
από freemind
13 Απαντήσεις
5909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/15, 15:22
από Kosthrash
14 Απαντήσεις
15381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/21, 21:05
από GVen
12 Απαντήσεις
6550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/19, 08:50
από modfori
23 Απαντήσεις
7961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/19, 22:25
από Uriah