Αποστολέας Θέμα: Προβλημα με τον explorer....  (Αναγνώστηκε 4049 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Προβλημα με τον explorer....
« στις: 23/07/07, 23:03 »
Οχι τον ιντερνετ... τον απλο...

Λοιπον ξαφνικα εδω και μερικες ωρες οταν ανοιγω ενα directory του δισκου μου, βγαζει οτι ο εξπλορερ εκανε ενα λαθος και πρεπει να κλεισει... δοκιμασα να γραψω τον φακελλο  σε αλλο μερος του δισκου μηπως λυθει το προβλημα αλλα κανει το ιδιο... με λιγα λογια δεν μπορω να ανοιξω το συγκεκριμενο φακελλο με τιποτα...

Ενα αλλο παρομοιο που κανει εδω και περιπου 6 μηνες ειναι οτι σε εναν αλλο φακελλο δεν ανοιγει τους υποφακελλους αμεσως αλλα λιγο αργει...για αυτην την περιπτωση εκανα φορματ στον δισκο,αλλαγη λειτουργικου αλλα συνεχιζει...


Το περιεργο ειναι οτι το πισι ειναι ολοκαινουριο με καινουριους δισκους και οριτζιναλ windows xp sp2...

Ξερετε τι μπορει να φταιει;;;
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με τον explorer....
« Απάντηση #1 στις: 24/07/07, 00:24 »
Προφανως κατι καταστραφηκε στον φακελο. Το εχω παθει και γω, με την διαφορα ομως οτι οταν επελεγα ιδιοτητες, στο μεγεθος, ξεκινουσαμε απο mb, και οσο περνουσε η ωρα, το μεγεθος ανεβαινε με γοργους ρυθμους φτανοντας το Peta.

Το αλλο που αργει λιγο, ισως ειναι γιατι αργει να διαβασει τα δεδομενα... και μενα ο εσωτερικος αργει οταν διαβαζει τα program files.

(και φυσικα θα πεταχτουν τωρα οι φανατικοι των μακ να διατυμπανιζουν πρεπει να ξεφορτωθεις το πισι και να παρεις μακ)

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με τον explorer....
« Απάντηση #2 στις: 24/07/07, 00:26 »
Προφανως κατι καταστραφηκε στον φακελο. Το εχω παθει και γω, με την διαφορα ομως οτι οταν επελεγα ιδιοτητες, στο μεγεθος, ξεκινουσαμε απο mb, και οσο περνουσε η ωρα, το μεγεθος ανεβαινε με γοργους ρυθμους φτανοντας το Peta.

Ξερεις πως μπορω να το λυσω αυτο;;;
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με τον explorer....
« Απάντηση #3 στις: 24/07/07, 00:43 »
Δυστυχως οχι... :( Σε ξενερωσα ε? Με αλλον browser δοκιμασες να τον ανοιξεις? Δοκιμασες με safe mode να μπεις?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με τον explorer....
« Απάντηση #4 στις: 24/07/07, 01:08 »
Eίχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με ένα directory στο σκληρό μου δίσκο, το οποίο δεν άνοιγε με τίποτα. Η μόνη λύση που βρήκα ήταν να το σβήσω και να το ξαναβάλω στο σκληρό από το back up που είχα. Αυτό έλυσε το πρόβλημα. Παρεμπιπτόντως η μόνη διαφορά στα δύο directory (αυτό του σκληρού από το αντίστοιχο στο back up) ήταν κάποια εξώφυλλα δίσκων που δεν υπήρχαν στο αυθεντικό και ο τρόπος εμφάνισης των υποφακέλλων. Mάλιστα αν θυμάμαι καλά, το πρόβλημα εμφανίστηκε αφού είχα αλλάξει τον τρόπο εμφάνισης των υποφακέλλων από details σε thumbnails...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με τον explorer....
« Απάντηση #5 στις: 24/07/07, 02:58 »
Καταρχήν θα σου έλεγα να ξεφορτωθείς το pc και να πάρεις mac!!!(αυτό προς τον Enema!:)
Αστειεύομαι βεβαίως...
Στο πρόβλημα τώρα...
Καινούργιο pc δεν νοείται να αργεί να ανοίξει φακέλους...βέβαια εξαρτάται τί εννοεί ο καθένας το "αργεί"...
Κάνε μου τη χάρη όμως και δες πόσες διεργασίες εκτελούνται όταν μπαίνεις στα win...
(Ctrl+Alt+Del και στο παράθυρο που ανοίγει λέει κάτω αριστερά Διεργασίες ή αλλιώς Processes αν δεν γνωρίζεις πώς...λέμε τώρα)...
Συνήθως όταν καθυστερεί να διαβάζει κάτι συμβαίνει επειδή ένα άλλο πρόγραμμα εκτελείται ταυτόχρονα...γενικότερα κάτι "βαραίνει" το pc...
Ολοκαίνουργιο μηχάνημα δεν πρέπει να καθυστερεί...για αποσαφήνισε τί εννοείς καθυστερεί...
Αν έχεις επιλογή Thumbnails ως προς την εμφάνιση των αρχείων και αν μάλιστα πας να ανοίξεις φωτογραφίες δικαιολογείται απόλυτα πάντως...
Για διαφώτισέ μας λίιιιιιγο παραπάνω...
C u!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Προβλημα με τον explorer....
« Απάντηση #6 στις: 24/07/07, 03:58 »
Μήτσο το ίδιο πρόβλημα είχα και γω όποτε άνοιγα ένα folder με ταινίες.
Η λύση ήταν να απεγκαταστήσω ένα πακέτο codecs xvid και όλα ήταν οκ.

Επίσης τα subfolders που αργούν να ανοίξουν μπορεί απλά να οφείλονται σε ένα απλό defragment ώστε να παίρνει την εντολή γρηγορότερα και να τα ανοίγει.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με τον explorer....
« Απάντηση #7 στις: 24/07/07, 08:57 »
Καταρχην να πω οτι δεν με ενοχλει που αργει να ανοιξει εναν φακελο αλλα το καινουριο που λεει οτι ο εξπλορερ πρεπει να κλεισει...

Οταν λεω αργει εννοω περιπου ενα λεπτο για να ανοιξει εναν φακελλο με τρεις υποφακελλους και 4-5 αρχεια....


Και ο  φακελλος που κολλαει εχει μεσα απο ταινιες μεχρι word ....
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με τον explorer....
« Απάντηση #8 στις: 24/07/07, 09:04 »
Mάλιστα αν θυμάμαι καλά, το πρόβλημα εμφανίστηκε αφού είχα αλλάξει τον τρόπο εμφάνισης των υποφακέλλων από details σε thumbnails...

Εκανα και εγω το ιδιο... και τωρα δεν μου βγαζει οτι εχει λαθος... το αλλαξα απο μικρογραφιες σε λεπτομερειες... και χθες το ειχα κανει μια φορα αλλα μαλλον δεν επιασε... σημερα λειτουργει... να σαι καλα....

@Mistral
Στις διεργασιες δεν βλεπω κανενα προγραμμα που να χρησημοποιει μεγαλο κομματι μνημης...τα βλεπω ολα καλα... και οπως σωστα λες καινουριο πισι με Core 2 duo 6600 με μνημη 1033Mhz και SATA II στις 10.000 rpm δεν ειναι δυνατον να κολλαει οταν διαβαζει φακελλους...εχω εναν φακελο που κανει 2 δευτερολεπτα να τον ανοιξει αλλα εχει χυμα μεσα 25 χιλιαδες mp3....
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Προβλημα με τον explorer....
« Απάντηση #9 στις: 24/07/07, 09:47 »
Χρησιμοποίησε το Total Commander να δεις την διαφορά. Το είχα το πρόβλημα αυτό πέρισυ, σε περισσότερους από έναν φακέλους. Και μετά από format εξακολουθούσε να υπάρχει, ίσως είναι από τους σκληρούς. Δε λέει κάτι το ότι είναι καινούργιοι, ίσα ίσα προλαβαίνεις την εγγύηση. Σε μένα λύθηκε μόνο του, αφού μετά το φορμάτ επανασύνδεσα έναν έναν τους σκληρούς και τους έκανα defrag.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με τον explorer....
« Απάντηση #10 στις: 24/07/07, 12:44 »
D@ve Murray επειδή το πρόβλημα αυτό το έχω αντιμετωπίσει στο δικό μου pc ξαφνικά ενώ δούλευε καλά, είμαι πεπεισμένος πως για τέτοια προβλήματα και ειδικά σε τόσο σύγχρονο και γρήγορο μηχάνημα (δηλ.ούτε σε pentium II δεν θα πρεπε να αργεί, λέμε τώρα) δεν φταίει σίγουρα το defragment...Αντιθέτως σε μένα είχε συμβεί από adware το οποίο δεν φαινόταν πουθενά ούτε στις διεργασίες...Από εκεί κ πέρα οκ αν τα ανοίγεις με μορφή thumbnails είπαμε είναι λογικό...
Ψάξε πάντως τα προγράμματα που φορτώνονται όχι μόνο με Ctrl+Alt_Del αλλά μέσω msconfig sthn kartela start up αλλά και μέσω regedit στην υποκαρτέλα run...Τουλάχιστον να αποκλείουμε θεωρίες...
Σε αριθμό πόσες διεργασίες τρέχεις?
Επιμένω πάντως πως είναι ή κάποιο πρόγραμμα (ακόμα και αν δεν πιάνει πολύ μνήμη...μπορεί απλά να τρέχει συνεχώς και ταυτόχρονα με άλλα) ή κάποιο adware...
Antivirus τί χρησιμοποιείς?Μήπως σε κάποια ρύθμισή του έχεις επιλέξει να τρέχει συνεχώς και να ελέγχει διαρκώς για ιούς?
Τέλος, sorry αν γίνομαι κουραστικός πόσο ελέυθερη μνήμη έχεις από το 1GB???
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
6047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/06, 22:05
από Corky
55 Απαντήσεις
15899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 13:26
από Nexis
5 Απαντήσεις
3480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/08, 15:40
από Jizzzm
3 Απαντήσεις
2521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/09, 20:01
από Stinky
32 Απαντήσεις
12300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 19:30
από Μητσάκος
1 Απαντήσεις
2470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/10, 20:03
από tendril
0 Απαντήσεις
1425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 14:21
από valex_van_halen
1 Απαντήσεις
2146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 21:46
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/11, 11:47
από Makaveli
10 Απαντήσεις
4636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/18, 17:52
από saved