Αποστολέας Θέμα: Προβληματισμός για ενισχυτή.  (Αναγνώστηκε 19510 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #25 στις: 27/05/15, 04:38 »
Μιλάμε πάντα για mono..Αρα δίνω απο το left out στο μονιτορ και πέρνει και μια γραμμη απο το ίδιο out (φαντάζομαι μεσω του μονιτορ) και ο ηχολήπτης..
Τα λέω καλα...?
ουφφ ???
Οχι.
Εσυ δινεις μονο στον ηχοληπτη απο το left της πεταλιερας.
Πως γινεται οταν βαζεις μικροφωνο σε ενισχυτη και παει στον ηχοληπτη? Το ιδιο.
Μετα, ο ηχοληπτης  σου στελνει πισω στο μονιτορ σου την κιθαρα , και οτι αλλο θες απο την υπολοιπη μπαντα (εκτος κι αν εχει τη δυνατοτητα να σου παρεχει ξεχωρiστο μονιτορ για αυτα, για να μεινει "καθαρο" απο αλλα οργανα το μονιτορ της κιθαρας σου).
Θα το χρησιμοποιεις δλδ σαν συνηθισμενο stage μονιτορ.

Παντα μιλαμε για active wedge FRFR monitor.

« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/15, 04:52 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #26 στις: 27/05/15, 09:36 »
Οκ κατάλαβα.  Αλλα θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για  να ακουγομαι από αυτο σε κάποιο χώρο που είναι μικρός..?
Υπάρχει καμία πρόταση?  Βλέπω αυτο της line 6  που προτάθηκε παραπάνω και διαβάζω πολύ καλά σχόλια άλλα είναι ακριβο.. Υπάρχει κάτι άλλο? Πρέπει κάτι να προσέξω?

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #27 στις: 27/05/15, 11:18 »
Η πρόταση της Behringer που σου έκανα είναι στα μισά λεφτά. Εμείς με 2 τέτοια και 2 sub της ίδιας εταιρίας βγάζουμε όλη τη μπάντα σε μικρά μαγαζιά που δεν έχουν δικό τους PA. Ο συνκιθαρίστας μου τρέχει το Axefx2 από εκεί και ακούγεται άψογα.


Επίσης αν δεν σου κάνει η Behringer σαν μάρκα, βγάζει η Laney επίσης frfr για το Laney IRT studio, που είναι σχεδόν παρόμοιο με της Line6 και είναι το Laney IRT-X όπως και το φθηνότερο CXP-112
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/15, 11:26 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #28 στις: 27/05/15, 11:38 »
Μια ανορθοδοξη λύση (για τα live/προβες - για το σπιτι ειναι ότι πρέπει!) ειναι να δοκιμασεις με ενα nearfield monitor (το θεωρω πολυ πιο frfr και ποιοτικο σαν κατασκευη απο πολλα stage monitors) όπως αυτο της Yamaha:


http://www.thomann.de/gr/yamaha_hs_8.htm


Ναι δεν ειναι wedge και δεν βολευει ισως πολυ στα live, το δοκιμαζεις με την πεταλιερα σου και αποφασιζεις  ;) .
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #29 στις: 27/05/15, 12:29 »
Mα ετσι και αλλιως οσοι χρησημοποιουν κλασικο ενησχητη-καμπηνα για μονιτορ στα λαιβ,δεν ειναι ολα tilt-back.Ενταξη,τροποι για να βολεφτεις επι της σκηνης..απειροι..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #30 στις: 27/05/15, 13:15 »
Απλά ψάχνω έναν τρόπο όχι απλά να ακουγομαι αλλα να είναι και ποιοτικό αυτο που ακούγεται.. Και ως τώρα βρίσκω τρόπους να βγω αλλα θα ήθελα εναν πιο ποιοτικό - συγκεκριμένο τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #31 στις: 27/05/15, 13:28 »
Pod HD από line δεν τίθεται θέμα αν θα ακούγεται καλό. Εκτός κι αν το preset είναι ότι να 'ναι :P. Από το stage monitor εσύ θα ακούς μόνο έτσι κι αλλιώς.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #32 στις: 27/05/15, 13:41 »
Ναι αλλά θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως ηχείο σε μικρό μαγαζί που δεν έχει pa..?

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #33 στις: 27/05/15, 14:22 »
Εχμ, μήπως ήρθε η ώρα να πάρεις το Pod αγκαλιά και να πας να δοκιμάσεις τις διάφορες εναλλακτικές σε κανένα μαγαζί;  ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #34 στις: 27/05/15, 14:32 »
Ναι πρέπει.. Αλλά γιατί το λες έτσι? Με αυτο που είπα να το έχω και σαν ηχείο?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #35 στις: 27/05/15, 15:39 »
Εγώ διαφωνώ με το όλο θέμα του FRFR (εδώ είναι η τοποθέτηση μου) και το χτίσιμο του ήχου γύρω από το POD εκτός και αν υπάρχει σοβαρό χρηματικό θέμα.
Ψηφίζω την λύση 3, με δεύτερη την 2.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/15, 15:41 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #36 στις: 27/05/15, 18:08 »
Κοίτα,δεν μου τρέχουν απο τα πατζάκια και σίγουρα δεν μπορω να διαθέσω 1000+ ευρω για ενα λαμπάτο ενισχυτή.
Παρόλα αυτα για αυτο άνοιξα το θέμα και να ανταλλάξουμε απόψεις/εμπειρίες απο διάφορες χρήσεις εξοπλισμού ωστε να καταλήξουμε στο τι θά ήταν προτιμότερο..
Υπάρχει κάποιος λαμπάτος ενισχυτής που να είναι σε ενα κόστος των ανωτέρω που να πορεί να στηρίξει live αλλα να μου δίνει και δυνατότητα να παίξω σε διάφορες συνθήκες?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #37 στις: 27/05/15, 18:31 »
Την άλλη Κυριακή στο Holywood θα παίξω με τον ID60, αν θέλεις να έρθεις, ευχαρίστως να τον ακούσεις/δοκιμάσεις να δεις αν σου κάνει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #38 στις: 27/05/15, 19:17 »
Θα προσπαθήσω και ευχαριστώ πολύ για την προσκληση..Αλλα να κάνω μια ερώτηση, ο id60 είναι στην ουσία modeling amp. Αρα συμπεριφέρεται περίπου σαν το pod..
Προτιμάμε δλδ την λύση modeling amp απο το να κρατήσω το pod και να "δουλεύω"με αυτο?
Θέλω να πω πως ούτε στον id60 την ουσία μπορεις να χτίσεις τον ήχο σου με την ευρύτερη έννοια..

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #39 στις: 27/05/15, 19:44 »
Δεν έχεις άδικο.. όμως εγώ πάω την Κυριακή ΜΟΝΟ με αυτόν να κάνω συναυλία, εσύ με το POD πάς?.. όχι.
Πέρα από τις διαφορές του modelling που είναι σε διαφορετική φιλοσοφία, έχεις έναν ενισχυτή κιθάρας.
Κάπου πιστεύω όταν κιθαρίστες καταλήγουν να αγοράζουν αυτοενισχυόμενα μεγάφωνα PA αντί για ενισχυτές κιθάρας, η στρατηγική τους, τουλάχιστον προσωρινά, πάει σε περίεργα μονοπάτια. Πέρασα και εγώ από αυτό το μονοπάτι αν διάβασες το άρθρο μου, και επανήλθα.
Ξέρεις και εσύ που θα καταλήξεις, νομίζω αν ρωτήσεις  τον εαυτό σου "αν είχα 2000€ για εξοπλισμό, τι θα έπαιρνα?" νομιζω η απάντηση είναι προφανής. Γιαυτό ψήφισα το 3.

EDIT: ΕΙΔΙΚΑ αφου σου άρεσε ο Yamaha (τον έχει ο συγκιθαρίστας μου), και προέρχεσαι από τον MG30 (τον έχω) πίστεψε με ο ID30 είναι το επόμενο βήμα σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/15, 19:47 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #40 στις: 27/05/15, 19:54 »
Ο σκοπός που ρώτησα και εβαλα σαν επιλογή τον Blackstar είναι ακριβώς αυτη που είπες..Να μπορώ να τον πάρω και να πάω για live μονο με αυτον..Αλλα απο ότι είπαν και οι συνκιθαρίστες παραπάνω αν συνδεθείς με το pod direct μπορείς να πας μόνο με αυτο για live..Απο εκει και πέρα σίγουρα αν το οικονομικό δεν ήταν θέμα πολλα πραγματα θα ήταν διαφορετικα.Μπορει να πήγαινα να πάρω εναν λαμπάτο 50 Watt και να τελείωνε εκει το θέμα..Όμως δυστυχώς είναι και για αυτο προσπαθώ με ότι έχω και με ενα περιορισμένο budget να φτιάξω το ήχο μου οχι ίσως ως τον ήχο των ονείρων μου, αλλα εναν ήχο που θα με καλύπτει κατα 80% και θα μπορει να μου δώσει την φυσικότητα/"δύναμη" να παίζω και να γουστάρω..ίσως το κομμάτι τον αρμονικών να με ταρακούνησε λίγο γιατι είναι ενα κομμάτι που το χρησιμοποιώ πολυ..Αλλα δεν ξέρω, απο την άλλη βλέπω και κιθαρίστες που παίζουν αποκλιστικα με modeling και ο ήχος τους δεν εχει να ζηλέψει τίποτα απο κάποιο λαμπάτο ενισχυτη..
Πολύ μπέρδεμα..Αντε πάλι απο την αρχη... :(

Υ.γ. Με τον mg30 την ουσία εχω να παίξω χρόνια. Παίζω τα τελευταια 2 σπιτι με τον yamaha και στις προβες με οτι εχει εκει χρησιμοποιώντας άλλες φορες το pod αλλες τα πετάλια..Αλλα οκ..δεν είμαι τόσο παράλογος, ξέρω οτι ο mg30 λέγεται ενισχυτής επειδη ετσι τον ονομασαν κάποιοι ;D .Στην ουσία παίζω με το pod στο fxloop ήτε πρόβα ήτε live..
Το πρόβλημα είναι οτι λόγω του χρωματισμού που δίνει η καμπίνα δεν εχω κάποια σταθερή ποιότητα στον ήχο μου..για αυτο ψάχνω κάτι/κάποιο τρόπο που θα μπορω να έχω αυτη τη σταθερότητα ακομα και αν οπως ξαναείπα δεν είναι απόλυτα ο ήχος των ονείρων μου (ανάθεμα αν ξέρω ποιος είναι αυτος) ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/15, 20:04 από metalman »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #41 στις: 27/05/15, 19:58 »
Εγώ πάλι θα πω πως ξέρω κορυφαίο νέο Έλληνα κιθαρίστα εκ Θεσσαλονίκης (νομίζω είναι γραμμένος και στο φόρουμ) που αυτή τη στιγμή περιοδεύει εξωτερικό, παίζοντας σε supergroup με τοπ ονόματα του extreme metal, με το HD500 direct on PA και τίποτα άλλο. Περί ορέξεως.

Να πω ότι κι εγώ direct με το X3 Live βγαίνω, αλλά επειδή είμαι τσουτσέκι μπροστά στον παραπάνω παικταρά, καλύτερο να υπερθεματίσω τη δική του περίπτωση... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #42 στις: 27/05/15, 20:16 »
..απο την άλλη βλέπω και κιθαρίστες που παίζουν αποκλιστικα με modeling και ο ήχος τους δεν εχει να ζηλέψει τίποτα απο κάποιο λαμπάτο ενισχυτη..
Να το δεχτώ αν μιλάμε για τα μηχανήματα που κάνουν πιο πολλά από τους κορυφαίους λαμπάτους, τύπου Kemper, AxeFX κλπ.
Αν μιλάμε για μηχανήματα τύπου ID60, διάβασε πάλι το συμπέρασμα στο review που έκανα, να είσαι και ενήμερος..

Δεν ξέρω παιδιά, γούστα είναι αυτά, ο καθένας καθορίζει τον ήχο του βάσει προτιμήσεων που είναι καθαρά προσωπικές, οπότε δεν υπάρχει σωστό και λάθος, απλά είναι καλό να ακούγονται όλες οι απόψεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #43 στις: 27/05/15, 20:22 »
Ο πιο τεμπλης ειμαι εγω δηλαδη;παιζαμε καθε Τεταρτη και Κυριακη συν Δευτερα προβες,το μπασο καρφι στην κονσολα και δεν το επαιρνα ουτε σπιτι  0:)
Παντος για να μην γινωντε μπερδεματα,εγω μηλησα για φλατ καμπινα (απο οσο θυμαμαι)
Γιατι τα ηχεια frfr σιγουρα αν και φλατ ακουγοντε αλλιως.
πχ εμενα η καμπινα ειναι σχεδιασμενη να μην χρωματιζει τον ηχο,αλλα καπου στους 4500 κυκλους..δεν παιζει  ;D κιολας ο τυπας που εβγαλε τα σχεδια λεει αν την θες για ΡΑ,απλα δεν κανει.Παντος καλα θα κανεις να περασεις απο εκει να δοκημασεις οπως ειπε ο αδριανος.Δεν εχεις να χασεις τιποτα και δεν θελει βιασινη.Εγω το rig μου μου πηρε χρονια να κατασταλαξω και με πολυ ψαξιμο και ελαχιστες δοκιμες.Εψαξα πολυ συγκεκρημενα και κηνηθηκα με πιστη.Ευτυχος καλα μου εκατσε  ::)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #44 στις: 28/05/15, 00:58 »
Κοίτα,δεν μου τρέχουν απο τα πατζάκια και σίγουρα δεν μπορω να διαθέσω 1000+ ευρω για ενα λαμπάτο ενισχυτή.
Παρόλα αυτα για αυτο άνοιξα το θέμα και να ανταλλάξουμε απόψεις/εμπειρίες απο διάφορες χρήσεις εξοπλισμού ωστε να καταλήξουμε στο τι θά ήταν προτιμότερο..
Υπάρχει κάποιος λαμπάτος ενισχυτής που να είναι σε ενα κόστος των ανωτέρω που να πορεί να στηρίξει live αλλα να μου δίνει και δυνατότητα να παίξω σε διάφορες συνθήκες?
Μη νομιζεις οτι θα δωσεις λιγα και στην περιπτωση του frfr.
Τα φτηνα ειναι για το τζακι κι εσυ απο οτι καταλαβα θες και λιγη ποιοτητα.
Νομιζα οτι το σετ πεταλιερα- monitor το ηθελες για ευελεξια.
Αν το θες για οικονομια και παραλληλα ποιοτητα, κι εφοσον εχεις stomp boxes, παρε ενα λαμπατο.
Υπαρχουν καλες επιλογες και κατω απο 1000 και κατω απο 800. Κανα 500αρικο υπολογισε για αξιοπρεπες frfr.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #45 στις: 28/05/15, 01:01 »
Δεν έχεις άδικο.. όμως εγώ πάω την Κυριακή ΜΟΝΟ με αυτόν να κάνω συναυλία, εσύ με το POD πάς?.. όχι.
Πως δεν πας?
Αν εχεις κανονισει στο rider, να εχεις μονιτορ (και in ear)  Που ετσι κι αλλιως πρεπει να εχεις για να ακους και τους αλλους.
Ποτε δεν πηρα τιποτα αλλο εκτος απο την πεταλιερα σε συναυλιες. Πας, κουμπωνεις, κανεις μια γκραν και τελος.
Ακομα και ενισχυτες που μου εδωσαν να διαλεξω αν ηθελα,δεν τους πηρα.
Καθε φορα θα ηταν διαφορετικος ο ηχος ακομα και το ιδιο μοντελο να μου εδιναν. Δοκιμασμενο.
Πολλα ειναι μισοκατεστραμμενα και δεν παιζουν οπως πρεπει.

Amp μονο το δικο μου και μονο οταν γινεται (απο αποψης χωρου, πολης, μεταφορας κλπ) και πληρωνεται (εμμεσα).
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/15, 01:11 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #46 στις: 28/05/15, 02:47 »
Ναι Σπύρο, έτσι είναι, πολλοί επαγγελματίες που ξέρω στον χώρο έχουν τόσο καεί από το κουβάλα-στήσε που καταλήγουν σε αυτή την λύση.
Εμείς οι υπόλοιποι που είμαστε χομπίστες, έχουμε την πολυτέλεια να ψυρίζουμε περισσότερο το θέμα του εξοπλισμού και εκεί πάνε πολλά χρήματα. Αν δεν τα φέρουμε και στην συναυλία, δεν θα έχουν εφαρμογή. Έτσι είναι, τα χόμπυ είναι για να τα χώνεις και να χαίρεσαι.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #47 στις: 28/05/15, 02:54 »
Δεν καταλαβες.
Δεν το κανω για ευκολια.
Ειναι καλυτερα ετσι.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #48 στις: 28/05/15, 07:37 »
Συμφωνω με αδριανο.Ο χομπιστας πραγματικα τα χωνει και πραγματικα το χαιρετε.Ο επαγγελματιας ειναι πιο ντεμι κατασταση.Ψηφιζω χομπιστας for life γιατι αν σταματησουμε να το χαιρομαστε,χασαμε το νοημα.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #49 στις: 28/05/15, 10:23 »
Φίλτατε Metalman, ήρθε η ωρα να παρεις επ'ωμου την HD500  ;D  και να αρχισεις τις δοκιμες! Μόνο έτσι πιστεύω θα κατασταλάξεις στο ποια λύση σε βολεύει καλύτερα και φυσικά σου αρέσει το αποτέλεσμα  ;) .
Πάντως, μπορεις να συνδυασεις σε μικρα λαιβ την πεταλιέρα σου με έναν (όχι FRFR φυσικά) μικρό λαμπάτο ενισχυτή (για να ακούς εσύ αλλα -γιατι όχι- και το κοινό, αν τον συνδέσεις σε μια εξωτερική καμπίνα), όπως πχ τον οικονομικο  Laney Cub12 (ελαφρύς, 12'' μεγάφωνο, effects loop, ext. speaker out)


http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1118&pId=34001


ή αν προτιμάς να έχεις πιο πολλα "λαμπάτα" γκάζια (και θα σε βγάλει παντου και χωρις εξωτερικη καμπίνα) τον πολύ καλό Randall RD40C (δια χειρος Mike Fortin):


http://www.thomann.de/gr/randall_rd40c.htm


Φυσικά μετα τον Yamaha και τον MG30 δεν ξέρω αν θα εξακολουθήσεις να τα χρειάζεσαι...  ;)


Καλές δοκιμές!!!
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
12272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/07, 21:56
από Fanoukos
9 Απαντήσεις
4194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:57
από HeavyHead
4 Απαντήσεις
3154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/08, 14:42
από Jezus
Help με ενισχυτη.

Ξεκίνησε από Mean « 1 2 » Ενισχυτές

26 Απαντήσεις
8437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/08, 00:06
από GreekDudeCovers
16 Απαντήσεις
5617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 09:46
από vagtanplan
20 Απαντήσεις
7821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 19:39
από Jezus
31 Απαντήσεις
9300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/12, 16:55
από Tasos_G
20 Απαντήσεις
7372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/15, 22:12
από Starrider
12 Απαντήσεις
7220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/16, 09:43
από saved
24 Απαντήσεις
21055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/17, 15:52
από vaig3