Αποστολέας Θέμα: Κούφια γη  (Αναγνώστηκε 9933 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iAnos...

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
  • ... μια μελωδία απρόσμενη που γίνεται δική σας ...
    • Προφίλ
Κούφια γη
« στις: 23/03/05, 17:08 »
Λοιπόν, έμαθα αρκετά πρόσφατα για τις θεωρίες που υπάρχουν για την υποτιθέμενη "κούφια γη", τις εισόδους προς αυτήν κτλ. Εσείς τι πιστεύετε; Κούφια λόγια μήπως; Ή μπορεί πραγματικά κάτι τέτοιο να ισχύει;

http://www.blackstate.gr/koufiagi.htm

« Τελευταία τροποποίηση: 23/03/05, 17:11 από iAnos... »
"Το παραμύθι τέλειωσε, αρχίζει η ζωή, αχ να 'τανε η αλήθεια σου σαν ψέμα αληθινή..."

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #1 στις: 23/03/05, 17:37 »
Ξερω γω?...Ειμαι και φοιτητης Γεωλογιας.....Δυσκολο!Το εσωτερικο της γης δεν εχει εξηγηθει πληρως, αλλα μου φαινεται πολυ δυσκολο....δεν θα συνεβαιναν πολλα σεισμολογικα φαινομενα αν ισχυε....αλλα και ισως να εξηγουνταν αλλα που δεν μπορουμε να ερμηνευσουμε....
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #2 στις: 24/03/05, 00:43 »
Εντελώς μα εντελώς ( από όση επιστημονική γνώση μπορεί να έχω ) θεωρία για αρκούδες!!!!!!!!!!!
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #3 στις: 24/03/05, 09:10 »
Και ποιός την κατασκεύασε; οι εξωγήινοι; Γιατί;
Τελικά η μάζα της Γης είναι μικρότερη από αυτή που μας λένε; Δικαιολογεί την παρούσα τροχιά της γύρω από τον ήλιο;
κλπ κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #4 στις: 07/04/05, 13:53 »
Έχω δει κάτι ταινίες με σχετικό περιεχόμενο. Δεν το πιστευω αλλά δεν το απορρίπτω. Ποτέ δεν ξέρεις.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος SteveVai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #5 στις: 08/04/05, 03:33 »
Όντως δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι, γι αυτό και εγώ πιστεύω τα εξής:
Κατά 90% τη θεωρία την έχουν βγάλει κάποιοι έξυπνοι για να πουλήσουν βιβλία/περιοδικά κλπ.
Κατά 9,99999999999% το πίστευαν και οι ίδιοι
Κατά 0,00000000001% οι γεωλόγοι είναι τόσο στουρνάρια που από τους κάμποσες δεκάδες χιλιάδες απ' αυτούς σε 100 χρόνια δεν βρέθηκε ένας που να καταλάβει τι βρίσκεται κάτω από τα πόδια του να ξυπνήσει και τους υπόλοιπους...

Αλλα βέβαια κάποιοι είναι τόσο πιο έξυπνοι που με το να δουν πέντε φωτογραφίες και κανα δυο βιβλία ανύπαρκτης επιστημονικότητας καταλαβαίνουν μέσα σε πέντε μέρες όσα όλοι οι υπόλοιποι που έχουν φάει τη ζωή τους στο διάβασμα και στα πειράματα δεν έχουν καν ψιλιαστεί...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #6 στις: 08/04/05, 09:04 »
Βλακειες...Αυτα τα πιστευουν κατι καμμενοι σαν τον Γιαννοπουλο....
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #7 στις: 08/04/05, 12:49 »
Όχι ότι το πιστεύω, αλλά ωρέ έρεβε αυτό δεν ήταν επιχείρημα...  Και τον Τεσλα για καμμένο τον είχανε...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #8 στις: 08/04/05, 12:52 »
Κλειστόμυαλοι....
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #9 στις: 08/10/05, 23:44 »
εχμ, επειδη δεν μπορω να δω το σαιτ μηπως να μου ελεγε καποιος δυο λογια σχετικα κι ας ειναι και ιστοριες για αγριους ?
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #10 στις: 09/10/05, 09:33 »
Το εν λογω site αναφερει το παρακατω:  ::)

Παράθεση
Αναχωρώντας από την εσώτατη προς την εξώτερη επιφάνεια του πλανήτη, μετά aπό διανύσματα 2Χ1000χλμ=2000χλμ υπάρχει η διάπυρη απροσπέλαστη ζώνη 100χλμ που σημαίνει σύνολο πάχους γήινων τοιχωμάτων 2100 χλμ. Η ακτίνα της γης στον ισημερινό είναι 6370 χλμ άρα η ακτίνα της κούφιας γης 4270 χλμ. Αυτό το κενό διαθέτει έναν εσωτερικό μανδύα ατμόσφαιρας 80 χλμ περίπου. Στα 4270 χλμ από τη μία υπάρχει ο πορτοκαλόχρωμος Ήλιος εκπομπής φωτός και αντιδιαμετρικά ο Μαύρος Ήλιος απόλυτης απορρόφησης φωτός. Ο εκπέμπων Ήλιος έχει 12 πλανητίδια δεξιόστροφων τροχιών ενώ ο απορροφών 12 αριστερόστροφων. Το φως του εσωτερικού ήλιου δεν γίνετε ορατό στην επιφάνεια εκτός από τις περιοχές των πολικών ανοιγμάτων. Το πράσινο ημίφως που παρατηρείται στην επιφάνεια πλησίον των στοών προέρχεται από ιονισμό του αέρα από ραδιενεργά μέταλλα. Το φως του εσωτερικού ήλιου προέρχεται από τη σύγκληση του γήινου ηλεκτρομαγνητικού πεδίου σε μία κυλινδρική φωτεινή στήλη, εισερχόμενη από το κυκλικό άνοιγμα του Βόρειου πόλου και εξερχόμενη από το αντίστοιχο του Νοτίου. Το βόρειο άκρο αυτής της στήλης είναι ορατό στην επιφάνεια ως "Βόρειο Σέλας". Ομοίως και για το νότιο σέλας. Πρόσβαση στην επιφάνεια υπάρχει μόνο από τους πόλους λόγω της διάπυρης ζώνης, μόνο οι Βριλ-Νεφελίμ με τα σκάφη της τεχνολογίας τους μπορούσαν να διανύσουν τις τεράστιες αποστάσεις από το εσωτερικό στην επιφάνεια. Σήμερα όμως ο άνθρωπος έχει τα μέσα για να πραγματοποιήσει τέτοια ταξίδια. Γι' αυτό η πρόσβαση στις περιοχές των πόλων απαγορεύεται. Το άνοιγμα της πολικής τρύπας στο βόρειο πόλο καλύπτει το 1/6 της πολικής διαμέτρου.

Αποσυνδεδεμένος Ozz

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • The magician (not me... yet)
    • Προφίλ
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #11 στις: 09/10/05, 10:49 »
Γενικότερα θα συμφωνήσω με τον Steve Vai προσθέτοντας τα παρακάτω:
Θεωρίες , και αρκετά ευφάνταστες θα έλεγα, είναι αρκετά εύκολο να φτιάξει κανείς κάθε μέρα στο γραφείο του. Πόσο μάλλον όταν αυτές δεν έχουν κάποια μαθηματική θεμελίωση και  επιπλέον τυλίγονται με ένα μυθικό πέπλο.
Αυτό που μας οδηγεί στο να δεχτούμε ή να απορρίψουμε μια θεωρία είναι το πείραμα.
Αν αυτοί που υποστηρίζουν τα περί κούφιας γης έχουν δίκιο, γιατί δεν παρουσιάζουν τη θεωρία τους σε ένα επιστημονικό συνέδριο άλλα προσπαθούν να την επιβάλλουν εντυπωσιάζοντας όλους εμάς που αγνοούμε;
Τι είδους σχέση έχουν όλοι αυτοί με τα πανεπιστήμια που ουσιαστικά αποτελούν τα κέντρα παραγωγής της γνώσης;
Θα μεταλάβω με νερό θαλασσινό
στάλα τη στάλα συναγμένο απ' το κορμί σου
σε τάσι αρχαίο μπακιρένιο αλγερινό
που κοινωνούσαν πειρατές πριν πολεμήσουν

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #12 στις: 09/10/05, 12:10 »
Κλειστόμυαλοι....

    Ρε Κώστα, "κλειστόμυαλο" να πεις κάποιον που δεν αποδέχεται κάτι που θα μπορούσε να έχει βάση. Όταν λέμε οτι πρέπει να είμαστε ανοιχτόμυαλοι, δεν εννοούμε οτι πρέπει να είμαστε τόσο ανοιχτοί στα πάντα.  Ειδικά όταν έρχεται σε αντίθεση με βασικές φυσικές έννοιες όπως πχ η βαρύτητα. Σε πιο ακριβώς σημείο του κενού ανάμεσα στην εσωτερική και εξωτερική γη επιπλέουν τα πλασματάκια του κάτω κόσμου μιας και έλκονται από dύο μάζες σε αντίθετες διευθύνσεις ; Είπαμε, να είμαστε ανοιχτοί σε νέες ιδέες, αλλά όχι σε μπούρδες ...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/05, 21:01 από bluechild »

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #13 στις: 09/10/05, 12:44 »
Φούσκες μου φαίνονται εμένα αυτά περι κούφιας γης. Άλλωστε, πολλά φαινόμενα όπως τα ηφαίστεια δεν δικαιολογούν την ύπαρξή τους αν θεωρήσουμε σωστη τη θεωρία της κούφιας γης. Και άλλωστε, μπορούμε να αποδείξουμε την σύσταση του εσωτερικόυ της γής, στέλνοντας ηλεκτρομαγνητικά σήματα, και λαμβάνοντας και μελετώντας τις ανακλάσεις τους, αφού τα ηλκτρμγνητικά κύματα αλλάζουν χαρακτηριστικά μεγέθη ανάλογα με το μέσο στο οποίο ταξιδεύουν. Αυτή τη διαδικασία την έχουν κάνει, για να αποδείξουν το σημερινό μοντέλο για το εσωτερικό της γης.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #14 στις: 09/10/05, 18:23 »
Εγω παντως που εχω διαβασει σε διαφορα βιβλια που μου φερνει ο θειος μου που ειναι πορωμενος με κατι τετοια μπορω να πω οτι ειναι τοσο ευφανταστα πραγματα που αυτοι που τα γραφουν θα μπορουσαν καλλιστα να κανουν καρριερα στο χολυγουντ
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #15 στις: 11/10/05, 01:57 »
Ισχύει
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #16 στις: 11/10/05, 08:09 »
Ισχύει

Τι ισχύει; Ξέρεις κάτι;
Πάντως εμένα στα νιάτα μου, μια τρελλοπαρέα με τράβαγε στα βουνά και στα λαγκάδια για να βρούμε τις "εισόδους" και μετά έμενα ξαπλωμένος στο κρεββάτι μιά βδομάδα για να περάσει το διάστρεμμα...Άσε που μας κοιτάζαν παράξενα οι μπαρμπάδες στα χωριά, γιατί νόμιζαν ότι κάναμε μαγιολίκια...Το μόνο που βρήκαμε, τελικά, ήταν βλήτα και ραδίκια...
Και στη σπηλιά του Νταβέλη, που υποτίθεται ότι βγάζει μέχρι το μέγαρο της Δούκισας της Πλακεντίας (άλλοι λένε μέχρι την Ελευσίνα), πήγαμε πολλές φορές για "εξερεύνηση" και τελικά είναι μια γούβα σαν τον τάφο του Ινδού... ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/10/05, 08:14 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #17 στις: 11/10/05, 13:40 »
O Ntabelhs den eixe mono ena krysfhgeto.
Kai an ennoeis thn onomazomenh sphlia tou Ntabelh sthn Pentelh (ekei pou htan to arxaio latomeio), h eisodos ths exei xtistei edw kai poly kairo apo to polemiko naytiko, to opoio eixe to meros san bash tou. twra to exoun egkataleipsei giati profanws oi "periergoi" olo kai meiwnontai...
Opote logiko einai na mhn mporeis na deis tipota pia.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #18 στις: 11/10/05, 13:50 »
O Ntabelhs den eixe mono ena krysfhgeto.
Kai an ennoeis thn onomazomenh sphlia tou Ntabelh sthn Pentelh (ekei pou htan to arxaio latomeio), h eisodos ths exei xtistei edw kai poly kairo apo to polemiko naytiko, to opoio eixe to meros san bash tou. twra to exoun egkataleipsei giati profanws oi "periergoi" olo kai meiwnontai...
Opote logiko einai na mhn mporeis na deis tipota pia.

Νομίζω ότι αρχικά τον χώρο αυτόν τον είχε χρησιμοποιήσει το ΝΑΤΟ. Εμείς, πάντως, είχαμε πάει πριν μπαζώσουν την άκρη της σπηλιάς. Είχε όντως μερικές "σκάλες" που οδηγούσαν σε κάποιους άλλους Θαλάμους. Θυμάμαι πως υπήρχαν σχηματισμένες και μερικές λιμνούλες. Όμως τα πάντα ήταν "τυφλά". Δεν οδηγούσαν πουθενά. Μάλιστα ο πιό τρελλός απ' όλους μας διανυκτέρευσε στην σπηλια ΜΟΝΟΣ του (μπρρρρ) γιατί ο Μπαλάνος έγραφε ότι συμβαίνουν διάφορα περίεργα (απώλεια χρόνου, υπερφυσικά φαινόμενα κλπ). Το μόνο που του συνέβη ήταν ότι ξεπάγιασε και χε....κε πάνω του γιατί το βράδυ κυκλοφορούν στο βουνό διάφορα ζωάκια κι αυτός ήταν ασυνήθιστος ;D Στην πορεία βέβαια έμπλεξε άσχημα, γιατί του άρεσε να ανακατεύεται με τέτοιες μα....κίες, αλλά αυτο είναι μια άλλη κουβέντα ::)
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος oldnavy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • http://apythanos.blogspot.com
    • Προφίλ
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #19 στις: 11/10/05, 13:57 »
... γιατί ο Μπαλάνος έγραφε ότι συμβαίνουν διάφορα περίεργα (απώλεια χρόνου, υπερφυσικά φαινόμενα κλπ).

Το έχω διαβάσει το βιβλίο (.. πριν καμιά δεκαριά χρόνια .. - εποχή κατά την οποία και εμένα με μάγευαν τα σχετικά κείμενα, εξερευνήσεις κλπ). Το τελικό (σημερινό) συμπέρασμα μου είναι ότι ο τύπος ήθελε να γράψει ένα βιβλίο. Επειδή όμως ήξερε ότι οι λογοτεχνικές του ικανότητες είναι για τα μπάζα, σκάρωσε μια μυθυστορία που απευθυνόταν στους λάτρεις του είδους.... Δηλαδή σίγουρες πωλήσεις....

ΥΓ.: Αυτές φυσικά είναι προσωπικές μου απόψεις και δεν έχουν σκοπό να μειώσουν το κύρος του κου Μπαλάνου....

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #20 στις: 11/10/05, 14:23 »
... γιατί ο Μπαλάνος έγραφε ότι συμβαίνουν διάφορα περίεργα (απώλεια χρόνου, υπερφυσικά φαινόμενα κλπ).

Το έχω διαβάσει το βιβλίο (.. πριν καμιά δεκαριά χρόνια .. - εποχή κατά την οποία και εμένα με μάγευαν τα σχετικά κείμενα, εξερευνήσεις κλπ). Το τελικό (σημερινό) συμπέρασμα μου είναι ότι ο τύπος ήθελε να γράψει ένα βιβλίο. Επειδή όμως ήξερε ότι οι λογοτεχνικές του ικανότητες είναι για τα μπάζα, σκάρωσε μια μυθυστορία που απευθυνόταν στους λάτρεις του είδους.... Δηλαδή σίγουρες πωλήσεις....

ΥΓ.: Αυτές φυσικά είναι προσωπικές μου απόψεις και δεν έχουν σκοπό να μειώσουν το κύρος του κου Μπαλάνου....

Χα! Εγώ τον γνώρισα και προσωπικά. Μέχρι και στο σπίτι του με πήγανε. Και μας έκανε, τότε πριν 12-13 χρόνια, τη χάρη να μας δώσει ένα αντίγραφο του "πολυτιμότατου" και  "απαγορευμένου στους αμύητους" βιβλίου του (νομίζω το λέγανε "κοσμικη βιοδυναμική" ή κάπως έτσι) αντί του ευτελούς ποσού των 30.000 δρχ αν και η πραγματική του αξία ήταν (για τον συγγραφέα) 60.000 !!!!!!!!!! Και το ζώον ο φίλος μου το πήρε!!!!!!! Και ήταν και πολύ ευτυχισμένος που "κατάφερε" να εξασφαλίσει ένα τόσο "πολύτιμο έργο"!!!!!!! Από τότε κατάλαβα τι σημαίνει η φράση "για κάθε κορόιδο που πεθαίνει, γεννιούνται δέκα". Μετά ο "συγγραφέας" γλυκάθηκε κι ήθελε να μας κάνει μέλη του εξωτερικού κύκλου της "ομάδας" του (νομίζω το αποκαλούσε "νέφος" ή nibus7 ή κάπως έτσι τέλος πάντων) αντί μιάς "ευτελούς συνδρομής", αλλά μόλις μου το είπε ο δικός μου άρχισα να τον μουτζώνω με χέρια και με πόδια και δεν μου το ξανάπε. Αυτός πάντως πήγε κι όπως σας είπα "πέρασε καλά"... Βέβαια, όλα αυτά μπορεί να μοιάζουν ότι δεν καλλάνε με την θεωρία της "κούφιας γης", αλλά αδέρφια να' χετε το νου σας. Αυτός ο χώρος είναι γεμάτος επιτήδειους, που μερικές φορες μπορεί να αποδειχθούν και ποικιλλοτρόπως επικίνδυνοι. Φυλαχτείτε!!! Η αληθινή γνώση είναι απλή και μπροστά στα μάτια μας. Και, κατά τη γνώμη μου, μπορείτε να την αναζητήσετε σε πολύ πιό ασφαλείς και ασυγκρίτως πιό σοβαρες πηγές. Π.χ. για αρχή, στους αρχαίους Έλληνες συγγραφείς ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/10/05, 14:27 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος oldnavy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • http://apythanos.blogspot.com
    • Προφίλ
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #21 στις: 11/10/05, 14:44 »

....αντί του ευτελούς ποσού των 30.000 δρχ αν και η πραγματική του αξία ήταν (για τον συγγραφέα) 60.000 !!!!!!!!!!
... κι ήθελε να μας κάνει μέλη του εξωτερικού κύκλου της "ομάδας" του (νομίζω το αποκαλούσε "νέφος" ή nibus7 ή κάπως έτσι τέλος πάντων) αντί μιάς "ευτελούς συνδρομής"  .....

Χαχα τελικά δεν έχω πέσει μάλλον έξω στις απόψεις μου για τον εν λόγω κύριο Μπαλάνο !!!

Εκείνο που με εκνευρίζει ιδιαίτερα είναι όταν βλέπω όλους αυτούς του ανόητους στις τηλεοράσεις και αυτοσυστήνονται με τον τίτλο ερευνητής !!!!
Έχει χάσει η λέξη και την αξία της !!!! Ακούς κάποιον να σου λέει ότι είναι ερευνητής (.. ίσως ο καημένος σε κάποιο σκοτεινό και ανήλιαγο εργαστήριο ... ) και τον κοιτάς με μισό μάτι..... Ρε μπας και έπεσα σε Ufoλόγο ή κυνηγό φαντασμάτων ?  (Δοκισήσοφους δεν του έλεγαν αυτούς οι αρχαίοι μας πρόγονοι ? )

ΥΓ.: Τελικά ο φιλαράκος σου κατάλαβε την κουταμάρα του ?


Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #22 στις: 12/10/05, 08:17 »
Όπως σου είπα μετά απ' αυτές τις ελαφρές μα...κιες έπεσε στα...χοντρά. Και μη φανταστείς ότι ήταν μικρός. Την εποχή που συζητάμε (προ πενταετίας) είχε ήδη περάσει τα σαράντα! Απ' τις βλακείες αυτές (που όμως είναι μερικές φορές ΠΟΛΥ τρομακτικές και αληθινές και το ξέρω γιατί τα είδα με τα μάτια μου) κόντεψε να του στρίψει...Κάποια στιγμή νομίζω μάλιστα ότι είχε στ' αλήθεια τρελλαθεί... Τέλος πάντων, με πολύ βοήθεια και υπομονή καταφέραμε στο τέλος να τον γλυτώσουμε. Βοήθησαν βεβαίως και κάποιοι από τους παράξενους "φίλους" του, που τον λυπήθηκαν. Εδω και 1-2 χρόνια είναι καλά και μόλις ακούει τέτοιες συζητήσεις κιτρινίζει και τον πιάνει ναυτία ;D Εμ, στερνή μου γνώση, να σ' είχα πρώτα :)
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος oldnavy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • http://apythanos.blogspot.com
    • Προφίλ
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #23 στις: 12/10/05, 10:56 »
Απ' τις βλακείες αυτές (που όμως είναι μερικές φορές ΠΟΛΥ τρομακτικές και αληθινές και το ξέρω γιατί τα είδα με τα μάτια μου) κόντεψε να του στρίψει...Κάποια στιγμή νομίζω μάλιστα ότι είχε στ' αλήθεια τρελλαθεί...

Νομίζω φίλε Τάσο ότι αν μας έλεγες μερικές από τις τρομακτικές ιστορίες θα είχε "παιδευτικό" χαρακτήρα, με την προυπόθεση πάντα βέβαια ότι δεν παραβιάζουμε την προσωπική ζωή του φιλαράκου σου.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #24 στις: 12/10/05, 11:11 »
Ο Μπαλανος, ειναι ενας εκπληκτικος μεταφραστης βιβλιων, φιλοσοφος και συγγραφεας επιστημονικης Φαντασιας. Απο'κει και περα, ειναι στο χερι του καθενος, για να καταλαβει ποιος τον κοροϊδευει και ποιος οχι! Οσα ατομα ειναι μελη στο Locus 7, υποτιθεται οτι εχουν μια πιο "κοντινη" σχεση με αυτα τα μυστηρια. Ο ιδιος δηλωνει καποιες σπουδες στη Φυσικη ( και μπορω να πω πως τον πιστευω, απο τα γραφομενα του σε καποια περιοδικα, τα οποια δειχνουν οτι εχει βασεις σε αυτα που αναφερεται ), ομως δηλωνει και ερευνητης..Και αν αυτον τον θεωρειτε "εμπορο", τι θα επρεπε να πει κανεις για ατομα σαν τον Κεραμυδα, ή τον Γιαννοπουλο, που με τις θεωριες τους και τα βιβλια τους, γελασε και ο καθε πικραμενος... ( μεσα απο το βιβλιο του Γιαννοπουλου "Μυστικη Αθηνα" "...και αφου βρηκα την εισοδο της Σπηλιας, στη συνεχεια την σκεπασα, ετσι ωστε να μην μπορει κανεις να την βρει.." ενω στο περιοδικο που συνεργαζεται γραφει "....οποιος θελει μπορει να παει να δει την σπηλια, η οποια βρισκεται σχεδον σε κοινη θεα.." )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher