Αποστολέας Θέμα: καινούρια κιθάρα  (Αναγνώστηκε 3683 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thanos1547

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • let's rock n' roll
    • Προφίλ
καινούρια κιθάρα
« στις: 16/04/10, 17:19 »
παιδιά κατ αρχάς χαίρομαι ιδιαίτερα που σας γνωρίζω πάω εδώ και σχεδόν ένα χρόνο κιθάρα και σκέφτομαι να αγοράσω μια καλή κιθάρα και έχω βάλει http://http://espguitars.com/guitars_m.html τήν m100fm της esp  στο μάτι και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας το μόνο που με χαλάει είναι οι μαγνήτες και θα ήθελα να μου προτείνετε καποιο set της emg για να αντικαταστήσω τους stock ! :)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/10, 17:38 από thanos1547 »

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #1 στις: 16/04/10, 18:58 »
Πρωτα απ ολα φιλε μου καλως ηρθες
Δευτερον δωσε βαση στα παρακατω που μου τα εχουν πει ανθρωποι πολυ πιο εμπειροι απο μενα
1)Τους εχεις ακουσει απο κοντα κ δν σου αρεσαν?
2)Αν παρεις μαζι με τν κιθαρα εναν καλο ενισχυτη τοτε ο ηχος σου θα ειναι σε τουλαχιστον πολυ καλα επιπεδα
3)Για τ ειδος μουσικης θελεις την κιθαρα?
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #2 στις: 16/04/10, 20:29 »
Καταρχάς καλωσήρθες και απο μένα

Θα συμφωνήσω με το BlackmoreFan για τις συμβουλές του, και θα συμπληρώσω με τα εξής*: Η κιθάρα που θες έχει μια τιμή περίπου στα 349€ ενω το σύνηθες τυπικό set της EMG με τους 81 και 85 κοστίζει 149€. Προσωπικά βέβαια, αν έβαζα τέτοιο της EMG θα διάλεγα τις εκδοχές τους που splitάρουνε το οποίο δίνει κάποιες παραπάνω επιλογές,αλλα κοστίζει 88€ ο bridge και άλλα 88€ ο neck. Και λογικά πρέπει να γίνει η τοποθέτηση απο κάποιον τεχνικό το οποίο κοστίζει 116€, καθώς το σώμα πρέπει να σκαφτεί λόγο μεγέθους των μαγνητών.

Οπότε για να πείς οτι έχεις τη κιθάρα που θές με τους μαγνήτες που θες έχεις ένα κόστος απο 614€ μέχρι τα 641€ ανάλογα με τις επιλογή των μαγνητών. Οπότε θα σου πρότεινα είναι να ρίξεις μια ματιά στο Μ-300FM που ΚΑΙ προσφέρει αυτά που θές, αλλα επίσης έχει neck-thru κατασκευή, πιο σοβαρό τρέμολο και ΔΕΝ έχει την αναμονη του οποιουδήποτε τεχνικού.

Ξέρω οτι είναι σπαστικό να ρωτάς κάτι και να σου δείχνουν άλλα πράγματα. Το έκανα καθαρά απο την οικονομική σκοπιά του ζητήματος, και μπορείς πάντα να ρίξεις μια ματιά σε μια λίστα απο κιθάρες που είναι στο μοτίβο που παρέθεσες. Απο τις οποίες θα ξεχώριζα τη schecter damien elite 6.Εχε όμως υπόψιν οτι έχει διαφορετικό μπράτσο απο την ESP. Γενικά πάντως επιβάλλεται να δοκιμάσεις ότι πάρεις, ΠΡΙΝ το πάρεις.


* Οι τιμές απο το συγκεκριμένο κατάστημα και τεχνικό είναι ενδεικτικές, και αποτελούν προσωπικές προτιμήσεις.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος thanos1547

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • let's rock n' roll
    • Προφίλ
Απ: καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #3 στις: 16/04/10, 21:01 »
παιδιά καλώς σας βρήκα την κιθάρα την θέλω για heavy death και black metal αλλά κυρίως για heavy την κιθάρα την έχω δοκιμάσει και το μόνο που δέν μου άρεσε ήταν οι μαγνήτες μήπως ξέρει κανένας πόσο κοστίζουν οι emg signature pickups του alexi laiho απο children of bodom ? ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/10, 21:05 από thanos1547 »

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #4 στις: 16/04/10, 21:13 »
Να σε ρωτησω τ ενισχυτη εχεις?
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος thanos1547

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • let's rock n' roll
    • Προφίλ
Απ: καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #5 στις: 16/04/10, 21:28 »
marshal 80 watt

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #6 στις: 16/04/10, 21:35 »
Μοντελο?
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #7 στις: 17/04/10, 02:23 »
O Alexi Laiho χρησιμοποιεί τον εξής EMG ο οποίος τιμάται στα 89€ και αφορά ΜΟΝΟ τη θέση bridge των μαγνητών. και φυσικά μην ξεχάσεις το κόστος τη τοποθέτησης.

Παρόλα αυτά, οφείλω να σου υπενθυμίσω οτι ο ήχος του δε βγάινει απο ένα μαγνήτη των 89€ αλλα απο διάφορους συνδιασμούς που αναλύονται όμορφα και ωραία εδώ.

Κοιτώντας το δικό μου αγαπημένο δίσκο, Hate Crew Deathroll, που έχει αρκετά χαρακτηριστικό ήχο έχουμε:

Alexi Laiho - Amps:
• Lee Jackson Perfect Connection GP-1000 Preamp
• Rocktron Intellifex Effects Unit
• Peavey 5150 (slaved to power section)
• Marshall JCM 800 4x12 cabinets (with Celestion speakers)

Αξίζει να προσέξεις βέβαι οτι αν θελήσεις να παίξεις CoB, οι κιθάρες του Laiho είναι σε D Standard, κάτι το όποίο έχοντας Floyd Rose τρέμολο, μπορεί να σε ταλαιπωρήσει.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
12801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/13, 17:24
από panixgr
20 Απαντήσεις
8984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/09, 10:56
από Alexz11
6 Απαντήσεις
3519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 00:54
από no slave
2 Απαντήσεις
2610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/10, 19:14
από tasosSG
47 Απαντήσεις
12803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/11, 20:31
από ReMiOs
21 Απαντήσεις
6932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/11, 00:06
από kopaniamento
37 Απαντήσεις
69799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/19, 14:27
από saved
9 Απαντήσεις
6009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/13, 15:41
από panicX
10 Απαντήσεις
12315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/17, 16:42
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
3920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/20, 19:10
από Malamakis