Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 701869 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Κάτι καινούριο που παρουσίασε, το led δεν ανάβει πια μόνο του όταν βάζω το καλώδιο στο input, πρπει να πατήσω το switch για να ανάψει.
Έτσι είναι η σωστή λειτουργία του.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
update: έφτιαξα καινούριο veroboard, το bypass δουλεύει ,ο θόρυβος με την μπαταρία έχει εξαφανιστεί, η νέκρα παραμένει όμως, με μετασχηματιστή, έχω πάλι θόρυβο και νέκρα, οπότε μάλλον σκέφτομαι οτι κάι παίζει εκτός veroboard, στην υπόλοιπη συνδεσμολογία, η οποία όμως μου φαίνεται σωστή  :-\

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πιστεύω όπως και έχω πει ότι καλό είναι να μην βάζεις το κύκλωμα από την αρχή μέσα στο κουτί με την πλήρη συνδεσμολογία, πριν να το έχεις δοκιμάσει και να λειτουργεί με την πολύ απλή συνδεσμολογία In/Out και μία μπαταρία.
Αποτέλεσμα είναι ότι τώρα δεν ξέρεις αν έχεις ένα ή περισσότερα ταυτόχρονα προβλήματα να λύσεις..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
το ξέρω και βλακεία μου , το θυμήθηκα μετά  :-\ , μου περνάει και κάτι άλλο απ'το μυαλό, αμυδρά, αλλά για να είμαι σίγουρος, θα ρωτήσω, κατα τις κολλησεις (όπου δεν είμαι και πολύ γνώστης) βάζουμε πάνω κάτι σαν αλοιφή για να γίνει καλα η κόλληση, μόλις κάνω τη κόλληση με το κολλητίρι, αυτό φυσικα λιώνει και απλώνεται στα γυρω αυλάκια του veroboard (φυσικα στεγνώνει μετά) αλλά σκέφτομαι μήπως αυτό δημιουργεί το βραχυκύκλωμα και όλο το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
μπα..πρεπει να ειναι πολυ ασχημη η κολληση για να μην κανει επαφη...

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
όχι οι κολλήσεις είναι όλες οκ, τις έχω τσεκάρει, εκτός αν κάηκε κανα 3pdt switch ή power jack κατά την πρώτη προσπάθεια που έβγαζε καπνούς το veroboard

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
.. εκτός αν κάηκε κανα 3pdt switch ή power jack κατά την πρώτη προσπάθεια που έβγαζε καπνούς το veroboard
Όχι, για να δουλεύει το bypass, δουλεύει κατά πάσα πιθανότητα και το 3PDT.
Κοίταξε αν έχεις την δίοδο με την σωστή πολικότητα.
Σε πρώτη φάση, μέτρα με το πολύμετρο σου το voltage στο τρανζίστορ στο σημείο d6 σε σχέση με την γείωση.
Μετά, πάρα ένα καλωδιάκι και βραχυκύκλωσε με το χέρι τα σημεία e1 με e9 και γράψε αν ακούγεται σήμα τότε.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κοίταξε αν έχεις την δίοδο με την σωστή πολικότητα.

Νομίζω είναι σωστή, η μαύρη γραμμή της ''κοιτάζει την R4'' είναι δηλαδή το σημείο e5

Σε πρώτη φάση, μέτρα με το πολύμετρο σου το voltage στο τρανζίστορ στο σημείο d6 σε σχέση με την γείωση.

μου δίνει κάπου στα 0.25 volt

Μετά, πάρα ένα καλωδιάκι και βραχυκύκλωσε με το χέρι τα σημεία e1 με e9 και γράψε αν ακούγεται σήμα τότε.

με το bypass δουλεύει, έχει σήμα, με το εφε on, δεν έχει σήμα αλλά έχει λίγο θόρυβο , λογικά επειδή κρατάω τα καλώδια με το χέρι

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
μου δίνει κάπου στα 0.25 volt
Αυτό είναι λάθος. πρέπει να δείχνει γύρω στα 4,5v.
Πρώτον τσέκαρε ότι στο a1 έχει 9v.
Μετά τσέκαρε ότι οι R4 και R5 είναι οι σωστές, διότι αυτές καθορίζουν τα 4,5v στο d6.
Μετά τσέκαρε τις R1, R2 και ότι ο C3 είναι με την σωστή πολικότητα και δεν έχει βραχυκυκλώσει από προηγούμενα λάθη.

με το bypass δουλεύει, έχει σήμα, με το εφε on, δεν έχει σήμα αλλά έχει λίγο θόρυβο , λογικά επειδή κρατάω τα καλώδια με το χέρι
με το εφε on μας ενδιαφέρει.. Αν δεν έχει σήμα στο e1, δεν κάνουμε τίποτα.. εκεί μπαίνει το σήμα στην πλακέτα.
ανεξαρτήτως από οτιδήποτε, ακόμα και με βγαλμένη την μπαταρία, όταν βραχυκυκλώσεις με το χέρι τα σημεία d1 με το e9, πρέπει να ακούγεται ακριβώς όπως και με το true bypass. Αλλιώς έχεις σίγουρα πρόβλημα (και) στην καλωδίωση.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτό είναι λάθος. πρέπει να δείχνει γύρω στα 4,5v.
Πρώτον τσέκαρε ότι στο a1 έχει 9v.
Μετά τσέκαρε ότι οι R4 και R5 είναι οι σωστές, διότι αυτές καθορίζουν τα 4,5v στο d6.
Μετά τσέκαρε τις R1, R2 και ότι ο C3 είναι με την σωστή πολικότητα και δεν έχει βραχυκυκλώσει από προηγούμενα λάθη.
Τώρα που ξαναμέτρησα το τρανσίστορ μου δίνει 7.5 - 8 volt και στο bypass και στο effect on (αλλά πολλά δεν είναι?)
στο a1 δίνει 9ν. R4, R5, R2, C3 είναι οκ, η R1 ενώ είναι 100Κ (την είχα μετρήσει πριν την κολλήσω) μου την μετράει 56-57Κ τώρα...

με το εφε on μας ενδιαφέρει.. Αν δεν έχει σήμα στο e1, δεν κάνουμε τίποτα.. εκεί μπαίνει το σήμα στην πλακέτα.
ανεξαρτήτως από οτιδήποτε, ακόμα και με βγαλμένη την μπαταρία, όταν βραχυκυκλώσεις με το χέρι τα σημεία d1 με το e9, πρέπει να ακούγεται ακριβώς όπως και με το true bypass. Αλλιώς έχεις σίγουρα πρόβλημα (και) στην καλωδίωση.

Έιναι d1-e9 ή e1-e9? στο bypass και στις 2 περιπτώσεις δεν ακούγετε τίποτα, με το εφε on και στα 2 βγάζει θόρυβο

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ναι, 7.5 - 8 volt είναι πολλά. Πως άλλαξε τώρα η μέτρηση από πρίν?

Δεν μετράμε ποτέ αντιστάσεις πάνω στο κύκλωμα με το πολύμετρο, διότι αλλοιώνονται οι τιμές τους από τα άλλα εξαρτήματα.
Απλά κοιτάμε τα χρώματα για επιβεβαίωση.

Η σύνδεση d1-e9 ή e1-e9 είναι ουσιαστικά το ίδιο πράγμα.  Αφού όταν ενώνεις το d1-e9 δεν ακούς τίποτα με το εφε on, έχεις λάθος στα καλώδια. Ξανακοίταξε τα πολύ προσεκτικά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
έκοψα τα καλώδια και έκανα το παρακάτω απλούστερο κύκλωμα. Τα ίδια μου κάνει, θόρυβος δίχως σήμα. μέτρησα πάλι το τρανσίστορ και αυτή τη στιγμή μου δίνει 9,35ν. Οπότε καταλήγουμε οτι κάτι φταίει στο veroboard, το θέμα είναι τι, καθως όλα μου φαίνονται οκ, θα ποστάρω φωτό με καλύτερη ανάλυση asap.



Uploaded with ImageShack.us

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
μέτρησα πάλι το τρανσίστορ και αυτή τη στιγμή μου δίνει 9,35ν.
Δηλαδή πιο πολλά από την 9βολτη μπαταρία ???!!???!!...
Κάτι δεν κάνεις καλά με το πολύμετρο φίλε..
Μετράμε Volts DC σε μικρή κλίμακα, με αναφορά την γείωση, δηλαδή το πλήν (-) της μπαταρίας..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μετράμε Volts DC σε μικρή κλίμακα, με αναφορά την γείωση, δηλαδή το πλήν (-) της μπαταρίας..

Ακριβώς, VDC σε κλίμακα των Volt με 20V max, και ground το (-) της μπαταρίας, 9,35V παίρνω, σάπιο πολύμετρο ε? :-\

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
@Alexisonfire
αναλογικό είναι το πολύμετρο σου; Δηλ, με βελόνα στο καντράν;

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όχι όχι ψηφιακό είναι και με καινούρια μπαταρία μάλιστα, αλλά θα πάρω καινούριο, θα πάρω και καινούριες αντιστάσεις και πυκνωτές και θα αρχίσω το veroboard απ'την αρχή και πολύ πιο προσεκτικά. Δεν μπορώ να βρω που είναι το λάθος σε αυτό που έχω φτιάξει τώρα , φάινεται ολόσωστο, αλλά κάπου βραχυκυκλώνει.

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
θα αρχίσω το veroboard απ'την αρχή και πολύ πιο προσεκτικά

Και πολύ καλά θα κάνεις. Αυτή την πολυ εξειδικευμένη  ;D  τεχνική χρησιμοποιώ κι εγώ κάθε φορά που δεν μου λειτουργεί κάποιο κύκλωμα με την πρώτη, και μέχρι τώρα δεν μ'εχει απογοητεύσει! Συνιστάται βέβαια μόνο για μικρά κυκλώματα όπως το booster και το fuzz, γιατί αν σου τύχει κάτι παρόμοιο με το LTD, ή ακόμα χειρότερα με κάνα delay, άντε να το ξαναφτιάχνεις πάλι απτην αρχή!!!

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λόγω απώλειας καλής ψηφιακής μηχανής είναι αδύνατο να ανεβάσω φωτογραφίες , για να έχετε κι εσείς μια καλύτερη ιδέα του τι μπορεί να παίζει.
Οπότε αντί να κάθονται και να μυρίζουν τα νύχια τους για το που τα έχω εγώ σκ.....σει ( :P ) οι πιο γνώστες του θέματος στο φορουμ , λεω να ξαναφτιάξω την πλακέτα απ' την αρχή. Ένα μεγάλο ευχαριστώ απ' τον Adr1anos και τους υπόλοιπους που με βοήθησαν μέσα απ τις απαντήσεις τους. Αμα καταφέρω και το φτιάξω το αναθεματισμένο θα ποστάρω και pics  :P

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
....
Οπότε αντί να κάθονται και να μυρίζουν τα νύχια τους για το που τα έχω εγώ σκ.....σει ( :P ) οι πιο γνώστες του θέματος ...

Γεια σου Alexisonfire,
το να μην παίζει το εφέ με την πρώτη φορά συμβαίνει και στους πιο έμπειρους κολλητηράδες (σοβαρά). Απλά οι έμπειροι το διορθώνουν μέσα σε μισή ώρα. Οπότε, μην τα βάζεις με τον εαυτό σου για κάτι που θα συμβαίνει όσα χρόνια και να φτιάχνεις πεταλάκια. Αύριο τρίτη, πάρε ένα καινούργιο πολύμετρο, φτηνό με 15€ - όχι με 3€, αλλά κοίτα να είναι κάπως της προκοπής. Καλύτερα να γράφει made in china παρά να μην γράφει τίποτα. Να σου γεμίζει το μάτι, πως το λένε.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
εγω εχω αρχισει και χειριζομαι προγραμμα κατασκευης pcb...εαν θελεις ποσταρε το schem και θα χαρω να σου κανω pcb! ;)
Ισχύει και για εμένα αυτό; Έχω ένα κυκλωματάκι τόσο δα μικρούτσικο...  ;D

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
εγω εχω αρχισει και χειριζομαι προγραμμα κατασκευης pcb...εαν θελεις ποσταρε το schem και θα χαρω να σου κανω pcb! ;)
Ισχύει και για εμένα αυτό; Έχω ένα κυκλωματάκι τόσο δα μικρούτσικο...  ;D
ισχυει για ολους! ;)

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τελείωσα το booster, και αυτή τη φορά δουλεύει! :o Δεν έκανα καμία διαφορετική συνδεσμολογία απ τις άλλες 2 φορές που έφτιαξα την πλακέτα, απλά αγόρασα καινούριες αντιστάσεις, πυκνωτές κτλ και ήμουν πιο προσεκτικός. οπότε μάλλον κάπου εκεί έπαιζε το πρόβλημα :P . Bypass τέλειο, γενικά πετάλι χωρίς θόρυβο όπου στα 8-9-10 του volume είναι που τα δίνει όλα ;D Πάω σιγά σιγά και για το overdrive :)



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Τελείωσα το booster, και αυτή τη φορά δουλεύει!
Συγχαρητήρια φίλε, καλόπαιχτο!.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος intalk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απλή Καλωδίωση για το OCD:

Προτινόμενη καλωδίωση για δοκιμή και επιβεβαίωση του Layout.





Σύντομα θα έχουμε και την πλήρη συνδεσμολογία με ποδοδιακόπτη, LED, και DC input, ωστε να είναι έτοιμο να μπει στο κουτί.


Έχω συγκεντρωσει τα υλικά για το OCD. Απλώς έχω μια απορία. Ποια είναι η διαφορά μεταξύ της διάτρητης πλακετας με αυτήν του χαλκού (με σιδερώμα schematics κ.τ.λ)?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
.. έχω μια απορία. Ποια είναι η διαφορά μεταξύ της διάτρητης πλακετας με αυτήν του χαλκού (με σιδερώμα schematics κ.τ.λ)?
Διαφορετική σχεδίαση και διαφορετική τοποθέτηση υλικών.

Η διάτρητη πλακέτα είναι κατάλληλη για πειραματισμούς, μπορεί να φιλοξενήσει εύκολα αλλαγές, είναι απλή στην προετοιμασία και είναι ήδη διάτρητη, όμως πιάνει λίγο περισσότερο χώρο για την τοποθέτηση των υλικών.

Οι κανονικές πλακέτες είναι κατάλληλες για κυκλώματα με παγιωμένη και δοκιμασμένη σχεδίαση, γίνονται πιο μικρές και βελτιστοποιούν την κατανομή υλικών, όμως έχουν πιο μπελαλίδικη προετοιμασία αν γίνουν στο σπίτι, με χημικά, τρύπημα κλπ.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)